Eskiden İstanbul’a komşu yazlıkçı yerler gündemden düşmezdi. Belki ilk başlarda Bayramoğlu, sonrasında Kumburgaz-Selimpaşa derken İstanbul’da yaşayanlar kendilerine sürekli bir yazlıkçılık mekanı arayıp durdular. İşte bu yazlıkçı mekanlarından bir tanesi de belki kabul etmeyenlerde çıkabilir ama sanırım Şile. Şile Gezi Rehberi‘nde Şile Hakkında bilgiler verdikten sonra Şile Nerede?, Nasıl Gidilir? Şile’de Nerede Kalınır?, Şile’de yemek, Şile’de Gezilecek Yerler ile Ağva’da Gezilecek Yerler Rehberi başlığına bakacağız. Ağva Şile’ye bağlı bir sahil kasabası ve birçok konuda Şile’nin de önüne geçmektedir.

İstanbul’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta olsa da bence onu güzel yapan en güzel şey İstanbul’dan uzakta izlenimini verip bir süreliğine de olsa kendinizi şehrin stresinden ve gürültüsünden çok uzaklara götürmesi. Zaten tatil dediğimiz şeyin insana kendi evinden uzak olmasını hissettirmesi gerekmez midir? Şile’de bu hissi yaşayabileceğiniz yerleri gezilecek yerleri sıraladığımızda görüyor olacaksınız.

Şile Kocaeli Yarımada’sının Karadeniz kıyısında yer alır. İlçenin %70’ine yakın bölümü ormanlar ile kaplıdır.Şile’nin nüfusu 35.000’dir (2016)

✈️ Şile ismi Yunanca H ve Ş harflerinin telaffuzdan dolayı Şile olarak teleffuz edilmekteymiş. Yunan metinlerinde ismi Hilea adıyla bilinirmiş ve “dudaklar” kelimesi ile ilişki imiş. Farklı kaynaklara göre de vahşi çiçek demekmiş ( artık nasıl oluyorsa:) )

✈️ Şile tarihi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. Bölgede Epi-Paleolitik döneme ait konak yeri ve işlik saptanmıştır.

✈️ Şile Roma döneminde tarihte ilk inanan Hristiyanlar için saklanma yeri olmuştur. Gürlek Mağarası Romalılar tarafından Hristiyanların tutulduğu hapishane olmuştur.

Şile – Ağva Nerede?

Şile – Ağva her ne kadar İstanbul sınırları içinde yer alsada buraya giderken İstanbul bu kadar büyük olabilir mi sorusunu kendinize soracaksınız.

Şile Nerede? Ağva Nasıl Gidilir?

Şile İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz kıyılarında yer alan küçük bir ilçedir. İstanbul Üsküdar’a uzaklıklığı yaklaşık olarak 60 km’dir. Eğer Ağva’ya gitmek isterseniz 30km daha yool yapmanız gerekir.

Şile’ye ulaşmak için kanımca en uygun seçenek hususi araç. Yol uzun ve gezilecek yerler birbirine çok yakın olmadığından buraya ulaşımın en kolay yolu olarak göze çarpıyor. Bununla beraber Şile’ye toplu ulaşımda mevcut. Üsküdar’dan 139, 139A ve Tepeüstü’nden 139T hatları Şile’ye gider. 139A hatlı otobüsü ise Ağva’ya gider. Saatleri kontrol edebilirsiniz.

Şile Nerede Kalınır ?

Şile’de konaklama yapmak için 3-4 farklı bölgeyi tercih edebilirsiniz. Eğer denize girme planlarınız fazla ise öncelikle Şile’de sonra Ağva’da biraz kafa tatili yapayım dinleyeyim derseniz Saklıgöl veya Ağva’yı tercih edebilirsiniz.

Özellikle Ağva’daki oteller Göksu nehri kıyısında yanyana kurulu olup doğa ve huzur teması ile öne çıkıyor. Biz konaklama tercihimizi nispeten daha sakin olan Saklıgöl Keyif Butik Otel‘den yana kullandık. Hem Saklıgöl’e yakın olması hemde çevresinin ormanlar ile kaplı olması tercih nedeni oldu. Sizde fiyat ve rezervasyon sorgulayabilirsiniz.

Aşağıda bizim de kullandığımız otel arama motoru Agoda var. Haritaya tıklayıp otel fiyat bilgsi alıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Şile-Ağva Otelleri – Ağva Nerede Kalınır ?

Şile – Ağva Kahvaltı, Yemek

Şile ve Ağva’da sanırım zorlanmayacağınız tek seçenek yemek olacak. Eğer konaklama yapacaksanız bizim gibi tercihiniz zaten otelde kahvaltı olacaktır. Fakat günübirlik bir ziyarette bulunursanız kahvaltı için Ağva’da Göksu nehrine sıralanmış otelleri tercih edin.

Ağva Harita

Biz konaklamamızı Saklıgöl Keyif Butik Otel’de yaptığımızdan kahvaltı’yıda burada yaptık. Yemyeşil bahçesinde ayaklarımız çimlerin üzerinde standart bir kahvaltısı var. Buraya sadece kahvaltıyada gelebilirsiniz. Eğer gezi planlarınızda Şile varsa mutlaka Saklıgölü’de görecekseniz kahvaltınızı burada serpme olarak yapabilirsiniz. Rezervasyon’a çok gerek olduğunu düşünmüyorum fakat aramanızda fayda olabilir. (0216) 710 27 52

Saklıgöl Kahvaltı -Şile

Buranın en güzel yanı arka tarafındaki kısa bir yürüyüşün ardından kalabalıklar ile uğraşmadan Saklıgöl’e ulaşmanız.

Saklıgöl-Şile

Bizim akşam yemeği tercihimiz ise bölgedeki lokal vatandaşların önerisi ile Ağva’daki Liman Restoran oldu. Yeşilçay deresi üzerinde Karadeniz’i görebileceğiniz mekanın balıkları her gün günlük olarak gelmekteymiş. Aynı zamanda burada mezeler ve alkollü içecekler de bulunuyor. Biz balık tercihimizi Sardalya ve Mezgit’ten yana kullandık. Önerebiliriz. Fiyatları orta düzeydedir. agvalimanrestaurant

Ağva Liman Restoran-Ağva Ne Yenir?

Eğer Balık yemek istemezseniz hemen Ağva Çarşı içine yönünüzü kırın. Burada sıralanmış pideciler, köfteciler ve esnaf lokantaları bulabilirsiniz. Kasapoğlu Gurme ve Köfteci Zeki göze çarpan yemek yerleri.

Arzu ederseniz akşam yemekleri için Şile’de de Karadeniz manzaralı balıkçılar var. Şile Kalesi manzaralı Papalina, Şile Fora, Massha ve Ekrem Abi’nin Yeri göze çarpanlardan. Fener Manzaralı Fusha’da ise ünlü DJ’lerin ağırlandığı Maşatlık Parkı’ndaki eğlence merkezi olarak ön plana çıkıyor.

Bizim Şile Bezi Etkinlikleri kapsamında kalabalık Şile caddelerini arşınladığımız yerlerde dondurma adına birçok alternatif gördük. Trafiğe kapalı Üsküdar caddesi üzerindeki Balkanlı Dondurmacı Kurtiş Usta’nın dondurmalarını pek beğendik.

Şile Balkan Dondurmacı Kurtiş Usta

Şile’ye özgü yemeklere gelecek olursak Erikli ve Mındıllı Çorba,Kabaklı ve Mantarlı Börekler, Maydanozlu Palamut Köftesi,Yumurta Dolması öne çıkar. Tatlı olarak Öre, Boncuk Helvası ve Sirke tatlısı bölgeye özgü tatlılardır.Yine yöreye özgü Kestane Balı satın alabileceğiniz tatlar arasında yer alır.

Şile Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler’i 2 başlıkta toplamak mümkün. Şile ve Ağva Gezilecek Yerler şeklinde aşağıda sıralıyoruz.

Şile’de Gezilecek Yerleri tamamlamak için saatler harcamanıza gerek kalmayacağını söylemek mümkün.

Şile Kalesi

Restorasyonu yapıldıktan sonra adını Sünger Bob olarak haberlerde fazlası ile duyduğumuz Şile Kalesi’ni Şile Gezilecek Yerler’in başında veriyoruz. Orjinali ile hiç alakası olmayan bir restorasyon süreci geçiren kale Şile Limanı’nın ucunda bulunuyor.

Şile Kalesi – Şile Görülecek Yerler

Ceneviz döneminden kalma kale Ocaklı Kale adıyla da bilinir. 2000 yıllık bir kale olduğu düşünülen Ocaklı Kalesi 4 katlı bir yapıda olup Bizans ve Osmanlı döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Şile Feneri

2010 yılında 150. yaşını kutlayan Şile Feneri 1859 yılında Sultan Abdülaziz tarafından inşa edilmiştir. Deniz Seviyesinden 60 metre yükseklikte yer alan fener, ülkemizin aktif en büyük feneri olarak biliniyor.

Şile Feneri – Şile Görülecek Yerler

Sekizgen şeklinde inşa edilen Şile Fener’ine 72 basamak ile çıkılmaktadır. Haftanın her günü 10:00 -16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Fenerin yapılma amacı Karadeniz’den gelen gemilerin İstanbul boğazına yönelenmelerine yardımcı olabilmektir.

Şile Evleri

Şile’de görülmesi gereken tarihi yapıların arasında ahşap 2 katlı Şile Evleri vardır. Bir kısmı kullanılmaya da devam eden Şile Evleri koruma altında olup toplamda 138 ev vardır.

Şile Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya Şile Feneri’nin yaklaşık 600 metre doğusunda yer alan Uzunkum Plajı’nda yer alır. Kayalardan çıkan bir su kaynağı insan gözyaşına benzediği için bu adı almıştır. Aynı yerde Ağlayan Kaya Plajı ve Uzunkum Plajları sıralanır.

Şile Ağlayan Kaya – Şile Gezilecek Yerler

Şile Mağaraları

Şile gezinizde uğrak noktalarından biri Şile Mağraları olabilir. Ocaklıada, Tersane, Tavanlı, Akşam Güneşi ve Feneraltı mağaraları farklı bir deneyim yaşatabilirler.

Şile Plajları

Şile yazının başında da anlattığımız üzere yeni nesil yazlıkçılıkta öner çıkan lokasyonlardan biri. Onu popüler hale getirmeyen unsur ise yaz sezonunun kısa sürmesi. Karadeniz maalesef bir Ege ve Akdeniz gibi durgun bir deniz olmadığından çok tercih edilmesede haftasonu ve kısa süreli tatillere alternatif.

Şile öne çıkan plajlar ise Şile Limanı’nın doğusunda yer alan Uzunkum ve Ağlayan Kaya, batı tarafında yer alan Halk,Ayazma ve Kumbaba Plajları. Ağlayan Kaya ismi bir aşk efsanesine dayanır. İmkansız bir aşka tutulan Dimitri ve Mehmet’in denize atlayarak hayatlarına burada son vermesi üzerine burası sonra ağlayan kaya ismi ile anılır. Her ne akdar mavi bayraklı bir sahil olsa da Karadeniz’in hırçın dalgalarına dikkat etmek gerekir.

Uzunkum Plajı – Şile Gezilecek Yerler

Kumbaba Plajlarının diğer bir özelliği ise buradaki Kumbaba Tepesi’dir. Kırmızı – turuncu renkli, demir – bakır alaşımlı ve radyonktriteli kumları sahip bölge renkli bir görüntü oluşturur.

Şile Saklıgöl

Şile’de yukarıdakilerin dışında görülmesi gereken yerlere ek olarak Karamandere köyünde yer alan yapay bir göl olan Saklıgöl.

Biz konaklama ve kahvaltı tercihimizi burada yaptığımızdan Saklıgöl için daha fazla vakit ayırma şansımız oldu. göl etrafında yer alan yürüyüş rotası ile bol oksijen alıp stresi buralarda dağıtmanız mümkün.

Şile Saklıgöl – Şile Gezilecek Yerler

Saklıgöl doğa içinde yer alan bir vadideki bir gölet olarak tasarlanıp etrafında göle nazır kafeler ve su üstünde yer alan bungolow masalar ile süslenmiştir. Fakat ne yazık ki bu güzel doğada her Türk’ün olmazsa olmazı mangalcılık büyük ve tek aktivite olarak düşünülmüş durumda. Dört bir taraftan tüten duman ve yemek kokularının yanı sıra aşırı kalabalık adım atmayı bile zor hale getirmiş.

Zaten bir yer meşhur oldukça maalesef güzelliği de kayboluyor. Turist ayırmak adetim değil lakin kalabalık gruplar halinde gölgeye gelen Arap turistler gürültü ve mangal kirliliği fiyatlara da yansımış durumda. Fiyatların aşırı pahalı hale geldiği Saklıgöl’de maalesef bir yere otorup kahve içmek bile istemiyorsunuz.

Şile Saklıgöl – Şile Gezilecek Yerler

Ayrıca gölet üstünde tekne turu ve ATV kiralaması yapabileceğinizi de belirtelim.

Şile Sahilköy

Sahilköy, Şile’den yaklaşık 20 km batıya gittiğinizde karşınıza çıkacak bir köydür. Yol üstünde Sofular ve Doğancılı köylerinde yer alan Karadeniz boyunca Sofular Plajı, Alacalı Kadınlar Plajı, Doğancılı Halk Plajı ve Sahilköy Halk Plajı sıralanır. Aynı bölgede piknik alanları ile konaklama imkanları bulunmaktadır.

Yolun sonunda ise son zamanların popüler kamp noktası Sahil Kamp İstanbul bulunuyor. Buradaki kamp alanında 35 hektar orman alanına kurulu denize sıfır çadır, bungolov, karavan, villa veya hobbit evlerinde konaklayabilir, kahvaltı yapabilir (2020:60 TL) ve stresinizi denize bırakabilirsiniz. Poligon parkı, survivor parkuru ve doğa yürüyüşü de cabası diyelim.
Burada kahvaltıdan kebap ve makarna çeşitlerine kadar çeşit olan bir restoran olduğunu da belirtelim.
Detaylı Bilgi İçin : https://www.sahilkampistanbul.com/
Tel : +90530 049 1790

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva İstanbul il sınırları içinde olupta kendinizi İstanbul’da hissetmeyeceğiniz yerlerin başında geliyor. Karadenize komşu Şile’ye yaklaşık 40 km uzaklıktaki sevimli belde’yi gördüğünüzde neden daha önce görmedim deyip kendinizi suçlayacağınız bir güzelliğe sahip. Aşağıda Ağva Gezilecek Yerler önemli bilgi notları ile bulunuyor.

Ağva Gezilecek Yerler

Özellikle haftasonu ve her kısa tatilde düşünülen Ağva, stres atmak için seçilecek en iyi lokasyonlar arasında yer alıyor. Küçük olması, etrafını çevreleyen Göksu ve Yeşilçay nehirleri arasında kurulmuş olması onu masalsı bir kimliğe büründürüyor.

✈️ Ağva Latince su manasına gelen aqua kelimesinden gelmektedir. Göksu ve Yeşilçay arasında yer alan bu yer istanbul’a yakın tatil yerleri sıralamasında ilk seçeneklerin başındadır.

✈️ Ağva’ya ulaşmak için en uygun seçenek hususi oto. Ancak buraya Üsküdar’dan kalkan 139A nolu otobüsler ile de ulaşabilirsiniz. Saatleri kontrol edebilirsiniz.

✈️ Ağva’da nerede kalınır ? sorusunu sorarsanız cevabımız Göksu Nehri kenarına kurulmuş olan oteller olacaktır. Buradaki oteller hem sessiz, huzurlu ve ince dizayn edilmiş görüntüleri ile tercih nedeni. Ayrıca kahvaltı yapmak için yine buradaki işletmeleri tercih edebilirsiniz. Robins, Mints,My way, Küçük Ev, Mandalin, Beyaz Ev, Wineport dikkat çeken mekanlar.

Ağva Plajı

Ağva’da yapılacak aktivitelerin başında yüzme geliyor. Bunun için en çok tercih edilen plaj ise Ağva Plajı. Yeri Göksu ve Yeşilçay nehirleri arasında yer alıyor. 3 km uzunluktaki plaj deniz tatilcilerinin tercih nedeni olabilir.

Ağva Plajı

Kilimli Koyu

Ağva’nın doğusunda yer alan Kilimli Koyu Plaj alanı, falezlerden oluşan yüksek kayalıkları kamp ve trekking parkurundan oluşuyor.

Kilimli Koyu – Ağva Gezilecek Yerler

Fakat bu doğa harikası bölgesine girerken hiç hizmet almayacağanız gibi para ödüyorsunuz. 20 TL araç için girişte alınan ücret sadece otoprak ücreti. İçeride yürüyüş parkurunda dolanırken ( hoş buraya parkur demeye 1000 şahit lazım sanırım) etrafın çöp ve pislik içinde olduğunu görüyorsunuz. Maalesef temiz bir insan topluluğu değiliz ve doğaya değer vermiyoruz. Aslında bu sıkıntıyı Ağva’da Şile’de ve Saklıkent’te de gördük.

Koyda görebileceğiniz bir kaya oluşumları ile bir de plaj bulunuyor. Kampçı gençlerin sıra sıra çadırlarını görebileceğiniz bölgede bir de restoran kurulmuş. Yürüyüş parkurunda ise tehlikeli sayılabilecek hamleler yapılması muhtemel olduğundan dikkatli davranmanızı öneririz.

Ağva Kilimli Koyu- Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Tekne Turu

Ağva’da bildiğiniz üzere 2 ayrı nehir denize dökülüyor. Bu nehirlerin ikisinde de tekne turu yapılıyor. 8 kişi kapasiteli teknelere ekonomik olarak binmek isterseniz aynı turu yapmak isteyen birkaç kişiyi zaten tekne başında beklerken bulursunuz.

Göksu nehrindeki turlar hemen Ağva girişindeki park alanında yapılırken Yeşilçay’daki ler ise Liman Restoran’ın önünden hareket ediyor. Tekneciler dolmuş gibi çalışmıyor maalesef ama sizin gibi tekne turu yapmak isteyen bir kaç kişiyle (genelde bulursunuz) birleşip maliyetinizi düşürebilirsiniz. 30 dakika süren turlar nehirler üzerinde yapılıyor.

Ağva Tekne Turu – Turda nehir üzerinde birçok otel ve restoranın güzelliklerini keşfediyorsunuz – Ağva Gezilecek Yerler

Göksu’da gerçekleştirdiğimiz turda nehir üzerinde hareket ederken yanyana sıralanmış oteller ile restoranların ışıklı görüntüleri sizi başka düşüncelere başka yerlere götürmesi olası.

Yine Göksu üzerinde yapacağınız diğer bir aktivite ise deniz bisikleti kiralamak olabilir. Kimine göre yorucu olsada kimine göre romantik gelebilir.


Kısa Kısa Ağva

✈️ Ağva’da Yeşilçay’ın Karadeniz’de buluştuğu noktada bir de fener bulunuyor. Günbatımlarının güzel bir noktası olarak göze çarpmakta.

Ağva Yeşilçay – Ağva Gezilecek Yerler

✈️ Ağva dışında görülecek yakın yerlerin başında Kadırga Koyu geliyor. Deniz’in aşındırdığı kayaların oluşturduğu koyda denize girebilirsiniz.

✈️ Hacılı Köy‘de yer alan Gürlek Mağarası görmeye değecek bir diğer nokta. Roma döneminde hapishane olarak kullanılan mağara Ağva’ya 20 km. uzaklıkta. Yine bu rotada görebileceğiniz irili ufaklı şelaleler mevcut.

✈️ Ağva ve Şile’yi ziyaret edecek en uygun zaman yaz aylarındaki Uluslar Arası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali zamanı olabilir. 2019’daki 30 Ağustos tarihinde başlayıp 3 gün süren etkinliklerde Şile Bezi’nden yapılmış kıyafetler, el sanatları stantları kuruluyor ve akşamları ise ünlü sanatçıların konserleri yapılıyor.

Şile Caddelerinde Festival Geceleri – Şile Gezi Rehberi

✈️ Ağva’daki bir çok otel dönem dizilerine evsahipliği yapmıştr. Medcezir, No 309, Bir İstanbul Masalı gibi dizler Aquaverde‘de çekilmiştir. Greenline Guest House Yaprak Dökümü‘ne ev sahipliği yaparken Ağva Paradise ise Unutulmaz dizisine ev sahipliği yapmıştır.

Son olarak aşağıda seyahat karelerinden ve videolarından oluşan bir kolaj videomuz var. Umarım beğenirsiniz.

Şile’de Gezilecek Yerler : Şile Gezi Rehberi

Şile ve Ağva ile anlatacaklarımız şimdilik bu kadar notlarımızı güncellemeye gayret göstereceğiz. Aşağıdaki Abonelik kanalından veya sosyal medya düğmelerinden beni takip etmeyi unutmayın.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 611 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Temettü ve Temettü Portföyü
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts