2023 yılına ait herkesi ilgilendiren pasaport harçları ile defter ücretleri belli oldu. Buna göre 2023 yılında sadece defter ücreti 501 TL, 1 yıllık süreli pasaport 1008 TL oldu.
Pasaport ücret ve harçları aşağıdaki şekilde gerçekleşti. Bir önceki yıla göre % 122 civarında artış oldu. Aşağıdaki karşılaştırmalı tabloda ücretleri bulabilirsiniz.

Süre20242023
1 Yıl 2.396 TL1008 TL
2 Yıl3.912 TL1646 TL
3 Yıl5.558 TL2338 TL
3-10 Yıl7.833 TL3295 TL
Defter Ücreti793 TL501 TL

Her süre için ayrı defter ücreti tahsil edilmektedir. Eğer yeşil pasaport alma hakkınız varsa sadece defter bedeli ücreti ödersiniz. Aynı şekilde öğrenciler de bu harçlardan muaf tutulmuştur.

Her halükarda uzun süreli pasaport çıkarmanız en mantıklı işlem olacaktır. Elinizde bulunsun, zararı olmaz. Ayrıca ilerleyen dönemlerdeki fiyat artışlarından da etkilenmezsiniz.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır ?

Pasaport Randevu için önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almak gerekiyor. Bilindiği üzere eskiden emniyet teşkilatı üzerinden yapılıyordu.

Pasaport Başvuru için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp sayfada açılan Pasaport Randevu işlem adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Eğer 18 yaş altındaysanız başvuruya anne-baba veya muvafakat name ile başvurmak gerekiyor. Pasaport yenileme işlemleri içinde buradan başvuru yapmanız gerekiyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/


Pasaport Başvuru Adımları

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Aşağıda pasaport için gerekli olan/talep edilebilecek dökuman ve evrakların listesi bulunuyor. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve yeşil pasaport başvuruları içinse ilgi kurumdan yazı alınması gerekiyor.

1- Geçerli Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya Geçici Kimlik Belgesinin aslı.
2- Pasaport alacak her bir kişi için son halini gösteren son altı (6) ay içerisinde ICAO standartlarında çekilmiş iki (2) adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar başvuru işleminden sonra başvuru sahibine iade edilecektir.
3- “Mükellef” yazılı birinci nüshalarında “Tahsil Edilmiştir” kaşesi ile ödemenin yapıldığı banka ya da vergi dairesi birim yetkilisinin ıslak imzasının bulunduğu pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair ödeme belgesi (dekont ya da makbuz). MERNİS sistemi üzerinden doğrulanan ödemelere ilişkin ödeme belgesi alınmamaktadır.
4- Mevcut pasaport/pasaportlar. (Başvuruda ibraz edilemeyen kişiye ait mevcut pasaportlar kayıp nedeniyle iptal edilecektir.)
5- Ergin olmayanlar ya da kısıtlılar için noterce veya pasaport vermeye yetkili makamlarca tanzim edilmiş muvafakatname.
6- Hususi damgalı pasaport alacak çocuklara ait öğrenim görülen kurumlardan getirilen ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgelerinin aslı.
7- Bedensel zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda bulunan çocuklar için resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık raporu.
8- Mahkemelerce verilen velayet ya da vasi kararları.

Pasaport Türleri

4 farklı pasaport türü bulunuyor. Normal vatandaşlar bordo, kamu çalışanları yeşil pasaport alabilmektedir. Diğer pasaportlar özel amaçlı pasaportlardır.

  • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)
  • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)
  • Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)
  • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Pasaport Başvuru Sonuçları

İlk defa pasaport alacaklar için başvuru anında parmak izi alınmaktadır. Başvuru işlemleri sonuçlandıktan sonra PTT ile belirttiğiniz adrese pasaportunuz gönderilmektedir.

Bağlantılı Yazılar :

Dünyanın En Değerli Pasaportu Hangisidir?
İlk yurtdışı seyahati‘ne çıkacaklar için rehber

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

8 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et