Fransa

Colmar Gezi Rehberi

on
Eylül 8, 2018

Fransa’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olan Alsace’nin Colmar kenti tüm yıl boyunca kendinizi ve dertlerinizi unutturmak üzere tasarlanmış ve masal kitaplarından derlenerek hazırlanmış gibi. Colmar’a başlamadan ne kadar da yazsak gözünüz ile görmeden gördüklerinize şaşırmadan bir tasvir hiç bir zaman gerçekçi olmayacaktır. Alsace seyahatinizdeki en önemli durak olan Colmar’da ihtiyacınız olacak bilgilieri kapsayan Colmar Gezi Rehberi‘ni derledik.

Colmar Gezi Rehberi

Büyülü bir atmosfere sahip kent baharda çiçeklere bürünürken, yazın üzümler, sonbaharda ise renkli yaprakları ile şenleniyor. Colmar sokaklarda dolanışırken gördüğünüz ve yemek ve tatlı isteğinizi coşturan şeker hamurundan yapma görüntüsü ile evler, o evlerden toprak saksılarda sarkan pembe ve kırmızı petunyalar, arnavut kaldırımlı sokaklara açılan meydanlar, dört bir tarafından akan nehirler yüzünüzü gülümsetirken çocukluğunuzdaki oyunları oynarkenki mutluluğunuzu hatırlatıyor olacak.

Colmar

Colmar Fransa’nın Almanya sınırı bölgesinde yer alan Rhine nehrinin kenarında kurulmuş Strasbourg ve Mulhouse ile birlikte bölgenin büyük kentlerinden biri. Onu güzel ve özel yapan ise yukarıda tasvirlediğimiz masalsı dokusu.

COLMAR

Colmar’a Nasıl Gidilir? Ulaşımı

Colmar’a Türkiye’den ulaşmak için en uygun seçenek Basel-Mulhouse-Freiburg Havalimanı’na ulaşmak. Euroairport Havalimanı 3 ülkenin ortak kullanımına sahip olup Fransa topraklarında yer alıyor. Yani buraya ulaştığınızda gitmek istediğiniz kente yönelen tabelaları takip edip pasaport kontrolünden geçtikten sonra çıkış sağlıyorsnuz.

Havalimanı Ulaşımı : Havalimanından çıktıktan sonra size en yakın tren istasyonu olan Saint Louis’e gitmek için çok kısa bir otobüs yolcuğu yapıyorsunuz. Tren istasyonuna vardığınızda gişeden veya makinalardan biletinizi alabilirsiniz. Dönemine göre fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. tek yön fiyat 10-15 Euro arasında olup kredi kartı kullanabiliyorsunuz.

Colmar Tren istasyonunda indikten sonra yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş ile Colmar merkezine varabilirsiniz.

Colmar ve çevresi: Colmar’dan Salestat, Stasbourg, Mulhouse, Basel ve köylere ulaşım bu tren istasyonundan sağlanıyor. Trenler sıklıkla hareket ederken yine gar önünde yer alan Colmar’a yakın şarap rotasının içinde yer alan meşhur köyleri buradan kalkan otobüsleri kullanarak ziyaret edebilirsiniz.  Colmar’a en yakın köy olan Turckheim‘i tren ile Eguisheim’i ise  günübirlik buradan kalkan otobüsler ile ziyaret edebilirsiniz.

Colmar tren istasyonu

Bizim rotamız Paris ile başlarken Strasbourg,Obernai,Colmar,Turckheim,Mulhouse ve Basel ile devam etti. Bölgede en çok kullanılan seyahat aracı araba olsada tren ve otobüsler ile bölgede köyleri gezebilmeniz mümkün. Eğer ki bizim gibi yurtdışında araç kiralama konusunda çekinenlerdenseniz.

Colmar’da Nerede Kalınır?

Colmar’da nerede kalınır sorusunun cevabına gelecek olursak eğer civar köyleri sıklıkla gezmek gibi bir derdiniz varsa ulaşım rahatlığı açısında Colmar tren istasyonu yakınındaki otelleri tercih edin. Eğer şehrin dokusunu ve mimarisini, çiçeklerini koklayım derseniz önerimiz St.Martin katedrali ve çevresini tercih etmeniz olacaktır.

Biz konaklama tercihimizi katedral yanındaki Hotel Saint Martin‘den yana kullandık. Colmar’da otel sorgulamak, fiyatları görmek ve rezervasyon yapmak için : Colmar Otelleri

Colmar’da Ne Yenir? Kahvaltı & Yemek

Geldik en çok sıkıntı yaşadığımız konuya. Eğer bir yabancı ülkedeyseniz ve bizim gibi yemek konusunda domuz eti gibi düşünceli hallere giriyorsanız aynı kafadayız demektir. Bir de sürekli yükselen döviz kurları yemek konusunu ayrı bir düşünmeye sebep oluyor.

Colmar’da tabi ki çok çeşitli restoranlar ve yine onu aratmayacak şekilde Michelin yıldızlarını toplayan köylerde bile kaliteli restoranlar var. Tabi bizim gibi çok gezeyim az yiyim derdiniz varsa Michelin yıldızlarını çok düşünmüyorsunuz . Kaldı ki sıradan bir yerde bile Fransa’nın meşhur soğan çorbasının fiyatının 10 Euro’dan başladığını düşünürsek. Neyse Fransa genel olarak pahalı bir ülke efendim.

Colmar-Krep

Colmar’da kahvaltı dahil konaklama seçenekleri biraz pahalı. Kaldı ki bizim gözümüze hitap eden geniş serpme kahvaltı seçeneklerini unutmanız hatta çay bulabilmeniz bile zor. O yüzden daha çok kahvaltı seçenekleri arasında küçük fırınların hamur işleri ile sandwicleri ilk sırayı alıyor.  Biz petite venice’teki kapalı pazar alanı Covered market of Colmar’ı kahvaltı için tercih ettik.

Pazar alanı içinde sıralanmış peynir, şarküteri dükkanları ile küçük pastane tarzında hamurişleri satan dükkanlar var. Tercih edebilirsiniz. Yine sokaklarda krep yapan dükkanlarda var, ayaküstü alıp yürüyüşe devam ederken yiyebilirsiniz de.

Covered market of Colmar

Akşam yemeği için ise otelin karşısında yer alan Schwendi isimli mekanı tercih ettik . Aşağıda resmini gördüğünüz Steak Hacne a Chev 12,8 Euro iken soğan çorbası 6 Euro ve Alsas Kolası 3 Euro olarak fiyatlanmıştı. Evet Alsace’nin şarabından başka kolası da var. Tabi Alsace denilince akla gelen lezzet Alsace pizzası olarak isimlenen Flammekueche ( flam-kook-en). Pastırma, karamelize soğan ve kremsi bir baz, klasik Alman pizzası Flammkuchen’in tabanı kraker kadar ince, çıtır çıtır olmasıyla ünlüdür. Birçok noktada karşınıza gelmesi olası.

Steak Hacne a Chev – Colmar Yemek

Colmar’da Gezilecek Yerler

Colmar’a ait gecilecek yerler alan olarak oldukça küçük bir yerde yoğunlaşıyor.  Belirtmekte fayda var Colmar 2018 yılının Avrupa’daki en iyi 3 lokasyonundan biri seçilmiş. 1.lik ödülü Wroclaw ‘a giderken 2.lik ödülü ise Bilbao’nun olmuş.

Colmar büyük pazar ve küçük venedik

Colmar’daki gezilecek yerleri sıralamadan önce Alsace bölgesine özgü Colmar ahşap evlerind bahsetmek istiyoruz. Alsace ve köylerin evleri kendine has bir mimariye sahipler. 1300-1700 tarihleri arasında inşa edildiği tahmin edilen evlerin ana malzemesi ağaçtır. Zaten evlere baktığınızda kolon ve kirişlerden bunları anlıyorsunuz. Dikey çarpraz ve yatay dizilen ahşapların arası balçık ile sıvanmış.

Zaman içinde retore edilse de yanyana durduklarından birbirlerinden destek alarak ayakta kalabiliyorlar. Sanki büyük bir doğum günü pastası.

Colmar Evleri

Colmar’ın evlerinden bu kadar çok bahsetmişken Colmar’da evler kaç paradır sorusu aklımıza düştü ve Colmar’da hemen bir emlakçı bulduk. 70m2 bir ev 88.000 Eur iken 150 m2 bir ev ise 267.500 Euro idi. Artık bir gün kısmet olursa dedik.Merak edenler için açıklamış olalım.

Colmar’da ev fiyatları

Aslında Colmar bir nevi açık hava müzesi.Belki de sokaklarda dolaştıkça müze gezmek, kapalı alanda durmak istemeyeceksiniz ama vaktinize göre harita üzerinde de keşfetmeniz için bir liste hazırladık. Resme tıklayıp açabilirsiniz.

Colmar Gezilecek Yerler, Turistik harita. Üstüne tıklayıp Google Maps’ta açabilirsiniz

Saint Martin Kilisesi

Şehrin en eski yapılarından biri olarak göze çarpar. Colmar şehrinin tam merkezinde inşa tarihi 13. yüzyıl olarak bilinen yapı geçirdiği yangın sonucu tekrar restore edilip günümüze ulaşmış. Şehir merkezinde yer alan bu gotik mimariyi görmemeniz imkansız.

Saint Martin Klisesi – colmar

Market Hall (Büyük Pazar)

Küçük Venedik’in yanında yer alan kapalı pazarın içinde peynir,şarküteri,fırın ve sebze meyveden oluşan ürünleri satan küçük standlar ve dükkkanlar var. Biz bir öğün kahvaltı için buraya gelmiştik. İçinden ziyade dışındaki süslü evlere nazır kadrajlanan kareleri ile meşhur.

Covered market of Colmar

Little Venice (Küçük Venedik)

Dört tarafı çerçeveli bir tablo düşünün. Yada düşünmeyin yapmayı hayal edin. Genelde ressam olmayan sıradan insanlar olarak resim denilince birkaç ev yanından akan bir nehir resmederiz. İşte Küçük Venedik için  sıranızı bekledikten sonra fotoğraf çekip seyredaldığınız tablonuz hazır. Saatlerce durup sıkılmayacağınıza eminim. Küçük Venedik’in etrafı Alsace evleri ve dört bir tarafı çiçekler ile süslü.

La Petite Venise

Biz denemedik ama burada yapılan küçük tekne turları da var. Saat akşam 18:00 de sonlanan turların fiyatı 6 Euro imiş.

Colmar

Koifhus ( Eski Gümrük Binası)

Colmar’ın merkezinde küçük Venedik’in yakınında yer alan ve sokaktan girişte geniş bir avluya açılan binanın en çok çatısı hoşumuza gitti.Birde binanın hemen önünde duran bir anıtsal çeşme schwendi var. Yukarıda yemek olarak bahsettiğim restoran da adını bu çeşmeden almış olsa gerek. Çeşme’nin mimarı ise Bartholdi.

Koifhus – Colmar
schwendi çesmesi Colmar

House Of Heads (Kafalar Evi)

Rönesans dönemi mimarisini elde tutan kafalar evi bina üzerinde yer alan kafa heykelleri ile dikkat çekiyor.1609 yılında mimar  Albert Schmidt tarafından tasarlanan yapı üzerinde 106 adet kafa var. Günümüzde restoran olarak kullanılmakta. Beklentinizi çok fazla yükseltmeyin burası sadece dışardan bakıldığında göze hoş gelen değişik bir bina.

House Of Heads (Kafalar Evi)

The Fishmonger’s Discrists

Colmar denilince akla gelen en bilindik fotoğrafların çekildiği yer burası.

Colmar

The Pfister House

Bir ev düşünün ki inşa tarihi 1575 olsun. Günümüzde sadece ibadethanelerin ayakta kalabildiği tarihlerde inşa edilmiş olan ev sekizgen şekli ve görüntüsü ile Colmar’ın en çok kadrajlanan evlerinden biridir.

The Pfister House

The Dominican Kilisesi

1283 yılında başlayan inşaat çalışmaları sonlandığında tarihler 14.yüzyılı gösteriyormuş. Yangın ve restorasyon süreçlerinden geçen yapının içini 1 Euro ücret ile gezebilirsiniz.

Eglise Des Dominicains

Unterlinden Müzesi

Colmar’ın modern ve çağdaş sanata dair eserlerin yer aldığı müzedir. İlginç bir yapı olan Unterlinden dünün manastırı iken bugünün müzesine dönüşmüş. Bilet fiyatlarının ucuz olduğunu söyleyemeyeceğiz. 13 Eur.

Web :musee-unterlinden

Colmar- Unterlinden

Bartholdi Müzesi

Colmar denilince ilk akla gelen isimlerden biri Frederic Bartholdi olsa gerek. Amerika’daki Özgürlük heykelinin tasarımını yapan ve bir kopyasını Colmar şehir merkezi girişinde görebileceğiniz Bartholdi’nin yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş.

Bartholdi Müzesi

Bunların dışında ise diğer ziyaret edilecek noktalar arasında zamanınız varsa Tarih ve Etnografya Müzesi,Oyuncak Müzesi,Hansi Müzesi’ni rotanıza alabilirsiniz.

Son olarak Colmar’da;

Şehir içinde tur atan küçük trenler ile gezebilirsiniz. Yeri Dominik kilisesinin arka tarafında. Fiyatı 7 Eur.

Colmar Tren turu

Bisiklet ile Colmar köylerine pedal çevirmeniz de mümkün. 2:30 saat süren rehberli bir tur için 45 Eur, şarap tadımı yapılan diğer versiyonu 65 Euro fiyata Colmarbiketours .sunuyor Eğer rehbersiz bir tur yapmak isterseniz 1 saatlik kiralama 8 Euro, yarım günlük kiralama ise 25 Eur. Farklı bir deneyim olabilir.

Alsace Şarap Yolu Rotası

Sanırım Alsace bölgesi denilince akla gelen ilk şey üzüm bağları ve şarap olurdu.  Gerçekten de ülkenin en meşhur şarap bölgesi Alsace’nin her tarafı bağlar ile kaplı. Kasaba ve köylerin hemen yanıbaşında bağlar ve köyler Vosges Dağları eteklerinde 170 km boyunca uzanıyor.

Alsace Şarap Rotası

İşte güneyde Mulhouse Thann köyünden başlayıp kuzeyde Wissembourg’a kadar uzanan 170 km lik yol Alsace’nin bağ yolu olarak adlanmış. Bu yol üzerinde 103 adet şarap köyü bulunurken sayıları 4000’i aşan şarap üreticisi var.

Ne kadar enteresan değil mi ? sanki bölgede  bir şey yetişmiyor üzümden başka.

Colmar ve Köyler

Alsace’nin en güzel kasabalarından biri Obernai – Rue du Marche – Obernai

Alsace’deki rota için en uygun seçenek araba kiralamak olsada yukarıda ulaşım kısmında araç dışındaki alternatifler için detaylı bir bilgi vermiştik. Colmar’da vaktiniz olursa size tavsiye edeceğimiz en yakın köy ve kasabalar Ribeauville,  Riquewihr, Kayserberg, Eguisheim ve  Turckheim olur.  Eguisheim isimli köy bölgenin en güzel köyü olarak seçilmiş olduğunun bilgisini de paylaşalım.

Turckheim’e tren ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Turckheim notlarımıza göz atabilirsiniz.

Yine rota üzerinde yer alan Obernai ise bölgenin önde gelen kasabalarından biri olarak Strasbourg şehrine yakın bir noktada bulunuyor. Rota üzerindeki bütün köyleri gezmek için ciddi bir zaman ayırmak gerekir, o nedenle günde 1-2 hatta 3 köyü rotanıza katarsanız Şarap Yolu’nda mutlu olacağınıza eminiz.

Bölgenin en güzel köyü seçilen Equisheim.

Yine şarap yolu rotasında yer alan Salestat’ta Haut-Koenisbourg şatosu ile Eguisheim yakınlarındaki Château du Hohlandsbourg kalesinde yükseklerden köyleri kuşbaşı görebilirsiniz. Aynı şekilde Kaysersberg’deki  Kaysersberg kalesi, Wintzenheim’deki Pflixbourg gibi rota üzerinde karşılaşabileceğiniz kaleler var.

Riquewihr

Alsace bölgesini keşfetmeye devam etmek ister misiniz? Bizim Alsace rotamız aşağıdaki gibiydi. Tıklayıp diğer notlarımız ile keşfe devam edin. Blogtaki Alsace ile ilgili diğer yazılar için aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz.

 1. Strasbourg Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler
 2. Obernai Gezilecek Yerler
 3. Turckheim Gezi Rehberi
 4. Mulhouse Gezilecek Yerler
 5. Basel Yürüyüş Rehberi

Eşsiz Colmar görüntülerinin bulunduğu kısa video ile yazımızı tamamlayalım 🙂

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
9 Comments
 1. Cevapla

  With Love

  Ekim 6, 2018

  Bellissimi posti 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 6, 2018

   Thanks?

 2. Cevapla

  jussaraluna

  Ekim 8, 2018

  Merhaba! Beautiful blog! Thank you for tour visit. Grretings from Brazil.
  Jussara

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 9, 2018

   Thank you =) Gretings from Turkey ! .

   Best Wishes.

   • Cevapla

    jussaraluna

    Ekim 9, 2018

    Hello Cengiz Selçuk, you are welcome! Thank you!
    Best wishes from Brazil!

 3. Cevapla

  sercemsworld

  Ekim 12, 2018

  buyuleyici bir yer… cok basarili…

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 12, 2018

   Teşekkürler🙏

 4. Cevapla

  sidilbradipo1

  Kasım 13, 2018

  Colmar! This wonderful town is already in my wishlist 😁
  Thanks so much for your info!
  Ciao
  Sid

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 14, 2018

   Colmar is the best in 2018🤘

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.