Portekiz

Lizbon’da Yemek ve Alışveriş

on
Mayıs 21, 2017

Lizbon’da alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezlerinden ziyade alışveriş caddelerini göreceksiniz. Alışveriş merkezleri yok mu ? tabi ki var. ama artık tercihi nasıl yaparsanız.

Campo Paqueno

Kaldığımız 3K barcelona otelinin hemen karşısında yer alması nedeniyle tarcih sebebi oldu. Eğer bu size Moskova’da olduğunuzu sandıran yapıyı görmek isterseniz sarı renkli metro hattına geçerek kendi ismiyle anılan Campo Paqueno isimli durakta inin.
Mekanın içinde sinemadan bara, marketten hediyelik eşyaya, yeme içme dahil pek çok alternatif alışveriş mekanı mevcut. Lakin burayı sadece alışveriş mekanı olarak görmemekte fayda var. Detaylarını gezilcek yerler kısmında vereceğim çok sayıda sergi ve kültür merkezi olarakta kullanılıyor.

Campo Paqueno

EL Corte Ingles

Bu Alışveriş noktası Lizbon’da Mavi ve Kırmızı Metro hatlarının kesiştiği yerde bulunur. Modern anlamda pek çok markayı içinde barındıran alışveriş merkezine buradan göz atabilirsiniz. http://www.elcorteingles.pt/

EL Corte Ingles

Armazens Chiado

Lizbon’da tabikide farklı yerlerde alışveriş noktaları mevcut. Son olarak ise Chiado’da yer alan Armazens Chiado’dan bahsedebilirim.Burayı diğerlerinden ayıran özellik ise şehrin merkezinde olması. Rossio ve Chiado’dan hemen yürüyerek geçebilirsiniz. http://www.armazensdochiado.com

Lizbona alışveriş merkezi gezmek için geldiğinizi tabikide sanmıyoruz. Şehrin keyfini atabileceğiniz Lizbon’un en güzel caddesi diyebileceğim yer ise R.Augusta. Cadde üzerinde Lizbon’a özgü hediyelik ve hatıra niyetine bir şeyler bulmanız mümkün. Biz Typographia’dan bir Lizbon tişörtü edindik.http://typographia.com/

R.Agusta

Bahsetmeden geçmeyelim Lizbon’da market ararsanız hedefiniz Pingo Doce olsun. Çikolata’dan içecek çeşitlerine en ekonomik fiyatları burada bulduk.

 Lizbon’da Yemek

Lizbon’da yemek denilince akıllara balık gelir. Lizbon’nun simgelerinden olan Sardalya balığını şehrin hemen hemen bir çok noktasında göreceksiniz. Yalnız yemek demişken Sardalya burada temizlenmeden yenildiğine dair bir şehir efsanesi duyduk, söylemiş olalım.

Bahsetmeden geçemeyeceğim, Lizbon’da diğer Avrupa şehirlerinde olduğu üzere bir kahvaltı kültürü yok. O yüzden kahvaltınızı otelde almaya gayret gösterin. Hoş oteldeki kahvaltımız kendini zengin göstersede zayıftı. Neyseki Nutella vardı. Lizbon’un en bilinen meşhur Lokantası Ramiro arkadaşlar.

Ramiro

Lizbon’da en bilindik restorandır kendisi. Gelin görün ki aradığım tüm resimlerde envaye çeşit böcek gördüğümden ne yiyeceğim derdine düştüğümüzden gitmedik. Belkide bir hata ettik. Aman siz etmeyin diyerek ilk sıradan kendisini paylaşıyorum.

Söylemekte fayda var. Ramiro üst sınıf ve ucuz olmayan bir restoran. Web sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. http://www.cervejariaramiro.pt

  A Licorista O Bacalhoeiro

Lizbon’un merkezinde Rossio’ya bakan bir sokakta yer alır kendisi. Belki’de sevdiğimiz en güzel restoran burasıydı. Akşamüstü biraz sıra beklemek zorunda kalsakta fiyat/performans ve lezzet üçlüsünün buluştuğu noktaya işini zevkle yapan personelde eklenince hiç kalkmak istemedik buradan.

A Licorista O Bacalhoeiro_-
Tuna Menusu

Menumuzde Somon ve Tuna olduğunu paylaşıyorum, öncesinde ise içi bizim çökeleği andıran dışı kaşar peyniri kıvamında peynir ve balık köftesi ile tamamladık. Tam hesap ödeyecekken mekan sahibi tadımlık Porto şarabını ikram etmeden bırakmadı kahve içmek istemeyince biz. Tadı şekerli, vişne suyunu andıran ikramı da test ettik.

Lizbona Özgü Peynir. İçi ekşimik gibi, dışı kaşar peyniri kıvamında

Restoran fiyatları ise bir tuna veya somonu yaklaşık 10Eur. gibi. Yukarıda gördüğünüz peynir ise 2 Eur idi.

A Licorista O Bacalhoeiro

Pizzaria Lisboa

Lizbon’da her gün balık yiyecekseniz diye bir şart yok tabiki. Araştırdık şehirde en güzel pizzacı nerede diye burayı bulduk. Alfama, Pizza 28 ve Riberinha isimli pizzaları test ettik. olağanüstü olduklarını söyleyemem ama yemek öncesi söylediğimiz Berringela no forno isimli atıştırmalık yemeğin önüne geçti diyebilirim.

Mekanın sitesi mevcut.http://www.pizzarialisboa.pt/en ziyaret için 28 nolu nostaljik tramvayı tercih edin.

Google haritalarda için https://goo.gl/maps/m1ueAPafEpo

Pizzaria Lisboa

Rodizio Brasil

Adından da anlaşılacağı üzere burası bir Brezilya restoranı. Rua dos Condes N35 te restauradores meydana yakın Hard Rock Cafe’nin tam karşısında. Her Lizbon restoranında olduğu gibi bir televizyona sahip ve gelin görün ki kimseyi şaşırtmıyor ve TV’de maç oynuyor. Portekizliler Futbol ile yatıp kalkıyorlar arkadaşlar, bahsetmeden geçmeyim, bahsetti isem hatırlatayım. Maç yoksa TV’de boks vardır.

Rodizio’da masaya oturduğunuzda garson size sınırsız bir salato menulerinin olduğunu söyler, eğer yemek yerseniz bu açık salata menusunden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Farklı soğuk çeşitler mevcut. Ortalama bir ana yemek 10 ila 15 Eur arasında değişiyor. Deniz ve Et menuleri bulunmakta menude.

Ben bir de şarap içeyim derseniz 7,5 Eur daha ödemeniz gerekir. Onun dışında farklı bir konsepte sahip, cahilliğime verin bilmiyorsam bağışlayın belki bütün brezilya restoranları bu şekilde olabilir, eğer bir döner söylerseniz (yan masamdaki iştahlı bir abi bunu yaptı sanıyorum) elinde döner taşıyan bir garson masanıza geliyor. Tabağınıza döneri koyup gözünüzün önünde kesiyor, ve çatalınızı alıp batırıyorsunuz. Döner dediysem çağ kebabı gibi düşünün. Lakin bu işlem 5 dakikada bir farklı et çeşitleri ile kombinleniyor.

Rodizio Brasil’de biz

Eğer şansınız varsa mekanda canlı müzikte mevcut. Buradan bir kare Ali Özgün’e fotoğraf için teşekkür ederiz.

Time Out Market

Çok acıktınız ve ne yiyeceğinize karar veremiyorsunuz. Hani öyle restoran filan da aramıyorsunuz. Zamanınız değerli ama güzel bir yerde olsun istiyorsunuz. Time Out size bu ihtiyacınızı karşılayabilcek cinsten. içeri girdiğinizde bir tren istasyonundaymış efekti yaratan mekan şehrin giriş kapısına yakın. www.timeoutmarket.com

Time Out Market

LX Factory

Anlaşılacağı üzere burası bir fabrikaymış bir zamanlar. Alcantara Tren İstasyonunun hemen dibinde 25 Nisan köprüsünün hemen altında yer alıyor.Lx Factory ile İstanbul’daki Bomontiada birbirine çok benzer. Bir Yemek mekanından çok eğlence ve cafe mekanı olan LXfactory duvar grafitileri ve eğlence mekanları ile ziyaretçilerini bekliyor.

 

Santini

Artık tatlılara geçmek lazım diyerek dondurmalardan başlıyorum. Eğer bir dondurmacı arıyorsanız içerdiği geniş dondurma çeşitleri ile Santini tercih sebebi olur. Renk renk meyveler ile süslenmiş bu harika dondurmaları kaçırmayın. Chiado Rua Do Cormo

Amorino

Rua Augusta’daki diğer ünlü Galeto’cu. Bir top dondurma fiyatı 4,50 Eur arkadaşlar. Eğer birde macaron ilave edeyim üstüne derseniz 1,8 Eur ilave ediyorsunuz. Karamel favorim oldu.

Amorino

 Cafe De Paris

Bu kafe sanılanın aksine Lizbon’da değil, Sintra’da karşımıza çıktı. Sintra’da tezgahında krepleri coşturan mekanın kokusu bizi çağırdı diyebiliriz. Sunum ise daha farklı bir şekilde idi.

Cafe De Paris – Nutella ile Krep’ten böyle şekilli bir servis ile buluşuyorsunuz

Pasteis De Belem

Geldik en meşhuruna, en güzeline. Portekiz’in kendine has bu tatlısı Belem’den çıkmış.

Aslında Nata’nın ortaya çıkma nedeni var. Ne neden olabilir ki diyebilirsiniz: yokluktan. 1830’lu yıllarda ulaşımın sadece botlar ile yapıldığı Belem kasabası ise kocaman bir manastır ve kiliseye sahipmiş. Başlayan reform hareketleri sonucunda manastırlar kapanınca gıda sıkıntısı başlamış. Bir rahip ise pratik bir fikir ile manastırın yakınındaki şeker kamışı rafinerisinden aldığı şeker ile yumurta, un ve sütü birleştirerek bu tatlılardan yapmış.  Manastır mutfağından çıkan bu tatlı etrafa da satılmaya başlamış.  Kahvaltı ürünü olarak ortaya çıkan tatlı için bu rahip 1837’de dükkanını Belem’de açmış. Ogün bugündür natalar Lizbon’un en tatlısı olarak tüketilmekte.

Pasteis

Nata’yı şehrin birçok tarafında görebilirsiniz. Ama bu işin ustası Belem’de. Nasıl bir şeydir bu Nata derseniz aşağıda bir görselini görebilirsiniz. Eğer Bir nata yapayım derseniz uygulamalı bir örneği için burayı takip edin.

Pasteis

LİZBON REHBERİMİZ İÇİN TIKLAYIN 

LİZBON GEZİLECEK YERLER NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

SİNTRA&BELEM NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Teşekkürler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.