7 Harikayı hep antik Dünyanın harikaları olarak sıraladık. M.Ö. 4. yüzyılda tarihçi Herodotus (M.Ö. 484 – M.Ö. 425), Callimachus ve Cyrene (M.Ö. 305 – M.Ö. 240) ve İskenderiye Müzesi bilinen ve antik dönemin ilk yedi harikası listesini hazırlamışlardır. Bu listeden sadece 1 tanesi (Keops Pramidi) tamamen özelliklerini korurken diğerleri maalesef artık yerinde bulunmuyor. Son dönemlerde çok sayıda 7 harika sıralandı, oylama yapıldı ancak hiç bir zaman genel kabul gören bir liste konusunda mutabık sağlanamadı. Ancak son dönemlerde o kadar çok 7 harikadan biri diye tabir edilen harikalar türedi ki en bilinen harikalara göz atma zamanı geçti bile.

2007 yılında açıklanan tartışmalı sonuçlar ve oy kullanan 100 milyondan fazla insanın oyu ile açıklanan yeni 7 harika liste şu şekilde oldu :

1- Çin Seddi

Türk Tarihi derslerini hatırlayanlar el kaldırsın. İşte karşısınızda sırası ile kurulan Türk devletleri : Hunlar (350), Göktürkler (552) ve Uygurlar(744). Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletlerini bilmeyen yoktur. İşte biz hep Çin seddini Türk akınlarına karşı güvenlik amacıyla kurulduğunu öğrendik. İşte listenin ilk başında o var. Yaklaşık 9 km uzunluğundaki set M.Ö 7. yüzyılda başlamış ( sanırım sadece mesele Türk akınları değilmiş). Birbirine paralel 2 duvar ile sıralı kulelerden oluşan yapı Çin kaynaklarına göre 21.000 km uzunluğa kadar uzamaktaymış. Yapılış amaçlarına ait başarılı sonuçlar elde edemese de uzaydan görülebilen yapı Çin Seddi, Çin turizminin ilk ve en önemli ögesi. İlk 7 harikadan ilkinin konumu şu şekilde: Çin Seddi Nerede ? Konumu

Çin Seddi

2- Chichen Itzá

Chichén Itzá, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda MS 9. ve 10. yüzyıllarda varlığını sürdürmüş bir Maya kentidir. Buradaki uygarlık çok sayıda yapı ve tapınak inşa etti. Mayaların yanında diğer uygarlık olan Azteklerde Meksika’da çok sayıda yapı inşa etti. Bir kısmına Tanrı Savaşları isimli yazımda bahsetmiştim. Mayalardan en değerli yapı ise 24 metre yüksekliğindeki basamaklı piramit El Castillo. Mayaların engin astronomi bilgilerine sahip olduğunu buradan anlıyoruz. 365 basamadağa sahip yapıdan bile o dönemde 1 yılın kaç güne denk geldiğini bildiklerini anlıyoruz. Kaidede yılan başına sahip bir figür var. 7 Harikadan en kabul edilenlerinden biri olsa gerek

Peki dikkat ettiniz mi piramitlere benzer bu yapı nasıl oldu da Amerika keşfedilmemişken burada inşa edildi ? Erich von Daniken’in kulakları çınlasın mı ? Chichen Itza Nerede ? Konumu

3- Petra

Petra, Ürdün’ün güneybatısında, antik Nabat uygarlığının başkenti olarak bilinen büyüleyici bir arkeolojik sitedir. Lübnan’a kadar gidip Beyrut’u gördük ama Petra rotada yer alamadı maalesef. M.Ö. 4. yüzyılda kurulan bu antik şehir, kaya yüzlerine oyma sanatında usta Nabat mimarlarının eserlerini gözler önüne serer. Petra, “gül rengi şehir” adıyla da anılmaktadır.Petra’nın simgesi haline gelen El Hazne (Hazine), 40 metreye yakın yüksekliğiyle en etkileyici anıtlardan biridir. Nabatların kutsal anıtları, mezarları ve tapınaklarıyla dolu olan bu bölge, kapısı ilk kez 1812 yılında İsviçreli keşifçi Johann Ludwig Burckhardt tarafından keşfedilmiştir.

Petra Ürdün ülkesinin en önemli turistik ögesidir. Petra Nerede ? Konumu

4- Machu Picchu

Counter oynayanları favori mekanı olarak bir kesimde ayrıca ünlenen Machu Picchu, Güney Amerika’nın And Dağları’nın sarp tepelerine kurulmuş olağanüstü bir İnka uygarlığı kalıntısıdır. Listede beni çok heyecanlandıran ve ziyaret etmeyi planladığım ilk yapı burası. 🙂 15. yüzyılda inşa edilen bu eski şehir, Peru’nun tarihi Cusco kentinden yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İnkalar tarafından “Göğe Yakın Şehir” olarak adlandırılan Machu Picchu, 1911 yılında Hiram Bingham tarafından “keşfedilmiş” ve dünyanın dikkatini çekmiştir. 2.430 metrenin üzerinde bir yükseklikteki Machu Picchu, büyüleyici manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Yapının neredeyse tamamı orijinal taşlardan oluşmakta olup, zamanla doğanın bir parçası haline gelmiştir. Bu gizemli şehrin ne amaçla kullanıldığına dair birçok teori olmasına rağmen, bir tatil yeri veya dini bir tapınak kompleksi olabileceği düşünülmektedir. UNESCO tarafından 1983 yılında Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir. Machu Picchu Nerede? Konumu

5- Kurtarıcı İsa Heykeli

Dünyanın 7 Harikası listesinde beni hiç heyecanlandırmayan ve harika olarak nitelendiremeyeceğim yapı bu. Heykel Rio de Janeiro’daki Corcovado Dağı’nın tepesinde yer alıyor. İnşaati 1926’da başlayan ve beş yıl sonra tamamlanan anıt, yaklaşık 8 metre yüksekliğindeki tabanı hariç 30 metre yüksekliğinde ve kolları 28 metre genişliğindedir. Sanırım oylamaya tüm Brezilya katılmış. Heykeli bilmem ama bulunduğu yerde harika bir şehir manzarası olduğuna eminim. Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede ? Konumu

6- Kolezyum

Canlı olarak görebildiğim 7 harikadan biri Kolezyum. Roma’da Gezilecek Yerler yazımda da ayrıntılı bahsettiğim gibi 80. yılda Titus döneminde yapıldığı bilinen devasa büyüklükteki yapı gladyatör savaşları için kullanılmıştır. Bununla beraber aynı zamanda barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar gibi farklı amaçlar için de kullanılmıştır. Asıl ismi Arena iken sonradan girişteki heykelin ismini almıştır. Kolezyum Nerede? Konumu .

Kolezyum:7 Harika

7- Tac Mahal

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde bulunan ve dünyanın en ünlü anıtsal mezar yapılarından biridir. 1632 yılında Hindistan’ın büyük Mughal İmparatoru Şah Cihan tarafından, ölen eşi Mümtaz Mahal’ın anısına inşa ettirilmiştir. Hindistan’da olması dışında benim açımdan kabul edilemez bir tarafı yok 🙂

Ziyaretçileri büyüleyen beyaz mermerden yapılmış olan Tac Mahal, karmaşık oyma işleri ve kakmalarla süslenmiş ince işçiliği ile bilinir. Yapının her bir yüzü simetri prensibiyle tasarlanmıştır UNESCO tarafından 1983 yılında Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Tac Mahal : 7 harika

Tac Mahal, “Yeni Dünya’nın Yedi Harikası” listesinin bir parçasıdır.Yılda milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bir yapı olup İslam mimarisi ile Hindistan tarihindeki önemli bir dönemi temsil eder, Tac Mehal Nerede? Konumu.

Hadi yorumlarda aşağıda buluşalım. Sizin 7 harikanız neresi ? aşağıdaki kanallardan beni takip etmeyi unutmayın.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts