Yeme - İçme

Boza Nedir?

on
Mayıs 15, 2018

Boza darı irmiği, şeker ve sudan yapılmış bir içecek türüdür.  Bir çok ev yapımı tarifte bulgur kullanılsa da esasında yapılan tarif darıdandır. Boza denilince akla balkanlar gelir, balkanlarda özellikle de Saraybosna’da (bkz: Saraybosna gezi notları)  tadına baktığımız boza daha sıvı halde ve ekşimsi tadı daha yoğun olarak servis edilmekte idi. Türkiye denilince akla gelen Vefa Bozacısı’nın tarifi ise biraz daha farklı. Daha koyu kıvamlı ve ekşi değil, hatta içmekten öte kaşık ile tüketiliyor.

Boza Vefa’nın Öyküsü

Hacı Sadık Bey

Aslında Vefa Bozacı’sının İstanbul ile buluşması da  Hacı Sadık Bey’in Prizren’den İstanbul’a taşınması ile başlamış.  Yıl 1876’yı gösterdiğinde ise Sadık Bey bozanın sıvı ve ekşimsi formülünü değiştirip daha koyu kıvamlı ve tatlı bir formül uygulayarak satmaya başlamış. Kısa sürede çok sevilen bu formül bozanın şöhretini arttırmış. İşletmesini Vefa’da açan Sadık Bey’in başlattığı bozacılık bugün aynı aile tarafından işletilmeye devam etmektedir.

Boza tarifine gelecek olursak : Fermantasyon zamanına göre geçmişte iki çeşit üretilir imiş. Biri içeni sarhoş edecek derecede alkollü olan ekşi boza, diğeri ise günümüzde de tüketilen tatlı boza. O zamanki boza dükkanlarının şimdiki kahvehanelerden farkı yokmuş. İnsanları sarhoş ediyor diye Osmanlı zamanında çıkarılan bir fetva ile alkollü boza satılan işletmelerin kapatıldığı bilgisi de mevcuttur.

Vefa Bozacısı

Vefa Bozacısı Nerede ? Fiyatı ne kadar?

Vefa sadece bir semt adı değil, bir ürüne ismini veren bir hissiyattır ayrıca. İstanbul’a yolu düşenlerin uğrak noktalarından biri olan Vefa Bozacısı günün her saati yoğun ve sirkülasyonu yüksek.

Vefa Bozacısı Bankosu

Boza fiyatı bu yazının yazıldığı tarihte bir bardağı 3 TL idi.(Vefa bozacısı fiyat : 2021 7 TL) Tabi bunun yanında yanınıza hediyelik şekilde alabileceğiniz litrelik bozalar da var. Bozacının şahidi şıracı mı bilinmez ama Vefa Bozacısı çokta güzel şırada satıyor. Gelmişken edinebilirsiniz.

Vefa Bozacısı Fatih’te Bozdoğan su kemerine paralel Cemal Yener Tosyalı sokakta. Aracınız ile bu sokağa rahatlıkla ulaşabilir ve sokaktaki isparka park edebilirsiniz. Yine otobüs ile Aksaray-Taksim veya Eminönü otobüsleri ile Saraçhane durağında inip yürüyebilir, İstanbul metrosu ile de Vezneciler terminalinde inip rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Konum bilgisi 

Boza Nasıl İçilir & Faydaları

Boza soğuk tüketilen bir içecektir. Her ne kadar içecek olsa da Vefa Bozası koyu kıvamlı olduğundan ancak kaşık ile yenilebiliyor. Kıvam arttırması açısından üzerine tarçın ve leblebi ile servis edilmesi tat zevkini arttırmaktadır.

Vefa Bozacısı Dükkanı

Vefa Bozacısının bulunduğu cadde olan Veda Caddesi oldukça aktif bir caddedir. Hemen karşısında bir kuruyemişçide her daim leblebi bulmanız mümkün. Boza leblebisiz de olur fakat ilk defa tadacak iseniz leblebi ile tatmanızı tavsiye ederiz. Yine aynı sokakta bir de gazozcumuz var. Türkiye’nin dört bir tarafında üretilen gazoz çeşitlerini burada bulabilirsiniz.

vefa bozacısı çalışma saatleri: Vefa Bozacısının bilinen çalışma saatleri gece 24:00’de kadardır.

Boza dükkanının karşısında yer alan Gazozcu&Helvacı.

Boza fazla içildiğinde kilo aldırır, aktif bakteri içerdiğinden kabızlık gibi sindirim sorunu yaşanlara da iyi geldiği bilinir.

Atatürk’ün boza içtiği bardak duvarda asılı.

Kafamda Bir Tuhaflık – Orhan Pamuk

Ben bir Orhan Pamuk romanının bu kadar gönüle ve samimiyetine dahil olabileceğini düşünmemiştim. Şimdi boza ile Orhan Pamuk arasında ne bağlantı var diyebilirsiniz.

kafamdabirtuhaflık – Orhan Pamuk Bozacı ve Yoğurtçu Mevlüt’ün hikayesini anlatıyor.

Orhan Pamuk 6 yılda tamamladığı Kafamda Bir Tuhaflık isimli romanında işi bozacılık olan bir adamın aşk öyküsünü anlatıyor. Pamuk, Bozacı Mevlüt’ün çocukluktan başlayan yaşam öyküsünü yakın tarihte yaşan siyasi olayları da tarafsızca yorumlayarak anlatılmış. Boza demiş iken burada Mevlüt’ten bahsetmemek olmazdı. Hala okumadı iseniz edinin. 

Bozanızı içtiniz, sonraki rotanız mutlaka Süleymaniye Cami’ye doğru ara sokaklardan geçerek tarihi Süleymaniye evlerini fotoğraflamak olsun.

Boza Nasıl Yapılır ? 7 Aralık 2020’de Ntv’de yayınlananan Boza tarifi ve öyküsü

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
6 Comments
 1. Cevapla

  Nasuko

  Mayıs 15, 2018

  Turkey!! Excellent!!
  Healthy food(drink):D

  I ate the croquette of chickpea in the Middle East!:D

  • Cevapla

   cengiz

   Mayıs 15, 2018

   Thank you Nasuko.

   You are not hungry in Turkiye 🙂

 2. Cevapla

  chattykerry

  Ekim 17, 2018

  I love semolina. My grandmother used to make a hot pudding with milk and cinnamon. Istanbul is my favorite holiday destination.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 18, 2018

   Thank you chattykerry👏🏻 Boza is a different drink. I wish you can try to drink in istanbul one day.🍀

   • Cevapla

    chattykerry

    Ekim 18, 2018

    I would love to return to Istanbul and try some Boza. Last time I tried Arak…😵

    • Cevapla

     Cengiz Selçuk

     Ekim 19, 2018

     🙏

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.