izmir kordon
izmir

İzmir Gezi Notları

on
Mayıs 16, 2017

İzmir denilince yüzü gülenlerden misiniz? En azından ufak bir tebessüm. Biz İzmir ve İzmir Gezilecek Yerler isim tamlamasını görünce heyecan yapanlardanız. İzmir’de bir haftasonu ne yaparım derseniz İzmir Gezi Rehberi notlarımız size fikir verebilir.

Takip eden bilir aslında. İzmir havayolu rekabetinin ve ulaşım süresinin kısa olması nedeniyle bir çoğumuzun listesinde olan ama uzakları bir görelim İzmir’e nasıl olsa bir gün gideriz yorumunun yapıldığı bir şehir.

izmir saat kulesi

İşte biz de bu duygular ile İzmir’de 1 haftasonumuzu değerlendirdik. İstanbul Atatürk havalimanında cumartesi sabah THY ve 1 gün sonrasında Atlasglobal uçuşumuz ile bu güzel şehrimizi gezdik.
Yolculuğumuz sabah 7:00 uçağı ile başladı, havada yazdan kalma bir gün, yaklaşık 40 dakika sonra inmiş oluyoruz. Araba kiralamayı uygun gördük, eğer GSM operatörleri ve Bankaların kart programlarını incelerseniz çok uygun fiyatlara araba kiralamanız mümkün olur.

İzmir’de Ne Yedik ? Ne Yaptık?

Avis’ten kiraladığımız aracımızı aldıktan sonra güzel bir kahvaltı yapalım dedik. Araştırdık bu konuda Urla’daki Denizaltı’nda karar kıldık. açıkçası hafiften ısındıran kasım güneşinde denize sıfır bembeyaz masalarda kahvaltının mutlulukla kesinlikle ilgisi var. Urla Denizaltı Konumu

izmir Urla denizaltı Kahvaltı – Buraya erken geliniz yer bulamazsınız. İzmir Gezilecek Yerler

Kahvaltıda simitten peynirin en türlüsüne, doğal köy tereyağından balına, sucuk, menemen ve patlıcan reçeline kadar her şey düşünülmüş. Eğer tercihiniz Denizaltı olursa bu müthiş atmosferde kahvaltınızı sürdürürken balıklarınıza ekmek atmayı, martlarınıza simit atmayı köpeklerinize ufaktan sucuk koklatmayı atlamayın.

Denizaltı Cafe

Kahvaltıya 3 saatimizi ayırdıktan sonra kahvelerimizi içip merkeze doğru yol alıyoruz, biraz yediklerimizi eritmenin, yürüyüş yapmanın tam sırası deyip, Konak’ta katlı bir otopark bulup eski çarşıların içine kendimizi atıyoruz. Bu tarihi mekanların içinde dolaşmak kadar, tarihin içindeki yaşanmışlığı hissetmekte güzel. Alsancak’a doğru yürüyüşümüz devam ederken kalabalıklaşan caddelerdeki mutlu insanlar (İzmir’in belkide en hatırda kalan yanı bu) dahilinde tatlı krizimizin tuttuğunu hissediyoruz.
Araştırdık bu konuda iddalı olan bir yer tercih edelim deyince karşımıza Sevinç Pastanesi çıktı.

Sevinç Pastanesi, izmir

Kendine özgü pastası olduğunu düşündüğümüz Rokoko ve Malaga’nın yanısıra Frigo söyledik. Müthiş olduklarını söyleyemem ama tatmanızda fayda var, farklı damak zevkleri gürmeleri sevindirir diyorum. Konumu

Burada bir parantez açmakta fayda var. Biz her ne kadar ilk gelişimizde Sevinç pastanesini tercih etsekte ikinci gelişimizde (2019 Mart) yoğun ısrarlara dayanamayarak kendimizi Reyhan Pastanesi’nde bulduk.

İnci bademli - İzmir Alsancak Reyhan Pastanesi
İnci bademli – İzmir Alsancak Reyhan Pastanesi

Burada yaşadığımız tecrübeyi paylaşalım, içeri girip İstanbul’dan geldik ne yememiz lazım ? dedik. – O zaman size tescilli pastamız  POLKA‘yı verelim dediler. Yanında ise kendi sunumlarına ek çay verdiler.  Tek kelimeyle enfesti. İzmir’e sadece pasta yemek için bile gelebilirsiniz.

Polka İzmir Alsancak Reyhan Pastanesi
Polka İzmir Alsancak Reyhan Pastanesi

Ardından kendimizi sahile attık, İzmir’e gelinir de çiğdem çitlenmez mi ? Elektrik kablolarına dizilen kuşlar gibi sahile dizildik, denize seyredip günün batışını seyredaldık.

izmir kordon

Yerimizden kalktığımızda ise bir bisiklet durağı gördük, İzmir Alsancak’ta uzanan sahil boyunca bisklet yolları, ve bisiklet kiralayabileceğiniz duraklar var. Otomatik makinelerde kredi kartınız ile veya İzmir’in ulaşım araçlarının kartıyla alabileceğiniz saatlik kullanımlı bisikletler mevcuttu.
Sanki hiç bisiklete binmeyen kişiler olarak bisiklet sürmenin keyfini İzmir’de çıkardık. İzmir’de iseniz bu keyfi tatmayı unutmayın derim. Yaklaşık bir saatlik bir gezintiden sonra bisikletlerimizi tekrar durağa bırakıyor ve akşam yemeği için balık tercih ettiğimizi belirtiyorum.

izmir bisiklet

İzmir’de dikkat ettiğim bir şeyde balıkçıların ismi balıkçı değil, balık pişiricisi idi. Alsancak sahilde bir Veli Ustaya oturuyoruz, kalamardan karidese, lüferden levreği içeren salatalı bir menü söylüyoruz. Güzel bir akşam yemeği ile İzmir’in tadını alıyoruz. Öneririz.
Yemekler yendikten sonra Bornova’ya geçiyoruz. Gece saat 23:00’te Dungeon Rock Bar’da soluğu alıyoruz. söylemekte fayda var. Rock dinlemem deyip gitmemezlik yapmayın Murat Boz hayranı gruplar var. Rock Bar deyip Murat Boz ve Tarkan çalmak nedir gençler deyip, azıcık eleştiri hakkımı kullanıyorum. Dungeon’da müzik sabaha kadar devam ediyor.

İzmir’de Nerede Kaldık ?

İzmir’de otel arıyorsanız otellerin genellikle Alsancak ve Konak bölgesinde olduğunu görürsünüz. Biz konaklamamızı Alsancak’taki Park-inn otelde kaldık. Eğer akşam çıkıp biraz yürüyüp izmir havası alacağım derseniz kalabalık İzmir caddelerine yakın bir noktada.

Park-inn Otel İzmir
Park-inn Otel İzmir

Konaklamamız Konak’ta yapıktık. Ertesi gün kahvaltıdan sonra İzmir turuna devam ettik. İlk durağımız Dairo Moreno sokağı idi. Yahudi asıllı Türk gitarist, piyanist ve sinema oyuncusu Moreno’ya adanan sokakta, Morenno’nun İzmir aşkını göreceksiniz.

Moreno Sokağı, izmir

Moreno Sokağı

tatlı ve sevgili şehrim
bir gün şayet senden uzakta ölürsem
beni sana getirsinler
fakat mezarıma götürülürken
“öldü ” demesinler,” uyuyor ” desinler
tatlı izmirim

Moreno her akşam votka, rakı ve şarap’ı bu dizelerden sonra mı yazmıştır bilinmez, bu satırları okurken farklı bir tat bırakıyor insanda.

Bu güzel sokakta biraz vakit geçirebileceğiniz kafeler ve dükkanlar var. Sokağın hemen sonunda İzmir’in simgelerinden Asansör’üne geçip İzmir’i yükseklerden görebilirsiniz.

izmir asansör

Sonraki sefer rotamız Karşıyaka idi. Karşıyaka çarşıdaki turumuzun ardından kumrularımızı aldık elimize, kumrucu şevki bu konuda iddaalı isimlerden. İddaa ettiği kadar var, tabiki de dönüş yoluna girmeden midye yemeyi de ihmal etmedik.

İzmir’de daha fazla zamanınız varsa : .

Sığacık Gezi Notları 
Foça Gezi Notları
Bergama Gezi Rehberi
Ayvalık – Cunda Gezi Notları

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  Psychologistmimi

  Temmuz 4, 2019

  The cake does look like it was exquisite. Yum!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Temmuz 5, 2019

   Ahah! Omg 🙂

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.