Fransa
11 min read
3064

Mulhouse Gezi Rehberi

Eylül 7, 2018
7
Mulhouse Gezi Rehberi

Mulhouse (Muluz) Fransa’nın Alsace bölgesinde yer alan Basel ve Colmar şehrine komşu olup, Alman-Fransa sınırını oluşturan Rhine nehrinin yakınında kurulmuş bir şehirdir. Mulhouse gezi rehberinde Mulhouse’dan Strasbourg’a uzanan Alsace Şarap Yolu’nun ilk durağının detaylarını bulacaksınız.

Basel’den geleceklerin ilk olarak karşılacakları şehir olmasına rağmen gerek şarap rotasında olmayışı gerekse Alsace’nin kurabiye tadındaki evlerini ve köylerini barındırmaması nedeniyle pek tercih edilen bir gezi noktasında yer almıyor.

Mulhouse Hakkında

Mulhouse her ne kadar Alsace Şarap Yolu  rotasında yer almıyor desekte rotanın  başladığı nokta Thann kent yakınında. Bu unsur  kenti Alsace’de yer alması ve Colmar ve Strasbourg’a olan yakınlığı nedeni ile gezi rotalarında yer almasına neden oluyor. Özellikle  alternatif konaklama fiyatları ile tercih edilen bir nokta olarak tercih edebilirsiniz.

Mulhouse

Mulhouse Nerede? Ulaşımı

Mulhouse Fransa’nın İsviçre Basel şehrine komşu sınır ilidir.  Kentin önemli özelliklerinden biri Almanya ve İsviçre’ye sınır komşusu olmasıdır.

Mulhouse Nerede- Nasıl Gidilir ?  Alsace Gezi Rehberi

Mulhouse şehrine ulaşmak için en uygun seçenek tren kullanmak olabilir. Biz Alsace bölgesinde sürekli trenler ile ulaşım sağladık. Aşağıda Alternatif noktalardan nasıl ulaşım sağlayacağınıza dair başlıklar halinde notlarımızı sıraladık.

Alsace Gezi Rotamız Paris’ten Strasbourg’a ulaşmamız ile başladı.
Mulhouse Tren Garı

 Colmar’dan Mulhouse’a  Nasıl Gidilir?  

Colmar’dan Mulhouse’a ulaşmak için kullanabileceğiniz en uygun ulaşım şekli trendir. Bilet kontrolü yapılmıyor fakat biletinizi mutlaka alın. Gar girişindeki makinelerden kredi kartınız ile kolaylıkla alabilirsiniz. 2017 Ekim ayında aldığımız biletin fiyatı aşağıda görüleceği üzere 8,90 Euro idi.

Colmar – Mulhouse Tren Bileti – Mulhouse Gezi Rehberi

 Mulhouse – Basel Nasıl Gidilir ? 

Dönüş biletimiz birçok kişinin tercihi gibi Basel üzerinden oldu. Burada bir gece konakladıktan sonra kahvaltımızı yapıp istasyona yöneldik. Yine aynı şekilde biletlerimizi makinalardan aldık. Tek yön bilet Ekim 2017’de 7,70 Euro olarak fiyatlanmıştı.

Mulhouse Basel Tren Bileti

Mulhouse – Basel Europort Havalimanı Ulaşımı 

Mulhouse  Basel-Mulhouse-Freiburg (Aeroport) Havalimanına en yakın şehirdir.  Biz dönüş için vaktiğimiz olduğu için son gün yaklaşık 5-6 saatimizi Basel’e ayırıp ordan otobüs ile havalimanına dönmüştük. Basel’den havalimanı dönüşler Basel tren garındaki 50 nolu  otobüsler ile yapılıyor.

Eğer Mulhouse, Colmar veya Strasbourg yönünden Havalimanı’na ulaşmak isterseniz Havalimanına en yakın durak olan Saint Louis’te inmeniz gerekiyor. Buradan havalimanına geçmek için 5 dakikalık bir otobüs yolculuğunuz olacak. Yada flixbus firmasının otobüslerini burada kullanabilirsiniz.

Mulhouse Yemek & Kahvaltı

Mulhouse yemek ve kahvaltı çeşitleri olarak diğer Fransa şehirlerinden farksız. Güzel bir kahvaltı yapayım diyeceğiniz en iyi yerler şehir içinde bulabileceğiniz fırın/cafe tarzında işletilen yerler. Biz kahvaltımızı Bristol Otel’de açık büfe şeklinde yapmıştık. Fiyatı 9 Euro idi. Geniş bir salonu var ve dışarıdan misafir olarak kahvaltı yapmanın bir sakıncası olmasa gerek. Tercih edebilirsiniz.

Hotel Bristol Mulhouse Breakfeast

Akşam yemeğini ise Avrupa meydanındaki Le Club Sandwich Cafe de makarna tercih ederek yaptık. Adında anlaşılacağı üzere burası bir sandwich dükkanı. Bunun yanı sıra farklı menüleri de var. Kahvaltıyı sandwich ile yapmak isterseniz de tercih edebilirsiniz. Aşağıda akşam yemeği için tercih ettiğimiz pesto soslu bir makarna fiyatı 7,90 Euro idi.

Mulhouse Le club sandwiches
Fransa’nın her bölgesinde olduğu gibi Mulhouse’tada krep dükkanları gözünüze çarpar.

Onun dışında Avrupa Meydanı’nda ( Meydan olduğuna bakmayın tramvay ve araçların geçtiği geniş bir alan) alışveriş merkezi ile sizi şehrin ana meydanı olan Katedralin önüne çıkaran Rue Du Sauvage Caddesi var. Bu cadde kentin en işlek caddesi ve cadde üzerinde giyim markalarının dükkanları cafeler kahveciler ile yol üstü Fransız krepleri yapan dükkanlar var.

Mulhouse Rue du Savuage
Flying tiger copenhagen mağazasının aynı caddede bulunan dükkanı. Tam poz vermelik bir duvarı var.

Mulhouse Nerede Kalınır ? Mulhouse Konaklama

Mulhouse’ta konaklama aslında bizim seyahat planlarımız içinde yoktu. Strasbourg ve Colmar ve köylerine gidecektik. Yalnız son gün dönüşümüz Basel üzerinden olacağı için buradaki otel fiyatlarının Colmar’dakinden en az %40 ucuz olduğunu farkederek 1 gece konakladık. İyi bir tercih de yapmış olduk ve farklı bir şehri keşfetmiş olduk.

Burada herkesin olduğu gibi bizim de ekonomik konaklama için tercih nedemiz oldu.Biz Mulhouse’taki konaklama tercihimizi Bristol Hotel’den yana kullandık.

Bristol Hotel Mulhouse

Bristol Otel Mulhouse’ta merkezi konumda ve Fransa’da alışagelmişin dışındaki büyük odaları ile dikkatimizi çekti. Bristol Otel burada kalmak isterseniz tavsiye edebiliriz. Fiyat sorgulamak isterseniz : OTEL BRİSTOL MULHOUSE

Otel konusunda şöyle bir deneyim paylaşalım : Otelimizi bir bankanın kart puanları ile Setur üzerinden almıştık, yalnız otelin kahvaltılı ve kahvaltısız seçenekleri arasında ciddi bir fark vardı. Kahvaltısız bir seçenek tercih ettik.

Otel’de konaklama yaptığımızda acenta firmanın verdiği konaklama bedelinin kaldığımız konaklama bedelinin neredeyse % 30 üzerinde olduğunu gördük. Ayrıca kahvaltı fiyatı ise otelde açık büfe olacak şekilde 9 Euro idi. Acenta ile otel fiyatları arasında ciddi farklılık olduğunu belirtmemiz gerek.

Onun için eğer tercihiniz Bristol olacaksa mutlaka otele gecelik fiyatlarını içeren bir mail atın. Merak etmeyin kısa sürede dönüyorlar. (info@hotelbristol.com)

Farklı bir konaklama seçeneği için ise sorgulama yapabilirsiniz: MULHOUSE OTELLERİ


Mulhouse Gezilecek Yerler

Mulhouse gezilecek yerleri sıralamadan önce  1 günlük bir sürenin fazlası ile yeterli olacağını belirtelim. Şehirde Starbucks’ın bile saat 19:00’dan sonra kahve satmadığını katedral meydanında yer alan kafeteryaların 22:00 itibari ile kapanmaya başladıklarını dip not olarak verelim. Yani aslında buradan Mulhouse’un hareketli bir şehir olmadığını anlıyoruz.

Mulhouse Saint Étienne Katedrali (Saint Stephen)

Saint Etienne Katedrali şehrin en geniş ve güzel meydanını görkemi ve heybetiyle süsleyen gotik tarzda inşa edilmiş bir yapı. Ziyaret ettiğimiz tarihlerde içini görmek  tadilat nedeniyle  mümkün olmadı. Katedral belli günlerde farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyormuş. Sitesinden bilgi alınabilir. Web http://sermulhouse.blogspot.com/

Mulhouse Saint Étienne Katedrali

Katedralin yer aldığı meydan genellikle etkinlikler için kullanılan bir alan olarak ortaya çıkıyor. Özellikle noel zamanında kurulan küçük tezgahlar, ışıklı dükkanlar ve hediyelik eşyalar ile oldukça renkli bir hale geliyor.

Mulhouse Saint Étienne Katedrali-

Mulhouse Hotel De Ville / Tarih Müzesi

Kırmızı renkli süslü resimleri ile katedralin hemen sol tarafında yer alan bina belediye binası ile tarih müzesine ev sahipliği yapıyor.

Müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Çok etkileyici olmasada farklı dönemlere ait ögeleri  inceleyebilirsiniz. Beklentiniz büyük olmasın. historical-museum/

Mulhouse Hotel De Ville
Mulhouse Belediye Binası

Mulhouse Reunion Pasajı

Katedralin tam karşısında yer alan pasajı ziyaret etmenizi öneririz. İçinde hediyelik porselen ve süs eşyaları var. Ayrıca buradaki sıralı süslü binalar meydanın en dikkat çeken yapıları olarak göze çarpıyor.

Mulhouse Renkli Evleri
Aynı meydanda bulunan anıtsal çeşme

Mulhouse Otomobil Müzesi

Ünlü Schlumpf kardeşlerin  yıllarca biriktirdiği araçlardan oluşan koleksiyon müzeye dönüşmüştür. Bugatti, Ferrari ve Rolls Royces gibi markaları bünyesinde barından mekana ulaşım için şehir meydanından 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.(yada 1 nolu tramvaya binebilirsiniz) Bilet fiyatı 13 Eur olup öğrenciler için 10,5 ‘ur’dur. 7 yaş altı çocuklar ücretsiz. 25 Aralık günü kapalı ve saat 10:00-17:00 saatleri arasnda ziyaret edilebilir.

Mulhouse Otomobil Müzesi

Mulhouse Demiryolu Müzesi

Avrupa’nın en büyük demiryolu müzesi olan Railway Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Çeşitli dönemlerde kullanılan trenlerin sergilendiği koleksiyonu ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatları yukarıdaki otomobil müzesi ile aynı. Yalnız müze biraz daha uzakta kalıyor, yürümek 1 saati alacağından Avrupa meydanından kalkan 3 nolu  tramvay ile Musees durağında inebilirsiniz. http://www.citedutrain.com

Mulhouse Demiryolu müzesi

Mulhouse Electropolis Müzesi

Farklı bir deneyim olarak müzede  elektriğin tarihsel gelişimi anlatan deney ve araçlar ile betimlenmiş bir şekilde inceleyebilir, kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Müze bir üstteki Demiryolu Müzesi’ne komşudur. Bilet fiyatı 8 Euro’dur.

Mulhouse Electropolis Museum

Mulhouse Güzel Sanatlar Müzesi

Şehrin demiryolu, otomobil ve elektrik müzesi olurda güzel sanatlar müzesi olmaz mı ? Şehrin ana katedraline oldukça yakın konumda ve giriş ücretsiz. Konum bilgisi

Mulhouse Fine Arts

Mulhouse Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Şehrin nefes alan botanik bahçesi burada yer alıyor. Tren Gar’ından  şehir merkezinin tersi yönüne hareket ederseniz karşınıza çıkacaktır. İçinde bir de küçük bir hayvanat bahçesi oluşturulmuş.

Mulhouse botanik bahçesi

Bunların dışında Mulhouse Garı’nın hemen karşısındaki Musée de l’Impression sur Etoffes (Kumaş ve Baskı Müzesi ) ile Freiburg yönüne giden  trenler  ile Bantzenheim durağında inip ziyaret edebileceğiniz  La Grange à Bécanes(Motorbisiklet Müzesi) diğer ilgi çeken yerler.

Mulhouse Kısa Kısa

✈️ Mulhouse Alsace Şarap Yolu olarak bilinen bilinen turistik bağ yoluna bağlı köylerin başlangıç noktasını oluşturan en büyük ildir.

✈️ Mulhouse Alsace bölgesindeki konaklama seçenekleri bakımından en uygun fiyat seçeneğini sunar. Bu yüzden bölgede nerede kalacağız diye düşünürseniz Mulhouse alternatif olacaktır.

✈️ Gerek Mulhouse-Basel-Frieburg Havalimanı’na (aeroport) yakınlığı gerekse Colmar ve Strasbourg şehirlerine ulaşım kolaylığı turstik turlarda bir uğrak noktası olmasına yol açıyor.

✈️ Mulhouse Starasburg ve Colmar şehirleri gibi Türk nüfusunun yer aldığı şehirlerdendir. Şehirde dolaşırken Türk isimli dükkanlar ve tabelalara rastlayabilirsiniz.

✈️ Alsace bölgesinde en rahat ulaşım hususi araç olsada bölgedeki bir çok noktaya tren ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Biz tüm ulaşım ihtiyaçlarını bu şekilde giderdik. Strasburg’da 1 gece, Obernai’de 1 gece, Colmar’da 1 gece ve Mulhouse’da 1 gece konakladık. bu şehirler arasındaki ulaşımı trenler ile sağladık. Tren biletlerini almak çok kolay otomat makinelerden alıp ilgili peronda trene biniyorsunuz. Kimse bilet kontrolü yapmıyor ama yabancı bir ülkede siz yine de biletinizi almadan trene binmeyiniz.

✈️ Mulhouse bir sınır şehridir ve bölgeyi ziyaretinizde İsviçre ve Almanya’ya rahatlıkla 1 saat içinde geçebilirsiniz. Bu sayede tek ülkeye gitmişken 3 ülkeyi birden görürsünüz. İsviçre’nin Basel şehri ve Almanya’nın Freiburg şehirleri Mulhouse ile komşudur ve aynı havalimanını kullanırlar.

✈️ Bağlantılı gezi rotamızda yer alan diğer şehirlere ilişkin notlarımıza da mutlaka bakın. Rotanızı oluşturmanız konusunda size fikir verecektir.

Strasbourg Gezi Notları
Colmar & Alsace Şarap Yolu Gezi Notları
Obernai Gezi Notları
Turckheim Gezi Notları
Paris Gezi Rehberi
Basel Yürüyüş Rehberi

Mulhouse’dan sevgiler

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Previous Post

Schlossberg Tepesi
Next Post

7 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts