Avusturya
21 min read
326

Graz Gezi Rehberi

Eylül 29, 2018
23
Graz Gezi Rehberi

Avusturya’nın 2. büyük şehri olan Graz,  orta çağdan kalma görüntüsü, tarihi ve çağdaş sanat ögelerini barındırmasının yanı sıra 1999 yılında Unesco kültür mirası listesine eklenmesi ile Avusturya’nın önde gelen turistik yerlerinin başında geliyor. Graz Gezi Rehberi merak ettiğiniz soruların cevabını veriyor olacak.

Graz planlarımızın dışında güzel bir sürpriz olarak tüm şehrin katılımı ile düzenlenen bahar festivali Aufsteirern 2018 denk gelmesi nedeniyle seyahatimizin en renkli rotasını oluşturdu.

Aufsteirern
Aufsteirern Graz – Graz Gezi Rehberi

Graz Hakkında

Graz her ne kadar Avusturya’nın 2. büyük şehri olarak lanse edilse de nüfusu 290.000’dir. İstanbul’un küçük bir ilçesinden daha az. Graz’ın ismi ilk defa 1128’deki  tarihi kayıtlarda gradec (küçük kale) olarak rastlanmıştır. 1230 yılında şehir statüsü kazanırken 1440 yılında imparatorluğa evsahipliği yapmış. 1809 yılında Fransızlar tarafından kuşatılırken 1945’te 2. Dünya Savaşı’nda %15 lik kısmı hava saldırılarında tahrip olmuş.

?Graz hakkında bilinmesi gereken ve adını duyuran diğer unsur ise 1999 da Unesco Dünya Miras Listesi’ne eklenmesidir. 2003’te Avrupa Kültür Başkenti ünvanını alan Graz 2008’de lezzet başkenti seçilmiş.(hangi tatları ile bu ünvanı almış bilemiyoruz)

?Graz’ı 1 gece konaklamalı yaklaşık 1,5 – 2 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Kent’te etkinlik ve festival zamanına denk gelirseniz ise son derece renkli bir seyahatiniz olacaktır. Çünkü Grazlılar eğlenme olayına oldukça hakimler desek ise de tüm Avusturya’lılar gibi gün geceye dönünce hemen evlerine dönüp sokaklarını sessizliğine bırakıyorlar.

?Graz’ı ziyaret etmek için bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Graz’da sokaklarda dolaşırken mutlaka binaların pasajlarına kafanızı uzatın. İçeride geniş avluları görecek ve şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

?Graz ikiye bölerek ayıran nehrin adı Mur’dur. Kenttin old town olarak adlandırılan merkezi şehirde varlıklı kişilerin yaşadığı bölge imiş. Nehrin diğer tarafındaki yerler ise nispeten daha orta sınıfa hitap ediyor. Kentin en önemli caddesinin ismi ile sadece tramvaylara açık olan Hernengasse’dir. Graz’a ziyaretiniz boyunca buradan defalarca kere geçeceksiniz.

?Graz pahalı bir şehir mi sorusunun yanıtını vermeye çalışalım. Evet Graz diğer Avrupa şehirleri gibi pahalı bir şehir. Özellikle de son dönemlerdeki patlayan kurlardan sonra matematik ile baya  bir uğraştırabilir. şehir içi ulaşım bilet fiyatları 2.40 Euro iken, kahveler ortalama 2-4 euro, hamburgerler8-10 eur, marketlerde 1 litre su 0,7 Eur. (musluk suyu içilse de biz aldık) Bira ise sanırım Avrupa’da sizi alkolik yapacak cinsten fiyata sahip.

Graz Nerede ? Graz Nasıl Gidilir ?

Avusturya’nın ilk 5 kentinden biri olan Graz Macaristan ve Slovenya ile komşudur. Zagreb, Maribor, Viyana ve Salzburg gezi planlarınız ile rahatlıkla birleştirebilirsiniz.Graz Nerede derseniz aşağıdaki haritadan nerede olduğunu görebilirsiniz. Graz’a nasıl gidilir ve Graz ulaşımı ile ilgili sorulara aşağıda yanıt vermeye çalıştık.

Graz Nerede – Graz Gezi Rehberi

Graz’da ulaşım konusu her Avrupa kentindeki gibi alternatifli. Gerek Havalimanı ulaşımı gerekse diğer şehirler arasındaki ulaşımı konusunda zorluk çekmeyeceksiniz. Bizim Rotamız : Graz-Hallstatt-Salzburg-Munih şeklindeydi. Benzer bir rota çizebilirsiniz.

Graz Havalimanı (Flughafen) Ulaşımı

Graz Havalimanı oldukça küçük. Abartmıyorum Kastamonu Havalimanı’ndan hallice. Gelgelim bu küçük havalimanı asabi polisleri barındırması ile de kendini bize tanıttı. Havalimanına inen uçak ( alandaki tek yolcu uçağı idi) yolcularını indirdikten sonra pasaport kontrolüne geçtik. Polis memuru ( ısrarla almanca konuşarak) bir çağırdı, bir kovdu, meğerse çizginin ucunda bekle demek istiyormuş.  Kaç gün kalacağımızdan nereden döneceğimize kadar sordu da sordu. Politik sorunlar diye düşündük.

Graz Airport
Graz Havalimanı küçük bir havalimanı. Havalimanından otobüs ile yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Neyse meseleye dönelim. pasaport kontrolünden sonra hemen bavullarınızı alıp havalimanından çıkıyorsunuz. Havalimanı kapısında şehir merkezine giden otobüs ve tren saatlerini gösteren ana ekranı göreceksiniz. Hareket saatlerini güncel olarak bu ekrandan görebiliyorsunuz. Kapıdan çıkar çıkmaz sol tarafa doğru yaklaşık 200 metre yürüdüğünüzde yeşil H işareti otobüs durağını görebilirsiniz. Otobüste şöförden biletinizi alabilirsiniz. Otobüste bizdeki akbil kutularından farklı bir yazar kasaya benzer bir şey var. Şöför biletinizi kesip size uzatıyor. Fiyat : 2,40 Euro

Graz Havalanı otobüs bileti
Graz Havalanı otobüs bileti – Graz Gezi Rehberi

Bozuk para bulundurumanız faydanıza olur. Eğer bozuk paranız yoksa hemen havalimanına dönüp içerdeki süpermarketten birşeyler alabilirsiniz. Fiyatlar şehir merkezindeki fiyatlar ile aynı. Otobüs şehrin tam merkezine gidemiyor, yakınlardaki Jakominiplatz’a bırakıyor. Yol boyunca müstakil şirin Avusturya evlerini göreceksiniz.

Graz – Salzburg Nasıl Gidilir ? Ulaşımı

Graz’dan diğer şehirlere kolaylıkla geçebilirsiniz. Graz’dan Salzburg’a gitmek  için şehrin ana ulaşım istasyonu olan tren garı Graz HBFye ulaşmanız gerekiyor. Şehir merkezine yakın bir uzaklıkta bulan tren garının hemen yanında bizim de kullandığımız otobüs garı var. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden 1 nolu tramvayları kullanabilirsiniz yada bizim gibi yürüyebilirsiniz de.

Haupthbahnhof Graz
Haupthbahnhof Graz – Graz Gezi Rehberi

Eğer biletinizi çok önceden alma gibi bir fikriniz varsa OBB’nin bilet sorgulama sayfasından bakabilirsiniz. https://tickets.oebb.at

Yalnız bilet fiyatları oldukça yüksek en uygunu 24 Euro ve erken saatlerde. Sanırım en ekonomik seçenek Flixbus otobüslerini tercih etmek, ortalama 10 euro’ya seyahat edebilirsiniz. Ancak biletinizi online almalısınız. Biz orada biz Flixbus bilet gişesi göremedik. Ayrıca biletlerinizi  mutlaka bastırın, karekod ile otobüse biniyorsunuz.  Bilet sorgulamak için flixbus.com/

Graz – Viyana/Linz Ulaşımı

Graz’dan Viyana‘ya gitmek için  ve diğer Avusturya şehirlerine ulaşmak için kullanılacak yöntem yukarıda bahsettiğimiz yöntem ile aynı.

Graz’da Nerede Kalınır? 

Graz’da önemli meselelerden biri de konaklama. Graz’da nerede kalınır sorusuna cevap olarak nerede kalınmaz şeklinde de yanıt verebiliriz.

Graz’da kalmak için her şehirde olduğu  üzere kendin old town bölgesi ile Hernengasse caddesi ve yakınındaki yerleri tercih edin. Biz konaklama tercihimizi biraz daha ekonomik seçenek olan nehrin diğer tarafındaki Mariahilf Otel‘de kullandık. Orta büyüklükteki odaları, kahvaltısı ve merkeze olan yakınlığı ile hiç zorluk çekmedik. Şehrin modern sanat müzesi Kunsthaus Graz’ın hemen arkasında yer alıyor.

Hotel Mariahilf Graz
Hotel Mariahilf Graz – Graz’da nerede kalınır? – Graz Gezi Rehberi

Graz’daki diğer otel seçenekleri için sorgulama için bizim de kullandığımız platform Agoda’yı tercih edebilirsiniz. GRAZ OTELLERİ

Agoda’dan bu seyahatimizde 2 farklı rezervasyon gerçekleştirdik ve booking tarzı sitelerden daha uygun fiyatları bulduk. Ayrıca Agoda seyahatiniz sonrasında birdahaki kullanım için hediye kartları da veriyor. Güvenebilirsiniz.

Graz’da Ne Yenir? Graz Yemek

Graz açıkçası yeme-içme konusunda bir çok alternatifi barındıran bir tarafı var. Çok uzun zaman kalmadığımız için sadece bir öğün yemek yeme şansımız oldu. Oda sevilen blog oitheblog’un tavsiyesi ile gittiğimiz Freigeist isimli hamburgerciydi. 2 kişi için çizburger ve içecekler için 25 eur ödedik.

Freigeist Graz
Freigeist Graz – Graz’da Ne Yenir?  – Graz Gezi Rehberi

Mekan Herrengasse caddesinin sonunda bir ara sokakta yer alıyor. Yine bir bina avlusuna bakan bahçesi var. Burgerlere lezzet konusunda tam puan versekte kola satmadıklarını öğrenince üzüldük. Limonata söylediğimizde ise 5 farklı limonata türü sayıp “Orange” istediğimizi söylediğinde portakallı maden suyuna benzeyen tadı ile içine portakal dilimi atılmış bir limonata geldi. Açıkçası mutlu olmadık.

Freigeist-Graz
Freigeist-Graz

Onun dışında kahvaltıyı dışarıda yapmadık eğer yapsaydık kent merkezinde güzel fırınlar gördük, muhtemelen birer sandoviç almayı düşünebilirdik. Lafı gelmişken şehirdeki en eski fırın Hafbackeri Edigger’i Hofgassede ziyaret ettik. (ana meydan Hauptpatz’a yakın) Açıkçası dışardan göründüğü kadar içeri de zenginlik bulamadık. Fiyatlar pahalı, kraker tarzı küçük bir paket  4 Euro idi.  Burayı Avusturya’daki en eski fırınlardan biri olması olduğunu öğrendik. (1569) Açıkçası gidip görülesi ve görkemli kapısına dokunalısı.

Hafbackeri Edigger Graz
Hafbackeri Edigger Graz – Graz Gezi Rehberi

Graz’da bunun yanında Yunan,İtalyan,Türk mutfağına ilişkin mekanları da gördük. Test etmediğimiz için açıkçası buraya gidin diyemiyoruz.

Aufsteirern Festivali

Seyahatimizin en büyük süprizi aufsteirern isimli festival oldu. Graz halıkının sokaklara dökülüp saatlerce dans ettiği her meydanında ayrı bir konserin, her avlusunda ayrı bir müzik grubunun canlı müzik yaptığı ve şehrin tüm yollarının kapatıldığı bir etkink Aufsteirern.

Aufsteirern Graz
Aufsteirern Graz’daki festival. – Graz Gezi Rehberi
Graz Aufsteirern
Graz Aufsteirern’de en büyük etkinlik alanı belediye binasının önünde kuruluyor. – Graz Gezi rehberi

Aufsteirern için Graz planı yapmadan önce mutlaka sitesinden tam tarihlerini öğrenin. Şehrin içinde geleneksel kıyafetlerini giyip sokaklara dökülen halk Styrian halk kültürünü Avusturya’nın en büyük köy meydanına dönüştürüyor.

Aufsteirern Graz
Aufsteirern Graz – Graz Gezi Rehberi

Şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda standlar kuruluyor. Çeşit çeşit peynirler, tatlılar, dondurmalar, biralar, içecekler eşliğinde insanların mutluluğunu görerek  bu eğlenceye ortak oluyorsunuz.

Graz Aufsteirern sokak lezzetleri
Graz Aufsteirern sokak lezzetleri. Bir nevi lokkma tatlısı – Graz Gezi Rehberi

Gerek önümüzdeki festivaller veya noel programları için sitesine mutlaka göz atın. aufsteirern.at/

Graz Gezilecek Yerler

Graz’da Gezilecek Yerleri sıralamadan evvel şehri  2 ayrı bölümde kenti incelemek mantıklı olacaktır. Schlossberg Tepesi ile eski şehir merkezi.

Burada kentin müzeleri ve ücretli alanlarına girmek için güzel bir uygulama olan Universalmuseum Joanneum düşünülmüş. 24 saatliği 13 Euro olan biletiniz ile aşağıda detaylarını vereceğimiz Eggenberg Sarayı, Kunsthaus,Neue, Styrian Armoury gibi 12 alanı kapsayan yere ücretsiz girebiliyorsunuz.

Biletinizi online satın alabilirsiniz. museum-joanneum.at

Graz Eski Şehir (Altstadt)

Meydanları, sokakları, avluları ve gotik binaları ile dikkat çeken kent merkezinde Orta Avrupa’nın en iyi korunmuş şehir’ini bulacaksınız.

Graz Herrengasse Caddesi

Herrengasse caddesi kentin ana meydanı Hauptplatz ile Jakominiplatz arasında bulunur. Şehrin en işlek caddesi tramvay ve  yayalara açık olup, kentin en güzel binalarını barındırır.

Herrengasse Graz-
Herrengasse Graz – Graz Gezilecek Yerler

Graz Landhaus Avlusu (Landhaushof)

1527 tarihinde inşa edilen Landhaushof, içerisindeki kemerli rönesans dönemi mimarisi ile oldukça etkileyicidir. İçersinde çeşitli etkinliklere evsahipliği yapan yapı eyalet parlementosuna evsahipliği yapar. Web : landtag.steiermark.at/

Landhaushof Graz
Landhaushof Graz – Graz Gezilecek Yerler

Tophane (Landeszeughaus)

Landeszeughaus  yukarıdaki Landhaus’un yanında Herrengasse’de bulunur. Dünyanın en büyük tarihi silah kolaeksiyonlarından birine sahiptir. 30.000’den fazla eserin yer aldığı müzeyi Nisan ekim arası 10:00-17:00 saatleri arasında 9 Eur karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Landeszeughaus Graz
Landeszeughaus Graz – Graz Gezilecek Yerler

Herzog Avlusu

Graz denilmişken akla gelenlerden biri de geniş avlular. İşte 1742’de Ressam Mayer tarafından resmedilmiş Yunan tanrılarının bulunduğu Herzoghof Herrengasse’dedir. Yine aynı caddede Generalihof bulunur. Açıkçası avlusu olması muhtemel geniş kapılara şöyle bir bakın 🙂

Herzog
Herzoghof  – Graz Gezilecek Yerler

Hauptplatz – Belediye Binası

Şehrin ana meydanı Hauptplatz Herrengasse’nin başında yer alır. Belediye Binası Rathaus bu meydanda bulunur. Meydanda Arşidük Johan’nın 1878’de yapılmış fiskiyeli havuzu bulunur.

Hauptplatz Graz
Hauptplatz Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Bu meydanda köşe başında yer alan turuncu renkli bina dikkatinizi çekecektir. Savarovski’nin butiğine evsahipliği yapan süslü binaya dikkatlice bakın süslerin içinde saklanmış burun ve ağızlar göreceksiniz. Buradan yukarıya doğru uzanan Sporgasse sokağını  takip ettiğiniz de 2 blok sonra geniş bir avluya açılan Töton Şövalyeleri Malikanesi bulunurken karşısında 1343 yılında Graz’ın en eski klisesi Stiegen bulunuyor.

Sporgasse Graz
Sporgasse Sokağı Her daim hareketli   – Graz Gezilecek Yerler

Hemen yan tarafta ise Saurau Sarayı 1566’da Windischgratz tarafında ihtişamlı bir şekilde inşa edilirken binanın çatısına bakmayı unutmayın. Bir Türk askeri yabancıları korkutmak için monte edilmiş.

Saurau Graz
Saurau Sarayı çatısındaki Türk askeri   – Graz Gezilecek Yerler

Burdan yolunuzu sağ taraftaki sokağa çevirebilirsiniz. Hofgasse sokağında  yukarıda bahsettiğim saray fırını var. Bu sokağı takip ettiğinde Glockenspielplatz meydanında saat 11:00,15:00 ve 18:00 de çalan çanlar ile birlikte kuklaların gösterisi başlar. Bu meydandan ana cadde Herrengasse’ye Stempfer sokağından dönebilirsiniz. Bu sokakta butikler ve alışveriş yerleri bulunur.

Graz Katedrali (Dom)

1438/1464 yılları arasında saray katedrali olarak inşa edilmiştir. Graz Katedralinin içi de dışı gibi görkemli bir yapıya sahiptir. Katedralin önünde küçük bir alanda 1480 yılında kente musallat olan 3 afetin resmi bulunuyor.(Veba,Türkler,Çekirgeler). Aynı yerde Habsburg Hanedanlığı’nın örkemli kraliyet mozelesi bulunur.

Graz Katedrali (Dom)
Graz Katedrali (Dom)   – Graz Gezilecek Yerler

Kale/Sarmal Merdiven

Burada bahsedilen kale ismi kale olsada pek kaleye benzetemeyecek yakın dönem farklı bir yapıya benzeteceksiniz. Eyalet hükümetinin makamı olan yapıdaki 3 nolu kuleye girdiğinizde merdivenleri göreceksiniz. 1499’da inşa edilen çift sarmal merdivenlerin ilginç yapısı dışında bir özelliği yok.

Graz Castle
Graz Kale Merdivenleri   – Graz Gezilecek Yerler

Buradan çıktıktan sonra aynı sokaktan Burgtor’a doğru ilerleyin. Bu kapıdan çıktığınızda Graz’ın kale bahçesi ile şehir bahçelerini göreceksiniz.Kestane ağaçlarının çoğunlukta olduğu parktan geniş caddeyi takip ettiğinizde operaya ulaşacaksınız.

Graz Operası

1899 yılında tasarlanan Graz Opera Binası şehrin sanat noktalarından biri. Dışı kadar içi de görsel bir şölen sunan operanın dışında sanatçı Harmut Skerbisch’nin ışık kılıcı isimli çelik heykeli var. Burada bir opera gösterisine katılmanızı tavsiye ederiz. Biz sabah 11:00’deki programa yetişemedik, fiyatlarrı 2,5 Euro idi. Programa sitesinden bakabilirsiniz. .oper-graz.com/

Opera Graz
Opera Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Opera binasının hemen arkasında ise meyve sebze pazarı Kaiser Josef bulunur. Bölgenin  en meşhur ürünü ise kabak çekirdiği yağı imiş, göz atabilirsiniz. Yine buradan şehir merkezine döndüğünüzde yakınlardaki modern sanat noktası Neue Galerie  için vakit ayırabilirsiniz. Resim ve heykel çalışmalarının yanı sıra video çalışamlarınında yer alan galeri’ye giriş 9 euro ve şehir kartınız ile girişiniz ücretsiz.

Franziskanerkirche

Franziskanerkirche kentin nehir tarafından eski şehir bölgesine girişte karşılaşacağınız güzel mimarisi ile dikkatinizi çekecek yapısıdır. Kulesi 1239 yılında yapılmış ve manastır olarak kurulmuştur. Kilise ve manastır bitişiktir.

Franziskanerkirche Graz
Franziskanerkirche Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Nehrin karşısına geçmeden ana meydandan Schlossberg Meydanı’na giden sackstrabe’yi kullandığınızda karşınızıa 2 müze ve bir saray çıkacaktır. 1702 yılında inşa edilen Attems Sarayı, Graz şehrini anlatan Graz Müzesi ve Palais Müzesi. Aynı sokakta Kastner&Öhler‘e ait alışveriş merkezi var.

Attems palace
Attems Sarayı   – Graz Gezilecek Yerler

Murinsel Graz

Mur nehri üzerinde yüzen bir midye kabuğunu andıran Mur adası üzerinde inşa edilmiş Murinsel, nehrin ortasında kahve içebileceğiniz bir kafe ile küçük bir etkinlik salonunu barındırıyor. Ayrıca küçük bir de alışveriş dükkanı düşünülmüş. Nehrin bir tarafından diğer tarafına farklı bir yoldan ücretsiz geçebilirsiniz.

Murinsel Graz
Murinsel Graz   – Graz Gezilecek Yerler
Graz Murinsel
Graz Murinsel   – Graz Gezilecek Yerler

Murisnsel 2003 yılı kültür başkenti etkinlikleri kapsamında Amerikalı sanatçı Vito Acconci’nin tasarımı temel alınarak yapılmış. web: murinselgraz.at/en/

Kunsthaus Graz

Şehrin modern sanat noktası Kunsthaus, uzaydan dünyaya düşmüş yaratık görüntüsü ile Peter Cook&Colin Fournier tarafından 2003 yılında inşa ettirilmiş. Oldukça matrak bir şekli olan ve dönemsel sergilere evsahipliği yapan yapı pazartesi günleri kapalı.Binada aynı zamanda bir de restoran var. Bilet fiyatı 9 eur. Eğer burayı ziyaret etmek isterseniz şehir kartınızı 13 Eur’a alıp ücretsiz gezebilirsiniz.

Kunsthaus Graz
Kunsthaus Gece ışıkları ile de etkileyici   – Graz Gezilecek Yerler

Buradan çıktığınızda binanın hemen sol tarafındaki sokakta MariaHilfer sokağını bulunursunuz. Otelimizin bulunduğu sokaktan düz ilerlerseniz aynı isimli meydana ve 17.yüzyıl başlarında inşa edilen kiliseye ulaşabilirsiniz. Meydana bakan binada Minoriten Manastırı var. Avlusuna mutlaka göz atın, belli günler farklı etkinliklere evsahipliği yapıyor. Yine bu sokak üzerinde geceleri daha hareketli kokteyl barlar ve restoranlar bulunuyor.

Minoriten Manastırı
Minoriten Manastırı   – Graz Gezilecek Yerler

Graz Schlossberg

Kentin dikkat çeken saat ve çan kulesinin bulunduğu tepeden kuşbakışı seyir zevki yapacağınız yer bu tepede bulunuyor. Sanırım Graz dışında şehir merkezine bu kadar yakın yürüyüş için ormanlık bir dağa sahip olan şehir yoktur. Schlossberg‘e ulaşmak için aynı isimli meydana ulaşmanız gerekiyor.

Schlossberg Castle
Schlossberg’in Minyatürü   – Graz Gezilecek Yerler

Schlossberg 473 metre yükseklikten oluşuyor. Buraya ulaşmak için 4 farklı seçeneğiz vardır. Dağın içinden saat kulesine çıkan cam asansör, Schlossberg merdivenleri, Schlossberg Füniküleri ve yorucu yürüyüş yolu .

Schlossberg’e çıkmak için biz  asansörü kullandık. 2018 Eylül ayında asansörün fiyatı 1.60 euro olarak fiyatlanmıştı.Tek yön çıkış biletlerini alıp merdivenlerden aşağıya inmiştik. Aynı şekilde gidiş dönüş asansör alıp, çıkışı asansör ile inişi füniküler ile de yapabilirsiniz. Biraz fiyat farkı var tabi 7 Eur.

Biletlerinizi otomatlardan kredi kartınız ile alabilirsiniz.

Schlossberg Asansörü
Schlossberg Asansörü camdan yapılmış   – Graz Gezilecek Yerler
Graz Füniküler
Graz Füniküleri. Baş döndürücü bir yokuştan yukarı tırmanıyor   – Graz Gezilecek Yerler

Kentin adı olan Graz bu tepede kurulmuş olan küçük bir kaleden gelir. 1544 yılında görkemli bir kaleye dönüştürülen Schlossberg, rekorlar kitabında da en güçlü kale ünvanını almıştır.

Schlossberg Tepesi
Schlossberg Tepesi   – Graz Gezilecek Yerler

Napolyon’un Graz’ı fetih edebilmesi ise 19.yüzyıl başında Viyana’yı kuşatıp yakması ile tehdit ettiğinde olmuş.Mağlubiyet sonrası ise Çan ve Saat kulesi dışındaki yapılar yıkılmıştır. Napolyon bu şehre iyi davranmamış maalesef.

Saat Kulesi (Uhrturm)

Asansör ile dağın içinden yukarı çıkarak saat kulesine varıyorsunuz. Graz’ın en güzel fotoğraflarının içinde yer alan bu saat kentin simgelerinden biri. Ortaçağda savunma kulesi olan yapı 1560 yılından bu yana saat şeklini almıştır. Üç arma duvarlarında yer alır iken üç çanıda çalar.

Graz Schlossberg Saat Kulesi
Graz Schlossberg Saat Kulesi   – Graz Gezilecek Yerler

Çan Kulesi

1588 yılında inşa edilen Çan Kulesi’ne ait çan 5 tondur ve 101 adet Türk top mermisinden dökülmüştür. Kule Napolyon istilası sonrasında halk tarafından saat kulesi ile satın alınarak yıkılması engellenmiştir.

Graz Schlossberg Çan Kulesi
Graz Schlossberg Çan Kulesi   – Graz Gezilecek Yerler

Schlossberg’te ayrıca aşağıda yer alan yerleri de keşfedebilirsiniz.

Kasametten : Eskiden mahkumların yattığı depo odalarının olduğu Kasemetten sahnesi bulunur, bu sahne opera ve konserler için kullanır.

Gotik Kapı : Kapı 1982 yılında keşfedilmiştir. 2001’de ziyarete açılmıştır.

Hackher Aslanı : Kenti Napolyon’a teslim etmeyen komutan Binbaşı Hackher adına yapılmıştır.

Kanonenbastei : Kale top burcu anlamına gelir,Burada Garnison Museum isimli topların sergilendiği alan vardır. Kenti 180 derece görebilirsiniz.

Graz Schlossberg Tepesi
Graz Schlossberg Tepesi   – Graz Gezilecek Yerler

Stallbastei : Asansörden çıktıktan sonra şehrin tersi yönünde göreceğiniz  yer Kale Ahır Burcu’dur. Duvarları sarmaşıkla kaplı 6 metre kalındığında 20 metre yüksekliğindedir.

Çin Bahçesi : Çin Pavyonu olarak bilinen bu çardak kenti kadrajlayabileceğiniz alanların başında gelir.

Türk Kuyusu : Tepede bir de Türk mahkumların kazdığı 94 metre derinliğinde bulunan su kuyusu vardır.

Graz Türk Kuyusu
Graz Türk Kuyusu   – Graz Gezilecek Yerler

Starcke Evi : Tiyatrocu Gustav Starcke’nin bu evde yaşamış olması nedeniyle adı verilen ve bina Graz’ın güzel manzarasına karşı bir restoran olarak hizmet verir.

Starcke House - Graz
Starcke Evi bir restoran olarak hizmet veriyor.- Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Schlossberg’te bulunan çeşitli restoranlarda mola vermeniz de mümkün. Yine tepede asma bahçeler olarak ün salan Herbersteingarten ile dağın içinde  2.dünya savaşı sırasında inşa edilen tünel sistemi bulunur. (Asansöre binilen tünel)

Schlossberg Tüneli
Asansöre Schlossberg Tüneli’nden ulaşıyorsunuz   – Graz Gezilecek Yerler
Graz Schlossberg Merdivenleri   – Graz Gezilecek Yerler

Graz Dışındaki Yerler

Graz kent merkezi dışında kalan ve görmeye değer birkaç nokta daha var. Buralara ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor.

Eggenberg Sarayı

Graz’ın sembol isimlerinin başında gelen Eggenberg 1625 yılında Prens Johann Ullrich von Eggenberg ( böyle bir adınız olsa sizde yaptırırdınız) bu yapıyı yaptırmış. Yapıda 4 kule mevsimleri 12 kapı ayları ve 365 adet pencere ise günleri temsil ediyor.

Eggenberg_Sarayı
Eggenberg_Sarayı Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Sarayda galeriler, şato parkı ile bahçesi bulunur. Johanneum kapsamında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Eggenberg’in dünya mirası olduğunu not olarak bırakalım.

Eggenberg_Palace
Eggenberg Graz   – Graz Gezilecek Yerler

Eggenberg dışındaki noktaları görmek tamamen vakit ile ilgili, açıkçası biz bu yerleri görmedik ama not olarak bırakalım. 1714 yılında inşa edilmiş Mariatrost Basilikası, 1 nolu tramvay ile ulaşabileceğiniz Lenaugasse botanik bahçesi, Kraliyet bahçelerinin diğer tarafında yer alan Graz’ın en eskilerinden Leech Kilisesi. Graz ile beraber farklı rotalar oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki rehber yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Salzburg Gezi Rehberi
Salzburg Gezilecek Yerler
Hallstatt Gezi Notları 
Münih Gezi Rehberi
Münih Gezilecek Yerler
Bratislava Gezi Rehberi

==> Eğer Avusturya ile ilgili vize işlemleri, havalimanı pasaport kontrolleri ile ilgili ilk kez yurtdışına çıkma deneyimi yaşayacaksanız hayat kurtaran tavsiyelerimizi okuyun : Avusturya Gezisi İpuçları

Aşağıda kısa bir Graz videomuz var. mutlaka göz atın. Teşekkür ederiz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024
Ünlü Roma Amfitiyatroları

23 Comments

 • Beautiful pictures! Thank you and God bless you!

 • stessi luoghi che ho visitato anch’io e mi piacquero molto, a te è piaciuta l’Austria? A me sì, a parte il cibo, sai noi italiani siamo molto esigenti

  Ben de gezdiğim ve çok beğendiğim yerler, Avusturya’yı sevdin mi? Evet, yemek dışında, İtalyanların çok talepkar olduğunu biliyorsun.

  • A chi non piace viaggiare. La cucina turca e italiana non rimarrà affamata nel mondo 🙂

   • eh, mica conosco la cucina turca…

    eh, Türk mutfağını bilmiyorum …

 • Beautiful photography. I almost feel like I’ve been there! Blessings!

 • Great photos!

 • Beautiful photography. Thank you

 • bebekli tatilde listeye Graz da eklensin 🙂

 • Excellent post with images and information. 🙂

 • 🙂👍

 • Merhabalar,
  Bloguma yaptığınız yorum dolayısıyla blogunuzla tanışmış oldum. Çok memnun oldum. Emeğinize sağlık ne kadar bilgi dolu ve güzel.
  Bol seyahatler dilerim
  Simay
  http://www.supernicevisit.com

  • Teşekkürler,

   aynı dilekleri sizinle paylaşıyoruz.

 • Ha sido mi mejor paseo turistico sin tener que pagar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts