Baazen Tantuni
Yeme - İçme

Baazen Tantuni

on
Şubat 12, 2019

Tantuni, sözlük anlamı ile küçük küçük doğranmış etin soğan, maydanoz, sivribiber, domatesle birlikte sacda pişirilmesi biçimindeki bir tür saç kavurma şeklinde tanımlanan yiyecek türüdür. Bununla beraber tantuninin yayıldığı yer ise Mersin olarak bilinir. Bu yazımda lezzetinden sunumuna kadar değerlendirmeye çalıştığımız Baazen Tantuni isimli mekandaydık.

Bazen Tantuni Dürüm/Levent
Bazen Tantuni Dürüm/Levent

Tantuni Mersin’e özgü bir lezzet olarak bilinmekte olup Araplardan geldiğine dair bir genel bir kanı bulunur. Yalnız çok küçük kuşbaşı doğranan et haşlanarak kızdırılan sacta yağ ve toz biber eklenirek çevrilir ve bu sac içinde biraz su eklenerek karıştırılır. Burada sağlanan buhar ile lavaş veya ekmeğin nemli olması sağlanır. Dürüm ve ekmek arasına konan tantuni limon ve biber turşusu ile servis edilir.

Baazen Tantuni

Bu yazının yazılmasına neden olan tantunici ise İstanbul Levent’te bulunuyor. Önünden birçok kere burada yaşayan insanların geçmiş olduğu tantunici bu lezzet konusunda oldukça iddaalı. Öyle ki tantuniye alternatif başka hiçbir lezzet yok. Yani sadece tantuni var. Bu da bir mekan için oldukça iddaalı.

Bazen Tantuni Restoran Levent

Ziyaret ettiğimiz mekanda tattığımız lezzetleri oldukça beğendik. Tantuni ve merak edilenleri aşağıda paylaşmaya çalıştık.

Bazen Tantuni Restaurant
Bazen Tantuni Restaurant

Bazen Tantuni Nerede ?

Baazen tantini İstanbul Levent’te metro istasyonu durağında yer almaktadır. Biz ulaşım için şahsi aracımız ile gittik. Yan sokağında isparkın sokakta yer alan park yerlerine park ettik. Ayrıca Özdilek alışveriş merkezinin karşısındadır. Aşağıda google konum bilgisini görebilirsiniz.

Baazen Tantuni Fiyat/Menü

Yukarıda tantuni lezzet ve fiyatlarının makul olduğunu belirtmiştik. Ek olarak Dürüm ve ekmek tantuni fiyatı 19 TRY iken doğal kendi üretimleri ayran 3 TRY. Burada ziyaret ettiğimiz gündeki fiyatları paylaştım.

Tantuni sonrası tatlıya hazıyır demedik ve künefe siparişi verdik. Hemen fiyatlarını da paylaşayım. Kadayıf 10, künefe 12 TRY.Burada tatlı konusunda çok övgü dolu sözler söyleyemeyeceğim. Sonuçta Hatay’da Asi künefelerinden tatmıyoruz ancak vasat da bulmadım. Ortalama bir künefeydi. Katmer deneyemedim, çünkü künefe mi katmer mi diye sorsalar sürekli katmer benim ilk tercihim olur. Umarım yolunuz düşer ve Baazen Tantuni’de lezzetlere giriş yapabilirsiniz.

Baazen Tantuni Künefe
Baazen Tantuni Künefe

Son olarak Necati Ustanın söylemi ile dükkanın ismi olmuş slogan ile bitireyim: “Tutma kendini, patlat bir tantuni.Lezzeti aklına gelir ya Baazen.”

Bir tane daha ?

Seyahatlerimiz ile ilgili daha çok paylaşım almak ve bizi takipte kalmak için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz veya aşağıdaki haber bülteni için mail adresinizi bırakın.  https://www.instagram.com/cengizselcuk_/

Diğer 603 aboneye katılın
TAGS
RELATED POSTS
10 Comments
 1. Cevapla

  JOY journal

  Şubat 12, 2019

  Looks delicious. 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 19, 2019

   Thanks.

 2. Cevapla

  Giovanni Augello

  Şubat 13, 2019

  Great 😋

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 19, 2019

   yumm

 3. Cevapla

  Laleh Chini

  Şubat 14, 2019

  Happy Valentines.<3

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 19, 2019

   🙂

 4. Cevapla

  chattykerry

  Şubat 22, 2019

  Yummy!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 24, 2019

   =)

 5. Cevapla

  Sanjam Laroia

  Nisan 11, 2019

  i always love reading about food! thats one of the reasons i love to travel:)

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 12, 2019

   🤘

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.