Gezi istanbul

Milli Saraylar Resim Müzesi

on
Haziran 20, 2021

İstanbul Dolmabahçe Cami önünden Beşiktaş’a doğru Dolmabahçe Caddesi üzerinde yürüdüğünüzde keyifli ve ilgi çekici bir çok yapı sizi karşılar. Bunlardan biri de sanki bir gizli vaha bulmuşcasına sevineceğiz bir yer Beşiktaş’taki Milli Saraylar Resim Müzesi‘dir. Beşiktaş Resim Müzesi şeklinde de aranılan mekan şehrin ortasında ama bir o kadar da dışında izlenimini size verecektir.

Milli Saraylar Resim Müzesi

Dolmabahçe’ye yılın her günü binlerce kişi gelir, Beşiktaş Vodafone Park, bendeniz gibi futbol taraftarlarının uğrak noktası olurken, hemen karşısında ise Dünya’nın en görkemli saraylarından biri Dolmabahçe Sarayı binlerce turisti ağırlar. Sadece görkemden bahsedemezsiniz, burada Dünya’daki en güzel manzaralardan birine tanık olursunuz. İstanbul Boğazı ile bütünleşen Dolmabahçe Saat Kulesi ve Dolmabahçe Cami masalları andıran bir ortama ev sahipliği yapar. 1850-1900 yılları arasına tarihlenen yapılar Neobarok ve Ampir tarzında Saray Mimarı Sarkis Baylan’ın eserleridir.

Dolmabahçe

Konuya Dolmabahçe Caddesi üzerinden girmişken bu caddeden biraz bahsedelim. Bu yolun her iki tarafı kocaman çınar ağaçları ile süslüdür.Yürüyüş yapmaktan keyif alacağınız bir yer olarak hafızalarınıza dokunacaktır. Burada Dolmabahçe Sarayı’na açılan bir kapı önünde fotoğraf çekerken bulunmanız ise olasıdır. Ancak caddeden devam ettiğinizde gizli bir bahçeye açılan kapı daha göreceksiniz. İşte bahse konu Resim Müzesi burada bulunuyor.

Milli Saraylar Resim Müzesi Nerede?

Yukarıda konuya giriş yaptıktan sonra Resim Müzesi‘ne ulaşım bilgilerinden bahsedebiliriz. Buraya eğer özel aracınız ile gelmek isterseniz Dolmabahçe Sarayı önündeki otoparkı kullanmanız önerilir. Ardından buraya kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı şekilde toplu ulaşım ile de Hacıosman – Yenikapı metrosu, Taksim istasyonundan Kabataş’a aktarma yapıp kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beyazıt Eminönü tramvaylarının son durağı Kabataş’tır. Eğer Beşiktaş’a toplu ulaşım ile ulaşırsanız Meydan’dan oldukça yakındır. Asya tarafından gelecekler için ise Üsküdar-Kabataş hattını veya Beşiktaş iskelesini kullanabilirsiniz.

Resim Müzesi Nerede ?

Milli Saraylar Resim Müzesi Hakkında

Dolmabahçe Sarayı’nın bir bölümünü oluşturan Veliahd Dairesi Tanzimat dönemi sonrası şehzadelerin serbest yaşama geçişlerinin bir simgesidir. Sarayın bu bölümü esasen Dolmabahçe Sarayı’ndan bağımsız olarak gezilebilmektedir. Dolayısı ile 2 farklı şekilde girilebilir. Ya Dolmabahçe ana giriş kapısından, yada giriş paragrafında bahsettiğimiz Dolmabahçe caddesi üzerindeki kapıdan. Dolmabahçe Sarayı’nı daha önceden birden fazla kere keşfetme şansını bulsak da sarayın bu bölümünü nedense hep pas geçmiştik. Şimdi bunun büyük bir eksiklik olduğunu keşfedince farkında vardık.

Efendim Veliahd dairesi yıllardır Resim ve Heykel Müzesi olarak bilinmekte idi. Milli Sarayların burayı kendi koleksiyonu için devir alması ile 2021 Ocak ayında Cumhurbaşkanı’nın katılımı ile açılmıştır. 11 bin metrekarelik alanda 34 salon ve 553 adet eser sergilenmektedir. Koleksiyon Topkapı Sarayı depolarında muhafaza edilen tabloların envantere dahil edilmesi ile büyümüştür.

Saray resminin tek temsilcisi olma özelliğini sahiplenen koleksiyon Konstantin Kapıdağlı, Rupen Manas, Stanislaw Chlebowski, Fausto Zonaro, Ivan Konstantinoviç Ayvazovski, Pierre Desire Guillemet, Eugene Fromentin, Stefano Ussi, Felix-Auguste Clement, Şeker Ahmed Paşa, Osman Hamdi Bey, Şevket Dağ ve Abdülmecid Efendi gibi ressamların eserlerini barındırıyor.

2 kattan oluşan yapı geniş bir arka bahçeye, boğaz manzaralı bir ön bahçeye, bir kafeteryaya, müze dükkanına ve çay salonuna sahiptir.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Milli Saraylar Resim Müzesi’ne Pazartesi günleri hariç her gün, 09:00 – 16:00 saatleri arasında gezilebilir. Unutmayın Pazartesi günleri tüm Dünya’da çoğu müze kapalıdır. Son değişiklik ile artık Milli Saraylara bağlı köşkler ve müzelerde Müze kart geçerlidir.(istisnaları var) Milli Saraylar Resim Müzesi’ne müze kartınız ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. (Kartınızın süresi dolduysa öğrenci-öğretmen 20 TL, diğer 45 TL) Dolmabahçe Sarayı için biletiniz varsa burada kullanabilirsiniz.

Resimler hakkında daha detaylı bilgileri audioguide cihazları ile sağlanmaktadır. girişte temin edebilirsiniz. Salonlar kalın halılar ile kaplı olduğundan girişte galoşlar ile içeri giriş yapılabilmektedir.

Kısa Kısa

Aşağıda kısa notlar ile yardımcı olacak bilgileri paylaştık.

 • Müzenin 2 farklı ikram salonu bulunuyor. Biri bina içindeki Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu, diğeri Limonluk adı verilen kış bahçesini andıran Limonluk Kafe. Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu’na girmek için bilet almanıza gerek yok. Harika bir boğaz manzarasına karşı kendinizi bir saraylı gibi hissedip bu atmosferi soluyabilirsiniz. ( Fiyatlar konusunda çok endişe etmeyin sıcak içecekler, atıştırmalıklar ve tatlılar 15-25 TL )

Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu – Yer bulmak biraz güç olabilir.

Limonluk Kafe ise arka bahçe. Arka bahçe deyip geçmeyin bahçe içindeki süs havuzunda kuğular yüzerken, bakımlı yemyeşil bir bahçede şehrin tam ortasında bir huzur köşesi hayal edin. Fiyatlar konusunda endişe etmeyin. Milli Saraylar’a bağlı işletmeler olduğu için yüksek hesaplar görmeyeceksiniz. Eğer yemek yeme niyetiniz varsa Dolmabahçe Sarayı bahçesindeki Milli Sarayların boğaza sıfır noktada bir restoranı bulunuyor.

 • Resim müzesi Dolmabahçe Sarayı’nın arka tarafında bulunmaktadır. Birbirleri arasında bahçelerinden geçiş mümkündür. Resim müzesi bahçesinden Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesine geçiş yapabilirsiniz. ( Ancak tersi durumunda geçiş yapacağınızdan emin değilim, çünkü turnikeler var) Bunu özellikle yazmak istedim çünkü müzeyi gezmeseniz bile saray ve bahçelerinde boğazı seyredebilir kafeterya da soluklanabilirsiniz.
 • Müze’den çıkar çıkmaz mutlaka kendinizi boğaz tarafına atın. Ön bahçede sizi harika bir boğaz manzarası ile saray mimarisi karşılayacak.
 • Biraz müzenin yeni halinden ve salonlardan ve eserlerden söz edelim. Açıkçası harika bir mimariye sahip veliahd dairesinin içinde harika bir manzara göremiyorsunuz. Eserler zarar görmesin diye yapıldığını düşündüğüm aşırı karanlık odalar loş ışıklar ile aydınlatılmış. O kadar çok karanlık ki resimler dışında yolunuzu bulmak güç oluyor. Ayrıca saratın tavan ve dekor süslemelerini görmek çok zor oluyor. Belki de ziyaretçiler sonsuz varaklı altın yaldızlara dalmayıp eserlere odaklanmasını sağlamak için olabilir.
Karanlık odalar
 • Müzenin ilgi çekici özelliklerinden biri Halife Abdülmecid. Ressam olan ve sarayın son sakini olarak bilinen sultanın resimleri, resim araçları ve atölyesi canlandırılmıştır.
 • Müzede 300 ü aşkın eser olduğunu belirtmiştik. Osmanlı Dönemi Sultanları’na it portreler koleksiyonun önemli bir bölümü. Ressam Halil Paşa tarafından yapılan 20. yüzyılda yapılan portre sergilenmektedir. Konu Fatih olunca son dönemde akıllara gelen ve Londra’daki Christie’s Müzayede Evi tarafından 25 Haziran günü açık arttırmaya çıkarılan tablo. Bu tablo düzenlenen müzayedede İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla 7 milyon 923 bin liraya satın alındı. İBB binasında sergi salanunda sergileniyor.
 • En çok ilgimi çeken çalışmalardan biri Sülayman Seyyid’in Natürmort eserleri oldu. Bir fırçanın yarattığı harikaları çok az resimde gördüm.
 • Koleksiyondaki bazı eserler ise Paris’ten Goupil Galerisi’nden satın alınan eserler. Bunu ilginç yapan ise tamamen o dönemin beğenilerini gösteriyor olmaları. Sultan Abdülaziz ve yaveri Ahmed Ali Bey (Şeker Ahmet Paşa)’nın tercihlerini görebiliyoruz.
 • Mustafa Kemal Atatürk’ümüzünde 21 nolu salonda bir tablosunu bulabilirsiniz.
 • Resim yorumlamak bir uzmanlık alanı, onu değerli kılan ise aynı resme bakıp farklı yorumlar yapabilmektedir. Kimisi bir ışık, kimi huzur, kimi de gerçeklik görmek ister. Yorum yapılacak çok unsur var, siz kendi yorumunuz ile taçlandırın diyoruz. Unutmadan fotoğraf çekimi yasak. O yüzden çok fazla paylaşım yapamıyoruz.

Yolunuzun düşmesi dileği ile.Aşağıda kısa bir videomuz var. Keyifli seyirler.

Bu yazının içeriği NTV ve brandlifemag sitelerinde Dolmabahçe’nin gizli sanat mekanı ismi ile yayınlanmıştır.

Şu yazılarda ilginizi çekebilir:

Miniatürk Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

İstanbul İçinde Tarihi Bir Semt “Balat”

Kemerburgaz Gezi Rehberi

Maslak Kasırları : Kahvaltı ve Giriş Bilgileri

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
3 Comments
 1. Yanıtla

  picpholio

  Haziran 20, 2021

  Thanks for giving us an impression of this nice museum.
  Have a lovely sunday.

  • Yanıtla

   Cengiz Selçuk

   Ağustos 17, 2021

   üzücü bir deneyim olmuş. ilginiz için çok teşekkür ederim.

 2. Yanıtla

  Mitch Teemley

  Ağustos 13, 2021

  I always enjoy your travel posts, Genghis. It makes me want to visit so many places!

LEAVE A COMMENT

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et