İtalya
28 min read
1414

Floransa Gezi Rehberi

Ocak 20, 2020
7
Floransa Gezi Rehberi

Bir şehir için sanatın her türlüsü fazla olursa ziyaretlerin süresini uzatırsınız. Hani çocukken misafirliğe gittiğiniz evde süper olduğunu ya da bir lunaparkta olduğunuzu düşünün. Hiç ayrılmak istemezsiniz. İşte Floransa’da hissettiğiniz böyle bir his. Floransa küçük bir kent olmasına rağmen o kadar görkemli ki Floransa gezi rehberi‘ni çıkarmak bloğun en zor işlerinden biri oldu.Çünkü ne kadar anlatsak bir şeyler eksik kalacaktı. Floransa’da bir şeyin daha farkına vardık bu sayede : Bir şehri güzelleştirmek isterseniz sanat aradığınız şey. Sanat ile tarihi doku uyuşmuş ve geniş bir yelpazede Floransa Gezilecek Yerler listesi kalabalıklaşmış.

Floransa’da Rönesans’ın izlerini takip ettiğinizde şu yargıya varıyorsunuz: İtalyanların sanata olan saygılarımı yoksa tarihlerini sahiplenmeleri mi bu şehri güzel kılan? Bilemiyorum fakat Floransa’da her köşe başında bir heykel, her sokakta ve meydanda film dekorlarını andıran ferforjeli tabelalar, ışıklı renkli dükkanlar ve panjurlu koca koca ahşap kapılar göreceksiniz. İtibar kazanmak için yapılmış olduğunu düşündüğüm yüzyıla dayanmış heybetli görüntüleri ile büyüleyen, bizdeki tabiri ile konak gibi yada saray yavrusu diyebileceğimiz palazzolar ile Floransa’da Rönesans’a dair bahsedilecek çok şey var.

Floransa’da bir Noel Pazarı

Floransa’da neler yapılır? Floransa’ya geldiyseniz özetle size şunları yapmanızı/denemenizi öneririz.

 • Duomo Katedralini ve Giovanni Vaftizhanesini görün. Kentin en görkemli ve dikkat çeken noktasıdır.
 • Kentin ortasından ikiye bölen Arno nehri üzerindeki çarşılı köprü Vecchio‘yu seyre dalın.
 • Kenti yükseklerden gören ve müthiş bir manzara keyfi sunan Michelengelo Tepesine çıkın ve manzarayı arkanıza alıp fotoğraf çektirin.
 • Floransa’nın ve İtalya’nın en güzel tatlarını tadın. Pizza, Makarna, Biftek, Dondurma ve Tramisu.
 • Rönesansın ve ortaçağın izlerini takip edin. Davut heykeli, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Duamo ve Palazzo Vecchio. Bir konuda iddaalı olmak gerek, Floransa’yı görmeden en sevdiğiniz şehri belirlemeyin!
Floransa Akşamı Sokakları

Aşağıda detaylara girmeden eğer Floransa ziyaretiniz varsa gitmeden önce bir solukta izleyebileceğiniz 2022 yapımı bir mini dizi var: From Stratch. Sanat tarihi ve yemeğe düşkün 2 kişinin Floransa’da aşka dönüşen öyküsünü bu muhteşem şehrin sokaklarında seyre dalabilirsiniz.

Şimdi detaylara bakalım:

Medici Hanedanlığı & Floransa

Floransa’yı anlatıpta Medici‘leri anlatmazsanız Medici’lere değil bu şehre haksızlık edersiniz. 14-17. yüzyıllar arasında hüküm süren ve dönemin önde gelen hanedanlarından olan Medici Hanedanlığı, Avrupa’nın Hasburgları gibi dönemin en varlıklı ailelerindenmiş. Bu aile o kadar çok zenginleşmiş ki ticaretten elde ettikleri ile evlerini saraylarını yaptırmışlar, içine bulabildikleri ne kadar sanat eseri varsa koymuşlar, sonrasında detayını gezilecek yerler listesinde aşağıda göreceğiniz Pizzi Sarayı‘nı satın almışlar. Halk beni görmeden nasıl gideyim saraydan saraya diye düşünürken Ponte Vecchio’nun (Vecchio Köprüsü) üstünden geçen kapalı bir yol yapmışlar.

Floransa’da Mediciler’in hüküm sürdüğü döneme denk gelen bir çok tarihi yapı ve koleksiyonu olan müze var. Zaten şehrin en büyük güzelliği buradan geliyor. Ticaret ile başlayan zenginlik aileyi devlet başkanlığı, prens ve Dük’a sanlarını taşımalarına sebep olmuştur. Sanata dönemine göre aşırı değer veren Hanedan Floransa’dan dünyaya yayılan Rönesans hareketine öncülük etmiştir. Pek çok bilim adamı ve sanatçıyı himayelerine almışlardır. Bunlardan biri de Dünya yuvarlak diyen ve kilise tarafından aforoz edilen Galileo‘dur. Aynı zamanda Leonardo da Vinci, Michalengelo,(kendisini bumçikalı ninja sananlar el kaldırsın-Ninja Turtles), Botticelli, Brunelleschi gibi sanatçılara çalışma imkanı sağlamışlardır. Papa’nın ve kilisenin gücünü bilen hanedan Vatikan’ıda elde tutabilmek için 3 papa yetiştirmiş, çok sayıda Floransa hükümdarı yaratmıştır. Bununla beraber evlilik yoluyla Avrupa’daki diğer hanedanlar ile aileler kurmuştur.

Siyah Beyaz bir Floransa fotoğrafı bile tarihini koruyan Floransa için eski bir fotoğraf algısı yaratıyor.

Son dönemin önde gelen dizisi İskoç Kraliçesi Mary’in hayatının anlatıldığı Reign isimli dizide Fransa Kraliçesi Megan Follows’u Catherine de Medici olarak izlemekteydik. Yani aile sadece İtalya değil, Fransa’nında hanedan üyesi idi. Neyse bu kadar tarih kafi diyelim, aile üyelerini tanıtırsak bu rehberi kimse okumaz 🙂 Altta güzel bir fragman var. Belki bakarsınız.

Reign Fragman – Altyazılı

Floransa’da Yemek

Tüm İtalya gibi Floransa’da İtalyan mutfağının en hakim özelliklerini barındıran bir şehir. Pizzalardan makarnalara biftekten dondurmalara ve tatlılara varan bir yelpaze var.

Floransa’da değil İtalya’da sanırım tek sorun kahvaltı olsa gerek. Mediciler kente rönesansı getirmiş fakat kahvaltıyı getirememiş. Sabahları kruvasan yeyip durmuşlar. Floransa’da kahvaltı yapmak isterseniz konaklayacağınız otelde rahatlıkla kahvaltılı bir opsiyon tercih etmenizi öneririm. Onun dışında en uygun seçenek ise fırın anlamına gelen Forno‘lar. Bizdeki fırın&pastane karışımı bir işlev gören forno’larda kruvasan, çörek, kek gibi çay-kahveye eşlik edecek birşeyler bulabilirsiniz. Floransa’da forno diye google maps’e yazınız ve yakınlardaki bir forno’ya ulaşınız. Yalnız kötü bir haber daha verelim, İtalyanlarımızın hamur işleri genellikle tatlı. Mesela bizim tatlı olmadığını düşündüğümüz açmaya benzeyen çörekleri yapış yapış şeker ile tatlanmıştı. Yapacak tek olumlu hareket buralardan bizdeki pideye benzeyen peynirli ve patatesli hamurişlerini almak olabilir. Yada marketlerde satılan kruvasanlardan da alabilirsiniz. Maalesef Cemal Süreya Floransa’ya uğramadığından kahvaltı ve mutluluk arasındaki ilişki burada henüz keşfedilmemiş.

Forno Vecchio

Yemek mevzularına giriş yapmışken biraz can sıkıcı bir durum olan Coperto uygulamasından bahsedelim. Bolonez sosu Bologna’lılar bulmuş ama Coperto gibi bir uygulamayı tüccar Floransalıların bulduğuna eminiz. Bir mekana girmeden önce kapıda yer alan menüsüne herkes gibi göz atarsınız, fiyatlara bakarsınız ve sizin için uygunsa mekana girersiniz. Yemeğinizi yediniz ve hesabı istediniz adisyonunuza baktınız ve copertoyu gördünüz. Coperto bir nevi bahşiş ve masa hazırlama ücreti olarak adisyonlara eklenen bir ücrettir. Hiç bir mekanda belli bir standartı olmayan bu ücret kimi zaman %10 kimi zaman %20 gibi boyutlara ulaşabiliyor. Mesela bizim yediğimiz 68 Euro’luk yemeğin 12,50 Euro’su coperto’ydu. Yorumsuz.

Çok olumsuz gittik sanırım. Biraz güzel şeylerden bahsedelim. İtalya’da yenebilecek en güzel yiyeceklerin başında pizza gelir. Pizza denilince Floransa’da akla da Gusto gelebilir. Arno nehrinin Pitti Sarayı tarafında kalan Gusto şehrin odun ateşinde pizza yapan en iyi pizzacılarından biri olabilir. Sahibi oldukları anlaşılan 3 adet beyfendinin fotoğraflarının asılı olduğu gustapizza 5 dakikida yaptığı müthiş pizzaları Mehmet Yaşin deyimi ile damak çatlatıyor. Sizde bir damak çatlatın deriz. Fiyatları ise makul, Margherita 6 Euro iken Pizza del Giorno‘su 8 Euro. Mekanda İster fıçılardan yapışma masalarına konulan bar sandalyelerine kurulun, ister yanınıza paket olarak alın ve arno nehrine karşı keyif yapın. Şundan eminiz bir pizza ile doysanız da fazlasını isteyeceksiniz. Biz pizzaları görür görmez hemencik hüplettiğimizden fotoğrafını çekmemişiz af buyurun.:(

Gusto

Pizza üstüne gelin size bir de dondurma siparişi verdirelim. 14 senedir Floransa’da yaşayan Nedima’nın önerdiği mekan Galeteria La Carreria da alıyoruz soluğu. Ponte ala Carreria manzaralı dükkanın önünde aralık ayında sıra olduğunu görüyoruz. Neyseki burada cuver ücreti yok. 😉 Külahınızı istediğiniz boyutta seçip ve (fiyat külaha göre) istediğiniz dondurmayı koydurun. Sonra dondurmalarını alıp Arno nehri üstündeki Carreria köprüsüne geçip çarşılı köprü Veccihio ile fotoğraf çektirin. Floransa’da birden fazla gününüz varsa buraya 2. kere geleceğinize eminiz.

Galeteria La Carreria
Galeteria La Carreria

Akşam yemeği tercihimizi biz Bistrot 74‘den yana kullandık. Dumo Katedrali’nin yan tarafındaki Via Dei Servi sokakta yer alan Bistrot 74’te makarnadan pizzaya birçok seçeneği bulabilirsiniz. Fiyatlarına bakacak olursak Gorgonzola Peynirli Gnocch Gorgonzola 9.50, 4 Peynirli Ravioli 11.50, Margherita 7.00, Pestolu Tagle 8.00. Nispeten sakin olan bir mekana gidemezseniz çok üzülmenize gerek yok.

Aşağıda yeme-içme notları ile ilgili küçük ipuçlarını paylaşıyoruz.

*İtalyada çalışan Türk mühendis Fırattan öğrendiğim birkaç bilgiyi de ekleyeyim buraya kendisini anarak. Pizza al taglio diye google haritalar üzerinde arama yaparsanız dilim pizzacı bulabilirsiniz.

* Floransa’da tüm İtalya’da olduğu gibi Mercatolar yemek için tercih ediliyor. Mercato Centrale Firenze‘de İtalyanlar meyve-sabze kasap ihtiyaçları gibi birçok ihtiyaçlarını karşılıyorlar.Tüm bunların yanı sıra bu çarşılarda yeme-içme gibi seçeneklerde (tatlılar, atıştırmalıklar) var. Nispeten ekonomik olan bu pazarlara uğramanızı tavsiye ederiz. Google Konumu

Mercato Centrale Firenze

* Kahvaltı için çok olumsuz konuştuk farkındayız ama kruvasan ve kahve de ilk seçenek bu şehirde. La Menagere bunun için uygun bir yer. Sadece bu değil tatlı yelpazesi de geniş. Via de Ginori 8, Konumu

*Roma’nın meşhur pizzacısı Michele Floransa’da da bulunuyor. Julia Roberts’ın İtalya’dan başlayıp uzakdoğuda sonlanan filmi Ye-Dua et-Sev fiminden kareler duvarları süslemiş. Yukarıda anlattığımız pazarın arka tarafında Piazzo Mercato 22, Konumu

* Dünya’nın en iyi şarapları Fransa’da diyen Vedat Milor’a İtalya’da mı Fransa’da mı diye sorduklarında verdiği cevap bu. Ama bu İtalyan şaraplarının kalitesiz olduğu manasına gelmez. Toscana Şaraplarının ününü duydunuz tabiki. Akşam Vecchio manzaralı tadım yapacağınız yerin adı Signorvio (Konumu) . Dei Vardi 46.

Signorvio-R-Denny

*Floransa’da bunların dışında en çok Trattoria isimli mekanlar ile karşılacaksınız. Bu mekanlar genellikle akşam yemeği ile tercih edilen yerlerdir. Trattoria meyhane anlamına gelir. İşte onlardan en bilindikleri Trattoria Za Za. Açık ara Floransa’nın en çok yorum alan mekanlarından birisi. Izgara seçenekleri ile öne çıkıyor. Piazza Mercato Centrale 26 (Konumu)

* Şehirde öne çıkan lezzetlerden biri de Panino (sandviç). En ünlü paninocu ise All’antico Vinaio. Kendi ekmeklerini yapan mekanda et ürünleri ise domuz. Hassasiyetinize göre peynir çeşitleri de var. Çeşitler 5 euro Via Neri 76 (Konumu)

* Floransa’nın en gözde mekanlarından biri de Nerone. Yemekleri bir kenara dekoru ile de tam puanı alan bir mekan. Öne çıkan Lezzeti ise Fiorentina Steak. Bizim fırsatımız olmadı ama Floransa’da biftek süt danasının sırtından elde etilen etin az pişirilmesi ile servis edilen lezzetmiş. Mekanın aynı zamanda pizza ve tatlıya geniş bir yelpazesi var. Via Faenza 95 (Konumu)

Nerone by R.Peykov

*Floransa’da en çok önerilen Tatlı+Kahve ikilisini yapacağınız yer Gilli. Yalnız burada masada oturmak istemeyebilirsiniz çünkü masada oturmanın +5 Euro ücreti var. Biz barında tiramisu+kahve keyfi yaptık. Roma’daki tiramisuya yanaşamaz kanımızca ama notlarınızda yer alsın. Yani gitmesiniz de olur. Aşırı turistik ve pahalı bir lokasyon.

Gilli & Tiramisu

Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa’da en çok aranan ve merak edilen diğer konu nerede kalınacağı. Floransa’da her yere yakın olmak istiyorsanız Dumo Katedrali ve çevresini kendinize merkez alabilirsiniz. Buradan Vecchio Köprüsü ve Novella tren garı arasında bir üçgen oluşturabilirsiniz. Bu üçgen arasında kalacağınız herhangi bir yer sizi ulaşım açısından rahat ettirecektir.

Tabi eski şehir bölgesi burası olduğu için burada karşınıza çıkacak seçenekler genellikle eski apartman daireleri olacaktır. Bizim tercihimiz Relais Martinez Florence oldu. Bulunduğu konum çok iyi durumdaydı. Floransa Katedrali’nin yan sokağında yer alan tarihi bir binadaydı. Buradaki fiyatlara veya başka bir yer sorgulamak isterseniz bizim de kullandığımız Agoda arama motorunu tercih edebilirsiniz. Yalnız apartman dairelerini kiralamak bizim gibi 4-5 kişilik ziyaretçiler için uygun olabiliyor. Eğer çift olarak ziyaret edecekseniz oteller ilk tercihiniz olsun. Çünkü ekstra temizlik ücreti gibi ücret talep edebiliyorlar. Şehir vergilerini oteller gibi buralarda da ödüyorsunuz.

Floransa’ya Ne zaman Gidilir ?

Floransa’yı ziyaret etmek için en uygun mevsimler kesinlikle bahar ayları. Hem yüksek derecede sıcaklık yok hemde üstünüze kat kat giyilecek soğuk hava. Biz yılbaşı öncesi noel pazarları ve sokakların ışıltısını görmek için Aralık ayında gittik. Açıkçası değil Floransa’da İtalya’da bile Almanya ve Fransa’dakine benzer bir coşku yok. Ziyaret ettiğimiz Bologna ve Floransa nispeten Roma ve Venedik’e göre daha iyiydi bu konuda.

Hazır konusu gelmişken Floransa için en az 2 gece konaklamanızı öneririz. Çünkü şehirde keşfedilecek tarih ve yapının yanı sıra bir o kadar da tat var.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Floransa’ya gitmek için en mantıklı seçenek havayolu. Şehrin kendisine ait bir havalimanı bulunsada maalesef Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş bulunmuyor. Hal böyle olunca buraya Türkiye’den ulaşmak için diğer şehirlere uçmayı tercih edeceksiniz.

Floransa’ya en yakın uçuş olan şehirler Milano, Bologna, Venedik ve Roma. Aslında bu size güzel bir fırsatta sunuyor. Örneğin biletlerinizi Bologna gidiş, Roma dönüş (veya tam tersi) şeklinde alırsanız bizim çizdiğimize benzer bir rota yapabilirsiniz. 1 haftaya 5 İtalyan şehri sığdırmak mümkün.

Floransa’ya diğer şehirlerden ulaşmak için en uygun seçenek ise tren. İtalya’da tren sistemi o kadar gelişmiş ki tren istasyonları şehirlerin kalbi. Floransa’daki istasyonun adı ise Santa Maria Novella. Burada dikkat edeceğiniz bir kaç konu var. Birincisi tren biletlerinizi mutlaka önceden alınız. 2. ise bazı rotalarda bilet satan farklı tren şirketleri var. Birisi diğerine göre nispeten ekonomik olabiliyor. En kapsamlı ağa sahip olan firma: Trenitalia https://www.trenitalia.com/

Unutmadan Floransa diye arama yaparsanız bir sonuç bulamazsınız. Biz Floransa diyoruz aslı Firenze. Biz Floransa’dan Roma’ya olan biletlerimizi İtalya’ya gitmeden evvel 14,90 Euro’ya almıştık. Bazı zamanlar yoğunluğa göre bu fiyatlar 2 katına çıkabiliyor. Taktik olarak şunu söyleyebiliriz. Örneğin fiyat sorgulaması yapacaksınız internet sitesinden gideceğiniz günü seçtiniz ve arama yaptınız. Saat otomatik olarak 08:00 olarak gözüküyor. Eğer saati geriye çekerseniz mesela 06:00 gibi. saat 08:00 öncesi biletleri görüp daha uygun fiyat sorgulayabilirsiniz. Bizim biletlerimiz bunun gibiydi. Mesela yarım saat öncesindeki tren gözükmüyordu ama fiyatı %50 ucuzdu. Yine aynı şekilde Bologna-Venedik biletlerimizi ise 12.75 Euro’ya aldık. Milano yönüne gidecekseniz de benzer sorgulamaları yapabilirsiniz.

Floransa’dan Bologna’ya mı gitmek istiyorsunuz ? İşte size farklı bir seçenek olan tren firması İtalo web sitesi . Floransa-Venedik, Floransa-Napoli, Milan-Venedik, Milan-Roma, Milan-Napoli yönlerine alternatif hızlı rotaları bulunuyor. Biletlerinizi trenitaliadan almadan evvel mutlaka İtalo’dan da sorgulayın. Biz Bologna-Floransa arasını İtalo ile yaptık. Fiyatı 12.90 Euro idi. Tren biletleri ile ilgili unutmamanız gereken şey ise mutlaka biletlerinizi basınız. Kağıt kopyaları yanınızda olsun. Yabancı memlekette telefonunuz çekmez, internete bağlanamazsınız bilet kontrollerinde ceza yemeyin.

İtolo biletlerinizi aldıktan sonra buna benzer karekodlu bir pdf dmkuman gönderiyor. Mutlaka baskı alın.

Floransa’dan Pisa’ya mı gitmek istiyorsunuz? İşte en endişe etmeyeceğiniz seçenek ve şehir Pisa. Floransa’dan Livorno yönüne neredeyse 15 dakikada bir tren var. Hani bileti aldınız treni kaçırdım diye üzülmeyin.Bir sonraki trene aynı bilet ile binersiniz. İstediğiniz sorudan başlar, istediğiniz koltuğa oturursunuz. İtalya’da tren ulaşımı o kadar yaygın ki seyahatiniz süresince vaktiniz olduğunuzda bambaşka bir şehri keşfetmek için kendinize bahane yaratırsınız. Mesela aynı trenler ile sahil kenti Livorno‘ya inmeden gidebilirsiniz veya yolun yarısında inip Empoli‘yi keşfetmek için 3 saatinizi harcayabilirsiniz. Biletinizi online almanıza gerek yok. Sabit 8.70 Euro. Arzu ederseniz tren istasyonundaki otomatik makinelerden kredi kartınız ile de alabilirsiniz.

Bu kadar çok bahsetmişken bir de otobüs ulaşımından bahsedelim. Tren biletleri İtalya’da biraz can sıkıcı olabilir, farzedin ki ucuz bilet alamadınız ve tek yön bilet fiyatları bile 30 Euro. Bunun için tercih edeceğiniz alternatif ise flixbus olacak. Türkiye’de Kamil Koç’u satın alarak pazara giriş yapan Flixbus İtalya’da şehirleri arası ulaşım için en ekonomik seçenek flixbus.com.tr Yalnız dikkat edeceğiniz konu Flixbus otobüs duraklarının yerleri. Mesela Roma’daki durağı şehir merkezinden çok uzaktı. Harita üzerinde nerede durakları var belirleyin.

Tüm bunların dışında şehir içinde ulaşım ihtiyacı olmayacağını söyleyebiliriz. Floransa’da görülmesi ve gezilmesi gereken noktalar birbirlerine yakın ve yürüyerek rahatlıkla dolaşabilecek uzaklıkta. Belki Michelengelo tepesi sizi zorlayabilir onun için de taksi kullanabilirsiniz. Roma’da kullandığımız taksilerin taksimetresi 3-6 euro aralığında açılıyordu. gideceğiniz yer maksimum 15 euro tutar diye düşünüyorum.

Evet Nasıl gidilir bölümü biraz fazla uzadı farkındayız fakat son olarak burada birde Firenze Card‘tan bahsetmek istiyoruz. Fiyatı 7 Euro’ya satılan ve 72 saat boyunca şehirde ulaşım sağlamanıza yarayan bir çözüm var. Ayrıca 85 Euro’ya satılan 72 saat boyunca 78 farklı noktadaki müze/saray ve galeriye giriş imkanı sağlıyor. Sadece giriş değil fast track opsiyonu da var. Tam bir keşif aracı. Firenze kartı şehirdeki 10 farklı noktadan (Duamo ve Pitti var) edinebilirsiniz. Detaylar için : firenzecard.it/en

Firenze Card

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da aklınızda olması gereken konu şu. Asla koybolmazsınız. 🙂 nereden bakarsanız bakın ye Arno nehrini ya da Duamo katedralini görürsünüz. Yukarıda Floransa ziyareti için en az 2 gece konaklama öngörmüştük. Eğer civardaki Siena, Livorno, Empoli ve Pisa gibi şehirleri günübirlik keşfetmek isterseniz bu süreleri uzatmanız gerekir. Şehir demişken ülke de diyelim. San Marino Floransa’nın doğusunda özel araçla 3 saatte gidebileceğiniz bir diğer seçenek. Tren ulaşımı ise Bologna’dan yapılabiliyor. İşte Floransa Gezilecek Yerler Listesi:

Aşağıda size seyahatinizde yardımcı olacak google maps ile açabileceğiniz bir harita koyduk. Floransa Gezilecek Yerler Haritası’nda hem gezilecek yerleri hem yeme-içme bölümünde bahsettiğimiz noktaları harita üzerinde görebilirsiniz. Haritaları internet olmadan nasıl kullanabileceğinizi Google Haritalar yazımda anlattım.

Floransa Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps üzerinde açın

Floransa Katedrali (Duomo – S.Maria D.Fiore)

Görünce gözlerinizi ovuşturup tekrar tekrar bakacağınız, kalemle çizilmiş gibi heybetli ve cazibeli Floransa’nın gözbebeği yapı Floransa Katedrali’dir. Burası o kadar ihtişamlı ki bazen kelimeleri sıralamanız yetersiz kalıyor. Sadece burayı görüp tekrar burayı ziyaret edebilecek çok kişi olabilmesi muhtemeldir.

Floransa Katedrali

1296 yılında inşaatın başlanan yapının bitirilmesi 140 yıl sürmüş. Yeşil çizgiler ile süslü beyaz mermerleri onu ön plana çıkaran küçük detayları olarak göze çarpıyor. Ayrıca şehrin bir çok noktasından görülen kubbesi yapıyı yukarıda bahsettiğim şehrin gözbebeği yapıyor.

Katedrale giriş ücretsiz. Kubbesine çıkıp floransa manzarası görmek için ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor fakat Floransa manzarasını bu katedrali içeren bir manzara olmasını tercih edersiniz diye düşünüyoruz. Kubbe demişken şu bilgiyide verelim : Floransa’da yapılan her yapı yarışma ile seçilip yapılmaktaydı. 1296 yılında inşasına başlanan yapı için 1418 yılında bir yarışma yapıldı. Yapılması amaçlanan kubbe 900 yıl önce İstanbul’da İmparator Justinianus tarafından yapılan Ayasofya‘yı 3,6 metre ile geçecekti. Amacı hayata geçiren ise kuyumcu ve saat yapımcısı Filippo Brunelleschi oldu. Bu çalışmalar mimarlık mesleğine o dönem itibari ile ciddi bir saygınlık kazandırmıştır.

Kubbenin dışı kadar içi de görkemlidir. Dünyanın en büyük freskleri ile süslü fresk Vasari’nin Son Hüküm eseridir.

 Vasari'nin Son Hüküm eseri Duomo'nun kubbesinde.
Vasari’nin Son Hüküm eseri Duomo’nun kubbesinde.

Yapımında Brunelleschi tarafından ilk defa kullanılan birçok teknik uygulanmıştır. Mimarlık mesleğinde ayrıca incelenen konular arasında yer alan Floransa Katedrali kubbesi için Brunelleschi’nin Kubbesi isimli bir kitap basılmıştır. Aşağıda nasıl yapıldığını merak edenler için National Geographic‘in How an Amateur Built the World’s Biggest Dome isimli görsel çalışması var.

Giotto’nun Çan Kulesi

Katedralin yan tarafında yer alan kule şeklindeki yapı Duomo bitmeden evvel yapılmıştır. 140 sene süren katedral bitmeyecek gibi görününce kararlılığı ortaya koymak adına bu kule 1359 yılında katedralden ayrı olarak yapılmıştır. Tepeye çıkmak için 414 basamak olduğunu duyduk, eğer turist iseniz şehirdeki yüksek noktalara hakim olmanız gerektiğini hatırlatmayı borç biliriz. =)

Giovanni Vaftizhanesi

Duomo Meydanı’nda görüceğiniz diğer bir yapı sekizgen yapısı ile Giovanni Vaftizhanesi. Dış yapısı ve çizgileri Floransa Katedrali’ne benzerliği ile dikkat çeken yapıda Floransa’nın önde gelen bebeklerinin vaftiz töreni yapılırmış.

Giovanni Vaftizhanesi

Vaftizhanenin kapısına göz atmayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Oyma şeklinde yapılmış kapıda sanat eseri o kadar ilgi çekici ki bakmaktan gözünüzü alamayacaksınız.

Giovanni Vaftizhanesi , Çan kulesi ve Duomo Katedrali

Vecchio Köprüsü

Sıra geldi Floransa’nın simge yapılarından birine. Arno nehrini bir kolye edası ile süsleyen köprülerden en güzeli olan Vecchio Floransa temalı fotoğrafların olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkıyor.

Vecciho Köprüsü

Gecesi ayrı br romantizme gündüzü apayrı bir Rönesans şehrine bağlantıyı sağlanan köprünün diğer bir özelliği ise dünyadaki 6 çarşılı köprüden biri olması. Dünyada 6 tane olan köprülerden 2 si İtalya’da, diğerleri ise sırasıyla Türkiye, İngiltere, Almanya ve Bulgaristan’da. Bursa’daki Irgandı, Lofça’daki Osma, Bath’teki Pulterney, Erfurt’taki Kramer, Venedik’teki Rialto diğer çarşılı köprülerdir.

Vecchio

Köprünün bir özelliği daha var. Yukarıda bahsettiğim üzere Medici ailesi Pitti Sarayı’na sahip olduktan sonra halka görünmeden geçiş için saraylar arası bir havayolu yaptırmış. Vecchio köprüsünün üstünden devam eden koridora dikkat edin. Bu kapalı koridor 2 malikaneyi birbirine bağlayan bir koridor.

Arno &Vecchio Manzarası

Pitti Sarayı

Pitti ailesinin malikanesi olarak yapılan saray dönemin en zengin ailesi Mediciler tarafından satın alınarak aile envanterine kayıt edilmiştir.

Pitti Sarayı

Şimdilerde geniş bir koleksiyona evsahipliği yapan sarayın ünlü bir de bahçesi bulunuyor: Boboli Bahçeleri. Sarayın hemen arkasında yemyeşil bahçeleri ile göz alan Boboli tarif edilmesi zor bir güzellik. Pitti’ye giriş ücreti 10 Euro olarak belirlenmiş. Boboli bahçeleri için ise 6 Euro’luk bir ücret talep ediliyor. Boboli bahçeleri bileti hemen yan tarafında yer alan Garden of Villa Bardini‘nin bahçelerini de kapsıyor. (2020). Bir güzellik daha düşünülmüş. Nehrin diğer tarafında yer alan Uffizi Galerisi‘ni de kapsayan 3 gün geçerli bilet 18 Euro olarak belirlenmiş bir bilet de satılıyor. Sitesinden online bilet almanız kalabalıklar ile karşılaşmayıp zamanı iyi kullanmanız için bir neden olabilir: Online Tickets

Michelangelo Tepesi

Michelangelo Tepesi Floransa’yı yükseklerden görüp manzarasına dalıp sizi uzaklara götürecek bir nokta. Hava eğer güneşli ise akşam ve sabah harika fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir yer.

 Michelangelo Tepesi
Michelangelo Tepesi

Buraya ulaşmak için Vecchio’dan yarım saat kadar yürüyebilirsiniz. Yada merkez tren istasyonu yakınından kalkan 12 nolu otobüse binebilirsiniz. Takside diğer bir seçenek. Gerçi otobüs ve yürüme sürelerini Google Maps 30 dk. gösteriyor. En azından tepeden bizim gibi yürüyerek Arno nehri boyunca merkeze ulaşabilirsiniz.

Michelangelo Tepesi & biz

Uffizi Galerisi

Medicilerin sanata olan düşkünlüğünün güzelliğe dönüşmesi olarak tanımladığım Uffizi, sadece Floransa’nın değil, dünyadaki en geniş sanat koleksiyonuna evsahipliği yapıyor. Leonardo,Raffaello, Michelangelo,Botticelli, Donatello derken şaşkınlığınızın gitmesi için zamana ihtiyaç var.

Venüs’ün doğuşu – Uffizi’nin en dikakt çeken eseri.

Yukarıda bahsettiğimiz Firenze Card ile veya online alacağınız biletle galeriye giriş yapabilmeniz mümkün. Bilet fiyatı 12 Euro olarak belirlenmiş. Kuyruklar ile karşılaşmamak için biletiniz hazır olsun deriz. Uffizi Online Tickets

Uffizi

Signoria Meydanı & Palazzo Vecchio

Şehrin en güzel meydanlarından biri. En güzeli Duomo tabiki. Bu meydanı Tom Hanks’in İnforno’sundaki sahnelerden koşturlarından hatırlıyorum. Önce Boboli bahçelerinden geçip ardından burada farklı atraksiyonlara girmişlerdi. Dante’nin şifrelerinin arandığı film İstanbul’da sonlanıyordu. Belki de Floransa’ya gelmeden evvel seyredilecek filmler listesine alabilirsiniz.

Signoria

Meydanda bulunan Palazzo Vecchio Medicilerden kalma bir yapı.(zaten şehirdeki her şey Medicilerin) Aynı zamanda Davut heykelinin bir kopyası bulunuyor.

Palazzo Vecchio

Medici Riccardi Sarayı

Sanırım Floransa’da neyden bashetsek içinde mutlaka bir Medici oluyor. İşte onlardan biri daha. 14. yüzyıla dayanan Medici Riccadi’nin Sarayı devasal duvarlarının içinde yer alan süslü bahçesi, heykelleri ve içinde yer alan koleksiyonu ile Floransa’nın güzide yerlerinden biri. İçini gezmeseniz bile mutlaka önünden birkaç kez geçeceksiniz. Mutlaka kafanızı bahçesine uzatın.

Riccardi Sarayı

Laurentian Kütüphanesi & Medici Şapeli

Evet içimiz dışımız Medici doldu. Farkındayız. Siz bir de bu rehberi hazırlayanların halini düşünün. Medici Şapelinin arka tarafında yer alan Medici Kütüphanesi dikkatinizi mutlaka çekecektir. Dışı kadar içi de görkemli ve süslü yapıya girmeseniz bile yan tarafından güzel avlusuna göz atın deriz.

 Laurentian Avlusu
Laurentian Avlusu

Piazza Della Santissima Annunziata

Gelin sizi Duomo Meydanı’na yakın bir meydana götürelim. Duomo Meydanı’ndan Via Del Servi sokağı boyunca Arkeololoji Müzesi’ne doğru yürüyün. Karşınıza Santissima isimli meydan çıkacak. oldukça hoş görünen meydanın ortasında bilin bakalım kimin heykeli var. Ferdinando Medici. =)

Piazza Della Santissima Annunziata

İşin güzel tarafı bu meydanda Duomo’ya doğru arkanızı döndüğünüzde perspektifli hoş bir kare yakalayabilirsiniz. Bu meydan ayrıca Innocenti ve Arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor.Buradan Via Cesare Battisti sokağını kullanarak San Marco Meydanı’na geçebilirsiniz.San Marco Bazilikasına bakan meydanın yan tarafında ise sıralanmış kafeler ve Akademi galerisi bulunuyor.

Via Cesare Battisti

Akademi Galerisi

Floransa’da sanat bir türlü bitmiyordu. İşte kentin en önemli sanat eserini görebileceğiniz yerin adı Akademi Galerisi. Mighelangelo’nun ünlü Davut Heykeli’nin bulunduğu galeri için Floransa’yı ziyaret sebebi olan çok kişi vardır. Bu heykelin şehirde 2 replikası bulunuyor. Biri Mighelangelo Tepesi’nde. Diğeri Signoria Meydanı’nda.

Giriş bileti ücreti 16.5 Euro olarak belirlenmiş.


Floransa Kısa Kısa

Aşağıda ufak notlar halinde ipuçları ekledik. Mutlaka faydalı bilgiler içerdiğine inanıyoruz. (=

# Şehri gezebilmek için en az 2 gece konaklamalı 3 gün öneriyoruz. Bu sürenin yeterli olacağı kanaatindeyiz.

# Floransa Lul sezar’ın ordusundan ayrılan askerler tarafından M.Ö. 59 yılında kurulmuş. 15. yüzyılda ortaya çıkan Mediciler kenti 3.yüzyıl boyunca yönetmiş. Ailenin nesli tükenince önce Avusturya Krallığı’na ardından İtalya Krallığı’na bağlanmış. 2.Dünya savaşında Nazi işgaline uğramış. Hitler’in kente hayran kalması sonucu tarihi dokusunu korumuş Floransa.

# Şehrin günümüzdeki nüfusu ortalama 400.000 kadardır. Yani İstanbul’un birçok ilçesinden daha az insan yaşıyor. Şehirde yaşayanların büyük bir bölümü katoliktir.

# Alışveriş için Floransa’ya özgü ürünleri tercih edebilirsiniz. Kent yıllar içinde şarap, balzamik sirke, reçel ve zeytinyağı ile özdeşleşmiş. Ziyaret ettiğimiz salı gününe denk gelen merkez mercato’da kurulan semt pazarına denk gelirsenzi deri ve çanta ürünleri satın alabilirsiniz. Ponte Vecchio ile Santa Trinata köprüleri arasında kalan cadde ve sokaklarda lüks markalara ev sahipliği yapıyor. Pandora, Prada, Gucci gibi markaların mağazalarına göz atabilirsiniz.

Semt Pazarı

#İtalyanlar atıştırmalıkları çok sever. Her köşe başında bulabileceğiniz pastene veya fırınlardan panini, schiaciata, kruvasan alabilirsiniz.

# Şehri keşfetmek için festival tarihlerine dikkat etmek faydalı olsa da otel fiyatları yönünden üzücü olabilir. Şubat ayında başlayan kent karnavalı ve 18.Şubata tarihlenen Anna Maria Medici , Nisan ayında Scoppio Del Carro, Mayıs ayında Müzik Festivali, Haziran ve Temmuz’da Dans Festivali, Temmuz ayında Klasik Müzik Festivali ile Eylül’de Kağıt Fenerler festivali var.

#Floransa için bazı fiyatları yukarıda paylaşmıştık. Genellikle diğer İtalyan şehirleri ile benzer fiyatları taşıyorlar. Ortalama bir esspresso 2 Euro kadarken kahvenin çeşidine kadar 5 Euro’ya çıkabilir. Pizzalar al git şeklinde 5 Euro’dan oturup yenecek bir mekan ise 7-8 Eurodan fiyatlanıyor. Ben eşimle gerçekleştirdiğim Avrupa şehirleri için bütçemi belirlerken genelde bir gün için 100 Euro gibi bütçe belirliyorum. Yemek, müze girişleri, tatlı-kahve gibi harcamalar için.Genellikle ödemelerimi kart ile yapıyorum. Nakit parayı dönünce ekstreyi ödeyerek kapıyorum. Nakit her zaman elde olması iyidir. Benzer bir mantıkla hareket edebilirsiniz.

#Şehrin en güzel meydanlarından biri de Cumhuriyet Meydanı’dır. Piazza Della Republica. Yukarıda bahsettiğimiz Gilli ve kafelerin olduğu meydan burasıdır. Meydanda bir de sevimliliği arttıran atlı karınca bulunuyor.

Floransa Cumhuriyet Meydanı
Floransa Cumhuriyet Meydanı

# Şehrin en güzel meydanlarından diğeri de Santa Maria Novella Bazilikası’na ve evsahipliği yapan aynı isimli meydan. Bu yer merkez tren istasyonu yakınında bulunuyor. Dışarıdan görüntüsü ile Duomo’yu andıran Bazilika’da bir de müze bulunuyor.Aynı zamanda çeşitli etkinlik ve konserlere de evsahipliği yapıyor. Bilet fiyatı 7.5 Euro olarak belirlenmiş. Program ve bilet için web: https://www.smn.it/en/

Santa Maria Novella Meydanı

# Her yazıda mutlaka karşılacağınız bir çeşmeden bashetmek istiyoruz.Mercato Nuovo’da yer alan domuz çeşmesi Floransa’ya tekrar gelmek isteyenlerin noktası. Buraya gelip dilek dileyip domuzun burnuna dokunursanız tekrar burayı ziyaret ediyormuşsunuz. Öyle duyduk bizden söylemesi.

#Floransa’ya gece hayatı için geldiğinizi sanmıyoruz fakat en bilindik mekanların isimlerini buraya not bırakabiliriz.  La Dolce Vita, Casa Del Vino, Negroni, Tenax, Brewdog, Volume ile Le Volpi and L’ Uva

# Floransa’da pek çok dükkan görebilirsiniz. Onlardan en ilgi çekenleri arasında Pinokyo temalı dükkanlar olacaktır.Pinokyo yazarı Carlo Callodi’nin Floransa’lı olduğunu belirtelim.

Pinokyo temalı dükkan

# Burada bashetmek istemediğimiz ama bahsetmeden de geçemeyeceğimiz bir şey var. Sadece Floransa’da  değil İtalya’nın genelinde gördüğüm özellik banyolarında ayak yıkamak için ayrı bir lavabo var. Ayak yıkamak bunlarla daha bir güzel. Klozette musluk sevmemişler ama bunu düşünmüşler. Neyse onu da keşfedecek dünya. İnanıyoruz.

Bağlantılı Diğer Yazılarımız:

Venedik Gezi Notları

Bologna Gezi Notları

Pisa Gezi Notları

Roma Gezi Rehberi

Vatikan Gezi Rehberi

Aşağıda Floransa’da kayıt ettiğim görüntülerden oluşan rehber video paylaşımımı izleyebilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler, Gezi Notları & Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 610 aboneye katılın


About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Previous Post

Next Post

7 Comments

 • Cok guzel bir yazi olmus. hemen facebook sayfamda paylasiyorum.

 • Interesting.

 • What a beautiful place!

 • Okuduğum en detaylı bir o kadar da anlaşılır Floransa yazısı olmuş.Emeğinize Sağlık

  • Aldığım en güzel yorum. Teşekkürler🙏🏻

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts