İtalya

Venedik Gezi Notları

on
Aralık 29, 2019

Venedik İtalya’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen lokasyonlarından biri olan adalar şehridir. Eğer Venedik’teki zamanınız kısıtlı ise yani burada kalmayacak ve günübirlik bir seyahatte bulunacaksanız doğru yerdesiniz. Çünkü bizde Venedik için Bologna’dan günlük bir tur yaptık. 15 Aralık Pazar günü soğuk ve yalancı güneşi ile sokaklarını arşınladığımız Venedik için ne zaman gidilmeli sorusunu soranlara Aralık ayında gidilmemeli diye cevap veriyoruz. Venedik için ayıracağınız zaman zaten maksimum 2 gün olmalı. Daha fazla keyif yapayım, daha fazla romantik insan olayım derseniz süreyi uzatmak tamamen sizin elinizde. En iyi ziyaret etme zamanları ise bahar ve yaz ayları. Ayrıca Ocak-Mart dönemi karnaval dönemi. (tarihler değişken)bu tarihler arasında yüzleri maskeli bir çok kişiyi sokaklarda göreceksiniz. İster günübirlik civar şehirlerden ister konaklamalı Venedik keşfi yapın, adım adım hazıladığımız Venedik Gezi Rehberi ile Venedik Gezilecek Yerler notlarımız güzel bir rehber olacaktır.

Venedik’in oluşma hikayesi oldukça ilginç.600 sene evvel kendilerini saldırılara karşı korumak için akarsuların yönünü göllere doğru değiştirmişler. Göllerdeki su seviyesi de artmaya başlayınca yavaş yavaş şehir sular altında kalmış. Bundan sonraki çözüm ise ahşap kazıklar üstünde şehir inşa etmek olmuş. Slovenya’dan getirildiği bilinen ahşap kazıklar çürümemiş, su altında oksijenden uzak kaldığı için mineral düzeyi yüksek olan suyla daha da sağlamlaşmışlar. Ancak özellikle kış aylarında su seviyelerinin yükselmesi ile şehirde yürümek imkansız hale gelebiliyor. Bizim ziyaret ettiğimiz saatlerde ara ara su seviyesinin yükseleceğine dair siren seslerini duyuyorduk.

Venedik Kanalları

İlber Ortaylı seyahatnamesinde 1971 yılında kaleme alınan Braunstein ve Delort raporundan bahsederek şehirdeki mermerlerin %6’sı mobilyaların %5’i ağaç ve tuval üzerindeki resimlerin %5’inin bozulduğunu belirtmiş. Günümüzde bu oranların çok daha yüksek olduğunu ve şehrin yok olduğunu anlatmış. Gerçekten de binaların ilk katlarının su altında çürüdüğünü çıplak gözle bile görebildik.

Venedik Nerede ?

İşte Venedik ile merak edilen önemli bir soru Venedik Nerede? Venedik İtalya’nın kuzeydoğusunu kapsayan Veneto bölgesinde yer alır. Bu bölgenin başkentliğini de yapar.

Müthiş Topografik bilgilerim ile hazırladığım Venedik Haritası. İşte hazine bu adalarda. Haritayı yanınıza almayı unutmayın (=

Venedik’e Nasıl Gidilir?

Venedik’e ulaşmak için ilk seçenek ülkemizden de direkt uçuşlar. Venedik uçuşu yaklaşık olarak 2 saat 20 dakika kadar sürüyor. Venedik Marco Polo Havalimanı Venedik’in adalar bölgesinde değil İtalya anakarasında bulunuyor. Buradan Venedik’e ulaşmak için farklı yöntemler bulunuyor. En mantıklı zahmetsiz çözümü ise deniz yolunu kullanmak. Şu adresten yaklaşık 25 euro ya gidiş dönüş alabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isterseniz ise tren istasyonu yakınındaki Piazzale Roma’ya 5 Euro’ya ulaşabilirsiniz.

Biz Venedik’e ulaşmak için Bologna’dan tren ile geldik. Stazione di Venezia Santa Lucia istasyonu konum olarak Venedik adalarıda. Ponte della Liberta köprüsünü kullanarak Venedik’in merkezine ulaşıyorsunuz. İstasyondan indikten sonra Yalınayak köprüsünü de kullanıp ister ana merkez meydan San Marco’ya yürüyebilir, isterseniz istasyonun hemen önünden kalkan Vaporetto’ları kullanabilirsiniz. Eğer sizde bizim gibi İtalya’nın diğer şehirlerinden buraya gelecekseniz Santa Lucia’yı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Roma yönünden biletler en uygun fiyatları ile 30 eurodan başlarken Floransa’dan 20, Bologna’dan 12, Milano’dan 20 Eurodan başlayan biletler var. Diğer rotalar ve rezervasyon mutlaka önceden biletinizi alın. https://www.trenitalia.com/ Buradaki dikkat etmeniz gereken konu Lucia Tren istasyonu. Bazı trenler anakaraya gidiyor ve dolayısı ile Venedik adaları için ayrıca bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarsınız.

Ulaşım için Avrupa’nın ucuz seyahat otobüsleri olan Flixbus otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Mesela Roma’dan yapacağınız otobüs yolcuğu için 16 Euro’ya bilet bulabilirsiniz. Flixbus otobüsleri Venedik’te Tronchetto bölgesinde (S.Luca’ya yakın) sizi bırakıyor. Ancak Flixbus’ları kullanırken otobüslerin yolcu aldığı yerleri dikkatli kontrol edin. Bazen şehrin oldukça uzağında bir lokasyonda bırakıyorlar. Mesela Roma’daki yeri merkez termini istasyonu değil, Tiburtinada. buradan Roma için ayrıca bir ulaşım aracı kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Venedik şehir içi ulaşım için gondollar oldukça romantik bir seçenek olsa da fiyatları çok pahalı. Maksimum 6 kişi alabilen gondolların yarım saatlik turları 80 Eur. (Kahrolsun Euro) Daha uygun fiyatlı turlar da var, 1 nolu vaporetto’ya binerseniz kanal boyunca turlayabilirsiniz. Tabi bunun gondol havası yok.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik’i sadece adalar olarak bakıldığında merkez bölgesini gezmek için 1 günün yeterli olacağını düşünüyorum. Venedik Gezilecek Yerler‘i biz yürüyerek gezdiğimiz için sizin içinde faydalı olacağını düşünüp bir yürüyüş haritası çıkardık. Sadece 4-5 saatte bu yürüyüş turunu yapıp Venedik’te çoğu yeri görmüş olacaksınız. Yemek ve kapalı alan gezileri bu süreleri uzatabileceğini unutmayın. Google haritaları internet olmadan çevrimdışı nasıl kullanabileceğinizi görmek için: Google Haritalar Yazımız Aşağıdaki resimdeki rotayı kendi haritanızda açmak isterseniz Venedik Gezilecek Yerler Haritası

Venedik’i keşfederken bu rotayı tercih ettik. Sizde benzer bir rotayı yapabilirsiniz. ilk önce hemen tren istasyonundaki yalınayak(ponte degli scalzi) köprüsünü kullanarak karşıya geçtik. ara sokakları keşfederek S.Giovanni okulunu görüp San Roco ile Da vinci müzesinden geçerek Büyük kanalın en güzel köprüsü çarşılı köprü Rialtoyu gördük.Biz sonradan farkettik ama kitaplardan merdivenlerinin oluştuğu Libreria Aqua Alta buraya çok yakınmış. Buraya uğrayıp San Marco Meydanı ana Meydan’a geçebilirsiniz. San Marco’da Venedik’in kalbi. Ducale,Katedral,ünlü çan kulesi ve meydan burada. Buradan Accademia köprüsüne yöneldiğinizde etkileyici S.Mary klisesini görecek ve Campo Stefano meydanına ulaşacaksınız. Büyük kanaldaki 2.en güzel köprü Accademia’yı gördükten sonra geri dönüş yoluna koyulduk. Bu rota Venedik’in başlıca yerlerini görmek için ideal.Rrota boyunca sayısız köprü, kanal ve meydandan geçecekseniz. kendi haritanızda açmak için Venedik Gezilecek Yeler Yürüyüş Haritası

Venedik’i tam anlamı ile keşfetmeniz için(Murano adaları dahil) maximum 2 günlük sürenin yeterli olacağını düşünüyoruz. Lakin sadece bir gününüz olacaksa yukarıdaki rotayı çizebilirsiniz. Aşağıda kaydırmalı bir tutam Venedik sokak fotoğrafları var.

Venedik San Marco Meydanı

Venedik’in kalbi ana meydanı San Marco. Sadece San Marco’yu görseniz bile Venedik’in yarısını görmüş olacaksınız. Aziz Mark’ın Çan kulesi, Doçlar Sarayı, San Marco Bazilikası, Arkeoloji Müzesi ve Correr bu meydanda. Ayrıca Venedik’in buluşma noktası olan meydanda yer alan bir de saat kulesi var.

San Marco Meydanı – Solda Bazilika ve Çan kulesini görüyorsunuz.
Bazilikanın yan tarafındaki saat kulesi.Dikkat ederseniz saat üstünde astrolojik simgeleri görebilirsiniz. Ayrıca bu kulesnin tepesinde ayrı bir çan kulesi bulunuyor. Altından geçerek süslü sokaklarda tur atabilirsiniz.

Venedik San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası aynı isimli meydanda bulunan en ihtişamlı yapı olarak karşımızıa çıkıyor. Eğer ziyaret saatleri içinde iseniz ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ama asıl onu ünlü yapan hikayesi. Venedik San Marco Cumhuriyeti olarak da bilinir. 2 Venedikli tacir tarafından İskenderiye’den getirilen İncil yazarı Aziz Marcus’un kemikleri St. Marco Katedralinde muhafaza ediliyor. Tabi ilginç olan hikaye bu değil.

San Marco Bazilikası ve İstanbul Atları

1204 yılında yapılan 4.Haçlı Seferi ile Kudüs’ü ele geçirmek isteyen Papa, orduyu Mısır’a konuşlandırıp Kudüs’e hareket etme planları kurmaktaydı. Bu orduyu kontrol edecek güç ve para sadece o zaman Venediklilerde bulunmaktaydı. Buradaki farklı konu ise taht kavgaları ile uğraşan Bizans’ın rakip Angelos Hanedanı eğer tahtı ele geçirmelerine yardımcı olacaklarsa ordu masraflarını karşılayacaklarına dair söz vermeleriydi.

Enrico Dandolo (Venedik Doçu) bu cazip teklifi kabul ederek orduyla İstanbul’a ulaşır.1204 Nisan ayında İstanbul Haçlıların eline geçince tamamen yıkılıp yağmalanmıştır. Byzantium dünyanın en güzel şehri iken bu ünvanını Haçlı saldırıları ve yağmaları ile kaybetmiştir. Dandolo’nun amaçlarında yaşananlardan sonra hiç Kudüs olmadığını anlayabiliyoruz ki Haçlı ordusu İstanbul’dan hiç çıkmadığı gibi istekleri de karşılanmayınca yönetimi eline alıp 57 yıl sürecek Latin İmparatorluğunu kurmuşlardır.

San Marco Bazilikası Ayasofya mimarisi baz alınarak inşa edilmiş.

İşte o yağmalanan eserlerden bir çoğu Venedik’e görütülmüştü. En bilinenenleri San Marco’nun kapısının üstünde olan 4 bronz attır. Öyle hemen görünce gerçekleri olduklarını düşünmeyin, replikaları. Atların o dönem Venedik’e gelmeleri ile seyahatleri bitmemiştir. Daha sonra 1797’de Napolyon “Avrupa’nın en güzel açık hava salonu” dediği meydanda gördüklerini alıp götürmüştür. Ardından 1815’teki Viyana kongresinden sonra Avusturyalılar hazinelere el koyarken 1918’de İtalyan birliği eserleri geri almıştır.

Yakın tarihte Ökümenik Patrik Bartholemeos yağmalanan kutsal eserlerden bazılarını Roma Kilisesi’nden almayı başarmıştır. Darısı atların başına diyelim. Eğer 1200 yılında İstanbul nasıldı acaba deyip dünyanın en güzel şehrine ait canlandırmayı gösteren çalışma için mutlaka Byzantium’u izleyin : Byzantium 1200

Bu kadar çok İstanbul’dan bahsettikten sonra Haziran 2020 tarihindeki bir haberden bahsetmiş olalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze ulaşabilmiş 3 portresinden biri olan Bellini’nin 15.yüzyıla ait tablosunu 770.000 sterline satın aldı.

San Marco Bazilikasının yan tarafındaki sütunlarda İstanbul’dan gelmeymiş. (ortadaki 2li sütun)

İşte her ne kadar Venedik güzel ve romantik bir şehir ise de farklı bir özelliği daha var. Tacir ve Hırsız!. Bu arada atların orjinalleri bazilikanın sağındaki Museo Marciano’da sergileniyor. Maşallah tacirliklerinden bir şey kaybetmemişler.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Meydanda hemen San Marco Bazilikası’nın yanında yer alan Çan Kulesi Venedik’i tepeden görmek isteyenler için ziyaretçilerini bekliyor. 360 derece keşif keyfi sunan kuleye asansör ile çıkılıyor. Ücreti 8 Euro olarak belirlenmiş.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi’nden San Marko Meydanı. Buraya kadar gelmişken 360 derece Venedik manzaası keşfe değer. Hemde asansörlü=)
Çan Kulesinden Büyük Kanal Manzarası

Venedik Dükler Sarayı

Venedik’in yönetim merkezi olan Saray San Marco Meydanı’nın en dikkat çeken yapılarından biri. 1920’li yıllardan beri müze olarak faaliyet gösteren saray Dükaların yaşam yeriymiş. Giriş fiyatları ise biraz yüksek 20 Euro.

Çan Kulesi Manzarasından Dükler Sarayı

Venedik Cumhuriyeti Doçların yaşam şekilllerini sıkı biçimde düzenlemiştir. Doçlar hiç bir şekilde cumhuriyet dışında toprak satın alamaz, istediği gibi seyahat edemez ve cumhuriyet makamlarından müsade almadan evlenemezlermiş. Ancak her şeyi düşünen Venedik bir şeyi düşünmemiş ki Dondolo İstanbul’da ne varsa yağmalayıp getirmiş.

Bu arada Dondolo’dan Tom Hanks’in İnferno adlı filminde sıklıkla bahsedilir. Da Vinci’nin şifresi ile başlayan Dan Brown efsanesi diğer kitap inferno’da Floransa’dan başlayıp Venedik’e oradan da İstanbul Ayasofya’dan Yerebatan Sarnıcı’na uzanan Robert Langdon’un öyküsüne dair filmdir. Venedik’i ziyaret etmeden izlemenizi tavsiye ederiz. Belki biraz trailer de bakabilirsiniz :

Venedik Ahlar Köprüsü

Bu köprü yukarıda bahsettiğimiz Dükler Sarayı ile hapishaneyi birbirine bağlar. Burayı önemli kılan ise hikayesi. Yargılanan ve ceza alan mahkumlar hücrelerine gitmeden evvel bu köprüden geçermiş. Burada son kez Venedik’i görüp ah çekerlermiş.

Sağ taraf cezaevi, sol taraf saray.

Büyük Kanal ve Venedik Köprüleri

Venedik’i ve önemli yerlerini sıraladıktan sonra sıra geldi Büyük Kanal’dan bahsetmeye St.Lucia tren garından başlayıp St.Marco meydanında sonlanan kanal Venedik’i geniş 2 parçaya böler. Büyük kanal üzerinden 4 adet köprü bulunur. 2 tanesi St.Lucia tren istasyonu bölgesinde diğer 2 si ise kanalın diğer diğer bölgesinde.

Lucia tren istasyonundaki Yalınayak ( Scalzi ) manasına gelen büyük kanal manzaralı Ponte Scalzi.

Venedik’teki en meşhur köprü hangisi diye soracak olursanız Rialto herkesin vereceği cevap olarak karşınıza çıkacaktır. Efendim bu köprünün özelliği üzerinde bir çarşı olması. Dünyada 6 adet bulunan çarşılı köprülerin biri Venedik’te, diğeri Floransa’da. Kalan 4 tanesi ise sırasıyla Bulgaristan/Lofça, İngiltere/Bath (Pulterney Köprüsü), Almanya Kramer Köprüsü ve Bursa/Irgandı köprüleridir.

Ponte Rialto
Ponte Rialto- Büyük Kanal Manzarası

Büyük Kanalı 2’ye bölen son köprü ise Accademia köprüsü. San Marco meydanından yaklaşık olarak 15 dakika kadar batıya yürüdüğünüzde karşıya çıkar. Venedik’in en güzel manzarlarından birine sahip olan köprünün diğer ucunda ise Akademi Galerisi bulunur.

Köprü Yerine Manzarasını çekince köprüyü göremiyorsunuz.=) Neyse buda böyle olsun.
Büyük Kanalın ilk veya son köprüsü Costituzione Ponte.

Bunun dışında zaten Venedik’te o kadar çok kanal ve köprü göreceksiniz ki artık hangisi daha romantik, hangisi daha otantik hangi sokak daha güzel, hangi sokak çapkın hepsi sizin hayal gücünüze ve zevkinize göre tasarlanmış gibi. Olur da büyük kanalda bir tur yapma şansınız olursa zengin Venediklilerin evlerini nasıl gösterişli ve süslü yaptıklarını kanal üzerinden görebilmeniz mümkün.

Aqua Alta Kitabevi

Burası Venedik’in en çok yorum yapılan ve fotoğraflanan dükkanı olsa gerek. İsmini ise Venedik’in gel-gitlerinden oluşan suların yükselmesi ile elde etmiş. Çok küçük bir dükkan olan mekanı biz göremedik ama içinde gondol, küvet ve kedilerin olduğu fotoğrafları gördük. Sular çok yükselmediyse uğrayın.

Aqua Alta

Venedik Kısa Kısa

Venedik’ten arta kalan faydalı bilgileri ise aşağıda sıraladık. Mutlaka faydası olacaktır.

# Venedik’te kahvaltı mı yapmak istiyorsunuz ? İtalyanlar için kahvaltı maalesef bizdeki türden değil. Eğer Otelde kalacaksınız kahvaltılı bir seçenek tercih edin yoksa Venedik’te pek kahvaltı adına umduğunuzu bulamazsınız. Sadece Venedik değil tüm İtalya’da benzer durum söz konusu olabilir. Biz kahvaltımızı tren ile geldiğimiz St. Lucia tren istasyonunda yaptık. 2 adet sandwich ve earl grey çay (tabiki de sallama) için 12 Euro ödedik. Yalnız çaylar sallama olsa da sıcak su için demlikte servis yapıyorlar. Demliklerin kahvaltıya hava kattığını söylemeden geçmeyelim.

Venedik’teki kahvaltımızı tren istasyonundaki kafede yapmıştık.

#Venedik’te konaklama yapmak veya otel önerisine mi ihtiyacınız var. Önerimiz kalacağınız otel mutlaka San Marco ve çevresine yakın bir noktada olsun. Diğer bölgeler genellikle daha ıssız bölgeler. Akşam dışarı çıkmak istediğinizde en renkli yerlerin San Marco ve çevresinde olacağını göreceksiniz. Fiyat sorgulamak isterseniz bizim de kullandığımız Agoda uygulamasına bakabilirsiniz. Agoda Venedik Otelleri

#Venedikte müzeleri mi gezmek istiyorsunuz ? Bunun için harika bir fikir olan Venedik Müze Kart var. Meydandaki Dükler Sarayı, Arkeoloji müzesi gibi bir çok müzeyi kapsayan kart 32 Euro. Sitesinden bilgi alabilirisiniz. https://www.venice-museum.com/

# Venedik’e gelmişken Gondol turu yapmadan olmaz diyenlerden iseniz San Marco meydanından bu isteiğinizi gerçekleştirebilirseniz. Ne de olsa bir kere geldiniz.6 kişilik gondol için talep edilen fiyat 80 euro. 2 kişisiniz ve sizinle birlikte binmek isteyen 4 kişi daha varsa şanslısınız.

Venedik

# Venedik’te yemek yemek için en ekonomik seçenek tüm İtalya’da olduğu gibi pizza. Google Maps uygulamanıza pizza al taglio yazın ve en yakın yere gidin:) Biz dönüş yolunda Majer’e uğradık. Patatesli pizzası oldukça iyiydi. Restoranlarda oldukça fazla sayıda var. Yalnız tüm İtalya’da geçerli olan uygulama bahşiş buradaki noktalarda da var. Bahşiş(coperto) olayını size sormuyorlar. Kimi yerde kişi başı 5 Euro kimi yerde %5. Bilginiz olsun. O yüzden al-git veya masa işgal etme tarzı uygulamalar İtalya’da nispeten daha uygulanabilir.

#Eğer Venedik’te tuvalet ihtiyacınız varsa gezgin ciaofirat tan öğrendiğimiz püf noktayı paylaşalım. “Bir cafeye girin ve esspresso alın. Fiyatı maximum 1.50 Euro’dur. Lavabosunu ücretsiz kullanın. Ücretli bir lavabo ararsanız aynı fiyatı öderseniz” Biz öyle yaptık:)

# Venedik’in en pahalı kafesi Florian’mış. Kendisini San Marco Meydanı’nda yıllara meydan okurcasına pahalı bir şekilde bulacaksınız. Çok mu karamsarım ? her şey pahalı dedim. Venedik’te birçok noktada göreceğiniz diğer bir kahveci ise Goppion Caffetteria. uğrayabilirsiniz.

#Venedik’te dondurma mı yemek istiyorsunuz. İnanın değil Venedik’te İtalyan’ın hiçbir yerinde iyi olmayan bir dondurma yiyeceğinizi düşünmüyoruz. En öne çıkanlardan biri ise Suso apro Stefano.

# Venedikte ilgi çeken ve ön plana çıkan yerlerden biri de Fenice Tiyatrosu. Yaldızlı 5 katlı salonu ile ön plana çıkan Fenice için programına bakabilirsiniz. https://www.teatrolafenice.it/

# Tesadüfen önünden geçtiğimiz 1261 yılında ortaya çıkan Scuola Grande di San Giovanni Evangelista isimli okul ve görkemli kapısı oldukça ilgi çekici. Müze olarakda faaliyet gösteren yerde rehberli turlar düzenleniyor. web sitesi
Google Konumu

Scuola Grande di San Giovanni Evangelista -Venedik

# San Marco Meydanı’nı arkanıza alıp büyük kanalın sol tarafına doğru baktığınızda bir bazilika göreceksiniz. Bu bazilika 16. yüzyılda veba salgınından etkilenen Venedik’te binlerce kişinin ölmesi üzerine salgından kurtulunması üzerine inşa edilmiş. Venedik çok küçük bir alan ve sayısız adette kilise var. Burayı farklı kılan ise öyküsü ile beraber karşıdan müthiş görülen görüntüsü.

# Kiliselerden bahsetmişken notlarımıza aldığımız 2 yerden daha bashedelim.ilki Rialto köprüsünün diğer tarafında yer alan San Giagomo Kilisesi. İnşası ile ilk bilgiler 421 yılına kadar uzanıyor. 1503 yılında restore edilen yapının önünde küçük bir meydan, çeşme ve ilgi çeken bir saat bulunuyor. Diğer kilise ise Santa Maria Zobenigo. Binanın Önünde ilgi çeken heykeller var.Burasının konumu ise Accademi köprüsü ve San Marko arasında yer alıyor.

San Giagomo Kilisesi. Hemen yan tarafından çarşılı köprü Rialto’ya ulaşıyorsunuz.

#Venedik’te birden fazla ayıracağınız gününüz varsa ziyaret edeceğiniz yerler Burano ve Murano adaları olsun. Biz gidemedik ama detaylarını @seyahatimgeldi murano adası nin notlarından bakabililirsiniz.

# Venedik’teki ilgi çeken müzelerden biri de San Rocco. Etkileyici binası ve müzesi için yüzlerce yorum yapılıyor. Göz atmanızda fayda var. San Rocco Konumu
WEB Hemen karşısında ise Da Vinci’nin müzesi bulunuyor.

# Venedik’te evler de çok pahalı efendim. Nedense gittiğimiz heryerde emlakçı ile karşılaşıyoruz. =) en ucuz ev Lido’daki 138.000 Eur değerindeki evdi. olurda merak eden olursa paylaşalım.

Venedik Ev fiyatları

# Venedik’te alışveriş yapmak mı istiyorsunuz ? Birçok ünlü markanın bulunduğu Selita S.Moise San Marko Meydanı’nın batısında yer alıyor. Rialto Köprüsü’ne yakın noktada ise DFS Shopping Center bulunuyor. Bir çok markanın mağazasını yine bu bölgede bulabilirsiniz. Tabi alınacak en matıklı hediye maske olarak ön plana çıkıyor. Sokaklarında gezeceğiniz birçok yerde maske göreceksiniz.

# Son olarak 2023 yılında Venedik Belediye Meclisinin aldığı karardan bahsedelim. Kenti ziyaret edecek günübirlik turistlerden yoğunluk durumuna göre 3-10 Euro arasında giriş ücreti alınacak imiş.

#Eğer İtalya’ya sadece Venedik için gelmediyseniz ve planlarınızda Bologna varsa mutlaka notlarımıza bakın.Bağlantılı yazılarımız:

Bologna Gezi Rehberi

Floransa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Vatikan Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.