Yeme - İçme

Bahçeköy

on
Temmuz 17, 2017

Bahçeköy Nerede?

Bilmeyen yoktur, bilmeyende Belgrad Ormanı diye biliyordur. Hafta sonu kahvaltılarının, pikniklerinin  ve yürüyüşlerinin oksijen deposu olan İstanbul ciğerleri Belgrad Ormanları Bahçeköy’de sizleri bekliyor. Peki Bahçeköy Nerede? Belgrad Ormanı Nerede?

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir ?

Bahçeköy’e ulaşmak için Maslak’tan Sarıyer yönünü takip ederek, Bahçeköy tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra Belgrat Ormanı girişini göreceksiniz. Google Konumu

Belgrad Ormanı temiz, ve düzenli bir yer. Orman girişinde 10 TL araç giriş ücretini ödeyerek içeri girebilirsiniz. Ayrıca araç parkı yapabileceğiniz yerlerde mevcut.

Belgrad Ormanı Kahvaltı-Piknik

Aslında bundan sonra anlatacak çok farklı bir şey kalmıyor, Fotoğraflar size burada olmanızı söyleyecektir. Artık tercihinize göre ya piknik sepeti ile uygun bir masaya kendinizi atacaksınız, yada orman içinde kahvaltı yapabilirsiniz. Buraya gelmeden evvel bahçeköy tarafından geliyorsanız Bilice Börekçi’sinden Göktürk tarafından geliyorsanız Tarihi Çinili Fırın’dan böreklerinizi almayı unutmayın. Çünkü orman içinde gördüğümüz kadarı ile kahvaltı yapabileceğiniz tek mekan var. Ama siz pikniğe gelmiş olmalısınız!

Belgrad Ormanı Kahvaltı Masamız
Belgrad Ormanı Kahvaltı Masamız

Belgrad Ormanı ismi ile ilgili genel kanı  Kanuni döneminde Belgrad’dan alınan esirlerin buraya yerleştirilmesi ile ileri geldiği söylenir.

Belgrad Ormanı içinde spor yapabileceğiniz, bisiklet kiralayabileceğiniz alanlar mevcut. Piknik sonrası değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca piknik ekibinizde böyle küçük dostlar var ise onları hayvan sevgisi ile bütünleştirebilirsiniz de.

Orman içinde İSKİ’nin su toplama havzası mevcut. Yürüyüş parkurunu takip ettiğinizde karşılaşacağınız bu gölet kenarında kısa bir mola verebilirsiniz.

Belgrad Ormanı’ndaki en büyük güzellik bu yürüyüş parkuru olsa gerek. 6 km uzunluğundaki parkurda her 500 metrede bir ne kadar yürüdüğünüzü gösteren tanıtıcı noktalar var. Bu yol üzerinde özellikle de yazın yeşiller içinde yürümek kesinlikle bir huzur kaynağı.

Yolu yarıladığınız zaman Sağlık Çeşmesi ile karşılaşacaksınız.

Orman içinde yürüyüş yaparken aşağıdaki gibi müthiş şeyler de karşınıza çıkabilir.

Bahçeköy Atatürk Arboretumu

İsmi bahçeköy ile özdeşleşen diğer yer ise Atatürk Arboretumu. İsmini söylemek biraz zor fakat burayı gördükten sonra neden daha önce ben buraya gelmedim diyeceğiniz bir güzellik ile karşılaşacaksınız.

İstanbul Ataturk Arboretumu
İstanbul Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Nerede ?  Nasıl Gidilir ?

Bahçeköy’ün bir tarafı Belgrat Ormanı’na diğer tarafı ise Arboretum’a bakar. Bahçeköy’e ulaştığınızda burayı bulmanız zor olmayacak. https://goo.gl/maps/eifREAtuavo
Buraya toplu taşıma ile de gelebilirsiniz. Taksim(42T), 4.Levent(42)  ve Sarıyer(153) otobüsleri buraya ulaşabilirsiniz.

Buraya gelmek istediğinizde  özellikle haftasonu erken saatlerde gelmeye dikkat edin. Çünkü araç park etmek için sıkıntı yaşabilirsiniz. Genellikle arboretum önündeki yol üzerine sıralanan metrelerce araç kuyruğu oluyor.

Bahçeköy Ataturk Arboretumu
Bahçeköy Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Buraya giriş için belli bir bilet ücretine katlanmak durumundasınız. Hafta içi ve hafta sonu fiyatları şaşırtıcı derecede farklı. Haftasonu buraya giriş 20 TRY olarak ücretlendirilmiş ve 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Öğrenciler için ise %50’yi aşan bir indirim sözkonusu:)

Ataturk Arboretumu
Ataturk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Hakkında

Arboretum; botanik park manasına da gelen bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla menşei ve yaşları bilinen ağaç ve bitkilerin yetiştirilip sergilendiği bitki müzeleridir.

1939 senesinde 38 hektarlık bir alanda kurulan Atatürk Arboretumu bugün 296 hektar ve 2000’den farklı türe evsahipliği yapıyor.

Ataturk-Arboretumu-Planı

Arboretumu yaklaşık 2 saat içinde gezebilirsiniz. İçinde oluşturulmuş 2 farklı gölet ve gölet içinde yüzen ördekler bulunuyor. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan yeşilin binbir tonu huzur dolu bir gün geçireceğiniz konusunda garanti ortaya koyacaktır.

Burasının bir piknik alanı olmadığını unutmayın. Eğer öyle bir niyetiniz varsa yazının başında anlattığımız Belgrad Ormanı’ndaki piknik alanına gitmeniz gerekiyor. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konular kısaca;

içerideki bitkileri ve çiçekleri koparmamak, evcil hayvan getirmemek, bisiklet ve oyun oynamamak çimlere basıp oturmamak şeklinde özetlenebilir. Unutmayın burası bir açıkhava bitki müzesi.

Ziyaret ettiğimiz diğer bir arboretum ise Yalova’da bulunuyordu Görmek isterseniz : Yalova

Arboretum ‘dan sevgiler

Yürüyüşünüzü ve pikniğinizi yaptınız, belki biraz acıktınız, belki de bir kahveyi hak ettiniz. Size şimdiye kadar içtiğiniz en iyi Türk Kahvesi kadar iddaalı olacak bir önerimiz var. Kemerburgaz  notlarımıza bakmak ister misiniz? Bahçeköy-Kemerburgaz arası 15 dakika ve alternatif farklı lezzetler sunuyor.


KEMERBURGAZ NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 566 aboneye katılın

TAGS

Temmuz 14, 2017

Temmuz 30, 2017

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.