Bir önceki yazıda Çanakkale için bir gezi rehberi oluşturmaya çalıştık, bu yazıda Çanakkale’de gezilecek yerleri ele alıyoruz.  Çanakkale’yi tam anlamı ile gezebilmek için 2 günün yeterli olabileceğini şehir dışında yer alan noktalar hariç söyleyebiliriz.

Özetle Çanakkale’de,

 # Çanakkale’nin özel mutfağından Sardalya ve Zeytinyağlılar’dan Peynir tatlısını tadabilir,
 # Kordon’da boğaz havası alıp kuledibinde sokaklarda gece yolculuğuna çıkabilir,
 # Bozcaada ve Gökçeada ile ada keyfini çıkarabilir,
# Deniz ve yüzme keyfi yapabilir,
 # Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda şehitliği gezebilir,
 # Troia, Troas, Apollon ve Assos’ta Antik dünyaya dalabilir,
 # Adatepe ve Yeşilyurt köylerinde fantastik bir dünyaya aşık olabilirsiniz.

Çanakkale Rotası
Çanakkale ile başladığımız Ayvalık ile bitirdiğimiz gezi rotamız – Çanakkale gezi planı örneği

Çanakkale’ye bir gezi planınız mı var ? Çanakkale merkezden başlayın ve 1 haftada yukarıdaki resimdeki turu tamamlayın. İşte Aşağıda yukarıda işaretli yerleri açıklamaları ile aşağıda sıraladık. Çanakkale gezi planı örneği arayanlar için.

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı

Aklımda ilkokul yıllarımda öğrendiğim bir şiir. ” Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor, bir hilal uğruna ya’rab ne güneşler batıyor” İşte Mehmet Akif’e bu dizelere sahip Çanakkale Şehitleri’ni kaleme aldıran, emperyalist güçlere karşı savaşı kazandıran binlerce kahramanın ebedi madebi burası.

Çanakkale
Çanakkale Gezilecek Yeler Çanakkale Şehitliği

Kilithabir Kalesi, Şehit Onbaşı Abıtı ve Tabyaları, Conkbayırı, Şehitler Abidesi ile 57 Alay şehitliği. Her Türküm diyen vatan evladının bu vatana olan bir borcu gibi zorunlu olarak gösterilmeli bu yerler. Çanakkale merkezde gezi turlarının düzenlendiği bu yerleri  rehber ile gezmenizi öneriyorum. Sadece bu yerler için apayrı uzun bir paylaşımda bulunacağım.

Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti’nin tarihi o kadar eski ki ilk yerleşimlerin MÖ 5000 lere kadar tarihleniyor. Hemeros’un İlyada’sı  Yunan mitolojisinin en önemli savaşının ( aşk savaşı) yer aldığı kent burası. Antik dediğimiz Roma şehirlerinden bile binlerce yıllık eski bir tarihe dayanan Troia’da yaşanılan öyküleri her Roma kentinde öykülerini göreceksiniz.

Troia ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz böyle buyurun:  

TROIA ANTİK KENTİ NOTLARIMIZ 

Çanakkale Troia Antik Kenti
Çanakkale Truva Antik Kenti, Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’de birden fazla tahta at olduğunu söylemeden şimdiden geçmeyelim. Antik kent içindeki 1970 lerde yapılmış tahta at, Şehir merkezinde Troy filminde kullanılan tahta at, bir de en şekilsiz tahta at olan Truva antik kent üzerindeki bir restorantın bahçesinde sergilenen at. Sanırım en güzel at, en son yapılmış olan filmde kullanılmış olan tahta at.Truva antik Kenti Konumu

Çanakkale Kordon

Çanakkalenin havasının atıldığı yerlerden biri de kordon. Sahil boyunca sıralanmış kafelerde yorgunluğunuzu alan kahvenizi höpürdetip akşam balığınızı yiyebilirsiniz. Ayrıca her daim püfür püfür, hemen bir bisiklet kiralayın ve pedallara asılın. Sanmayın ki sadece İzmir’in Kordon’unda bisiklet sürülür.

Çanakkale Kordon
Çanakkale Kordon, Çanakkale Gezilecek Yerler

Özellikle Çanakkale çarşılarını ve kordonu gezerken dikkatinizi çeken şey sokakların, caddelerin tertemiz, insanların görgülü ve yardımsever oldukları idi. Hani İstanbul’dan İzmir’e göçen beyaz yaka arkadaşlara sesleniyorum, bir Çanakkale’yi görün önce.

Çanakkale Aynalı Çarşı

Adını Çanakkale kadar duyurmuş olan yerin adı Aynalı Çarşı. Konum olarak hemen saatli kulenin yakınında bulacağınız çarşının isminin geçtiği türküden bahsetmeyeceğim, çünkü siz onu biliyorsunuz.

Çanakkale Aynalı Çarşı
Çanakkale Aynalı Çarşı, Çanakkale Gezilecek Yerler

Neden aynalı çarşı dersek, 1890’da yapılmış ve sonrasında tamamen tahrip olmuş yapıda 1960 larda onarılmış, ve yaygın olarak aynalı at gözlükleri satıldığı için bu ismi almış.

Çanakkale Saat Kulesi

Yapım tarihi olarak 1896 olarak tarihlenir. Sancakbeyi Cemil Bey tarafından 20 metre yüksekliğinde olup 5  katlı olarak yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde bulunan saat kulesi popüler fotoğraf çekim noktalarından biri.

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Gezilecek Yerler

Burada bir detay daha göze çarpıyor İtalyan Vitalis Gaptirole (konsolos veya tüccar) saatin yapımı için bazı kaynaklarda 10.000 altın gönderdiği yazmaktadır.  Kesme taştan yapılmış kulede,iki ve üçüncü katlarında aydınlık pencereleri bulunur.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale deniz savaşlarının 67. yıl dönümünü olan 1982 senesinde yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulmuştur. Müze içinde fotoğraf galerisi, Çimenlik Kalesi, park, Nusrat Mayın Gemisi maketi ile bir kütüphane yer alır.

Çanakkale Deniz Müzesi
Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Gezilecek Yerler

Müze parkında Uluç Ali Reisin 14 metre uzunluğundaki periskopu dikkat çekerken çeşitli silah ve toplar yer alır. Çimenlik Kalesi 1461’de Sultan II.Mehmet tarafından yaptırılıp şehir savunması için kullanılmış. Kuzey sur duvarında ilginç bir şekilde 1915 savaşından kalma açtığı 2 metrelik delik içinde patlamamış top mermisi bulunup hala sergilenmektedir.

Çanakkale Deniz Müzesi
Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Gezilecek Yerler

Yine kale içinde çeşitli silah ve malzemelerin yanı sıra savaşı anlatan bir de sinevizyon gösterimi yapılmaktadır.

Birçok yerde Nusret olarak geçsede mayın gemisinin adı Nusrat’tir. 1911 de denize indirilen mayın dökücü gemi savaşın kazanılmasında büyük bir rol oynamıştır.  Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Türklerin boğazı kapatmasının savaşı 2 yıl uzattığını itiraf bile etmiştir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Müze yeni yerinde Ekim 2018’de açılan Troya müzesinde hizmet vermektedir. Truva notlarımıza göz atabilirsiniz. 

çanakkale arkeoloji müzesi ile ilgili görsel sonucu
Çanakkale Arkeoloji Müzesi – Çanakkalehaber, Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Eski Ermeni Klisesi

Çanakkale’de Aynalı Çarşı’nın arkasında  1860’lı yıllarda yapılmış 150 yıllık tarihi ile duran bir klise var. 1985’te Arkeoloji müzesi olarak kullanılan mekan yeni müze yapıldıktan sonra atıl kalan bina Çanakkale Üniversitesi’ne devredilmiş ve gösteri merkezi olarak kullanıyor.

Çanakkale Ermeni Kilisesi

Bozcaada ve Gökçeada

Eğer yolunuz Çanakkale’den geçer ise adalarına uğramadan dönmeyecek bir plan içerisinde olamazsınız.Biz Bozcaada’yı tercih edenlerden olduk. Gökçeada’yı ise ihmal etmedik.

Gökçeada Gezi Rehberi

Bozcada Gezi Notları

Bozcaada Geceleri, Çanakkale Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti

Çanakkale’nin adını duyurduğu diğer bir değer ise Assos.  Edremit Körfezi’nin Midilli adasına bakan sahilde dik bir yamaca oturtulmuştur. Antik Limanı, Athena Tapınağı, Nekrapolü,tiyatrosu ve agorası ile geniş bir dünya olan Assos maalesef ki Fransız, İngiliz ve Amerikalıların eserlerini kaçırması nedeni ile öksüz kalmıştır.

ASSOS NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Assos Athena Tapınağı, Çanakkale Gezilecek Yerler

Bugün hala birçok parçası  Louvre’de, Boston Sanat Müzesi olmak üzere dağılmış durumda.

Alexandria Troas Ören Yeri

Bozcaada’dan dönüş yılında bir de Assos’u göreyim deyip yol aldığımız güzergah içinde Dalyan Köyü sınırları içinde karşıladı bizi Alexandria.  Belki de geçtiğimiz 2017 Temmuz’unda UNESCO kültür mirasına dahil olan Afrodisias gibi Alexandria’nın da kaderi benzer olacağına dair hislerim var ama daha çok yolumuz var.

TROAS NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Alexandria Troas Hamamları, Çanakkale Gezilecek Yerler

Nedense bu konuda çok dertliyim, hem Kültür Bakanlığı, hem vatandaşlar olarak değil tarihi korumak tarihimizden haberimiz bile yok. Alexandria’nın  tam ortasından geçen bir yol, şehri ikiye bölmüş, Antik liman ise şehrin bir ucunda Dalyan köyünün içinden ulaşılıyor. Belki de bu şehir Afrodisias gibi içinde Antik dünya ile yaşayan bir köyü barındırıyordur, kim bilir ?

Ziyaret ettiğimiz temmuz sonunda kazı çalışmaları devam etmekte idi. Gerçekten kazı çalışmalarının yapıldığı kısıtlı yaz aylarında ortaya çıkan eserlerde büyük emekler var. üzerinde terden sırılsıklam ıslanmış insanlar canla başla çalışıyorlar.Konumu

Apollon Smintheion

Gülpınar Beldesi yakınlarında bulunan kutsal alan Hemeros’un İlyadası olan Troia’dan örnekler taşır. M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen kutsal alan ilk olarak 1853 yılında keşfedilmiş ve 1866’da R.P.Pullan arkeoloji dünyasına ayrıntılı bir şekilde duyurur.

Apollon Smintheion, Çanakkale Gezilecek Yerler

1980 yılında başlatılan kazı çalışmaları, ziyaret ettiğimiz sıcak bir Temmuz’da İçdaş’ın sponsorluğunda devam etmekte iken restorasyon çalışmaları  da aynı hız ile devam etmekte idi. Konum Bilgisi

APOLLON SMİNTHEİON NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Çanakkale Babakale

Asya Kıtasının en bastısında yer alan Babakale Kalesi Limanı ve müthiş bir deniz manzarası ile seyahatseverleri kendisine davet ediyor.

5 TRY ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz Kale’nin yapım yılı 1725 olarak tarihlenmiş. Restorasyon sürecinden geçen Babakale Osmanlının yaptırmış olduğu son kale olma özelliğinin yanı sıra ülkenin mahkumları tarafından inşa edilmiş olması da dikkat çekici diğer bir nokta.  Kale içinde şuanda sadece temelleri kalmış olan bir cami ile birkaç ev kalmış.

Babakale, Çanakkale Gezilecek Yerler

Babakale denilince aklıma hep bıçak gelirdi eskiden nereden anımsayamadığımı hatırlamıyorum. Babakale’de  bıçakçılık bir dönem popüler bir meslek imiş, ne yazık ki şu anda sadece bir işletme bu işi yapıyor durumda imiş burada.

Babakale Giriş Kapısı, Çanakkale Gezilecek Yerler

Bunun dışında köyün sokaklarını fotoğraflayabilir, limana doğru antik bir yürüyüş gerçekleştirebilir, taze deniz ürünleri hazırlayan restoranlarda bir ziyafet çekebilirsiniz kendinize.  Kaleyi ziyaret ettiğinizde Babakale muhtarlığı tarafından düzenlenmiş bir de hatıra sertifikanız olmuş oluyor. Konum Bilgisi

Babakale Antik Limanı, Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Adatepe Köyü

Kazdağlarının en popüler köyü Adatepe olsa gerek.  Çanakkalenin güneyinde Assos-Akçay yolundaki Küçükkuyu’dan ulaşım sağlanan Adatepe tertemiz Kazdağları havası, taş evleri, doğal ve yerel ürünleri, dondurması ile misafirlerini bekliyor. Konumu

Adatepe Köyü, Çanakkale Gezilecek Yerler

ADATEPE NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Çanakkale Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü için Adatepe köyünün komşusu diyebiliriz. Kazdağlarının oksijenle dolu yamaçlarında kurulmuş olan Yeşilyurt Köyü Küçükkuyu-Çanakkale yolu üzerinden ulaşım sağlanıyor. Konumu

Yeşilyurt Köyü, Çanakkale Gezilecek Yerler

Köy meydanında bulabileceğiniz bir çok yerel ürün ile hediyelik eşyalardan, sokaklarına aşık olacağınız taş evleri ile sizi damak tadınıza uygun lezzetleriyle davet eden Yeşilyurt’u Kazdağlar notlarımızda derledik.

Küçükkuyu

Küçükkuyu Assos ile Altınoluk arasında kalan bir sahil kenarında kurulmuş bir belde. Zaten Adatepe Köyü’ne gidecekseniz tek yol Küçükkuyu’dan geçiyor. Eğer Kazdağlarında konaklama yapmak yerine Küçükkuyu’da konaklamanızı yaparsanız hem denize girebilir, hemde günü birlik Adatepe, Yeşilyurt, Hasan Boğuldu Şelalesi, Mıhlı Taşköprü gibi birçok noktaya gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Mıhlı Çayı ve Taş Köprü Fotograf: Kucukkuyu.com

Küçükkuyu, denize paralel uzanan Kordon boyu ve iskelesi, lokantaları ve cafeleri ile akşamları da çok hareketli. Yukarıda gördüğünüz Mıhlı Taşköprü, Roma döneminden Troia’ya eski ulaşım yolu üzerinde kalan tek köprü olarak dikkat çekiyor. Konum Bilgisi

Mıhlı çayı ve köprüsü inanılmaz bir doğa harikasını gözünüzde parıldatıyor. Yalnız buraya ulaşım yolunun iyi omadığını ve bölgede yer alan işletmelerin paragöz olduklarını duyunca keşifedip etmemek konusunda tereddüt yaşayabiliriniz.

Küçükkuyu Günbatımı

Diğer

Çanakkale’de bu sıralanan bu muhteşem noktaları tamamen keşfedebilmek için belki 1 haftayı tüketmeniz gerekecek. Sadece bunlar ile sınırlı değil tabiki de yapacaklarınız.

Küçükkuyu’da Assos’ta Bozcaada’da ve bir çok noktada denize girebilir, Çanakkale merkezde dalış yaparak batık keşfi yapabilirsiniz. Bunun dışında Çanakkale’de Seramik yapımı ve örneklerini görebileceğiniz güzel bir Seramik Müzesi ile Ünlü Deniz Kaptan-ı Derya’sı Çanakkale’li Piri Reis’in Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale Ulaşım, Konaklama, Yeme-İçme notlarımızı gördünüz mü ? Nasıl Gideceksiniz? Ne Yiyeceksiniz? İşte Çanakkale Kent Rehberi.

Bağlı Diğer Yazılar

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

3 Comments

  • Ezine peynirine hayranım Çanakkale’de yaşamak isterim.

  • Merhaba, Çanakkale’yi tanıtmış olduğunuz için size sonsuz teşekkür ederiz. Tekrar gelecek misiniz? Sizin önerilerine ek olarak bizde Çanakkaleliler olarak öneriler vermek isteriz. Çanakkale gün gün büyüyen bir şehir, her geçen gün kaos ortamı artmakta. Seyahatinizi etkileyebilecek olaylar meydana gelebilir. Bu yüzden Çanakkale haberleri için yerel basını takip etmeniz gerekli. Ulusal basında pek fazla yer almamakta.

    • İlginiz için çok teşekkür ederim. Daha Çanakkale’de görülecek çok yer var. Kaldı ki tekrar gitmek içinde fazlası ile neden.

      Tekrar teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et