Pasaport Ücretleri
İpuçları

2023 Pasaport Harçları ve Başvuru Süreci

on
Ocak 15, 2019

2023 yılına ait herkesi ilgilendiren pasaport harçları ile defter ücretleri belli oldu. Buna göre 2023 yılında sadece defter ücreti 501 TL, 1 yıllık süreli pasaport 1008 TL oldu.
Pasaport ücret ve harçları aşağıdaki şekilde gerçekleşti. Bir önceki yıla göre % 122 civarında artış oldu. Aşağıdaki karşılaştırmalı tabloda ücretleri bulabilirsiniz.

Süre20232022
1 Yıl 1008 TL450 TL
2 Yıl1646 TL738 TL
3 Yıl2338 TL1048 TL
3-10 Yıl3295 TL1478 TL
Defter Ücreti501 TL225 TL

Her süre için ayrı defter ücreti tahsil edilmektedir. Eğer yeşil pasaport alma hakkınız varsa sadece defter bedeli ücreti ödersiniz. Aynı şekilde öğrenciler de bu harçlardan muaf tutulmuştur.

Her halükarda uzun süreli pasaport çıkarmanız en mantıklı işlem olacaktır. Elinizde bulunsun, zararı olmaz. Ayrıca ilerleyen dönemlerdeki fiyat artışlarından da etkilenmezsiniz.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır ?

Pasaport Randevu için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almak gerekiyor. Bilindiği üzere eskiden emniyet teşkilatı üzerinden yapılıyordu.

Pasaport Başvuru için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp sayfada açılan Pasaport Randevu işlem adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Eğer 18 yaş altındaysanız başvuruya anne-baba veya muvafakat name ile başvurmak gerekiyor. Pasaport yenileme işlemleri içinde buradan başvuru yapmanız gerekiyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/


Pasaport Başvuru Adımları

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Aşağıda pasaport için gerekli olan/talep edilebilecek dökuman ve evrakların listesi bulunuyor. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve yeşil pasaport başvuruları içinse ilgi kurumdan yazı alınması gerekiyor.

1- Geçerli Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya Geçici Kimlik Belgesinin aslı.
2- Pasaport alacak her bir kişi için son halini gösteren son altı (6) ay içerisinde ICAO standartlarında çekilmiş iki (2) adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar başvuru işleminden sonra başvuru sahibine iade edilecektir.
3- “Mükellef” yazılı birinci nüshalarında “Tahsil Edilmiştir” kaşesi ile ödemenin yapıldığı banka ya da vergi dairesi birim yetkilisinin ıslak imzasının bulunduğu pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair ödeme belgesi (dekont ya da makbuz). MERNİS sistemi üzerinden doğrulanan ödemelere ilişkin ödeme belgesi alınmamaktadır.
4- Mevcut pasaport/pasaportlar. (Başvuruda ibraz edilemeyen kişiye ait mevcut pasaportlar kayıp nedeniyle iptal edilecektir.)
5- Ergin olmayanlar ya da kısıtlılar için noterce veya pasaport vermeye yetkili makamlarca tanzim edilmiş muvafakatname.
6- Hususi damgalı pasaport alacak çocuklara ait öğrenim görülen kurumlardan getirilen ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgelerinin aslı.
7- Bedensel zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda bulunan çocuklar için resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık raporu.
8- Mahkemelerce verilen velayet ya da vasi kararları.

Pasaport Türleri

4 farklı pasaport türü bulunuyor. Normal vatandaşlar bordo, kamu çalışanları yeşil pasaport alabilmektedir. Diğer pasaportlar özel amaçlı pasaportlardır.

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)
 • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)
 • Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)
 • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Pasaport Başvuru Sonuçları

İlk defa pasaport alacaklar için başvuru anında parmak izi alınmaktadır. Başvuru işlemleri sonuçlandıktan sonra PTT ile belirttiğiniz adrese pasaportunuz gönderilmektedir.

Bağlantılı Yazılar :

Dünyanın En Değerli Pasaportu Hangisidir?
İlk yurtdışı seyahati‘ne çıkacaklar için rehber

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
8 Comments
 1. Cevapla

  JOY journal

  Ocak 15, 2019

  Your site is becoming a travel encyclopedia!! It’s all there! 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ocak 15, 2019

   👏🏻👏🏻👏🏻

 2. Cevapla

  birtakimyazilar

  Ocak 18, 2019

  vatandaşlar yurtdışına çıkamasın diye her şey yapılıyor.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ocak 21, 2019

   Kesinlikle. Hatta yazıda yer almayan “Yurtdışı Çıkış Harç Pulu” var.

 3. Cevapla

  Sabryna88rsi From Switzerland

  Ocak 19, 2019

  There is really a lot of bureaucratic problems 🙁 <3 <3

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ocak 21, 2019

   unfortunately we do not have Switzerland passport 🙂

   • Cevapla

    Sabryna88rsi From Switzerland

    Ocak 21, 2019

    🙁 <3 <3 <3 A real misfortune <3

 4. Cevapla

  ilonapulianauskaite

  Mart 20, 2019

  Have a wonderful day❤️

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.