Fransa
10 min read
464

Paris Gezi Rehberi

Nisan 10, 2018
33
Paris Gezi Rehberi

Paris Avrupa’nın belki de dünyanın en romantik şehri olarak bilinen Fransa’nın başkenti.Paris Hakkında Bilgiler genellikle Eiffel’den Louvre’ye onu ünlü yapanların haricinde şaraplarından, yemeklerine kadar da popüler birde mutfağı  olduğu yönünde. İşte sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz Paris Gezi Rehberi. 

Çok bilmiş bir arkadaşım ki o ben oluyorum Fransız’ların dünyaya kattıkları iki güzel şey var der hep “Biri Amelie, diğeri ise klozet”

Paris Ulusal Müzik Akademisi
Paris Ulusal Müzik Akademisi

Peki bu denli popüler turistik bir şehri gezmek her zaman mutlu eder mi ? Sanırım hayır. Mesela biz mutlu olamayanlar tarafındayız. Sadece Catacombes’te (Paris’in yeraltı mezarları/şehri) 4 saat mahsur kaldık. (üzerimize kapılar kilitlendi) Siyahi Fransız vatandaşlar yolumuzu kesip parmaklarımıza ip dolayıp bir şeyler satmaya çalıştılar, kendimizi zor kurtardık. Gece 01:00’de otelin yangın alarmlarının çalması ile kendimizi sokağa attık meğerse yanlış bir alarm imiş.

Paris saat farkı olarak Türkiye’den 2 saat geridedir. Türkiye yaz saati uygulaması kalıcı olduğundan eğer kış saati döneminde pariste saat kaç derseniz Paris’te saat 3 saat geridedir.

Paris / Fransa Gezi Planı

Fransa’da kaldığımız 1 haftalık süreçte şöyle bir rota çizdik. Paris’e cumartesi iniş yaptık, pazar ve pazartesiyi Paris’te geçirip Alsace’ye geçtik.

Alsace bölgesinde;

Strasbourg‘a 1 gece,
Obernai‘de 1 gece,
Colmar‘da 1 gece,
Mulhouse‘da 1 gece kaldık.

Son günümüzde ise Basel’i de günübirlik görerek Türkiye’ye döndük. Toplamda 6 gecelik bir gezimiz oldu, aslında sadece Alsace rotası çizecektik. fakat planlar biraz değişti.

Eğer benzer bir rota yapmak isterseniz dolu dolu unutulmaz bir 7 gün yaşayacağınızı garanti ederiz.

Paris Havalimanı Nasıl Gidilir?

İşte Paris hakkında merak edilen en önemli konu başlığı ulaşım. Paris Uçak Bileti için en az 3 ila 6 ay evvelinde bilet bakmanızı tavsiye ederiz.

✈Paris’te Türkiye’den ulaşım sağlanan 2 havalimanı olsada Paris’te toplamda 3 adet havalimanı olduğunu öncelikle söyleyelim. Türkiye’den THY ve Atlas  Charles de Gaulle havalimanını kullanırken Pegasus  genellikle Orly havalimanını kullanmaktadır.

Paris RoissyBus Havalamanı Otobüs
Roissy Bus İle CDG’den Paris Merkeze 12 Eur’ya geçebilirsiniz.

CDG’den şehre ulaşımı 3 farklı yol ile yapabilirsiniz. RER trenlerini kullanabilirsiniz, normal otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz, RoissyBus gibi direkt geçiş yapabilirsiniz. Biz RoissyBus’u tercih ettik.

Paris ulaşımı merkez baz alınıp çevreleyecek büyüklüklerde 5 farklı ulaşım bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgelerden 1 ve 3 nolu bölgeler Paris’in merkezini oluşturur. Disneyland ve Varsay Sarayı 3 nolu bölge dışında kalır. Biletlerinizi bu bölge (zone) ayrımına göre almalısınız. Biz merkeze ulaştıktan sonra aşağıda bahsettiğimiz 10 adetlik cornet ulaşım kartlarını aldık.

Paris RoissyBus Havalamanı Otobüs
Paris RoissyBus Havalamanı Otobüs- Roissybus_biletmatik
?

Bize Paris’te ulaşım konusunda en yardımcı olan şey Citymapper uygulaması oldu. Hangi metro saat kaçta hangi trenden inip hangisine gideceksiniz hepsini tek tek yazıyor. Öneririz.

Paris’te şehir içi ulaşım oldukça gelişmiş metro ağı ile yapılıyor. Bu metro ağları o kadar karmaşık bir hale geliyor ki bazen super mario gibi birinden diğerine zıplıyorsunuz. Ama biraz alışınca keşfetmek bulmaca çözmek gibi oluyor.

Paris Metro Haritası
Paris Metro Ağı. Sanırım oldukça korkutucu 🙂

Biz ulaşımda Cornet denen 10 adet bileti toplu olarak makinelerden alıp bölüşerek kullandık. 1 adet 1.49 eur ücrete denk geliyor. 1 saat içinde ücretsiz aktarma avantajı da var. 1 günde yaklaşık maksimum 3-4 tane harcarsınız. Farklı uygulamalara çok gerek kalmıyor çünkü şehirdeki birçok noktaya yürüyerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

10’tane alımda tanesi 1,49 Eur’a düşen biletler

Ayrıca ulaşım için Paris Visite Pass cardı da tercih edebilirsiniz. Tüm toplu ulaşım araçlarında geçerli günlük 1-3 zone bölgeleri arasında 13,20 Eur,  2 günlük 21,5 Eur.  Detaylı bilgi sitesinde mevcut. Açıkçası çok ekonomik sayılmaz. Çok fazla sayıda metro kullanacaksanız tercih edebilirsiniz.

ticket_machine_Paris

En güzel uygulama ise Navigo Decouverte Card olsa gerek yalnız buda öyle bir uygulama ki her hafta başında süresi sonlanıyor. Pazartesi’den pazartesiye kullanıyorsunuz. Fiyatı 19,85 Eur.

İtiraf ediyorum, ben hiçbir şehrin ulaşımını anlatırken bu kadar zorlanmadım. Bunlara ek bir de Mobilis denen farkli bir uygulama var. İstediğiniz bir Zone icin sınırsız günlük ulaşım sağlıyor.

Orly havalimanından ulaşımı Orlybus otobüsler ile yapabilirsiniz. Her 15-20 dakikada bir 8,70 Eur. Onun dışındaki ulaşım yukarıda bahsettiğim gibi.

?
?
?
?

Şu notlar Önemli : Biletlerinizi mutlaka makinalara giriste ve cikista okutun. Bazi hatta özellikle siyahi vatandaşlar arkanıza geçip siz bankodan geçerken sizi hızlıca iterek ücretsiz geçmeye çalışıyorlar. Nadir de olsa kontroller yapılıyor, eğer biletinizi bindikten sonra kaybederseniz kontroller sırasında size ceza keserler.Bir arkadaşım kullandım diye biletini atmıştı ve kontrollerde yeni kullanmadığı biletlerini gösterse bile gözünün yaşına bakmayıp 50 Eur ceza kesmişlerdi.

Biraz pahalı olsada böyle bir ulaşım aracı da var. Tayland’ın pedallı  taktukları. Eiffel’de meydanda bulunuyorlar.

Paris Otelleri konusunda ise ipucu verelim. Haritalarda Opera konumunu merkez alın. Paris Opera’yı merkez olacak şekilde kendinize bir daire çizin. Oteliniz o daire içinde ve metro duraklarına yakınsa o otelden rezervasyonuzu  yapabilirsiniz. Biz Le Bon otelde kaldık. Biraz merkez ile arası olsada metro sayesinde kolay ulaşım sağlamıştık. Aşağıdan şehrinizi seçip  göz atabilirsiniz.

Paris Otellerine Buradan Göz Atabilirsiniz.

Paris Şehirlerarası Ulaşımı

Paris civarındaki şehirler için farklı ulaşım seçenekleri sunuyor. Bu seçeneklerden biri de hızlı trenler. Trenler ne kadar hızlanırsa fiyatlar o kadar da maalesef artıyor.

Hızlı trenler Paris’teki bir kaç büyük gardan hareket ediyor. Paris Nord garından Brüksel yönüne, Paris East garından (Nord’a yakın) Strasbourg yönüne, Paris  Lyon garından Lyon ve Marsilya yönüne,Saint Lazare‘den batıdan Nantes yönüne, Austerlitzten ise Toulouse yönüne trenler var.En güzeli ise Londra yönüne giden trenler sanırım. Chateau istasyonu da bu yöne gidecekler için.  İşte Paris’te kafanız karışması için başka bir neden.

Paris’ten Strasbourg’a gitmek için 1 gün evvel’den gara gittik. Otomat makinelerden sorgulama yapıyoruz gideceğimiz bir gün sonrası için. 1 kişilik bilet fiyatının kaç para olabileceğini düşünebilirsiniz? Kafamızda maksimum 40 Eur gibi bir bedel var bizim ki bu bile fazla aslında. Sıkı durun bilet fiyatı 110 Euro idi. Görevlilere sorduk, danışmaya gittik. Yok. Normal bir tren yokmuş, hepsi hızlı trenmiş. Yine de maksimum 2 saatte Strasbourg’a giden trenler ve diğer seferleri sorgulamak web sitesine bakabilirsiniz. Önceden alınan biletlerde indirim sağlanabiliyor. https://en.oui.sncf/en/

ouibus ile ilgili görsel sonucu

Tabi biz ne yaptık? Avrupa’da hayat kurtaran diğer seçenek ise Oibus ve Flixbus kullanmak. Açıkçası biz oibus kullanarak 13 Euro‘ya biletlerimizi aldık. 2 saatte değil 5 saatte gittik ama devir ekonomi devri değil mi  ? Oibus ve Flixbus  firmalarına ait otobüs terminaline Bercy Bus Stationdan hareket ediyor. Aynı şekilde Disneyland ve Amsterdam yönüne otobüslerinde bu gardan kalktığını gözlemledik. Yinede firma isimlerini yazdığımız yukarıdaki linklerden gideceğiniz yöne sorgulama yapın. Farklı tren istasyonları gibi Paris’te havalimanından ve Disneyland’dan  hareket edebiliyorlar.

Paris Hop-On Hop-Off

Bir çok şehirde gördüğümüz turistik otobüslerimiz üstü açık halleri ile Paris’te de turluyorlar tabi ki.

Aşağıda Big Bus firmasının rotası var. Paris Şehir Planı arıyorsanız işinizi görecektir.

Paris Şehir Planı
Paris’teki günlük otobüs turları

Big Bus yukarıdaki rota için talep edilen ücret 1 gün için 32 Eur. 2 gün için ise 36 Eur. Eğer  bir de nehir de tur atayım derseniz fiyat oldukça yükseliyor. detaylar için https://www.bigbustours.com

Tabi sadece tek firma yok alternatif olarak CitySightSeeing’e göz atmanızda fayda var.

Paris’te Fiyatlar – Paris Pahalı mı ?

Paris’in Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden olduğunu belirtmekte fayda var. Paris Pahalı mı ? Evet Pahalı! Hani o filmlerde gördüğümüz  her köşe başındaki kafelerde bir şeyler yeyip içmek pek mümkün olmuyor. Şehirde  soğan çorbasının fiyatının 10 Eur olduğunu hesaba katarsak köşe başındaki butik kafelerden ziyade köşe başlarında yer alan Carrefour marketlerini arıyor olmanız olası olacak.

Carrefour demişken burada en uygun atıştırmalık kızarmış soslu fıstık. 150 gram fıstık 1,10 Eur. Haliyle fıstık susatır. Yine en uygun suyu Carrefour’da bulduk 0,20 Eur’ya 1,5lt.  Eivan marka sular diğerlerine nispeten biraz daha pahalı. (Metrolardaki su otomatlarında yarım litre pet şişe su 2 Eur) Öğün aralarını marketten kruvasan tarzı bir şey alıp geçiştirmekte fayda var. Carrefour’da tanesi 1,90 Eur.  Otelinizi mutlaka kahvaltılı almanızı tavsiye ederiz. Paris Woohoo! deyip kendinizi dışarda kahvaltıya kaptırırsanız Euro 5 TL oldu gençler deriz size.

Fiyat olayına girmiş iken ne ne kadar kaç para imiş onun bilgisini verelim. Örneğin Burger King‘de bir whopper 7,20 Eur, Double Steakhouse 8,90 Eur. Bir Starbucks görürseniz oturabilirsiniz. Chai Tea 4.85, Mocha 5.25, Muffin 2.95, Cookie 2.50 Eur. Orta düzey gittiğimiz pizzacı Oskian’da ise 2 pizza birer içecek sonucunda 29 Eur ödemiştik.

Alışveriş olayından çok bahsetmek istemiyorum. Adına şarkılar yazılmış Şanzelize Caddesi (Champs-Elysees)  resmen çöp. Caddenin başında yer alan takı olmasa hiç gitmeyin diye rahatlıkla söyleyebilirim. Pahalı markalar, uçuk fiyatlar. Bakmak serbest tabi.

Champs-Elysees

Onun dışında Paris’in de bizdeki 1 milyonculu mağazalara denk gelen özellikteki mağazası için TATI’yi seçtim. aklınıza gelecek herşeyin olduğu TATI bütçe dostu. Mutlaka ziyaret edeceğiniz Sacre-Coeur(Beyaz merdivenli katedral)’a ineceğiniz metro durağında. İllaki benim alışveriş yapmam derseniz yolda gezerken karşılaşabileceğiniz kadar çok  Galeries Lafeyette mağazaları var. (konsept ise lüks). Tabi burada hakkını yemeden etmeleyelim, çok güzel pasajlar var. Aşağıdaki de onlardan biri.

Passage Jouffroy

Son olarak Paris’te kredi kartınızı rahatlıkla kullanabileceğinizi belirtelim. Dikkat etmeniz gereken şey ihtiyatlı davranıp nakit paranızı mümkün olduğunca harcamamak. Geri döndüğünüzde nakit paranızı karta yatırabilirsiniz. Ayrıca ekstrenizi de döviz ekstre yapın mutlaka. Döviz ekstre yapamazsanız kart kullanmayın. Bankalar yurt dışı işlemlerde yüksek döviz kuru uygularlar.

 

Sacre-Coeur ve Biz

Paris’te Gezilecek Yerler notlarımıza baktınız mı ?

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

33 Comments

 • Güzel bir yazı tebrik ederim. Fakat “Gizli olmayan bilgiler” derken kasıt neydi?

  • Biraz Hiciv, biraz da her yerde bulunabilecek bilgiler olduğu için muzip bir başlık olarak ödüllendirdim sanırım.

   Çok teşekkür ederim

   • Ben de yazılara başlık seçerken dikkat ediyorum. Yazıyı başlık okutuyor

 • I can’t read it, but the title gets a LIKE.CHEERS

 • Great post and photos! I haven’t been to Paris since 1985 so time for another visit.
  Many thanks for stopping by my Travel and Photography blog. 🙂

 • Siteme yazdığım yazıya yaptığınız bir yorum sayesinde sitenizi fark ettim. Çok güzel içerikleriniz var. Her gezinizi merakla bekleyeceğim. Başarılarımız bol olsun 🙂

  • Teşekkür ederim, Dilekler karşıklı. 🙂

 • Beautiful Paris, great pics. I can’t translate your language but pics are breathtaking! Great!

  • Thanks. In fact if have chrome explorer you may translate quickly.(right click, translate) or you may use right bar on the blog translate option. 🙏

 • Great city Paris. Breathtaking pictures!

 • Nice!

 • Lovely pictures.

 • Hai visitato il cimitero di Pere Lachaise con la tomba di Jim Morrison?
  saluti dall’Italia

  • Non penso che i cimiteri siano per me. Grazie amico

   • è il luogo dove sono sepolti grandi artisti e grandi personalità, come Jim Morrison

 • Hi! I too am a lover of Paris😊 I am hoping to live there for a month or two in the near future. Loved this article💕

  • Thanks, Hope it will be excellent for you🍀

 • Mooie foto’s in deze knappe post met goede informatie

 • Great photos!

 • Doğru yorumlarınızla Paris’te dolaşıyorum. Fotoğraflar etkileyici. Blogunuz en iyisidir. tebrikler.

  • De Verdad? Me alegra que estes trabajando.👏🏻👏🏻

   • En Venezuela es de madrugada. Estoy en mis noches de insomnio y tu paseo no me dejó dormir. Total, es París.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts