Bilmeyen yoktur, bilmeyende Belgrad Ormanı diye biliyordur Bahçeköy’ü. Hafta sonu kahvaltılarının, pikniklerinin  ve yürüyüşlerinin oksijen deposu, İstanbul’un ciğerleri Belgrad Ormanları Bahçeköy’de sizleri bekliyor. İşte İstanbul’da keyifli bir zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Bahçeköy, Belgrad Ormanları ile Bahçeköy Gezilecek Yerler’e lişkin gezi notlarımız.

Belgrat Ormanı Girişi

Başlangıçta merak edenler için belirtelim: Muhteşem Süleyman 15. yüzyılın başlarında Sırbistan seferi sonrası dönüşünde getirdiği Belgradlıları Bizans’tan kalan köyler ile yeni köylerin kurulması için Belgrad Ormanı’na yerleştirmiş. İşte bu ormana verilen isim Belgrad buradan türemiş. Şehrin su ihtiyacını karşılayan su bentleri ve göletler Belgrad Ormanı içinde bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un ciğerleri Belgrad Ormanı İstanbul’un Sarıyer İlçesi’ne bağlı Bahçeköy’de bulunur. Peki Belgrad Ormanı Nerede ? : Ulaşmak için Maslak’tan Sarıyer yönünü takip ederek, Bahçeköy’e ulaşmanız gerekiyor.Valide Sultan caddesi boyunca ilerlediğinizde caddenin sonunda orman girişine ulaşacaksınız. Eğer Kemerburgaz tarafından ulaşacaksanız Bahçeköy tabelalarını takip etmelisiniz. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra Belgrad Ormanı girişini göreceksiniz. Google Konumu

Belgrad Ormanı temiz, ve düzenli bir mesire yeri ve içinden birden fazla mesire yeri bulunduruyor. Belgrad Ormanı giriş ücreti 10 TL olarak otomobil için alınmaktadır. Motosiklet minibüs gibi farklı araçların ücreti farklıdır. Yaya girişi ise ücretsizdir. Aracınızı park için yol kenarlarındaki oluşturulan otoparklara veya park yerlerine yapabilirsiniz. Girişte otopark ücretini Tüm İspark’larda olduğu gibi İstanbul Kart‘ınız ile ödeyebilirsiniz.
Girişte 2 ye ayrılan yol göreceksiniz. Sağdan devam ederseniz su bendlerine, soldan devam ederseniz Neşet Suyu Yürüyüş Yoluna, orman ile bütünleşen fotoğraf mekanı üçgen eve ve geyik üretim tesislerine ulaşırsınız. Hangi taraftan giderseniz gidin piknik alanlarına ulaşacaksınız.

Belgrad Ormanı Kahvaltı-Piknik

Aslında bundan sonra anlatacak çok farklı bir şey kalmıyor, fotoğraflar size burada olmanızı söyleyecektir. Artık tercihinize göre ya piknik sepeti ile uygun bir masaya kendinizi atacaksınız. Buraya gelmeden evvel Bahçeköy tarafından geliyorsanız Bilice Börekçi’sin sımsıcak böreklerinizi almayı unutmayın. Çünkü orman içinde gördüğümüz kadarı ile kahvaltı yapabileceğiniz tek mekan var. Oda Yeni Derya Cafe: Çok övülecek yada alternatifi bulunmadığından farklı seçeneklere yönelebilirsiniz.
Ancak siz pikniğe gelmiş olmalısınız! Hadi alalım kahvaltılıklarımızı piknik ve yürüyüşlerini hemen ardından gerçekleştirelim.

Belgrad Ormanı’nda kahvaltı yeri aramak çok tercih edilen bir konu değil, eğer birşeyleri hazırlamak zor geliyorsa yakınındaki Bahçeköy içindeki kahvaltı mekanları, Maslak Kasırları‘nı yada yine yakın uzaklıkta sayılabilecek Uniq İstanbul‘daki mekanlar ile Turkcell Platininum Park alternatif kahvaltı size sunabilir. Ayrıca burada Kemerburgaz Gezilecek Yerler notlarımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Kahvaltı sonrası orman keşfine devam edebilirsiniz.

Belgrad Ormanı Kahvaltı Masamız
Belgrad Ormanı Kahvaltı Masamız

Belgrad Ormanı içinde spor yapabileceğiniz, bisiklet kiralayabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. İster yürüyüş ve koşu ister bisiklet. Tercih size kalmış.

Ayrıca piknik ekibinizde böyle küçük dostlar var ise onları hayvan sevgisi ile bütünleştirebilirsiniz de.

Orman içinde İSKİ’nin su toplama havzası mevcut. Yürüyüş parkurunu takip ettiğinizde karşılaşacağınız bu gölet kenarında kısa bir mola verebilirsiniz.

Belgrad Ormanı’ndaki en büyük güzellik bu yürüyüş ve koşu parkuru olsa gerek. 6 km uzunluğundaki parkurda her 500 metrede bir ne kadar yürüdüğünüzü gösteren tanıtıcı noktalar var. Bu yol üzerinde özellikle de yazın yeşiller içinde yürümek kesinlikle bir huzur kaynağı. En büyük mutluluk ise yürüyüş ve koşu parkurunu tamamlamak ile ortaya çıkıyor.

Burada uyarmak gerek bu koşu parkuru kiremit tozu ile yapılmıştır. Eğer beyaz spor ayakkabılara sahipseniz gelmeden önce ayakkabılarınızın kırmızı olacağını belirtelim. 🙂 Parkur başlangıcında küçük büfeler bulunuyor, buralardan atıştırmalık, sıcak ve soğuk içecekler alabilirsiniz.

Yolu yarıladığınız zaman Sağlık Çeşmesi ile karşılaşacaksınız.

Orman içinde yürüyüş yaparken aşağıdaki gibi müthiş şeyler de karşınıza çıkabilir.Bu mekan evlenenlerin ve düğün fotoğrafçılarının çekim yaptıkları bir mekan olarak öne çıkıyor. Eğer nerede düğün fotoğraflarımızı çektirmeliyiz gibi bir arayışınız varsa Belgrad Ormanları’nda bu mekan tercih nedeniniz olabilir.

Belgrad Ormanı Üçgen Ev.

Bahçeköy Atatürk Arboretumu

İsmi Bahçeköy ile özdeşleşen diğer yer ise Atatürk Arboretumu. İsmini söylemek biraz zor fakat burayı gördükten sonra neden daha önce ben buraya gelmedim diyeceğiniz bir güzellik ile karşılaşacaksınız.

İstanbul Ataturk Arboretumu
İstanbul Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Nerede ?  Nasıl Gidilir ?

Bahçeköy’ün bir tarafı Belgrat Ormanı’na diğer tarafı ise Arboretum’a bakar. Bahçeköy’e ulaştığınızda burayı bulmanız zor olmayacak. Atatürk Arboretumu Google Konumu
Arberotum’a toplu taşıma ile de gelebilirsiniz. Taksim(42T), 4.Levent(42)  ve Sarıyer(153) otobüsleri gün içi düzenli sefer yapmaktalar.

Buraya gelmek istediğinizde  özellikle haftasonu erken saatlerde gelmeye dikkat edin. Çünkü araç park etmek için sıkıntı yaşabilirsiniz. Genellikle arboretum önündeki yol üzerine sıralanan metrelerce araç kuyruğu oluyor.

Bahçeköy Ataturk Arboretumu
Bahçeköy Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Buraya giriş için belli bir bilet ücretine katlanmak durumundasınız. Hafta içi ve hafta sonu fiyatları şaşırtıcı derecede farklı. Haftasonu buraya giriş 20 TRY olarak ücretlendirilmiş ve 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Öğrenciler için ise %50’yi aşan bir indirim sözkonusu:)

Ataturk Arboretumu
Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Hakkında

Arboretum; botanik park manasına da gelen bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla menşei ve yaşları bilinen ağaç ve bitkilerin yetiştirilip sergilendiği bitki müzeleridir.

1939 senesinde 38 hektarlık bir alanda kurulan Atatürk Arboretumu bugün 296 hektar ve 2000’den farklı türe evsahipliği yapıyor.

Ataturk-Arboretumu-Planı

Arboretumu yaklaşık 2 saat içinde gezebilirsiniz. İçinde oluşturulmuş 2 farklı gölet ve gölet içinde yüzen ördekler bulunuyor. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan yeşilin binbir tonu huzur dolu bir gün geçireceğiniz konusunda garanti ortaya koyacaktır.

Burasının bir piknik alanı olmadığını unutmayın. Eğer öyle bir niyetiniz varsa yazının başında anlattığımız Belgrad Ormanı’ndaki piknik alanına gitmeniz gerekiyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konular kısaca;

içerideki bitkileri ve çiçekleri koparmamak, evcil hayvan getirmemek, bisiklet ve oyun oynamamak çimlere basıp oturmamak şeklinde özetlenebilir. Unutmayın burası bir açıkhava bitki müzesi.

Ziyaret ettiğimiz diğer bir arboretum ise Yalova’da bulunuyordu Görmek isterseniz : Yalova Gezi Rehberi

Arboretum ‘dan sevgiler

Yürüyüşünüzü ve pikniğinizi yaptınız, belki biraz acıktınız, belki de bir kahveyi hak ettiniz. Size şimdiye kadar içtiğiniz en iyi Türk Kahvesi kadar iddaalı olacak bir önerimiz var. Kemerburgaz  notlarımıza bakmak ister misiniz? Bahçeköy-Kemerburgaz arası 15 dakika ve alternatif farklı lezzetler sunuyor.


KEMERBURGAZ NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 611 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts