Çanakkale

Alexandria Troas

on
Eylül 17, 2017

Antigoneia: Bir İskender Kenti

Bozcaada’dan dönüş yılında bir de Assos’u göreyim deyip yol aldığımız güzergah içinde Dalyan Köyü sınırları içinde karşıladı bizi Alexandria  Troas.  Belki de geçtiğimiz 2017 Temmuz’unda UNESCO kültür mirasına dahil olan Afrodisias gibi Alexandria’nın da kaderi benzer olacağına dair hislerim var ama daha çok yolumuz var.

Antigoneia- Antik Kentler Haritası

Ziyaret ettiğimiz temmuz sonunda kazı çalışmaları devam etmekte idi. Gerçekten kazı çalışmalarının yapıldığı kısıtlı yaz aylarında ortaya çıkan eserlerde büyük emekler var. Terden sırılsıklam ıslanmış insanlar canla başla çalışıyorlar.Konumu

Açıkçası Troas çok iyi korunduğunu söyleyemeyeceğim. 4 bir tarafı tamamen açık ve korunmasız bir şekilde.

File:Monument Souterrain à Alexandria Troas - Choiseul-gouffier Gabriel Florent Auguste De - 1822.jpg

Marie-Gabriel-Florent-Auguste Comte de Choiseul-Gouffier. Voyage pittoresque de la Grèce. Paris :1822

Alexandria Troas

alexandria troas

Alexandria Troas, Çanakkale’ye 60 Troia’a 15 km uzaklıkta bulunur. Kent milattan önce 310 yılında adından da anlaşılacağı üzere makedonyalı imparator İskender’in komutanlarından Antigonos Monophtal tarafından kurulmuştur. Kentin asıl adı Antigoneia’dır. Kentin bilinen önemli bir özelliği ise Aziz Paulus’un kentte Hristiyanlığı yaymak için bulunmuş olmasıdır. MS. 9 yüzyılda kentin terk edilmiş olduğu düşünülmektedir.

Kent   16. ve 17 yüzyıllar da tamamen bir taş ocağına dönüşerek yapılan Osmanlı eserlerine malzeme sağlamıştır. Bu eserlerden biri de Üsküdar’daki  Yeni Valide Camii olarak bilinir.

Bu kent Roma’nın genişleyip büyümesinden sonra imparatorluğun doğudaki başkenti olarak düşünülmüş olsada, İmparator Konstantinos’ta burayı başkent yapmak istemiş lakin Troas hiç başkent olamamıştır. Emekli Romalı  askerlerin yaşadığı varlıklı bir kent olmuştur. Kentin bir limanın olması, büyük hamamlara sahip olması varlıklı bir kent olduğunu kanıtlayan bir unsurdur.

Yalnız Antik Kent’e karayolu, toplu konut projesi, otobüs garı yapmada üstümüze yok. Aşağıdaki kent planında karayolunun şehrin tam ortasından geçtiğini görebilirsiniz. Eğer burası bir Ören Yeri olarak turizme kazandırılacaksa kesinlikle yolun kent surlarının dışından geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alexandria Troas; orta boy tiyatrosu, odeon, hamamlar, tapınak, kanalizasyon sistemi ve kenti çevreleyen 8 km uzunluğundaki surları ile büyük bir kent imiş.

Alexandria Troas Kent Caddesi

Herodes Atticus Hamamı

Yaklaşık olarak 1880 sene evvel İmparator Hadrian’ın yakın arkadaşı Herodes Atticus tarafından inşa edilmiştir.Boyutları göz önüne alındığında dönemin en büyük yapılarından biri olduğu ortaya çıkmıştır.Hamam uzunluğu 100 metre ve 3 tarafı gezinme koridorları ile çevrili olarak planlanmıştır. Hamam Efes’teki hamamlar ile benzerlik göstermektedir. Forum alanının 500 metre kadar doğusunda yer alan hamama giderken  karayolu üstünde biraz yol katetmeniz gerekecek.

Herodes Atticus Hamamı

Podyumlu Tapınak ve  Forum Alanı 

Forum alanının merkezinde yer alır.Günümüze temel duvarları ulaşmıştır. Opus Caementicum teknikli olarak inşa edilmiş olup midye kabuklu kireçtaşı bloklar kullanılmıştır.Temelleri 8m ve 16×23 metre uzunluğu bulunmaktadır.

Podyumlu Tapınak

Nymphaion

Hamam’ın 40 metre kadar güneyinde karayolunun diğer tarafında yer alır. Midye kabuklu bloklardan inşa edilen anıtsal çeşme büyük ölçüde tahrip olmuştur.Ms. 2 yüzyıl’a tarihlenir. Yalnız çevresinde hareket etmek ciddi anlamda çok güç, dikkatli olmanız da fayda var.

Bunların dışında kazı çalışmalarının devam edip göremediğimiz, tiyatro, stadyum, saray alanları bulunmakta. Bir gün onlarla birlikte güncellemiş olacağımı umut diyorum.Alexandria Troas’ın sponsor aradığını da buradan duyurmuş olalım. 15 yıldır süren çalışmaların hızlanması ve bir tarihin ortaya çıkması için desteğe ihtiyaç var.

Umarım memlektimizin önde gelen şirket grupları para kazanmak yerine sosyal sorumluluk ilkelerini de göz önüne alıp bu değerli tarihi dünya mirasına katmak için birbirleri ile yarışırlar.


Biz bu yazıyı 2017’de yazmışken Alexandria Troas kazılarına Ağustos 2018’de  İÇDAŞ’ın sponsor olduğunu ve fonlama yaptığını not olarak verelim. İÇDAŞ sadece Troas için değil Apollon Smintheion tapınağının da sponsorluğunu üstleniyor. Herodes Attikus Hamamı’nın merkezinde yer alan kemerlerin alttan çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi ile başlayan süreç umarız ki kentin tamamına dek sürer.

Herodes Attikus Hamamı-Alexandria Troas

Herodes Attikus Hamamı – Alexandria Troas


Detaylı Alexandria Troas Kent Planı

Detaylı Alexandria Troas Kent Planı

Detaylı Alexandria Troas Kent Planı- Kaynak  – SDÜ Sosyal Bilimler Dergisi

 


 Aşağıda kazı çalışmalarından yer alan görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bağlantılı diğer yazılarımız

Çanakkale Kent Rehberi 

Çanakkale Gezilecek Yerler

Assos Gezi Notları 

Alexandria Troas Notları 

Apollon Smitheion Notları

Truva Gezi Notları 

Bozcaada Notları 

Kazdağlar Gezi Notları 

Cunda- Ayvalık notları 

TAGS
RELATED POSTS
Kazdağlar

Kasım 18, 2017

Assos

Kasım 3, 2017

Apollon Smintheion

Ekim 1, 2017

Bozcaada

Eylül 12, 2017

Troia
Troia

Ağustos 29, 2017

Çanakkale Gezilecek Yerler

Ağustos 26, 2017

Çanakkale Gezi Rehberi
Çanakkale

Ağustos 12, 2017

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.