Acropolis atina
Yunanistan

Atina Gezi Rehberi

on
Mayıs 18, 2017

Yunanistan’ın başkenti Atina, hemen denizin öbür ucunda sokakları, yaşam tarzı ve lezzetleri ile bizim içimizden bir kent gibi yabancılık çekmeyeceğimiz bir şehir. Bu samimi girişin ardından hazırladığımız Atina Gezi Rehberi ile Atina Gezilecek Yerler notlarımızı aşağıda keyifle okumanı için sıralıyoruz.

Atina’da mitolojik dünyanın derinliklerine dalıp Zeus ve kabinesini tanımak, savurakisini, mezesini, ve tabernasını keşfetmek ile aradığınız mutlululuğu verebilir.

Ne zaman gitmeyi tercih etmeli ?

Türkiye’de hangi mevsimde gezmek isterdiniz ? ilkbahar ve sonbahar… Atina için de en uygun zamanlar ilkbahar ve Sonbahar.

Acropolis atina
Acropolis atina

 Atina’da Ulaşım ve Konaklama

İstanbul’dan ulaşacaklar için uçak yolculuk 1 saat 15 dk gibi bir süre alıyor, Atina ile havaalanı arası ulaşım ise en az 30 dk sürüyor. Ulaşım fiyatlarına gelirsek, otobüs ve metro tek yön 8 eur. Gidiş dönüş bilet alır iseniz 1 eur karınız var.
Taksi ücreti ise sabit 38 eur. Ama mutlaka taksiciye fiyat sorun, Otel önünde bekleyen taksiciler fazla fiyat verebiliyor.  Başkent Atina için ortalama 2 günlük süre birçok yeri görmek için kafi gelecektir, fazla gününüz var ise feribot ile yakındaki bir iki adayı da  gezebilirsiniz. Biz Aegina adasını keşfetttik.

Otel konusundaki tavsiyemiz ise  şehrin 3 meydanınından birine yakın bir otel tercih edin. Bunlar sırası ile syntagma, monastiraki ve omonia’dır, buradalarda ulaşım probleminiz olmayacaktır. Bizim Otelimiz ise Omonia’daki Delphi Art Hotel’di. Yaklaşık 3 ay önce 4 gece için kahvaltılı fiyatını 600 TL ye denk getirmiştik. Konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz.ATİNA OTELLERİ

Ulaşım için pek gerekmese de size şu uygulamadan bahsetmek isteriz :  Citysightseeing. Şehir içi hop-on – hop/off

http://www.citysightseeing.gr/

Turlarda 48 saat lik tur sınırsız hop-off turu için 15 Eur talep ediliyor.. Küçük bir not : internetten satışta %10 indirim var. Satış anındada talep ederseniz aynı indirimi yakalamanız mümkün. Kulaklarınızı takın ve 10 nolu kanalda Türkçe rehberinizle üstü açık harika otobüsünüzün tadını çıkarın.

National Gardens Atina
National Gardens Atina

Atina’da Fiyatları

Genel olarak fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine göre uygun. Bunu eleştirenler olabilir tabiî ki, ama kesinlikle bir Amsterdam pahalılığı yok. Onun dışında mekanlarda bahşiş konusunda ciddi bir beklenti var.(burası önemli :))
Eğer ki yemek yedi iseniz kredi kartınızı çıkardığında kartınızın şifresini girmeden poslarda TIP tutarını gösteren bir uyarı görmeniz mümkün. TIP cash deyip geçiniz, kısmet nakitiniz varsa öderseniz.
Ortalama fiyatlar ise Türk kahvesi ( onlar greek diyor) 3-4 eur, kokteyller 10, çay 3, bira 4 eur ve meşhur rakısı ise sanırım 20 lik olmalı 10 Eur,

Ortalama bir mekanda 4 kişilik akşam yemeğiniz çorbası ara sıcağı tatlısı balığı rakısı 80 eur’ u geçmez. Derseniz ki müzikli bir yemek yapalım o zaman kişi başı 25 eur’yu gözden çıkartmanız gerekebilir. Tabi biz bu seyahati yaptığımızda Euro 4 euronun altındaydı. 2019 euro fiyatı 6,50 olunca biraz maliyet düşünmek gerekebilir.

Moastraki Bit Pazarı atina
Moastraki Bit Pazarı atina

Unutmadan belirtmekte fayda var. Öğrenci kartınızı mutlaka alın, ciddi indirimler ile karşılaşabilirsiniz.

Şehir demişken bu şehirde bir tarih var, tarihin içinde kahramanlar var. Evet mitoloji, bence biraz mitolojideki kahramanları öğrenmek ta fayda var.

mithology

Atina’da Yemek

Baştan söyleyelim, kafanızda bir rakı sofrası kurmak varsa bunun tavsiyesini benim vermem doğru olmaz lakin Atina’da bu konuda aradığınızı bulmanız mümkün. Plaka’da gece 22:00 de başlayan taverna tarzı mekanların sesleri geç saatlere kadar sürerken, içeceğiniz konusunda cebinizi zorlayamacak rakamları görecekseniz.
Eğer ki müziğin ritminde Yunan danslarına katılmak isterseniz de sıkıntı yok. 2-3 kişi pekala payduşka şeklinde halay çekebilirsiniz bizim gibi. Size katılmak isteyen meraklı turistler olur, kültürü paylaşmak en iyisi.

Karamanlidika

Kim dermiş pastırma denince Kayseri diye.. Bak ben Kastamonu diyordum düne kadar.. Şimdi ise Atina. İlk Ayhan sicimoğlu ile ekranlarda görmüştüm bu şirin mekanı. Atina’nın en gözde yerlerinden biri olmuş mekan meğerse. Maria isimli kısa boylu gözlüklü sevimli ispanyol bir kadın tüm içtenliği ile karşıladı bizi. Peynir ile pastırma tabağı,sucuklu pastirma, kavurmalı patetesli spesyeli ve yunan kolasını tercih ettik. Ev baklavası ise olmazsa olmaz idi. Fiyat konusunda endişeye gerek yok, gayet leziz… Monastraki ‘ye yakın.

Karamanlidika athina
Karamanlidika athina

Oineas

Yunan yerel tadlarını görebileceğiniz, renkli ışıklı duvarları, tabloları, yemek menusunu gördükten sonra kendinizi güzel bir mekana geldiğinizi hissedeceksiniz. Dolma, cacıki, musakka, balık seçenekleri ile sizi Monastraki bölgesinde davet ediyor.

Da Vinci

Bu mekan da başınızdan aşağıya sarı sarı güneş ışıkları hüzün yağdırdığı zaman monastraki meydanın akrapolise bakan kısmındaki sokakta denk geleceğiniz, güzel dondurmaları ile karşılaştıracaktır. Mutlaka deneyin biz 2 kere uğradık.

Hard Rock Cafe

Hemen Da vinci’nin bitişiğinde, biraz müzik biraz kahve.

Kostas

Gitmeden araştırdık, Atina’da ne yenir diye. Hep karşımıza bir sovaraki, sovaraki denince de Kostas çıktı. Bence genel bir düşünce olabilir, böyle küçük salaş, oturmaya dahi yeri olmayan küçük mekanlar daha popüler oluyor. Önünde sıra oluncada burada bir şey var diyorsunuz. Neyse sadede gelelim, Kostas denen mekan 200 cm sokağa cephesi olan elinize yiyeceğinizi alıp 2,80 Eur ödeyrek ıktığınız mekan. Efendim tırnaklı pideye bizim adana’ya benzer bir şişte yarım metrelik tezgahında(belki daha kısa da olabilir) sipariş yetiştiren mekan. Sovarakide greek yoğurt( bizim süzme yoğurt) üstüne baharat ile birlikte elinizde yiyorsunuz. Çok müthiş mi ben farketmedim ama meşhur. Monastraki – Plaka arasında.

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da gezilecek yerler birbirine oldukça yakın. Aşağıdaki başlıkları Google Maps’te işaretleyin, yürüyerek raratlıkla ulaşabilirsiniz. (bkz Google Maps)

Acropolis

İşte şehrin tam ortasında büyük bir tepecik, tepenin üstünde tüm ihtiyarlığı ile sizi kendine çağırıyor. Bu çağrıyı sabah erken saatlerde değerlendirmelisiniz, yoksa kavurucu güneş rüzgar ile birlikte sizi kavuracaktır,

Efendim 152 mt yükseklikte bir tepe bir kayalıktır, yerleşim Tunç devrinde gerçekleşmiştir.(M.Ö. 3000)

Akropolis’in içindekiler:

Parthenon Tapınağı , sütunlu büyük yapıdır. M.Ö. 437. Birçok tapınak gibi oda hazine olarak kullanılmıştır, bir dönem yangın geçirmiş olup , ardından Osmanlı döneminde ise cami olarak kullanılmıştır. 19. Yüzyılda heykel parçalarının İngiltere Britanya müzesine kaçırıldığı biliniyor.
Propylaia : Acropolis’in ana kapısı.M.Ö.437.
Erekhtheion : Dışında kadın figürlü heykellerin olduğu diğer tapınak. M.Ö.421. Tanrıça Athena adına yapılmıştır.Klasik yunan mimarısının örneklerini taşır.
Nike Tapınağı : Küçük işlevli diğer tapınak.
Dionysos ve Herodes Tiyatrosu :Akropolisin 2 tiyatrosu. Ana kapıya giderken önünden çıkacaksanız.

Nacizhane önerim Acropolise gitmeden önce Akrapolis müzesini görmeniz şeklinde olacaktır. Şöyle ki Acrapolis müzesinde Acropolisin heykellerini, video görselleri ile hikayesini, gördükten sonra daha anlamlı olacaktır. Ayaklarınızın da nereye bastığına dikkat edin şehrin üzerinde yürüyor olacaksınız.

Akropolis ve çevresindeki 5 farklı açık yer için toplu bilet alabilirsiniz. Tam bilet ücreti 30, öğrenci için 15 Eur. Adı üstünde açık, dışarıdan da görülebilir, Hadrian’s Library , Roman Marketve Olimpia Zeus için peşinen bilet almaya gerek var mı diye düşünülebilir, nitekim hemen yanından da gözlemleyebilirsiniz. Diğerleri için ise içerisindeki müze nedeni ile görülmeyi hak ediyor.

Bu toplam 5 biletlik yerde nereleri göreceksiniz ?

Hadrian’s Library:Monastraki metro durağının hemen ardındaki mekan. İçinde küçük bir müzecik var.

Roman Agora& Hephaistos Tapınağı, : Acropolisten inerken bu taraftan gezerek ziyaret edebilirsiniz, içerinde Agora Müzesi ile Hephaestus tapınağınıda göreceksiniz.

Hadrians’Arch ve Temple of Olimpian Zeus: Sytigma meydanındaki National Bahçelerin hemen yakınındaki gözünüze çarpan yapı

Keramikos: Bu bölge monastraki meydanının yakınında roman agora’nın devamı sayılacak yerde bulunmaktadır. Diğerlerinden ayrı açık arkeolojik alanda yürüyebilir içindeki müzede de eserleri inceleyebilirsiniz.

Roman Market : Hadrian’s Library ile Acropolis arasında yer alır.

Syntagma Meydanı

Athina şehrinin ana meydanı. Bilinen en önemli özelliği parlamento binasının burada yer almasıdır. Her saat başında fiyakalı komik elbiseleri ile askerlerin nöbet değişimi vardır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken gösteride bu pileli etekli askerlerin üniformalarını kendilerinin ütülediklerine ait bir bilgiyi de paylaşmak isterim. Hemen meydanda metroya ulaşabilir, Ermou da keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Monastraki Meydanı

Şehrin popüler meydanlarından. Bir tarafı bit pazarına bir tarafı Hydrian Library’e açılırken diğer tarafından da plakaya uzanan karşılıklı turistik mağazaların olduğu cadde uzanır. Burada hediyelik sabunlar, kadehler, lokum zeytinyağı gibi birçok şey mevcut. Pek çok sayıda greek lovers mizahseni de görebilirsiniz. Bit pazarında ise aklınıza gelemeyecek bir çok şey var. Biz en güzelini Arizona Dream film müziklerinin olduğu bir plağı bularak edindik. Monastraki ile Omnia arasında akşam yemeği için bir çok yemek noktası da mevcut, ilerleyen paragraflarda bahsediyor olacağım.

Şehirde kalmış tek cami bu bölgede ve kullanılmadığından Yunan halk sanatları müzesine dönüştürülmüş.

Anafiotika Bölgesi

Bak dostum eskiden buralar dutluktu. Neyse ciddiyeti bozmadan şöyle devam edeyim, efendim burası 1841 yılında bölgeye Anafi adasından gelen yerlilerin yerleştirilmesi ile oluşturulan bölgedir. Gelen halk bölgeye binalar dikmek yerine adada yaptıkları beyaz evlerini taşımaşlardır. Plaka bölgesine yakınsanız çiçekli daracık ara sokaklarda fotoğraf çekebilirsiniz.

Anafaotika

National Gardens

Şehrin Meydanında sakin orta büyüklükteki botanik bahçe. Sıcağın kaç derece olduğu fark eder mi bilinmez, serinliği burada bulabilir küçük bir hayvanat bahçesinden geçerek farklı bir saat geçirebilirsiniz. 1840 yılında tamamlanan bahçeler kraliçe Amalia tarafından yaptırılmıştır.

Exarchia Bölgesi

Burası Omnia meydanı ile Arkeoloji müzesi arasında kalır, bir çok sokak sanatının yer aldığı bölge, gündüz gözü ile bir tur atılabilir.

Lykavittos Tepesi

Atina’nın görebileceğiniz en yüksek noktası. Her ne kadar syntagma meydanında yürüyüş mesafesinde gözüksede haritalarınızda, dağcılık tecrübeniz yoksa yürümenizi tavsiye etmiyoruz. Buraya çıkmak için en uygun zaman akşam üstü, bildiğiniz üzere yeterince sıcak bir şehir , en iyi yöntem ise Feniküler hat, Her yarım saatte bir var ücreti ise 7,5 Eur. Tepede bir kilise ile bir de restaurant bulunuyor. Atina manzarasına karşı gün batımını izlerken bir şeyler içmek gibisi yok.. Birde akşam olup ta şehrin ışıkları yanmaya başlayınca akropolisi bir de buradan görün. Geriye dönerken de Kolonaki bölgesindeki ara sokaklarda plakaya rakip mekanları da görmeniz mümkün, turuçgiller ağaçları arasında meydana buradan dönmek ayrı bir keyif.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji’ye merakı olmayanları bile etkileyen müze burası. Müze Yunanistan’ın en büyük arkeoloji müzesi olup, dünyadaki en önemli antik yunan sanat eserlerini barındırır. Atina’ya geldiniz Agememnon’un maskesi’ni burada göreceksiniz, görmeden gitmeyin.

Ermou Street

Atina’nın üç meydanının çevrelediği alışveriş caddesi, monastraki’den Snytigma’ya geçeyim derseniz bu caddeden 15 dk. Yürüyüşle geçebilirsiniz. Zaten bir çoğu bilindik markaların mağazaları var. Çok ta vakit kaybetmeye gerek yok.

Olimpiyat Stadı

İlk Olimpiyatların yapıldığı yer.. önünden bir çok kez geçeceksiniz. Bir el sallanır.

Plaka Bölgesi

Şehrin havasının çıktığı yer burası. Akşam gezmesini burada yapın, dondurmacılar, tavernacılar, müzikli rakılı eğlenceler burada.

Kifissia & Pire

Atina’nın önemli iki semti. Aynı metro hattı ile ikisine de ulaşabilir. Tam gün bilet fiyatı 4,5 Eur. Pire sahilde ve marina da bir akşamüstü yürüyüşüne çıkabilir deniz ürünlerinin tadına bakıp güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Kifissia ise Atina’nın gelir düzeyi yüksek kesiminin tercih ettiği bir muhit. Vakit varsa zaman geçirilebilir.

Sokrates’in Hapishanesi

Efsaneye göre dünyayı felsefe ve düşünceleri ile etkilemeye devam eden Sokrates, Atina’da düşüncelerinden ötürü bir hapishaneye kapatılır, Temsili olarak oluşturulduğunu düşündüğüm kaya mezarı şeklindeki hapishane Acrapolis’in hemen karşı sırasında. Yan tarafındaki merdivenlerden de tepeye doğru çıkışınızı sürdürürseniz ilk demokrasi konuşmalarının yaşandığı Acropolis manzaralı meydana da ulaşacaksınız.

Atina için fazladan bir gününüz varsa bizim gibi Aegina Adasını keşfedebilirsiniz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
  1. Cevapla

    Equipping

    Mayıs 7, 2018

    Thanks for following my blog; you are very kind.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.