İpuçları
20 min read
167

Bedava Uç

Mayıs 9, 2017
21
Bedava Uç

Sizin için seyahat ettiren kartları derledik. Öncelikle çok kişinin faydalandığı fakat bir çok kişinin de bilmediği veyahut takip etmekte zorlandığı bazı püf noktalarını   ( her ne kadar püf noktası demek doğru bilmiyorum) açıklamaya çalışacağım. Bedava nasıl uçulur? Daha çok nasıl gezebilirsiniz? Geziyi ekonomik hale getirmenin ipuçlarını aşağıya maddeler haline yazdık. 🙂

Herkesin aklında 1 yıl boyunca çalışıp 2 haftaya sığdırabileceği sınırlı zamanı var. Bunların dışında ise resmi tatiller ve günlerde bir iki günü hafta sonu ile birleştirip bazı atraksiyonlar yapılabilir. (bkz: resmi tatiller)

Avantajlı bir tatili nasıl elde edebilirsiniz ? 

Sadece harcamalarımızı doğru yerden ve zamanında yaptığımız sürece bazı avantajlar elde etmek mümkün tatil konusunda.
Burada uçak biletlerini ve otel masraflarını ekonomik hale nasıl getirebileceğimizi anlayacağım. Ben başardım. Siz de vaşaracaksınız. Özetle bankaların seyahat özellikli kartlarını edineceğiz ve puan toplayacağız. Ancak aşağıdaki başlıktaki ipuçlarını mutlaka değerlendirin. Ardından kredi kartların ipuçlarına bakacağız.

Ekonomi Sağlayan Seyahat İpuçları

Zaman Planı  : Zaman planı gerçekten çok önemlidir, planlarınızı mümkün olduğu kadar ilerleyen tarihlerde yapmaya çalışın. Türkiye’den 2-3 saat süren bir lokasyona ait planlamanızı size tavsiyem 6 ay önceden yapmanız. Zaman planı size çok uygun fiyatlar ile fırsatlar sunacaktır. Son 1 ayda yapacağınız planlar maalesefki yüksek uçak ve konaklama maliyeti oluşturacaktır.

Vizesiz Seyahat noktaları : Evet maalesefki ülkemize vize uygulayan ülkelere gitmek gerçekten zahmetli. Dikkat ederseniz zahmetli dedim sadece. Bir AB ülkesi üyeden vize almak için maaş bordrosu, banka hesaplarına ait dökümler, seyahat sigortası, konaklama yapacağınız otele ilişkin ve aklıma gelmeyen bir çok bilgiyi vize alırken vermek zorundasınız. Eğer Shengen vizeniz yoksa ve yeşil pasaportunuz yoksa vizesiz ülkeler sizi bu uğraştan kurtaracaktır. (bkz: pasaport ücretleri)

 Maliyet Planı Yapın : Gideceğiniz bölgede neler yapıldığı ile ilgili detaylı seyahat notlarını okuyun. Emin olun planlı bir gezi, maliyeti düşerecektir. (tabiki de cengizselcuk.com)

 Şehir Haritalarını edinin : Gideceğiniz yerlerde turist info noktalarından turistik yerlerin içeriğini gösteren harita/lokasyon dokumanlarını ücretsiz alabilirsiniz. Çoğu şehirde tourist info noktaları bulunur. Buralardan ücretsiz şehir haritaları alabilirsiniz. Aynı şekilde kaldığınız otellerde aynı tip haritalar bulunur.

 Şehir Haritalarını Edinin : Online çalışan şehir haritaları hayat kurtarır. Map2go, Google Haritalar, citymapper gibi uygulamalar online çalışma özelliğine sahiptirler. Bunun sayesinde internet ihtiyacınız olmadan şehir haritası edinebilir, kaşiflerin önerdikleri mekanları haritanın yönlendirmesi sayesinde kolayca bulabilirsiniz. Hiç bilmediğiniz bir şehirde bir yeri aramak gerçekten güçtür.

Kampanyaları takip edin ve puanlarınızı toplayın : Evet en önemli noktamız bu. Peki bunu nasıl yapalım ? Açıkçası aşağıdaki bölüme geçmeden önce şunu söyleyim. Harcama yapmadan önce hangi seyahat kartında bir kampanya var mutlaka bakın. Garanti Bankası kartlarında ödül varsa Garanti ile Yapı Kredi’de varsa yapı krediden harcamanızı yapacaksınız. Artık kampanyasız harcama yapmak yok!

Eğer eşiniz veya arkadaşınız ile seyahat edecekseniz aynı bankaların aynı özellikteki kartlarını ikiniz birden edinin. Bir kartınız ile otel alabilirken diğeri ile biletinizi alabilirsiniz.

Üst sınıf kartları talep etmeye gayret edin. Bankaların üst sınıfa ait kartlarına sağladığı avantajlar diğerlerine göre daha fazladır.

Hangi Kredi Kartını Kullanmalıyım ?

Piyasada seyahat özellikli başlıca kartlar: Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus ve Metal Kart, Tebbonus PLatinium,Maximiles, İng Pegasus Kart, Wings, Miles&SMiles ‘dır. Şimdi sırası ile bunları incelemeden evvel elimde  Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus, kartlarının olduğunu not edeyim.

Adios Kart

Yapı Kredi Bankasının piyasadaki en popüler kartı 2 farklı türü bulunuyor. Normal Adios Kart ve Adios Premium Kart.

Adioscard
Adioscard

# Adios kartı diğerlerinden ayıran en önemli özellik toplanan  kart puanlarının silinmiyor olması. Bu özellik topladığınız puanların zamanı gelince uçup gitmemesi için kullanabilceğiniz çok güzel bir özellik.

# Adios ile Uçak, Otel, Cruse, araba kiralama gibi hizmetlerden seyahat hattını arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Peki kaba bir mantık ile bir lokasyon belirleyip ne kadar puana ihtiyacınız olduğunuzu hesaplayalım.

Örnek olarak 25.10.2023 ‘te Atina -İstanbul uçusunun maliyetine bakalım. Aşağıda görebileceğiniz üzere 2000 TL gibi bir maliyet çıkardı ve gerçekten de çok ekonomik bir maliyet.

Şimdi ise otelimizi seçelim. Sıradan bir otel seçtim.İdeali ise seyahatiniz için seyahat hattında fiyat aralıklarınızı belirleyip bir çalışma yapmalarını talep edin ve listeden seçiminizi yapın. Çünkü her otelin seyahat hattı (setur) ile bir anlaşması bulunmuyor.

224 TL ye de gecelik bir otel buldum. Toplam masrafınız ise Otel+Uçak masrafınız olacak

Görüldüğü üzere ileri tarihler seçilerek çok daha uygun fiyatlar ile planlama yapılabiliyor. Bu sayede hem seyahat rotanızı hem zaman planını yapmış oldunuz. Şimdi ise Adios’a ait kampanya puanları ile ne kadar puana ihtiyacımız var ona bakalım.

2019 Güncel adios katsayıları yaptığımız Örnek eski katsayı hesabına aitti fakat mantık açısından farketmez.

İşte toplam masrafınız bölü 2 kadar puan toplarsanız uçak ve otelinizi ücretiz karşılıyabilirsiniz

Peki puan nasıl toplanacak. Işte adios için ise takip etmeniz gereken bir kaç püf noktası var.

✈️Düzenli olarak worldkard kampanya sayfalarını takip edin. Bazı e-ticaret siteleri, markalar ve market harcamalarına ilişkin düzenli kampanyalar çıkıyor. Bu kampanyaları takip ederseniz harcamalarınızı planlayarak yaklaşık 6 ayda bu puanı toplamanız mümkün.

✈️ Bankanızdan harcama hedefi talep edin. Örneğin 5000 TL harcama yapacaksınız ne kadar puan verebilirsiniz diye sorun. Normal şartlarda bankalar % 1 bile olmayan pos puanları verirken banka bu hamlenize karşılık 100 puan ve üzeri kişiye özel kampanya yapabilir.

✈️ Markalar ve market alışverişleriniz için hediye kartları kullanın. Arzu edersiniz ki kısa bir zamanda çok fazla ihtiyacınız olmayabilir ve harcama yapmanız güçleşebilir. Harcama hedefleriniz için ön ödemeli kartlarda kullanabilmesi avantaj sağlayabilmektedir.

✈️ Adios belli dönemlerde belli bir puana karşılık kampanya yapar. Mesela Eylül ayında avrupa gidiş dönüş bileti 250 puana alabilirsiniz şeklinde.. bu tarz kampayalarda 4 kat ve üzeri puan kullanımı yapmak mümkün.

✈️ Avanspuan fırsatı. Evet buda güzel bir özellik.. adios kart limitinizin yaklaşık % 5 i kadar avans puan kullanmanıza izin veriyor. Basit bir mantık ile 10.000 TL lik bir kredi kartı için 500 TL avans puan kullanabilirsiniz. Yani yukarıdaki örnekte hesaplanan seyahat için 100 puan toplamak bile yeterli olabilir anlamına geliyor. Avanspuanlarınızı 1 yıl içersinde kapatabilmeniz mümkün 1 yıl sonunca ise kapatamadığınız tutar ekstrenize yansır.

World Kampanyalarına Göz Atın 

Parafly

Halkbank’asına ait seyahat avantajları ile teşvik edilen kart. Adios özelliklerinde anlattığım bir çok püf nokta bu kart içinde geçerli. Benzer örnekleri tekrar yazmaya aslında pek gerek yok.

parafly ile ilgili görsel sonucu

✈️ Parafly, 2015 ‘in yazına kadar piyasadaki en avantajlı seyahat kartı idi. Şu sıralar biraz geriledi. Çünkü hem worldcard kadar kampanya yapamıyor veya yapmıyor ayrıca puan katsayılarını düşürmesi dezavantajlı duruma düşürsede cüzdanınızda olmasının faydaları özetleyelim :

✈️ Parafpuanlarınızı da adiosta olduğu gibi belli katsayılar ile çarparak kullanabilirsiniz. Otel, uçak ve konaklama harcamalarınızı 2 kat ile seyahat tur paketleri araç kiralama , otobüs ve cruise harcamalarınızı 3 kat puan avantajı ile kullanabilirsiniz.

✈️ Yine parafly ile de kart limitinizin % 5 I kadar avans puan kullanabilirsiniz. O açıdan yüksek limitli bir platin parafly kart çok daha işe yarayacağından daha yüksek avans puan kullanırsınız. Yine çalışan eşiniz veya arkadaşınızın aynı özellikte kartı olması seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

✈️ Bunun dışında farklı bir kaç özellik daha mevcut. Her yer lounge ile uçus günündeki harcamaların belli bir kısmını iade alabilir, yurtdışı alışverişlerde 5 kat puan kazanabilir, paraf günüm uygulaması ile ayın bir günü 5 kat puan avantajını yakalayabilir,Cumartesi günleri restoran indirimininden faydalanabilir, her ay belli bir adette isparktan ücretsiz parklama yapabilirsiniz.

✈️ Ayrıca parafly puanları belli bir tarihe kadar silinmemekte idi. Ama son zamanlarda yapılan kampanyalar puanlarının süreli olduığunu belirtmek lazım. Burada ayrı bir püf noktası olarak önce avans puan ile borçlarıp daha sonar puanı kapatmak oldukça mantıklı gözüküyor.

Son olarak farklı bir acenta ile çalışmaya başladı parafly.  Seyahat hattını aramadan internet üzerinden direkt otel ve uçak bileti işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.YKM Turizm.

www.paraflytravel.com 

Parafly dönem dönem kendi lehine katlı puan kullanımlarını değiştirmekte… Buda ayrı bir eleştiri konusu.. örneğin en son bir yılda kullanılacak puanı 2500 ile aylık ise 2 defa kullanma ile sınırladı. Kısacası Parafly gözden düşmeye devam ediyor.

Parafly Kampanyalarına Göz Atın 

Vakıfbank Mil Plus Platinium 

vakıfbank milplus ile ilgili görsel sonucu

Vakıfbank’ın world özellikli kartı. Uçak biletlerinizi ile otel ve otobüs  harcamalarınızı  x2 puan katsayı ile kullanabilirsiniz. Katsayı adiosa göre çok ta cazip sayılmaz  fakat puan silinmesi pek parlak bir durum olarak gözükmüyor. Işin güzel tarafı ise avans paunda saklı. Şöyle ki;

Platinium kartlarda 1.800 TL normal kartlarda ise 900 TL tutarında avans puan kullanabilirsiniz. Yeni bir Avans Puan talebiniz için eski Avans Puan bakiyenizin %50’sini kapatmanız gerekiyor.

Ücretsiz Lounge hizmeti, yurtdışı alışverişlerde % 5 indirim bazlı çok fazla değinilmeyecek detayları var.

Onun dışında çok fazla anlatılacak özelliğe sahip değil. Püf noktası ise puan biriktirmek için uğraşmaya gerek yok. Avans puan kullanıp puanları kapatmaya çalışmak için bu kartı cüzdanınızda bulundurun.

Vakıfbank Kart Kampanyalarına Göz Atın 

Miles&Smiles 

Garanti’nin uçuran kartı.  Topladığınız miller ile biletinizi vergiler hariç alabiliyorsunuz. Peki nasıl mil topluyorsunuz ?

Mil toplamak puan toplamaktan daha kolay, yalnız miller ile yalnızca uçak biletlerini satın alabilirsiniz. Mil toplamak ise yine kampanya takip etmek ile mümkün. bunun için aşağıda verdiğim linki izleyebilirsiniz.

Peki milleri harcarken nasıl hareket etmek lazım. Açıkçası miller ile ödül bilet almak biraz güç. Bence sadece yurt içi uçuşlarda son dakika alınan biletlerde avantaj sağlıyor. Bir arkadaşım ertesi gün uçuşu için gidiş dönüş Malatya yönüne 7.500 mil ve vergiler ile bir bilet almıştı.

Bizde Hopa ( Batum) uçuşumuzu miller ile yapmıştık. Bilet fiyatı 380 TL iken 100 TL vergi ödeyip 5.500 mile uçmuştuk. Stratejik olarak ise şu şekilde hareket edebilirsiniz. Yine benzer bir örnek için yurtdışı bilet örneği vermiş olalım. 2018 Temmuz’unda Saraybosna’dan tek yön Business uçuş 11.750mil + 75 Euro vergi teklifi ile yararlandık. (normal tek yön uçuş ekonomi sınıfı 550 TL business uçuş 1250 TL idi )

Burada biraz stratejik hareket etmek gerekiyor. Bazen ekonomi sınıfı yer dolduğunda business yer ile aynı mil harcama yaparak uçmanız mümkün oluyor. Ya da yine bir mil kampanyası ile saha ucuz mil ile de uçabilirsiniz. THY’den ödül bilet alırken ayrı ayrı bakmak şart.

Avans Mil Uygulaması : Miliniz yeterli olmadı zamanlarda ne yapabilirsiniz peki ? 3 yol var bunun için. Birincisi banka üzerinden avans mil talep etmek.(en iyisi ve Business uçuş için müthiş bir icat) Kartınızın 4 katına kadar ( 1000 TL için 4.000 mil)  avans mil alabilirsiniz. İkincisi THY üzerinden mil satın almak. (Buradaki işlem biraz pahalı maalesef. 1000 mil için sanırım 30 dolar gibi bir fiyatı var.)
Son seçenek ise mil transferi. Bir arkadaşınızdan mil transferi yapabilirsiniz.Fakat burda da işlem ücreti alınıyor ki bu da mantıksız bir işlem. Burada en makul seçenek banka üzerinden avans mil almak ve 18 ay süre içinde eksik milinizi tamamlamak şeklinde. Arkadaştan mil transferinde ise arkadaşınızın mil hesabından ödül bilet de alabilirsiniz transfere gerek olmadığını belirtelim.

Avans mil kullanımında stratejik davranmakta faydalı bir kaç hareket var. Yukarıda yaptığım açıklamalara ek eğer bilet bedeli mil değerinden çok yüksekse avans mil kullanmak mantıklı olabilir.
Yani kullandığınız avans mil değeri 10.000 mil*0,04 kuruş=400 TL olsun.(1 mil 4 kuruştur) Vergiler de 300 TL olsun. biletiniz 1500 TL ise avans mili kapatamazsanız bile ödeyeceğiniz toplam tutar 700 TL olur. Bu hesabı avans mil kullanımında yapmanızda fayda var. Özetle mil değeri bilet fiyatını geçmesin. (mil değerini 0,04 kuruşa bölerek bulabilirsiniz).
Avans milinizi alışverişleriniz ile 18 ayda kapatabilirsiniz. Kapatamazsanız da 0,04 kuruştan süre bitiminden parasını öderseniz. Müthiş değil mi ? havadan 18 ay cepte. Şöyle bile yapabilirsiniz : Kartınızdan maksimum avans mil çekin, 10 bin TL limitiniz ile 40.000 TL avans çekin, THY mil hesabınızda dursun. (1600 TL ye tekabül eder) Haritadan kendinize yer beğenin. Business olsun. Aşağıda sorularınız ile yorumlarda buluşalım.

Bir de kartların çeşitleri var. Amex kartlar normal kartlara göre daha fazla mil kazandırır. Ayrıca http://tr.shopandmiles.com/ adresinden milleriniz ile hediye ürün alabilirsiniz. Belki de en güzel özelliği bu bile olabilir.

Son olarak ise bilet upgrade özelliğinden bahsedelim. Belli bir mil karşılığında ekonomi sınıfı biletinizi business sınıfa yükseltebilirsiniz. Her ne kadar süper bir işlemmiş gibi gözükse de sıfırdan miller ile bilet almak nerede ise aynı mile tekabül ediyor. Bazen kampanyalar ile upgrade yapmak avantajlı olabiliyor. Bunun için mil avantajı sağlayan kampanyaları ayrıca takip etmek gerekir.

ING PEGASUS BoLBoL KART

ING pegasus ile ilgili görsel sonucu

Sanırım isim bulamama sorunu hasıl olan ING Pegasus Kartın ismi BoL BoL olmuş. 2 farklı tipte kullanıma sunulan kartların premimum ve classic olarak iki farklı çeşiti var.

Premimum ile 100 TL harcamaya 50 Puan, Classic kartta ise her 100 TL harcamaya 40 Puan kazanırsınız. Classic cardlarda seyahat harcamaları ise x2 kat puan kazandırmaktadır. Premium kartlar yılda 6 kez fast track,Lounge ve Vale hizmetlerinden ücretsiz faydalanırlar.

Burada bir sınırda konulmuş mesela 10.000 TL tutarındaki kart ile en fazla 100 TL her ekstre döneminde puan kazanabilirsiniz. (classicteki oran ise %0,5) Sağladığı faydalara bakılırsa olsun diye üretilmiş bir kart diye duruyor. Detay bakmak isterseniz : Tıklayın

Shop & Fly

Garanti Bankası birlikteliğini sürdürdüğü Miles&Smiles programını bırakmadı ancak diğer havayolu şirketlerinin biletlerini de müşterilerinin kullanımına açmak için yeni bir icat çıkardı. Shop & Fly

shop&Fly
Garanti Bankası Shop & Fly kredi kartlarını 2019’da piyasaya sürdü

Karttan ücretsiz bilet kazanmak için yapmanız gereken öncelikli olarak kampanyaları takip etmek. Kartın yeni olması sebebi ve piysada yer etmesi sebebiyle çok kampanya yapılıyor. Bazı kampanyalarda %10’u aşan bir fayda sağlayabiliyorsunuz. Diğer en güzel özelliği ise her harcamaya mil kazanabilmeniz.

Çalışma mantığı ise şöyle toplamda 10.000 TL harcarsanız 10.000 mil kazanırsınız. Her 100 mil 1 TRY sayıldığından harcamanıza 100 TL tutarında bilet alımı yapabilirsiniz. (%1 oran) Yani bir bakıma TEB Bonus Platinium’daki mantık. Kartınız Amex ise %50 fazla mil kazanıyorsunuz. Tabi burada kampanyalar önemli. Ayrıca web sayfasında milleriniz uçak dışında araç kiralama ve otel harcamasıda yapabilirsiniz. Sayfasından tüm rezervasyonlarınızı online yapabilir, miliniz yetmezse avans mil kullanabilirsiniz.  Shop&Fly web sitesi

Shop & Flt deneyimlerine gelirsek, banka özel bir seyahat acentası ile çalışıyor. Karya Turizm. Ancak Karya Turizm’de bir partner şirketi ile çalışıyor. Fiyatlar haliyle bir tık pahalı. Ucuz bilet alacağım diye bir tık fazla değerinde mil ödüyorsunuz. %1 oran gayet iyi bir oran aslında. Ancak arada birden fazla kurum olması bazı seyahatlerde sıkıntı yarabiliyor. Bunu şurada bir deneyim ile paylaştık : Kötü bir müşteri deneyimi

Shop&Fly Kart Kampanyalarına Göz Atın 

Diğer Kartlar

Açıkçası açıklama yapmadığım kartları burada yazmak yada az bilgi vermek çok haksızlık olur mu bilmiyorum ama Maximiles, Wings üye olmadığım için çok fazla bilgi vermem kendi açımdan sizlere haksızlık olur diye düşünüyorum.

Ama nasıl çalıştıklarını kısaca özetlemek istiyorum. (bankalar bu bilgileri değiştirebilirler. Yazdığım tarih itibari ile)

İşbankası Maximiles :

Maximiles ta 200 TL alışveriş ile 1 mil kazanabilirsiniz.Ayrıca normal maximum puanlarınızı da maximile çevirebilirsiniz. Bu işlemde ise 1 maxipuan 1 mil eder. Sitesinden alınan bilgide ;

maximiles ile ilgili görsel sonucu

MaxiMil kullanmadan satın aldığınız biletlerden uçulacak destinasyona göre %1 oranında ilave MaxiMil ve %1 oranında MaxiPuan kazandırır.* Örneğin; 800 TL’lik gidiş dönüş Londra uçak bileti satın aldığınızda, alışverişiniz üzerinden 4 MaxiMil ve uçak bileti almanız nedeniyle 8 ilave MaxiMil kazanırsınız, böylece 12 MaxiMil biriktirmiş olursunuz. Ayrıca bu alışverişiniz üzerinden kazanacağınız 8 TL’lik MaxiPuan’ı daha sonra uçak bileti alımlarınız sırasında MaxiMil’e çevirerek kullanır ve toplamda 1 uçak bileti alımınız üzerinden 20 MaxiMil kazanmış olursunuz.

Ayrıca avans uygulamasıda mevcut. Biletleriniz için avans maximil kullanabilirsiniz.

Wings

akbank wings ile ilgili görsel sonucu

Akbank’ın mil özellikli kartı. 19 Aralık itibari ile uygulanacak şartlar açıklandı .bu na göre her 1,5 TL alışverişten 1 mil kazanılacak 150 TL lik alışverişten 100 mil kazanılabilecektir. Ayrıca Yurt dışı alışverişleriniz, yurt içine göre %25 daha fazla Mil Puan kazandıracak. Örneğin; yurt dışında yapacağınız 150TL’lik bir alışverişten 125 Mil Puan kazanırsınız.

Işin kötü tarafı da belkide şu Mil Puan kullanılarak alınacak yurt dışı uçak biletlerinde alan vergisi müşteri tarafından kredi kartı ile ödenmeye başlanacaktır.

Bence Akbank’ın buradan müşteriye ulaşma gibi bir hedefi yok sanırım.

300 TL tutarındaki bilet almak için 62.000 Mile ihtiyaç var. ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsetmeye pek luzum var mı bilmiyorum. Ayrıca avans uygulaması ile bir yıl içinde harcama sözü verip biletinizi alabilirsiniz. Kazanılan puanları ise 2 yıl içinde kullanılması gerekiyor. http://www.gezginleralemi.com/ sitesinde ise millerinizi kullanmanız mümkün..

Çok fazla cazip olmadığı için çok fazla detaya sahip bu karttan nahsetmeye gerek yok kanımca.

Miles&Smiles QNB Finansbank

Burada son olarak THY’nin sadakat programı Miles&Smiles’in QNB ile ortaklığı sonucunda ortaya karttan bahsetmek gerek.

Aynı anda Garanti Bankası ile mevcut durumda devam eden bir ortaklığın yanında Qnb ile de farklı bir ortaklık yapılmış oldu. Yalnız Qnb’nin avantajları aslında biraz parası olan ve harcayana yönelik. Yani onca reklam harcaması, anlaşılması güç olan reklamlar sonucunda bu ürünün ortaya çıkması bence kesinlikle büyük başarısızlık.

Detaylar ise şöyle

 • Standart Müşteri Mil Kazanım Oranları:
  – Tüm harcamalardan %10 oranında mil kazanımı (1000 TL harcamaya 100 Mil)
 • QNB First Müşteri Mil Kazanım Oranları: (Bankada 125000 TL birikimi olan müşteriler QNB First müşteri statüsündedir.) QNB First Plus Müşteri Mil Kazanım Oranları: (Bankada 350000 TL birikimi olan müşteriler QNB First Plus müşteri statüsündedir.)
 • QNB Private Banking Müşteri Mil Kazanım Oranları: (Bankada 1500000 TL birikimi olan müşteriler QNB Private Banking müşteri statüsündedir.)
 • Yukarıda belirtilen kazanımlara ek olarak Türk Hava Yolları Özel Yolcu Programı Miles&Smiles üyeliği; 
  Classic Plus olan müşteriler alışverişlerinden kazandıkları Milin %25;
  Elite ve Elite Plus müşteriler ise %50 daha fazlası kadar Mil kazanabilirler.

   

  Mil Hesaplama Aracı:https://milesandsmiles.qnbfinansbank.commil-hesaplama-arac

  Yıllık kart aidatı 250 TL. 

Bilet alabilmek için yurtiçinde 7500 Mil, Avrupada ise 20.000 mile ihtiyaç var. Eğer mevduatınızı Qnb’de değerlendirirseniz avantajı yükseltebilirsiniz fakat bu hali ile çok cazip gözükmüyor.

Hangi Kart Sorusunun Sonuçları

Özetlemek gerekirse piyasadaki seyahat ettiren kartları incelediğimizde en avantajlı kartlar Adios, Parafly olarak gözüküyor.Yine aynı şekilde Miles&Smiles binbir türlü kafa karıştıran matematik hesaplarına rağmen bedava uç konseptine katkı yapan diğer bir kart.

Adios Puan biriktirme ve silinmeme özelliği ile birinciliği hak ediyor. Worldcard düzenlediği kampanyalar ve  piyasadaki kolay puan toplayabilme özelliği sayesinde çok avantajlı.

Parafly yüksek katsayılarını ( uçak biletleri ve otellerde bu katsayı 4 tü ) kaybettikten sonra geriye düşse de bence yine popüler olmaya devam ediyor. Avans puanlar ile borçlanıp ekside kaldıkça kullanılabilir. Ayrıca seyahat tur paketlerinde ise x3 katsayı onu öne çıkarıyor.Yine Vakıfbank’ın MilPlus kartı avans puan özelliği ile avantajlı.

Garanti uçuran kartların dünyasında zaten önlerde yer alıyordu. Miles&smiles ile mil toplama güçlüğü belki de onları yeni bir kart çıkartmaya yöneltti. Kartın yeni çıkması nedeniyle birçok avantaj yok olmadan edinmenizi tavsiye ederiz.

Diğer kartlar ile ilgili yorumu sizlere bırakıyorum. Biz bu blogta gördüğünüz bir çok uçak ve otel harcamasını puan toplayarak gerçekleştirdik. Umarım sizlere de faydası olur.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Geçmişe Yolculuk: Nostaljik Oyunlar ile  Tebessüm
Yatırım Yapmak

Yatırım Yapmak

Mart 25, 2024
İstanbul’un En Çok Aranan Köftecileri

21 Comments

 • İnternette, wings ile miles&smiles arasında kalmış hangisini seçsem diye araştırma yapıyordum ki sayfanız karşıma çıktı. Anladım ki reklam popülerliğinden bu iki karta yönelmişim. İyi ki yazınıza denk geldim, gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. Adios almaya karar verdim sanırım. Biraz daha araştırıp karar vereceğim ama ikinci seçeneğim Parafly olacak. 🙂

  • Wings almanın hiç bir mantığı yok maalesef. Elimde Akbank’ın Axess Platin kartı var ve isminin platin olması dışında hiç bir avantajı yok.

   Miles&smiles ise sadece yurtiçi uçuşlarda avantaj sağlıyor çünkü yurtdışı uçuşların vergileri çok yüksek. neredeyse vergi fiyatına uçuş bileti alabiliyorsunuz.

   Ağırlıklı olarak 2014 yılından beri Adios&Parafly ile Vakıfbank Milplus kartları kullanıyorum. Blogtaki birçok şehre bu puanlar ile uçtum ki faydaları bu sürede 20.000 TRY’yi geçti.

   İlginiz için teşekkür ederim.

   Cengiz

   • Yani ben yılda en fazla 3-4 kere bilet alacağım aslında daha çok teknoloji, elektronik ve yeme-içme kategorilerinde kullanıyorum kartı. Uçuş puanlı kart istememin sebebi mesela seneye Avrupa Seyahati planlıyorum ve şimdiden bu diğer kategorilerden yaptıklarımla puan biriktirsem ne kadar ucuza gelse bilet o kadar faydalı benim için. Biletten keseceğim tüm masraflar daha fazla nokta demek benim için. 🙂

    • Bu sorunun cevabı aslında sizde saklı. Ama şöyle bir tüyo verilebilir. Eğer kampanya takip etmek zor ve zamanınız yoksa Teb Platin kartı kullanabilirsiniz. Önce biletinizi alın ve 1 yıl içinde sadece harcama yaparak biletinizi bedavaya getirebilirsiniz. Kampanya takip ederseniz de yukarıdaki kartlardan sırası ile tercih etmeniz mümkün. tabi diğer kartlarında avans kullanımları mevcut. Hiç puan toplayamasanızda 1 yıl vade sağladıklarını unutmayın:) Teşekkür ederim.

   • Verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Wings ve milplus platinum kart sahibi olarak her geçen gün maalesef kartlar avantajlarını azaltmaya devam ediyorlar. Yalnız bildiğim kadarıyla adios kartların normal özellikte olanlarda kazanılan puanlar siliniyor. Adios premium olan da ise puan silinmesi söz konusu değil diye biliyorum.

    • Selamlar,

     Adios şimdiye kadar hiç bir zaman puan silme işlemi yapmadı. Yapacağını da sanmıyorum, çünkü kartın avantaj yaratan tek özelliği bu olsa gerek. Teşekkürler.

     • Paylaşmak istedim :). Bol bedavalı uçuşlar..

 • Eline sağlık çok faydalı ve etkili olmuş ben de parafly kullanıyorum ama eşime de adios mu alsak diye düşündüm yorumlarından sonra vazgeçtim. Biz de geçen sene 750 tl tutarında araç kiraladık. X3 olduğu için 250 tl lik puan topladık bedavaya geldi. Borç alabilme özelliği çok güzel. 1 sene içerisinde toplayabiliyorsun

  • İlginiz için teşekkürler. Yorumlar yanıltıcı olmasın. Şimdiye kadar silinen bir puanım olmadı.Adios’u diğerlerinden ayıran en güzel özellik puanların silinmemesi.

 • Sayenizde harika bilgiler edindik, elinize sağlık??

  • Umarım daha çok seyahat etmek için yardımcı olmuştur.

   Teşekkürler.

 • Merhaba, bayadır hangi kart avantajlı diye bakınıyorum ama hala karar veremedim.

  Teb %’lik oranlarını düşürmüş avans puanı kapatmak için aşırı harcama yapmak gerekiyor bu çok da mantıklı gelmedi.

  Milesandsmiles’ın avans mil olayı anlattığınız gibi bazı uçuşlarda daha uygun bilet alımı sağlıyor ama bazı uçuşlarda ödül bilet almak istediğinizde mil+vergi normal bilet fiyatına eşit oluyor böyle saçmalıklar var.

  Pegasus da yeni değişik bir puan sistemine geçti neyin ne olduğunu ne kadar puanla ne kadarlık bir avantaj sağladığını ben anlayamadım siz biliyorsanız detayına yazınızda yer verirseniz memnun olurum 🙂

  Adios da puanlar silinmiyor tamam ama kullananların yorumlarına baktığımda ya puanlar yatıyor, yatmıyor vs ne olduğunu tam anlayamadım. Yapıkredi çok hoşuma gitmedi.

  Miles and smiles’ı almayı düşünüyorum şuanda ama 300TL lik üyelik ücretini de nasıl bilet alımında amorti edeceğiz o konu biraz muallakta 🙂

  • Selamlar,

   Esasen şu anda bankalar sadakat programlarına olan ilgisini zayıflattı. Dolayısı ile paZarlama bütçeleri kısalınca çok kampanya çıkmıyorlar.

   Şuanda son uçuşumu adios ve teb ile edindim. Adios puanları ile bir sorun yaşamadım, Teb ise uzak uçuşlarda avantaj sağlıyor. Avrupa ve Türkiye dışı.(harcamadan %2,5 ve üstü- sanırım bu oranların değiştiğini belirttiniz bakmak gerek)

   Pegasus’a tekrar bir bakıp güncelleme yapsam iyi olacak? Miles&smiles ta uçmak için baya bi hesap kurdu olmak gerekebilir. Ama avans mil alıp 18 ayda kapatma fikrini düşünün.

   Parafly’da düşünün derim. Aktif kullandığım 4 karttan biri ve puan dışındaki avantajlarıda güzel. Ücretsiz otopark cuöartesi restoran indirimleri gibi.

   Umarım en çok fayda sağlayan bir tercih yapabilirsiniz?

 • It is not only an interesting blog but an hard work!
  All My compliments.
  Shera

 • Tebrik ederim, cevaplarınızla güncel tutmuşsunuz siteyi.
  Benim sorum şu;
  Bugün Garanti bankasından bir telefon aldım, Shop and Fly diye yeni bir kart sunuyorlar THY anlaşması dışında bir kart olacakmış, bir bilginiz var mı? İnceleyebildiniz mi, fikirlerinizi merak ediyorum.

  Ben Maximiles ve MilesandSmiles kullanıyorum. MilesandSmiles Kampanyaları pek bana hitap etmediğinden olsa gerek, eskisi kadar güçlü değil. artık bir avantajı yok diye düşünüyorum.
  Maximiles avans milden faydalanıp, ucuz bilet de bularak avantaj sağlayabiliyor.

  Şuan TEB maaş hesabım var. TAVpass gibi bir özellik de var kartta, maximiles’tan daha mı avantajlı olur, yorumunuz olabilir mi.
  şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ufuk Bey,

   Garanti’nin yeni kartı tamamen mevcuttaki Miles&smiles ortaklığının Finansbank’a geçmesi nedeniyle çıkarılmış bir icat. Diğerinden en büyük avantajı tüm havayollarında kullanılıyor olması. Miles&Smiles’ı bende kullanıyorum ve pahalı ulaşım biletlerinde sağladığı mil avantajı ile sadece vergi ödeyip uçmak avantajlı oluyor. Bunun yanında kampanya takip edip mil toplamak ve yazıda da belirttiğim avans mil uygulaması mantıklı.

   Açıkçası Maximiles beni cezbeden özelliklere sahip değil, bir uçak bileti elde etmek için ciddi bir harcama yapmak gerekiyor.

   Teb üzerinde kullandığım Teb bonus platin kartım var. Ben harcama sözüne karşılık uçak bileti alıyorum bu kart ile. Gayet memnunum, Avrupa uçuşlarında yaptığınız her harcamanın %1,5 u biletinize hediye oluyor. Ayrıca biriken bonusları da x3 katı kullanabiliyorsunuz.

   Tabi yorum size ait.

   Değerli yorumunuz için teşekkürler.

 • Ciao amico della Turchia, buon 2019!

 • TEB bonus platinum kullanıyordum. Ancak 01.01.2020 tarihi itibariyle avans mil olayı bitiyor. Bu kartta çöp oldu=) qnp miles&smiles ile garanti shop&fly arasında kaldım. Qnb shop&miles qnb first’ün özelliklerini taşıyor mu çok belirsiz ? Ondada TEB bonustaki gibi hediye mil olayı var. Bakalım.

  • Merhaba Ayhan. Bende Teb Bonus Platini kapatmak zorunda kaldım. Hiç bir avantajı kalmadı bahsettiğin gibi. hatta buradan da kaldırmam gerekecek. Sanırım BBDK’nın pos komisyonlarına koyduğu limitler hediye bütçelerini fazlası ile daralttı. Artık eskisi gibi kartların pek avantajı tadı tuzu yok.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts