İtalya
13 min read
990

Pisa Gezi Notları

Şubat 3, 2020
4
Pisa Gezi Notları

Sadece İtalya’dan bahsederken değil, dünyanın simge yapılarından birine sahip olan Pisa kenti, Pisa Kulesi ile dünyadaki bilinirliği en fazla olan şehirlerin başında geliyor. Pisa Kules’ini ünlü yapan ise herkesin bildiği üzere bir doğum günü pastasından farksız olan eğik görüntüsü. Pisa Gezi Notları‘da Pisa’ya nasıl gidilir? ve Pisa gezilecek yerler ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Eğik görüntü demişken, İtalya’nın çok sık turist çekmesini ben buna bağlıyorum. Pisa kulesi eğik yıkıldı yıkılacak. Yıkılmadan görülmesi gerek. Nitekim Venedik. Sular altında kalacak, kalmadan mutlaka görülmesi gerekiyor! Akabinde Bologna’daki ikiz kuleler yıkılacak, onlar da yamuk. Hatta birini yarısından yıkılacak diye traşlamışlar. Onu da görmek gerek. Kimse de neden sağlam yapmıyorsunuz diye sormuyor. Hadi Pisa’yı görelim bir tekme bir kafa atma pozu verelim. Olmazsa bir külah dondurmanın üstüne koyup dondurma yeme pozu verelim. Evet bunlar klişe. Klişe de olsa bazı şeyler göreceli değil. O zaman başlayalım.

Mucizeler Meydanı : Source TravnikovStudio

Pisa Nerede? Pisa’ya Nasıl Gidilir?

Aslında bu başlığı böyle yazmazdık. Sırf siz Google’da böyle arıyorsunuz, aradığınızda açarsınız diye yazıyoruz. Yani açmazsanız da olur. Zaten bu bilgileri yazan 2138. kişi olacak beni o sayfalarda bulmanız pek mümkün değil ama yazalım ki okurken bize kızmayın.

Efendim Pisa denilen yer İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alıyor. Bu bölgenin batısı Tiren Denizi’ne bakarken doğu tarafında ise San Marino ülkesi ve Adriyatik Denizi bulunur.

İtalya-Toskana bölgesi. Başkent Floransa(Firenze) Pisa, Siena, Lucca ve Livorno önemli şehirlerinden. Yukarıdaki resim şehirlerin simge özelliklerini gösteriyor.

Pisa’ya ulaşmak için şehrin yakınında kentin hava limanı bulunuyor. Pisa Galileo Havalimanı için ülkemizden yaz aylarında direkt uçuş var. Ancak bu yazıyı yazdığım tarih itibari ile THY’nin Pisa yönüne Roma aktarmalı uçuşlarını gördüm. İtalya’ya sadece Pisa’yı görmek amacıyla geldiğinizi düşünmüyoruz. Pisa’ya geldiğiniz zaman içinde 5 müthiş köyü barındıran Cinque Terre veya Rönesans’ın izlerini süreceğiniz Floransa, buradan birazcık uzak olsada Venedik, ve Roma planınızda olmalı. Yani biletinize yazık olmasın.

Pisa Galileo Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için en uygun seçenek merkez tren istasyonuna ulaşmak. Bunun için S2 kodlu PisaMover isimli 10 dakikada bir hareket eden araçları kullanabilirsiniz. Aslında tren istasyonuna o kadar yakın havalimanı ki google bu sürenin 20 dakikada yürünebileceğini hesaplıyor.

Pisa Havalimanı Ulaşımı

Peki buraya tren ile gelecek olsanız nasıl hareket etmek gerekir? Biz Floransa S.Novella İstasyonundan aldığımız biletler ile geldik. Buraya tren ile ulaşmak için alacağınız birçok biletler zaten Floransa aktarmalı olacaktır. (Cenova hariç-buradan direkt ulaşım bulunuyor).

Pisa Tren İstasyonu

Ücretlerden de bahsedelim. Floransa‘dan aldığımız tek yön biletler 8,70 Euro olarak fiyatlanmıştı (2019). Pisa tren bileti için önceden bilet almanıza gerek yok. Floransa’dan bu yöne neredeyse 15 dakikada bir tren bulabilirsiniz. Pisa’ya uğrayan trenler Livorno yönüne doğru hareket ediyorlar. Zamanınıza göre tren hattı üzerinde bulunan Empoli, Livorno gibi şehirlere 2-3 saatinizi ayırabilir, aynı zamanda yakınındaki Lucca kentini keşfedebilirsiniz. Pisa’ya en yakın denize girilecek noktayı merak eder de bir deniz tatili yapmak isterseniz en yakın plajların olduğu bölgeyi de belirtelim : Viareggio.

Viareggio

Bütün bunlardan bahsetmişken Cinque Terre‘nin hakkını yemiyelim. Biz gidemedik ama gideceğimizi hissediyoruz bir gün. Aşağıda Pisa ile ilgili detaylara girmeden burayı mutlaka planlarınıza dahil etmenizi öneririz. Çünkü yaklaşık olarak 1:30 saat uzaklıkta olan ve 5 adet falezler üzerine kurulmuş harika köyler göreceksiniz.

Vernazza C.Terre

Pisa Gezilecek Yerler

Açıkçası Pisa’da geçireceğiniz zamanın sınırlı olacağını düşünüyoruz. Sadece Pisa’yı görmek için yarım gün yetecektir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz şehirlere/bölgelere uğrayacak sanız tren istasyonu civarındaki bir yerde kalabilirsiniz. Aşağıda Google maps ile kolaylıkla açabileceğiniz ve görülmesini önerdiğimiz yerlere dair bir yürüyüş rotası oluşturduk. İnternete bağlanmadan haritayı açıp bu rota üzerinde gezebilirsiniz. İnernetsiz Google haritaları nasıl kullanabileceğinizi Google Haritalar yazımızda anlattık. Aşağıdaki rotayı haritalarınızda açmak ve adım adım ilerlemek için Pisa Yürüyüş Haritası

Aşağıda bu rotada yer alan başlıca yerleri kısaca anlatmaya çalıştık. Tıklayıp Google Maps üzerinde açın. (3,6 km. yaklaşık 1 saat yürüyüş yolu)

Pisa Tren İstasyonu‘ndan iner inmez şehre ayak basıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi havalimanı ve tren istasyonu şehir merkezine çok yakın. Eğer sırt çantanız ve bavulunuz varsa buradaki kilitli kasalara emanet bırakabilirsiniz. Tren istasyonunu arkanıza alıp yürüdüğünüzde yol sizi güzel bir meydana çıkarıyor. Piazza Vittorio Emanuele II.

Piazza Vittorio Emanuele II.

Gidiş yönünüze göre meydanın sağ tarafında İtalyan postane binası solunda ise Nh Otel var. Bu meydan önemli günlerde bir toplanma merkezi olarak kullanılıyor. Meydanda Kinzica isimli bir bistro cafe var. Bizim ziyaret ettiğimiz zamanda yılbaşı konseptine uygun olarak dizayn edilmiş bir buz pisti ile yine yılbaşına özgü süslü ağaç ve ögeler vardı.

Piazza Vittorio Emanuele II.

Meydanın hemen sol tarafındaki Keith Haring sokağında aynı isimli bir mural çalışma var. Ağırlıklı olarak pembe ve yeşil renklerin olduğu çalışma Sant’Antonio Abate kilisesinin duvarında yer alıyor. 1990’lı yıllarının başına tarihlenen muralı incelemenizi tavsiye ederiz. (zaten yol üstü). Sanatçının bu ve benzer çalışmaları o kadar ilgi çekmiş ki bir çok markaya ilham olmuş. Merak edenler için şuraya bir Keith Haring bırakalım

Sanatçının insan yaşamındaki karmaşayı tasfir ettiğini düşündüğüm çalışması.

Buradan yolumuzu Corso İtalia isimli caddede buluyoruz. Bu cadde her daim hareketli bir alışveriş caddesi. Zara H&M gibi birçok mağazanın yanı sıra kafe ve restoran bulunuyor.

2020 yılbaşı arafesinde ziyaret ettiğimiz Pisa caddeleri renkli ve hareketliydi. Corsa Pisa’nın ünlü işlek bir caddesi.

Corso’dan Pisa Kulesi’ne doğru yürüyüşümüze devam ederken Chips & Food isimli dükkandan atıştırmalık patateslerimizi almayı ihmal etmiyoruz.

Pisa Corso caddesinden aldığımız orta boy bir patates 4,50 Euro idi. Sokak lezzetlerini severiz.

Corso İtalia’nın Via di Banchi‘ye dönüştüğü sokakta Gambacort Meydanina gelmeden sol tarafta Logge Dei Banchi’yi göreceksiniz. Bu bina Floransa notlarımızda sıklıkla bahsettiğim Medici Ailesi’nden Fernando Medici tarafından 1603 yılında yapıtırılmış. Bir sütun kümesinden oluşan yapının alt tarafında küçük tezgahlarda hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Banchi

Arno nehrine doğru ilerlediğinizde küçük bir meydan ve yapımı 14. yüzyıla uzanan Palazzo Gambacorti’yi görecekseniz. Özellikle gece aydınlanan saat kulesi ile etkileyeci bir hale bürünüyor. Köprüden karşıya geçmeyip sol tarafa doğru devam ettiğinizde Pisa’nın simge yapılarından biri olan Santa Maria della Spina‘yı görecekseniz. Yol üstünde sol tarafınızda Palazzo Blu isimli bir mavi bina sizi karşılayacak. Bu binanın temelleri ile ilk bilgiler 12. yüzyıla kadar uzanıyor.En son Gualandi ailesinin ikametgahı olan mavi bina Cassa di Risparmio di Pisa Vakfı tarafından satın alınarak bir sanat müzesi haline getirilmiş.

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina Arno nehri kıyısına sanki bir prefabrik yapı gibi monte edilmiş. Dikdörtgen yapının dört bir tarafı koruyucu ve simgesel azizlerin heykelleri ile süslü. 1230 yılında inşa edilmeye başlanan yapı 15.yüzyılda yeniden inşa edilmiş, nehir kenarında yer almasından ötürü defalarca kere tadilat görmüş, ağır heykellerin yerini replikalar almış. Yolumuzun üstü deyip göz atmanızı tavsiye ederiz. Buradan karşıya geçmek için Ponte Selferionoyu kullanabilirsiniz. Yolun karşısında Ponte Di Mezzo’ya doğru devam ettiğinizde sol tarafta Ulusal Müze Museo Nazionale di Palazzo Reale göreceksiniz. İçinde antika arabalardan resimlere ve porselen koleksiyonuna kadar birçok şey var.

Ponte Mezzo’ya ulaştığınızda güzel bir şehir manzarası görecekseniz. Piazza Garibaldi (Garibaldi Meydanı) köprünün hemen başında yer alıyor. Garibaldi İtalya devletinin kurulmasında rol oynayan bir vatansever, yazar ve generaldir. 18. yüzyılda yaşamış bu kişi İtalya’nın önde gelen değerlerinden biridir.

Garibaldi Meydanı

Garibaldi Meydanı’nın sağından Borgo caddesine giriş yapıyoruz. Cadde dediğimize bakmayın. Bu caddeler normal bir sokak kadar. Güzel tarafı ise trafiğe kapalı. Rahat rahat yürüyebiliyorsunuz. Bu cadde boyunca yine ışıltılı sokakların altında kafeler, renkli dükkanlar ve restoranlar var. Sonraki durağımız ise bu caddeleri arşınlayarak Şövalyeler Meydanı’na çıkmak olacak.

Burada bir tüyo verelim. Sizi bu cadde boyunca sağa ve sola açılan eski küçük dar sokakları keşfetmeye davet etmek istiyoruz. Çünkü sokakların asonunda güzel meydancıklar, evler, kuleler ve bizdeki karşılığı konak olan palazzolar göreceksiniz.

Pisa sokakları küçük meydanlara açılır.

Şövalyeler Meydanı’na ulaştığınızda güzel bir meydan ile göreceksiniz. Bu meydanda 2 güzel yapı bulunuyor. Palazzo della Carovana ve Palazzo dell’Orologio (Saat kulesi).

alazzo dell’Orologio

Bu iki binada Pisa Üniversitesi’ne ait kamu binalarıdır. Saat kulesi meydana adını veren Aziz Stephen Şövalyeleri’ne ev sahipliği yapmıştır. Aslında burada 2 bina varmış, sonra bir kemer ile bağlanmış. Palazzo della Carovana ise 15. yüzyılda Giorgio Vasari tarafından inşa ettirilmiş.

Palazzo della Carovana’ tarihi bir üniversite binası. Şövalyeler meydanında yer alıyor Önünde ise tanıdık bir Medici Heykeli var.

Saat kulesinin altından geçerek Pisa Kulesi’ne doğru adım atmaya devam edebilirsiniz. Evet sonunda olmak istediğiniz yerdesiniz. Miracoli Meydanı (Mucizeler Meydanı) Pisa’nın ve İtalya’nın en önemli simge yapılarından Pisa Kulesi’ne evsahipliği yapıyor. Bu meydan vaftizhane ve katedral ile beraber Unesco tarafından koruma altındadır.

Meydanın en dikkat çeken yapısı Pisa Kulesi, Pisa Katedrali’nin çan kulesi olarak inşa edilmiş. Eğik kule olarak bilinen yapı bulunduğu zemin nedeni ile yapımından itibaren eğik bir şekilde kalmış. Ha yıkıldı yıkılacak derken uzun uğraşlar sonucu bir noktada sabitlemeyi başarmışlar. 56 metre uzunluğuna sahip yapı yaklaşık 5 derece açı ile eğik bir durumda durabilmeye çalışıyor. 1173 yılında inşa edilen kuleye çıkmakta mümkün. Biz açıkçası bu yapının içinden ziyade dışarıdan daha güzel göründüğünü düşündük. Bunun yanında 300 basamak tırmanıp bir de 18 Euro ödemek iyi bir deneyim olmazdı 🙂

Pisa Kulesi

Açıkçası ben bu çan kulesini bir doğum günü pastasına benzettim. Bir başkası ise bir külah dondurmaya benzetebilir. Kuleyi düzeltmek üzere farklı şekillere bürünen yüzlerce insan her gün Pisa’yı ziyaret ediyor. Ben kafa atmayı denedim. Siz ister yamuk durun, ister tekme atın. size kalmış, eğlenmek size kalmış.

Duomo Meydanı’ndaki diğer yapı ise katedrale bağlı olan vaftizhane. Zaten buradaki yapılar katedralin bir parçasını oluşturuyor. Zemindeki bozukluk vaftizhaneyi de etkilemiş. Bunu net olarak görebilirsiniz. Oda eğik bir şekilde ayakta durmaya çalışıyor.

Vaftizhane

Mucizeler Meydanı’nın en görkemli yapısı ise Pisa Katedrali. Şehrin en büyük katedrali neden şehir dışında diye soranlar için yanıtlayalım 1063 yılında başlayan inşaat için en uygun (ve boş) yer burasıymış. Gotik işlemeler ve rönesans izlerini sürebilirsiniz.

Pisa Katedrali

Pisa’dan ana hatları ile anlatacaklarımız bu kadar. Aşağıda faydalı olacağını düşündüğümüz kısa kısa notlar ekledik.


Pisa Kısa Kısa

# Pisa günlük bir şehir, çok fazla zaman harcamadan keşfetmek mümkün.

# Pisa büyük bir şehir değil, nüfusu 100.000 sayısından fazla değil. Ülkemizde bu sayıdan çok fazla ilçe olduğunu biliyoruz. Ayrıca Pisa bir öğrenci şehri. Çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

# Şehirde ziyaret edilecek yerlerden biri de 12. yüzyılda hastane olarak inşa edilen ve şimdilerde müzeye dönüştürülen Sinopie Müzesi.

# Pisa’da yemek yemek için birçok alternatif var. Akşam yemeği için Via Santa Maria üzerindeki restoranları tercih edebilirsiniz. Hem çeşitli seçeneklere ulaşabilir hem de kule manzaralı keyifli vakit geçirebilirsiniz.

#Mucizeler Meydanı’nda yer alan diğer ziyaret edilecek nokta ise Camposanto isimli anıt bir mezarlık. Mezarlık diye tedirgin olmayın, freskler ve heykeller ile süslü bir sanat eseri. Buraya kadar gelmişken bir uğrayın deriz.

#Fotoğraf çekmek için birçok yer bulabileceğiniz Pisa’da bu eylem için en uygun yerlerden biri Arno nehri kıyısı. Renkli konaklar ile süslü nehir Mezzo, Solferino, Fortezza ve Citadella köprüleri kolye gibi birbirine bağlı.

# Pisa’nın dünyaya kattığı değerlerden biri de Galileo Galilei‘dir. Mühendis, fizikçi ve filazof olan bilim adamı astronominin babası lakabı ile bilinir. 15 ve 16. yüzyıllarda yaşamış Galileo Pisa’nın havalimanına ismini vermiştir.

# Pisa’da alternatif rota arıyorsanız bu aradığınız yer Botanik Bahçe olabilir. Burada keyifli bir vakit geçebilir, yeşillikler içinde yer alan üniversiteye bağlı bu bahçeyle çeşitli botanik kadrajlar yakalayabilirsiniz.

# Mucizeler Meydanı’ndaki Pietro Maffi sokağından ilerlerlerseniz hemen yakınında şehrin ortaçağ giriş kapısı Porta a Lucca (Lucca Kapısı) yı görecekseniz. Hemen önünde ise arkeolojik alan Nero’nun Hamamları bulunuyor. Buradaki kapıdan yürümeye devam ederseniz Garibaldi Stadyumu’na ulaşırsınız. (belki bir maç vardır:))


Bağlantılı Diğer Yazılarımız

Venedik Gezi Notları

Bologna Gezi Notları

Floransa Gezi Notları

Roma Gezi Rehberi

Vatikan Gezi Rehberi


CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 611 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi
Yeni Nesil Spor Trendi: Plogging
En iyi Seyahat Blogları

En iyi Seyahat Blogları

Nisan 25, 2024

4 Comments

  • Pisa Kulesi tamam ama simdi aklim o patates kizartmasinda kaldi 🙂

    • Sipariş verene kadar kimse patates istememişti:)

      Fotoğrafı zor çektim!

  • Love the map!!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts