Fransa
13 min read
1208

Strasbourg Gezi Rehberi

Haziran 13, 2018
15
Strasbourg Gezi Rehberi

Fransa’nın Alsace (Alsas) bölgesinin en büyük şehri ve başkenti olan Strasbourg içinden fışkıran bir dünya masalı ve görsel güzellikleri ile Fransa-Almanya sınırını oluşturan Ren nehrinin kenarında bulunuyor. Strasbourg Gezi Rehberi‘inde yemek, ulaşum, konaklama ve Strasbourg Gezilecek Yerler konularına değindik.

Strasbourg Petite France

Bizim Strasbourg’tan anladığımız şey kendini tekrar eden faaliyetleri sürekli yapsanız da sıkılmayacağınız şeklinde yorumlanabilinecek büyük bir deneyim. Strasbourg’ta

✈️Muhteşem mimarı yapısı ile Notre Dame Katedralini görün.

✈️ Petite France’ta dört bir taraftan akan sular ile birlikte harika evleri fotoğraflayın.

✈️ Kanal turuna çıkın.

✈️ Meraklı gözler ile sakaklarında kaybolun, çünkü bu şehirde her köşe başında masalsı bir ev, butik bir dükkan ve görebileceğiniz maksimum sayıda çiçek bulacaksınız.

Strazburg Evleri

Aslında Alsace bölgesi için tamamı için şu cümleyi kullanabiliriz: “Bir yeri güzelleştirmek istiyorsanız çiçek kullanın. Her şey için geçerli bu. Binalar, sokaklar, kapılar, masalar, nehirler ve belki de kendiniz”

Strasbourg’da, Colmar’da ve Alsace’nin tüm köylerinde çiçekleri göreceksiniz.

Strasbourg Nerede ? Nasıl Gidilir?

Strasbourg’a farklı yol ve yöntemlerle ulaşma imkanları çeşitli. Uzun süredir Türkiye’den bu kente direct uçuş yoktu. THY Strasbourg havalimanına yönüne yakın dönem içinde direct uçuşları başlattı. Yine kente ulaşmak için Alsace rotası içinde Basel Aeroport havalimanı kullanılabilir. Fransa’nın raylı sistemleri  gelişmiş olduğu için gün içinde sık seferler ile geçiş yapabiliyorsunuz.

Paris’ten Strasbourg’a Nasıl Gidilir?

Öncelikle Paris‘ten Strasbourg’a nasıl ulaştığımız ile konuya girelim.Bizim rotamız Paris’ten başlayıp Basel’den dönecek şekilde idi. Paris-Strasbourg hızlı trenleri ile 2 saatten az bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine civar şehirlerden Oibus ve Flixbus otobüslerinin düzenli seferleri bulunuyor.

2 şehir arasında ekonomik olarak seyahat edebileceğiniz bizim de kullandığımız Oibus var. Her iki alternatif içinde seyahat öncesi bilet almanızı öneririz. Son dakikaya kadar özellikle trenlerin fiyatları 150 Eur’a kadar yükseliyor. Otobüsler merkeze yakın noktadaki bir park olan Parc de I’Etoile’den hareket ediyorlar.Rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Fiyat sorgulamak için:  https://en.oui.sncf/en/

Ayrıca civar bölgeler için dışarıdan bakıldığında bir stadyumu andıran Strasbourg tren garından Colmar ve civar kasabalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Strasbourg Tren Garı

Basel Aeroport Havalimanı’ndan Strasbourg’a Nasıl Gidilir?

Alsace bölgesine Basel tarafından ulaşacaklar için ise kısaca konuya değinelim. Basel-Mulhouse-Freiburg havalimanı Euroairport olarak geçer, Fransa sınırları içinde kalır ve 3 ülke ortak kullanır. Dikkat etmeniz gereken hangi ülkeye geçecekseniz o ülkenin çıkış kapısına yönelmeniz. Fransa-Mulhouse,İsviçre-Basel,Almanya-Freiburg.

Havaalanında Fransa tarafındaki en yakın istasyon  olan Saint Louis’e kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.Ardından SCNF trenleri ile ortalama-20-30 eur arası ücretle Colmar’a, Strasbourg’a geçebilirsiniz. Kullanmadık ama Flixbus‘un da burada Strasbourg yönüne 20 Eur gibi fiyatlar ile otobüs seferleri var.

Biz havalimanından ülkeye dönerken Basel’de kısa bir tur attıktan sonra Basel tren istasyonundan kalkan tarifeli belediye otobüslerini kullanmıştık.

Açıkçası son olarak yolda kalmayacağınız kadar alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Burada araç kiralamakta uygun bir seçenek olabilir. Lakin şehir merkezlerinde araba ile dolaşmak sıkıntılı ve sürekli bir otopark arama derdiniz olacağından en uygunu Colmar ve civarındaki köyleri dolaşırken bu işlemi yapın.

Ayrıca en küçük köylere bile otobüs ve trenler çalışıyor, belki ihtiyaç bile duymayacaksınız.

Strazburg

Strasbourg’ta Ne Yenir ? Kahvaltı & Yemek

Strasbourg’ta yemek konusuna farklı alternatifler bulabilirsiniz. Eğer ben Türk’üm yabancı bir şey yiyemem derseniz çiğ köfteciden dönerciye kadar farklı mekanlar var. Hatta ocakbaşı bile gördük.Fransa mutfağı derseniz Alsace şarabı ile Fransız yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Yok ben fazla masraf etmeyim geçiştireyim derseniz sevimli küçük fırınlarda hamur işleri ve sandviçler de bulabilirsiniz.

1,5 günümüzü ayırdığımız şehirde kahvaltı için L’atelier 116 isimli sevimli fırını tercih ettik.   L’atelier’de göze hitap edecek o kadar çok şey var ki karnınızın tok gözünüzün aç olduğunu hissedeceksiniz.

L’atelier 116 Strasbourg. Bir fırına böyle hayranlıkla baktığımızı hatırlamıyorum.

Sabahları bizim gibi çay içmeden uyanamıyorsanız güzel bir haber paylaşamayacağım. Bir mekanda çay istediğinizde masanıza sıcak su ile sallama çay geliyor. Hadi idare ederiz dediniz 2 çay için gelen fiyat minimum 7 Eur. Evet maalesef Fransa pahalı bir ülke.

Burada Büyük bir paskalya çöreği (ki hepsini yiyemedik yanımıza alıp gün boyunca atıştırdık) sandviç ve çay ile keyifli bir kahvaltı yaptık. Fiyatları da pahalı değil. Rahat olun.Konumu

Paskalya Çöreği-L’atelier 116 Strasbourg
Sandviç-L’atelier 116 Strasbourg

Akşam yemeği için ise  Au Sanglier isimli aile restoranını tercih ettik. Alsace bölgesinin bir mutfağı olarak nitelendirebiliriz burayı. Kremalı çorba fiyatı 7,40 Eur ken,tercih ettiğimiz Escalope Valaille denilen tavuk eti prinç ve kabaktan yapılmış bir yemeğin fiyatı 16,50 eur idi. Tesadüfen uğradık, sıradan bir mekan olduğundan Çok tercih edilesi değil ama merkeze yakın. Konumu 

Escalope Valaille – AU Sanglier

La Corde a Linge Petite France bölgesindeki tarihi dokuda keyif yapabileceğiniz şehrin popüler bir noktası olsa gerek. Gitmeden sitesinden rezervasyon detaylarına bakmanız gerekebilir.  Konumu

Yemeği yediniz, yok mu bu şehirde bir kahveci, dondurmacı derseniz onun için de bir fikrimiz olabilir sizin için. Biz bu tatlı ihtiyacını karşılayacak bir yer ararken Prag’ta karşılaştığımız Amorino tam da Notre Dome Katedralinin karşı sokağında karşımıza çıktı. Deneyin.

Amorino_Strasbourg

Yine Amorino’nun tam karşısında şehir havasını alıp meydana karşı keyif yapabileceğiniz Christian Tea Room var. 3-4 Euro gibi fiyatlar ile küçük pastanızı alıp burada soluklanabilirsiniz. 

Christian Tea Room Strasbourg

Yemek demişken Alsace bölgesi dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği bir bölge. Konunun üzerinde iken  Fransız mutfağını iyi bilen Vedat Milor’a sorulan bir soru ile yemek konusuna nokta koyalım. Bu not işe yarayabilir.

 • Şarabı tatmadan şişesinden iyi olduğunu nasıl anlarız ?
 • Çok alacalı-bulacalı ise o şarabı almayın. Manzaralı lokantalar gibi.

Bu adamı seviyorum.

Strasbourg‘da Nerede Kalınır ?

Yaz dönemlerinde her otelde olduğu gibi buradaki konaklama fiyatları da yükseliyor. Oteli erken ayarlamakta fayda var. İpucu olarak Strasbourg’ta konaklama için Notre Dame katedralini merkez nokta olarak seçip etrafındaki otellere bakmanızda fayda var.

Biz de mantık ile hareket edip Hotel Cathedrale’de konakladık. Yalnız “tam meydanda otel bulduk meydanı seyre dalarız” derken meğerse odamız meydana değil apartman boşluğuna baktığını gördük. Özetle seçeceğiniz otel bu mevkide olursa ulaşım masrafınız olmayacaktır. Hotel Cathedrale’li buradan sorgulayabilirsiniz.

Strasbourg Hotel Cathedrale Kahvaltı Salonu.

Hatırlatmak isteriz, biz konaklama ve uçuşlarımızı genellikle banka kredi kartlarının puanları ile ücretsiz yapıyoruz. Göz atmak isterseniz tıklayın.

Strasbourg’da Gezilecek Yerler

Strasbourg’u hafızalarınızda hep kartondan yapılmış eski evler olarak hatırlıyor olacaksınız, yalnız şehrin farklı bir önemli yönü daha var. Avrupa Bölgesi’ninin ikinci başkenti olarak kabul edilen şehir Avrupa Parlamentosu’na ve Avrupa Konseyi’ne ev sahipliği yapıyor.

Aşağıda Strasbourg gezilecek yerleri işaretlediğimiz Google Harita mevcut. Çevrimdışı çalışan bu harita için telefonunuzda Google Haritalar’da şehri kayıt edin. Sonra aşağıdaki resme Tıklayıp istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Strasbourg Gezilecek Yerler

Petite France (Küçük Fransa)

Abartmadan söylemek gerekirse burayı bir kez görürseniz bir daha görmek için tekrar kendinize randevu verecek, sağda solda hep burayı anlatacaksınız. Şansınız varsa fotoğraf çekmek için dünyanın dört bir tarafından gelmiş turistler ile yarışmazsınız. Konum

Petite France Strasbourg

Strasbourg’un en önemli özelliklerinden biri de mimari yapısı. Dakika başı durup bir bina, bir kilisenin önünde fotoğraf çekmeden duramıyorsunuz. Bu cümleyi Petite France’da yaşayacaksınız.

Petite France

Notre Dame Katedrali

Şehrin en büyük mabedi Notre Dame şehrin merkezindeki adanın tam ortasındaki Chateau Meydanı’nında yer alıyor.

Notre Dame Strasbourg- Gecesi ayrı gündüzü ayrı bir ihtişamlı

Notre Dame Katedrali’ne inanılmaz şekilde süslü mimari motiflerine bakakalıyorsunuz. Yapımına 1176 yılında başlanan katedral, yapılan ilaveler ile sürekli büyümüş. Yüksekliği 142 metre ile zamanının en yükseği olan Katedral sonradan 6. sıraya gerilemiş. Eğer şehri tepeden görmek isterseniz kulelerine 5 Eur ücret ile çıkabilirsiniz.

Notre Dame Astronomik saat

Son olarak içinde Prag’ta ve kopyasını Batum’da gördüğümüz astronomik saat var.  Katedralin içinde yer alan saat katedralinin mistik dokusuna uygun olarak en uç köşede fotoğraf makinelerinizi bekliyor.

Kanal Turu

Notre Dame Katedralinin bulunduğu Chateau Meydanı’nda bulunan ofislerinden ve Rohan Sarayı’nın ön tarafından kalkan Batorama firmasına ait tekneler ile yapılıyor.Hava güzel olursa teknelerin üstü açılıyor, şanslısınız. Strasbourg’un etrafını turlayan tekneler  Fransızcası ile Fosse Du Faux Rempart (sanırım sahte kanal demek) ‘ın içinde turluyorlar.

Bot Turu

Kısa ve uzun seçenekleri olan turların uzun olanı 13 Eur olarak fiyatlanmış, biletlerini ofisinden veya nehir kenarındaki otomat makinelerden kredi kartınız ile alabilirsiniz.

Strasbourg Boat Tour

Teknelerin Petite Fransa bölgesine yaklaşması ile seviye farkından dolayı bir kanalın içine giren tekne, kanala su dolması ile (sanırım 5 metreden biraz fazla) yükselerek ancak yoluna devam edebiliyor. Farklı bir tecrübe olarak not edelim.

Batorama Strasbourg Nehir Turunda su seviyesinin yükseldiği kanallar

Barrage Vauban&Ponts Couverts

Barrage Vaıban Petite France kanallarına su tutan barajın adı. Üzerinde panaromik bir teras var. Buradan Petite France manzarasına seyre dalıp güzel fotoğraflar kadrajlayabilrsiniz yada sadece seyredebilirsiniz. Yaptığımız nehir turunda kulağımıza söylenen bir notu da iletelim : Göreceğiniz Pont Couverst kuleleri zamanında hapishane olarak kullanılmış.

Pont Couverst-otstrasbourg.fr
Pont Couverst-otstrasbourg.fr

Vauban Barajı’nın terası ücretsiz.

Rohan Sarayı

Notre Dame katedralinin hemen yan tarafından girişi olan ve ön cephesi nehre bakan Rohan Sarayı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Rohan Sarayı
Rohan Palace

Dekoratif sanatlar, arkeoloji ve güzel sanatlar müzelerinin tamamına sahip olan bir bileti 12 Eur gibi bir fiyata alabilir yada arka bahçesinden şöyle bir ihtişamına göz atabilirsiniz.

Historical Museum of the City of Strasbourg

Meydanlar&Parklar

Strasbourg merkezi küçük bir şehir olsada birbirinden farklı meydanları ile süslüdür.

Chateau&Cathedrale Meydanı

Şehrin ana meydanında yer alan katedralden yukarıda bahsetmiştik.

Cathedrale Meydanı

Yine aynı meydanda bulunan Maison Kammerzell bölgenin dikkat çekici mimari yapılarından biri olarak diğerlerinden ayrışıyor. Otel ve Restaurant olarak faaliyette olan binada konaklamanız mümkün.

Maison Kammerzell’deki binanın üstündeki detaylar

Bina üzerindeki ahşap detayları ile dikkat çeken yapı geçirdiği restorasyon süreçlerinden sonra şimdiki haline ulaşmış.

Rohan Sarayı’da yine bu meydanda bulunuyor.

Kleber&Gutenberg Meydanları

Gutenberg Meydanı yukarıdaki Chateau Meydanı’na en yakın olan meydan ve bir Gutenberg heykelini barındıyor. Meydanda ayrıca bir de atlı karınca var, yani bizim gördüğümüzde vardı 🙂

Aslen Almanya doğumlu olan ve matbaanın mucidi Gutenberg burada kaldığı sürede  ilk metal aksamları burada icat etmiş.Anısına burada bir anıt yapılmış.

Hemen yakınında yer alan Keleber meydanında ise Kleber’in bir heykeli bulunuyor.  Napolyon’un Mısır’da ordu komutasını teslim ettiği General Kleber, bir suikast sonucu hançerlenerek öldürülmüş. Bu meydandaki heykelde anısına yaptırılmıştır.

Kleber Meydanı

Meydanda alışveriş maksadıyla yapılan Aubette 1928 (1928’de yapılmış) önünde yer alan su fiskiyeleri ile ziyarete değerebilir. Belli günler kitap tezgahları açılan  meydanın yakınında bir de lüks alışveriş markası Lafayette var.

Kleber Meydanı Aubette 1928 Strasbourg

Broglie Meydanı

Kleber’e yakın olan dar uzun meydanda ziyaret ettiğimiz çarşamba gününde küçük bir semt pazarı kurulduğunu gördük. Bu arada Alsace bölgesinde karşılaştığımız semt pazarları akşam olmadan toplanmakta idi. Sanırım genel bir kural olabilir.

Broglie’de semt pazarı

Buradan kısa bir yürüyüş ile Cumhuriyet meydanına doğru yürürseniz yol üstünde sırası ile Belediye Binası,(Hotel de Ville)  Opera binasını, ve hemen karşısında küçük bir anıt Fontaine de Janus’u göreceksiniz.

Cumhuriyet Meydanı  ( Republique)

Büyük bir yeşil alana sahip meydanın etrafında önemli saray kütüphane ve tiyatro binaları bulunuyor.

Strazburg Cumhuriyet Meydanı

Eski imparatorluk sarayı olan Ren Sarayı, Strasbourg Üniversite Kütüphanesi, Ulusal Tiyatro Binası meydanı güzelleştiren mimari yapılar.

Strasbourg Üniversite Kütüphanesi
Rhin Sarayı

L’Orangerie Parkı

Burası Strasbourg’un biraz dışında Avrupa Birliği binalarına yakın olan ve içinde bir hayvanat bahçesi barındıran büyükçe bir park. Alsace bölgesine simge olarak kendisini veren leyleklerin burada göründüğüne dair rivayetler var. Zamanınız var ise uğrayabilirsiniz.

l’orangerie – strasbourg.eu

Strasbourg’ta yukarıdakiler dışında dikkat çeken kiliseler var. St Paul, St,Thomas, St,Pierre mimari yapıları ile  dikkat çekiyor.

Strasbourg Saint Poul Protestan Kilisesi

Bağlantılı Diğer Notlarımız:

Obernai Gezi Notları
Turckheim Gezi Notları
Colmar Gezi Notları
Mulhouse Gezi Notları
Basel Yürüyüş Rehberi
Paris Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

15 Comments

 • Çok güzel bir yermiş 🙂

 • Thanks.. Best Wishes.

 • Cengiz müdürüm ellerine sağlık çok güzel yorumlamışsın

  • Teşekkür ederim 😉 orada yaşayan birinden bu sözleri duymak çok güzel.

 • Strasburgo: città molto caratteristica, la stazione è futuribile e sembra un aeroporto: saluti dall’italia!

 • I love your photos (but I don’t understand your words)

 • Great pictures! Thanks for sharing !

 • Ah, feels Christmasy!

 • Bu yıl Strasbourg’a o kadar çok gitmek istiyordum ve karşıma çıkan yazınızla isteğim daha da arttı. Ellerinize sağlık, nefis bir paylaşım olmuş 🙂

  • Yorumunuz için çok teşekkürler, vaktiniz varsa Alsace bölgesindeki diğer yazılarımıza da göz atmanızı dilerim.

   En kısa sürede umarım ziyaret edersiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts