Portekiz
7 min read
913

Sintra Gezilecek Yerler

Mart 21, 2019
11
Sintra Gezilecek Yerler

Önceki yazılarda Lizbon hakkında genel bilgiler ile Lizbon şehir merkezinde gezilecek yerler hakkında bilgiler vermiştik. Şu anda ise sıra Lizbon’a en güzel yerlerine geldi. Lizbon Gezilecek Yerler listesi sıralamalarında karşınıza çıkacak bölge: Sintra Gezilecek Yerler.

Sintra Lizbon’dan farklı olarak bir tren yolculuğu ile yaklaşık 45 dakika süren bir yer. Sintra Portekiz‘in en çok turist çeken bölgelerinden biridir.  Sintra’ya gelecek trenler Lizbon Rossio’daki tren istasyonundan kalmakta. Lizbon kartınız ile ücretsiz faydalanacağız bu seyahat için sabah erken saatleri hatta 9:00’dan önce hareket etmiş olun.

Sintra’daki olağandışı kalabalığı görünce buna hak vereceksiniz ve kalelerden saraylardan vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Olurda Lizbon’a gelipte burayı görmezseniz çok şey kaçırırsınız ve seyahatiniz eksik kalmış olur. Bir Masal Diyarı arıyorsanız mutlaka Sintra’yı ziyaret etmelisiniz.

Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
sintra tren garı

Lizbon için genellikle 3 veya 4 günü dolu dolu değerlendirebilirsiniz. Gezi programını yapan arkadaşlar Lizbon turlarına Porto’yu da ekleyip Sintra’yı es geçebiliyorlar. Şunu söylemek gerek ki Sintra kesinlikle pas geçilecek bir yer değil.

sintra rotası, Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
sintra rotası

Sintra kesinlikle görmeniz gereken 3 farklı yer var. Bunlar, Pena Sarayı, Mouros Kalesi ve Qinta ve Regaleira. Sintra’dan trenden iner inmez bu yerleri görmek için otobüsleri kullanmanız gerekecek. 5 Euro karşılığında otobüsler sizi Pena’ya götüreceklerdir. Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz 3 tekerlikli motorlu bisikletler de çok havalı kişi başı 5 Euro’ya tek yön gidebilirsiniz.

Sintra Palacio Nacional de Sintra (Ulusal Sintra Sarayı)

Sintra Sarayı Pena ve Kalenin aksine Sintra’nın içinde merkezinde yer alır. Tarihi Emevilerin bölgedeki hakimiyetine kadar uzansada asıl inşaa 14. yüzyılda Kral I.John zamanında yapıldı.
Birçok defa tarih içinde restore edilen saray en son 1940’larda saray mobilyaları ile dekore edilerek restore edilmiştir.

Ulusal sintra Sarayı - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Ulusal Sintra Sarayı

Sintra Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı)

Pena Sarayı, kraliyet ailesinin de ikametgahı olduğu bir saraymış. Kraliyet Sarayından öte Pena içerdeği pastel renkleri ile Sintra’nın tartışmasız en güzide yeri. Pena Portekiz’in turistik olarak en çok ziyaret edilen tarihi bir ögesidir.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) -Lizbon Gezilecek Yerler

Pena’ya giriş biletiniz Lisboa Card ile %10 indirimli, eğer bilet aldığınız noktadan tepedeki en yüksek noktadaki Penaya çıkma arzunuz yoksa 3 Eur karşılığında bir turistik bir minübüsü tercih edebilirsiniz.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) ve biz - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) ve biz

Pena’nın öyküsü 12. yüzyıla değin uzanır. Burada varlığını sürdüren bir şapel, 1838’de Portekiz Kralı bu şapelin yanına bir saray inşa etme emrini veriyor. İçerdiği bahçesileriyle övgüyü hakeden Pena sizi masalsı dünyasına davet ediyor. Aşağıda Sinra ve çevresindeki ulusal park ve sarayları gösteren bir harita var.

Sintra Portekiz - Park ve Palaces of Sintra
Sintra Portekiz – Park ve Palaces of Sintra, Sintra map, Sintra plan,Sintra harita

Sarayın dışı kadar içi de ayrı bir güzel, saray mobilyaları, avlusu, mutfağı ve salonu ile içeride harika bir gezi turu sizi bekliyor.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) salon- Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı) salon

Quinta da Regaleira

Şahsımı inanılmaz etkileyen Carvalho Monteiro’nun yazlık malikane olarak kullandığı mekan, bahçelerinden mimarisine inanılmaz bir keşif mekanı olarak gözlerinize hitap edecek.

Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Quinta da Regaleira – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon denilince akıllardan çıkmayacak Quinta da Regaleira, bahçenin bir bölümünden diğer bölümüne giden tünelleri, dört bir tarafından akan suları ile sizi bir masal dünyasının içinde huzuru ellerinize bırakıveriyor. Geniş bir alanda kurulu bahçeler tüneller ile birbirine bağlanırken kendinizi egzotik bir gezinin içinde buluyorsunuz.

Sintra Portekiz Quinta da Regaleira’nın ana konutu olan planı ise aşağıda. Gerek mimari gerekse her ayrıntıya dokunan detaylar Avrupa’da neden bu kadar ön plana çıkmamış ülkemizde sorusunu doğruyor. Buradan Paris’e Romantik diyenlere sesleniyorum : Sintra Portekiz Quinta da Regaleira’ yı gördünüz mü ?

Sintra Portekiz Quinta da Regaleira
Sintra Portekiz Quinta da Regaleira Konut Planı

Aşağıda yukarıda planını paylaştığımız konutun önündeki şakınlık pozumuzu görebilirsiniz.

Quinta da Regaleira - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Quinta da Regaleira – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Sintra Portekiz Castelo Dos Mouros (Castle Moorish)

Sintra’daki diğer önemli durak ise Moorish Castle. tarihi 10. yüzyıla müslümanların hakimiyetine kadar uzanıyor.
İçeride geçereceğiniz zaman içinde etrafı 360 derece fotoğraflayabileceğiniz bir kuleden diğerine Super Mario tarzında koşuyorsunuz.

Aşağıda Mağrabi Kalesi’nin planını görebilirsiniz. Kale burçlarından birinden diğerine geçip keyifli bir yürüyüş yapıyorsunuz .

Sintra Portekiz - Moorish Castle Plan
Sintra Portekiz – Moorish Kale Planı


Etkileyici görüntüye sahip Mağribi Kalesi’ne giriş ücreti tabiki Lisboa Card ile %15 indirimli 5,52 Eur.

Castelo Dos Mouros (Castle Moorish) - Mağribi Kalesi - Sintra- Lizbon Gezi Rehberi
Castelo Dos Mouros (Castle Moorish) – Mağribi Kalesi – Sintra- Lizbon Gezi Rehberi

Diğer Yerler

Açıkçası yazının buradan sonraki bölümlerine gitmek için zaman ayıramadık. Ama diğer bölgeleri de yazmazsak eksik kalır.

Portekiz Cabo de Roca

Kıtanın en batısındaki noktayı işaret eder, dünyanın ucundaki fener, Avrupa’nın en okyanusa uzanan en uç noktasıdır. Burası bir adet deniz feneri ile kayalıkların olduğu bölge doğal görüntüsü ile dikkat çeker. Sintra içinden otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Lizbon cabo burnu kayalıkları ve feneri

Portekiz Monseratte Sarayı

Egzotik saray olarak bilinen Monseratte yazlık konut olarak kullanmış, 1858 de Sir Francis Cook tarafından restore edilmiştir. İslam mimarisinin de etkilerinin görüleceği saraya giriş ücreti 9,5 Eur.

Sintra Portekiz Monseratte Sarayı - Lizbon Gezilecek Yerler
Sintra Portekiz Monseratte Sarayı – Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz Copuchos Convent

: 1560 yılında kurulan Manastır. Efsaneye göre Jao De Castro bir geyik avında uykuya daldı  ve rüyasında bir tapınak inşa etmek için vahiy gördü. Bunun üzerine burasının şekillenmesi başladı. Capuchos Convent’in yeşiller içindeki botanik halleri keşif için insan içinde merak uyandırmadığını söyleyemeyiz.

Chalet Da Condessa D’edla

Kral II.Ferdinand ve 2. eşi Elisa, Pena Park’ının batı kesiminde bir dağ evi ve bahçe oluşturmuştur. Chalet ( Pena Çiftliği) içerdiği bahçesi  ile tam bir masal evi gibi.

Teşekkürler.

Lizbon’a dair diğer yazılarımızı gördünüz mü ? Mutlaka Göz Atın

Aşağıda 4K kalitesinde tanıtıcı bir sintra videosu var. Büyüleyici görüntüler ile işte Sintra:

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
marienplatz Münih
Previous Post

Gürcistan Larisi
Next Post

11 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts