Slovakya
12 min read
1653

Bratislava Gezi Rehberi

Mayıs 17, 2017
6
Bratislava Gezi Rehberi

Tuna Nehri’nin hayat verdiği muhteşem şehirlerden biri olan Bratislava, Slovakya’nın Avusturya sınırındaki başkentidir. Sokaklarında dolaşmaktan son derece keyif alınan, bozulmamış tarihi görüntüsü ile Bratislava‘nın nüfusu yurdumuzdaki çoğu ilçeden daha az, yaklaşık olarak 450.000 kişidir. Slovakya ve dolayısı ile Bratislava para birimi olarak Euro’yu kullanır. Bratislava Gezilecek Yerler bakımından Viyana ziyaretçilerinin uğrak noktalarındandır.

Bratislava kenti ilk kez yurtdışı seyahatimize dahil olması nedeni ile bizim için önemli bir noktaydı. Baştan sona kısa bir sürede kente hakim olmuş Viyana ve Budapeşte ile beraber aklımıza kazınmıştı. Aşağıda Slovakya ve kent hakkında bilgilerden yemek, ulaşım ve gezilecek yerler konularına sırasıyla değinceğiz.

Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan Slovakya 1993 yılında bağımsız bir devlet olmuştur. Avrupa Birliği üyesi olan ülke Avusturya, Macaristan, Çekya, Polonya ve Ukrayna ile komşudur.

Bratislava Gezilecek Yerler
Bratislava Gezilecek Yerler

Seyahat severler genellikle direkt olarak Bratislava için seyahat etmezler, yüksek olasılıkla Viyana veyahut Budapeşte ile birleşen bir program yapmayı tercih ederler. Çünkü Bratislava küçük bir şehirdir, bizim gibi günübirlik olacak şekilde tren ile Viyana’dan ulaşıp aynı gün geri dönebilirsiniz.

Bratislava’nın gelişmiş bir şehir olduğunu söylemek gerçekten güçtür. Ulaşım nostaljik sayılabilecek tramvaylar ile yapılmaktadır. Nüfus az olduğu için yenileme gereği de duyulmamış olsa gerek.

Gulash sadece Budapeşte’ye özgü değil, Bratislava’da da üretilen bir yemek. Gulash 8 Eur, Domuz çorbası 8 Euro, şinitzel 8 Euro. buyrun.

Bratislava Nerede ? 

Bratislava, web aramalarında en çok merak edilen şehirlerden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Belki de bunun için burada olabilirsinizde. Klasik Avrupa Turları’nın rotası olan Viyana – Prag – Budapeşte rotasında hatta Viyana’ya 1 saat uzaklıktaki bu şehir hak ettiği güzellik sıralamasını komşu devletlerin başkentlerine kaptırmıştır. Aşağıda Bratislava’nın Nerede olduğunu harita üzerinde görebilirsiniz.

Bratislava Nerede
Bratislava Nerede – Bratislava Viyana’ya en yakın şehir olup, Slovakya’nın başkentidir.

Bratislava Tarihi

Slovakya topraklarının sahibi olan Slavlar 5. Yüzyılda bu topraklara yerleşmişler ve Büyük Moravya İmparatorluğu‘nun bir parçası olmuşlardır. 1000 yıl sonra ise Macar Egemenliği Slovak topraklarına hakim olmuştur.

1663’te Osmanlı’ya katılan Slovakya 1700 yılından 20. Yüzyıla kadar Avusturya İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kalmıştır. 1.Dünya Savaşı sonunda imparatorluk parçalanınca Çekoslovakya bağımsızlığını kazanmıştır.
2. Dünya Savaşında Naziler ile anlaşan Slovakya Çekoslovakya’dan ayrılmıştır. 1948’den sonra ise 41 yıl süren bir rejim ülkeyi yönetmiştir.1989 daki devrim ile kapitalist bir rejim benimseyen ülke 1993 te ise barışçıl bir yol ile bağımsızlığını tekrar kazanmıştır.

Bratislava Gezilecek Yerler
Özgürlük Oyunu – Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava’ya Ne Zaman Gidilir? 

Bratislava’ya ne zaman gidilir sorusuna Bratislva’ya ne zaman gidilmez olarak cevap verebiliriz. Seyahat için uygun olmayan aylar Ekim ayı ile başlayıp, Nisan ayına kadar sürer, Bratislava orta Avrupa’da yer aldığından yaz aylarında bile akşamları ciddi serinlikler yaşatır.

Bratislava’ya Nasıl Gidilir ? 

Bratislava’ya ulaşmak için havayolu tercih edilen bir seçenek olabilir. Bratislava Havalimanı Letisko M. R. Štefánika ile şehir merkezi arası yaklaşık olarak 8 km’dir. Ancak maalesef ülkemize buradan uçuş bulunmuyor. Sadece yaz aylarında low-cost firmalar yazlık bölgelerimize (Dalaman gibi) uçuşlar düzenliyor. Ancak Ryanair ve Wizzair gibi bütçe dostu firmalar ile buradan çoğu Avrupa şehrine uçabilirsiniz.

Biz Bratislava’ya Viyana’dan tren ile ulaştık. Bir kişik gidiş – dönüş tren bileti maliyeti 15 Eur idi. Tren biletini önceden almadık, direkt gidip istasyondan gişeden aldık.

Şehir içinde ise sadece yürüyerek ulaşaım sağladık. Sadece meraktan hangi yöne gittiğini bilmediğimiz bir tramvaya bindik. Sadece 5-10 dk içinde şehirin dışına çıktığımızda bu ülkenin komünist rejimin etkilerinden kurtulamadığını görebilmek mümkün oldu. Eski ve zamanla yaşlanmış ve tahrip olmuş binalar, köprüler ile karşılaştık.

Bratislava City Card

Ulaşım konularına değinmişken size şehirde faydalı olabilecek bir karttan söz etmek istiyorum. Her şehrin bir kartı olur da Bratislava’nın olmaz mı ? Bratislava City Card turistler için oluşturulmuş bir avantaj ve kolaylık kartıdır.

3 gün geçerli bir kartın maliyeti 28 Eur olarak belirlenmiş, Günlük kartlar ise 20 Eur fiyatlanmıştır.

Kart limitsiz ulaşım imkanı sağlıyor, İngilizce, Almanca ve Slovakça yürüyüş turlarına katılmanızı sağlıyor. Onun dışında % 50 ye varan indirimler sağlıyor. Sightseening turlar, müzeler ve galeriler,konserler, nehir turları,şarap tadım turları,klüp ve barlarda bir ücretsiz içecek gibi.

Şehir Meydanı, Bratislava Gezilecek Yerler
Şehir Meydanı, Bratislava Gezilecek Yerler

Açıkçası 3 gün bu şehirde kalınır mı bunun kararını yazının sonunda size bırakacağım.

Bratislava City Card avantajlarını, indirimlerini görmek ve online satın almak için : Bratislava City Card

Peki şehirde neler oluyor? Hangi zamanda ne etkinlik var? şuradan tıklayın bulunduğunuz zamandaki organizasyonları kaçırmayın : Bratislava Ajandası

Bratislava’da Nerede Kalınır?

Bratislava’yı içinize sindirerek gezmek için en az 1 gece konaklama yapabilirsiniz. Şehir merkezi’ne yakın noktalardan bir yerde kalırsanız rahatlıkla yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz.

Sokaklar - Bratislava Gezilecek Yerler
Sokaklar – Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava’da ulaşım sorunu yaşamamak için konaklayacağınız alan birçok yere yakın olması nedeni ile Stare Mesto olsun. Aşağıdaki bizim de kullandığımız arama motoru Agoda ile müsaitlik sorgulayabilir rezervasyon yapabilirsiniz.

Bratislava Otelleri - Nerede Kalınır?

Bratislava Ne Yenir ?

Bratislava ve Slovakya’nın yemek alışkanlıkları diğer komşu ülkelerine yakındır. Biz Bratislava Flag Ship Restaurant’ ı öğün yemeği için değerlendirdik. Tavsiye ederiz. Tahta masalarda güzel Slovak yemekleri yeyip Slovak birasının tadına bakabilirsiniz.
Sunumu bizdeki düğün çorbasına benzeyen ekmek içinde servis edilen sarımsak çorbası ile yerel mantılarının tadına bakabilirsiniz. Ayrıca her doğu Avrupa ülkesinin goluşu gibi Slovakya’nınkinide bulabilirsiniz. Fiyatları ortalama değerlerde.

Rezervasyon yapabilirsiniz. Rezervasyon

Bratislava Yemek - bratislavskarestauracia
Bratislava Yemek – bratislavskarestauracia

Zeleny Rodrigéz de denebilecek noktalardan.
Eğer dar sokaklarda gezmeyi severseniz başınızı biraz uzatıp küçük dükkanlara göz atın, aralarda kalmış küçük dondurmacıları bulabilirsiniz, oldukça lezzetli tatları var.

Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava küçük bir şehir, belki 1 gece konaklama ile tüm yerleri görebilirsiniz. Aşağıda bir turist haritası ekledik, göz atabilirsiniz. 

Bratislava Turist Haritası
Bratislava Turist Haritası

Bratislava Şehir Merkezi

Küçük ve dar sokakları, barok mimarisinin hakim olduğu binaları ile binaların dik çatıları ilk etapta dikkatinizi çekecektir. Kendinizi orta çağda gezinirken hissettiren Bratislava Old Town denen eski şehir bölgesinde ayrıca sürprizler ile karşılacaksınız.

Bratislava Eski Şehir Meydanı - Bratislava Gezilecek Yerler
Bratislava Eski Şehir Meydanı – Bratislava Gezilecek Yerler

Hlavné námestie isimli ana meydan şehir merkezinin göbeği olarak adlandırılır. Meydanda bulunan Maximilian çeşmesi 15.yüzyılda Macar Kralı tarafından yaptırılmıştır. Yine meydanda bulunan taş bina eski belediye binası olarak kullanılmış şimdi ise bir tarih müzesine evsahipliği yapmaktadır.

Merhaba - Bratislava Heykeller - Bratislava Gezilecek Yerler
Merhaba – Bratislava Heykeller – Bratislava Gezilecek Yerler

Cumil, (çalışan adam heykeli) bir logar kapağı altından gülümserken, bir Napolyon ordusu heykeli Hubert ise bir banka yaslanmış bir şekilde etrafı seyrediyor.

Piişt Dikkat et – Kanalizasyondan çıkan heykel adam – Bratislava Gezilecek Yerler

Şehir sokakları renkli kafelerin yanı sıra her daim hareketli. Bunlardan biri de dar sokakları. karpostal mahiyetindeki sokaklarda dolaşırken hayatta biriktirdiğiniz “iyi ki” leri çoğaltacaksınız.

Sokaklar – Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Kalesi

Şehrin turistik noktalardan biri de Bratislava Kalesi. Bratislava’nın ilk kurulduğu yıllardan bugüne kadar gerçekleşen evrimsel hikayesini anlatan bir panorama şeklinde dizayn edilmiştir. Kalenin kulelerine kadar tırmanmak ve şahane Bratislava manzarasını seyre dalmak size kalmış. 🙂

Bratislava Castle
Bratislava Kalesi – Bratislava Gezilecek Yerler

Kalenin içinde resim galerisinden antik kent kalıntılarına kadar bir çok tarihi eser sergilenmektedir. Şehir merkezinden yapıyı gördüğümüzde bize oyuncak gibi gelmişti, sanki yeni yapılmıştı. Sonradan yapının restorasyonunun devam ettiğini görmüştük. Hatta yapının içinde henüz sergilenmeye başlamamış birkaç bölümün üzerinde hala çalışmalar devam etmekte idi. Google Konumu

Bratislava Kalesi
Bratislava Kalesi(arkada tepede) ve biz – Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Trinitarian Klisesi

St. Michael Kapısından çıkar çıkmaz karşınızda turuncu renkli binası ve önündeki çiçeklerle merhaba der size Trinitarian . 18. yüzyılın başlarında tamamlananan kilisenin önünden Bratislava Kalesi’ne doğru yola koyulabilirsiniz. Google Konumu

Bratislava Trinitarian Kilisesi
Bratislava Trinitarian Kilisesi- Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Martinsdom (st. Martin Katedrali)

St. Martin Katedrali’nin tarihi 14.yüzyıl başlarına kadar uzanır. Bratislava’nın en büyük ve en eski klisesidir. Giriş ücreti : 2,5 Eur Google Konumu

Bratislava Martinsdom
Bratislava Martinsdom – by freizeitferien – Bratislava Gezilecek Yerler

Primate’s Palace

Bratislava’daki eski şehir bölgesindeki neoklasik bir yapıdır. 1781 de yapımı tamamlanmıştır. Heybetli ve ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Napolyon Austerlitz Savaşı’ndan sonra barış anlaşmasını burada imzalamıştır. Bugün şehrin belediye başkanlığı tarafından kullanılnaktadır. Google Konumu

Bratislava Primate’s Palace
Bratislava Primate’s Palace by art.com – Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava St. Michael Kapısı

St. Michael Kapısı, Bratislava’nın simgelerinden biri olup Bratislava’nın 4 kapısından biridir. Kapının hemen altında kentin sıfır noktası bulunur, Dünya şehirlerine ulan uzaklıklar arasından yurdumuzdan İstanbul’u da görebilirsiniz. 51 metre yükseliğe sahip yapı 7 asırdır ayaktadır. Google Konumu

Bratislava St Michel
St Michel – Bratislava Gezilecek Yerler

Mavi Kilise / St. Elizabeth Church

Bratislava’da gezilecek yerler arasına girmiş diğer bir yapı ise rengi ve sıradışı mimarisi ile St.Elizabeth Kilisesi. Çan kulesinde büyük bir saate sahip olan kilise 1913 yılında inşa edilmiştir. Google Konumu

Bratislava Mavi Kilise

Bratislava UFO Skywalk

Bratislava kentinin şehir terası olarak adlanan UFO köprüsü bir restoran olarak hizmet veriyor. 360 derece şehir manzarasını deneyimlemek için enteresan bir yapı olarak düşünülmüş. Google Konum

Bratislava Ufo Köprüsü - Bratislava Gezilecek Yerler
Bratislava Ufo Köprüsü – Bratislava Gezilecek Yerler

Köprü demişken Stari Most isimli eski köprü de Tuna manzarasına karşı güneşi batırmak için seçilecek güzel noktalardan biri. Köprünün üstünden bizim Galata Köprüsü gibi tramvay hattı çalışıyor. Yan taraflarında yürüyebilir, oturma yerlerinde dinlenebilirsiniz. Google Konumu

Bratislava eski köprü

Grassalkovich Sarayı (Cumhurbaşkanlığı Sarayı)

Günümüzde Slokvakya Devlet Başkanı’nın (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) konutu olarak kullanılan yapı 1760 yılında bir Macar soylusu tarafından konak olarak inşa edilmiştir. Etkileyici bir görünüme sahip yapının bahçesi ücretsiz gezilebilmektedir. Google Konumu

Baskanlık Sarayı – Bratislava

Slavín Anıtı

Slavin anıtı 2. Dünya savaşında işgal altındaki Alman birimlerinden şehri ele geçiren Sovyet ordusu askerlerine ait anıt bir mezardır. Buradan ayrıca Bratislava kalesine ait güzel bir manzara yakalayabilirsiniz. Buraya eski şehir meydanından yaklaşık 20 dakika yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Google Konumu

Slavin Anıtı – Bratislava Gezilecek Yerler

Ulaşım Müzesi

Bratislava’ya tren ile ulaşacaklar için bir öneride bulunabiliriz. Bratislava Hlavná Stanica tren istasyonunda bulunan küçük ulaşım müzesi şehir gezisine başlamadan önce uğrayabileceğiniz bir lokasyon olabilir. Google Konum

Ulaşım Müzesi – Bratislava

Devin Kalesi

Şehrin yaklaşık olarak 30 dakika süren ulaşım ile ulaşılan konumda olan Devin Kalesi Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği noktada bulunuyor. 212 metre yükseklikteki stratejik bir noktada yer alan kalede enfes bir nehir manzarasına ulaşabilirsiniz. İlk yapılaşma 8. yüzyıl olarak tarihlense de 13. yüzyılda Macaristan Krallığı tarafından taştan bir kale şeklinde düzenlenmiştir.

Şehir merkezindeki Tuna nehri kıyısından hareket eden 49 nolu tramvay ile (Nám. Ľ. Štúra durağı) Štrbská durağında inerek kaleye ulaşabilirsiniz. Buradan 10 dk kadar bir yürüyüşünüz olacak. Yada daha yakınına giden 29 nolu otobüs ile ulaşabilirsiniz. Google Konum

Devin Kalesi – Bratislava

Diğer noktalar ;

Tiyatro binası,Carlton Hotel,Slovak Radyo Binası, Bratislava Üniversitesi.

Tüm bunların yanı sıra kentin değişen yüzü ise Modern sanat ile şekilleniyor. Sanat şehri güzelleştiren bir unsur. Victoria’s Gallery, Multimum, Soda, Roman Fecik, Danubiana, White&Weiss, Atelier XIII modern sanat meraklılarının takip edeceği adreslerdir. Eski şehir bölgesinde sıklıkla ismi saray olarak geçen birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Hepsinin adını yazamadık ama siz önünden yürürken ihtişamına kapılıp seyre dalacaksınız.

Son olarak Bratislava’nın harika görüntülerini bulabileceğiniz bir video var. Tıklayın izleyin 🙂

Bağlantılı diğer notlarımız:

Budapeşte Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

6 Comments

  • Bratislavaya gecen sonbahar gittim ve gercekten cok sevdim. bir iki gun gercekten ideal. yazini da cok guzel bu arada.

  • Hocam güzel yazı olmuş ellerinize sağlık . İyi gezmeler

  • Hala gitmediğim az sayıda Doğu Avrupa kentlerinden birisi. Keyifle okudum.

    • Teşekkürler, Eminim bir gün orada olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.