Yalova

Yalova Gezi Rehberi

on
Mayıs 11, 2017

Yaz sıcakları bunaltıyor, bünye serinlik, yeni yerler görmek istiyor, işte size yıllık izinlerinizi harcamadan günübirlik gezinti yapabileceğiniz bir rota olarak hazırladığımız Yalova Gezi Rehberimiz. Yalova Gezilecek Yerler konusuna girecek olursak, Yalova bir sahil şehri, Marmara’nın güneydoğu kıyıları boyunca uzanır, temiz caddeleri, sahil boyunca yeşil ağaçları ile uzanan kafeleri ile sevimli küçük bir şehirdir. Son yıllarda kalabalık hale gelse de doğa turizmi, trekking, kamp turizmi sevenlerin popüler noktası olmaya devam ediyor.

Yalova’ya Nasıl Gidilir ? : Yalova’ya ulaşım için en pratik yol İdo’nun Feribotlarını kullanmak. Yalova’ya Yenikapı’dan 1:30 saatlik Feribot yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde Pendik’ten ise 45 dakika uzaklıktaki Yalova’ya ulaşabilirsiniz.

Yalova Gezilecek Yerler

Yalova’da çarşıda ve sahillerde yürüyüş yapabilir, doğal güzellikleri olan şelaleleri ziyaret edebilir, ormanları ve yaylalarında stres atabilirsiniz.

Şimdi gelin Yalova’da Gezilecek Yerler konusunda nereleri görebiliriz bakalım.

Yalova Marina

Yalovanın yeni yüzü, yeni eğlence mekanı. Marina’da bulunan birçok mekanda soluklanma yeri olarak vakit ayırabilirsiniz.

Yalova Marina - Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Marina – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova Yürüyen Köşk

Birçoğunuz duymuşsunuzdur, Atatürk ile köşkün hikayesini. Kısaca anlatmak gerekirse bölgeyi ziyaret eden Atatürk burayı çok beğenmiş ve bu ağacın altında keşke bir evim olsa demiş. Bunun üzerine kendisine burada bir köşk yapılmıştır. Bir süre sonra ağaç büyüyüp dalları köşke zarar vermeye başlayınca ağacın dalları kesilmek istense de Atatürk karşı çıkmış ve köşk taşınmıştır!

Ataturk Kosku- Yalova - Yalova Gezilecek Yerler
Ataturk Kosku, Yanında ise asırları devirmiş ve köşkün yerinin değişmesine neden olmuş Çınar – Yalova -Yalova Gezilecek Yerler

Evin timeline yerleştirilen tramvay sistemi ile ev bulunduğu yerden uzağa taşınarak ağaç kesilmekten kurtulmuştur. Yaklaşık 4-5 metre kadar taşınan köşk Atatürk’ün yeşile ve doğaya verdiği önemi apaçık göstermiştir. Köşk Yalova Adliyesi ile Devlet Hastanesinin yan tarafında bulunur. Konumu

Yalova - Ataturk Kosku
Yalova – Ataturk Köşkü’nde 29 Ekim 2018 tarihinde resepsiyon.

Köşk taşınmasından sonra halk tarafında Yürüyen Köşk ismini almıştır. Giriş ücretinin 2 TL olarak belirlendiği köşkün hemen yanında ise denize nazır bir kafeterya var.

Yalova Yürüyen Köşk Yolu, Yürüyen köşk nerede
Yalova Yürüyen Köşk Yolu, Yürüyen köşk nerede

Yalova Kent Müzesi

Yalova şehir yaşamı ve özelliklerini tanıtan müzedir. İskeleye çok yakındır. Vaktiniz varsa uğrayın.

Yalova Kent Müzesi - Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Kent Müzesi – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova Karaca Arboretumu

Karaca Arboretum, Tema Vakfı Kurucusu Hayrettin Karacanın oluşturduğu botanic cennet. Son dönemlerde düğün fotoğrafçılarınında uğrak yeri olmuştur. Botanic merakınız var ve yeşile acıktı iseniz 10 TL karşılığında giriş yapabilir, bu koca bahçeyi gezebilirsiniz.

Yalova Gezilecek Yerler
karaca arboretumu haritası – Yalova Gezilecek Yerler
Yalova karaca arboretumu – Yalova Gezilecek Yerler

Yalova Sudüşen Şelalesi

Aslında Yalova’da iki farklı noktada şelaler var. birisi Teşvikiye tarafında diğeri ise Termal tarafındadır. Eğer ziyaretiniz günübirlik bir ziyaret ise iki noktadan birini tercih etmenizde fayda var. Sudüşen Şelalesi Termal tarafında, Hardariye köy yolu üzerindedir. Yalnız belirtmekte fayda var, yol tam anlamıyla bir doğa yolu, hani yoldan geçerken ayrı bir keyif alacaksınız, virajlı yüksek tepelerden uçurumların kenarından geçeceksiniz. Korkutmuş olmayım ama zorlu ve biraz bakımsız bir yol. Konumu

Yalova Sudüşen Şelalesi - Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Sudüşen Şelalesi – Yalova Gezilecek Yerler

Yorucu diyebileceğim bir yolculuktan geçtikten sonra şelaleye ulaşıyorsunuz. Mola verebileceğiniz güzel bir alabalık lokantası var, burada şelale sesi ve serin orman kokusu ile doğanın tadını çıkartabilirsiniz. İçeri girerken 1 TL gibi sembolik bir para veriyorsunuz.

Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Sudüşen Şelalesi Yolu

Yalova Kent Ormanı ve Çifte Şelale

Burası aslında bir mesire yeri olmasının yanı sıra şelaleleri ile büyük bir tabiat parkı, Yalova’lılar burayı bir piknik alanı olarak kullanmakta, arabanızı park edebileceğiniz yerler mevcut. Şelaleye ulaşmak biraz meşaketli aslında, asma bir köprüden geçiyorsunuz, birkaç restaurantın yanından geçip biraz engebeli bir patika yolu takip ediyorsunuz. Yolun birazcık uzun sürmesi sizi biraz heyecanlandırıyor. Sonunda şelaleyi görüyorsunuz. Konumu

Fakat pes etmeyin şelale yanındaki merdivenleri izleyin ve sürpriz, alın size ufak bir göl ve muhteşem bir şelale daha. Yorgunluk atmak için su kenarlarında ayaklarınızı serin sulara sokup çayınızı ve yemeğinizi sipariş edebilirsiniz. Çaylar demlikte geliyor.

Yalova Delmece ve Karlık Yaylaları

Yalova’da Yayla varmış deseler inanır mısınız ?

Açıkçası görene kadar inanmakta zor oldu. Evet gerçekten de varmış, Eylül ayındaki Ağustos sıcaklarında akıp gittiğimiz yol bizi oraya götürdü. Ilginçtir, Yalova’da sıcaklık 30 dereceyi geçmiş iken buradaki sıcaklık 15 dereceyi bulmuyordu.söylemekte fayda var, yanınızda hırka şal tarzı birşeyler almanızda fayda var.

Yollara dikkat etmeyi unutmayın, her an kendilerini Hindistan’da sanan inekler umursamaz halleri ile salınarak önünüzden geçebilir. Korna çalıp gürültü çıkarmayın.Buraların kralları onlar olabilir.

Yayla girişinde Delmece Et Mangal denen harika bir yer var. Taş ocağında ekmek pişen, közde kahve pişirilen. Nedensiz bir Heidi mutluluğu yaşamamanız için bir neden yok. Yada hazır bulmuşken burayı bir yeşilçam edasında çayırlarda koşabilirsiniz de.

Önerim eğer dönüş yolunuzu geriye doğru değil de ileriye doğru Selimiye köyü üzerinden Kumla-Gemlik tarafına doğru yapmanız. Orman içinden ağaçlarla kaplı yollardan geçip harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.
Tepeden çekeceğiniz Gemlik ve Kumla manzaralı deniz fotoğrafları çekmek ayrı bir keyif olacak sizin için. Ayrıca belirttiğim rota üstünde sahil tarafında denize sıfır pek çok mekan var yol üstünde. Akşam yemeğinizi buralardan birinde değerlendirebilirsiniz. Belki zamanınız kalırsa Küçükkumla sahilde keyifli bir final yürüyüşü yapabilirsiniz.
Kumla-Gemlik tarafından hızlıca Istanbul-Bursa otoban yoluna bağlanabilirsiniz.

Delmece Yaylası – Gemlik Ulaşımı

İznik 

Yalova’nın hemen yakınında gerek tarihi dokusu gerek damak tadına hitap eden önerileri ile derlediğimiz İznik Gezi Rehberimiz var. İsterseniz Yalova’ya 1 saat uzaklıktaki Osmanlı Kenti için notlarımıza bakabilirsiniz.

İznik Gezi Rehberi İçin Tıklayın

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.