İpuçları
7 min read
2

Otobüs Turları

Ocak 10, 2018
0
Otobüs Turları

Tatil alternatiflerinden biri de tur ile seyahat. Eğer tur ile seyahat ediyorsanız bu seyahatin artılarını ve eksilerini bilmek gerek. Bizim katıldığımız ilk ve son olmasını umduğumuz otobüs ile tur seyahatimizde neler yaşadıklarımızı paylaşmak istedik.

İlgili resim

Genellikle Schengen vizesi almak için uzun süreli vize almak için uğraşırız. Bunun için tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlamaya ve uzun süre almak için alternatif yollar aradığımızda olur.

Örneğin; Sayın Yunanistan Konsolosluğu; ilgili kişiye diye başlayan ve ülkenizi çok sevdik, yaza bir daha gelmek istiyoruz. ne olur vize süresini birazcık uzun verin diye sonlanan. (işe yarar mutlaka, biz denedik oldu. 1 yıl vize verdiler.Deneyebilirsiniz.)

Otobüs camından Sabah Kavala

İşte Schengen denemelerinin birinde Yunanistan’a başvuru yaptık. Gerekli otel ve uçak rezervasyonlarını yaptıktan sonra seyahat tarihlerimize uygun ekonomik alternatifler araştırmaya başladık. En uygun seçenek otobüs ile hafta sonu Selanik’e geçmek olarak karşımıza çıktı. Tek kişilik otobüs turu ile ulaşım ve konaklama 79 Eur idi. Tabi bu turları kredi kartı puanları ile alabilmeniz mümkün. Avantajlı kartların dünyası için Bedava Uç sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Lafı çok gevezelik haline getirmeden yaptığımız tur üzerinden yaşadıklarımızı iletiyor olalım. (tabi bu notlar geneli kapsamaz ama çoğunluğu böyledir). Otobüs turumuzun rotası İstanbul-Kapıkule-Kavala-Selanik-Tasos Adası şeklinde olduğunu belirtelim.

Tasos Arabalı Feribot

Otobüs ile tur düzenleyen şirketlerinin ortak noktalarına göz atalım.

 • Hepsi İstanbul’dan ortak bir yerden kalkarlar. (Mecidiyeköy,Kadıköy,Ispartakule (İstanbul turları))
 • Hepsi birbirlerine rakip olsa da ilginçtir ki tur rehberleri birbirlerini tanırlar ve ortak hareket ederler. (Daha sonra oluşan kargaşayı tahmin edebilirsiniz.)
 • Hepsi aynı saatte pasaport kuyruğuna gümrük kapılarında girerler.
 • Sözleşme yapmadan hareket etmeyi sevmezler, hepsinin yükümlülükleri satır aralarına sığdırdıkları uzun cümlelerde saklıdır. Olur da sonradan farklı bir talebiniz olmasın diye.
 • Sonuçta ticari firmalar, hepsinin ortak noktası para kazanmak olduğundan işin sonunda müşteri memnuniyeti hep sonra gelir.
 • Genellikle tur  fiyatları birbirine yakın olsa da fiyata ekstra eklenen birçok şey var. Yurtdışı çıkış harç pulu, öğle-akşam yemekleri, feribot ücretleri, müze giriş ücretleri.
 • Konaklama için seçilen otel genellikle 3 veya 4 yıldızlıdır. Bu otel genellikle şehir dışında olur ki gruptan ayrılıp farklı aktivitelerde bulunmayın ki turun etkinliğine para ödeyerek katılın. İşin değişik tarafı ise gene nasıl oluyor bilmiyorum bütün tur otobüsleri aynı otelde konaklıyor.
 • İşte yukarıdaki maddeden ötürü sabah uyandığınızda kahvaltı için sıranın size gelmesi biraz can sıkıcı olabilir, çünkü otobüslerin belli bir saatte kalkması ve herkesin hazır olması gerek.
 • Son olarak tur otobüsleri ne kadar kaliteli olursa olsun,uzun süren seyahatler yorucudur. Örneğin  Selanik turu için gece 10:00 da hareket eden otobüs sabah 9:00-10:00’da Kavala’da öğlen ise Selanik’te oluyor. Karayolundan gitmektesiniz ve geçmeniz gereken bir gümrük kapısı ile pasaport kontrolü sıralarına girmek sizi tatilden ister istemez soğutuyor.

Turist Rehberlerine göz atmasak olmaz mı buyurun :

 • Turist rehberinin enerjisi çok önemli, eğer rehberiniz birtakım problemleri varsa ister istemez düşer.
 • Rehberleri gıcık eden bir çok unsur olabilir ki eğer o unsur onu bulursa tüm seyahat boyu enerjisi düşer. İsteksiz bir rehber tatilinizi güzel geçmemesine sebep olur.
 • Rehberler nasıl olur da diğer tur rehberleri ile ortak hareket eder anlamış değilim. Bildiğin Tasos adasına bir girişimiz vardı ki sanarsın adayı fethe gidiyoruz. 5 tur otobüsü 40’ardan hesap etsen eder 200 kişi.  Sürekli haberleşmeler neredesiniz birader, tamam geliyoruz.
 • Sürekli kuralları tekrar eden rehberler vardır ki yeter artık dedirtir. “Sayın konuklar saatlerimiz 13:00. Saat 13:15 te otobüs kalkacak çabuk olun.” Arkadaşım siz sabah kahvaltıya bile 5 otobüs aynı mekana girerseniz o kadar kişi nasıl hazır olsun.
 • Sürüden ayrılanı kurt kapar der atalarımız. Eğer gruptan ayrılırsanız rehberin telefonunu mutlaka almalısınız. Almazsanız başınıza gelecekleri düşünemiyorum.
 • Eğer şansınız var da turist grubundan biri problem çıkarmazsa şanslısınız. Çünkü sürekli rehberle didişen birileri olabilir. Rehber ne kadar yetenekliyse ikna konusunda o kadar iyi.
tur rehberi ile ilgili görsel sonucu
Karikatür:dergriza
Otobüs ile Yunanistan Turu

Evet son olarak ta seyahat ettiğimiz kafile grubunun özelliklerine bakalım.

 • Tur’da enerjisi yüksek kişilerin varlığı iyi olacağı gibi bazen ızdırap verici olabilir. Bir türlü içindeki enerji isteğini durduramazlar. Sürekli hadi eğlence başlasın şıkıdım şıkıdım deyip turun keyifsiz bir hale döndürebilirler.
 • Otobüs dolu olur da o otobüste çocuk olmaz mı ? =) çocukları çok seviyoruz, ama ne olur onları sıkılacağı uzun böyle yolculuklar yaptırmayın ne olur. Hem onlara hem bizlere hem de kendinize yazık değil mi ? tüm gece o çocuğu eğlendirmek için girmediğin şekil kalmıyor. Çocuktan daha çok sen sevimsiz oluyorsun farkında değil misin ?
 • O turda mutlaka sürüden ayrılan olur. Herkes her yere birlikte gidecek değil tabiki. Bu kişiler eğer organize olamayıp ta planları saptırır ise isin tatiliniz pek tatile benzemiyor olacak.
 • 4 kişi katıldığımız turda başımıza farklı bir olay daha geldi. Cumartesi gecesi taverna gecesi düzenleyen tur şirketi kişi başı isteyenler için 45 Eur topladı. Akşam biz Selanik’te grubumuz ile gezerken tur grubu tavernada eğlencedeydi. Taverna gecesi alkolün dozunu kaçıran gruptan iki bayan arkadaş yediklerini arkadaşlarımızın koltuğunun üzerine bırakıvermişler. Ertesi günden önce muavin koltuğu silse de kokuyu yok edememiş. Rahatsız edici koku ve ıslaklık şikayetimizden sonradan konuyu öğrendik ve olayın mümessili kişiler çok sonradan kendilerini ifşa edip koltuklarını değiştirdiler. Böylesi de var.
 • En güzelini sona bıraktım. Arkadaşın biri Tasos adasında herkes plajda iken ve herkese bir saat verilip toplanma yeri verilmişken Tasos dağlarına çıkayım gezeyim demiş. Adadan son feribot 17:45 te kalkacakken rehber yetişmek için kalanları alıp feribota gitmeye karar verip ilgili arkadaş son dakika feribota yetişmiş. Aman Allahım. Bitmek bilmeyen sen nasıl beni burada bırakırsın, ben dil bilmem, yol bilmemler. Peki arkadaşım ne işin var bilmediğin yerde rehbersiz gezmeye çıkıyorsun ? Ah rehberim Ah. işte bu diyalogların hepsine maruz kaldığınızı rehberin kendisini ifade etmeye çalıştığını düşünün.

Bu kadar yazdıktan sonra hiç mi iyi yönü yok bu turların diyebilirsiniz tabiki. Çok iyi tur deneyimi yaşayan arkadaşlar itiraz edebilir, rehber ve tur şirketlerini kızdırmış olabiliriz, biliyorum hepiniz böyle değilsiniz ama toplayınca bu sorunları görmezden gelemeyiz. Umarım farklı bir tur deneyimini pozitif bir yazıda anlatıyor oluruz.

Tabi ki Herşeye Rağmen Seyahat Çok Güzel İsimli Pozumuz

Şimdilik sevgiler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et