İzmit
7 min read
1597

Yuvacık Aytepe

Temmuz 19, 2020
2
Yuvacık Aytepe

İstanbul ve çevresinde ikamet edenler için Karadeniz yaylalarına ulaşmak biraz zor olsa da bulutlara dokunmak çok uzak değil. Bu yazımızda çok uzak yollara düşmeden yaz mevsiminde üşümenin ve nispeten bir yayla deneyimi yaşayabilmenin alternatif bir yolunu paylaşacağız. İzmit şehir merkezine 30km uzaklıktaki Aytepe sabah kuş sesleri uyanabilmenin verdiği huzur ile sizi davet ederken butik Aytepe Yuvacık Gezi Rehberi‘mize sayfamızda dönüşüyor.

Kocaeli ve Sakarya illerinin sınırları içinde yer alan ve yeşilin farklı tonlarının hakim olduğu Aytepe İnönü Yaylası‘na da komşu bir konumda bulunmaktadır. Beşkayalar Tabiat Parkı, Sapanca Gölü, Kartepe Kayak Merkezi ile Yuvacık Barajı’nı oluşturan Kirazlıdere büyük bir doğa harikasının birer ögelerini oluşturur.

Aytepe’ye Nasıl Gidilir ?

Aytepe İzmit’in 40 km kadar güneyinde Yuvacık barajına bakan hakim tepelerden birinde yer alır. İstanbul ve civar şehirlerden ulaşmak isteyenler için önce İzmit’e oradan Yuvacık Barajı’na ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan ulaşmak isteyenler için toplam mesafeyi Google Haritalar 121 km olarak belirlemiştir. Aytepe Google Konumu

Aytepe’ye Nasıl Gidilir?

Aytepe’de Nerede Kalınır?

Aytepe’de konaklama yapmanız münkün olduğunu söyleyebiliriz.Biz bölgedeki Aytepe Park Kamping Tesisi‘nde konakladık. Bungolov tarzı evlerde hem pansiyon hemde aile tipi seçenekleri bulunuyor.

Ziyaret ettiğimiz tarihlerde tipine göre fiyatları mevcuttu. Konaklama ortalama 3.000TL (2024) fiyat ödeyerek hem sabah kahvaltınızı buradaki restoranda yapabilir hemde kuş cıvıltıları ile dolu bir sabaha uyanabilirsiz. Aynı bölgede bulunan Parpalia Otel, Ogzala Çiftlik Evi gibi farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Aytepe Park Bungalov aile tipi evleri. Ranzalı hostel tipi seçenekleri de bulunuyor.
Aytepe bungalov evleri

==> Konaklama yaptığımız Aytepe park’ta neler yapabileceğinize bazı bilgiler de paylaşalım: Burada 120 kişilik konaklama kapasitesi bulunmaktadır.120 kişilik seminer salonu, sabah/akşam yemekleri, futbol sahası ve mescit var. Aynı zamanda çeşitli aktiviteler için de uygun bir nokta. Trekking, Zipline, Paintball, ATV ve kışın ise eğlenceli bir alana dönüşen kızak pisti. bulunuyor.
http://www.aytepepark.com/
Aytepe Park Tel : +902623450098

Aytepe’de Kahvaltı & Yemek

Aytepe’de günübirlik ziyaretçi olabileceğiniz gibi konaklamalı ziyarette de bulunabilirsiniz. İkisinin birbirinden farkı sabah uyanacağınız yerin farklı olması. Aslında buradaki kamp alanında vakit geçirmek kesinlikle pandemi zamanında hem izole olmak hemde stres atmak için yapılacak bir eylem.

Yine aynı bölgede bulunan kamp alanında çadır veya karavan kiralayabilir, (Pafuli Kamping) akşam ateşinizi yakıp sucuklarını pişirebilirsiniz. Ancak burada biraz daha keyfine düşkün hareket etmek isterseniz bölgedeki restoranda kahvaltı edebilirsiniz. Serpme kahvaltı şeklinde verilen kahvaltının en güzel tarafı çektikçe uzayan bir mıhlamaya sahip olması. =) klasik kahvaltı ögelerini saymaya gerek görmedik, şöyle bir resim vukuu buluyor. (Fiyat 2024 : 400 TL)

Aytepe’de Kahvaltı

Akşam yemekleri ise ızgara çeşitleri ve fırından çıkan tatlar ile çeşitlenmiş. Biz ortaya kiremitte sucuk, köfte ve mantar sipariş ettik.

Aytepe Kısa Kısa

Aytepe İle ilgili kısa kısa notlarımızı sizlere faydalı olacak şekilde paylaşamak isteriz.

# Aytepe Yuvacık barajına hakim bir tepede yer alıyor. Kirazlıdere’nin beslediği Yuvacık barajı üstünde çok sayıda kamp ve piknik alanı bulabilirsiniz. Eğer yükseklerde özgürlük hissine ve biraz şanslıysanız bulutlara dokunmak isterseniz geleceğiniz yer Aytepe olmalı.

# Aytepe yapabileceğiniz güzel bir aktivite ise doğa yürüyüşü. Yaklaşık 6 km uzunluğundaki yürüyüş yolu ormanın içinde farklı renkleri görüp çeşitli fotoğraflar çekeceğiniz bir rota.

#Aytepe’ye komşu 2 yayla bulunuyor. Bunlardan biri yakın olan Menekşe Yaylası, diğeri ise Sakarya il sınırları içinde olan İnönü yaylası. Kendimize yakın olan Menekşe yerine İnönü yaylasını seçtik. Fakat yol bir noktadan sonra o kadar bozuldu ki 4 çeker bir aracımız olmadığından devam edemedik. Bir sonraki sefere sözleştik. Farklı bir rota ararsanız tercih edebilirsiniz.

# Aytepe’de bulunan Yeşil Vadi Piknik Alanından bahsedelim. Yukarıdaki yürüyüş yolunun başlangıcında bulunan ve Rizeli bir amcamızın işlettiği yerde kendi evinizden getirdiğiniz piknik malzemelerinizi buradaki masalara ücretsiz kurabiliriniz. Buradaki küçük işletme sizden sadece 30 TL tutarındaki odun ateşinde pişirdiği demlik çayından almanızı talep ediyor.

Aytepe Yeşil Vadi Piknik Alanı

# Kirazlıdere üzerinde zipline ve yürüyüş alanlarından oluşan farklı trekking rotaları bulunuyor. Yine Aytepe’yi işleten Karaaslan Kamping bölgenin en önde gelen işletmesi. Gazinin yeri, Beşkayalar Kamping gibi diğer işletmelerde de kahvaltı yapabilir, aktivitelere katılabilirsiniz.

Karaaslan Kamping
Tel : +902623450107
Web : http://www.karaaslankamping.com/

Karaslan Camping Kirazlıdere üzerinde yer alıyor. Kahvaltı yapabileceğiniz böyle izole klubeler olduğu gibi dere üzerinde masalarda var. Aynı zamanda buradaki bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Gazinin Yeri
Tel : +902623450022
Web: http://www.gazininyeri.com/

Gazinin Yeri’de Karaaslan gibi camping, piknik alanları ve restoran bölümlerinden oluşan alternatif bir işletme.

# Sanırım bölgenin en çok fotoğraflanan yeri Marangoz isimli cafe. Özellikle de instagramda çok fazla kişiden sıklıkla gördüğümüz Yuvacık manzarasına karşı sallanan salıncağı onu en çok ön plana çıkardı. Belki bir gün gideceğiz bizde ama belki de çok popüler olması bizi buraya yönlendirmedi. Ama siz notlarınıza mutlaka alın.
Adres : Çınardere Cd. Sinem Sokak Marangoz Cafe Konum bilgisi

Marangoz Bahçe Kafe – Kahvaltı

# İstanbul’dan sabah yola erken çıkıp kahvaltıyı erken yapmak isteyenler için vakit kaybetmemeleri adına direksiyonlarını Hereke‘ye kırmalarını öneririz. Hereke’de bulunan Marina Cafe size güzel bir kahvaltı sunacaktır. Daha fazla detay için: Hereke Gezilecek Yerler

Hereke Marina Cafe Kahvaltı - Hereke Gezi Rehberi - Hereke Gezilecek Yerler
Hereke Marina Cafe Kahvaltı – Hereke Gezi Rehberi – Hereke Gezilecek Yerler

# Bölgedeki seçenekleriniz bunlar ile sınırlı değil tabi ki. Arzu edenler Kartepe‘de kışın kayak, yazın serinlik bulabilir, Maşukiye‘de ayaklarınızın altından geçen soğuk sular eşliğinde kahvaltı yapabilir, vakti kalanlar Sapanca’da bir göl yolu yürüyüşünü deneyimleyebilir. Ayrıca Sapanca’da bulunan Natürköy, Sopeli Doğal Yaşam Köyü yeşile doyacağınız alternatif diğer rotalar olarak ön plana çıkıyor. Daha fazlas için Sapanca Gezi Notlarımız

# Aşağıda Aytepe’yi tanıttığımız kısa bir video hazırladım. Bu konularda başarılı değilim. Zaten Youtube sayfamı etkin kullanamıyorum. Beğeniceğinizi umuyorum. Videonun hemen altında ise sosyal medya hesaplarını takip bir düğmeler var. Eğer takip ederseniz veya mail adresinizi ilgili yere bıraırsanız çek sevinirim. Teşekkür ederim.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 610 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

2 Comments

  • Cengiz Bey her zamanki gibi çok aydınlatıcı bir Gezi Rehberi olmuş. Tam da kendimize bungalovlarda güvenli haftasonu tatilleri ararken Yuvacık yazınızı okumak çok aydınlatıcı oldu. Emeğinize sağlık

    • Değerli yorumunuz için Çok teşekkür ederim. Umarım keyif almış ve fikir vermiştir✌️

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts