Lizbon

Sintra Gezilecek Yerler

on
Mart 21, 2019

Önceki yazılarda Lizbon hakkında genel bilgiler ile Lizbon şehir merkezinde gezilecek yerler hakkında bilgiler vermiştik. Şu anda ise sıra Lizbon’a yakın iki muhit olan Belem ve Sintra’daki Lizbon’un en güzel yerlerine geldi. Lizbon Gezilecek Yerler listesi sıralamalarında karşınıza çıkacak iki bölge Sintra ve Belem’dir. Belem notlarından sonra Sintra notlarını göreceksiniz.

Lizbon Belem Gezi Rehberi

Beleme ulaşmak için sahilden kalkan banliyo trenlerini tercih edin. Yeşil hattaki Cais de Sedre’den Cascais yönüne giden trenler Belem’den geçerler.
lizbon sahilleri denildiğinde akla gelen Belem LX Factory isimli mekanı barındırır, yeri gelmişken bahsetmekte fayda var, tren ile Alacantara-Mar durağında indiğinizde Yeme-İçme bölümünde bahsettiğimiz LX Factory‘e ulaşabilirsiniz. Bir nevi Bomontiada’nın kopyası bu fabrika şehrin uğrak noktalarından.
Eğer ki vaktiniz olursa sahil kasabası Cascaiste güneş-deniz-kum üçlemesi ile tatilinizi taçlandırabilmeniz de mümkün.

Lizbon Gezi Rehberi cascais
Lizbon Gezi Rehberi cascais-global-guide

Tamamen zaman ile ilgili. Şimdi sırada Belem!

Lizbon – Belem The Jeronimos Monastery

Lizbon’un en önemli yapılarından biri olan Manastırın yapımına 1570 yılında başlanmış ve 70 yılda tamamlanmıştır. Kendi tarzına ait mimariyi yansıtan yapıda, ünlü Portekiz denizcisi Vasco De Gama’nın da lahiti bulunur. Klise manastır ve müzeden oluşan yapı pazartesilerin kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Lizbon Gezi Rehberi- The Jeronimos Monastery
Lizbon Gezi Rehberi- The Jeronimos Monastery

Manastır oldukça turistik bir yapı olduğu için uzun turist kuyrukları beklemenize gebe olcağını tahmin etmek zor değil.

Lizbon Gezi Rehberi- The Jeronimos Monastery
Lizbon Gezi Rehberi- The Jeronimos Monastery


Lizbon – Belem Museu de Marinha (Denizcilik Müzesi)

Museu de Marinha Belem

Denizcilik müzesi Portekiz’in olmazsa olmazlarından biri. Bildiğin üzere Portekiz özellikle coğrafi keşiflerle çok büyüdü ve denizcilikte çok ilerledi. Manastırın diğer tarafından erişebileceğiniz müzede Portekiz’in ünlü denizcilerinin ve keşiflerin rotaları, büyük gemi maketlerini ve Portekiz tarihine geçen olayların krolonojisini inceleyebilirsiniz.

Özellikle Kraliyet Ailesi için oluşturulan kamaraların dekorasyonu ve kullanılan eşyaların sergilendiği bölüm oldukça ilgi çekiyor. Girişte Lizbon Kartı’nızı göstermeyi unutmayın.

Kraliyet Kamarası - Museu de Marinha (Denizcilik Müzesi) -Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Museu de Marinha (Denizcilik Müzesi) -Belem – Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon – Belem Torre Belem (Belem Kulesi)

Belem Kulesi suyun tam üzerinde 30 metre yükseliğinde, 1519 yılında şehri korumak için inşa edilmiş. Gotik tarzada inşa edilen kule ünlü kaşif Vasco de Gama anısına adanmıştır. Unesco bu yapıyı manastır ile birlikte kültür mirası listesine almıştır.

Lizbon Gezi Rehberi- Torre Belem (Belem Kulesi)
Lizbon Gezi Rehberi- Torre Belem (Belem Kulesi)

Lizbon – Belem Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)

Portekiz’in ünlü kaşiflerinin ve destekçileri Prens Henry’in silüetinin sıralandığı anıt hemen kıyıda gözünüze çarpar. Ziyaret ettiğimiz an itibari ile dış silüetinin üzerinde iskele ile tadilatta olmasından ötürü paylaşacağımız fotoğraf anlamsızlaştığından paylaşılan fotoğraf anıtın tepesinden. Özellikle 29 Nisan köprüsü ile Manastır’ın en güzel fotoğraflanacağı yerin burası olduğunu söylemekte fayda var.

Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı) - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)

Yerdeki taşlar dikketinizi çektimi ? Lizbon’un şehir mimarisinin içinde önemli bir yer tutuyor. Şehrin birçok bölgesinde bu dalgalı dekoratig taşları ile şehir ayrı bir süslü.

Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)'ndan 25 Nisan Köprüsü - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)’ndan 25 Nisan Köprüsü

Lizbon – Belem Maat ve Central Tejo (Museum, Art, Arcitechture,Technologhy)

İlginçtir Lizbon ve Belem’den bahseden birçok seyahatsever burayı pas geçmiş. Sanırım diğerlerinden fırsat bulamasa olmalarından gerek.

Maat ve Central Tejo (Museum, Art, Arcitechture,Technologhy) - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Maat ve Central Tejo (Museum, Art, Arcitechture,Technologhy)

Central Tejo adından da anlaşılacağı üzere Lizbon’a elektrik üreten eski elektrik santrali. Santralin içinde kinetik enerjiden, hareket enerjisine elektriğin her türlüsüne dokunabilmek mümkün ve hatta kömürle çalışan santralin kazanlarına kadar girip aşama aşama elektriğin nasıl üretildiğini, Tejo nehrinden alınan suyun hareketini görebiliyorsunuz.

Maat'da buhar kazanlarının içindeyiz - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Maat’da buhar kazanlarının içindeyiz
-Lizbon Gezi Rehberi

O dönemde kullanılan bütün alet edavat ayrıntılı bir şekilde tamamen müzeye dönüştürülmüş, Lizbon kartlar ile girişin ücretsiz olduğu müzede başlıktaki gibi sanat, mimarlık ve teknolojisinin diğer ögelerini de görüyor olacaksınız.

Maat Buhar Kazanı - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Maat Buhar Kazanı -Lizbon Gezi Rehberi

Ayrıca yeni inşa edilen ve sergi salonu olarak kullanılan binanın oval mimarisi bulunduğu yere oldukça yakıştığını söylemeliyim. Yatay ve oval bir şekle sahip mimarinin içi tamamen okyanus sesi ile donatılmış dinlenme mekanı olarak kullanılmaktaydı. Yada farkında olmadığımız bir sergi konseptinin içinde de olabilirdik, Kasım ayının Lizbon sıcağı 30 derece olduğundan buharlaşmışta olabiliriz.

Maat Yeni Sergi Salonu - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
Maat Yeni Sergi Salonu
-Lizbon Gezi Rehberi

Ayrıca yeni inşa edilen ve sergi salonu olarak kullanılan binanın oval mimarisi bulunduğu yere oldukça yakıştığını söylemeliyim. Yatay ve oval bir şekle sahip mimarinin içi tamamen okyanus sesi ile donatılmış dinlenme mekanı olarak kullanılmaktaydı. Yada farkında olmadığımız bir sergi konseptinin içinde de olabilirdik, Kasım ayının Lizbon sıcağı 30 derece olduğundan buharlaşmışta olabiliriz.

Çeşitli sergilere de evsahipliği yapacak olan Maat’in sergi programına sitesinden göz atabilirsiniz.
https://www.maat.pt/

Lizbon – Belem National Coach Museum

Belem deki ilginç bir müze daha, eski tarihi arabaların sergilendiği alanında en iyiler arasında sayılan bir müze. Vaktiniz varsa değerlendirin derim.
http://museudoscoches.pt/

National Coach Museum - Belem - Lizbon Gezi Rehberi
National Coach Museum-MyCityHighlight

Sintra Portekiz Gezi Rehberi

Sintra Belem ve Lizbon’dan farklı olarak bir tren yolculuğu ile yaklaşık 45 dakika süren bir yer. Sintra Portekiz‘in en çok turist çeken bölgelerinden biridir.  Sintra’ya gelecek trenler Lizbon Rossio’daki tren istasyonundan kalmakta. Lizbon kartınız ile ücretsiz faydalanacağız bu seyahat için sabah erken saatleri hatta 9:00’dan önce hareket etmiş olun.

Sintra’daki olağandışı kalabalığı görünce buna hak vereceksiniz ve kalelerden saraylardan vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Olurda Lizbon’a gelipte burayı görmezseniz çok şey kaçırırsınız ve seyahatiniz eksik kalmış olur. Bir Masal Diyarı arıyorsanız mutlaka Sintra’yı ziyaret etmelisiniz.

Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
sintra tren garı

Lizbon için genellikle 3 veya 4 günü dolu dolu değerlendirebilirsiniz. Gezi programını yapan arkadaşlar Lizbon turlarına Porto’yu da ekleyip Sintra’yı es geçebiliyorlar. Şunu söylemek gerek ki Sintra kesinlikle pas geçilecek bir yer değil.

sintra rotası, Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
sintra rotası

Sintra kesinlikle görmeniz gereken 3 farklı yer var. Bunlar, Pena Sarayı, Mouros Kalesi ve Qinta ve Regaleira. Sintra’dan trenden iner inmez bu yerleri görmek için otobüsleri kullanmanız gerekecek. 5 Euro karşılığında otobüsler sizi Pena’ya götüreceklerdir. Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz 3 tekerlikli motorlu bisikletler de çok havalı kişi başı 5 Eur’ya tek yön gidebilirsiniz.

Sintra Palacio Nacional de Sintra (Ulusal Sintra Sarayı)

Sintra Sarayı Pena ve Kalenin aksine Sintra’nın içinde merkezinde yer alır. Tarihi Emevilerin bölgedeki hakimiyetine kadar uzansada asıl inşaa 14. yüzyılda Kral I.John zamanında yapıldı.
Birçok defa tarih içinde restore edilen saray en son 1940’larda saray mobilyaları ile dekore edilerek restore edilmiştir.

Ulusal sintra Sarayı -Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Ulusal Sintra Sarayı
Ulusal sintra Sarayı - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Ulusal Sintra Sarayı

Sintra Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı)

Pena Sarayı, kraliyet ailesinin de ikametgahı olduğu bir saraymış. Kraliyet Sarayından öte Pena içerdeği pastel renkleri ile Sintra’nın tartışmasız en güzide yeri. Pena Portekiz’in turistik olarak en çok ziyaret edilen tarihi bir ögesidir.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) -Lizbon Gezilecek Yerler

Pena’ya giriş biletiniz Lisboa Card ile %10 indirimli, eğer bilet aldığınız noktadan tepedeki en yüksek noktadaki Penaya çıkma arzunuz yoksa 3 Eur karşılığında bir turistik bir minübüsü tercih edebilirsiniz.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) ve biz - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) ve biz

Pena’nın öyküsü 12. yüzyıla değin uzanır. Burada varlığını sürdüren bir şapel, 1838’de Portekiz Kralı bu şapelin yanına bir saray inşa etme emrini veriyor. İçerdiği bahçesileriyle övgüyü hakeden Pena sizi masalsı dünyasına davet ediyor. Aşağıda Sinra ve çevresindeki ulusal park ve sarayları gösteren bir harita var.

Sintra Portekiz - Park ve Palaces of Sintra
Sintra Portekiz – Park ve Palaces of Sintra, Sintra map, Sintra plan,Sintra harita

Sarayın dışı kadar içi de ayrı bir güzel, saray mobilyaları, avlusu, mutfağı ve salonu ile içeride harika bir gezi turu sizi bekliyor.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) salon- Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) salon

Sintra Portekiz Quinta da Regaleira

Şahsımı inanılmaz etkileyen Carvalho Monteiro’nun yazlık malikane olarak kullandığı mekan, bahçelerinden mimarisine inanılmaz bir keşif mekanı olarak gözlerinize hitap edecek.

Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Quinta da Regaleira – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon denilince akıllardan çıkmayacak Quinta da Regaleira, bahçenin bir bölümünden diğer bölümüne giden tünelleri, dört bir tarafından akan suları ile sizi bir masal dünyasının içinde huzuru ellerinize bırakıveriyor.Aşağıda Sintra Portekiz Quinta da Regaleira’nın bahçe planına ait tanıtım broşürünü görüyorsunuz. Geniş bir alanda kurulu bahçeler tüneller ile birbirine bağlanırken kendinizi egzotik bir gezinin içinde buluyorsunuz.

Sintra Portekiz - Quinta da Regaleira
Sintra Portekiz – Quinta da Regaleira Planı

Sintra Portekiz Quinta da Regaleira’nın ana konutu olan planı ise aşağıda. Gerek mimari gerekse her ayrıntıya dokunan detaylar Avrupa’da neden bu kadar ön plana çıkmamış ülkemizde sorusunu doğruyor. Buradan Paris’e Romantik diyenlere sesleniyorum : Sintra Portekiz Quinta da Regaleira’ yı gördünüz mü ?

Sintra Portekiz Quinta da Regaleira
Sintra Portekiz Quinta da Regaleira Konut Planı

Aşağıda yukarıda planını paylaştığımız konutun önündeki şakınlık pozumuzu görebilirsiniz.

Quinta da Regaleira - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Quinta da Regaleira – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Sintra Portekiz Castelo Dos Mouros (Castle Moorish)

Sintra’daki diğer önemli durak ise Moorish Castle. tarihi 10. yüzyıla müslümanların hakimiyetine kadar uzanıyor.
İçeride geçereceğiniz zaman içinde etrafı 360 derece fotoğraflayabileceğiniz bir kuleden diğerine Super Mario tarzında koşuyorsunuz.

Aşağıda Mağrabi Kalesi’nin planını görebilirsiniz. Kale burçlarından birinden diğerine geçip keyifli bir yürüyüş yapıyorsunuz .

Sintra Portekiz - Moorish Castle Plan
Sintra Portekiz – Moorish Kale Planı


Etkileyici görüntüye sahip Mağribi Kalesi’ne giriş ücreti tabiki Lisboa Card ile %15 indirimli 5,52 Eur.

Castelo Dos Mouros (Castle Moorish) - Mağribi Kalesi - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Castelo Dos Mouros (Castle Moorish) – Mağribi Kalesi – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Diğer Yerler

Açıkçası yazının buradan sonraki bölümlerine gitmek için zaman ayıramadık. Ama diğer bölgeleri de yazmazsak eksik kalır.

Portekiz Cabo de Roca

Kıtanın en batısındaki noktayı işaret eder, dünyanın ucundaki fener, Avrupa’nın en okyanusa uzanan en uç noktasıdır. Burası bir adet deniz feneri ile kayalıkların olduğu bölge doğal görüntüsü ile dikkat çeker. Sintra içinden otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Lizbon cabo burnu kayalıkları ve feneri

Portekiz Monseratte Sarayı

Egzotik saray olarak bilinen Monseratte yazlık konut olarak kullanmış, 1858 de Sir Francis Cook tarafından restore edilmiştir. İslam mimarisinin de etkilerinin görüleceği saraya giriş ücreti 9,5 Eur.

Sintra Portekiz Monseratte Sarayı - Lizbon Gezilecek Yerler
Sintra Portekiz Monseratte Sarayı – Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz Copuchos Convent

: 1560 yılında kurulan Manastır. Efsaneye göre Jao De Castro bir geyik avında uykuya daldı  ve rüyasında bir tapınak inşa etmek için vahiy gördü. Bunun üzerine burasının şekillenmesi başladı. Capuchos Convent’in yeşiller içindeki botanik halleri keşif için insan içinde merak uyandırmadığını söyleyemeyiz.

Chalet Da Condessa D’edla

Kral II.Ferdinand ve 2. eşi Elisa, Pena Park’ının batı kesiminde bir dağ evi ve bahçe oluşturmuştur. Chalet ( Pena Çiftliği) içerdiği bahçesi  ile tam bir masal evi gibi.

Teşekkürler.

Lizbon’a dair diğer yazılarımızı gördünüz mü ? Mutlaka Göz Atın

Seyahatlerimiz ile ilgili daha çok paylaşım almak ve bizi takipte kalmak için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz veya aşağıdaki haber bülteni için mail adresinizi bırakın.  https://www.instagram.com/cengizselcuk_/

Diğer 541 aboneye katılın

TAGS
RELATED POSTS
5 Kent, Ülke, Tat!

Ekim 20, 2019

Lizbon Gezilecek Yerler

Mayıs 22, 2017

Lizbon’da Yemek

Mayıs 21, 2017

Lizbon

Mayıs 21, 2017

12 Comments
 1. Cevapla

  Giovanni Augello

  Mart 22, 2019

  Amazing! I always keep Portugalin my heart and i hope to come back there sooner or later

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 22, 2019

   Bravo🏁🏁🏁

 2. Cevapla

  Krishna

  Mart 22, 2019

  Beautiful 😊

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 22, 2019

   🙏

 3. Cevapla

  JOY journal

  Mart 22, 2019

  Sun!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 25, 2019

   🙏

 4. Cevapla

  inaloveworld

  Mart 23, 2019

  Thank you for sharing interesting information and beautiful photos!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 25, 2019

   Thank You. Hope to visit one day.

 5. Cevapla

  ilonapulianauskaite

  Mart 23, 2019

  Lovely pictures, looks like great place to visit🤗

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 26, 2019

   Thanks, You are very kind.

 6. Cevapla

  Sanjam Laroia

  Nisan 11, 2019

  its one of my favourite cities!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 12, 2019

   Sintra is a fairytale👏🏻

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.