Seyahatseverler gittikleri şehirleri yüksekten gören noktaları her zaman tercih ederler. Eğer seyahat seviyorsanız mutlaka bu tepelerin birinde kendinizi bulursunuz.

Aşağıda 10 Dünya başkentinden 10 farklı yüksek nokta belirledik. Siz hangilerine gittiniz ?

1-Atina – Lykavittos

Atina’nın görebileceğiniz en yüksek noktası. Buraya çıkmak için en uygun zaman akşam üstü, bildiğiniz üzere yeterince sıcak bir şehir, en iyi yöntem ise füniküler hat; her yarım saatte bir var, ücreti ise 7, €. Tepede bir kilise ile bir de restoran bulunuyor. Atina manzarasına karşı gün batımını izlerken bir şeyler içmek gibisi de yok. Bir de akşam olup da şehrin ışıkları yanmaya başlayınca Akropolis’i buradan görmelisiz.

Daha Fazla Atina için : ATİNA GEZİ NOTLARIMIZ

Lykavittos Tepesi
Lykavittos Tepesi

2-Berlin – Berliner Dom

İlk olarak yapımı 1700’lerde başlanan katedral birkaç defa yeniden tasarlanmış, II. Dünya Savaşı’nda hasar gören yapı 1981 yılında yeniden yapılmıştır. Katedralde piskopos olmadığından gerçek manada katedral görevini sürdürmemekte. Gezmek isterseniz 7 € ödemeniz gerekiyor. Bu yapının terasına çıkıp Berlin’i mutlaka seyredin.

Berliner Dom
Berliner Dom

Berlin’den 3 şey söyleyecek olsam biri kesinlikle Berliner Dom olurdu. Zaten bu yapıyı görmeden Berlin’i görmemiş sayılırsınız. Burada bir eleştiri olarak TV kulesi daha yüksek diyebilirsiniz. Evet doğru ama TV kulesi keyif vermiyor maalesef. Daha Fazla Berlin için : BERLİN GEZİ NOTLARIMIZ

Berliner Dom
Berliner Dom

3- Lizbon – Sao Jorge Kalesi

Lizbon’un en güzel seyir noktası. Günün her saati faal. Kale ile ilgili ilk bulgular Demir Çağı’na kadar uzanmakta. Kaleden Lizbon’un tüm ihtişamını görebilmek mümkün. Justa Asansörü’nü, 29 Nisan Köprüsü’nü, meydanlarını.

Yalnız söylemekte fayda var, kasım ayındaki akşamüstü ziyaretimizde güneşin açısı bizi biraz üzdü ki tam deklanşör ile kesişiyordu. Güzel fotoğraflar çekebilmek için sabah erken saatlerde çıkmak gerekebilir. Lakin harika bir günbatımını da buradan görebilirsiniz, köprünün diğer ucundaki Hz. İsa heykelini de.

Kaleden Lizbon

Kalenin arka tarafında bununla ilgili arkeolojik çalışmaların olduğu yerleri görüyor olacaksınız. Bunun dışında Kraliyet Sarayı’na ilişkin kalıntılar, sergi salonu ile tabii ki de şehri görebileceğiniz manzara sunuluyor. Ayrıca soluk alabileceğiniz bir de kafeterya mevcut.

Daha Fazla Lizbon için : LİZBON GEZİ NOTLARIMIZ

4- Beyrut – Harissa

Harissa Beyrut’un olmazsa olmaz harika noktalarından biri. Ulaşabilmek için bu noktaya yaklaşık 10-15 dakika süren bir teleferik yolculuğu yapıyorsunuz. Ulaşırken binaların arasında ufak bir kaza yaşanmaması için dikkatli olmaya çalışabilirsiniz. Yolculuk sonunda yüksek bir noktada bulunan kafeteryalarda mola verebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Harissa Teleferik
Harissa Teleferiği

Yine aynı noktada bulunan ve en tepesine çıkabileceğiniz merdivenleri bulunan şapelin üstünde ise bir bronz heykel yer alıyor. Notre Dame du Liban heykelinin uzunluğu 8 metreyi bulmakta ve 1906 yılında şehre getirilmiş.

Daha Fazla Beyrut için : Beyrut GEZİ NOTLARIMIZ

Harissa'da Meryem heykeli
Harissa’da Meryem heykeli

5- Prag –  Petrin Kulesi 

Burası şehrin en yeşil alanlarından biri.  Petrin gözlem kulesine çıkmak için küçük mahalle tarafında füniküler hattını kullanabilirsiniz. 1891 yılında inşa edilen kule Paris’teki Eyfel Kulesi baz alınarak yapılmış ve 60 metre yüksekliğe sahip. Bulunduğu noktanın da yüksek olması nedeniyle tüm şehri kuş bakışı buradan gözlemleyebilirsiniz. Bilet ücreti 120 Karuna, öğrenci indirimi mevcut.

Daha Fazla Prag için : Prag GEZİ NOTLARIMIZ

Petrin Prag
Petrin Kent Manzarası Prague

6- Paris – Zafer Takı (Arc De Triomphe)

Adına şarkılar yazılmış Champs – Elysees caddesinin başında yükselen ve Paris’in 12 caddesinin buluştuğu bir alanda kurulu yapının yapımına Napolyon’un emri ile 1806 yılında başlanmış ve otuz yılda tamamlanmış.

Arc De Triomphe - Eiffel Tower
Arc De Triomphe – Eiffel Tower

12 Eur ücret ödeyerek metro yer altı bağlantısından ulaşabilen takının çatısına ulaşmak için aşağıdaki görülen merdivenleri tırmanmak durumundasınız. Ama yukarıda sizi harika bir manzara karşılıyor olacak. Eiffel’i en iyi kadrajlayabileceğiniz yerlerden biri.

Daha Fazla Paris için : Paris GEZİ NOTLARIMIZ

7- Budapeşte -Buda Kalesi

Şehrin Parlamentosu ile beraber simgelerinden. 1247 yılında bir saray olarak yapılmıştır.150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 2.dünya savaşında sonra Sovyet Rusyası rejim karşıtı bir simge gördüğünden burayı oldukça harap etmişlerdir.Teleferik ile ulaşmanız mümkün, kısa bir teleferik yolculuğu 100 HUF, yürüyüş yapmaya değmez ama bu manzara çok şeye değer.

Daha Fazla Budapeşte için : Budapeşte GEZİ NOTLARIMIZ

Budapest Buda
Budapeşte’nin Buda’dan görünüşü

8- Viyana-St. Stephen’s Cathedral

147 yılında inşa edilmiş Aziz Stephan Katedrali Viyana’nın en önemli yapısı olarak öne çıkar.

Gotik tarzda inşa edilmiş yapı 137 metre yüksekliğindedir. Katedral dönem mimarisinin özelliklerini taşımasının yanı sıra sonradan Osmanlının Viyana kuşatmasının izlerini de taşır. Katedralde Osmanlı yeniçerisini ayaklarının altına alarak resmedilmiş bir heykel de bulunur.

Viyana Katedrali

Diğer taraftan da 5Eur ödeyip asansör ile kuleye tırmandıktan sonra kenti kuşbakışı görebiliyorsunuz: Avusturya İpuçları

9- Bratislava – Bratislava Kalesi

Şehrin turistik noktalardan, Şehrin ilk kurulduğu yıllardan tutunda bugüne kadar gerçekleşen tüm evrimsel hikayesini buradan takip edebilmeniz mümkün. Ayrıca kalenin en uç noktalarına uzun uğraşlar sonunda çıkıp şehri tepeden görebilmeniz mümkün, kalenin içinde resim galerisinden tutunda antik kent kalıntılarına kadar bir çok tarihi eser mevcut.

Bratislava Castle
Bratislava Kalesi

Şehir merkezinden yapıyı gördüğümüzde bize oyuncak gibi gelmişti, sanki yeni yapılmıştı. Sonradan yapının restorasyonunun devam ettiğini görmüştük. Hatta yapının içinde henüz sergilenmeye başlamamış birkaç bölümün üzerinde hala çalışmalar devam etmekte idi. Giriş 6 Eur

Daha Fazla Bratislava için : Bratislava GEZİ NOTLARIMIZ

10- Saraybosna – Sarı Tabya ( Yelow Bastion)

Sarı Tabya Osmanlı mirası bir eser olup yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş ile Başçarşı’dan ulaşabileceğiniz bir noktadır. Kovaçi Şehitliği’nin arka tarafında kalan tabyaya gelmeden şehitlere ve Aliya İzzetbegoviç’e dua etmeyi unutmayın.

Sarı Tabya - Saraybosna
Sarı Tabya – Saraybosna

Gün batımını izlemeniz için şehre hakim bir tepeden seyir terası vazifesi gören tabyada bir de çay bahçesi tarzında işletme var. Kimse size bir şey satmaya çalışmadığını belirtelim.

Daha Fazla Saraybosna için : Saraybosna GEZİ NOTLARIMIZ

Lütuf edip okuduğunuz için teşekkür ederiz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

23 Comments

 • Beautiful photos! God bless you two!

 • Çok güzel bir yazı olmuş.Tavsiyeler için teşekkürler.

 • Büyük Blog Takip Etkinliğinden iade-i ziyarete geldim…Ne kadar güzel yerler gezmiş görmüşsünüz..

  • Teşekkürler. Herkese daha çok seyahat dileriz🙏

 • The picture of Athens at night is my favorite. All those white buildings and golden light. Like a fairy tale. 🙂

 • Thanks. 👍🏼

 • Henüz yurtdışına seyahat imkanım olmadı 😔 ama olursa görmek istediğim ilk yer Paris

  • Umarım kısa zamanda gidersiniz. Bizim pek tavsiye edeceğimiz tecrübemiz olmadı maalesef. Hatta bir daha gitmek istemiyoruz🤭

   • Hmm cok da merak edilecek bir yer değil gibi algıladım bu yorumdan sonra 🙈

    • Yok hayır, çok fazla aksilik yaşadık. Yer altı mezarlarında mahsur kaldık, otelin yangın alarmları gecenin bir vakti çalmaya başladı vb. Yani hiç iyi gelmedi bize

     • Aksilikler can sıkıcı olmuş
      O zaman Paris hayaline devam 👍🏻

 • Nice pictures!

 • Very beautiful photos 💐👏

 • 😀😀😀

 • bel riepilogo di tanti bei viaggi, saluti dall’italia

  birçok iyi gezinin güzel özeti, İtalya’dan selamlar

  • Grazie mille. Si spera che sia stato un articolo delizioso.

 • Beautiful photos. I have similar feelings when I visited European capitals.
  Best wishes

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts