Muğla
11 min read
241

Marmaris Gezi Notları

Mayıs 16, 2017
2
Marmaris Gezi Notları

Yağmurlu bir gecede Dalaman’a uçağımız iniş yapıyor bir Mart akşamı. Hüzünlü bir gece, Dalaman’da uçaktan ayağınızı dışarı atar atmaz yağmur başınızdan aşağıya sarı yaprakların dökülmesi gibi bir hüzün yağdırıyor.  Dalaman’dan Marmaris’e gidene kadar pardon Dalaman’dan Dalaman’a dönene kadar sağdan yağan, soldan yağan şiddetli yağan yağmur altında sanki Marmaris’e değil de Karadeniz’in yaylalarında dolanmışız hissine kapıldık. Meğerse Mart aylarında uzun süren bir yağmura denk gelmişiz: İşte Marmaris Gezi Notları

Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Yağmurlu bir Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Bu tecrübeyi elde etmek isterseniz mart ayı bunun için bire bir.  Yoksa yaz günü ne yağmur görürsünüz nede sıcaktan Marmaris’te gezdiğinizi anlarsınız.

Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Marmarisaçıklarında bir tekne – Marmaris Gezilecek Yerler

Gelelim yolculuğumuza, yağmurla birlikte devam ederken yol rehberimiz Emre Kuru, Marmaris girişinde bir köye kırdı direksiyonunu. Köyün adı Akçapınar. Aslında Akçapınar bir nevi Marmaris yolunun üzerinde kalan bir köy. Köyün girişine sulak toprakları seven ağaçlar zamanında ekilerek bataklık olan yola bir nevi kurutulması sağlanarak ve çift taraflı güzel bir yol oluşturulmuş. İşte bu yola ağaçlı yol dendiğini öğrendik. Fotoğraf mekanı olarak sizde burdan geçebilirsiniz.

Marmaris ağaçlı yol - Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Ağaçlı Yol- Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’te Ne Yedik ? Nereyi Gezdik ?

Ardından ise köyün uğrak yeri Akçapınar tostçusuna uğruyoruz. Gece saatin 1 olmasına rağmen rağmen tostçunun henüz kapanmamış ve müşterilerin olduğunu farkettik. Çok mu açtık bilinmez lakin gece 1 de yenen tostun tadı mıdır bilemiyorum, bu mekanı size öneririm. Bahçesinde yeşillikler içinde keyif yapabilirsiniz. Aynı mekanın pidesinin ve ayranının popüler olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca köyün içinden geçen çaydan körfeze doğru tekne turlarının da yapıldığını belirtelim.

Akçapınar Tostçusu Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

İlk gecenin sonuna yaklaşmadan gece hali ile Marmaris’teki İçmeler Plajını’a tepeden bakıyoruz. Gerçekten burayı görmeniz lazım.

İçmeler Plajı Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Sonraki günümüz ise Gökova’daki kaya mezarlarını görmemiz ile başladı. Bölgenin asıl sahibi Likyalılar’ın tapınak görüşlü kaya mezarlarını Gökova – Akyaka arasında yol üstünde görebilirisiniz. MÖ 4. yılzılda başlayan ve Hellenistik döneme kadar devam eden örnekleri burada inceleyebilirsiniz. Yalnız bir çok tarihi eserimizi gibi maalesef bakımsız. bir tabela ile bilgilendirme yazısının dışında kaderinde terk edilmiş.

Likya Mezarları Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Kahvaltımızı Orfoz Restoran’da yapıyoruz. hemen yanında pırıl pırıl derede yüzen ördekler ile yeşilin manzarasına sahip Ofroz aslında bir balıkçı. Balıkçı olmasına rağmen kahvaltıda da iddaasız olduklarını söyleyemeyeceğim. Masanıza makul fiyata bir çok şeyi görebiliyorsunuz. Ayrıca hemen yanıbaşından ise Akyaka’dan turist gezisi yapan teknelerin rotası var.

Orfoz Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Orfoz Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Sonraki durağımız ise Akyaka. Akyaka sokaklarında portakal bahçeli evlerin yanından giderek sahile ulaşıyoruz.

Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Akyaka Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Herkesin içinde var olan his ise burada kalıp geri dönmemek. Mevsim itibari ile boş olan plajlarda kadraja güzel manzara karelerini sığdırarak hemen sahilde kafelerin birinde kahvemizi içiyoruz. Artık burada ne kadar kaldık bilmiyorum ama pekte ayrılmak istemeyip tüm manzarayı bir tepeden yakalamak isteyip Muğla/Ula’ya direksiyonu kırdık. Ula yolundaki yamaçlara tırmanırken yol kenarındaki gözlem noktalarından birinde durup seyre dalıyoruz. Gerçekten çok güzel.

Akyaka Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Akyaka Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Aslında Ula’ya gitmemizin nedeni Muğla Saraylısı’nı tadabilmekti. Ula’dan Kötekli’ye geçip üniversite mekanı Nazar Lugga’da amacımıza ulaştık. Bölgenin en güzel saraylısı burada olduğunu test etmiş olup tam puan verdik kendisine. Hatırlatmakta fayda var, Kötekli küçük bir yer olsada bir üniversite bölgesi ve burada buraya özgü bir yaşam bölgesi oluşmuş.

 MArmaris_Barlar sokağı Marmaris - Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Barlar sokağı, Eski şehir bölgesi,  Marmaris – Marmaris Gezilecek Yerler

Gezimize Marmaris’e dönerek devam ederken kendimizi Marmaris Kalesi’nin yokuşlu ve merdivenli yollarını arşınlarken bulduk. Bu bölgedeki sokakları kimler biliyor bilinmez ama dar sokaklarından taş evlerine, renkli pencerelerinden ahşap kapılarına kadar herbir eve ayrı ayrı dokunup hayranlığımızı bıraktık. Marmarisin Kalesi Muhteşem Süleyman zamanından Rodos’un fethini sağlamak için 1522’de yapılmış. Kale içinde sahip olduğu müzesinde arkeolojik hazinelerini barındırır, Knidos antik kentine ait olduğu bilinen çok sayıda anfora bulunur. Ayrıca Marmaris manzarası için alternatif seçenek sunar.

Marmaris’ in popüler bir turistik mekan olması nedeniyle çok sayıda alışveriş, eğlence mekanı ve restoran mevcut. Alışveriş için marina bölgesini ve kapalı çarşısını tercih edebilirsiniz. İrili ufaklı birçok dükkan var. Eğlence mekanları ise Barlar sokağı tabir edilen sahil bölgesinde karşılıklı toplanmış. Artık nereyi tercih etmek isterseniz.

Akşam yemeğimiz için ise bölgenin yapısına uygun olarak balık tercih ettik. Yelken restoran bu konuda iddaalı mekanlardan biri. Marmaris sahilinde görürseniz gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Ayrıca belirli birçok günde canlı müziğe eşlik edebilirsiniz. Yalnız kendilerinde balık yanında helva isteğimizi gerçekleştiremediğimizi de buradan açıklıyorum. Bunun için tatlı mekanı ararken aradğımız helvayı bulamadık ama meşhur Muğla Saraylımızı Marmarisin birkaç noktasında bulunan Kıbrıs Pastanesi’nde bulduk, söylemesi.

Marmaris Şahin Restoran, Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Şahin Restoran, Marmaris Gezilecek Yerler

Son günümüz ise Şahin Tepesi adı verilen ve aynı ismi taşıyan Şahin Restoran’da kahvaltı ile başladı. Buranın panoramik manzara yakalamak için bir fırsat noktası olduğunu görüp kaçırmıyoruz. Ayrıca mekanın dostlarımız Emre ve Burcu’nun düğün mekanlarının olduğunu da belirterek kendilerine bir ömür boyu mutluluğu eşim ve ben dileriz. Kahvaltı konusunda Marmaris’te hiç üzülmedik, sıcacık gelen ekmeklere yumurta bandırıp üstüne kabak reçeli ile perçinledik.

Marmaris Şahin Restoran, Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Şahin Restoran, Marmaris Gezilecek Yerler

Buradan sonraki durağımız ise İçmeler Plajı’nı geçtikten sonraki en uç noktamız Aşıklar Tepesi oldu. Pek bilindiğini sanmıyorum. Buralara kadar gelmişken güzel manzarının keyfini çıkarıp kollarınızı açıp uçmayı deneyebilirsiniz zira burası oldukça rüzgarlı. Aşıklar Tepesi basitçe gençlerin aşklarının isimlerini taşlara yazdıkları bölgeden oluşmuş. İçmeler’den sonraki durağımız ise Turunç oldu.

Turunç, Marmaris Gezilecek Yerler
Turunç, Marmaris Gezilecek Yerler

Turunç hani insanın sessizlik aradığı, kendini dinlediği ve günlerin uzadığı arnavut kaldırımları olan muazzam bir sahil kasabası. Burayı gördükten sonra kimse yaşadığı yere dönmek istemez sanırım. Eğer Turunç’ta yaşamıyorsa,

Virajlı yolları geride bırakıp Amos Antik Kentine ulaşıyoruz. Amos gelince aklıma nedense Tori Amos geldi, kendisi eminim ki soyadını taşıyan bir kentin olduğundan habersizdir. Kimbilir belkide piyanosu ile bir gün Amos’un tiyatrosunda muhteşem bir Ege manzarasına karşı kendisini A Sorta Fairytale söylerken bulur. Kimbilir Adrian Brody’de seyircidir, hayal gücü Amos’ta =)
And I am so bad, like a good book / I cant put this day back/ a sorta fairytale with you/
ve ben çok mutsuzum, iyi bir kitap gibi/ Bu günü geride bırakamam/ bir çeşit peri masalı seninle.

Amos Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler
Amos Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler

Amos Helen dilinde “Ana Tanrıça Tapınağı” anlamına gelmekte ve Apallon bu kentin baş tanrısı sayılmakta imiş. Kentin etrafındaki surlar ile tiyatro hala görülebilir durumda olduğunu belirteyim. 1948 yapılan kazılarda kentin tarihinin 2200 yıllık olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Amos Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler
Amos Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler

Amos’taki seyir terasında Kumlubük’ün dayanılmaz güzelliğini kadrajlamanız mümkün. Yalnız yazın sıcak saatlerinde burayı ziyaret etmeyi düşünmeyin, merdivenlerden tırmanmanız gereken bir yol var ve ızdırap verici olabilir. Bununla birlikte sadece kazı çalışmalarının yapılacağına dair haberlerin görüldüğü kent için hiçbir şey henüz hala yapılabilmiş değil. Bırakın kazı çalışmasını burada yamaç paraşütü bile yapılır ama bazen görmek gerek.

Amos Antik Kenti’nden Manzara – Amos Antik Kenti, Marmaris Gezilecek Yerler

Buradan sonraki rotamız bizi Bayır köyü üzerinden Turgutköy ve Kızkumu plajına götürdü. Bayır köyüne varmadan yol üstünde göreceğiniz Marmaris Bal Evi’nde alacağınız bal yanınızda götürebileceğiniz yöresel bir tat olarak dikkat çekiyor. Uğramanızı öneririm. Yol üstünde Bayır Köyü’nde kısa bir mola verip, yüzlerce yıllık Tarihi Çınar ile Yağhane’yi gözlemledik, siz de bir çay molası verebilirsiniz bu güzel köyde.

Ardından Turgut Şelalesini görmek için Turgutköy’e ilerliyoruz. Turgut Şelalesi peş peşe sıralanmış 5 farklı şelaleden oluşmakta ve kadrajınıza girmeyi beklemekte.

Turgut Şelalesi Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler
Turgut Şelalesi Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler

Şelaleden sonraki son durağımız ise Kızkumu. Neden kızkumu deniyor buraya mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Zaten Google Haritalarda bile bakacak olursanız koy üzerinde hafiften yürüme yolunun olduğunu görebilirsiniz.

Kızkumu Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler

Kızkumu Hikayesi 

Kızkumu Marmaris’e gelenlerin uğrak noktalarından Turgutköy ile birlikte birleştirilen doğa harikası. Efsaneye göre bir balıkçı ve prenses birbirine aşık olmuş. Gece kimseden habersiz buluşacakları sırada elinde ateş ile yerini işaret eden prensese balıkçı kürek çekerek buluşurlarmış. Bybassos Kralı kızını bir gün takip edip gerçekleri öğrenince bir gece kızını askerlerine yakalatıp balıkçıyı elinde ateş ile beklemeye başlamışlar.Amaç balıkçıyı ortadan kaldırmakmış. Askerlerin elinden kurtulan genç kız denizin üstünde balıkçıya doğru koşmaya başlarken mucizevi bir şekilde bastığı yerler kumsala dönüşmüş. Balıkçıyı hedef alan askerler bir ok ile balıkçıyı vurmak isterken prensesi vurmuşlar.Prensesin kanı tüm kumsala bulanmış ve kumlar kızıla dönmüş. Gördüğünüz karede yaz aylarında çekilen sular kızıl kumları karşı kıyıya kadar su üstüne çıkarır ve bir yol oluşturur.

Kızkumu Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler
Kızkumu Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler

Hikaye anlatamamakta üstüme yok demeliyim. Bahsetmeden geçemeyeceğim kızkumunun arkasında sıralanmış çok güzel bungolov evler var. Eğer ki konaklama yapmak isterseniz bu manzara için bu deneyimi yaşayın derim.

Kızkumu Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler
Kızkumu Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler

Dönüş yolumuza girmeden evvel akşam yemeğimiz için meşhur Mavi Pide’yi tercih ediyoruz. Mavi Pide’de henüz bizim gibi tanışmadı iseniz patlıcanlı pide deneyebilirsiniz. Ama bence Mavi Pide’nin en güzeli tatlı niyetine test ettiğimiz Ballı Pide.

Mavi Pide Marmaris , Marmaris Gezilecek Yerler

Dalaman Havalima’na dönüş yolumuzda tüm seyahat boyunca bizi yalnız bırakmayan yağmurumuz için Sıla’dan Yan Benimle isimli şarkıyı hüzün niyetine hediye ediyoruz.
Sizde kabul buyurun.
Sırtımda uzun hırka gibi gece/Yarenlik etmez kaytarır hece/Hatıra oturmuş kalkmaz halden anlamaz/Derya deniz düşüncem.
Teşekkürler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

2 Comments

  • Çok güzel yazı çalışması olmuş yazılarınız ve görseller ile bu konuya ne kadar hakim olduğunuz ortada elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin…

    • Çok teşekkürler, Keyifli tatlar, geziler dileriz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.