Gezi istanbul

Miniatürk Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

on
Kasım 17, 2019

Antik Çağ’dan Roma’ya başta Anadolu olmak ve İstanbul olmak üzere bu ülkenin mirası belli başlı eserlerin minyatür versiyonlarının yer aldığı Miniatürk özellikle İstanbul’da çocukla gezilecek müzelerden biridir.

Miniaturk Eski Mardin

2019 itibari ile toplamda 134 eserin minyatürünün yer aldığı 60.000 m2 alanın sloganı ise belli : “Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli”

Miniatürk Nerede?

Miniatürk İstanbul Haliç’te yer alıyor. Haliç’in Halıcıoğlu tarafındaki Nilüfer ve Haliç parkı arasında bulunuyor.

Miniatürk Nasıl gidilir?

Miniatürk Beyoğlu ilçesine bağlı olan Sütlüce semtinde yer almaktadır. İstanbul’un en yaygın ulaşım ağı olan Metrobüs ile Halıcıoğlu’na gelip buradan ulaşım sağlamanız mümkündür. (Yürüme yolu yaklaşık 20 dakika sürer, küçük çocuklar için buradan taksiye veya Seyrantepe minibüslerine binmenizi öneririz yaklaşık 1km uzaklıktadır.)

Haliç kıyısındaki eğlence tesisine otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz Taksim’den 54HT, Topkapı’dan 41ST, Mecidiyeköy’den 54HŞ, Eminönü’nden 47, 47E ve 47Ç numaralı seferleri kullanabilirsiniz.

Eğer hususi aracınız ile gelirseniz de gönül rahatlığı ile kapısındaki 300 raçlık İspark’a aracınızı bırakabilirsiniz. Yönünüzü Alibeyköy ve Eyüp’e yönlendirin. Google Konum Bilgisi

Miniatürk Giriş Ücreti Nedir?

Miniatürk için belirlenmiş 2019 yılı giriş ücreti bilgileri aşağıdaki gibidir.

Öğrenci Öğretmen Askeri Personel :3 TL
Yabancı uyruklulukar : 15 TL
Vatandaşlar : 7,5 TL

Miniatürk Nemrut Dağı Tümüsülü Minyatürü. Bu çalışmanın fotoğrafını buraya gitmeden önce bir grafik çalışması sandığımı ve çok başarılı bulduğumu itiraf ediyorum. Olağanüstü gerçekten. Yalnız bu minyatürü incelerken toplum olarak o kadar okumaya ve incelemeye duyarsız ve sıkılıyoruz ki yanımdan geçen birisi “ne işi var bu mısır heykellerinin burada” deyip hiç bakmadan gittiğine şahit oldum.

Miniatürk Ziyaret Saatleri

Miniatürk’ü hergün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında resmi ve dini bayramlarda açıktır.

Miniaturk Zeus Sunagi Minyatürü – Pergammon Müzesi Berlin Almanya’da sergileniyor.

Miniatürk’te Yer Alan Bölümler

Park genel olarak 5 alana ayrılmıştır. Bunlardan biri ana tema olan İstanbul ve Türkiye’deki eserler, Dünya’daki Türk eserleri, Kristal ve Panaroma Müzeleri Çocuk oyun ve eğlence noktalarıdır.

İstanbul’daki birçok mimari ve tarihi eserin minyatürleri arasında Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye camileri, Haydarpaşa garı, Kızkulesi, Galata Kulesi gibi birçok simge yapının çok başarılı bir şekilde dizayn edilmiş minyatürleri bulunuyor.

Türkiye’deki antik çağ ve doğal güzellikler de unutulmamış Miniatürk’te. Pamukkale, Efes Antik Kenti, Antalya Aspendos Tiyatrosu, Nemrut Dağı Tümülüsü, Trabzon Sümela Manastırı, Uludağ teleferiği ve Kapadokya Milli Parkı maketleri de parkın en başarılı görülen minyatürlerlerinden.

Bunun yanı sıra hayranlık uyandıran Eski Mardin şehir maketi, Amasya ve Safranbolu evleri de unutulmamış.

Benim de ilgili çeken ve oldukça başarılı bulduğum Şam Tren Garı ve Mostar Köprüsü gibi Dünya’daki Türk eserleri de ilgi çekici.

Miniaturk Şam Suriye Tren Garı – Miniatürk

Bunun yanı sıra çocuklar için ilgi çekici aktiviteler de düşünülmüş. sadece 1 TL ile stadyum maketinde kendi taraftarı olduğunuz takımın müziklerini çaldırabilir, masal ağacından masal dinleyebilir ayrıca ufak göletinde bot sürdürebilirsiniz. Yine çocuklara yönelik labirent ve oyun parkı ve parkın içini dolaşan minik bir tren bulunuyor.

Miniatürk içinde bir de uçuş simülasyonu FLYRIDE var. İstanbul ve Türkiye turu şeklinde 2 farklı turu ve combo ile 2si birden izlenenebilen gösteriye katılmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Türkiye turunu çok başarılı bulduk. her gösteri yaklaşık 12 dakika sürüyor. Bilet fiyatları ortalama 10 TL.


Seyahatlerimiz ile ilgili daha çok paylaşım almak ve bizi takipte kalmak için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz veya aşağıdaki haber bülteni için mail adresinizi bırakın.  https://www.instagram.com/cengizselcuk_/

Diğer 566 aboneye katılın


Miniatürk Kısa Kısa

✈️ Miniatürk 2 Mayıs 2003 tarihinde açılmıştır.

✈️ Miniatürk 134 mimari eser 1/25 oranında küçültülerek oluşturulan bir parktır.

✈️ Antik çağın 7 harikasından sayılan ve yerinde şuan olmayan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozelesininde minyatürü Miniatürk’te bulunuyor.

Miniaturk Artemis Tapınağı

✈️ Miniatürk’e yaklaşık olarak 2 saatinizi ayırmanızı öneririz. Bir nevi Türkiye turu yaptığınız parkta telefonunuza parkın uygulaması Miniatürk’ü kurarsanız sesli olarak eserlerin özelliklerini de dinleyebilirsiniz. Google Play & Apple Store

✈️ Gezi güzergahında Wifi bulunmaktadır.

✈️ Miniatürk 60.000 metrekare alandan oluşur. içinde Panaroma ve Kristal müzeye evsahipliği yapar. Ayrıca kafeterya ve hediyelik eşya alanları da uğrak noktaları.

✈️ Bilet gişesinde alanın planını gösteren harita ve broşürler bulunur. Ücretsiz yanınıza alın. Minyatürlerin yanına gittiğinizde kitapçıktan bilgilerini okuyabilirsiniz.

✈️ Daha harcayacak zamanınız var mı ? Ne yapacağız diye düşünürseniz sizi Balat Gezi Notlarımıza göz atmanız için davet edebiliriz. Ayrıca Miniatürk’ün çok yakınında yer alan Santralistanbul Enerji Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi ziyaretleriniz ile güne apayrı bir hava katmanız mümkün. Ardından Pierre Loti‘ye teleferik ile çıkıp manzaraya karşı kahve keyfide yapabilirsiniz.

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  Nora Edinger JOY Journal

  Kasım 19, 2019

  What a clever idea!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 21, 2019

   Many Thanks =)

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.