Fransa
9 min read
716

Turckheim Gezi Rehberi

Temmuz 16, 2018
0
Turckheim Gezi Rehberi

Turckheim zengin tarihi mirası, evleri ve şarapları ile ünlü olan bir köy olup aynı zamanda dört bir köşesindeki süslü çiçekleri ile farklı bir dünyaya ziyaretçilerini davet ediyor. Alsace Gezilecek Yerler ve Alsace Şarap Yolu rotasının uğrak noktlarından olan Turckheim Gezi Rehberi‘nde bu masal köyü hakkında gizemli bir yola çıkıyor olacağız.

Alsace’nin şarap rotası üzerinde yer alan Turckheim için Colmar’a kadar gelipte yakında gezebilecek birkaç yer aradığınızda bulabileceğiniz  bir uzaklıkta buluuyor. Ayıracağınız 2-3 saat ile rahatlıkla bu köyün  dört bir köşesini gezebilirsiniz.

Turckheim – Colmar

Öğrenebildiğimiz kadarı ile bu köy zamanında Alman İmparatorluğuna bağlı imiş. Almanca’daki karşılığı Türkheim imiş, yani manası Türk Yurdu demekmiş. Açıkçası neden böyle bir ismi var çok anlayamasak da adı ile gönlümüzü fetheden köyün Türkler ile pek alakalı olduğunu sanmıyoruz. Olur da Turckheim’e uğrar ve burada yaşayacağım derseniz işte o aranılan Türk siz olacaksınız.

Turckheim

Turckheim Nerede ? Nasıl Gidilir?

Colmar’daki civar köyleri farklı ulaşım araçları ile gezebilirsiniz. Bunlar için yapılan turlar da mevcut. Kendiniz gezmek isterseniz Colmar tren istasyonunun önünden civar köylere otobüsler kalkıyor. Colmar’ın en çok ziyaret edilen köyleri Eguisheim,Riquewihr,Ribeauville,Kaysersberg.Artık vaktinize göre birini tercih edebilirsiniz. Bir de ismi ile Türkçe kaynak bulmakta zorlanacağınız bizim de gittiğimiz köy Turckheim var.

Tabi ki de 170 km uzunluğudaki şarap yolu rotasını oluşturan köyleri tek tek turlayıp havasını solumak için en iyi ulaşım araç kiralamak olsa da bizim gibi yurtdışında çekinenlerdenseniz tren ve otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Turckheim, Colmar’a en yakın köylerden biri. Biz Colmar’dan ayrılacağımız son günümüzde yakındaki yerleri araştırmaya başladığımızda tabi ki de karşımıza çıkan ilk sonuç 2013’te Fransa’nın en güzel köyü seçilen Eguisheim oldu. Ardından apar topar sabah kendimizi tren istasyonunda bulduk.Köylere ulaşım tren istasyonundan ve önünden hareket eden otobüsler ile yapılıyor.

Yalnız tren istasyona biraz erken gittiğimizi fark ettik, köylere ilk otobüs saat 11:00’den sonra başlıyordu. Otobüslerin kalkış saatleri 1:30 saat sonrasını gösterince garda Turckheim ismine rastladık buraya gitmeye karar verip biletlerimizi aldık.

Turckheim-Colmar Tren Bileti

Colmar-Turckheim tek yön bilet fiyatı 2,60 Eur. Herhangi bir bilet kontrolü yapılmasa da bilet almanızı tavsiye ederiz.

Turckheim Tren İstasyonu
Turckheim Sokakları

Turckheim’de konaklayabilirseniz de. Bir ortaçağ köyünde uyanmak farklı bir deneyim olabilir diyenlerdenseniz linke tıklayıp fiyat sorgulayabilirsiniz : Turckheim OTELLERİ

Turckheim Yemek & Alışveriş

Köyün tren istasyonunun karşısındaki ortaçağ kapısı Fransa Kapısı’ndan içeri giriyorsunuz. Sanki bu şehre giriş kapısından ziyade ortaçağ kapısı olarak tarihte bir yolculuğa geçiyorsunuz.

Turckheim Fransa Kapısı Girişi

Hemen sağınızda ve solunuzda bir kahve molası vermek üzere konumlanmış kafeleri göreceksiniz. (De-la Tour,Veilleur,Abreuvoir) Karşınızda ise orta büyüklükte bir market görecekseniz. Marketin ayrıca bir de şarap bölümü var. Burada yanınıza alabileceğiniz çeşitli fiyat aralıklarındaki yerel şarapları göreceksiniz.

Turkcheim Supermarket Rafları
Turckheim’de restoran ve kafelerin yanı sıra hediyelik eşya dükkanları da var.
Turckheim Boulangerie Husser

Köyün bilindik en popüler şarap noktası François Baur. Ana giriş kapısından girip sola doğru Munster Kapısına doğru ilerlediğinizda yol üstünde göreceksiniz.Yine aynı Grand’rue üzerinde Masson Michel ile Sarl Henri Klee isimli imalathaneler var. Aynı cadde üzerinde bir pizza restoranı Roma, Krepçi Rendez-vous ve Restoran Stewala var.

François Baur – Turckheim
Turckheim Pizza Restoranı Roma

Turckheim’i ziyaret etmek için en uygun gün cuma olsa gerek. Ana kapı Porte de France’nin önünde cuma günleri küçük bir semt pazarı kuruluyor. Alışveriş yapmak farklı bir öneri sunabilir diyoruz ama siz yine de beklentiyi yükseltmeyin.

Turckheim Pazarı. Pazarda enstrüman çalan bir gençe denk geldik.
Turckheim Sokakları çiçeklerden oluşan evler ve pencelerde sallanan kuklalar ile dolu.

Turkcheim Hakkında & Turkcheim Gezilecek Yerler

Turckheim 1354 yılında İmparatorluktan bağımsız bir şehir statüsüne kavuşmuş ve köyü çevreleyen surların inşasına imparator tarafından izin verilmiş. Otuz yıl savaşları sonunda İsviçreli göçmenler tarafından 18.yüzyıl başında tekrar inşa edilmiş. 1675’teki emperyal topluluklara karşı savaşta tekrar Fransa Krallığı’na bağlanmış.

Turckheim Place Turanne
Turckheim Süslü Ev Penceleri

Turckheim’in 3 adet giriş kapısı var.

Porte de France

Kapının yapılış tarihi 1330’ a kadar uzanır ve İsviçre ile ticaret kapısı olarak bilinir. Kapının üstünde ise zamanında Alman İmparatorluğunu’nun arması varmış, 1912 de göründüğü üzere farklı bir süsleme ile şimdiki haline bürünmüş.

Turckheim Porte De France
Turckheim Porte de France

Munster Kapısı

Yapımı 14. Yüzyıla uzanır. Kasabanın ana giriş kapısı Porte de France’a dan giriş yapıp sola doğru giden sokağın sonundadır. Buradan çıkış yaptığınızda üzüm bağları La Fecht çayı  ile karşılaşıyorsunuz. Bu kapının tepesinde bir de çan bulunmaktadır.

Munster Kapısı

Kapı hakkında şöyle bir bilgi daha var: Yargılama sonucu ceza alan hükümlüler bu kapıdan çıkartılarak La Wann isimli bir yere idam edilmek üzere götürülürmüş.

Porte de Munster arka tarafta görülüyor. Evlerin çatılarındaki antenlere dikkat ettiniz mi ? Henüz uyduya geçilmemiş.
Munster Kapısı’ndan çıktığınızda Turckheim’in Üzüm Bağları ile karşılaşıyorsunuz. Hemen ilersinde aşağıda detayları göreceğiniz bir anıt ile bağ evleri var.

Brand Kapısı

Köyün arka kapısı diyebileceğimiz Brand, ana giriş kapısı France’dan hiçbir yere sapmadan gittiğinizde karşınıza çıkar. Bu kapı 1843’te geniş çapta bir yenileme yaşamış. Üzüm hasadı zamanlarının dışında ise genellikle kapalı tutulurmuş. Son olarak 2006 yılında tadilat yapılmış.

Brand Kapısı

Turenne Anıtı

Turckheim Gezi Rotamıza Turenne ile devam ediyoruz. Marshal Turenne’nin 1675’te Turckheim’ i Fransa Krallığı’na bağladığı savaşın zaferi olarak pembe kumtaşından yapılmıştır. Dikilitaşta Turenne’nin arması da görülebilir. 1980’de anıt Kara Kurtlar denilen bir naziliği destekleyen bir örgüt tarafından havaya uçurulmuş,1998’de yeniden inşa edilmiş.

Turckheim Turenne Anıtı

Guardhouse (Bekçi Evi)

Turckheim Gezi Rotamıza Guardhouse ile devam ediyoruz. Kasabanın hemen girişinde karşılaşacağınız Guardhouse(bekçi evi)’un yapılış tarihi 1575’e kadar uzanıyor. Üzerinde bir kartal olan arma ile saat bulunuyor. Bir ev, kız okulu ve polis karakolu olarak bile kullanıştır. Önününde ise 18.yüzyıldan bir çeşme ve koruyucu olaral Meryem Ana heykeli vardır.Gelelim bekçi evi hikayesine : Bekçilik burada ilk olarak elektriğin olmadığı zamanlarda kasabada yanan bir mum var ise büyük bir felakete sebep olmayı önlemek amacıyla oluşturulmuş. Zamanla bu iş yok olsa da günümüzde 1 Mayıs’tan 31 Ekim tarihleri arasında geleneksel olarak sürdürülüyor. Bu tarihlerde her gece saat 22:00’de gece bekçisi eski geleneksel kıyafetleri, eski tip feneri düdüğü ve şarkıları ile kasaba sokaklarında tur atmaya devam ediyor.

Turckheim-Guardhouse’da binanın üzerindeki arma ve önündeki anıt çeşme
Turckheim-Guardhouse

Turckheim^deki  Turist İnfo noktası ile Karakol bu binadadır.

Turckheim Hotel De Ville

17.yüzyılda inşa edilen ve belediye binası olarak kullanılan yapı zamanında mahkeme binası olarak kullanılmış. Şehrin ana meydanında bulunan belediye binası köyün en çok fotoğraflanan alanı olmak ile beraber, bir sergi salonuna da ev sahipliği yapar. Buranın hemen arkasında ise köyün kilisesi Saint Anne Church (1837) var.

Turckheim Hotel de Ville
Turckheim’in ana meydanı townhall
Turckheim Townhall’da bol miktarda çiçek bulabilirsiniz. Belediye binası girişinde bir de sergi alanı bulunuyor.
Turckheim St Anne Church

Turckheim Evler & Sokaklar

Bu köyde çok sayıda şirin ev, çiçek ve taş sokakları fotoğraflıyorken kendinizi kaybedeceksiniz.

Turckheim Evleri
Turckheim- Evleri
Evler Turckheim’de renkli ve çiçekli

Turckheim Müzesi

Turckheim’de 1944-1945 yılındaki Dünya Savaşı’nda yaşanılanların anısına oluşturulmuş bir müze var. Koleksiyonda askeri malzemeler ve mekanik aletlerin sunumu mevcut. http://musee.turckheim-alsace.com/

musee.turckheim ile ilgili görsel sonucu
Müze Turckheim – by entre-ligne-bleue-et-foret-noire

Yine turist info noktasından bilgi alabileceğiniz 2 km uzunluğunda üzüm ekiminden hasata ve şaraba, dönüşümden depolamaya uzanan 1 saatlik bir tur var.

Turckheim Bağcılık

Alsace’daki Diğer Notlarımız:

Obernai Gezi Notları
Strasbourg Gezi Notları
Colmar Gezi Notları
Mulhouse Gezi Notları
Basel Yürüyüş Rehberi

Aşağıda Turckheim ile ilgili tanıtım broşürü bulunuyor

Turckheim Turistik Gezi Rotası
Turckheim gezi
Turckheim’den sevgiler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts