Gezi
10 min read
0

Kemerburgaz Gezi Rehberi

Mayıs 28, 2018
4
Kemerburgaz Gezi Rehberi

İstanbul’da Levent’e neredeyse yarım saat uzaklıklıktaki kendini korumayı başarmış küçük bir yer olan Kemerburgaz’da lezzet yolcuuğuna hazır mısınız?  Kemerburgaz doğal lezzetleri, samimiyeti ve şehre yakınlığı nedeniyle yeni dönem gezi noktası olmaya aday semti hafta sonu planlarınıza dahil etmenizi öneriyoruz. Kemerburgaz Gezi Rehberimiz Göktürk Gezilecek Yerler ile birlikte Kemerburgaz’da Gezilecek Yerler‘i de içermektedir.

Kemerburgaz Nerede ?  Kemerburgaz Nasıl Gidilir ? 

Kemerburgaz Nerede ve Hangi İlçeye Bağlı?: Belgrad Ormanına komşu Bahçeköy ile Göktürk arasında İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlıdır. Kemerburgaz’a tem otoyolundan Edirne istikametine doğru Hasdal sapağından Kemerburgaz tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Maslak ve Levent’e 15 km uzaklıkta olan semte Şişli’ye düzenli minibüs seferleri var. Göktürk’e giden belediye otobüsleri de(48 Nolu) Kemerburgaz’dan geçerler.  Konumu 

Kemerburgaz Tarihi

Kemerburgaz İstanbul’a su ihtiyacını karşılayan eski bir Rum köyü imiş. Adını etrafında bulunan su kemerlerinden alır. Mimar Sinan’ın 1564 inşa ettiği Eğri Kemer Kemerburgaz’ın girişinde yer alır. Diğer bir Kemer ise Bahçeköy yolu üzerindeki Paşadere Kemeri’dir. Kemerburgaz 1924 yılındaki mübadele sonrası Selanik’ten önce Bandırmaya sonra buraya yerleştirilen Karacaova müslümanlarının yeni ikamet yeri olmuş.

Kemerburgaz Kemerleri
Kemerburgaz Kemerleri – by _cyberMacs

Kemerburgaz’da Yemek

Aslında Kemerburgaz’da öne çıkan birkaç lezzet noktası var. Zaten Kemerburgaz’da yürüdüğünüzde gördüğünüz dükkanların esnaf lokantası, kahvehane gibi küçük yerler olduğunu göreceksiniz.

Kemerburgaz Kardeşler Lokantası

Eskileri seversiniz. Bilindiği üzere dünyadaki en popüler mekanlar yeni açılan lüks yerlerden ziyade yıllardır adını ve lezzettini değiştirmemiş efsanelerdir. Bugün Avrupa’da birçok şehirde adını duyuran bu meşhur yerlerin hepsi eskidir ve başka bir şubesi yoktur.

Kemerburgaz Kardeşler Lokantası

Vedat Milor buradaki Kardeşler lokantasından bahsederken esnaf lokantalarını şöyle anlatmış :

 İtalyan mutfağını severiz, zaman zaman füzyona göz kırparız, iyi bir Fransız yemeğine “Hayır” demeyiz ama dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına dönen tilki misali sulu tencere yemekleri bizim için “olmazsa olmaz”dır. Özellikle de ülkemizden uzakken canımız en çok onları çeker.
Bizim bu ihtiyacımıza cevap veren esnaf lokantaları bir anlamda da bize özgü “fast food” lokantalarıdır.

Altına imzasını atmayan yoktur sanırım bu sözün. Kardeşler Lokantasını işleten Hacı Mehmet Akkaya bölgenin 43 yıllık esnafı. Her ne kadar fasulye ve pilavı meşhur olsa da yapılan tüm yemeklerin lezzetli olduğunu deneyimledik. Konumu

Kardeşler Lokantası’nın en çok tercih edileni ise döner olsa gerek.

1974’ten beri ustam dediği Pandelli Usta’dan edindiği deneyimle işini devam ettiren Mehmet Bey’in lokantasına İstanbul’un bir çok noktasından yemek yemeğe gelenler var. Bu kadar çok övüp beklentiyi yükseltmemekte fayda olduğunu belirtmek gerek.

Lokantada masaya oturduğunuzda sipariş almaya gelen garsona menüden değil gördüğünüzü söyleyeceksiniz. Eğer yoğurt ve su söylerseniz de etiketlerin üzerinde bu yörede üretildiklerini görebilirsiniz.

Lokantanın müşterisi çok, dolayısı ile yemekler çabuk tükenebiliyor. Gitmeden önce aramanızda fayda var: 0212 360 13 85

Kemerburgaz Kahvehane

Kemerburgaz’ın eski bir Rum yerleşimi olduğunu belirtmiştik. 1969 yılında mekanı satın alan Yeter ailesi, mekanı 2007 yılında güzel bir restorasyondan geçirmiş. Çay kahve ve limonatanın yoğun olarak tüketildiği mekanda şüphesiz en çok sipariş edilen içecek köpüklü Türk Kahvesi. Kahvehane yukarıda bahsettiğimiz lokantanın tam arka tarafında. Dolayısı ile yemek sonrası kahveniz için buraya geleceksiniz.  Konumu

Kemerburgaz Kahvehane

Abartmadan itiraf etmek gerekirse içtiğimiz en iyi Türk Kahvesi’ni yapan Kahvehane  bu yazıyı yazmama neden oldu. Fiyatı ise 6 TL (2019). İçtikten sonra hak verecekseniz bana, bu kahveye 15 TL’de ödeyebilirsiniz.

İşte bayıla bayıla anlattığımız kahve bu. fincanın yarısı neredeyse köpük.

Mekan film ve reklamlara da ev sahipliği yapmış. Kemal Sunal’dan Münir Özkul’a bir çok ünlü üstad’ın filmleri Kemerburgaz’da çekilmiş.

Kemerburgaz Kahvehane
Kemerburgaz Rum Köşkü
Aslı Bekiroğlu,Ahmet Saraçoğlu ve Sadi Celil Cengiz’in oyunculuklarını sergilediği Benim Tatlı Yalanım dizisine ait bazı sahneler bu kahvehanede çekilmiştir.

Bunların dışında bölgede adını duyurmuş birkaç önemli mekan daha var. Tarihi Kemerburgaz Turşucusu, Balkan Tulumbacısı ve doğal ürünler satışı yapan dükkanlar. Bu dükkanlarda turşunuzu,tatlınızı,yumurtanızı, yoğurdunuzu taptaze ve doğal olarak alabilirsiniz.

Ayrıca buraya kısa bir yürüyüş ile (Her ne kadar Mehmet Yaşin ve Teoman yürüyüşü olmasa da) önce bir turşucuda turşu tadıp sonra Kardeşler Lokantasına, ardından tulumba tatlınızı alıp Kahvehane’ye köpüklü kahvenizi sipariş edip keyif yapabilirsiniz.

Kemerburgaz Turşucuları
Kemerburgaz Turşucuları

Kemerburgaz’da Gezilecek Yerler

Kemerburgaz İstanbul’un akciğerlerinin hemen yanında bir yerleşim merkezi. Dolayısı ile burada yer alan doğal ürünleri mutfağınız için alabilir ve akabinde haftasonu kahvaltılarınızın yanı sıra yürüyüş ve huzur bulabileceğiniz alanlarda geçirebilirsiniz. Aşağıda Kemerburgaz’da Gezilecek Yerler sıralanmıştır.

Belgrad Ormanı

İstanbul’un yıllardır akciğerlerinin merkezi olan Belgrad Ormanı Kemerburgaz’a yakınında yer alıyor. İçinde yer alan 6 km’lik koşu ve yürüyüş parkuru ile haftasonu pikniklerinin ve kahvaltılarının merkezi durumunda. Belgrad ormanı kahvaltı yapmak ve temiz havayı ciğerlerine doldurmak isteyen İstanbulluların imdadına yetişiyor.

Belgrad Ormanı Yrüyüş Parkuru

Kemerburgaz Kent Ormanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim 2019 tarihi arafesinde açılışını yaptığı Kemerburgaz Kent Ormanı’da Kemerburgaz’ın çok uzağında yer almıyor. Konum itibari ile Tem Hasdal çıkışından Yeni Havalimanı yönüne giderken karşılaşacağınız kent ormanı yeni bir nefes alma mekanı olarak öne çıkıyor.

Kent Ormanı Alibeyköy Barajı

Bu ve benzeri yeşil alanların açılıyor olması şehirde yaşayan vatandaşlar için çok güzel bir nimet. Özellikle yeşile uygun ahşaptan yapılmış kulübeler, yeme içme alanları ve tuvaletlere kadar ince detaylar düşünülmüş. İstanbul kartınız ile tuvaletleri 1 TL karşılığında kullanabilirsiniz Ayrıca organik pazara ilişkin bungalov tarzında dükkanlar yapılmış. Açıldığında çok güzel olacağı belli oluyor. Bu arada mangal olayı yasak. Etrafta duman yok. Bununla beraber orman sahası içinde otopark alanları var. Fakat bir türlü oturtulmamış. Park yeri bulmak ve ormandan çıkmak bazen zahmetli hal alabiliyor. Otopark işletmecisi önceden İspark iken şuan Boğaziçi isimli bir firma taşeron olarak işletmektedir. Otopark ücreti 15 TL’dir.
En düzgün yürüyüş yolu ve piknik alanları Kırmızı 9 ile Mavi 9 arasındaki yerlerde bulunuyor. A ve B kapıları arasında otopark ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda çocuklar için farklı etkinlik alanları sonradan oluşturuldu. Xtreme denilen zipling ve ağaçlar arası ipler ve ağlar eşliğinde yürüyüş, ufak bir hayvanat bahçesi, lunapark, bus pisti sonradan oluşturulan etkinlik alanlarındandır.

Kemerburgaz Kent Ormanı

İbb’nin duyurusunu yaptığı bilgiye göre: “Birer adet çocuk kır kahvesi, çocuk kulübü, futbol sahası, izci kampı çadır ve alanı, uçurtma atölyesi, el sanatları satış birimi, midilli ahırı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları, seyir kulesi, ikişer adet basketbol-voleybol sahası, hatıra ve hediyelik eşya alanı, büfe, fauna tanıtım alanı deposu; Üçer adet, karşılama merkezi, kır lokantası ve kır kahvesi, organik ürün pazarı, dörder adet bisiklet kiosku, idari ve personel binası, ibadethaneler,35 çocuk oyun alanı-fitness 122 pergola, 357 bin metrekare çim alan, 8 bin 167 ağaç, 420 bin çalı ve 160 bin yer örtücü” yer alıyor. Google Konum Bilgisi

Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Kemerburgaz lokasyonuna uzak olmayan diğer bir yer ise Göktürk Göleti Tabiat Parkı. Yeşil bir ortamın içinde yer alan gölet güzel bir seyir zevki veriyor. Göktürk’te Gezilecek Yerler’in başında gelen Göktürk Tabiat Parkı’nın hemen yanı başında ise piknik alanları bulunuyor.

Buraya toplu ulaşım için 48 kodlu Göktürk-Mecidiyeköy otobüsünü kullanabilirsiniz. Tabikat parkına giriş ücreti araç ücreti 21 TL olarak belirlenmiştir.
Konumu

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede – Konumu?

Forest Kemerburgaz Macera Parkı

Türkiye’nin orman içinde yer alan en büyük macera parkı sloganıyla 16 parkurda 148 oyun ile hizmet veren Macera Parkı Forest Kemerburgaz sizi farklı bir deneyim ile buluşturuyor. Çocuk köyü, yüksek ip parkuru, go kart gibi farklı etkinliklerin yanı sıra içinde bir de restoran bulunuyor. Google Konumu

Forest Kemerburgaz

Kurt kemeri mesire alanında yer alan macara parkı haftanın her günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
İletişim : 0850 441 44 24

Kemer Country & Bol Pazar

Son olarak ise Kemerburgaz’da yine yeşilin ve doğa temasının hakim olduğu Kemer Country’den bahsedelim. Kemerburgaz’dan Kemer Country yönüne gittiğinizde yol boyunca sizi yemyeşil bir doğanın yanı sıra güzel evlerin süslediği ortam karşılayacak.

İçinde Golf alanlarının da bulunduğu yerde bir organik pazar Bol Pazar var. Birçok organik ürünü de bulabileceğiniz bol pazar’da alışveriş yapabilirsiniz. Bu yöne giderken güvenlik görevlilerine pazara gittiğinizi söylemeyi unutmayın. Konum Bilgisi

Kemerburgaz Bol Pazar

Hala vaktiniz var mı ? Şu içerikler de ilginizi çekebilir :

Milli Saraylar Resim Müzesi : Dolmabahçe’de bir Veliahd Dairesi

İstanbul İçinde Tarihi Bir Semt “Balat”

Maslak Kasırları : Kahvaltı ve Giriş Bilgileri

Miniatürk : Ulaşım ve Giriş Bilgileri : Türkiye’nin çocuklar için mini bir kopyası

Sırada Kemerburgaz’ı anlatan kısa bir Drone çekimi var. Tıklayın izleyin.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 605 aboneye katılın

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

4 Comments

  • ma perché non facciamo un bello scambio italo turco ? cappuccino italiano e caffé turco: un caro saluto da Flavio Almerighi ai miei amici turchi!

    ama neden güzel bir İtalyan-Türk alışverişi yapmıyoruz? İtalyan cappuccino ve Türk kahvesi: Flavio Almerighi’den Türk arkadaşlarıma sıcak bir selam!

    • Che bella idea. Facciamo;) Amici italiani👏🏻👏🏻👏🏻

  • beautiful

  • Thank you sharing this dining experience.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et