Budapeste

Macaristan
Budapest Buda
on
Mayıs 17, 2017

Budapeşte Gezi Notları 

Orta avrupanın en güzide kenti demek abartılmış bir tabir olmaz sanırım onun için. Son zamanların yeni Avrupa Birliği üyesi kentin kültür turları ile ahengi de, yaşam havası da sizi de sevindirecek.Budapeşte Viyana ve benzeri şehirler gibi hava kararınca hareketin durduğu Avrupa şehirlerine benzemiyor, oldukça hareketli ve yaşayan bir şehir olmakla birlikte, 2014 ağustosunda özgürlük gününe denk gelen ziyaretimizde unutulmaz hatıralar bıraktı.

Macaristan Parlamento Binası

Şehir hakkında biraz bilgi vermek lazım, çoğu yerde okumuş olmalısınız. Budapeşte Tuna nehrinin karşılıklı iki tarafına kurulmuş iki farklı şehir aslında, bir tarafı Buda kraliyetin ahalisinin şehri diğer tarafı Pest ise halkın yaşadığı kesim. Mantık olarak Buda tarafında takılmalı diye düşünenler olsada artık krallık yok ve güzel olan taraf tabi ki de Pest.

Stephen günü. Her yıl 20 Ağustosta kutlanan bu günde Zincirli köprü ve Tuna üzerinde yüzlerce havai fişek patlar ve Macarlar bu özel günü karnaval tadında kutlar. Belki de ziyaret için en uygun gün 20 Ağustos olabilir Budapeşte için.

Macar tarihi eskidir, orta asyadan göç ettiklerine inanılsa da onlar kendilerini Avrupa Hunlarının bir parçası olarak görenlerde mevcut. Üzerinden yüzyıllar geçmiş bir tarih. Hungary adları olsada onlar kendilerince Magjar. Şehirde Viyana ve Bratislava’daki gibi çok sayıda Habsburg hatıralarını ve meşhur Maria Theresia etkilerini gözlemliyor olacaksınız. Osmanlı izlerini göremezsiniz ki Macarlar bu yüzden biraz tuhaf aslında çünkü Muhteşem Süleyman’ın bile naşının gömülü olduğuna inanılan memlekette maalesef ki Türkler Barbar. Şehirde Sovyet işgaline dayanan acıları görmenize, paylaşmanıza rağmen Sovyetlere yönelik itham duymazken yıllar öncesinden kalma Osmanlı nüfuzu nefret etkisini sürdüyor. Bildiğiniz üzere Osmanlı Mohaç savaşı ile Macar topraklarını ele geçirmiş, Karlofça anlaşması ile hakimiyeti son bulmuştur.

Budapeşte Ulaşım

Budapeşte’ye ulaşım fırsatları çoğaldıkça tasarruf avantajları da çeşitleniyor, İstanbul’dan Budapeşte direkt THY’nin yanı sıra Pegasus ve Wizz Air’in ekonomik seferleri var. Yalnız Wizz air için küçük birkaç nokta var. Eğer sırt çantanız ile seyahat etmiyorsanız Wizz’i tercih etmeyin, bagaj problemine istinaden ekstra meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca online check-in yaptı iseniz de mutalak çıktı belgeniz yanınızda olsun. Wizz air bildiğiniz uçan otobüs, koltuk numaranız dahi yok.

Sehir içi Ulasım

Şehir içinde yürüyerek de bir çok noktaya ulaşabilirsiniz. Bizim tercihimiz 3 günlük Hop-on, off otobüslerini tercih etmek oldu. Şehir içi ulaşımı bu otobüslerle sağlamanız mümkün. (püf nokta : eğer ekonomik bir otel arayışınız varsa bu otobüslerin güzergahlarına yakın bir nokta tercih edin, 48 saatlik bir bilet alırsanız istediğiniz kadar indi-bindi yapabilirsiniz)

Budapeşte gezimizde 48 saatlik bir bilet aldık. Turlar yaklaşık 1 saat sürüyor. Ve Türkçe dil desteği de mevcut. Kulaklığınızı takıp tüm bilgiyi dinleyebiliyorsunuz. 1 saatin sonunda keşfetmek istediğiniz noktaları belirleyip yine Hop-off otobüsler ile ulaşımı sağlayıp ulaşabilirsiniz.Hop-off otobüs biletleri paket olarak satılmakta. Yani 48 saatlik biletinizin içinde farklı etkinliklerde var. Bir çok noktada indirim % 50 ye varan indirim kuponu, 2 adet ücretsiz Meşhur yemekleri goloush (sanırım böyle yazılıyor)çorbası, ücretsiz yürüyüş turu, ücretsiz 2 saatlik bisiklet kiralama, 2 adet ücretsiz tekne turu mevcut. Biletiniz ile beraber ufak bir kupon kitapçığınız oluyor. Bilet fiyatı 5000 HUF.

Ayrıntılı bilgi :

http://www.citytour.hu/en

​Şehirde ayrıca Budapest Card uygulaması var. Budapest card ta 72 saatlik kartta avantajlar da şöyle; ücretsiz public transport, Ücretsiz Lucas Hamamı, 2 müze bileti, 2 rehberli yürüyüş turu, Ücretsiz mobile şehir haritasıyla beraber % 20 indirimli cruse turu, %25 hayvanat bahçesi giriş indirimi ve bir restoranda %30 indirim sağlıyor. Fiyatı son olarak 14550 HUF yaklaşık 50 Euro idi.

Havaalanı ve Tren Ulasımı

Budapeşte tren istasyonu şehre çok uzak bir noktada değil, eğer civar şehirlerden geliyorsanız şehir merkezine ulaşımı metro ile yapabilirsiniz. 350 Forint’e metro tek yön bilet alabilirsiniz.

Havaalanı ulaşımı için otobüs ve taksi seçenekleri mevcut. Biz taksi kullandık. Yaklaşık olarak 70-80 TL gibi taksimetre maliyeti oluşuyor. Eğer şehir değiştirip Viyana ile ilgili planlarınız varsa da buraya tren ulaşımı 40 Euro

Kent Haritasını Görüntüleyin.

Budapeşte’nin Buda’dan görünüşü

Macaristan Para Birimi

Macaristan para birimi olarak HUF (Hungary Forint) kullanmakta. 1 TL yaklaşık 100 Forint( 93,77) gibi bir meblağ yapıyor. Eur cinsinden de yaklaşık 300 Forint 1 Eur. Pratiklik açısından biz 5000 Forinti TL ye çevirmek için 2 sıfırı silip 50 TL diyerek rahat etmiştik. Şehir içinde birçok döviz bürosu mevcut. TL de kabul ediyorlar. Ama yanınızda Euro olmasında fayda var. TL çevrim kurları çok iyi değil. Ayrıca para çevrim yaparken komisyon oranlarına dikkat edin. Komisyonsuz büfeleri tercih edin.

Budapeşte Nerede kalınır ? Budapeşte Konaklama

Önerim Pest tarafında bir yerde kalmanız. Merkez nokta olan vaci utka caddesi sizi rahat ettirir. Eğer imkan olursa şehrin en güzel manzarasına sahip 3 otel var pest tarafında. Sofitel, Marriot,Fourseasons ve intercontinental.

Biz özel bir gün olması nedeniyle aylar öncesinden Sofitel’de kalmıştık. Eğer şehirde güzel bir yer arıyorsanız Sofitel sizin için en güzel manzarayı verecektir.

Sofitel’in fiyatlarına bakın

Budapeşte Diğer Konaklama Seçenekleri

Budapeşte Ne zaman gitmeli ?

En uygun zamanlar bahar ve yaz ayları. Eğer 20 Ağustos tarihine denk getirirseniz kurtuluş günleri var. Geceler çok daha cıvıl cıvıl ve havai fişek kutlamaları var.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Parlamento Binası

Şehrin her noktasından dikkatinizi çekecek yapı. İnanılmaz bir mimari, 365 adet kulesi, 27 farklı kapsı var. 1904 yılında açılmış,mimar Imre Steindl tarafından tasarlanmıştır.

Balıkçılar Tabyası

Peste yi en iyi fotoğraflayacağınız kule ve katedrali ile sizi etkiyelecektir.

Aziz Stephen Bazilikası

Şehrin en güzide kiliselerinden, petse tarafında parlamento binasının arkasında kalır, 1851 yılında yapılmış ve yapımı 50 yıl sürmüş. Stephen ise ilk Macar kralı. Mekanın önü geniş bir meydan etrafında ise bir çok cafe mola vermek isteyenlerin mekanı.Hatta meşhur bir de dondurmacı var, dondurmanızı külahta size ikram ederken şekline dikkat eden elinizde bir gül tuttuğunuzun farkında olun.

Buda Kalesi

Şehrin Parlamentosu ile beraber simgelerinden. 1247 yılında bir saray olarak yapılmıştır.150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. 2.dünya savaşında sonra Sovyet Rusyası rejim karşıtı bir simge gördüğünden burayı oldukça harap etmişlerdir.Teleferik ile ulaşmanız mümkün, kısa bir teleferik yolculuğu 100 HUF, yürüyüş yapmaya değmez.

Buda Sarayı

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

2.dunya savaşında nazi katlamına uğrayan Yahudiler adına Nisan 2005 te Can Togay tarafından tasarlanmıştır. Parlamento binasının önündedir.

Matthias Klisesi

Şehrin Buda tarafından görebileceğiniz yapı. Osmanlı hakimiyeti zamanında Kızılelma camii olarak kullanılmıştır. Notlarınıza alın.

Chain Köprüsü

1849 da yapılmış 202 metre uzunluğundaki aslanlı köprü.efsaneye göre mimar bu köprüde kusur bulunursa intihar edeceğini söylemiş, kimse kusur bulamazken küçük bir kız aslanının dilini olmadığını söylemiş, mimarda sonuda hazin olmuş.ben demedim, duydum diyorum.

Opera Binası

202 yıllık yapı.görmeyi hak ediyor.

Pinball Museum

Yolunuz denk düşerse uğrayın, severmisiniz bilmem ama ilgi duyanlar olabilir.

Gellert Heykeli

Budapeştenin en yüksek noktalarından biri, çok fazla merdiven çıkmanız gerekebilir, hikayesine gelince Hristiyanlığı kabul etmek istemeyen paganların piskopos Gellert’i bir varil içinde tepeden yuvarlanması ile öldürülmesinden adını almış, adına yapılmış bir anıt var. Panaromik bir fotoğraf için görmeniz gerekir.

Gellert Heykeli

Kahramanlar Meydanı

1896 yılında da Macarların bininci yılı adına ithaf edilmiş ve Macar krallarının heykelleri ile çevrelenmiş anıt meydan.(14 adet) Burada hikayeye göre tasvir edilmiş bir Gabriel (Cebrail) heykeli vardır elinde ise bir psikoposluk hacı bulunur, ve hristiyanlığın koruyucusu olarak ilk kral Stephen’e verir.

Güzel Sanatlar Müzesi

Oldukça geniş bir koleksiyona sahip bir müze. Kahramanlar meydanında yer alır. Meraklılarına.

Etnografya Müzesi

Macar tarihini merak edenler için. Tarih ne zaman başladıysa o zaman başlıyor.

Vaci Utca

Şehrin en güzel caddesi. Gece boyu hareketli. Zaten burada en az 3 -5 kere yürüyüş yaparken kendinizi bulacaksınız.

Margaret Adası

Rahatlıkla 3 saatinizi pedal çevirerek harcayabileceğiniz küçük adacık. Macarlar burayı spor yapmak ve gezinti amacıyla kullanırlar. Bizde burada iki kişilik lüks bisikletimizle şarkı söyleyerek pedal çevirerek geçirdik. İçinde eski bir klise, Japon bahçesi ile birlikte küçük bir hayvanat bahçesi var.

Biz tekne ile ulaşım sağladık, yürüyerek te köprü üzerinden bağlantı mevcut.

Terör Müzesi

Bir çok kişi Budapeşte’de uğramadan geçer ama bence bu müze görülmeyi hak eden bir nokta. 2.dünya savaşı sonrasında Sovyet Rusya’nın rejim karşıtı gördüğü aydınları tutukladığı, işkence yaptığı ve öldürdüğü bir hapishane binası. Binanın hücrelerine girip işkence odalarını görebilirsiniz. Binanın tam ortasında ise büyükçe bir tank var. Mutlaka zaman ayırın.

http://www.terrorhaza.hu/?language=eng

Terror Museum

Central Market Hall

Semt pazarlarını severmisiniz.. hadi bir göz atın burayada. Belli tarihlerde etkinlikler oluyor. Kontrol etmekte fayda var. http://budapestmarkethall.com/

Botanik bahçe ve hayvanat bahçesi

Zamanınıza göre uğrayabileceğini mekanlardan. Kahramanlar Meydanında.

Miniversum

St.Stephen in arkasında kalan minyatür Buda şehri. İlginç bir deneyim olabilir.

Vaydahunyad Castle

Kahramanlar Meydanında görebilceğiniz bir ortaçağ çatosunu andıran 100 yıllık yapı fotoğraf makinenizi bekliyor.içerisi tarım müzesi olarak kullanılıyor. Çok görmeniz gerekmez açıkçası

Vaydahunyad

Gresham Palace

Şimdilerin Four Season Oteline ev sahipliği yapan saray 1827 de inşa edilmiş, 1880 de Londra bazlı Gresham Life Şirketi satın almıştır. 2 dünya savaşında kızıl ordu tarafından kullanılan yapı 1999 da yeniden restorasyon sürecine girmiş ve nihayetinde 2011 de otel olarak yönetilmeye başlanmıştır.179 odası ve 17 suiti vardır.

New York Cafe

Otel ve restoran olarak faaliyetini sürdüren, 1894 yılından beri varlığını koruyan mekan. Zaten şehirde varlığını size hissettirecektir. Barok dekoru,fildişi sütunları, varaklı işlemeleri ile kendinizi seyir ederken bulacaksınız. Aşırı derecede yoğun çalıştığından bazen sıra beklemek canınızı sıksa da bekleyin derim. Biz 3 lü pastasını denedik. O kadar güzeldi ki hemen bitti. Bir diğer tad noktası ise new york tan eksiği olmayan Gerbeaud. Meşhur Vaci sokağının sonunda.

New York Cafe

Macar Sinagogu

1854-1859 yılları arasında inşa edilmiştir.Avrupadaki en büyük sinagog buradadır. Nazi Almanyası tarafından bombalanmış, ahır ve üs olarak kullanılmıştır.1998 de tekrar restore edilerek ibadete açılmıştır.

Macar Sinagogu

Szechenyi Thermal Bath

Kahramanlar meydanına yakın tarihi termal hamam.. farklı bir deneyim ve rahatlamak isteyenleri uğrak mekanı. Yanınızda havuz kıyafetlerinizi almayı unutmayın.

Eğer fazladan birkaç gününüz varsa; 

20 Ağustos 2014

TAGS

Mayıs 16, 2017

Mayıs 17, 2017

5 Comments
 1. Cevapla

  Cengiz Selçuk

  Eylül 5, 2017

  Teşekkürler.

 2. Cevapla

  ciftgezerler

  Kasım 18, 2017

  New York Cafe’deki tatlılar 🙂 yine gitsek yine yesek 🙂

  Selamlar..

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 20, 2017

   Hatırlamamak için fotoğrafını paylaşmamıştım. Hiç olmadı bu şimdi: )

   Hürmetler

 3. Cevapla

  Paulina 007

  Ekim 8, 2018

  beautiful pictures;-) best regards Paulina

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 9, 2018

   Thank you🙏thats really kind of

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.