Eğer Atina’da bir gün fazla zamanınız varsa bu güzel fıstık adasını görmemeniz için hiçbir neden yok! İşte Aegina Adası.

Eğer bizim gibi Atina’da değerlendirecek 3 günden fazla bir güne sahipseniz değerlendirebileceğiniz gezi noktalarından biri yakınlardaki birkaç ada olabilir. Bu genellikle Atina’nın liman semti Pire’ye yakın iki adadan biri oluyor: Aegina ve Idra. Biz Aegina’da 1 günü öldürdük. Feribot fiyatları tek yön 7,5 euro kadardı. Feribotların da gerçekten hiç İDO feribotlarına benzemediğini söylemeliyim. Konforlu kırmızı koltukları mevcuttu. (aeginagreece)

Aegina’da Neler Yapılır?

Ada esasen küçük bir ada olmasa da adaya yayılmış birkaç küçük semt var diyelim. Sahil boyunca uzanan kafe ve restoranlar mevcut. Sahil sonunda dikkat çeken bir de kilise var. Bu kasabanın güzel tarafı ise hemen arka tarafındaki küçük dar sevimli sokakları. Adanın ara sokaklarında küçük fırınlar, balık lokantaları, pastaneleri, fıstıkçıları var.

Biz ufak bir keşif turu yaptıktan sonra adada araba ile dolaşmanın iyi bir fikir olacağı kanaatine vardık. 25 euro bedel ile 3 saat için benzin dahil bir araç kiraladık. Arabanın hali son derece içler acısıydı ama trafik gibi unsurlar olmadığı için çok eğlendik, ayrıca adada bisiklet ve ATV kiralaması da yapabilirsiniz. Bisiklet olayına girerseniz çok fazla yer gezmeniz mümkün olmayacaktır.

Adadaki birkaç gezi noktasına gelirsek: Aphalia Tapınağı, adanın tepesindeki antik kalıntılar. Açıkçası arkeolojiye o kadar çok bağlandık ki tüm limitimizi doldurduk. Hala hevesiniz varsa orada sizi bekliyor. Agios Nektarios Manastırı, adanın ortasında yer alan ve araç kiralayan Arnavut arkadaşın demesine göre Ayasofya’nın kardeşi manastır. Çok güzel bahçeleriyle süslü bir mimariye oturtulmuş, içinde bir şapel barındıran, yolunuzu buraya yönlendirmeyi hak eden manastır.

Marina Bölgesi, adanın diğer ucunda yer alan bölge. Yol boyunca güzel çiçeklerle süslenmiş evler ile zeytin ağaçlarının arasından geçerek ulaşıyorsunuz. Burası da adanın diğer tarafında yer alan tamamen yazlıkçıların barındırdığını düşündüğüm sahil kasabası. Biz gittiğimizde henüz sezon açılmamıştı, sezonunda oldukça renkli olacağına eminim. plaj tarafından denize girmeniz de mümkün. Endişe etmeyin ayağınızın bastığı suyun her tarafı tertemiz.

Balık pazarı, adanın sahil merkezindeki semt pazarı, yol üstü bir tur atabilirsiniz. Mourtzis Geleneksel Tatlılar Atölyesi‘ni adanın ara sokaklarında göreceksiniz. Ben diyeyim turkuaz, siz deyin fıstık yeşili renkleri ile size gel gel diyecek. Aklınıza gelmeyecek birçok tatlı mevcut. Siz merak ediyorsunuz, onlar ikram ediyor. “efendim biz yiyiciyiz, alıcı değiliz” demenize fırsat vermeyen sevimli çalışanları var. Bu kadar ikrama karşılıksız kalmanız da mümkün değil.

Sahildeki Penmh isimli mekanda soluklanabilir, kavanozdaki cheesecake’in tadına bakabilirsiniz, gayet lezzetli, onun dışında mutlaka bir fırına uğrayın çok güzel kokulara sahip kekler, çörekler var. Ha adanın en meşhuru ise fıstık, edinin!

Atina Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts