Seyahat edenlerin ortak sorunudur haritalar. Ancak Google haritalar seyahatinizi kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Yazıya başlamadan yaşadığımız sorunlara bir bakarsak sıklıkla şu sorular ile boğuşmaca yaşarız.

+ Nasıl gideceğiz ?

+Kaybolur muyuz ?

+Taksi ile gitsek bizi kandırabilirler mi ?

Şu anda bile arama yapılan tüm gezi bloglarının ana konusu ulaşım oluyor.

Çözüm Nedir ? 

Son zamanlarda kağıt haritalar hala popülerliğini koruyor fakat cep telefonları ile online olarak şehir içinde haritamızı açıp istediğimiz yere ulaşmak mümkün. Tabi bu işin bir de maliyet boyutu var. Yurtiçinde internet sıkıntınız olmadığı sürece istediğiniz yere navigasyonu kurup rahatlıkla ulaşabiliyoruz.

Ama aynı şey maalesef yurtdışında geçerli olmayabiliyor, maazallah aldığı uçak biletinden daha fazla telefon faturaları ödeyenleri hepimiz duyduk.

Burada güzel bir haber paylaşabiliriz. Seyahat edeceğiniz şehir ile ilgili Google Haritalar uygulaması ile şehir haritalarını telefonunuza indirip çevrimdışı (internetsiz) kullanabilirsiniz.

Google Haritaları Açmak ve Şehir Datasını İndirmek

Aşağıda google haritalar uygulamasını telefonunuzdan açıp menüye tıklayınız. Bu ekranda Yerleriniz (Kayıt ettiğiniz ve favori yerleriniz) Zaman çizelgeniz ( Daha önce ziyaret ettiğiniz yerler) Katkılarınız (Haritalardaki yorumlarınız ve yayınladığınız fotoğraflar) ve yazımızın konusu Çevrimdışı Haritalar var

Haritalar sol üst köşeden menüyü açın ve Çevrimdışı haritaları seçin

Çevrimdışı haritalara ulaştığınızda yeni harita oluştur seçeneğine ulaşarak istediğiniz kentin harita üzerinde bulun ve soldaki ilk resimdeki gibi istediğiniz alanı kare şekline alan haritalara indir komutu ile işlemi başlatın. 2.resimde ise indirme yüzdesini göreceksiniz. Burada indirilen haritaların yer kapladığını ve daha sonra hafıza sorunu yaratabileceğini belirtelim.

Google Haritalarda Yer Kayıt Etme

Haritalarınızı indirdiniz, şimdi sırada ziyaret etmek istediğiniz yerleri haritaya işaretlemek var. Aşağıdaki ekranda gitmek istediğiniz yere tıklayıp kırmızı balonu gördükten sonra aşağıda açılan ekranda yerle ilgili bilgileri göreceksiniz. Kaydet düğmesi ile kayıt ederseniz en üst menüdeki yerleriniz kısmına kayıt edileceğini göreceksiniz. Yada kayıt ettiğiniz şehirde haritalarınızı açtığınızda 2. resimdeki gibi kayıtlı yeri bayraklı olarak işaretlenmiş göreceksiniz.

Google Haritalarda Çevrimdışı Dolaşmak

Yukarıdaki örneklerde Strasbourg kentine ait haritaları indirip harita üzerinde yerleri kayıt etmeyi öğrendik. Farz edelim ki Strasbourg’dayız ve çevrimdışı haritaları kullanacağız. Telefonunuzun internetini kapatıp konum bilgisini açık duruma getirin.  Google Haritaları açın, konumuz sizi bulunduğunuz yeri gösterecektir.

Artık bundan sonrası için internete ihtiyacınız yok. İşaretlediğiniz yerlere tıklayıp yol tarifi işaretine tıklayıp yönlendirmeleri takip etmek.

Google Haritalar Çevrimdışı çalışma

Çevrimdışı çalışan haritalar sadece Google Haritalar değil tabiki. Yaın bir zamana kadar Tripadvisor programının haritalarını indirip çevrimdışı kullanabiliyorduk. Maalesef programın çevrımdışı taleplere yeterli talep vermemesinden kullanmayı bıraktık.

Yine aynı şekilde çevrimdışı olmasada Citymapper gibi birçok şehirde kullanabilen çok faydalı bir uygulama kullandık. Belki bu yazının altına şehir ve kullabilecek haritaları sıralarız ilerleyen günlerde.

Teşekkürler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts