Kosova
11 min read
1343

İpek Gezi Rehberi

Ağustos 16, 2020
2
İpek Gezi Rehberi

Kosava’nın ve Balkanların güzel kenti İpek’teyiz. Onun bir çok adı var. Biz İpek diyoruz. Arnavutlar Peja,(Peya) Sırplar Pec (Peç) diyor. Kosova’nın gizli bir köşesinde ziyaretçilerini bekleyen İpek, yeşil doğası, temiz havası, tarihi geçmişi ve yöresel tatları ile güzel bir rota oluşturuyor. Rugova Kanyonu eteklerinde kurulu bu kenti bizde kısa süreli keşfetme şansına sahip olduk ve İpek Gezi Rehberi‘ni hazırladık. (İpek : Arnavutça: Peja veya Pejë; Boşnakça: Peć; Sırpça: Peć / Пећ; Osmanlı Türkçesi: ايپك).

Sokaklarında ve çarşılarında dolaşırken kendi ülkemizden birçok ögeyi görerek, keşfederek yabancılık çekmediğimiz İpek kenti tıpkı bir Anadolu kenti gibi. Eğer bloğuma ilk olarak bu sayfa ile ulaştıysanız mutlaka Prizren Gezi Rehberi notlarına bakınız. Lumbardhi nehri kenarına kurulu şehir için Şimdi sırasıyla aşağıda başlıklar halinde İpek Tarihi, İpek Nerede, İpek’te Nerede Kalınır?, İpek’te Ne Yenir?, İpek Gezilecek Yerler başlıklarına bakalım:

İpek Tarihi

İpek bölgede 12. yüzyılda kurulan Sırp Ortadoks Kilisesi’nin patrikhanesinin kurulduğu yer olması nedeniyle Sırp tarihinde önemli bir yer tutar. İlk yerleşimler 6. ve 7 yüzyıllarda Slav göçleri ile yaşanmıştır. Bölgedeki Osmanlı hakimiyeti 1389 yılında Kosova Savaşı başlamıştır. Ancak bu tarihten önce de Müslüman olmayan Türk yerleşimleri (Macar gibi) bölgede olduğu çeşitli kaynaklardan doğrulanmıştır.Balkan Savaşları sonucunda kaybettiğimiz topraklar arasında kalan kent, 22 Mart 1913 Londra Sefirler Toplantısı sonucunda Sırbistan sınırları içinde kalmıştır.

İpek’in ve Kosova’nın bağımsızlığı tıpkı Prizren gibi Yugoslavya’nın dağılması sonucu bölgedeki savaşların sonucu oluşmuştur. Hala Sırbistan sınırları içinde kalan ve balkanlardaki en kalabalık Müslüman nüfus’un yaşadığı Sancak Bölgesi bu şehrin çok yakınındadır.

İpek’in ara sokaklarında tarihi su kanalları var. Bu kanallardan sürekli su akar. Eskiden insanlar su ihtiyaçlarını bu kanallardan sağlıyormuş sanıyoruz.

İpek tarihi ile ilgili diğer bir bilgi de şehrin içinde Osmanlı’dan yadigar yapıların olduğudur. Camiler, çarşılar ve diğer Osmanlı izleri onu bizden bir şehir yapmaya devam etmektedir. İstiklal marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babası İpekli Tahir Efendi’nin memleketi İpek’tir.

İpek’e Nasıl Gidilir ?

İpek’e ülkemizden ulaşmak için en uygun seçenek Kosova’daki tek havalimanı olan Pristine Havalimanı’nı kullanmatır. İstanbul’dan Pristine’ye düzenli uçak seferleri yapılmaktadır.

Havalimanından ulaşımda en pratik çözüm ise araç kiralamaktır. Çözüm olarak Sixt rent a car internet sitesi üzerinden günlük 25 Euro’dan başlayan seçenekler ile kiralama yapabilirsiniz. İpek’e toplu ulaşım için ise havalimanından önce yakın mesafedeki Priştina’ya taksi ile ulaşım (15km) sağlayıp oradaki otogardan (bkz:Pristina otogar) kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. İpek, Tiran, Üsküp, Priştine, Prizren, Podgorica ve Belgrad gibi şehirlere yakındır. Çoğu gezi rotaları bu şehirleri içine alan bir tur oluşturur. Sizde benzer bir rota düşünüp, gidiş veya dönüş rotanızı Kosova üzerinden belirleyerek 3-5 gün içinde farklı ülkeleri içine alan plan yapabilirsiniz.

Bizim rotamız Priştine ile başlayıp Prizren, Peç, Saraybosna, Mostar, Kotor ve Tiran şeklindeydi.Yalnız rotanızı oluştururken şuna dikkat edin, Sırbistan’dan Kosova topraklarına geçebilirsiniz fakat Kosova’dan Sırbistina geçemezsiniz. İki ülke arasındaki savaş sonrası problemler tamamen çözülebilmiş değil maalesef. O yüzden her ihtimale karşı Sırbistan gezi rotanızda yer almasın.

Biz ziyaret için hususi araç kullandık. Ancak öğrendiğimiz bilgilere göre
Gjakova – 50 dakika otobüs yolculuğu, 2,5 € Priştine – 1,5 saat otobüs yolculuğu, 4 € Prizren – yaklaşık 2 saatlik otobüs yolculuğu 4 € sürmektedir. Şehir içinde ise taksi kullanabilirsiniz, öğrendiğimiz kadarı ile ürkütücü fiyatlar yok.

İpek’te Nerede Kalınır ?

İpek’te bir gece konaklamalı 2 gün geçirdiğinizde şehri tamamen keşfetmiş olacaksınız. İpek’in merkezine Bazaar Of Peja (İpek Çarşısı) olarak işaretli yer olarak belirtebiliriz. Bu bölgeye yakın konaklama seçeneği size ulaşım avantajı sağlayacaktır.

Hotel Çardak, Hotel Korza, Gold Hotel,Stone Bridge Guesthouse,Hotel Seraphine Plaza ve Hotel Dukagjini şehirde ön plana çıkan konaklama işletmeleridir. Fiyat sorgulaması ve rezervasyon için bizim sıklıkla kullandığımız arama motoru Agoda Otel Arama seçeneğine göz atıp rezervasyon yapabilirsiniz.

İpek’te Yemek

Kosova’da aç kalmazsınız diyoruz. İpek’te bu söylemi övgüyle sahipleniyor. Sadece İpek’te değil Balkan topraklarında bizim damak tadımıza uygun çok seçenek var. Başlangıç noktamız tatlı olsun o zaman. Neden diye soracaklar için bölgede tatlı bir öğün yemekte bulunan ana yemek gibi olmazsa olmaz bir unsurdur. Çorbasız bir menü olur ama tatlısız olmaz.

Ëmbeltore Adriatik : Tatlı deyip tatlıdan giriş yapıyoruz.1974 ten beri 3 kuşaktır işletilen aile işletmesi İpek’in en tatlı pastanesi olma şerefini taşıyor. Eşimin Asım Amcasının işlettiği pastane dükkanı yöresel tatları denemeniz açısından güzel bir fırsat. Smokvica, Baklava, Frigo öne çıkan lezzetler olurken İpek’in en iyi bozalarının burada üretildiğini belirtmeliyim. Buraya kadar gelmişken Türkiye’den selamlarımızı iletmeyi unutmayın 🙂 Google Konumu : William Walker no. 22, Pejë

Smokvica Adriatik’in incir ile yaptığı özel üretim bir tatlı. Bakıldığında bile damak şenlendirmeye hazır görüntüsü.

Baklava ülkemizdeki gibi Kosova’da fıstıklı üretilmiyor. Daha çok cevizli şekilde yapılan baklavanın ağızda aldığı kıvam ve çıtırtısını bu yazıyı yazarken hissediyorum.

Era Restaurant: İpek’in şehir manzarasına sahip en güzel restoranlarından biri Era. Tepeden İpek manzarası eşliğinde balıktan kebaba kadar geniş bir menüsü bulunuyor. Era Google Konumu: 12 Qershori 1999, Pejë 30000

Shtepia Alpike Ranch: Kente hakim bir tepede kurulu diğer bir lokasyonda ise Shtepia var. Yukarıdaki Era ile benzer konsepte sahip mekanı diğerlerinden ayıran ise Adventure etkinlikleri barındıran bir parkı kapsaması.

Shtepia Alpike Ranch

The Coffee House Peja: Adından da anlaşılacağı üzere bir kahve dükkanı olan The Coffee House çarşıda kısa bir tur attıktan sonra soluklanacak bir mekan olarak değerlendirebilirsiniz. Sadece kahve olarak değil, fırın ve çeşitli mutfak menüsü ile de değerlendirebilirsiniz. The Coffee House Google Konumu: Sheshi Haxhi Zeka, Pejë

Art Design : Bazen görüntü çok şeyi değiştirebilir. Art Design bölgenin tasarımı ile öne çıkan restoranı olarak keyifli bir yemek ile sizi mutlu edebilir. Art Design Google Konumu: Adem Jashari, Peja

Art Design Restoran

Kulla e Zenel Beut: Sırada kentin en çok yorum alan restoranı var. En çok yorum alanlardan biri olması sizi burayı tercih etmenize neden olabilir. Unutmadan yemek seçeneklerinden bahsetmişken İpek’in adını kendinden almış birası Peja (peya diye okunur) var. şehrin içinde bir çok mekanda görebilirsiniz. Tadım için uygun şehirdesiniz.

Zenel Beut

İpek Gezilecek Yerler

İpek için aşağıda gezilecek yerleri sırası ile listeledik.

Bayraklı Cami (Xhamia e Pejës)

Osmanlı’nın İpek’teki en önemli eserlerinden biridir. 15. yüzyılda inşa edilen cami ziyaretimiz sırasında ülkemizin kurumu olan TİKA tarafından restorasyondaydı. Caminin yapımı II. Mehmed’e yani Fatih Sultan Mehmed’e adandığı bilinmektedir. Diğer adı ile Çarşı veya İpek/Peja Cami’dir.

Bayraklı Cami

Peja Ortodoks Kilisesi (Orthodox Church of Peja)

Yazının başında bölgenin Sırplar tarafından tarihi bir önemi olduğunu belirtmiştik. İşte bu unsur da 13 ile 14. yüzyıllar arasında bölgede kurulmuş olan Ortodoks Patrikhanesi’dir. Patrikhane ve kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde olup koruma altındadır.

Peja Ortodoks Kilisesi (Orthodox Church of Peja)

İpek Çarşısı

İpek Çarşısı tıpkı Anadolu kentlerinde gördüğümüz çarşılar gibi 2 katlı yapıların alt katlarındaki sıralı kuyumcular, perakendecilerin bulunduğu bir çarşı olarak kentin en kalabalık yerlerinden biridir. Çarşının diğer ucunda Çarşı Cami (Bayraklı) sizi karşılıyor olacak. Burada gözünüzü rahatsız edecek tek şey sanırım cadde boyunca uzanan elektrik kabloları olacaktır.

İpek Çarşı

İpek’ten veya Kosova’dan ne almalıyım derseniz bu çarşıda bir şeyler bulacağınıza eminiz.

Rugova Kanyonu

Kosava’da ve İpek kentiydeyseniz kesinlikle Rugova Kanyonu ile ilgili bir planın içerisinde olduğunu düşünmekteyiz. Karadağ sınırında Arnavutluk Alpleri’nde bulunan bir nehir kanyonu olan Rugova İpek’in görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 25 km uzunluğu ve neredeyse 1000 metreyi bulan derinliği ile sadece bölgenin değil Avrupa’nın da enleri arasında yer alır. Kanyon boyunca uzanan M9 karayolu boyunca sayısız doğal güzellik göreceksiniz.

Rugavo

Yalnız yola çıkmadan evvel Turizm Danışma Bürosu’na uğrayıp detaylı bilgi almanızı öneririz.

Beyaz Drin Şelalesi (Ujëvara e Drinit të Bardhë)

İpek’in kuzeyinde M106 karayoluna yakın mesafede Rodac bölgesinde Dirini nehrinin kaynağı olan aynı isme sahip bir şelale bulunuyor. Nehir üzerinde birçok tursitik işletme ve restoran bulunmaktadır. Drin Şelalesi Konumu

Drine

Yine aynı bölgede Radaci isimli başka bir doğal güzellik mağaralar var.

Radaci cave

Diğer Gezilecek Yerler

İpek’te yukarıda bahsettiklerimizin dışında merkezdeki Haxhi Zeka meydanına yakın konumda olan ve Etnografya müzesi olarak kullanılan tarihi konak Konaku i Tahir Beut, Tarihi yeldeğirmeni Mulliri i Haxhi Zekës, ilk yapımı ve ismi ile dikkat çeken Tahtalı Cami , kentin en eski camilerinden Kurşunlu Cami ile Defterdar Cami görülecek tarihi yerler arasındadır.

Tahtalı Cami

İpek Kısa Kısa

=> İpek şehrinin nüfusu 190.000 kişi olarak tahmin edilmektedir. Bu rakam kenti Kosova’nın büyük şehirlerinden biri yapmaktadır.

=> İpek, Balkanların en çok Müslüman nüfusa sahip bölgesi Sancak ile komşudur. Sancak bölgesi Sırbistan toprakları içinde yer alır.

=> İpek kentine komşu diğer kent ise Yakova‘dır.Eski bir türk şehri olan Yakova’da Eski Çarşı, Hasan Baba Türbesi,Mahmut Paşa Cami, Saat Kulesi, Şeyh Emin Tekkesi, Bektaşi Tekkesi, Etnografya Müzesi ile Hadım Cami dikkat çeken turistik noktalardır.

=> İpek ve dolayısı ile Kosova’nın da damak tatları ziyaretinizde sizi mutlu edecektir. Sucuklu Somun, Börekler, Kebaplar,Köfteler ile Sebzeli Tava, İmam Bayıldı, Ciza Biber gibi yemekler öne çıkmaktadır. Yani özetle Kosova’dan dönerken tombiş yanaklar ile ayva bir göbeğe sahip olabilirsiniz.

=> İpek kenti ziyaretiniz için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. 1 gece konaklamalı 2 gün size yeterli gelecektir.

=> Kosova ve dolayısı ile İpek Türk Vatandaşları için vizesizdir. Pasaportunuzu cebinize koyup uçağınıza rahatlıkla binebilirsiniz.

=> İpek kenti bütçe olarak sizi üzmeyecek sınırlı sayıdaki Avrupa kentlerinden biridir. Euro para birimini kullanan Kosova’da gideceğiniz birçok restoranda kişi başı 15 Euro maliyeti geçmek için çok yemek yemelisiniz.

=> Kentte Eylül ayında bal günleri fuarı ve Haziran ayında kurtuluş günü şenlikleri düzenlenmektedir.

=> Kentin bir de aynı isimli birası var. Fabrika turları henüz yok fakat birçok etkinlikte isimlerini göstermişler. Birrapeja

Umarım İpek/Peja/Peje/Pec notlarımızı beğenmişsinizdir. Aşağıdaki kanallardan bizi takip edersiniz pek memnun oluruz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 610 aboneye katılın

Aşağıda kuş bakışı İpek görüntüleri var. Belki göz atarsınız .

Peje Travel Guide – İpek Gezilecek Yerler – Kosova Gezi Rehberi

Bağlantılı Diğer Yazılarımız

Prizren Gezi Rehberi – Gora Köyleri İle Prizren Gezilecek Yerler

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Previous Post

Next Post

2 Comments

  • Balkanlarda Uskup’e ve Hirvatistan’a gittigim zaman pasaport kontorulunde cok vidi vidi etmislerdi. Ondan sonra biraz sogudum. Umarim Kosova’da olmuyordur. Gitmeyi istedigim yerlerden. Eline saglik Cengiz.

    • Çok teşekkürler Mutlu. Türkleri seviyorlar. Hiç sıkıntı yaşamadık.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts