Avusturya
12 min read
1278

Hallstatt Gezi Notları

Ocak 7, 2019
30
Hallstatt Gezi Notları

Hallstatt isimli Avusturya köyü kendi ismi ile anılan gölün kenarında kurulmuş, Avrupa’nın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Unesco Dünya Mirası olarak korunan bu sevimli kasaba adeta yeryüzündeki bir cennet. Hallstatt gezi notlarımızda ulaşım, Hallstatt gezilecek yerler ile bu sevimli kasaba hakkında Hallstatt gezi rehberi olacak detaylı bilgiler vereceğiz.

Hallstat Manzara
Hallstat’ın hangi açısından bakarsanız bakın çirkin görmek mümkün olmayan bir doğaya sahip

Ben Avusturya’nın bu kadar güzel olduğunu bilmezdim demiş gezginler görmeden önce. Hakikaten Hallstatt, Avusturya’nın Mozart’tan (Mozart önemli) sonra dünyaya hediye ettiği ve UNESCO kültür mirasında yer alan bir kasabasıdır.

Hallstatt’ta neler yapılır?

 • Muhteşem göl manzarasını arkanıza alıp harika fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Füniküler ile dağların tepelerine tırmanıp cam terastan manzarayı seyredebilirsiniz.
 • Yine aynı füniküler ile Halsstatt’taki tuz madenlerine ulaşabilir, turlayabilirsiniz.
 • Göl’de nostaljik, huzurlu veyahut romantik bir bot turuna katılabilirsiniz. Artık hangisini seçmek isterseniz.
 • Hallstatt’ta yer alan kemik ve bölge tarihini anlatan Welterbemuseum’u gezebilirsiniz.
 • Hallstatt’da hediyelik eşya alabileceğiniz birçok dükkan mevcut. En başta tuz olmak üzere, yanınızda götürebileceğiniz hediyeler alabilirsiniz.
 • Göl kenarında huzuru daha fazla hissedebilmek için ne kadar oturup etrafı seyredebileceğinizi size bırakıyoruz. Oturduğunuz vakit size selam veren yanıbaşınızdan ayrılmayacak kuğu ve ördekleri görüyor olacaksınız. Umarım onlara verecek çantanızda birşeyler vardır.
Hallstatt
Hallstatt

Bizim oluşturduğumuz rotaya gelince. Biraz uçak biletleri fiyatlarını araştırarak İstanbul’dan Graz gidiş Münih dönüş olacak şekilde planladık. 5 gece konaklama yapıp Graz, Salzburg, Hallstatt ve Münih’i gördük. Siz’de benzer bir rotayı yapıp Avusturya’nın muhteşem köyü Hallstatt’ı bu rota ile keşfedebilirsiniz.

Hallstatt’dan alınacak en iyi hediye tuz olmalı.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Avusturya Hallstatt’a nasıl gidilir ? : Bu soruya direkt bir çırpıda yanıt veremezsiniz. Çünkü buranın yakınında bir havalimanı yok. Yakınındaki şehirlere ulaşıp oradan özel araç, tur ve toplu ulaşım araçları ile gelebilirsiniz.
Avusturya’nın küçük köyü Hallstatt’a ulaşmak için biraz meşakatli bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Meşakatli dediğimiz şey gözünüzü korkutmasın, harika doğa manzaraları eşliğinde çok güzel köylerden, kasabalardan göl manzaralı doğa temalı mekanlardan geçeceksiniz.

Aşağıda Avusturya’nın çeşitli şehirlerden nasıl ulaşım sağlanacağına dair notları görebilirsiniz.

Hallstatt – Salzburg Ulaşımı

Halstatt’a Otobüs ile Ulaşmak

Salzburg’a Avusturya’daki en yakın şehir Salzburg arkadaşlar. Eğer planlarınızda Münih veya Salzburg varsa rotanıza Halsstatt’ı katabilirsiniz.

Otobüs ulaşımı buraya ulaşmak için en sık kullanılan yöntem. Bunun için yalnız birkaç vasıta değiştirmeniz gerekiyor. Önce Bad Ischl isimli kasabaya otobüs ile ulaşıp, ordan tren ile Halsstatt’a aktarmak yapıyorsunuz.

Bad Ischl - Tren Garı - austria
Bad Ischl’de tren saatini beklerken.

Yalnız istasyondan indiğiniz vakit hemen geldik diyemiyorsunuz çünkü istasyon gölün karşısında yer alıyor. Dolayısı ile kısa bir feribot yolculuğunuz olacak. Yolculuk esasen biraz pahalı. Avusturya’da maalesef ulaşım da fiyatlar da maşallah dedirtiyor. Fiyatlar ise aşağıdaki gibi.

150 nolu otobüs 10,80 Eur, Tren 8,40 Eur, Feribot 2,5 Eur. Bunlar tek yön ücretler bir de dönerken bu ücretleri ödüyorsunuz. Otobüs biletinizi şöförden, Tren biletinizi otomat makinelerden feribotu ise girişte alabilirsiniz.

Hallstatt Feribot Bileti
Hallstatt Feribot Bileti
Salzburg Tickets
Salzburg Tren ve otobüs biletleri

Halstatt’a Tren ile Ulaşmak

Salzburg’tan trenler ile yine Hallstatt’a ulaşım sağlamak mümkün. Bunun için önce Attang-Puncheim isimli bölgeye trenle geçiyorsunuz. Sonra Hallstatt trenine aktarma yapıyorsunuz.

Bu rota yukarıdaki ilk rotaya göre mesafesi daha fazla ve fiyatlarını bilmiyoruz ama hem uzun bir rota hemde tren ücretlerinin pahalılığı bu rotayı pek mantıklı kılmıyor.

Hallstatt – Viyana Ulaşımı

Viyana’dan buraya ulaşmakmak için ciddi bir mesafeyi katetmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Çünkü google maps üzerinden mesafe ölçümü yaptığınızda çıkan sonuç 300 km çıkıyor. Viyana’dan Hallstatt’a ulaşım yeri üzerinde Avusturya’nın büyük şehirlerinden Linz‘de bulunuyor. Alternatif bir lokasyon olabilir.

Yine buraya ulaşmak için Attang-Puncheim isimli istasyondan aktarma yapıp indikten sonra feribot ile Hallstatt’a ulaşabiliyorsunuz. Viyana’dan alternatif gidilecek yer arıyorsanız 1 saatlik mesafesi ile tercih edebileceğiniz Bratislava var. notlarımıza da bakabilirsiniz.
Son olarak ulaşım ile ilgili son alternatif araç kiralamak. Bizim gibi yurtdışında araç kiralamak ile ilgili terddütleriniz yoksa ve biz Adana’larda kullandık hocam Avusturya neki derseniz kiralayın bir araba havalimanında yollar sizin olsun. Yol üstünde yemyeşil kasabalar ve gölleri görerek harika bir yol keyfi yaşayacaksınız.

Avusturya Manzaraları
Avusturya’da yol üstünde harika manzaralı köyler, göller doğal güzellikler mevcut.

Hallstatt’a Ne Zaman Gidilir ?

Burada ne zaman gidilir diye bir soru sormak aslında buranın kıymetini güzelliklerinin değerini düşüren bir soru olurdu. Her mevsim güzel olan bu şirin köy için gidilesi en güzel zaman kış ayları olmasa gerek.

Hallstatt Evleri

Mümkün mertebe dışarıda olacağınızdan ve sokakları arşınlayacağınızdan üşüyün istemeyiz. Bu yüzden bahar-yaz ayları en uygun dönem çünkü teleferik, tuz madenlerininde açık olduğu dönem bu dönem.

Hallstatt Guide
Hallstatt Rehberi haritası. Haritayı büyültüp önemli yerlerin iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Hallstatt’ta Nerede Kalınır?

Sadece Halsstatt’ı görüp Avusturya’dan ayrılacağınızı düşünmüyoruz, bu yüzden Hallstatt üzerinde konaklama yapmak hele ki aşırı fiyatları gördükten sonra bu fikre hakverebilirsiniz.

Hallstatt için gezilecek yerler ve geçireceğiniz bir günün yeterli olacağını düşünüyoruz. Ama ben bu yerin sabahını da akşamını da görmeyelim diyenlerdenseniz aşağıdaki linke tıklayıp otel sorgulayabilirsiniz.
HALLSTATT OTEL ARA

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt’ta küçük bir yer, dolayısı ile baştan sona bütün sokakları dolaşın, karşınıza mutlaka ilginizi çekecek bir şey, obje, süslü bir ev ( aman tanrım yüzlercesi) çıkacaktır.

Hallstatt Avusturya gezilecek noktalar aşağıda sırası ile alt alta sıraladık. Sadece Hallstatt değil yakınında ziyaret edebileceğiniz yerlerden de serpiştirdik.

Hallstatt Protestan Kilisesi (Evangelische Pfarrkirche)

17.yüzyılın sonlarında yapılan bu protestan kilisesi bu küçük köyde tüm açılardan fotoğraflanan tek yapı olma özelliğini taşıyor. Kiliselere karşı bir sempatimiz yok ama içerden gayet gösterişsiz olan bu yapı Halsstat’ın bilindik en önemli simgesi olsa gerek. Web

Evangelische Pfarrkirche

Evangelische Pfarrkirche – Hallstatt

Feribottan iner inmez hemen karşınızda göreceksiniz.

Evangelische Pfarrkirche - Hallstatt
Hallstatt Protestan Kilisesi

Hallstatt Market Square

Köyün şirin meydanı. Hemen kilisenin karşısında yer alıyor. Saatlerce bakabilir, fotoğraf çekebilir oturabilir hatta hiç ayrılmak istemeyebilirsiniz. renkli evlerin sıralanmış balkonlarında renkli renkli çiçekleri görüp “keşke benim olsa” demeden kendinizi alamıyorsunuz.

Hallstatt Pazar Alanı - Hallstatt'ın sevimli meydanı
Hallstatt Pazar Alanı – Hallstatt’ın sevimli meydanı

Halsstatt Müzesi (Welterbemuseum)

Halstatt’da bu kadar turist olur da müze olmaz mı ? İşte bölge tarihini anlatan Hallstatt müzesi. Burasının zengin tuz madeni yataklarına sahip olduğunu belirtmiştik. Habsburg’ların Avrupalı tüccarların zenginlik kaynaklarından biri olan tuz Avusturya ve çevresini oldukça zenginleştirmiş. http://www.museum-hallstatt.at

Hallstatt Müzesi
Hallstatt Müzesi

Hallstatt Beinhaus

Aslında bu sevimli köyde görmek istemediğiniz bir yer neresi diye soracak olursak sanırım burasını gösterirdiniz. 17. yüzyıldan buyana mezarlıkta yer kalmadığı için ölü insanların kafataslarını alıp buraya yerleştirip çeşitli renklere boyamışlar. 1000’den fazla kafatası burada sergilenmeye başlanmış.

Hallstatt Beinhaus
Hallstatt Mezarlığı’nda yer kalmayınca toplanan kemikler yine buradaki binanın içinde sergileniyor.

Beinhaus köyün Katolik Kilisesi Maria Am Berg’in arka tarafındaki bahçede bulunuyor.Buraya gelmek için Kirchenweg’in merdivenlerini turmanmanız gerekiyor. Ayrıca buradan güzel manzara fotoğrafları kadrajlayabilirsiniz.

Katolik Kilisesi Maria Am Berg Hallstatt
Hallstatt Katolik Kilisesi. Buranın arka tarafından ilerlerseniz mezarlığı geçtikten sonra kapak fotoğrafındaki kadrajı yakalayabilirsiniz.

Tuz Madenleri – Skywalk

Artık Hallstatt’daki aktivitelerin sonuncusuna yaklaşıyoruz. Efendim köy meydanından iskeleyi arkanıza alıp yürümeye devam ettiğinizde karşınıza sağ tarafınızda devasal bir yüksekliğe tırmanan bir füniküler göreceksiniz.

Hallstatt Füniküler hattı
Hallstatt Tuz Madenlerine ve Skywalk terasa çıkan füniküler hat. Yukarıda farklı bir deneyim noktası olsa gerek.

Bu füniküler sistem sizi tepelere çıkarırken Skywalk denilen cam bir terasa ulaştıracak. Buradan tüm köyü ve hatta Avusturya’yı görebilirsiniz. Belki buradan ilerleyen zamanlarda bir yamaç paraşütü deneyimi sunabilirler.

Skywalk burayı yükseklerden keşfetmek için güzel bir yer. Rudolfsturm isimli restoran ise keyif yapmak için buraya kondurulmuş

Cam terastan sonra buraya kadar çıkmışken deneyimleyeceğiniz diğer bir yer ise Hallstatt’ın tuz madenleri. İşte burada sizi maddi açıdan üzebilecek bir havadis paylaşabiliriz. 2018 fiyatlarına göre;

Tuz Madeni : 22 Eur
Füniküler : 16 Eur
Tek Yön Füniküler : 9 Eur
Tümünü kapsayan tur ise : 30 Eur.

Eğer 2 kişi geldi iseniz fiyat 60 eur eder. Fiyat düşündürücü olunca biz şansımızı başka bir bahara bıraktık Zalım Halstatt diyerek.

Halsstatt Tuz madeni

Salzwelten’in tur düzenlediği Hallstatt dışında 2 madeni daha var. Salzburg yakınlarındaki Hallein ve Altaussee. Eğer planlarınızda Salzburg varsa Hallein’de Salina Celtic Village isimli bir ortaçağ köyü oluşturulmuş. Daha fazla detay için https://www.salzwelten.at sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Salzburg Köy ve Kasabaları

Halsstat’a gelirken yol üstünde otobüs camından gördüğümüz harika köyler var. Bazen keşke daha çok vaktimiz olsaydı diyoruz.

Wolfgang Gölü kenarındaki St.Gilgen içinden tepelere doğru çıkan teleferik hattı ile gönlümüzü kazanırken Fuschlsee gölü kenarındaki Fusch am See köyü ise derin bir iç çekmemize neden oldu.

St Gilgen - Salzburg
St Gilgen – Salzburg

Son durakta indiğimiz Bad Ischl köyü ise artık şehir mi demek gerek bilmiyorum içinde Mc donalds bile vardı ve dönüş yolunda kısa bir tur yapma şansına da nail olduk burada .Bad Isch Gezilecek Yerler açısından da zengin bir kent.

Bad Ischl
Bad Ischl

Eğer ortalama 1 saatinizi burada harcarsanız 1912’de Sebran Düşesinin villası Franz Lehar’ı ve Bad Ischl şehir müzesi Seeauerhaus’u görebilirsiniz. http://leharvilla.at/

Lehar villa – by hallstatt.net

Bad Ischl’de bir de saray pastanesi olarak dillendirdiğimiz bir pastane vardı.Adı Konditorei olan ve Pfarrgasse caddesinde yer alan bu pastanede gözümüzü doyurmaktan öte sayıda pasta gördük. Güzel tatlara sahip Konditorei’yi Bad Ischl’de tavsiye ederiz.

Konditorei - Bad Ischl

Konditorei – Bad Ischl

Dachstein – Salzkammergut

Son olarak bahsetmek istediğimiz aktivite ise kışın kayak yazın eşssiz bir dağ, mağara ile panoramik tur tecrübesi katan bir tur. Aşağıda panoramik bir haritası da olan tura ait fiyatlar 30 Eur’dan başlıyor. https://dachstein-salzkammergut.com/en/

Dachstein-salzkammergut
Dachstein-salzkammergut

Hallstatt kısa kısa

?

Hallstatt’ın nüfusu yaklaşık olarak 1000 kişiden oluşur. Ancak burada o kadar fazla sayıda turisti ağırlıyor ki var olan nüfusu çok fazla katlıyor olabilir.

?

Hallstatt uzakdoğuda o kadar çok sevilmiş ki buraya geldiğiniz de kendinizi bir uzakdoğu kasabasında sanabilirsiniz. Çok fazla sayıda asyalı turist göreceksiniz. Hatta Çin kendi ülkesinde birebir replikasını oluşturmuş. Görmek isterseniz: Çin’deki Hallstat Köyü .
Ayrıca birazda isim benzerliğinden Türkiye’deki Halfeti’yi Hallstatt’a benzettim: Halfeti Gezilecek Yerler

?

Hallstatt ucuz bir yer değil, sadece tek kişilik bir toplu ulaşım Salzburg’tan 35 Euro tutuyor, eğer 2 kişiden fazla iseniz araç kiralaması mantıklı olacaktır. Hallstatt dışında otopark noktalarına aracınızı bırakabilirsiniz.

?

Halsstat’ta Füniküler’e doğru orta büyüklükte bir market var. Nispeten su ve atıştırmalıklarınızı buradan alabilirsiniz.

?

Hallstatt’ta yemek yeme fırsatı bulamadık ama göl kenarındaki bu çınar altındaki mekan Braugasthof’u çok sevdik. Tatlı+kahve ikilisi konusunda iddaalı imiş. Bizden demesi.

Hallstat’ta göl kenarı boyunca kafeler ve şirin fırınlar bulunuyor.

Teşekkürler, beğendiğinizi umuyoruz. Aşağıdan turunuza katkı sağlayacak diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024
Ünlü Roma Amfitiyatroları

30 Comments

 • Diger yazilarinizda oldugu gibi cok ozenli olusturulmus, tesekkur ediyorum. Gitmis kadar oldum, yazi ve fotograflar harika…

  • Umarız en kısa zamanda ziyaret etme şansınız olur. Beğendiğinize pek memnun olduk. Teşekkür ederiz🙏

 • A great post — good content, great photos and some interactive elements! 🙂

 • Amazing post, beautifully penned !!

 • I very much enjoyed this tour! Great photos! I will be back to check out some more later today. If you have time please check out my blog, it’s a blog meant to give people a smile or laugh. Keep up the good work!
  Steve.

 • Beautiful views, interesting photos and lots of practical information
  greetings

 • So beautiful!!!

 • Very beautiful city. 😍

 • Hallstatt ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ellerinize sağlık, hem zevkle okuduk hem de çok güzel bilgiler edindik

  • Çok Teşekkür ederiz. En zoru da Hallstatt yazabilmekti 🙂

 • Harika görünüyor! Hallstatt’ı rotama koymalıyım. Yolunuz açık olsun.

  • Teşekküerler Alper Bey,

   umarım en kısa zamanda ziyaret etme şansınız olur.

 • Hallstadt Avusturyada en sevdigim sehirlerdendir. Uzun yillardir Avusturyada yasayan biri olarak izin verirseniz bir ilavede bulunmak isterim Hallstadt,bad Ischl, bad aussee gibi yerler sehir statüsünde. Hem de önemli sehirlerden. Burada sadece ufak dag köylerine köy deniyor. Tabii Türkiyedeki büyük sehirlere göre cok ufak kaldiklari icin turistlerin kasaba veya köy olarak düsünmeleri normal. Cok güzel ve detayli bir gezi yazisiydi. Sevgiler 😊

  • Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Açıkçası Türkiye’deki şehir mantığı ile düşündüğümüzden köy diye düşünmüştük. Avusturya’yı ziyaret etmeden evvel bu kadar güzel olabileceğini hiç düşünmemiştik. Ufacık köyler bile masallardan çıkmış gibi görünüyordu.

 • Bir sey daha yazacaktim kisin karli hali masal sehri gibi oluyor 😊

 • What a beautiful place!

 • It really is a dream town and the photos give it that incomparable beauty. The perfect story to enjoy it.

  • Thanks your valuable comment macalder. Hope explore one day there🙏

 • Paylaşım için teşekkürler köye bayıldım.Sanki yanlış hatırlamıyorsam bu köyün çakmasını Çinliler Çin’e inşa edeceklerdi 🙂

  • Evet inşa ettiler bile. O kadar çok sevmişler ki bizde de olsun demişler. :))

 • Elinize sağlık. Bir bakmak isterseniz bu da benim gözümden Hallstatt

  http://yollarbenimumudum.com/

  • Çok teşekkürler. Sizlerden yorum almak ne güzel (=

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts