Kırklareli

iğneada Gezi Notları

on
Mayıs 12, 2017

Aklımda bir dilime pelesenk Teoman şarkısı : Ruhidir benim adım, hiç çıkamam evimden… dostlar uydururum hayali/ mutluyum bu yüzden… bir çiçek dürbününden, insanlara bakarken.. bir gün bir istasyon gördüm.. tenleri geciken.Sözlere uygun bir yazı değil ama bu şarkı tam bir yol şarkısı… direksiyon başında söylemesi keyifli, eğerki sesinize tahammül edemeyen birileri yoksa da tehlikeli. İstanbul’un haftasonu rotası İğneadayı deneyimledik ve yapılacaklar ile ilgili İğneada Gezi Rehberi & iğneada Gezilecek Yerler notlarını çıkardık.

İğneada Kırklareli ilçesine bağlı bir ilçedir. Bir balıkçı kasabası da diyebileceğimiz İğneada, Bulgaristan sınırına çok yakın olup, uzun plajları, gölleri ve Langoz ormanları ile ünlüdür. İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almasına rağmen ulaşım güçlüğü olmasa bence Türkiye’nin en popüler noktalarından biri olmayı kaçırmazdı. ​

İğneada – İstanbul Ulaşım

Ulaşım haritamız aşağıdaki gibi. 3 farklı rotadan İstanbul üzerinden ulaşılabiliniyor. Benim tercihim Tem üzerinden Pınarhisar’a ulaşıp oradan Demirköy’e ilerlemek ve  Demirköy üzerinden ise iğneada’ya ulaşmak.
Diğer yollarda ulaşım açısından daha kısa mesafeler gözüksede maalesef yolun dar ve virajlı olması süreyi kısaltıyor.

iğneada ulaşım

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus ise yolların çok harika olmadığı. Demirköy iğneada yolu oldukça virajlı.

Hazır rota demiş iken Demirköy yol üstünde bulunan Samakof isimli mekanı size öneriyor olalım. İğneada Kahvaltı için güzel bir nokta olabilir. Kendimiz test edemedik ama güzel paylaşımlar gelince de buradan duyurmadan da edemedik. Aşağıda açıklamaları görebilirsiniz. Konum Bilgisi

Kaliteli kahvaltılar gurmegezgin’den sorulur. ? Bu paylaşımı kaydetmeyen, bu mekana gitmeyen bin pişman. ? Ciddiyim, çok başarılı bir mekan, doğanın, yeşilliğin içerisinde ve kahvaltı uygun fiyatta bir de ???? . Kırklareli Demirköy ilçesinde yer alan Samakof Kır Restaurant’ta günün her saati taptaze kahvaltılar hazırlanıyor. Kahvaltı kişi başı 35 TL ?? @samakofkir Mutfakta sadece kaliteli malzeme kullanıyorlar, kasap oldukları için sucuğu kendileri yapıyorlar. Yumurtalar bakkaldan değil folluktan. Börekler hazır değil, el yapımı Boşnak böreği, peynirler Demirköy mandırasından köy peyniri vs, bal Longoz ormanından meşe balı, reçeller el yapımı (Ayrıca sucuk ve reçelleri çıkarken satın alabilirsiniz.) Manca el yapımı, patlıcanı kendileri közlüyorlar. Ekşimikli biber, domates rendesi, soka, fırında patates ve birçok lezzet Nurhayat Hanım’ın elinden çıkıyor. İçecek (kızılcık, güvem, yaban eriği meyveleri kullanılarak yapılıyor.) . . Samakof Kır Restaurant, her gün açık. Sabah saat ⏰ 08:00- gece 01:00 aralığında açık. .Mekanın sahibi Erdal Koca. 2017 yılından beri Samakof faaliyette. . . Giderseniz Erdal başkana selam söyleyin. ? Haa bir de mekanın doğası, yeşilliği çok güzel. Çocuklu aileler için de uygun. Sadece göz kulak olunuz ?? Mekanın bahçesine, oksijenin bolluğuna bayılacaksınız ?? . Adres: İğneada Cad. (Kırklareli Cad.) Demirköy/Kırklareli (İğneada’ya giderken sağda, İğneada’dan dönerken solda ?) . . #samakof #kahvaltı #iğneada #demirköy #breakfast #turkishbreakfast #food #foodie #onthetable #foodporn #travel #trip #gurme #chef #lezzet #yemek #peynir #reçel #istanbul #ankara #izmir #yummy #diyet #gurmegezginkırklareli #cokgezenlerkulubu #istanbuldayasam

Serap Doğan ☀ Gurme Gezgin (@gurmegezgin)’in paylaştığı bir gönderi ()

İğneada – Ne Yenir ?

İğneada bir balıkçı kasabası olması nedeni ile balık yiyebileceğiniz restaurantlar oldukça mevcut. Liman Restaurant ise popüler noktalarından biri olarak göze çarpıyor. Telefon : (0288) 694 41 71

Ayrıca yaz aylarında faaliyet gösteren merkez meydanda bulunan bir de dondurmacı var. 20 çeşidi aşkın dodurması vardı.

Sahil tarafında ise Mert gölü kenarında güzel bir club café var. burada kahvenizi içtikten sonra Mert gölünde bisiklet ve Kano’ya binebilirsiniz.Detay bilgi için :PAN İğneada:  0545 269 09 70

İğneada – Nerede Kalınır ?

İğneada’nın en popüler yeri İğneada Resort Hotel olsa gerek. Denize tamamen sıfır noktada ve kendine ait birde plajı var. Onun dışında kent içinde çeşitli pansiyon ve oteller bulunuyor.

İğneada Gezilecek Yerler

İğneada’Gezi Noktamız yol üstündeki görülecek yerleri aşarak gittiğinden en uç nokta iğneada en son nokta olarak kaldı.

Dupnisa Mağarası

Yolunuz sizi İğneada’ya götürürken Demirköy ilçesinden geçirecektir. Buradan yönlendirme tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

demirköy dupnisa mağarası ulaşım haritası

Bildiğim kadarı ile Trakya’da turizme açılmış tek sarkıt mağara burası. Mağaranın Vadi girişi oldukça etkileyici bir görüntü sunar, mağaradan çıkan kaynak su rezve deresini oluşturur.

Dupnisa 2 ayrı mağaradan oluşmakta, üst galeri ve alt galeri. Iki mağara birbiri ile bağlantılı olup 30 mt kot farkı vardır.toplam uzunluk 2600 metre olup yalnızca 450 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Mağara galerininin bazı bölümleri yarasa yaşamı ve üreme dönemleri nedeni ile bazı zamanlar kapatılabilmektedir.

Dupnisa Mağarası – İğneada Demirköy

Yaz aylarında mağaraya giderken dere kenarında sıcak havaya karşın ayağınızı suya sokup gözlemelerinizi yerken çayınızı içebileceğiniz büfe tarzı küçük bir işletme mevcut. Bu keyfi kaçırmayın derim.

İğneada Gölleri, İğneada Milli Parkı ve Langoz Ormanları

İğneada’nın belkide ismini duyaran en önemli özelliği gölleri ve langozları ve ormanları ile çevrili milli parkı. En güzide gölü ise kanımca Mert Gölü. Özellikle iğneada sahilde tatlı su le tuzlu suyu ayıran ince kumları fotoğraflamak apayrı bir güzellik. Hamam Gölü, Saka Gölü ise diğer gölleri

İğneada Sahili

Milli park ve Longozlar ile ilgili ilçe girişinde oluşturulan ziyaretçi noktasından detaylı bilgi alabiliyorsunuz.Söylemek gerekirse milli parkların içindeki yollar maalesef hiç iyi değil. Özellikle yaz aylarında maalesef sinek sayısı çok fazla.

İğneada Deniz Feneri

Meydana yakın bir noktadan görebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için kadraja girmeyi hakeden bir nokta. Bu uzun kumsalları gördükten sonra denize mutlaka girin diye ayrıca yazmıyorum.

İğneada Limanköy

İğneada’dan iğneada burnu’n giderken uğrayabileceğiniz mekan. Özellikle Kafe limanköy bu noktada tercih edilen noktalardan .

igneada generi
İgneada Limanköy feneri by Burçin şahin

İğneada Sislioba

İğneada’ya bağlı bir köy, Tarih meraklısı iseniz ormanların içinde saklanmış bir kale surlarını görebilirsiniz. İğneada içinden 20 dk. kadar zaman ayırmanız gerekecek.

İğneada Beğendik

İğneada’ya bağlı bir sınır köyü. Vaktiniz var ise kısa bir tur atabilirsiniz. Denizin temizliği nedeni ile uğranılması tavsiye edilen noktalardan.

İğneada Palivor Çiftliği

İğneada Avcılar köyündedir. Doğal ürünler arıyorsanız bu çiftlik için zaman ayırabilirsiniz. Burada konaklama yapmanızda mümkün. Maalesef biraz km harcamak gerekiyor. Palivor.com

Palivor-igneada
Palivor-igneada

İğneada Dönüş Yolu Kırklareli/Vize

Son olarak ise dönüşü Saray/Tekirdağ üzerinden yaparsanız Demirköy’e yakın bir noktada olan Kırklareli/Vize’yi kısa bir mola yeri olarak önerebilirim.

Insan bazen düşünmeden edemiyor, Berlin’nin olmayan antik kentini Türkiye’den götürdüğü parçalar ile yarattığı Pergamon’u görmek için binlerce turist para öderken neden Türkiyede’ki bu eserlerimiz için hiç bir şey yapılmaz ?

Hazır rotanız Vize’ye düşmüşken farz edin ki acıktınız, veya bir gece konaklayıp sabah güzel bir kahvaltı ile dönmek isterseniz Vize’ye yakın Kızılağaç Köyü’de aşağıdaki görsele sahip güzel bir yer var.

Kızılağaç Köyevi Butik Oteli ister İğneada’ya giderken ister dönerken rotanıza katmanız mümkün. Konum Bilgisi 

 

Herkese Kırklareli’den günaydın. Sizleri Kırklareli Vize ilçesinde Kızılağaç köyünde yemyeşil bir bahçeye kurulmuş güzel bir kahvaltı masası ile tanıştırayım. @koyevi .Tam kaydetmelik, mutlaka gitmelik bir kahvaltı durağı (bungalov otel) . ? Çeşit çeşit ev yapımı reçeller (süt reçeli, incir reçeli, böğürtlen reçeli, kızılcık, kuşburnu reçeli ve dahası), dumanı üstünde köy ekmeği?, katmer?, bölgenin peynirleri?, köy yumurtalı menemen??, baharatlı lor karışımı, Sivas balı, kaymak, kuru domates, zeytin, cevizli ezme, el yapımı kahvaltı sosu, patates kızartması?, biber kızartması, domates, biber?, salatalık ve sınırsız çay☕. @koyevi . ? Herşey çok lezzetli. ❤ Butik otelin hem oda kahvaltısı bu, hem de dışarıdan sadece kahvaltı için geleceklere de veriliyor. Kişi başı 40 TL. . . .? Şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak için inanılmaz bir doğa, tavuklar, kazlar, hindiler, kuş sesleriyle dolu gizli bir cennet. İstanbul’a 2-2,5 saat mesafede. Üstüne Ayşe teyze ve Yusuf amcadan harika bir misafirperverlik. Köy evi butik otelinin bungalovlarını sonra göstereceğim. ? Siz en iyisi takip edin @koyevi Ayrıca çocuklu aileler buraya bayılacak,kocaman bir bahçe, bir sürü hayvan. Bahçe, bostan. . .? İletişim için: 0532 4331336 Yusuf Erol, 0288 345 6243 Kızılağaç Köyü/Vize/Kırklareli . . #köyevi #kırklareli #vize #kızılağaç #kızılağaçköyü #cehennemşelalesi #kahvaltı #gurmegezgintrakya #yummy #edirne #tekirdağ #trakya #gurme #lezzet #otel #butikotel #turkishfood #turkishbreakfast #günaydın #morning #istanbul #ankara #izmir #gurmegezginkırklareli

Serap Doğan ☀ Gurme Gezgin (@gurmegezgin)’in paylaştığı bir gönderi ()

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.