Keşfet

5 Kent, Ülke, Tat!

on
Ekim 20, 2019

Her ülkenin gözde bir şehri her şehrin de öne çıkan bir lezzeti var. Aşağıda 5 farklı ülkede 5 farklı şehrin kendine özgü tatlarını açıklayıp bu tatları nerede yiyeceğinize dair yönlendirmeler yaptık. Bakalım eğer beğenilirse bu tat turuna dair devam eden yazılar üretmeye devam edebiliriz.

Batum’da Mantı

Batum Gürcistan’ın Karadeniz kıyısına komşu bir sahil kentidir. Batum’un kendine özgü meşhur birçok özelliği var. Bunlar nedir, nerede kalınır, nasıl gidilir ve gezilecek yerlere göz atmak isterseniz Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımıza göz atabilirsiniz. Aşağıda Gürcü mutfağının önde gelen yemeğine dair bir seçim yaptık.

Batum’un Lezzet Topu Gürcü Mantısı

Batum’da ne yenir sorusunun cevabı Gürcü Mantısı, Batum’a gelip de yemeden dönmeyin diye sıralanan özel bir yemeği. Mantı deyince bizdeki Kayseri mantısı gibi küçük mantı taneleri akla gelmesin. Batum’da bir porsiyon mantı söylediğinizde önünüze 4 büyük parçadan oluşan büyük bantı taneleri gelir.

Gürcü Mantısı

Gürcü mantısı bizdeki gibi sadece kıyma ile değil farklı porsiyon ve çeşitleri ile de yapıyor. Patatesli mantı, mantarlı mantı, peynirli mantı ve mantarlı Gürcü mantısı şeklinde seçenekleri var.

Gürcü Mantısı Nasıl Yapılır?

Gürcü Mantısı’nı yapmak için biraz maharetli ellere ve pratik yapmaya ihtiyaç var sanırım. yoksa ona bohçe gibi şekilleri vermek ben gibi yemekle arası olmayan kişiler için zor bir durum.

Eğer Batum’da Gürcü Mantısı Hinkali yemek isterseniz gideceğiniz mekanın adı Shemoikhede Genatsvale Restaurant. Noe Zhordania sokakta yer alan restoran sadece mantı değil tüm Gürcü lezzetleri için tercih edebilirsiniz. Google Konumu Bu restorana ünlü yemek eleştirmeni Vedat Milor’un da gittiğini belirtelim. Daha fazla Gürcü Yemeği veya Batum Yemekleri için Batum yeme-içme notlarımıza bakabilirsiniz.

Peki gidemediniz diye yiyemeyecek misiniz? buyrun tarifi aşağıdaki gibi .

Gürcü Mantısı (Hinkali) için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 • 1 kg orta yağlı kıyma
 • 2 adet iri kuru soğan
 • 1,5 kg buğday unu
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yeteri miktar su

İlk olarak yoğurma kabınıza un, tuz yumurta ılık su ilave edip karıştırın. Katı hamuru yoğurun ve 20 dakika kadar dinlendirin. Diğer taraftan kıyma, ince doğranmış soğan ile tuz ve karabiberi bir kapta koyarak karıştırın. Dinlenmiş hamuru 5 santim genişliğinde çok ince olmayacak şekilde açın ve içine kıymalarınızı koyup bohça şeklinde kapatın. Hinkalinizi yaklaşık 7-10 dakika haşladıktan sonra servis edebilirsiniz.

Kendi dilindeki ismi Hinkali olan Gürcü Mantısı’nın aşağıda yapılışını gösteren bir videosu var.

Saraybosna’da Cevabi Köftesi

Sıradaki şehrimiz için Balkanlar’ın bizden izler bulunduran kenti Saraybosna’ya. Saraybosna Bosna-Hersek’in başkenti olup Başçarşısı, doğal güzellikleri ile kesinlikle keşfe değer bir gizemi var. Saraybosna’da ne yenir, Saraybosna’da nerede kalınır, Saraybosna gezilecek yerler nelerdir soruları için hazırladığımız Saraybosna Gezi Rehberimize bakabilirsiniz. Aşağıda Bosna mutfağının önde gelen temsilcisi köftesini seçtik.

Saraybosna’nın Damak Çatlatanı Cevabi

Bosna’da ne yenir sorusunun cevabı olan köftedir.Sadece Saraybosna’nın değil Bosna Hersek’in de önde gelen lezzetlerinden olan Saraybosna köftesi havasından mı suyundan mı bilinmez tüm gidenlerin yeyip te öve öve bitiremediği bir lezzeti olarak öne çıkıyor.

Saraybosna – Zeljo

Kendine özgü has ekmeği ve soğan ile servis edilen köftelerin en önemli özelliği lezzeti. Burada köfte nasıl yapılır şeklinde bir tarif vermek yersiz olacak diye düşünüyorum. Bildiğim kadarı ile bölgeye özgü otlaklarda beslenen hayvanlardan elde edildiği için aynı tadı edebilmek olanaksız olarak görülüyor. Soğan, kıyma ve baharat ile hazırlanan cevabiyi Saraybosna’da yiyebileceğiniz en güzel yer ise Zeljo. Konum bilgisi

Olurda ben oraya kadar gidemem derseniz size İstanbul’da Cevabi yiyebileceğiniz bir mekan tavsiye edebiliriz. Köfteci Mirza Bayrampaşa Adapark’ın yakınındaki konumuyla yıllardır bu lezzeti sunmaya çalışan bir mekan. Hatta çalışanlar ve usta bile ağırlıklık olarak Boşnakça konuşuyor. en azından burada yemek yerken kendinizi balkanlarda hissetmeniz olası.

Peki cevabi nasıl yapılır ? Buyrun

Cevabi tarifi

Atina Dürümü Sauvlaki

Geldik ziyaret edipte tanıda baktığımız diğer şehir ve lezzetine. Yunanistan’ın Başkenti Atina kendine özgü lezeetleri ile damak tadımıza çok yakın lezzetler sunan bir şehir. Atina’da gezilecek yerler, Atina’da nerede kalınır, Atina’da ne yenir gibi soruların yer aldığı Atina Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Atina Dürümü Sauvlaki

Sadece Atina’nın değil Yunanistan’ın önde gelen sokak lezzetlerinden birisi olan Sauvlaki, Atina’da ne yenir sorusuna lezzetiyle buraya gelipte yemeden dönmeyin tavsiyelerinin başında geliyor. Bir nevi bizdeki adana ve urfa kebap mantığı ile yapılıp dürüm yapılarak servis edilen Savuraki içine konulan süzme yoğurt ile bizdeki kebaptan ayrılıyor.


Sauvlaki

Atina’da aç kalmazsınız diyen her şeyi bilen gezginimiz Ayhan Sicimoğlu, Sauvlakiyi de önde gelen lezzetler arasında sayar mı bilinmez ama Atina en sevdiği şehirler arasında yer alır.

Sauvlaki’yi ise yiyebileceğiniz en ünlü mekan küçücük ocağıyla (1 metre maksimum) yıllardır hizmet veren Kostas. Google Konum Bilgisi Mekanda farklı çeşitte sauvlakiler yapılıyor, dana, tavuk ve domuz. Tercihlerinize dikkat ediniz.

Yunan şiş kebabı olarak bilinen (sauvlaki) tarifi kendiniz de yapabilirsiniz.

Beyrut Köftesi Felafel

Ortadoğunun Parisi olarak bilinen Beyrut, 1. Dünya savaşı sonuçlanana kadar Osmanlı toprağı olarak kalmış bir şehirdir. Savaş sonuçlanınca Fransızların elinde kalmış olan şehre doğunun Paris’i ünvanı verilmiştir. Nitekim şehir keşfinizde Fransız esintilerine mağruz kalacağınız mimari yapılar ve ögeler ile karşılacaksınız. Beyrut’ta nerede kalınır, Beyrut’ta ne yenir, Beyrut gezilecek yerler gibi soruların cevaplarını bulacağız Beyrut Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Beyrut’un Nohut Köftesi Felafel

Lübnan mutfağı denilince akla gelen lezzet olan nohuttan yapılan köfte olan Felafel, Beyrut’ta bizim döner gibi sıklıkla tüketiken bir yiyecek. Yukarıda anlattığım Savulaki gibi yapılan lezzet felafeli denemek isterseniz ülkemizdeki Lübnan yemekleri sunan restoranları tercih edebilirsiniz. Lübnan mutfağının bir çok temsilcisi var. Bunlardan en çok bilineni ise Tahin Restoran.

Ezilmiş nohutun çeşitli baharatlar ile köfte haline getirildiği ve kızartılıp sunulan yemek vejeteryanların da meşhur yemeği. Beyrut’ta Felafel yiyebilceğiniz en güzel yer ise Barbar isimli restoran. Google Konum

Felafel dürüm şeklinde servis ediliyor.

Evde kendiniz için Felafel hazırlayabilirsiniz. Aşağıda bunun tarifini gösteren bir video mevcut.

Felafel Nasıl Yapılır, Felafel Tarifi.

Lizbon Tatlısı Nata

Portekiz’in başkenti Lizbon Avrupa kıtasının en batısındaki şehir olarak göze çarpar. Mimari dokusu, mozaik sokakları ve mistik havası ile turistlerin rağnet ettiği noktalardan biridir. Lizbon nerede, ne yapılır, nerede kalınır ve gezilecek yerlerin yer aldığı rehberimize mutlaka göz atın.
Lizbon Gezi Rehberi
Lizbon Gezilecek Yerler
Sinta&Belem Gezi Notları
Lizbon’da Yemek

Lizbon’un En Tatlısı Pata

Portekiz’in bilindik öne çıkan lezzeti Pata sahil semti Belem’den çıkmış. Zaten yemeği bir kenara koyup Lizbon’u anlatan 3F isimli bir denklem Futbol, Fieasta ve Fado’yu işaret eder.

Lizbon nata

Bir nevi yokluktan türetilmiş olan Pata’nın ortaya çıkış öyküsü de ilginç. 1830’lu yıllarda ulaşımın sadece botlar ile yapıldığı Belem semti, kocaman bir manastır ve kiliseye sahipmiş. Başlayan reform hareketleri sonucunda manastırlar kapanınca gıda sıkıntısı başlamış. Bir rahip ise pratik bir fikir ile manastırın yakınındaki şeker kamışı rafinerisinden aldığı şeker ile yumurta, un ve sütü birleştirerek bu tatlılardan yapmış. Manastır mutfağından çıkan bu tatlı etrafa da satılmaya başlamış. Kahvaltı ürünü olarak ortaya çıkan tatlı için bu rahip 1837’de dükkanını Belem’de açmış. Ogün bugündür natalar Lizbon’un en tatlısı olarak tüketilmekte.

Belem’de aşağıdaki resmi görülen dükkanda başlayıp tüm şehre dağılan Nata Lizbon denilince akla gelen tat olarak öne çıkıyor. Lizbon’da nata yiyeceğiniz çok yer mevcut ama siz en meşhuru Pastais’de yiyin. Google Konumu

Aşağıda tarifini veren bir de videomuz olsun.

Pata tarifi

Aşağıda Ayrıcalıklı Rotalar’da Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla süslü Pasteis var. yorumlarınız bizi mutlu eder.

Sevgiler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 603 aboneye katılın
TAGS
RELATED POSTS
5 Comments
 1. Cevapla

  Çekergezer

  Ekim 20, 2019

  Güzel bi derleme olmuş ellerinize şaglık 👍 Faydalı bilgiler bunlar

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 20, 2019

   Teşekkürler Hakan, aklımdaydı sürekli. Benzer yazılar yayımlamayı düşünüyorum.

 2. Cevapla

  Nora Edinger

  Ekim 21, 2019

  Those ravioli look really interesting, but I looooove falafel. 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 22, 2019

   👍🏼

 3. Cevapla

  kyleoyier

  Ekim 25, 2019

  Nice

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.