İtalya
23 min read
931

Bologna Gezi Rehberi

Aralık 23, 2019
5
Bologna Gezi Rehberi

Yılbaşı öncesi İtalya’da hem noel hemde yılbaşı renkliliğini görmek üzere kendimizi İtalya’ya seyahat ederken bulduk. Bologna ile yaptığımız başlangıcı Roma ile sonlandırdık. Bologna gezi rehberi‘nde Bologna’da yılbaşı öncesi Bologna’nın güzellikleri ile yaşadığımız tecrübeleri paylaşarak Bologna’da Konaklama, Bologna’da yemek, Bologna’da ulaşım konularına değinerek Bologna Gezilecek Yerler’i sıraladık.

Bologna için şişman diyorlar, adım başı bir makarnacı veya pizzacı görebilirsiniz. Bu görüntü onun bu sıfatını hak ettiğini gösteriyor. Bologna için kızıl şehir diyorlar. Şehri tepeden göreceğiniz kulelere veya bir kilise kulesine adım attığınızda bunu gözlemleyeceksiniz. Bologna için bilge diyorlar. Batının ilk üniversitesi hala burada çalışıyor. Bakalım siz ona ne diyeceksiniz? Bilge, şişman ve kızıl Bologna! (La dotta,la grassa,La Rossa) Nedense ben seyahatimiz boyunca aklımda hep bir şarkı mırıldanıp ıslık çaldım. Adamlar grubundan koca yaşlı şişko dünya şarkısı artık benim için bilge kızıl şişko Bologna oldu.

Bologna’da Yılbaşı Maggiore Meydanında daha hareketli

14 Aralık Cumartesi günü ulaştığımız Bologna’da meydanlar ve sokaklar inanılmaz derecede kalabalıktı. Bolognalılar Avusturya ve diğer Avrupalılar gibi akşam dışarı çıkmamaktan hoşlanmıyorlar yada hafta sonu sebebiyle sokaktalar. Tüm caddeler ışıl ışıl, aynı caddeden defalarca kere yürüyebilirsiniz. Kahveninizi pizzanızı alıp sokakta yürümeye devam ederek vakit geçirebilir veya Bolognalılar gibi bir şişe şarap alıp arkadaşlarınızla portikolar altındaki mekanlara ait masalarda sohbet etmenin ve sosyalleşmenin dozunu yükseltebilirsiniz.

Bolognanın renkli caddeleri

Tabi her zaman bardakta durduğu gibi durduramıyor İtalyanlar içeceğini. Günlerden cumartesi olunca sabahlara kadar süren alkol eğlenceleri erkekler arasında kız kavgalarına dönen sonuçlar doğurabiliyor.(burada da oluyor evet şahidiz) Gecenin 4’ünde gürültü bağrışmalar ile uyanıyorum. Sokakta kavga var, büyük ihtimal yanındaki kıza laf atanla racon kesmeye çalışan delikanlı İtalyan kavgada.(tespiti bu şekilde yaptım çünkü ortam bu tabire çok uygundu) Şimdi Şener Şen Ali Osman olup köşeden dönse gelse diye düşünüyorum. Kabadayı’daki gibi racon kesip ‘şunu edebinizle içemiyorsanız hiç içmeyin, hepinizi toplasam bir sürmeli etmezsiniz’ deyip hepsini birden tokatlasa gönderse diye geçiriyorum içimden. 😀

Bologna Nerede ? Bologna Nasıl Gidilir?

Bologna İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinin en önemli kentidir. İtalya’nın kuzeyinde yer alan kent her ne kadar İtalya’nın en turistik şehirleri olan Roma, Venedik, Floransa kadar turistik olmasada Verona, Venedik, Parma, Milano, Floransa ve ülke olan San Marino’ya yakındır. Dolayısıyla ülkemizden en uygun bilet bulma şansı veren Bologna ile bu yakın şehirleri de keşfetmeniz için de bir fırsatınız oluyor.

Biz Venedik, Floransa ve Roma seyahatlerimizde ulaşım problemini tren ile hallettik. Flixbus otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Yalnız kontrol ettiğimizde nispeten fiyatları daha uygun ama bazı şehirlerde saat ve durakları çok ters noktalarda idi. Tren bileti almak için Trenitalia veya https://www.italotreno.it/en ‘ya bakın. ağrılıklı olarak bu firmalar düzenli sefer yapıyor. Ayrıca bilet fiyatlarına bakarken sorgulamanızı mutlaka farklı saatlere göre de yapın. Mesela seferleri 08:00’den itibaren sıralıyorsunuz ama 7:45 te daha ekonomik bir sefer olabilir.

Bologna uçuşu ise İstanbul’dan yaklaşık olarak 2 saat 20 dakika sürüyor. İtalya yönüne genellikle uygun fiyatlı biletler Bologna ile beraber Milano şehrine oluyor.

Bologna Havalimanı Ulaşımı

Bologna’da havalimanı ulaşımı için otobüsler ve taksileri kullanabilirsiniz. Pasaport kontrolünden sonra bagajlarınızı alın ve Aerobus tabelalarını takip edin. Otubüs ulaşımını havalimanından Aerobus otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Firmanın havalimanı çıkışında bilet almak için ATM şeklinde makineleri bulunuyor. Kredi kartı ve nakit vererek alabiliyorsunuz. Aerobus biletlerinin satışı internettende mümkün ama yine aldığınız biletlerin QR kodunu bu makinelere okutup bilete dönüştürmeniz gerekli. Yani 2 defa bilet almak gereksiz. Bu otomatik makineler ayrıca bozulmaya meyilliler. Var olan 4 makineden 2 si bozuk, biri toplu bilet vermiyor diğeri kredi kartı kabul etmiyordu.

Bilet almak için o yoğun sırada yarım saat harcayıp yarım saatte otobüse binmek için sıra bekledik. 1 saatte otobüs Bologna tren istasyonuna ancak gidebildi. Otobüslerde çocuklara ait ücretlendirmeyi boya göre yapıyorlar. Eğer çocuğun boyu 1 metreden kısaysa ücretsiz, değilse ücrete tabi. ( ciddiyiz) Normal biletler ise 6 Euro.

Bologna Gezi REhberi

Eğer taksi kullanmak isterseniz yaklaşık 15 -20 Euroya merkeze ulaşabilirsiniz. Bence denenebilir çünkü otobüsler tam olarak merkezden değil merkeze yakın bir caddeden tren istasyonundaki son durağa yöneliyorlar. Hem zamandan hem efordan tasarruf edebilirsiniz.

Bologna Şehir İçi Ulaşım

Bologna’da kaldığımız süre boyunca toplu taşıma ihtiyacı duymadık. Zaruri olarak taksileri kullandık sadece. Onun dışında Bologna’da mesafeler birbirlerine çok uzun mesafeler değil, yürüyerek idare edilebilir. Bologna’da taksiler ise taksisine göre biraz problemli.

Dünyanın hiçbir yerinde sorunsuz taksi deneyimi yaşayamayacağız sanırım. Bu arkadaşlar taksiye maksimum 4 kişi alıyorlar. Hatta ne olmuş canım küçük çocuk var kucağımızda gider dediysek de ikna olmadıkları gibi internetten üşenmeyip mevzuatı açıp ingilizceye de translate edip gösterdi bir tanesi. Bravo sana taksici! Arabadaki fazla kişi olarak beni yürüttün.:) Yalnız farklı bir gün hastane için taksiye bindiğimizde kullandığımız taksici abinin de ellerinden öperiz. Adam hem 5 kişi bizi aldı, hem acile bıraktı. Adamsın adam! (ek olarak İtalya’nın geneli kuralcı olabilir, ayrıca 2 euro kadar bir bagaj parası alıyorlar.)

Şehirler arası seyahat etmek isterseniz ise Bologna Centrale (Bologna Tren İstasyonu) Bologna merkezine (Maggiore Meydanı) 20 dakika kadar uzaklıkta(1,5 km). Fazla yükünüz yoksa Via dell’Indipendenza boyunca keyifle yürüyebilirsiniz. Ayrıca Flixbus otobüsleri de gar yakınındaki terminalden kalkıyorlar.

Bologna’da Sağlık

Bologna Gezi Rehberi’nde aslında diğer gezi notlarımda olmayan bir tecrübeyi anlatmak için böyle bir açtım ihtiyaç olabileceğini düşünerek. Bologna’da yüksek ateş şikayeti ile hastane aramak mecburiyetinde kaldık!

Bologna’da hastane ihtiyacınız olursa google mapse hospital yazıp gitmeyin. Biz öyle yaptık siz yapmayın. Hastane diye gözüken 3 noktada hastane ibaresi bile yoktu. Ne bir İtalyan hastanenin yerini biliyordu, ne de nerede olduğunu tarif edebiliyordu. Ardından yukarıdaki adam olan taksiciyi bulduk en yakın hastaneye getirdi bizi. Taksi ücretleri ise şehir içinde maksimum 10 Euro kadar tutar. (ikiz kulelerden şehrin hemen dışındaki hastane 8 euro kadar tuttu)

Ayrıca hastanelerden bahsetmişken mutlaka seyahat sağlık sigortasını yaptırın. Burada yaptığınız ayakta tedaviler için belirtilen ücreti ve teşhis edilen hastalığa dair dokümanların fotoğraflarını çekin ve dönüşte sigorta şirketine bildirin. Paranızı iade alırsınız. Yatakta tedavilerde direkt sigorta şirketini arayın, hastane ile iletişime geçip masrafları kendileri karşılıyor. Yalnız Derdiniz bununla da bitmiyor olacak. Doktor için muayene parasını hastaneye ödeyemiyorsunuz. Bunun için para tahsil eden ofislere gitmek zorundasınız. Bizimkisi hastanenin dışında bir binadaydı ve haftasonu çalışmıyordu. 3 gün içinde yatırmamız gereken 25 euro muayene ücretini ödemek için pazartesi ilk iş kuruma koştuk. Bu tutar ödenmezse pasaporta işleniyormuş ve sadece italya değil tüm shengen giriş çıkışlarda karşınıza çıkıyormuş. Cezasından hiç bahsetmiyorum.

Bologna Çocuk Acil

Hastaneden bahsetmek gerekirse; hastaneye ulaştığımızda önce hasta kaydı yapan görevli biri sizi bekletiyor. Hasta kaydı yapan görevli şikayetinizi dinleyip sizi bekleme salonuna alıyor. Bekleme salonunda belli bir süre yine bekliyorsunuz. Sonra doktor gelip adınızı sesleniyor ve muayene olmaya gidiyorsunuz. Bazen biz de ülkemizdeki sağlık sisteminden şikayet ediyoruz ama başka ülkelerde de sıkıntılar yok değil. Yalnız İtalyan vatandaşlar sıra konusunda çok hoşgörülüler. Kesinlikle sizden sonra geldiler ise sıranızı almazlar. En azından bizim gördüklerimiz öyle idi.

Sağlık olsun diyelim aman başınıza bir şey gelmesin.

İtalya’da Lisan

Bildiğiniz üzere İtalya’da İtalyanca konuşulur ve Güntekin Onay kadar iddalı Fatih Terim kadar orta düzey İtalyancanız (orta düzey düşündük) yoksa İngilizce ile yetinmek durumunda kalırsınız. Yetinmek dedim çünkü yabancılar için ortak dil bu ülkede de İngilizce olsa da anlaşma yapmak güç.

İngilizce de sıkıntı yaşarsanız vücut dilini kullanmakta çekinmeyin çünkü karşınızdakilerin de müthiş bir İngilizce seviyesi olmayacak. Hastanedeki görevli kadın siz İngilizce konuşun ben anlarım ama çok net cevap vermemem dedi. “Anlıyorum ama konuşamıyorum.” (Aaa tam benim seviye. Bende konuşuyor ama anlayamıyorum). Hatta burada bir mide bulantısını tarif şeklimiz var ibretlik. Neyse seviye önemli. Hatta çokemelli.

Şu İtalyanca kelimeleri öğrenmeniz hoş olabilir İtalyanca gördüğüm kadarı ile genelde yazıldığı gibi okunuyor 🙂 (yalnız orta heceler biraz uzatılıyor. Perdono derken Perdooono, Bologna derken boloonya gibi)

Buongiorno(Boncoorno) : Günaydın
Chiao(Çauv) : Merhaba
Si : Evet
No:Hayır (bak ingilizce ile aynı)
Buona sera (buonasera):iyi akşamlar
Come Stai (come stai) : Nasılsın
io sto bene: iyiyim
non male:eh işte
Grazie(gratzye):Teşekkürler
Benvenuto(benvenuto):Hoşgeldiniz
Perdono(Perdono): Pardon (Tiziano Ferro’nun kulakları çınlasın)

Bologna’da Yemek

Şimdi size bologna’da yemk yemenin püf noktasını vereceğiz. Bologna da ne görürseniz hemen alın yeyin 😁 Çok basit değil mi ? inanın ner yerseniz çok pisman olmayacağınız bir şehir burası. Acak daha güzeli varmı kararsız kaldım gibi davranışlar sizi aç bırakabilir. Özellikle de merkez bölgede akşamları yaşanan kalabalık sizi bu hisse yöneltmesin. Pizza yemek isterseniz her köşe başında gördüğünüz dilim pizzacılardan alın. Gayet lezzetliler. Hem yemek için fazla zaman ayırmaz, gezmeye devam edersiniz.

Pizza Casa

Eğer pizzamı alayım gideyim otel’de/konaklama yaptığınız apartmanda yiyeyim derseniz Via marseladaki casa pizza tam size göre. 5 dakikada pizzayı yapıp hemen veriyorlar. Biz alıp eve geldik. Sebzeli, margarita ve 4 peynirli. Hepsi ayrı bir güzeldi. Fiyatları ise margerita 2,5 diğerleri 5 euro. Zaten Bologna’da elinde pizza kutusu ile gezen birçok kişi görebilirsiniz. Casa Pizza Google Konumu

Burada Yalın gezgin Fırat’tan öğrendiğimiz bir ipucunuda paylaşalım. Google Maps’e pizza al taglio yazın ve arayın. Dilim pizza yapan en yakın mekanlar sıralanacaktır. Bologna’da kötü pizza yeme şansınız pek yok. Evet Bologna’da tombiş bir birey olacaksınız. Devam edelim.

Makarna tarzı bir şey yemek isterseniz Osteria del orsa Bologna’nın en ünlüsü. Kapısında biraz sıra olsada bekleyin gelecektir.Osteria Google Konumu Güzel makarnaları var.Yalnız makarna seçiminde birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekebilir. Benim gibi domuz eti yemiyorsanız menülerinde bacon, salam ve ragu’ya dikkat edin. İtalya’da bolonez sos domuz eti ile yapılır. Bu ürünleri tercih etmeyiniz. Daha da emin olmak isterseniz garsondan destek isteyin. Onun yanında Lab16 alternatif bir çok seçeneği barından take away değilde take sit tarzı bir mekan.Lab16 Google Konumu Unutmadan bir mekanda oturup yemeğini yeyim derseniz birçok restoran saat 14:00 – 19:00 arası çalışmıyor. Aslında yukarda anlatmak istediğim bulduğunuzu yeyin olayı bu. Yoksa saatin 19:00 olmasını beklersiniz. 🙁

Osteri’da yer bulmak için sıra beklemek durumunda kalabilirsiniz.

El yapımı makarnaları ile tam bir makarna cenneti gibi görünen Stoflia Rina ise Bologna’nın en önde gelen restoranlarından olabilir. Stoflia Google Konumu

Stoflia Rina

Bunun yanında her İtalyan şehrinde bulabileceğiniz Marceto yani bir nevi bizdeki semt pazarları ayarında her gün çalışan pazarlar var. Bu pazarlar çeşitli ürünlerin yanı sıra AVM’lerdeki hamburgerciler gibi siparişi ver al-otur-ygit tarzı yerler. Zamanınız çok fazla değil ise buralarda pizzadan makarnaya birçok alternatif yemek bulabilirsiniz. Mercato di Mezzo‘ya sadece yemek için değil dolaşmak için de gidebilirsiniz. Google Konumu Bologna’da bulunan diğer diğer mercato ise Delle Erbe.

Bologna Mercato

Birde bunun yanında belirtmek istediğim hoşumuza gitmeyen kuver uygulamaları var. Bir mekana oturdunuz. Yemeklere baktınız, fiyatlarını incelediniz ve siparişinizi verdiniz. Yemekler geldi hesap ödeme kısmına geldiğinizde fişinizde acayip rakamlara denk gelen kuver/servis ücretleri çıkacaktır. Bazen %5 bazen daha fazla bazen kişi başı sabit olan kuver ücretleri can sıkıyor. Bilginiz olsun.

Bologna’da noel pazarları soğul geceyi sıcak hale getiriyor.

Yeme içme önerilerini küçük notlar ile pekiştirelim:

 • Bologna’da Krep yemek ister misiniz? Bombocrep aradığınız mekan olabilir. Google Konumu
 • Bologna’da tost yemek ister misiniz? Breaking Toast‘ın tostları kruvasan ile kahvaltı yapan İtalyanların kahvaltı türünden farklı bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Google Konumu
 • Anna Maria İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz alternatif bir aile restoranı. Sitesinde fiyatlarına kadar bilgi var. Google Konumu
 • Klasik İtalyan lezzetlerinin yanı sıra balık yemek istermisiniz? Nicola’s aradığınız yer olabilir. Google Konumu
 • Trattoria Del Rosso Bologna’nın en çok yorum alan noktalarından biri. Konumuza göre gidilecek seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz. Google Konumu
 • Kruvasan çeşitlerinden tatlı çeşitlerine turtalara kadar meyveler ile süslü tabakları servis eden Pappare’de alternatif kahvaltı ve öğün atıştırmaları için uygun bir yer. Google Konumu
 • Bologna’da dondurma mı yemek istiyorsunuz. Yılın her ayı Bologna’da dondurma bulmak mümkün ve İtalyanlar bu işin ustası. Her ne kadar Roma kadar olmasada Organic Galeto yapan Stefino Organic Gelato, en popüler Bologna dondurmacısı Cremeria Cavour, dondurmadan tatlılarına kadar yelpazesi ile La Sorbetteria Castiglione, dondurma çeşitleri ile aklınızı karıştıracak olan Gelateria Gianni sizi bekliyor.

Bologna’da Nerede Kalınır? Konaklama

Bologna’da konaklama için Maggiore Meydanı‘nına yakın yerleri tercih edin. Bunun yanında Bologna’nın en hareketli Cadde ve sokakları Via dell’Indipendenza, Via Rizzoli, Via Ugo Bassi‘dir. En geniş ve trafiğe kapalı olan bu caddelere yakın noktalar konaklama için uygundur.

Vita’nın Konumu ikiz kulelere çok yakın. Ayrıca Via Marsala Bologna’nın birçok yemek lokasyonuna oldukça yakın. Ayrıca portikoları ile ünlüdür. Bu bina tarihi bir yapının otel olarak kullanılması ile dönüştürülmüş.

Biz bu caddelere yakın konumu ile Via Marsala’da bulunan Studio Vita‘da kaldık. merkeze oldukça yakın konumu ile zorluk çekmedik. Bizimde kullandığımız arama motoru Agoda üzerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Agoda üzerinden fiyat aramak ve sorgulama yapmak için Agoda’da Otel Arayın. Alternatif dell’Indipendenza caddesini tercih edebilirsiniz. Burası merkez ile tren garı bağlantısını sağlayan bir caddedir.

Bologna Gezilecek Yerler

Uzun süren Bologna Gezi Rehberinden sonra Bologna’da Gezilecek Yerler’i sıralıyoruz. Bunun için ayrıca aşağıda yer alan Google Haritalarda açabileceğiniz gezilecek yerleri gösteren bir harita hazırladık. Tıklayıp istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Google haritaları internet olmadan offline’da kullanabilirsiniz. Nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Bologna Gezilecek Yerler Haritası .

Bologna Gezilecek Yerler Listesi Bologna Gezi Rehberi

1. Piazza Maggiore

Piazza İtalyancada meydan anlamına gelir. Gerek Bologna’da gerek İtalya’da çok fazla sayıda Piazza göreceksiniz. Piazza Maggiore Bologna’nın en ünlüsü ve en merkezde olanı. Bu meydanda birbirinden eşsiz bina ve yapılar bulunuyor. Şimdi onlara bakalım.

Bologna Maggiore

2. San Petrino Bazilikası

Piazza Maggiore’de bulunan en dikkat çekici yapı olarak karşımıza çıkıyor San Petrino. San Petrino’nun büyüklüğüne rağmen tamamlanmadığını göreceksiniz. Öğrendiğimize göre Papa bu kadar büyük bir kilisenin yapımına karşı çıkmış. 1390 yılında yapımına başlanan yapı 1630’da kısmen tamamlanmış. Ayrıca buranın terasından faydalanabilir tepeden bir Bologna manzarası görebilirsiniz.

Bologna San Petrino Katedrali

3. Palazzo dei Notai

Piazza Maggiore’de noterlik mesleği için yapıldığı bilinen kırmızı renkli binadır. Binanın önünde okka ve diviti simgeleyen objeler ile süslüdür.

Palazzo dei Notai

4. Palazzo dei Banchi

Piazza Maggiore’de inşa edilen 16. yüzyıla tarihlenen bu yapı adını değerli kağıt alım-satımı yapan sarraflardan (banchi) almış. Şimdilerde ise meydanın en ilginç yapılarından biri olarak göze çarpmakta fotoğraflanmakta. Binanın yapılış amaçlarından biri arka tarafındaki çarpık yapı görüntüsünü kapatmakmış.

5. Palazzo d’Accursio

Maggiore Meydanı’nda inşa edilen yapı hukuk profesörü Accursio’nun evi imiş. Belediyenin satın aldığı bina 13. yüzyıldan 2008 tarihine kadar hizmet vermiş. Daha sonraki dönemlerde inşa edilen saat kulesi ile meydanın güzelliği ile binanın görkemi katlanmış. Bina ayrıca belediyenin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Palazzo d’Accursio

6. Bibliotecca Salaborsa

Maggiore Meydanına bakan diğer yapı ise Salaborsa. Bir iş merkezi olarak kullanılan yapı daha sonra belediye tarafından kütüphaneye dönüştürülmüş. Kemer ve sütunları ile dikkat çeken yapının tavanıda süslü. Ayrıca cam tabanının altında antik bir şehir kalıntılarını ücretsiz görebilirsiniz.

Salaborsa

7. Palazzo del Podestà

Maggiore’de bulunan diğer bir Palazzo ise Podesta. Podesta 12. yüzyılda yüksek rütbeli memurların malikanesi olarak inşa edilmiş. Bir de kulesi olan sarayın kapasitesi yetmeyince arka tarafına yine bir palazzo olan Re Enzo inşa edilmiş. Çan kulesi olağanüstü durumlarda kullanılırken bu kuleyi oluşturan sütunların bir gizemi ile karşılaşıyoruz. Çapraz sütünlara yüzünüzü dönüp birşeyler fısıldadığınızda çarprazınızdaki kişi bunu duyabilmekte. Bu eylemi yapan meraklı gözlerin sırasına şahit olduk. Sizde deneyin. (nasıl bir etkileşim çözemedik.)

Palazzo del Podesta

8. Neptün Çeşmesi

Meydanın ortasında bulunan çeşme Papa’nın emri ile heykeltraş Giambologna’ya yaptırılmıştır. 16. yüzyıl eseri olan bronz heykel süs havuzu ve çevresindeki deniz kızları ile çevrelenmiştir. Hemen arkasında Aralık 2019’da büyük bir noel ağacına ev sahipliği yapıyor.

Bologna Nerptün Çesmesi

9. İkiz Kuleler (Asinelli ve Garisenda)

Bologna’nın simgesi olan ikiz kuleler Via Rizzoli’nin bitimindeki küçük meydanda kentin koruyucu azizi olarak nitelendirilen San Petronio heykelinin iki yanında yükseliyor. Asinelli olan uzun kule Asinelli ailesi tarafından 12. yüzyılda inşa edilmiş.(Artık nasıl bir zenginlik geldi ise Bologna’ya tüm yapılar neredeyse inşası bu tarihte) Sonrasında belediye tarafından satın alınıp gözcü kulesi olarak kullanılmış. 97 metre uzunluğunda olan kule 500 basamaktan oluşuyor.Arzu ederseniz tırmanabilirsiniz. Bizim gözümüzde pek gerçekleştirilecek bir eylem olmadığından aşağıdan heybetine bakmak ile yetindik.

Bologna – Asinelli

Diğer kısa olan kule Garisenda ise 60 metre uzunluğunda. eskiden daha yüksekmiş ama çökme riskine karşı traşlanmış. her iki kulede de Pisa kulesi gibi bir eğim olduğu söyleniyor. Dönemin statü sembolü olarak inşa edilen kulelerden günümüzde 21 adet kalmış. (sanırım şimdiki dönem müteahhitlerin çıkabildiği kadar kat çıkması) Daha fazla yükseklik sevenler için Teoman’dan Gökdelenler şarkısını armağan edelim.

10. Archiginnasio

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi batı dünyasının ilk üniversitesi olma ünvanını elde etmiş. Dönemin Papa’sı 1562 dağınık olan bölümleri bir araya toplamak için bu yapıyı inşa ettiriyor. Yapının portikoları, duvarları tabanları muazzam süsler ile donaltılmış. Ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Yapı meydandaki San Petrino bazilikasının arka tarafında yer alıyor.

Archiginnasio’nun ihtişamından bir kesit.

11. San Pietro Katedrali

San Pietro Katedrali Indipendenza caddesi üzerinde bulunan 1184 yılında yapılmış bir yapıdır. 15 Aralık Pazar günü saat 16:00’da katedrali ziyaret ettik. Katedral’de öne çıkan iki unsur bulunuyor. Biri katedral zemininin altındaki cam tabanda görülen kalıntılar ile mahzeninde yer alan piyanosuyla müzeye çevrilen koleksiyonu. Diğeri ise şehrin en büyük kulelerinden biri olan çan kulesi.

Bologna – San Pietro Katedrali

Kuleye çıkmak için biraz zahmet gereksede yukarıda çok güzel bir manzara sizi bekliyor olacak. (5 euro giriş)

12. La Piccola Venezia

Küçük Venedik diye tercüme edilen La Piccola Venezia Bologna’nın içinde kalmış küçük bir kanal. O kadar küçük ki burada önünden geçip farketmedik bile. Via Pinella sokağında yer alan kanalda bir de küçük bir pencere konulmuş seyretmek için. Yalnız biz gece gittiğimizden aydınlatma olmadığından pek bir şey göremedik. Zamanınıza göre ziyaret edebilirsiniz.

Bologna’nın Venediğine gizli bir bakış atabileceğiniz gözetleme penceresi. Biz geldikten sonra sanki herkes burayı arıyormuş gibi kalabalıklaştı.

13. Piazza Santa Stefano

İkiz kulelerin hemen arkasında 3 ayrı cadde uzanır bu caddeler kızıl partikoları ile ünlüdür.Bu caddeler Santa Stefano,Maggiore ve S. Vitale’dir. Metrelerce uzanan partikolarda grafitiler, renkli ve süslü dükkanlar, pizzacılar ve galetocular göreceksiniz. Aslında Bologna’da ne kadar zaman kalırsanız o kadar zaman görülecek yer var.

Santa Stefano

Caddenin sonunda Sata Stefano meydanına ulaşacaksınız. Bu meydanda yedili kilise olarak bilinen bir basilica bulunuyor. Ücretsiz burayı gezebilir eğer şansınız varda haftasonuna denk geldiyseniz bit pazarını görebilirsiniz.

14. Bologna’nın Porticoları

Bologna’yı ziyaretinizde sıklıkla göreceğiniz ve ilk başta sizi şaşırtan harika fotoğraf kareleri çekebileceğiniz alanlar olan Porticolar var. İtalyancası Portiko olan Varaklar tüm kaldırımların üstlerini örtmüş, yıllardır bu şekilde sıralanan müthiş kombinasyonları ile çevreye simetrik bir görüntü sunuyorlar. En güzel yanlarından biri de şemsiyeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Aşağıda bir kaç güzel partiko örneği yakaladık(kaydırmalı)

Tren istasyonundan başlayan ve ana meydana boyunca uzanan sayısız portikolara Via Marsala’dan San Stefona arasındaki portikolar eşlik ediyor. Ahşap, oymalı, yüzlerce portiko arasında fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Hangisini görmeliyim diye kendinizi yormayın. O kadar çok ki her gördüğünüzde tepkinizi ortaya çıkaracak bir ses çıkarabilirsiniz. Ayrıca her köşe başındaki sokaklara iyi bakın. Grafiti veyahat dar sokaklar ile karşılaşacaksınız.

Tıpkı Ömer Üründül

15. Bologna’nın Şehir Kapıları

Bologna’da eski şehir surlar ile çevrili imiş. zamanla surlar yıkılmış fakat şehir kapıları sağlam bir şekilde kalmış. 10 adet olduğu bilinen şehir kapılarından en iyi durumdaki kapı tren istasyonu yakınındaki Porta Galleria. Hemen karşısında ise Montagnola Parkı ve önünde görkemli merdivenleri Scalinata Del Pincio bulunuyor.

Porta Galleria

Yine aynı şekilde şehrin güneybatısında bulunan Porta Saragozza diğer kapılara göre daha görkemli. Zaten şehrin kapılarıda şehri çevreleyen oto yola bakmaktalar.

Scalinata Del Pincio

Bologna Kısa Kısa

 • Bologna konusunda sıklıkla belirttiğim şey ne kadar vaktinizin olduğu. Vaktiniz olduğu kadar müze, cadde, partiko(portico yada varak), şehir kapısı görebilir ayağınıza kara sular ininceye kadar km yapabilirsiniz. Bunlardan biri de şehrin dışında bulunan Madonna Di San Luca. Bir bazilika olan yapı için saymışlar yaklaşık 660 adetten fazla varak geçerek ulaşabilirmişsiniz. Biz yeterince bazilika gördüğümüzden buraya gitmedik, ama gezilecek yerler haritasında konumunu işaretledik. Vaktinize göre değerlendirebilirsiniz.
 • Bir diğer basilica ise San domenico. Kıymetini sonradan öğrendiğimiz kilisede Michelengelo’nun üç heykeli bulunmaktaymış. notlarınıza alınız.
 • İkiz kulelere gitmiş iken hemen yakınındaki Palazzo della Mercanzia‘yı farketmiş olmalısınız. Hayran hayran kendisini seyrettiren bu Palazzo’lardan İtalya’da çokça göreceksiniz.
 • Birçok yerde okuduğumuz önerilen 1907’den beri faaliyette olan mekan Café Pastry Gamberini’den hiç memnun kalmadık. Yediğimiz tatlılar lezzetsiz olduğu esspressosu 8 damlalık sıcak çikolatası bildiğiniz acıydı. Hepsinin yanında kuveri bahşişi derken 30 küsür Euro ödeyip paramıza acıdık. Gitmenize değmez.
 • Bir şehirde bir çok tarihi öge olurda arkeoloji müzesi olmaz mı ? Museo Civico Archeologico Maggiore Meydanı’ndaki San Petrino Bazilikası’nın yan sokağında yer alıyor. Göz atmanızı tavsiye ederiz.
 • Bologna’da ön plana çıkan aktivetelerden biri de Bologna Belediyesi’ine ait tiyatro ve opera binası. 4 katlı balkonlu ve sütunlu güzelliği ile opera izlemek nasıl olurdu sizce ? Program için : http://www.tcbo.it/
 • Bologna’da tüm detaylar ile uğraşmayıp tadım turlarına katılabileceğiniz turlar da mevcut. kahvaltı ile başlayıp makarna kursularına katılım ile devam eden aktivitede Bologna’nın bir çok tadına bakma şansınız olacak. Detaylar : https://www.tastebologna.net/classic-bologna
 • Bu bölgenin şarapları da meşhur. Öne çıkan öneriler arasında Pignoletto ve Sangiovese.
 • Bologna’nın bolonez sosu meşhurdur. Ancak onlar bolneze ragu diye hitap ederler. Bolonez sos bölgede domuzdan yapılmakta. Eğer benim gibi hassassanız dikkat edin. Tercihiniz Tortelloni olsun. Yada sadece vegeteryan diyebilir, yada domuz istemiyorum diyebilirsiniz.

Bağlantılı Diğer Yazılarımız:

Floransa Gezi Notları

Venedik Gezi Notları

Pisa Gezi Notları

Roma Gezi Rehberi

Vatikan Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 610 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Neuschwanstein - Münih Gezilecek Yerler
Previous Post

5 Comments

 • Çok detaylı ve doyurucu bir çalışma olmuş. Ellere gözlere ayaklar sağlık olsun

  • Çok teşekkür ederim. Umarım gidenler görenler fayda sağlar.

 • Merhaba Cengiz, ben de tam kendi Bolonya gezi yazimi hazirlarken seninkini gördüm. Noel öncesi renk renk isiklarla çok güzel görünüyor. Bu güzel yazı icin eline sağlık.

  • Selamlar Mutlu. Çok memnun oldum. 14 Aralık’ta oradaydık aynı zamanda orada olmuş olabilir miyiz? 🙂

   çok teşekkürler.

 • Merhaba, ben kasim sonu gittim ama elim çok ağır hala yazisini hazırlayamadım 😂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts