Gündem

Netflix’in Mini Dizileri

on
Mayıs 25, 2020

Game Of Thrones’in son sezonunu izlemeyenler el kaldırsın. Dizi dediğin tek sezon olur ve biter, lütfen zamanımızı çalmayın sayın ilgililer. Sizin de uzun soluklu diziler çok mu zamanınızı alıyor? Yoksa kısa zamanda çok fazla mı dizi izlemek istiyorsunuz? Veyahut bir dizinin 5 sezon olması başladık hadi bitirelim serzenişine mi yol açıyor? İşte bu dertlerden sizi kurtaracak seyir keyfi yüksek Netflix platformundaki mini dizileri derledik. Umarım sizi hayal kırıklığına uğratmayız.


The Queen’s Gambit (2020)

Bugün kalkıp bana sorsanız ki 2020’de güzel ne oldu diye işte size vereceğim cevap The Queen’s Gambit olurdu. 1960’lı yıllarda yetim okuluna gönderilen Elizabeth Harmon’un hikayesinin anlatıldığı mini dizi 7 bölümde sonlanıyor.

Hakkında uzun uzun yazılar yazılacak kadar iddaalı olan yapım yayınlanmaya başladığı tarih itibari ile birçok kişinin diline dolandı bile. 9 yaşında iken okuldaki hademe tarafından öğrendiği satranç bilgisini tutkuya dönüştüren Harmon’un hikayesini sizde tutku ile seyredeceksiniz.

Oyunculuklardan müziklere, görsel dekorlarından sinematografiye kadar oldukça başarılı bulunan yapım eski satranç şampiyonu Kasparov ve eğitmen Pandolfini’nin danışmanlığında çekilmiş. Hiç satranç bilmeyenleri bile satranca bağlatacak kadar merak uyandırıcı. Kaçırmayın.

Başroldekiler:Anya Taylor-Joy,Bill Camp,Marielle Heller

Elizabeth Harmon’un hikayesinin anlatıldığı kurgusal yapım 2020’nin en iyisi olabilir.

Unorthodox (2020)

Amerika’da yaşayan yahudi bir kadın kendi cemaatinden görücü usulü dini bir tören ile evlendirilir. Zor şartlar altında yaşamaya alışmaktan zorlanan kadın annesinin bulunduğu Berlin’e kaçar. Ancak orada kötü talihi yakasını bırakmayacak ve çok sevdiği müzisyenlik arasında tercih yapması gerekecektir. Netflix

Filmde dinlerin insanların yaşamını nasıl etkilediğini farklı bir pencereden görüyoruz.

Oyuncular : Shira Haas,Amit Rahav,Jeff Wilbusch

Unorthodox müziğe aşık bir kadının yaşam öyküsünü anlatıyor.

Le Bazar de la Charité (2019)

1897 Paris’inde geçen öyküde büyük bir yangın ve yangından sağ kurtulan 3 kadının hayata tutunmaya devam etmesini konu alan yapım, akıcı ve merak uyandırıcı özelliği ile ön plana çıkıyor. Yapım tamamen gerçek olaylardan esinlenmiştir. Le Bazar de la Charité Netflix

Bu arada yapım o kadar çok beğenilmiş ki uyarlama bir seneryo ile Türk TV yayınlanmaya başladı. Başrollerinde Demet Evgar, Dilan Çiçek Deniz ve Hazar Ergüçlü‘nün yer aldığı ve Alev Alev isimli yapım ülke gündeminde oldukça adından söz ettirdi.

Paris’in yangınları belki de hiç bitmeyecek. Notre Dome yangını da son dönemde geçirdiği bir başka yangın. Bizim de ziyaret ettiğimiz Paris’te gecenin ikisinde yangın alarmları ile uyandığımız otelimizde yaşadığımız olayları ve Paris yer altı mezarlarında 4 saatlik mahrum kalışımız dikkatinizi çekerse Paris Gezi Notlarımıza bakabilirsiniz.

Oyuncular: Audrey Fleurot,Julie de Bona,Camille Lou

Alevlerin ardından olarak platformda yer alan yapım 19. yüzyılın başlarındaki Paris yangınını konu alıyor.

The Spy (2019)

Gerçek bir yaşamdan uyarlanan Eli Cohen’in 1960’lı yıllarda başlayan öyküsünü konu alan 6 bölümlük dizi kesinlikle seyre değer. Öykü normal bir memur iken Mossad tarafından seçilen bir Eli’nin eğitim sürecinden geçtikten sonra Arjantin’e gönderilmesi ile başlıyor. Beklenenden büyük aşama kaydeden 88 kodlu ajan Suriye’ye taşınarak elde ettiği ticari başarı ve otorite ile çok gizli bilgileri İsrail’e taşır.

Ancak ailesinden uzakta zorluklar çeken ajan, iletişim aracının deşifre olması ile suçüstü yakalanır. Uluslarası diplomasi/tazminat talepleri kabul edilmez ve idam edilir. (The Spy Netflix)

Başroldekiler:Sacha Baron Cohen,Noah Emmerich,Hadar Ratzon Rotem

The Spy tek solukta izlenebilcek güzel bir yapım.

The I-land (2019)

Keşfetmeyi sever misiniz ? Peki Lost izlemeyi özlediniz mi ? Yada farklı olarak size ıssız bir adaya düşseniz yanınıza ne alırdınız diye bir soru soralım. Yapım bir program içinde ıssız bir adaya bırakılan mahkumların hayatta kalma öyküsünü anlatıyor. Ufak bir ipucu paylaşalım: Adanın kontrolü mahkumlarda değildir. The I-land Netflix

Oyuncular : Natalie Martinez, Kate Bosworth, Ronald Peet

The I-land yararttığı bir lost havası ile merak uyandırıyor.

Russian Dolls (2019)

Tom Hanks’in 1993 yapımı Groundhog Day isimli filmini hatırlayanlar burda mı ? İşte Nadia’da benzer bir şekilde 36. yaşgününü tekrar tekrar yaşamaktadır. Ancak bir farkla Nadia’nın her başlangıcı ölümünden sonradır. Bir döngünün içinde kalan Nadia’nın hikayesi sadece 8 bölüm. Netflix Russian Dolls

Oyuncular : Natasha Lyonne,Charlie Barnett,Yul Vazquez

Russian Dolls Trailer

Jugar con Fuedo (2019)

Sırada Kolombiya’nın yüksek yeşil dağlarının arasında kahve üretimi yapan bir aile ile ailenin yakışıklı/çapkın çalışanının öyküsünü konu alan Jugar con Fuedo var. Çapkın demişken kahveden daha çok başroldeki 3 kadının çapkın çalışana olan aşkı ön plana çıkıyor. Tabi kahve üretimi ile ilgili Kolombiya’nın yemyeşil dağlarında seyre dalarken yeni bilgiler öğreneceksiniz. Jugar Con Fuedo Netflix

Oyuncular : Jason Day,Margarita Rosa de Francisco,Carlos Ponce

Jugar con Fuedo – Kahve diyarlarında çapkın bir adamın hikayesini anlatıyor.

When They See Us (2019)

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan When They See Us, Amerika Central Park’taki haksız yere bir tecavüz suçlaması ile karşılaşan 5 çocuğun öyküsünü ele alıyor. Bin bir türlü savunmaya, kanıtsızlığa rağmen suçlu bulunan gençlerin mücadelesini 4 bölümlük bir mini dizide bulacaksınız.

Konusu itibari ile hüzün dolu bir hikaye olsa da bana Ferhan Şensoy’un Pardon filmini anımsatmadı değil bu yapım. Gerçekten de iki yapımda da polisin konuyu bir an evvel sonlardırma isteği ile masum kişilerin yanlış kararlar ile sonuçlanan öyküsünü izliyoruz.Aradaki fark birinin komedi diğerin de hüznün hakim olması diye not düşebiliriz.

Ayrıca 1989 yılında gerçekleşen olayın arka planında yer alan nefret edilen kişisi, çocukların aleyhine kampanya yürüten Donald Trump! Amerika ne yaptıysa kendi kendine yapmış müstehak diyoruz. WTSU Netflix

Oyuncular : Asante Blackk,Caleel Harris,Ethan Herisse

When They See Us gerçek bir olaydan kurgulanmış bir yapımdır.

Alias Grace (2017)

Fakirlik ve yoksulluğun içinde büyüyen bir çocuk olan Alias Grace’in hizmetçilik ile başlayan ve hapishanede sonlanan öyküsünü izlerken heyecan ile sonraki bölümü bekleyeceksiniz. 19. yüzyıl Kanada’sında geçen öykü Margaret Atwood’un ödüllü romanından uyarlanmıştır. Alias Grace Netflix

Oyuncular: Sarah Gadon,Edward Holcroft,Paul Gross

Alias Grace Margaret Artwood’un mdüllü romanından uyarlanmıştır.

Şimdilik bu kadar, umarım izledikten sonra bunu önerdiniz şeklinde serzenişinize maruz kalmayız. Sayfayı favorilere eklemeyi unutmayın, biz beğendikçe burayı güncel tutacağız çünkü.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 565 aboneye katılın

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  Murat YAZICI

  Aralık 2, 2020

  Brandlife sitesinde okudum önce makalenizi ve gerçekten güzel diziler bulmuşsunuz. Russian Doll haricindekileri izlemedim ve Queen’s Gambit’ i çok merak ediyorum. Paylaşım için teşekkürler.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Aralık 2, 2020

   Teşekkürler Murat Bey, umarım seversiniz👍

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.