Gezi Yeme - İçme

Kemerburgaz

on
Mayıs 28, 2018

Kemerburgaz Rehberi

İstanbul’da Levent’e neredeyse yarım saat uzaklıklıktaki kendini korumayı başarmış küçük bir yer olan Kemerburgaz’da bir lezzet yolcuuğuna hazır mısınız?  Kemerburgaz doğal lezzetleri, samimiyeti ve şehre yakınlığı nedeniyle yeni dönem gezi noktası olmaya aday semti hafta sonu planlarınıza dahil etmenizi öneriyoruz.

Kemerburgaz Nerede ?  Kemerburgaz Nasıl Gidilir ? 

Kemerburgaz Belgrad Ormanına komşu Bahçeköy ile Göktürk arasında kalır. Kemerburgaz’a tem otoyolundan Edirne istikametine doğru Hasdal sapağından Kemerburgaz tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Maslak ve Levent’e 15 km uzaklıkta olan semte Şişli’ye düzenli minibüs seferleri var. Göktürk’e giden belediye otobüsleri de(48 Nolu) Kemerburgaz’dan geçerler.  Konumu 

Kemerburgaz Tarihi

Kemerburgaz İstanbul’a su ihtiyacını karşılayan eski bir Rum köyü imiş. Adını etrafında bulunan su kemerlerinden alır. Mimar Sinan’ın 1564 inşa ettiği Eğri Kemer Kemerburgaz’ın girişinde yer alır. Diğer bir Kemer ise Bahçeköy yolu üzerindeki Paşadere Kemeri’dir. Kemerburgaz 1924 yılındaki mübadele sonrası Selanik’ten önce Bandırmaya sonra buraya yerleştirilen Karacaova müslümanlarının yeni ikamet yeri olmuş.

Kemerburgaz Kemerleri

Kemerburgaz Kemerleri – by _cyberMacs

Kemerburgaz’da Yemek

Aslında Kemerburgaz’da öne çıkan birkaç lezzet noktası var. Zaten Kemerburgaz’da yürüdüğünüzde gördüğünüz dükkanların esnaf lokantası, kahvehane gibi küçük yerler olduğunu göreceksiniz.

Kardeşler Lokantası

Eskileri seversiniz. Bilindiği üzere dünyadaki en popüler mekanlar yeni açılan lüks yerlerden ziyade yıllardır adını ve lezzettini değiştirmemiş efsanelerdir. Bugün Avrupa’da birçok şehirde adını duyuran bu meşhur yerlerin hepsi eskidir ve başka bir şubesi yoktur.

Kemerburgaz Kardeşler Lokantası

Vedat Milor buradaki Kardeşler lokantasından bahsederken esnaf lokantalarını şöyle anlatmış :

 İtalyan mutfağını severiz, zaman zaman füzyona göz kırparız, iyi bir Fransız yemeğine “Hayır” demeyiz ama dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına dönen tilki misali sulu tencere yemekleri bizim için “olmazsa olmaz”dır. Özellikle de ülkemizden uzakken canımız en çok onları çeker.
Bizim bu ihtiyacımıza cevap veren esnaf lokantaları bir anlamda da bize özgü “fast food” lokantalarıdır.

Altına imzasını atmayan yoktur sanırım bu sözün. Kardeşler Lokantasını işleten Hacı Mehmet Akkaya bölgenin 43 yıllık esnafı. Her ne kadar fasulye ve pilavı meşhur olsa da yapılan tüm yemeklerin lezzetli olduğunu deneyimledik.Konumu

Kardeşler Lokantası’nın en çok tercih edileni ise döner olsa gerek.

1974’ten beri ustam dediği Pandelli Usta’dan edindiği deneyimle işini devam ettiren Mehmet Bey’in lokantasına İstanbul’un bir çok noktasından yemek yemeğe gelenler var. Bu kadar çok övüp beklentiyi yükseltmemekte fayda olduğunu belirtmek gerek.

Lokantada masaya oturduğunuzda sipariş almaya gelen garsona menüden değil gördüğünüzü söyleyeceksiniz. Eğer yoğurt ve su söylerseniz de etiketlerin üzerinde bu yörede üretildiklerini görebilirsiniz.Lokantanın müşterisi çok, dolayısı ile yemekler çabuk tükenebiliyor. Gitmeden önce aramanızda fayda var: 0212 360 13 85

Kahvehane

Kemerburgaz’ın eski bir Rum yerleşimi olduğunu belirtmiştik. 1969 yılında mekanı satın alan Yeter ailesi, mekanı 2007 yılında güzel bir restorasyondan geçirmiş. Çay kahve ve limonatanın yoğun olarak tüketildiği mekanda şüphesiz en çok sipariş edilen içecek köpüklü Türk Kahvesi. Kahvehane yukarıda bahsettiğimiz lokantanın tam arka tarafında. Dolayısı ile yemek sonrası kahveniz için buraya geleceksiniz.  Konumu

Kemerburgaz Kahvehane

Abartmadan itiraf etmek gerekirse içtiğimiz en iyi Türk Kahvesi’ni yapan Kahvehane  bu yazıyı yazmama neden oldu. Fiyatı ise 6 TL (2019). İçtikten sonra hak verecekseniz bana, bu kahveye 15 TL’de ödeyebilirsiniz.

İşte bayıla bayıla anlattığımız kahve bu. fincanın yarısı neredeyse köpük.

Mekan film ve reklamlara da ev sahipliği yapmış. Kemal Sunal’dan Münir Özkul’a bir çok ünlü üstad’ın filmleri Kemerburgaz’daçekilmiş.

Kemerburgaz Kahvehane

Kemerburgaz Rum Köşkü

Aslı Bekiroğlu,Ahmet Saraçoğlu ve Sadi Celil Cengiz’in oyunculuklarını sergilediği Benim Tatlı Yalanım dizisine ait bazı sahneler bu kahvehanede çekiliyor.

Bunların dışında bölgede adını duyurmuş birkaç önemli mekan daha var. Tarihi Kemerburgaz Turşucusu, Balkan Tulumbacısı ve doğal ürünler satışı yapan dükkanlar. Bu dükkanlarda turşunuzu,tatlınızı,yumurtanızı, yoğurdunuzu taptaze ve doğal olarak alabilirsiniz.Ayrıca buraya kısa bir yürüyüş ile (Her ne kadar Mehmet Yaşin ve Teoman yürüyüşü olmasa da) önce bir turşucuda turşu tadıp sonra Kardeşler Lokantasına, ardından tulumba tatlınızı alıp Kahvehane’ye köpüklü kahvenizi sipariş edip keyif yapabilirsiniz.

Kemerburgaz Turşucuları

Kemerburgaz Turşucuları

Belki bir hafta sonu Belgrad Ormanı‘nda yapacağınız kahvaltı ve yürüyüşün ardından öğlene doğru şu bir üst paragrafta anlattığım aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Yada Atatürk Arboretum’unda keyifli bir gölet gezisi önerebiliriz : BAHÇEKÖY NOTLARI

İsterseniz buraya gelmeden evvel yakınındaki Göktürk’teki Tarihi Çinili Fırın’da güzel bir kahvaltı da alternatif olabilir.


Sırada Kemerburgaz’ı anlatan kısa bir Drone çekimi var. Tıklayın izleyin.

TAGS
RELATED POSTS
3 Comments
 1. Cevapla

  almerighi

  Ekim 11, 2018

  ma perché non facciamo un bello scambio italo turco ? cappuccino italiano e caffé turco: un caro saluto da Flavio Almerighi ai miei amici turchi!

  ama neden güzel bir İtalyan-Türk alışverişi yapmıyoruz? İtalyan cappuccino ve Türk kahvesi: Flavio Almerighi’den Türk arkadaşlarıma sıcak bir selam!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 11, 2018

   Che bella idea. Facciamo;) Amici italiani👏🏻👏🏻👏🏻

 2. Cevapla

  Swabby429

  Haziran 21, 2019

  beautiful

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.