Macaristan
16 min read
359

Budapeşte Gezi Rehberi

Mayıs 17, 2017
5
Budapeşte Gezi Rehberi

Orta Avrupa’nın en güzide kenti demek abartılmış bir tabir olmaz sanırım Budapeşte için. Son zamanların yeni Avrupa Birliği üyesi kenti Budapeşte, tarihi, kültürel ve doğa güzellikleri ile aklınızdan çıkmayacak anıları birktirmek için inanılmaz bir fırsat sunuyor. Tuna Nehri’nin iki yanına sıralanmış, adeta parıldıyan bir zümrüt taşları gibi yapıları ile görsel şölen sunan Budapeşte’ye dair hazırladığımız Budapeşte Gezi Rehberi ve Budapeşte Gezilecek Yerler listesi.

Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte Tuna nehrinin karşılıklı iki tarafına kurulmuş iki farklı şehirdir, bir tarafı Buda kraliyetin ahalisinin kenti, diğer tarafı Pest ise halkın yaşadığı kesimdir. Mantık olarak Buda tarafında vakit geçirmeli diye düşünenler olsa da şehrin en güzel ve renkli tarafı Pest tarafında bulunuyor. Ancak ikisini birbirinden ayırmamak lazım. Kendi tabirimiz ile biz ona Buda+Best! diyoruz.

Macaristan her yıl Budapeşte’de 20 Ağustos 1083 tarihinde Kral I. Stephen tarafından Macar Devleti’nin kuruluşunun yıl dönümünü kutluyor. Belki de ziyaret için en uygun gün 20 Ağustos olabilir Budapeşte için.

Macarlar Orta Asya’dan göç ettiklerine inanılsa da onlar kendilerini Avrupa Hunları’nın bir parçası olarak görmektediler. Kendilerini Magjar olarak lanse eden Macarların uluslararası ortamda isimleri Hungary olarak geçer.(Hunlardan türemiş bir isim olabilir belki). Macarlar ile tarhte çok sayıda savaş yaşanmasına rağmen Macar toplumu kendilerini Türk olarak nitelendirir ve Türkiye’yi siyasal ortamlarda destekler.

Budapeşte yüzyıllar boyunca Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yani Habsburg Hanedanlığının bir merkezi olmuştur. Viyana ve Bratislava’daki gibi Habsburg etkisi ve izleri şehirde oldukça fazladır. Osmanlı 1526 yılında Mohaç savaşı ile Macar topraklarını ele geçirmiş, 1699 yılındaki Karlofça anlaşması ile kaybetmiştir. Neredeyse 200 yıl hüküm süren Türkler’in şehirde pek fazla izi yoktur. Çünkü tüm Avrupa devletlerinin öngördüğü barbar kavramı Habsburglar etkisi ile burada da geçerli olmuştur.

Budapeşte’ye en büyük kayıplarını verdiren Sovyet işgali Türkler kadar etki bırakmamıştır. Bu izleri görmek için aşağıda da bahsettiğimiz Terör Müzesini kayıtlarınıza alınız.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Türkiye’den Budapeşte yönüne THY ve Pegasus’un düzenli seferleri bulunmaktadır. Bir dönem Avrupa’nın ekonomi uçuş şirketi Wizz Air’de Türkiye yönüne seferler başlaşmıştı fakat bu çok uzun sürmedi. Türkiye’nin vergi politikalarından kaynaklı sonlandığını düşündüğümüz seferler pek çok gezgin gibi bizleri de üzdü.

Budapeşte Havaalanı ve Tren Ulasımı

Bizim seyahat planımız Viyana-Bratislava ve Budapeşte şeklinde oluşan 5 gecelik bir rotaydı. Biz Viyana’dan Budapeşte’ye ulaşım için tren kullandık. Sıklıkla sorulan sorulardan biri önceden bilet almak gerekir mi? Biz direkt tren istasyonuna gidip biletimizi almıştık. Ancak önceden planlı olup bilet almanız avantaj sağlayabilir. Ortalama 25 Euro fiyatındaki biletlerle ile sağlanan ulaşım 3,5 saat kadar sürmektedir. Şuradan sorgulama yapabilirsiniz. https://tr.omio.com/
Farklı bir ulaşım aracı olarak uygun fiyatları ile Flixbus otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Seyahat planlama açısından Budapeşte’yi civar ülke şehirleri ile birleştirip kendi turunuzu oluşturabilirsiniz. Orta Avrupa’nın en güzel şehirleri Viyana ve Prag size müthiş bir seyahat keyfi yaşatacaktır. Trenler şehrin ana tren istasyonu Keleti Palyuudvar (harita konumu) isimli istasyondan yapılmaktadır. Merkez noktalar Deák Ferenc tér, Opera veya Astoria duraklarına yarım saatlik yürümeyle ulaşabilir veya metroyu kullanabilirsiniz. Fiyat : 350 Forint.

Havaalanı ulaşımı ise sizi korkutmasın. 100E veya 200E isimli otobüsü kullanabilir, 25 Euro gibi bir bedel ile shuttle transferi ayarlayabilirsiniz. 100E hattı direkt havaalanı shuttle’ı olarak kullanılmaktadır ve bilet fiyatı 900 Forint’dir. Biz yurda dönerken taksi kullandık o zaman 70-80 TL tutan taksi ücreti 24 Euro idi. (Nereden nereye şimdi 2020 Mayıs Euro 7.70 TL şimdi düşününce baya zenginmişiz=) )

Aynı zamanda Havalimanı tren ulaşımı da bulunuyor. Ancak biz kullanmadık, yanlış yönlendirme yapmamak adına bilgi vermeyelim.

Budapeşte ilk Avrupa seyahatimiz oldu

Sehir içi Ulasım

Budapeşte’de kaldığımız süre içerisinde birçok noktaya yürüyerek gittik. Ayrıca 48 saat geçerli Hop-on / Hop-Off şehir tutarlarından aldık. Şehir içi ulaşımı bu otobüslerle de sağlayabilirsiniz. Türkçe dil desteğinin bulunduğunu turlarda hem Kahramanlar Meydanı’na hem Buda tarafına geçerken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Turlar ortalama 1 saat sürmektedir. 48 saatlik biletinizin içinde farklı faydalar da var. % 50 ye varan indirim kuponları, 2 adet hediye meşhur yemekleri goloush (sanırım böyle yazılıyor)çorbası, ücretsiz yürüyüş turu, ücretsiz 2 saatlik bisiklet kiralama, 2 adet ücretsiz tekne turu mevcut. Biletiniz ile beraber ufak bir de kupon kitapçığınız oluyor. Fayda sağladıkça kuponu işletmeye veriyorsunuz. Tur biletleri 25 Euro olarak 2020 yılında belirlenmiştir. İncelemek için Sightseeing Budapest

Budapeşte turist otobüslerinin rotası.

​Şehirde ayrıca bir de Budapest Card uygulaması var. 72 saatlik kartta avantajlar da şöyle; ücretsiz ulaşım, Ücretsiz Lucas Hamamı, 2 müze bileti, 2 rehberli yürüyüş turu, Ücretsiz mobile şehir haritasıyla beraber % 20 indirimli cruse turu, %25 hayvanat bahçesi giriş indirimi ve bir restoranda %30 indirim sağlıyor. Fiyatı süresine göre değişmektedir. Günlük 22 Eur olarak 2020 fiyatları sunulmaktadır. İncelemek için http://budapestcards.com/

Macaristan Para Birimi

Macaristan para birimi olarak HUF (Hungary Forint) kullanmaktadır. 2020 Mayıs ayı itibari ile 1 TL yaklaşık 50 HUF etmektedir. 1 EUR ise 350 HUF etmektedir. Ziyaretinizden önce şuraya tıklayıp kur fiyatını kontrol ediniz. XE.com HUF/TRY

Şehir içinde birçok döviz bürosu bulunuyor. TL de kabul ediyorlar. Ama yanınızda Euro olmasında fayda var. TL çevrim kurları çok iyi değil. Ayrıca para çevrim yaparken komisyon oranlarına dikkat edin. Komisyonsuz büfeleri tercih ediniz.

Budapeşte Nerede kalınır ?

Budapeşte’de konaklama seçenekleri oldukça fazla ve diğer Avrupa şehirleri gibi üzücü fiyatlarlara sahip değiller. Önerimiz Pest tarafında yani Buda Kalesi manzaralı bir yerde kalmanız olacaktır. Deák Ferenc tér, Opera veya Astoria isimli metro duraklarına yakın noktaları tercih ederseniz ulaşım zorluğu çekmezsiniz. Eğer imkanınız olursa şehrin en güzel manzarasına sahip 4 otelininin fiyatlarına bir bakın. Eğer Tuna manzaralı bir oda bulursanız müthiş bir tatil keyfi yaparsınız. Sofitel, Marriot, Fourseasons ve intercontinental bu otellerden Pest tarafında bulunanlardan bazılarıdır.

Sofitel’in restoran bölümü. Otelin içindeki avluda gayet keyifli.

Bizim evlilik sonrası ilk seyahatimiz olması ve aylar öncesinden aldığımız rezervasyon ile beklentimizin çok üstünde olan Sofitel’de kalmıştık. 5 yıldıza sahip otelin müthiş bir şehir manzarası, kahvaltınızdaki omletin çeşidine kadar soran aşçıları ve casinosu bulunmaktaydı. Kesinlikle memnun kalırsınız. Bizim de sıklıkla kullandığımız Agoda otel arama motoru uygun fiyat seçenekleri sunuyor. Mutlaka fiyat sorgulaması yapın. Sofitel ve diğer fiyatlara bakın

Budapeşte’ye ne zaman gitmeli ?

Budapeşte’ye gitmek için en uygun zamanlar bahar ve yaz ayları. Eğer 20 Ağustos tarihine denk getirirseniz yukarıda bahsettiğimiz kuruluş günleri var. Yine Ağustos ayında büyük müzik festivali Sziget Festivali yüzlerce kişiyi Budapeşte’ye davet etmektedir. https://szigetfestival.com/tr/

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’yi başlıca yerlerini görmek için 2 gece konaklamalı 3 gününüzün olması gerektiğini belirtmeliyiz. Aşağıda başlıklar halinde gezilecek yerleri sıraladık.

Budapeşteyi gezerken kenti 3 bölüme ayırabilirsiniz. Buda Kalesi, Balıkçılar Tabyası, Mattias Kilises ve Gül Baba türbesinin olduğu Buda bölümü, Kahramanlar Meydanı, hayvanat&botanik bahçeler ve hamamların olduğu Kahramanlar Meydanı Bölümü, Parlamento Binası, Stephen Bazilikası ve şehrin en canlı bölgesi merkez Pest bölümü.

Buda Kalesi

1247 yılında bir saray olarak yapılan Buda Kalesi, 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Budin olarak tarihi kayıtlarda ismi geçen Budapeşte’nin önemli yapısı olan kale Sovyet işgali sırasında rejim karşıtı bir simge olarak göründüğünden tahrip edilmiştir. Restorasyon süreçlerinden sonra şimdiki halini almıştır.

Buda Kalesi

Buda Kalesi’ne ulaşmak için teleferik kullanabilirsiniz. Kısa bir teleferik yolculuğu 100 HUF, olarak ücretlendirilmiştir. Aynı bölgede bizim ve Macar halkı için koruyucu aziz görevini üstlenen 15. yüzyıldan bu yana korunmuş Gül Baba ve türbesi bulunuyor. Detaylı bilgiler için tıklayın.

Kaleye ön tarafta görülen teleferik ile çıkabilirsiniz.

Balıkçılar Tabyası

Şehrin Buda tarafında kalan Tabya, Macarların 895 yılında bu bölgeye gelmesinin 1000. Yılı kutlamaları şerefine yapılmıştır. 1895 yılında başlanan ve inşaatı 7 yıl süren yapı Mimar Frigyes Schulek’in eseridir. Meydanın tam ortasında bulunan heykel ilk Macar Devleti’nin kralı I. Stefan’a aittir.

İsminin neden Balıkçılar olduğuna dair farklı görüşleri vardır. Bunlardan ilki Buda kalesini savunanların balıkçılar olduğu, diğeri ise Roma döneminde bu tepenin eteklerinde balıkçıların olduğudur. Bölge Buda Kalesi ile aynı lokasyonda bulunmaktadır.Alt teraslarını ücretsiz gezebilirsiniz.

Tabya

Matthias Klisesi

Şehrin Buda tarafında görebileceğiniz ihtişamlı yapı Matthias Klisesi Osmanlı hakimiyeti zamanında Kızılelma camii olarak kullanılmıştır. Notlarınıza alın.

Matthias Kilisesi

Gellert Heykeli

Budapeştenin en yüksek noktalarından birinde yer alan Gellert Heykeli, Budapeşte’yi panaromik görmek için güzel bir manzara sunmaktadır. Yalnız buraya çıkmak için çok fazla merdiven çıkmanız gerekebilir. Heykel Hristiyanlığı kabul etmek istemeyen paganların Piskopos Gellert’i bir varil içine koyup tepeden aşağı atarak öldürmelerini anlatmak için yapılmıştır

Gellert Heykeli

Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte’yi ziyaretinizden önce ve sonra aklınızdan çıkmayacak ve şehrin her noktasından dikkatinizi çekecek yapı parlamento binası olacaktır.

Şehrin simgelerinden olan Parlamento 1904 yılında açılmış.

İnanılmaz bir mimariye sahip yapının 365 adet kulesi ve 27 farklı kapısı bulunmaktadır. 1904 yılında inşası biten görkemli yapı mimar Imre Steindl tarafından tasarlanmıştır. Ruhu şad olsun

Budapeşte Parlamentosu

Aziz Stephen Bazilikası

Şehrin en güzide kiliselerinden olan Stephen Bazilikası, Pest tarafında parlamento binasının hemen arkasında kalır, 1851 yılında yapılmış ve yapımı 50 yıl sürmüştür.

Stephen Bazilikasi Budapeste

Mekanın önü geniş bir meydan bulunmaktadır ve etrafında ise bir çok kafe ve restoran mola vermek isteyenlerin mekanıdır. Bizim burada aklımızda kalan ise gül şeklinde dondurmaları ile kalbimizi kazanan Galeto Rose oldu.

Budapeşte’nin işlek noktasında bulunan Stephen Bazilikası’ının hemen önünde böyle şekilli dondurma tadabilirsiniz.

Chain Köprüsü

Sırada şehrin en güzel süslü yapılandan Chain Köprüsü var. Şehrin iki yakasını bir gerdanlık gibi süsleyen köprü 1849 da yapılmıştır. 202 metre uzunluğundaki köprünün bacaklarında aslan heykelleri bulunur.

Köprünün bir de trajik hikayesi var. Köprünün mimarı bu köprüde kusur bulunursa intihar edeceğini söylemiş, gerçekten de kimse kusur bulamazken küçük bir kız aslan heykellerinden birinin dilinin olmadığını söylemiş, bu tespit mimarın sonu olmuş. Bu bir duyum gerçek mi bilmiyoruz ama bakalım hangi aslan bulabilecek misiniz?

Chain Köprüsü arkasında sırasıyla Greasham Sarayı, Stephen Bazilikası var.

Gresham Palace

Şimdilerin Four Season Oteline ev sahipliği yapan Gresham Sarayı 1827 de inşa edilmiştir. Şehrin en güzel oteli sayılan Gresham, 1880 de Londra bazlı Gresham Life Şirketi tarafından satın almıştır. 2 dünya savaşında kızıl ordu tarafından kullanılan yapı 1999 yılında yeniden restorasyon sürecine girmiş ve 2011 de otel olarak yönetilmeye başlanmıştır.179 odası ve 17 suiti vardır.

Gresham Sarayi Budapeste

Margaret Adası

Rahatlıkla 3 saatinizi pedal çevirerek harcayabileceğiniz küçük adacıktır Margaret adası. Macarlar burayı spor yapmak ve gezinti amacıyla kullanırlar. Bizde burada iki kişilik kiraladığımız lüks bisikletimizle 2 saatimizi şarkı söyleyerek pedal çevirerek geçirdik. İçinde eski bir kilise, Japon bahçesi ile birlikte küçük bir hayvanat bahçesi var.

Margaret Adası Tuna nehri ortasında yer alan güzel bir park. İki kişilik pedallı bisikletimiz ile direksiyon başındayım.

Biz Tuna Nehri turuna katılıp buraya ulaşım sağladık, yürüyerek köprü üzerinden bağlanabilirsiniz.

Central Market Hall

Semt pazarlarını severmisiniz? Hadi bir göz atın buraya da. Belli tarihlerde etkinlikler oluyor. Kontrol ederseniz kendiniz bir etkinlikte bulabilirsiniz. http://budapestmarkethall.com/

Budapeşte Sebze ve Meyve Pazarı

New York Cafe

Otel ve restoran olarak faaliyetini sürdüren, 1894 yılında inşa edilmiş olan New York Cafe Budapeşte ziyaretçilerinin uğrak noktasıdır. Barok dekoru, fildişi sütunları, varaklı işlemeleri ile kendinizi seyre dalmış olarak bulacaksınız.

Budapest new york cafe

Aşırı derecede yoğun çalıştığından bazen sıra beklemek canınızı sıkabilir ama değer. Biz 3 lü pastasını denedik. O kadar güzeldi ki hemen bitti. 🙂

Alternatif olarak bir diğer tad noktası ise New York’tan eksiği olmayan Gerbeaud.

Macar Sinagogu

Avrupa’daki en büyük sinagog olan Macar Sinagogu 1854-1859 yılları arasında inşa edilmiştir. Naziler tarafından bombalanan yapı ahır ve üs olarak kullanılmıştır.1998 de tekrar restore edilerek ibadete açılmıştır.

Macar Sinagogu

Kahramanlar Meydanı

1896 yılında da Macarların 1000. yılı adına ithaf edilmiş ve Macar krallarının heykelleri ile çevrelenmiştir.Toplam 14 adet heykel in bulunduğu meydanda şehrin botanik parkının ve hamamlarının bulunduğu yerdedir.

Budapeste Kahramanlar Meydani

Burada hikayeye göre tasvir edilmiş bir Gabriel (Cebrail) heykeli vardır elinde ise bir psikoposluk hacı diğer elinde kral tacı vardır. Bu ikisi bir rüyanın temsil edilmesi olarak tasarlanmıştır ve Hristiyanlığın koruyucusu olarak ilk kral Stephen’e verilmesi tasvir edilmiştir.

Kahramanlar Meydanı-budapest

Szechenyi Termal Hamamları

Turistik bir gezi planladınız ve şehri keşfe çıktınız. Budapeşte o kadar çok farklı sürprizi barındırıyor ki şehrin tam ortasında kocaman havuzlar ve hamamlardan oluşan bir kompleks görürseniz şaşırmayınız. Bu tarihi termal hamam Kahramanlar meydanına oldukça yakın. Farklı bir deneyim ve rahatlamak isteyenlerin uğrak mekanı. Yanınızda havuz kıyafetlerinizi almayı unutmayın.

Vaydahunyad Castle

Kahramanlar Meydanı’nda görebilceğiniz bir ortaçağ çatosunu andıran 100 yıllık yapı fotoğraf makinenizi bekliyor. Tarım müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Vaydahunyad Budapest

Budapeşte Terör Müzesi

Bir çok kişi Budapeşte’de uğramadan geçer ama bence bu müze görülmeyi hak eden bir nokta. 2.dünya savaşı sonrasında Sovyet Rusya’nın rejim karşıtı gördüğü aydınları tutukladığı, işkence yaptığı ve öldürdüğü bir hapishane binası müzeye dönüştürülmüştür.

http://www.terrorhaza.hu/?language=eng

Budapeste teror muzesi

Müze binasında hayatını kaybedenlerin hikayelerinin anlatıldığı müzede, mahkum edilen kişilerin koğuşları ve işkence odaları da ziyarete açıktır. Binanın içinde yer alan avluda ise kocaman bir Sovyet tankı bulunmaktadır. Tüm duvarlarında Sovyetlerin işkencelerine maruz kalmış ve hayatını kaybetmiş Macar aydınlarının resimleri bulunuyor. Sovyet Rejimi bu insanları rejim karşıtı gördüğü için tutuklamış, işkence etmiş ve öldürmüştür. İnsana yapılan en kötülüğü maalesef insan yapıyor.

teror muzesindeki bir hucre

Budapeşte Kısa Kısa

#Budapeşte şehrinin nüfusu 2 milyon’dur. Avrupa’nın ilk demiryolu ağına sahip olan kent 1873 yılında Buda, Pest ve Eski Buda’nın bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Osmanlı ve tarih kayıtlarımızda adı Budin olarak geçer.

#2.dunya savaşında Nazi katlamına uğrayan Yahudiler adına Nisan 2005 te Can Togay tarafından Tuna nehri kıyısında yer alan ayakkabılardan oluşan bir anıt tasarlanmıştır. Parlamento binasının önünde görülebilir.

# Şimdiki adıyla Macaristan Devlet Opera Binası, 1873’te 19. yüzyılın en önemli Macar mimarlarından, aynı zamanda Aziz Stephen Bazilikası’nın da mimarı olan Miklós Ybl‘ın tasarımıyla 1875 yılında başlamıştır. 1884 yılında açılan görkemli yapı şehrin önemli figürlerinden biridir. Budapeşte’de Opera dinlemek güzel bir fikir olabilir. Programa bakabilirsiniz : https://www.opera.hu/

Budapeste Opera Binası

# Budapeştenin en matrak müzelerinden biri de Flippermúzeum olarak isimlenmiş pinball müzesi Yolunuz denk düşerse uğrayın, severmisiniz bilmem ama ilgi duyanlar olabilir.

# Budapeşte gezi rehberimizin eksik yanlarından biri de yeme-içme notları oldu. Belki onun için tekrar bir şehir turu yapmamız gerekebilir. Ancak Macarların popüler et çorbası gulaş, Erzebeth Meydanı’nda yediğimiz dilim pizzalar, Stephen Bazilikası manzaralı dondurmacı Gelarto Rosa’nın gül şeklinde dondurmaları ve New york Cafe’nin tatları aklımızda yer alıyor.

#Şehrin en hareketli caddesi ise Vaci caddesi. Trafiğe kapalı cadde üzerinde sıralı alışveriş dükkanları ve kafeler ve çok sayıda Thai masaj salonu var. Konumu

# 20 Ağustos tarihinin önemli olduğunu belirtmiştik. Bakın 2023 gecesi Budapeşte nasılmış :

2023 Budapeşte 20 Ağustos günü kutlamaları

# Son paragrafımızda ise Budapeşte’de doktora öğrencisi ve rehberlik yapan Cem’den bahsedelim. Şehirleri keşfetmek ve zamanı optimum kullanmak isterseniz Cem’den rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Estergon Kalesi turu, şehirde yürüyüş turları, Mohaç ve Kanuni’nin izlerini süreceğiniz Mohaç Turu, yemekli Çigan Gecesi tekne turları için iletişime geçebilirsiniz. budapestetur@gmail.com
www.budapestetur.com

Bağlantılı diğer içeriklerimiz:

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 611 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi
Yeni Nesil Spor Trendi: Plogging
En iyi Seyahat Blogları

En iyi Seyahat Blogları

Nisan 25, 2024

5 Comments

  • Teşekkürler.

  • New York Cafe’deki tatlılar 🙂 yine gitsek yine yesek 🙂

    Selamlar..

    • Hatırlamamak için fotoğrafını paylaşmamıştım. Hiç olmadı bu şimdi: )

      Hürmetler

  • beautiful pictures;-) best regards Paulina

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.