Gezi Keşfet
4 min read
13

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
0
Rami Kütüphanesi

Eskiler bilirler. Eskiler demişken çok eski değil. Şimdilerin 40 yaş kuşağı Eski Edirne Asfaltı’nı ve bu yol üzerinden çalışan toplu taşıma araçlarını iyi hatırlar. Buranın hemen yanında yer alan İETT’nin Rami Garajı’nı ve kışlanın eski hali olan sebze halini yol üstünden geçerken biz baka kalırdık.

Kışlanın hemen karşısında o dönemin meşhur lisesi İnönü Meslek Lisesi vardı. Tabi o dönem meslek liselerinden üniversiteye geçiş mesleğe yönelik alanlarda daha kolaydı. Sonradan farklı konular gündeme gelince popülerliği kayboldu tüm meslek liseleri gibi.

Eski Rami Kışlası

Neyse sözü çok fazla uzatmadan son dönemin projesi ile Rami Hali bulunduğu yerden kaldırıldı ve Kültür Bakanlığı Rami Kışlası restorasyonunu üstlendi. Burası İlk olarak 17. Yüzyılda Sadrazam Mehmed Paşa’ya çiftlik olarak hediye edilmiş, 1829 yılına gelindiğinde Osmanlı Rus savaşında II. Mahmud’u karargahı olmuştur. Askeri amaçlar ile Cumhuriyet döneminde de kullanılan yapı 1971 yılından sonra mülki idareye devredilmiştir. Yukarıda anlattığım yakın tarih geçmişinden sonra 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları ile yeniden yapılandırma fikri gündeme gelmiştir.

Rami Kütüphanesi Avlusu

2014 yılında başlayan  estorasyon, renovasyon ve yeniden inşa projesi, 2023 yılında tamamlanmıştır. İstanbula yeni bir soluk alanı hayata geçirilmiş, 220 dönüm içinde 36 bin m2  kapalı 51 bin m2 avlu ile İstanbul’un en büyük kütühanesi hayata geçirilmiştir.

Rami Kütüphanesi’ne Nasıl Gidilir ?

Toplu Taşıma ile ulaşım sağlayacaklar metrobüs ile ulaşımı ilk tercih olarak kullanabilirler. Edirnekapı’daki Şehitlik istasyonundan T4 tramway hattını kullanıp Rami istasyonunda inmek. Diğer bir seçenek ise Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı ile Karadeniz istasyonundan yine aynı T4 hattı ile aktarma yapmaktır.

Araç ile ulaşım sağlayacaklar için Otagar bağlantı hattından Bayrampaşa yönünden Rami yoluna bağlanabilirler. Rami Kütüphanesi Konumu

Rami Kütühanesi Hakkında

Rami Kütüphanesi’nde neler var bakalım. Burası dörtgen bir alan içinde genişçe bir avluya  bakan bir kompleks. Alanın etrafı kışlanın eski binalarından oluşuyor. Binalar arası geçişlerin olduğu koridorlarda 360 derece dönüp başladığınız yere gelebilirsiniz. Yeşil alan ise oldukça geniş bir sosyalleşme alanı olarak kullanılıyor.  Yapay bir gölet, modern sanat heykelleri, kafeler sanki şehir içinde farklı bir yere gelmişsiniz gibi bir havaya bürünüyor. Belki bir gün central park diye yakıştırılırsa şaşırmayalım.

Binaların içlerinde neler yok ki :  seminer salonları, sergi salonları , engelli merkezi , atölyeler, kitap satış noktaları gibi yaşam alanları bulunuyor. Ayrıca oğlumuz Ali’nin de oyun mekanı minikler için oluşturulmuş oyun alanının içinde çocuk kitaplarının yerleştirildiği bir etkinlik alanı bile var.

Ek olarak özellikle şehir içinde tamamen sıkışan gençlerin ders çalışabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir alan olan Rami Kütüphanesi bu alandaki yokluğa tamamen ilaç gibi gelmiş diyebilirim.

Burada 2 farklı bölüm benim için oldukça dikkat çekiciydi . Biri el yazması eserlerin onarımlarının yapıldığı şifahane, diğeri ise dönemsel etkinliklerin yapıldığı seminer ve atölye çalışmaları. Buradaki şifahanenin elinden çıkan çalışmaların sergilendiği bir mini müze dahi var. ( gerçi bu alan sahtecilik ile ilgili yapılan tespitlerin yer aldığı bir çalışma ama) . Ben ara ara seminer ve atölyelerin sıralandığı web sayfasını takip etmenizi öneririm. Etkinlik Rehberi

Kütüphanelere girişin ücretsiz olduğunu belirtelim. İlk yılını Ocak 2024’te dolduran Rami Kütüphanesi’ni 1 yılda 2. Milyon kişi ziyaret etti. 110 bin ödünç kitabı okurlarla buluşturdu.

Rami Kütüphanesi Instagram Hesabı

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024
Zonguldak Gezi Rehberi

Zonguldak Gezi Rehberi

Ocak 12, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et