Deneyimini yaşadığımız kapadokya balon turunu ve tecrübelerini paylaşmak için bu yazıyı oluşturduk. Burada turlar ve teknik özelliklerinden çok balon turunu nasıl ekonomik bir fiyat ile bulduk onun bilgisini paylaşacağız. Öncelikle hangi balon firmaları faaliyette bulunuyor onlara bakalım.

Kapadokya Balon Firmaları Nelerdir?

Kapadokya’da balon turu yapan 10’nu aşkın firma var. Şu andaki en çok bilinen firmalar Skyway Balloons, Atmosfer Balloons, Royal Balloon, Kapadokya Balloons, Anatolian Balloons, Voyager Balloons, Göreme Balloons,Göreme Balloons, Ürgüp Balloons, Kapadokya Balon Turca, Sultan Balloons, Kaya Balloons firmalarıdır.

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya’da balonlar havalandığında içinde olmak bir yanı dışarıdan da seyretmk ayrıca bir keyifli. Kapadokya Balon Turu

Bu firmaların dışında balon turu satan firmalar yüksek olasılık aracı acentalardır. Bu aracılar genellikle turu size satar ve komisyon alırlar. Genellikle tur günü ortadan kaybolan firmalar veya aracılar da olur. Bazı aracı firmalar güvenilirdir ve balon turu firmaları ile anlaşma yapıp daha uygun fiyatlı tur satabilirler. Sanırım burada da hangi balon firması ile uçtuğunuz son ana kadar belli olmaz. Tavsiyemiz rezervasyonu direkt balon turu firmalarından yapmanız şeklinde olacaktır.

Hangi Balon Firmasını Tercih Etmelisiniz?

En çok kafa kurcalayan seçeneklerden biri de bu. Açıkçası ilk tercihiniz en uygun fiyatlı olan balon turu firmasını tercih etmek olacaktır. Biz balon turu ararken baya bir zorlandık. Çünkü şirket sayısı fazla ve belli bir fiyatın altına düşmeyen firmalar var.

Kapadokya güneş doğumu balon
Kapadokya’da Turlar gün doğumu ile başlıyor.

Tabiki de uçan balonun kalitesinden pilotun tecrübesine kadar bir çok etmen var. Lakin firmaların ciddi anlamda bu işe ehemmiyet gösterdiklerini gördük. Korkacak çok fazla bir şey yok eğer havalar çok kötü değilse. Havaların durumuna göre zaten uçuşların iptal olma olasığıda bulunuyor. Sırada Kapadokya Balon Turu fiyatları var.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Yukarıdaki bilgilerden hareketle hangisini tercih ettiğimize gelirsek; öncelikle biz bütün balon firmaları ve aracılar ile iletişim kurmaya çalıştık. Aradık, mail attık fakat maalesef uygun veya ucuz fiyatlı bir balon turu bulamadık. Ama vazgeçmedik. Peki Kapadokya Balon Fiyatları ne kadar ?

Mesela iletişimi mail yoluyla kurduğumuz bir firmadan aldığımız cevabı sizinle paylaşalım :

Merhaba Cengiz Bey;

Öncelikle xxx Balloons’ a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kapadokya’yı ziyaretiniz esnasında uçuş deneyimimizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız.
Standart Program; yolcularımızın kendi araçlarımızla merkezimize transferi ile başlar. Yolcularımız kayıt işlemlerini yapıp, çay, kahve, poğaça, kurabiye ikramlarını alırlarken pilotlarımız son yerel hava şartlarına göre rüzgâr yönüne uygun müsait bir kalkış alanını seçerler. Burada balonların hazırlık aşamalarını seyrederler ve uçuş emniyeti ve uçuşla ilgili genel bilgilendirme pilotlar tarafından verildikten sonra uçuş başlar.

Uçuş süresi 45 – 65 dakika civarındadır. Yolcu kapasitesi 20 kişidir.
Uçuşun sonunda yer ekibimiz; sıcak hava balonculuğunun tüm dünyada geleneği haline gelmiş olan şampanya kokteyli veya meyve suyu ile kek ikramı yapar. Günün hatırası olarak tüm yolcularımıza sertifika verilir. Yolcularımızın otellerine dönüşleri yine kendi araçlarımız ile sağlanır.
Ücreti kişi Başı Peşin Ödeme 130 Euro’dur.

Ödeme, Rezervasyon Yaptırma & İptal Şartları
Fiyatlara KDV dahildir. Yolcu sigortası taşımaktayız. Visa/MasterCard/Amex ve birçok yabancı para birimi kabul edilmektedir.
Uçuş tamamen hava koşullarına bağlı olup uçuş günü öncesinden balonun uçabileceği garanti edilemeyeceğinden kredi kartınız işleme alınmayacak sadece ayırmış olduğunuz yerleri garantilemek için tutulacaktır.
Rezervasyon için ekte gönderdiğimiz ödeme formumuzu doldurup tarafımıza faks veya e-posta olarak göndermeniz halinde yer müsaitliğine göre rezervasyonunuz teyit edilecektir.

Hava veya güvenlik nedeni ile uçuşun gerçekleştirilememesi halinde alınmış tüm ödemeler iade edilecektir.
Tarafınızca yapılacak iptallerde uçuştan 48 saat öncesine kadar bizi haberdar etmeniz halinde herhangi bir ücret talep edilmez. Bu süreçten sonra yapılacak iptaller veya uçuşa katılmama durumu, son dakika iptali kapsamında tam ödemeye tabiidir.
Herhangi bir sorunuz olması halinde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Bize söyledikleri fiyat 130 Euro idi. Biz İstanbul’dan Nevşehir’e 2 kişi o fiyattan aşağı uçmuştuk. 130 Euro ödemeyip nasıl uçabilirdik ? Diğer tur firmalarından da benzer dönüşler almıştık.

Burada yeni bir bilgi öğrendik, balon firmaları anlaşma yapıp belli bir fiyat altına düşmemek için örgütlenmişler. Sanırım şöyle demiş olabilirler “bu rekabetin bize faydası yok. Gelin birlik olalım nasıl olursa satacağız, en azından zarar etmeyiz” bu fikri benimseyen firmalar tüketici dostu olmayan kararla birleşmişler. Dolayısı ile ucuz balon turu bulmak pek mümkün görünmüyor.

Fakat son olarak bir yöntem daha denemek istedik. Otelimizi arayıp turlar hakkında bilgi aldık ve 4 kişi olduğumuzu bizim için uygun bir fiyat verip veremeyeceklerini sorduk. Mümkünse TL fiyat istedik. Otelimiz beklediğimiz müjdeli haber ile kişi başı daha uygun fiyat aldığını onaylamamız halinde rezervasyon yapacağını söyledi. Sonraki aşamada bu teklifi onaylayıp rezervasyonu yaptırdık. Tavsiyemiz sizde mutlaka tur için fiyat araştırma sıranız şöyle olsun :

Tur şirketlerine mail veya telefon ile ulaşın. Ne kadar erken zamanda ulaşabilirseniz o kadar fiyat avantajınız olabilir.

Aldığınız fiyatları birbirleri ile karşılaştırın. Fiyatlar arasında az da olsa fiyat farkları olacağını göreceksiniz.

Balon firması seçiminde seçtiğiniz turun yukarıda sıraladığımız firmalardan olması tercih nedeni olsun.

Son olarak otelinizden mutlaka fiyat isteyip aracı olmasını isteyin. Otel müşterilerine balon firmalarının indirimleri olabiliyor.

Son olarak bu başlığa fiyat aldığımız e-mailleri paylaşalım : info@kapadokyakayaballoons.com, info@balondokya.com, info@kapadokyadayim.com,fly@kapadokyaballoons.com, info@kapadokyabalonturu.com.tr, fly@atmosferballoons.com, royal@royalballoon.com, info@anatolianballoons.com, fly@voyagerballoons.com, info@goremeballoons.com, info@urgupballoons.com, info@balloonturca.com, info@sultanballoons.com, info@kapadokyakayaballoons.com

goreme balon turu
goreme balon turu – Kapadokya Balon turu

Ucuza Kapadokya Tatilinin Sırları

Balon turunu ucuza getiremediğinizi farz edin. Peki diğer masrafları nasıl azaltabilirsiniz ? Eğer az çok cengizselcuk.com sayfalarında yazılara denk geldiyseniz otel, uçak ve araç kiralama masraflarını genellikle kredi kartı sadakat programları ile gerçekleştirdiğimi bilirsiniz.

Cüzdanımda bulunan 3-4 seyahat özellikli kredi kartı ile seyahatlerimizi puanlarla gerçekleştiriyorum.

Bu seyahatimizde;

Otel kiralamayı Adios kart ile 2 oda 3 gece şeklinde puan kullanarak aldık.Avans puan kullanırken maliyetin yarısı kadar puan borçlanıyorsunuz. Toplamda bu işlemin TL maliyeti 1.350 TL tuttu ve Ottoman Cave otelde kaldık. (Adios kart Yapı Kredi Bankasının seyahat kartıdır ve tek seferde 600 TL’ye kadar avans puan kullanıp 1 yıl içinde avans puanlarınızı kapatabilirsiniz)

Ottoman Cave Otel'in çatısından balon manzarası
Ottoman Cave Otel’in çatısından balon manzarası

Araç kiralama işlemimizi Parafly kart ile gerçekleştirdik. Parafly kartın en güzel özelliği araç kiralama ve tur harcamalarında puanların 3 ile çarpılmasıdır. 150*4gün : 600 TL harcamayı ise 200 TL avans puan kullanarak gerçekleştirdik.

Uçak biletlerini ise THY’nin mil program ortağı Garanti Bankası’nın Miles&Smiles kredi kartından avans mil kullanarak gerçekleştirdik. Sadece vergi bedellerini ödedik. Yaşasın bedava tatil 😁

3 farklı kart kullanarak bu harcamalar için cebimizden bir para çıkmadı. Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile de sözkonusu kullandığımız avans puan ve milleri kampanyalardan topladığımız mil ve puanlar ile kapadık. Açıkçası bu kadar kart ve kampanya ile uğraşmak birazcık zahmetli ama çok fazla gezmeyi seviyorsanız mutlaka bu kartları değerlendirin.Mutlaka yılda en az 2-3 defa daha ücretsiz seyahat edersiniz. Burada daha fazla detay isterseniz hazırladığımız şu sayfama göz atın : BEDAVA UÇ

ottoman cave otel alon manzarası
ottoman cave otel çatısından Balonlar çok yakın geçiyor

Kapadokya Balon Turu Deneyimi

Kapadokya’da balon ile uçmak için çok erken saatlerde uyanmak zorundasınız. Yani çok erken dediğim belki uyumamanız gerekebilir. Çünkü bizim otelden çıkış saatimiz saat 04:30’du.

Sabah kalktığınızda üzerinize üşümeyeceğiniz bir şeyler alın mutlaka, çünkü ciddi şekilde serin olabiliyor. Tur firmasının servisi sabah sizi aldıktan sonra ilk önce toplanma merkezine götürüyor. Burada çay, kahve ve poğaça gibi ikramlarda bulunuluyor.

Ardından yine aynı servisler ile balonların kalktığı alana gidiyorsunuz. Görsel bir şölene dönen alanda onlarca balon sırasıyla kalkıyor. Balonlar onu taşıyan arazi araçlarının kasasında bulunuyor. Tüm iniş ve kalkışlar bu aracın üstüne, veyahut yakınına yapılıyor.

İlk önce sıcak hava balonu yere seriliyor ve vantilatörler ile içine sıcak hava basılıyor. Balon içindeki sıcak hava dolunca kalkışa hazır hale gelip pilotunuzun komutlarını bekliyorsunuz. Pilotlar uçmadan evvel nelere dikkat etmenizi gerektiğine dair açıklamalarda bulunuyor. iniş sırasında çömelmenizi kalkış sırasında sıkı tutunmanızı söyleyen yönergelerde bulunuyorlar.

kapadokya balon turu - Balon uçuşa hazır
kapadokya balon turu – Balon uçuşa hazır

Açıkçası ilk aşamada korkmadık değil ama zamanla balondan inmek istemiyorsunuz. Burada kendimin yaşadığı bir tecrübeyi paylaşayım. Eğer aranızda benim gibi kel bireyler varsa balona binmeden evvel mutlaka bere yada şapka gibi bir kafanızı koruyan eşya bulundurun yanınızda. Çünkü uçuş sırasında sürekli sıcak hava basılması gerektiğinden kafanız sıcaktan rahatsız olabilir.

balon kamerası havalanıyor - kapadokya balon turu
balon kamerası – havalanıyoruz – herkeste düşeceğiz korkusu – kapadokya balon turu

Balon içinde farklı sürprizler sizleri bekliyor olabilir. Belki eşiniz ve sevdiğinizle balondasınızdır romantik bir uçuş aklınızda var. Fakat hiç susmayan telsiz sesi, yan taraftaki sürekli konuşan turistler bu tadı bozabilir. Eğer romantizm ölçüsünde Faruk Boran (Özcan Deniz) seviyeleriniz varsa balonu tek başınıza kiralayın:) Ayrıca olurda konsept bir evlilik teklifi için balon fikriniz varsa en azından balonu dolduracak kadar arkadaşınız yanınızda olsun deriz.

Balon Kamerası- Sol köşedeki çiftimize mutluluklar
Balon Kamerası- Sol köşedeki çiftimize mutluluklar

Balon ile uçuş tecrübesini paylaşırken atlamadan geçmiş olmayalım balonumuzda bir evlilik teklifi de gerçekleştiğinden nasıl olur sorusunun cevabını paylaşabiliriz. Öncelikle pilot hiç çaktırmadan yerdeki ekip ile sürekli telsizde konuşuyor. Ardından balonun güzergahını bildirip ekibinde balonun önüne geçmesini bildiriyor. Yerden yaklaşık 20 metre kadar yukarıda uçan balonun önüne gelen ekip elinde pankartı balondakilerin göreceği şekilde açıyor.

“Benimle evlenir misin Şehrazat?”

Ardından balonun içinde bir alkış, bir tufan ve woohooo’lar. Islık çalarak eşlik ettikten sonra pilotumuz tüm sabrıyla sorulan sorulara yanıt verdi.

-Burdan Adana’ya uçabilir miyiz?
+ Eğer hava şartları uygunsa ve yeterli yakıt olursa olabilir.
-Balona yönlendirmeyi bu iplerle mi yapıyorsunuz?
+Evet, 2 farklı ip var. Biri balonun içindeki havayı baoşaltmaya yardım eder, diğeri yön vermeye yardımcı olur. Ama nereye gideceğimize rüzgarın yönü karar verir.

balon kamerası-kapadokya balon turu
balon kamerası-kapadokya balon turu

Evet bu gibi soruların ardından ters yönden esen rüzgarın sıkıntı yaratabiliceğini düşünürken biz hiç rüzgarın esmemesi ile 1,5 saat havada kaldık. Sanırım 1 saati aşan uçuşlar VIP olarak adlandırılmakta. İstenilmeden avantajlı olmuş olduk.

Yukarıdan görünüm

Uçuş süresi boyunca cümbüş eşliğinde yerde balonlara karşı fotoğraf çekmek ile meşgul onlarca kişiye İsmail Abi misali el salladık. Sanki uzaydan yeryüzüne ulaşan uzaylılar gibi Göreme’nin açık hava müzesinde farklı bir dünyayı keşfe gelmiş yaratıklardık.

Yere nihayet indiğimizde balon ekibi bizi beklemekteydi. Masalar kuruldu, şampanyalar patlatıldıktan sonra hatıra fotoğrafları çekildi. Tabi bizim uçuşta ayrıca bir izdivaç hadisesi cereyan ettiğinden ek olarak bir pasta kestik. Ardından uçuş sertifikaları dağıtıldı. Uykulu başlayan günümüz servislerle otele bırakılmamızın ardından Kapadokya Üçhisar’daki kahvaltı ile devam etti.

kapadokya balon biz
kapadokya balon biz

Kapadokya Kısa Kısa

Kapadokya’da balonlar izin verilen 2-3 bölgede uçuş yapıyorlar. Ürgüp, Göreme, Avonos.

Bölgelerdeki bütün balonlar aynı anda kalkamıyor. Kalkış süreleri farkı 1 saati bulabiliyor.

Kapadokya’da tasarruf alanında en çok ihtiyaç duyulan alan ise oteller. Kapadokya otelleri booking, tatilbudur gibi sitelerde bulabileceğiniz gibi otel karşılaştırması yapan trivago’da da bulabilirsiniz. Ne kadar çok alternatif o kadar çok fayda sağlar. Bu arada bizim de çok kullandığımız Agoda uygulamasına ait Kapadokya otel rezervasyon aracı ile Ucuz Kapadokya otellerini tarayabilirsiniz. Biz Göreme’deki Ottoman Cave Otel’de konaklamıştık. Nispeten fiyat daha uygun.Agoda’dan fiyat sorgulamak isterseniz tıklayın

Doğruluğu pek mümkün değil ama yalan da demiyelim, hani o çok kadrajlanan balonlara karşı kahvaltı konseptini bulmanız pek mümkün değil. Çünkü sözkonusu fotoğraflar genellikle otellere ait ve otellerde ortalama 08:00’de başlayor. O saatte pek havada balon göremezsiniz.

Pilotlar konusuna değinirsek, yaklaşık 150 kişilik pilot kadrosu var. Bu pilatların sadece 9’u bayanmış. Biz şansımıza bir bayan pilot ile uçtuk.

Eğer aranızda pilot olmak isteyenler varsa pilot maaşlarının 2000 Euro’dan başladığını belirtelim.

Kapadokya’da sabah ve akşam olmak üzere 2 farklı uçuş var. En çok tercih edilen ise sabah uçuşları.

Balonlar uçuş süresince yaklaşık olarak 600 metreye kadar yükselebilirler. Yükseklik korkusu olanlar için biraz sıkıntılı bir durum.

Balon kapasiteleri 10 ila 20 kişi arasında değişmektedir. Balon sepetinde 2 kişinin sığabileceği büyüklükte bölmeler bulunur. En ortadaki bölme pilota aittir.

Balonun üstünde bir de kamera bulunur. Tüm uçuşu ayrıca videoya çeker. Eğer 4 kişiden fazla bir grup iseniz bir tane uçuş videonuzun olduğu flash diski satın alabilirsiniz. Uçuş zamanında 100 TL ye satın alınabiliyordu.

Uçuş için en uygun zaman bahar ayları. Eğer hava şartları kötüleşir ise uçuş ertelenir veya iptal olur. Onun için ziyaretinizin ilk günlerinde rezervasyon yapmaya gayret gösterin.

Göreme - Kapadokya Balon turu
Göreme – Kapadokya Balon turu

Eğer havalimanı veya transfer hizmetine ihtiyacınız olursa diye bir banner veya link paylaşımı yapabilrim: Kapadokya Havalimanı Transferi

Umarım notlarımızı beğenmişsinizdir. Kapadokya Gezi Rehberi’nde ise yemek ulaşım ve gezilecek yerleri görebilirsiniz. Aşağıdaki kanallardan bizi takip edersiniz pek memnun oluruz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Temettü ve Temettü Portföyü
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024

21 Comments

 • bunları öğrendiğim çok iyi oldu ilk fırsatta gitmek istediğimiz yerlerin başında burası geliyor çünkü…teşekkürler..

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Umarım en kısa zamanda ziyaret edersiniz🙏

 • It’s amazing 😊❤ love the balloons

 • Thank you for sharing interesting information and wonderful pictures! I am waiting fo the details! 🙂

 • The combination of the balloons and landscape are so pretty they almost don’t look real. Have a blessed weekend!

 • Beautiful day!

 • Seems like so much fun. Would love to do it!

 • Kapadokya ile ilgili çok güzel bir yazi olmus, resimler de cok güzel 😊

 • Something I’ve always wanted to do–and what a place to go ballooning!

 • Cappadocia is a unique lunar landscape, and seen from above must look great!
  greetings

 • So great! Amazing!!

 • beautiful

 • 💞

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts