Balıkesir

Ayvalık-Cunda

on
Aralık 20, 2017

Cunda Ayvalık olmadan Ayvalık’ta Cunda olmadan olmaz. Kazdağları ziyaretimizden sonra 2 günümüzü harcadığımız Cunda (Alibey) ve Ayvalık’taki notlarımızı derledik. Her bireyin hafta sonu kaçamak yapmak için uğrayacağı yerlerin başında burası geliyor.

Ayvalık’ın Denizden Bir Görüntüsü

Ayvalık

Ayvalık kendine has lezzetleri, küçücük dar sokakları, korunmaya alınmış tarihi Rum taş evleri ile karşıladı bizi. Ayvalık, etrafına yaklaşık 22 adanın olduğu, ülkemizin tarihi konak ve binaların en fazla olduğu yerleşim yeri olarak ön plana çıkıyor.   Eğer yolunuz Ayvalık’a düştü ise özetle;

 • Ayvalık’ın dar sokaklarında kaybolun, her köşe başında her bina önünde kendinizi fotoğraf çekerken bulacaksınız,
 • Cunda ( Alibey ) adasını keşfedin. Hemen Ayvalık sahilden kalkan tekneleri kullanın.
 • Ayvalık’ın yöresel tatlarını keşfedin, Tostundan, tatlılara ve  kurabiyelere tadacağınız çok şey var.
 • Boşnak göçmenlerin yerleştirildiği şirin Küçükköy’ü gezin.
 • Sarımsaklı ve Cunda sahillerinde denize girin.
 • Muhteşem manzarası ile Şeytan sofrasına çıkın.
 • Eğer şartlarınız mümkün ise Midilli Adası’nı keşfedin.

Ayvalık Belediye Binası ve Sahili

Antik Çağ’dan bu yana varlığını sürdüren Ayvalık, Mysia, Hitit, Frik, Lidya, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına evsahipliği yapmıştır. Bu tarihi Ayvalık’ta dolaşır iken hissediyor olacaksınız. Cunda adası girişinde  yer alan Antik Kent Pordoselene yerleşimin çok eskiye dayandığına dair bir kanıt sunuyor bizlere. Bu uygarlığa ait Pordoselene Kulesi Cunda Adası’nın batısında yer alan Maden Adası‘nda kalıntıları görülebilmektedir. Ayvalık’taki diğer yerleşimin adı ise Herakleia‘dır. İğdeli Plajı’nın yakınındaki Çakalya burnunda yerleşik olan kentten geriye maalesef bir şey kalmamıştır.

Ayvalık Kordon

Ayvalık Nerede ?  Ayvalık Ulaşımı 

Ayvalık’a nasıl gidilir ? Cunda’ya nasıl gidilir ?

Ayvalık Balıkesir ilimize ait bir ilçe olarak gözükse de Kazdağları ile birlikte Ege Bölgesi’nde yer alır. ( artık nasıl kategorize edildi bilmiyorum. İl Marmara’da ilçe Ege’de) Ulaşım İzmir ve İstanbul’dan ulaşaklar için yaklaşık 400 km’dir. Çam ormanları ve zeytin bakımından meşhur olan Ayvalık’ta irili ufaklı 24 ada bulunur. Gömeç, Dikili ve Bergama’ya komşu kentin batısında Ege Denizi bulunur.

İstanbul’dan ulaşmak için Edremit hava-alanına yaz mevsimi dahilinde uçuşlar mevcut.  Açıkçası eğer arabanız yoksa da kiralamanız çok faydalı olacaktır. Araç aramanız için Uçak firmalarının sitelerinden birçoğunu indirimli alabilirsiniz. Ayrıca bankaların seyahat hatları ile GSM şebekelerinin indirimli kuponlarına ulaşabilirsiniz.

Ayvalık Ulaşımı içinde günübirlik ada turlarından da bahsetmekte fayda var. Ayvalık Adaları’na yemekli ada turları yapan tekneler mevcut. sabah 10:00’da hareket eden teknelerde müzik ve animasyonların yanı sıra içki sevisi de yapılabiliyor. Akşam dönüş saatleri ise 18:00 olarak belirlenmiş. Aynı şekilde Yunanistan Midilli Adası’na 2 saatlik süre içerisinde geçiş yapabilirsiniz. İlçe merkezindeki seyahat acenta noktalarından detayları öğrenmeniz mümkün.

Ayvalık Camlı Kahve

Ayvalık Konaklama

Ayvalık konaklama seçenekleri bakımından ağırlıkla butik otel tercihleri ile öne çıkıyor. Bildiğiniz üzere Ayvalık ilçesi Cunda Adası ve Şeytan Sofrası ve civar bölgeleri ile koruma altına alınmış. O yüzden oteller genellikle butik tarzda karşımıza çıkmakta.

Ayvalık merkezde biz konaklama olarak Orchis Butik Otel‘i tercih ettik. Gönül rahatlığı ile 10 üzerinden tam puanımızı kazandılar. İşletmecisi olan beyefendi bizi kapıda karşılayıp sıcak havada hemen portakal suyunu elimize bırakması ile gönlümüzü ilk dakikadan itibaren fethetmeyi başardı. Orchis bir sabun fabrikasını  dönüştürülmüş, otelin dört bir tarafından tertemiz sabun kokularının burnunuza tırmandığı harika bir otel.

Orchis Butik Hotel

Fabrika’nın buradaki zeytinyağı ve sabun üretim fabrikası kapanınca Ayvalık’ın hemen göbeğinde fabrika binaları sanat&sergi alanına, markete dönüşürken bir bölümü de otel olarak işletilmeye başlanmış.

Orchis Butik Hotel Odası

Bu ziyaretin gerçekleştiği tarihte henüz 2. yılını dolduran Orchis bu işin gönül işi olarak yapıldığını eşyaların seçiminden banyo bataryalarının seçimine kadar bize gösterdi. Ayrıca yaz akşamlarında restaurantında Rum şarkılarına eşlik edebilirsiniz. Sanırım bu bizim bu kadar övdüğümüz ilk otel olacak.

Orhis’in butik otel Ayvalık

Aslında Cunda otellerinin pahalı olması bizi buraya yönlendirmişti. İyi de olmuş diyebildik çünkü çok memnun kaldık. Ayrıca Ayvalık içinde eski binaların dönüştürülmesi ile oluşturulan çok güzel butik oteller var. Makaron Konağı,Beyaz Yalı,Kidalyo gibi otellere göz atabilirsiniz. Orhis için fiyat almak için bizim de kullandığımız Agoda uygulamasına bakabilirsiniz : https://www.agoda.com/

Ayvalık’ta Yemek

Hadi bu cümleyi kuralım beraber. Rakı-Balık-Ayvalık. Balık o kadar eşleşmiş ki burası ile çarşısında dolaştığınız bir çok noktada Ayvalık’ın simgesi olarak karşınıza çıkacak. Her ne kadar alkol ile aramız iyi olmasa da hem Ayvalık’ta hem de Cunda’da akşamların gece eğlencesi meyhaneler. Sokaklarda kendinizi seyre dalmış yürürken birçok mekanı görüyor olacaksınız. Artık hangisi daha içinize sinerse onlardan birini tercih edebilirsiniz.

Ayvalık Meyhaneler

Her ne kadar rakı müptelalıları balık ve rakı eşleştirsede başta Vedat Milor gibi gurmeler rakının balığın tadını bozduğunu söyler, daha doğru bir tabir ile rakı ile balık yerseniz balığın tadını alamazsınız derler. Artık karar sizin.

Tabi Ayvalık denilince en önemli bilindik lezzet ise adı ile anılan tost. Peki en iyi Ayvalık tostu nerede yapıyor sorusuna ise ismi ile anılan Tostçular Çarşısı. Biz Mesut Büfe’yi denedik. Birbirlerinden çok farklı olacağını sanmıyorum.

Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostçular Çarşısı

Ayvalık’ın  önemli lezzetlerinden birisi de damla sakızlı kurabiyesi. Kurabiye tadımı yapabileceğiniz Ayvalıkta birden fazla yer mevcut. Ama kanımca en güzeli bu işin uzun yıllar imalatçılığını yürüten Karamanlar Fırını‘ndan edinin.

Ayvalık Kurabiyeleri

Ayvalık’ta Barbaros Caddesinin birden fazla kez arşınlayın.  En güzel sıralanan kafeler, perşembe günleri kurulan pazarı ve butik dükkanlarını çok seveceksiniz.

Macaron Muhallebecisi Ayvalık

Damla Sakızlı kurabiye olur da muhallebi olmaz mı ? Yine Barbaros Caddesi’de bulacağınız Macaron Muhallebicisi‘nde bu tadı deneyin.

Macaron Muhallebecisi-Sakızlı Muhallebi

Peki kurabeyileri yedik, üstüne bir de kahve lazım. işte hemen yanındaki Camlı Kahve‘de kahvenizi yudumlayın. Fiyatlar gayet ekonomik endişe endilecek bir şey yok.

Tadına bakıp sokağında salındığımız diğer bir nokta ise Caramel Cafe. Caramel bir ara sokakta yer alıyor ve yaz mevsimine aldırmadan nasıl oluyor bilmiyorum sokakta masalarına oturduğunuzda püfür püfür esiyor. Günün her saati mantı bulmanız mümkün ve gayet güzel yapıyorlar. Mekanın içi ise antika eşya cenneti gibi. Aklınıza gelebilecek bir çok dekoratif eşya var.

Cafe Caramel

Ve tabiki de Ayvalık’ın güzidesi Güler Tatlıhane‘si. Popülerliği sakızlı kurabiyeleri ile öne gelse de bu küçük mekanda  Lor Tatlısı yiyin. üstüne damla sakızlı dondurmasını koymayı ihmal etmeyin. Yalnız mekan çok küçük olduğundan ancak sokaktaki küçük masalara oturabildiğinizi söyleyelim.

Ayvalık Güler Tatlıhanesi Lor Tatlısı

Ayvalık Güler Tatlıhanesi Dondurma

Ayvalık’ta çok sayıda kafe bulmak mümkün. Bunlardan biri de Kvcii. Güzel dekor edilmiş bu mekanda kahve tatlı çeşitleri bulunuyor. Biz gittiğimizde Cheescake ve Tiramusu bulmuştuk. Lezzet performansı orta idi.

Kvcii Ayvalık

Eğer kahvaltı yapmak isterseniz de Orchis Restaurant‘ın kahvaltısını önerebiliz. Haftasonları açık büfe şeklinde iken normal günlerde kahvaltı tabağı şeklinde veriliyor.  Aynı restaurantta akşamları ise rum-türkçe şarkılara eşlik edebilirsiniz. Her ihtimale karşı rezervasyon yapmanız da fayda olabilir. (0266) 313 02 12.

Orchis Restaurant Ayvalık

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

 Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık merkezde İsmetpaşa Mahallesi’nde yer alan kilise kitabesinden anlaşıldığı üzere 1844 yılında inşa edilmiş. Ara sokaklarda dolaşırken karşılaşacağınız Tahsiyarhis Klisesi Ayvalık bölgesinde Cunda ve Ayvalık’ta olmak üzere 2 adet bulunmaktadır. Görsel bir sanat şöleni sunan klisenin restorasyonu 203 yılında tamamlanmış ve içinde Hristiyanlığa özgü resim ve pasteller içerir. Konumu

Taksiyarhis Anıt Müzesi -by Balikesir Müzesi

Saatli Cami

1870 yılında Agios Yannis adıyla inşa edilen bir kilise 1928 senesinde camiye çevrilmiştir. Adını kuzey ve güney cephesinde bulunan kare, doğu ve batı cephesindeki yuvarlak saatlerden almıştır.

Ayvalık Saatli Cami

Ayazma Kilisesi

Herkesin bildiği üzere ayazma kutsal su anlamına gelir. Hikayesini paylaşmakta fayda olabilir, Küçük bir kız her gece rüyasında Meryem Ana’yı görür. Meryem kıza bir kaynaktan fışkıran suyu işaret ederek bu suyu içmektedir. Sonrasında kızın işret ettiği yerde kazı yapılır ve su çıktığı görülür. Bunun üzerine buraya 1890 yılında bir kilise inşa edilir. Harabe durumundaki yapı müze haline getirilmek üzere kamulaştırılmıştır.

Diğer noktalara bakacak olursak;

1850 yılında kilise olarak inşa dilen ve camiye dönüştürülen Hayrettin Paşa Cami, 1790 yılında kilise olarak yapılan ve  1923 yılında camiye dönüştürülen Çınarlı Cami ile ilçe merkezinde bacası hala duran Komili fabrikası ve depoları ( buradaki yapılar sanat gelerileri, kafeler ve butik oteller olarak kullanılıyor)  diğer noktalar olarak dikkat çekiyor.

Ayvalık Komili Fabrikasına ait baca.

Cunda ( Alibey) Adası

Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünün inşa edildiği yer olarak bilinen Alibey Adası plajları, tarihi dokusu, tertemiz havası ile Ayvalık ziyaretiniz de ziyaret edeceğiniz bölgelerin başında geliyor.

Cunda (Alibey) Adası

Cunda ismi İtalyanca “yelken açmak” manasına gelmektedir ve bu şehir deniz kenti olarak bilinmiş ve tanınmıştır. Alibey Adası ismi ise Komutan Ali Çetinkaya’nın anısına adaya verilmiştir. İzmir işgalinden sonra askeri anlamda ilk kurşunu atan kişi olarak adı geçen Çetinkaya’dan Atatürk Nutuk’tada bahseder.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki 4. büyük adasına ulaşım Ayvalık’tan tekne turları ile sık sık ve minibüsler ile yapılabiliyor. Biz Ayvalık bölgesinde konaklayıp rahatlıkla Cunda’ya geçip gezebildik, nitekim Cunda bölgesi otelleri Ayvalık bölgesindeki otellere nispeten biraz daha pahalıdır.

Cunda Gezilecek Yerler

Taksiyarhis Kilisesi

Kilise 1873 yılında inşa edilmiştir. Taksiyarhis koruyucu melekler Cebrail ve Mikhail’ atfedilmiştir. Neo klasik mimari ile inşa edilmiş binada tek kubbe ile ion başlıklı iki sütun ile süslenmiş, diktörtgen planlı olarak tasarlanmıştır. Kemerli penceleri ve yığma tekniği ile örülmüş duvarlar sahip olan kilisenin iki çan kulesinden sadece biri ayakta kalmıştır. Duvarlarda sarımsak taşı ocaklarından çıkarılan sarımsak taşı kullanılmıştır.

rahmi koç müzesi cunda

 
 
 
Harap halde bulunan yapı Rahmi Koç Müzecilik Vakfına tahsis edilerek 31 Mayıs 2014 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müze koleksiyonunda çeşitli tarih oyuncaklar, bebek arabaları ile yaşama dair bir çok eser bulunur. 2 kat olarak ziyarete açık olup ekim-mart arası saat 17:00’ye diğer günler 19:00’da değin ziyaret edilebilir. Konumu

Müze penceresinden Cunda evlerine bakış

Aşıklar Tepesi

Haritalar’da Aşıklar tepesi olarak görünen yerde dünün Agios Yannis Kilisesi, bugünün Sevim-Necdet Kent kitaplığı bulunur. 17 yüzyıldan kalma şapel ile değirmen restore edilmiş ve burada faaliyet gösteren bir kafeterya ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Agios Yannis Kilisesi

2007 yılında bu kitaplığa kavuşturulmuş yapıda Muhtar Kent babasından kalma 1300 kitabı bağışlamıştır.

Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı

Taş Kahve

Taş Kahve sarımsak taşı işçiliği kolonsuz yapısı ve yüksek tavanı ile dikkat çekici bir yapı olarak karşımıza çıkar. 1927 yılında Girit’ten bölgeye gelen Hüseyin Bey tarafından işletilmeye başlanmıştır.

tas-kahve-cunda

Şuanda Ali Barış’a ait olan mekan dededen-oğula olan yeri işletmeyi sürdürmektedir. Yalnız bu güzel mekanda biz kahve içmeyi başaramadık. Masaya oturduğumuz yarım saat içinde maalesef kahvemize ulaşamadık. Umarım siz muvaffak olursunuz.

Cunda Hamidiye Cami

Cunda’da II.Abdülhamit döneminde yapılmış Hamidiye Cami, 1862 yılında sarımsak taşından inşa edilen Despot Evi ile yöresel semt pazarı gezilecek diğer yerleri oluşturuyor.

Küçükköy

Küçükköy’ün eski ismi Yeniçerahori’dir.  1462 yılında Midilli’de meydana gelen isyanda ada tekrar korsanların eline geçmesin diye bu bölgeye yeniçeriler yerleştirilmiştir.

Küçükköy Köy Meydanı

Köy’de Yugoslavya’dan ve Yunanistan’dan gelen Türkler yaşamaktadır. Peki bu köyde neler yapabilirsiniz?

 • Köy meydanında yer alan köy müzesini mutlaka ziyaret edin.
 • Küçükköy Merkez Camii( Aya Athanasiu) görün.
 • Boşnak böreğini Bosanksa Pita’da tadın.
 • Kahveniz için Zet Cafe’ye uğrayın.
 • Sanat Atölyelerini dolaşın.
 • Şeytan Sofrası, Sarımsaklı ve Badavut için zaman ayırın

Aya Athanasiu

Küçükköy Kent Müzesi

Küçükköy Kent Müzesi’nde buraya yapılan Göç’ün hikayesini göreceksiniz. Bununla birlikte yöreden toplanan etnografik ögeler ile zenginleşen bir de koleksiyon oluşmuş.

Ayvalık Küçükköy Kent Müzesi

Müzede Balkanlardan gelen Boşnaklar, adalı tabir edilen Midilli’ler ve Serezliler’in yer aldığını öğrenirken, memleketinden gelenlerin geleneklerini bırakmadıklarını ve sürdürdüklerini görüyoruz.

Aslında Göç’ün ne olduğunu Ayşe Kilimci’nin dizeleri ile anlatmak gerek

Bir çiçeği köklersin,toprağın silkelersin, götürür başka bir toprağa dikersin. Göç Bu Demek.Başka toprak, başka ülke, başka dil, köklendiğin topraktan sökülmek demek.

Hasret Demek Göç.

Komşuların anıların geldiğin yerde kalır.Sudan çıkmış balığa dönersin, gene de balık toprakta köklenir.”

Kabbak Evi Atölyesi

Köy’de yediğimiz börekler sonunda kısa bir köy turu sonucunda Zet Cafe’de kahve içerken karşılaştık Bülent Bey ile. Köydeki herkes ile selamlaşıp bize hoşgeldiniz dediğinde samimiyetinden gözlerimiz ışıldamıştı.

Küçükköy Kabbak Evi

Bizi eşi ile inşa ettiği Kabbak evine davet ettiğinde ayrıca mutlu olduk. Çok ince işçilikler ile  emekler ile oluşturdukları kabak lambalarını sergileyip satıyorlar. Eğer yolunuz buraya düşerse Yasemin ve Bülent Bey’in müthiş samimi sohbetlerine katılıp, yaptıkları lambaları görüp satın alabilirsiniz.

Diğer noktalara bakacak olursak, Köyde sanat atölyeleri, kafeler ve ve butik oteller ile taş ev ve sokaklarda dolaşıyor olacaksınız. Aşağıda bir kaç fotoğraf paylaşmak istedik.

Şeytan Sofrası

Bir lav birikintisi üzerinde yer alan Şeytan Sofrası sofraya benzer şekli ile bu ismi almıştır. Lav üzerindeki ayak izi ise Sofranın ismi olmuştur. Ayvalık ile beraber Sarımsaklı, Cunda ve diğer adaların yer aldığı manzarası ile hem Küçükköy hemde Ayvalık turu yapanların ziyaret noktalarından biri olmuştur.

Ayvalık Şeytan Sofrası

Sarımsaklı & Badavut

Sarımsaklı plajları Ayvalık’a 7 km uzaklıkta bulunur. Plajların 8 km’lik altın kumsalı boyunca otellerden kafeteryalara uzanan geniş bir şeridi vardır.

Badavut, sarımsaklı plajının sona erdiği yerde gizlenmiş Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan Osmanlı’nın zengin tuz yataklarını barındırmakta imiş. Badavut ismi Batavuti Ruso isimli bir tuğla fabrikasını işleten bir Rumdan kalma imiş. Deniz kıyısında yer Tuz Gölü, artık kurumuş olsa da, karadan sağında yer alan bölümde ilginç kaya oluşumları bulunuyor.

Sarımsaklı-Badavut

Bağlantılı diğer yazılarımız

Çanakkale Kent Rehberi 

Çanakkale Gezilecek Yerler

Assos Gezi Notları 

Alexandria Troas Notları 

Apollon Smitheion Notları

Truva Gezi Notları 

Bozcaada Notları 

Kazdağlar Gezi Notları 

Cunda- Ayvalık notları 

Seyahatlerimiz ile ilgili daha çok paylaşım almak ve bizi takipte kalmak için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz veya aşağıdaki haber bülteni için mail adresinizi bırakın.  https://www.instagram.com/cengizselcuk_/

Diğer 555 aboneye katılın

TAGS
RELATED POSTS
Kazdağlar

Kasım 18, 2017

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.