Gündem
14 min read
7256

Netflix Mini Dizileri

Mart 14, 2024
4
Netflix Mini Dizileri

Dizi dediğin tek sezon olur ve biter, lütfen zamanımızı çalmayın sayın ilgililer. Sizin de uzun soluklu diziler çok mu zamanınızı alıyor? Mini dizi tavsiye listesi mi arıyorusunuz ? Yoksa kısa zamanda çok fazla mı dizi izlemek istiyorsunuz? Veyahut bir dizinin 5 sezon olması başladık hadi bitirelim serzenişine mi yol açıyor? İşte bu dertlerden sizi kurtaracak seyir keyfi yüksek bir liste : En İyi Netflix Mini Dizi Önerileri. Umarım sizi hayal kırıklığına uğratmayız.

1.Yaratılan (2023)

2023 yılının fantastik film kategorisine bir tane Türk yapımı bir mini dizi bırakalım. Çağan Irmak’ın yönetmenliğinde çekilen dizi toplamda 8 bölümden oluşuyor. 19. yüzyıl Bursa ve İstanbul’un gösterildiği sahneler ve ortam inanılmaz düzeyde gerçekçi olmuş. Dizinin dialogları, doktorluk mesleğini geliştirmek isteyen yenilikçi yaklaşımların yorumlanması, fantastik olsada gerçekçiliğin yorumlanmasını çok başarılı buldum.

Frankestein adlı yapımdan esinlenen dizide babası doktor olan Ziya’nın tıp eğitimi almak için Bursa’dan İstanbul’a uzanan öyküsünün içinde İhsan adlı radikal doktor ile karşılaşması sonucu gelişen olayları izliyoruz.

Oyuncular: Taner Ölmez, Erkan Kolçak Köstendil, Şifanur Gül,Engin Benli (IMDB:6,9)

2.Olhar İndiscreto (2023)

Bir Brezilya yapımı ile karşı karşıyayız. Komşu Ev olarak lanse edilen yapımda Miranda’nın (hacker) bir aile içi hesaplaşmasının, ilişkilerinin ve cinayetlerinin içine girdiğini görüyoruz. Mini dizi olarak lanse edilse de 10 bölümden oluşan yapım “365 gün” yapımlarını nazire yapan görüntüye de sahip.

Oyuncular: Débora Nascimento, Emanuelle Araújo, Nikolas Antunes (IMDB:5)

3. Anatomy of a Scandal (2022)

Uzun yıllar evvelinden Mustafa Altıoklar’ın Yırtıcıların Alacakaranlıkta Savaşı isimli romandan uyarlama Asansör isimli filmini hatırlıyorum. Arzu Yanardağ ve Mustafa Uğurlu fim boyunca bozulan bir asansör ile dialoglarını konu alan bir filmdi. 2022 yapımı 6 bölümden oluşan bu mini dizinin konusu ise bir devlet bakanının sadakatsizliğinin mahkemeye taşınması ve yargı süreci.

Bir Skandalın Anatomisi – Trailer

Girizgahtaki konu ile benzerliği ise sadakatsizliğe konu olayın asansörde geçiyor olması. Eskinin Oxford’daki genç ve şımarık çocukluk arkadaşları gizli sırları, patlayan ihanet skandalı ile adım adım işleniyor. Davanın savcısının da geçmişte bakan ile olan münasebeti işin içinden çıkılmaz bir noktaya getirecektir konuyu. Mahkemede aklansa bile.

Oyuncular : Sienna Miller,Michelle Dockery,Rupert Friend (IMDB:7.0)

4. El Inocente (2021)

Kaza ile işlediği cinayet ile istemediği entrikalar ile dolu bir karmaşanın içine sürüklenen Mateo Vidal, önce hapishanede ardından dışarıda bir nevi seri suçların odağında istemeden kalır. Oliva Costa ile tanışıp hayata tutunduğunu sandığında Olivia’nın bambaşka bir kimliği olduğu bilgisine ulaşır. Ancak geçmişte işlediği cinayet peşini bırakmayacak ve bir komplonun içinde hem kendini hem eşini kurtarmaya çalışacaktır.

Şantaj ismi ile Netflix’te yayımlanan El Inocente’nin fragmanı

Mario Casas ile Auro Carrido’nun performansını izlediğimiz yapımda İspanyol karanlık işleri ile bataklığa zorla hapsedilen kadınların öyküsünü görüyoruz. 8 bölümlük mini dizi polisiye ve ispanyol film anlatım şekillerinin en karmaşalarından bir örnek. (IMDB: 7,8)

Oyuncular: Mario Casas, Alexandra Jiménez, Aura Garrido

5. The Serpent (2021)

2021 yılının en iyisi hangi mini dizi tartışmalarının 1 numaralı sonucu olacak The Serpent ( Yılan) Vietnam’lı bir Fransız vatandaşı Charles Sobhraj’ın 1970’li yıllardaki öyküsünü ele alıyor. Dolandırıcı bir katil olan Sobhraj, kendi ülkesi Fransa’da bir Fransız olarak kabul edilmediğini ve aşağılandığına dair düşüncesi ile doğduğu toprakları kendine mesken tutar. Bangkok, Delhi, Hong Kong, Katmandu, Paris derken Afganistan’da bile sayısız suç işleyen katil ve aşığı Marie kurban olarak kendilerine sırt çantalı gezginleri kendilerine hedef seçerler.

Dikkat Burası Spoiler içerebilir : Öncelikle kolay hedef turistlere dostane olarak yaklaşıp kendini bir değerli taş taciri olarak tanıtan Charles, turistleri tuzağına çekmek için aşığı Marie’den de yardım alır. Önce bizim Nuri abimiz Nuri Alço gibi içeceklerine ilaç atıp hasta eder ve bu sayede pasaportlarına ve paralarına kolayca el koyar. Ardından ise yardımcısı Ajay ile acımasızca ıssız alanlarda kurbanlarını öldürür, yakar ve yok eder. Ele geçirdiği pasaportlar ile Dünya’nın çeşitli yerlerinde bu işini sürdürür. Marie’nin ise tek suçu Charles’a aşık olmaktır. Ancak yılanın sonunu kaybolan 2 hippi genci Bangkok’ta araya büyükelçi çalışanı Herman Knippenberg getirecektir. Gerçek bir öyküden oluşan bu yapımı izlerken çoğu zaman şehirler ve zamanlar arası geçişlerde zorlandım. Fransa’dan Hindistan’a Türkiye üzerinden araba ile seyahat eden katilin öyküsüne ilişkin raporlarını büyükelçi çalışanı hala saklamaktaymış. (IMDB: 7,6)

Oyuncular : Tahar Rahim (Charles), Jenna Coleman (Marie), Bily Howle ( Herman Knippenberg)…

The Serpent – Trailer

6. Clickbait (2021)

Bir aile babası olan Nick Brewer, okulun voleybol takımına koçluk yapmaktadır. Bir gün nedensiz bir şekilde Nick kaybolur, tüm aile ne olduğunu anlamaya çalışırken bir video kaydı internet üzerinde yayılmaya başlar. Video üzerinde Nick’in elindeki kağıtlarda eğer bu video 5 Milyon kere izlenirse öleceği yazmaktadır. Çünkü ölümünden sorumlu tutulan bir kadının faili olduğuna inanılmaktadır.

Nick’i bulmak için polis araştırmalarını yaptığında Nick’in arkadaşlık sitelerinde hesapları ve fotoğrafları olduğu görülür. Nick masum mu ? yoksa onu taklit eden biri mi vardır? İşte bu karmaşa içinde kimin suçlu olduğunu tahmin etmeye çalışıyorsunuz diziyi izlerken. Bakalım kaçıncı tahminde başarıya ulaşacaksınız. IMDB:7,2

Oyncular : Zoe Kazan, Betty Gabriel

Clickbait – Trailer

7. Behind Her Eyes (2021)

6 bölümlük mini dizide öykü bekar bir anne olan Louise’nin patronu olan ilişkisi ile başlıyor. Evli olduğunu öğrendiğinde kendini uzaklaştırmaya çalışan Louise bir yandan da Psikiyatris olan patronun eşi ile de tesadüfen tanışıp arkadaş oluyor. Her şey gizli bir bilgiye ulaşma yonunda ilerlerken sonunda tahmin edemeyeceğiniz bir gerçek ortaya çıkıyor olacak. IMDB: 7,2

Oyuncular: Simona Brown,Eve Hewson,Tom Bateman

Behind Her Eyes Trailer – Tıkla izle

8. The Queen’s Gambit (2020)

Bugün kalkıp bana sorsanız ki 2020’de güzel ne oldu diye işte size vereceğim cevap The Queen’s Gambit olurdu. 1960’lı yıllarda yetim okuluna gönderilen Elizabeth Harmon’un hikayesinin anlatıldığı mini dizi 7 bölümde sonlanıyor.

Hakkında uzun uzun yazılar yazılacak kadar iddaalı olan yapım yayınlanmaya başladığı tarih itibari ile birçok kişinin diline dolandı bile. 9 yaşında iken okuldaki hademe tarafından öğrendiği satranç bilgisini tutkuya dönüştüren Harmon’un hikayesini sizde tutku ile seyredeceksiniz.

Oyunculuklardan müziklere, görsel dekorlarından sinematografiye kadar oldukça başarılı bulunan yapım eski satranç şampiyonu Kasparov ve eğitmen Pandolfini’nin danışmanlığında çekilmiş. Hiç satranç bilmeyenleri bile satranca bağlatacak kadar merak uyandırıcı. Kaçırmayın. IMDB: 8,5

Başroldekiler:Anya Taylor-Joy,Bill Camp,Marielle Heller

Trailer – Elizabeth Harmon’un hikayesinin anlatıldığı kurgusal yapım 2020’nin en iyisi olabilir.

9. Unorthodox (2020)

Amerika’da yaşayan yahudi bir kadın kendi cemaatinden görücü usulü dini bir tören ile evlendirilir. Zor şartlar altında yaşamaya alışmaktan zorlanan kadın annesinin bulunduğu Berlin’e kaçar. Ancak orada kötü talihi yakasını bırakmayacak ve çok sevdiği müzisyenlik arasında tercih yapması gerekecektir.

Filmde dinlerin insanların yaşamını nasıl etkilediğini farklı bir pencereden görüyoruz. IMDB: 8

Oyuncular : Shira Haas,Amit Rahav,Jeff Wilbusch

Unorthodox Trailer

10. Self Made (2020)

Dünya’nın Gueness Rekorlar kitabına giren ilk kadın girişimcisi C.J. Walker’in hayatını konu alan film 4 bölümden oluşan mini dizi. Octavia Spencer’in başrolünü üstülendiği yapımda, yoksul bir kadının çalışarak uğraşarak, rekabet ederek başarıya ulaşmasını izliyoruz.

Gerçek bir öyküden uyarlanan bu mini diziyi başta kadınların izlemesini tavsiye ederiz. IMDb:7,3

Self Made Trailer: C.J. Walker ‘in hayat hikayesi

11. Los Favoritos de Midas (2020)

Victor Genoves’in canlandırıldığı 1901 yılında Jack London’un kısa hikayesinden uyarlanarak 6 bölümde çekilen mini dizi gizem ve suç konularını işliyor. Luis Tosar’ın başrolünü üstlendiği yapım Midas’ın Müritleri adı verilen bir örgütün tehditlerine ve para taleplerine cevap verilmediğinde mahsum bir insanın hayatını kaybetmesini anlatan bir kurguya sahip. Bir sonraki bölümü merak edilesi yapım IMDB den düşük bir puan alsada bizden daha yüksek bir not aldı. İspanyol seviyoruz evet. (IMDB 6.6)

Oyuncular : Luis Tosar, Marta Belmonte

Midas’ın Müritleri- 2020

12. El desorden que dejas (2020)

2020’de ortaya çıkan ve listemizde 11. sırada yer alan yapım el desorden que dejas isimli ispanyol yapım, 45 dakikalık 8 bölümden oluşuyor. Tek solukta bitirme temposuna yakın yapımda, realist bir edebiyat öğretmeninin karmaşık ilişkilerini konu alırken bir cinayete kurban gitmesi ile başlıyor. IMDB: 6,8

Cinayet sonucunda yeni edebiyat öğretmeni bir yandan cinayeti araştırırken, diğer yandan olağandışı olayların içinde kendisini boğuşurken bulacaktır.

Oyuncular : Inma Cuesta,Bárbara Lennie,Tamar Novas

El desorden que dejas

13. Le Bazar de la Charité (2019)

1897 Paris’inde geçen öyküde büyük bir yangın ve yangından sağ kurtulan 3 kadının hayata tutunmaya devam etmesini konu alan yapım, akıcı ve merak uyandırıcı özelliği ile ön plana çıkıyor. Yapım tamamen gerçek olaylardan esinlenmiştir. IMDB: 7,7

Bu arada yapım o kadar çok beğenilmiş ki uyarlama bir seneryo ile Türk TV yayınlanmaya başladı. Başrollerinde Demet Evgar, Dilan Çiçek Deniz ve Hazar Ergüçlü‘nün yer aldığı ve Alev Alev isimli yapım ülke gündeminde oldukça adından söz ettirdi.

Paris’in yangınları belki de hiç bitmeyecek. Notre Dome yangını da son dönemde geçirdiği bir başka yangın. Bizim de ziyaret ettiğimiz Paris’te gecenin ikisinde yangın alarmları ile uyandığımız otelimizde yaşadığımız olayları ve Paris yer altı mezarlarında 4 saatlik mahrum kalışımız dikkatinizi çekerse Paris Gezi Notlarımıza bakabilirsiniz.

Oyuncular: Audrey Fleurot,Julie de Bona,Camille Lou

Le Bazar De La Charite – Trailer

14. The Spy (2019)

Gerçek bir yaşamdan uyarlanan Eli Cohen’in 1960’lı yıllarda başlayan öyküsünü konu alan 6 bölümlük dizi kesinlikle seyre değer. Öykü normal bir memur iken Mossad tarafından seçilen bir Eli’nin eğitim sürecinden geçtikten sonra Arjantin’e gönderilmesi ile başlıyor. Beklenenden büyük aşama kaydeden 88 kodlu ajan Suriye’ye taşınarak elde ettiği ticari başarı ve otorite ile çok gizli bilgileri İsrail’e taşır. IMDB: 7,9

Ancak ailesinden uzakta zorluklar çeken ajan, iletişim aracının deşifre olması ile suçüstü yakalanır. Uluslarası diplomasi/tazminat talepleri kabul edilmez ve idam edilir.

Başroldekiler:Sacha Baron Cohen,Noah Emmerich,Hadar Ratzon Rotem

The Spy tek solukta izlenebilcek güzel bir yapım.

15. The I-land (2019)

Keşfetmeyi sever misiniz ? Peki Lost izlemeyi özlediniz mi ? Yada farklı olarak size ıssız bir adaya düşseniz yanınıza ne alırdınız diye bir soru soralım. Yapım bir program içinde ıssız bir adaya bırakılan mahkumların hayatta kalma öyküsünü anlatıyor. Ufak bir ipucu paylaşalım: Adanın kontrolü mahkumlarda değildir. IMDB: 4,6

Oyuncular : Natalie Martinez, Kate Bosworth, Ronald Peet

The I-land Trailer

16. Russian Dolls (2019)

1993 yapımı Groundhog Day isimli filmini hatırlayanlar burda mı ? İşte Nadia’da benzer bir şekilde 36. yaşgününü tekrar tekrar bir döngü dahilinde yaşamaktadır. Ancak bir farkla :Nadia’nın her başlangıcı ölümünden sonradır. Bir döngünün içinde kalan Nadia’nın hikayesi sadece 8 bölüm.IMDB: 7,8

Oyuncular : Natasha Lyonne,Charlie Barnett,Yul Vazquez

Russian Doll Trailer

17. Jugar con Fuedo (2019)

Sırada Kolombiya’nın yüksek yeşil dağlarının arasında kahve üretimi yapan bir aile ile ailenin yakışıklı/çapkın çalışanının öyküsünü konu alan Jugar con Fuedo var. Çapkın demişken kahveden daha çok başroldeki 3 kadının çapkın çalışana olan aşkı ön plana çıkıyor. Tabi kahve üretimi ile ilgili Kolombiya’nın yemyeşil dağlarında seyre dalarken yeni bilgiler öğreneceksiniz. IMDB:5,9

Oyuncular : Jason Day,Margarita Rosa de Francisco,Carlos Ponce

Jugar Con Fuedo – Trailer

18. When They See Us (2019)

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan When They See Us, Amerika Central Park’taki haksız yere bir tecavüz suçlaması ile karşılaşan 5 çocuğun öyküsünü ele alıyor. Bin bir türlü savunmaya, kanıtsızlığa rağmen suçlu bulunan gençlerin mücadelesini 4 bölümlük bir mini dizide bulacaksınız. IMDB: 8,9

Konusu itibari ile hüzün dolu bir hikaye olsa da bana Ferhan Şensoy’un Pardon filmini anımsatmadı değil bu yapım. Gerçekten de iki yapımda da polisin konuyu bir an evvel sonlardırma isteği ile masum kişilerin yanlış kararlar ile sonuçlanan öyküsünü izliyoruz.Aradaki fark birinin komedi diğerin de hüznün hakim olması diye not düşebiliriz.

Ayrıca 1989 yılında gerçekleşen olayın arka planında yer alan nefret edilen kişisi, çocukların aleyhine kampanya yürüten Donald Trump! Amerika ne yaptıysa kendi kendine yapmış müstehak diyoruz.

Oyuncular : Asante Blackk,Caleel Harris,Ethan Herisse

When They See Us gerçek bir olaydan kurgulanmış bir yapımdır.

19. Bodyguard (2018)

Başrollerini Richard Madden, Keeley Hawes, Gina McKee’ nin paylaştığı politik dizidir. Trende geçen bir terör saldırısını engelleyen eski gazi çavuş (David) bunun üzerine terfi ettirilir ve İçişleri bakanının korumalığına getirilir. Yalnız İçişleri bakanının hükümet kabinesinde ciddi düşmanları vardır ve onu koltuğundan ettirmek için türlü oyunlar ve suikast girişimleri başlar. Tek sezon ve sadece 6 bölümden oluşan dizinin sonraki bölümüni izlemek için zaman kaybetmeyeceksiniz. IMDB: 8,1

Oyuncular: Richard Madden,Keeley Hawes,Gina McKee

20. Alias Grace (2017)

Fakirlik ve yoksulluğun içinde büyüyen bir çocuk olan Alias Grace’in hizmetçilik ile başlayan ve hapishanede sonlanan öyküsünü izlerken heyecan ile sonraki bölümü bekleyeceksiniz. 19. yüzyıl Kanada’sında geçen öykü Margaret Atwood’un ödüllü romanından uyarlanmıştır. IMDB: 7,7

Oyuncular: Sarah Gadon,Edward Holcroft,Paul Gross

Alias Grace Margaret Artwood’un mdüllü romanından uyarlanmıştır.

Şimdilik bu kadar, umarım izledikten sonra bunu önerdiniz şeklinde serzenişinize maruz kalmayız. Sayfayı favorilere eklemeyi unutmayın, biz beğendikçe burayı güncel tutacağız çünkü.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024
Ünlü Roma Amfitiyatroları

4 Comments

  • Brandlife sitesinde okudum önce makalenizi ve gerçekten güzel diziler bulmuşsunuz. Russian Doll haricindekileri izlemedim ve Queen’s Gambit’ i çok merak ediyorum. Paylaşım için teşekkürler.

    • Teşekkürler Murat Bey, umarım seversiniz👍

  • Tom Hanks’in 1993 yapımı Groundhog Day ibaresinde söz konusu filmde tom hank nerede

    • Bill Murray’ ı Tom Hanks ile karıştıran kaçıncı kişiyim diye merak ettim. Haklısınız bir benzerlik görmüşüm. uyarınız için teşekkürler. Düzelttim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts