İyonya denilince akla gelen ilk yerleşim yeri olma özelliğini barındıran Foça, İzmir’de yaşayanların öncelikli olarak sonra da huzur arayanların uğrak noktası olarak göze çarpıyor. Oldukça sakin, tarihi ve dokusunu bozmamış olan Foça huzuru arayıp Foça’da bulanların buradan hiç gitmek istemeyecekleri bir yer. Hazırladığımız Foça Gezi Rehberi deneyimlerimizin yanı sıra Haftasonunda Foça’da Gezilecek Yerler listesini de oluşturur. Keyifli okumalar ve rehber olmasını dileriz.

Foça Liman

Başlarken şunu sormak gerek : Foça’dan beklentiniz ne olmalı ? Taş evlerin arasında biraz tarih soluyup deniz havası almak, stres atmak belki biraz dinlemek belkide denize girmek veyahut güzel bir akşam yemeği ile Ege’ye karşı uyanıp veya güzel bir kahvaltı ile uyanmak ise Foça size bunu verebilir. Doğru yerdesiniz. Fakat kafanızda gece diskoda tepinip üzerinize köpük dökülsün isterseniz aradığınız yer burası değil. Burası turizm açısından çok gelişmemiş olmakla birlikte butik kafeleri ve sevimli taş evleri ile ön plana çıkan bir balıkçı kasabası. Hal böyle olunca kuzey ülkelerinin turistleri tarafından tercih edilmekte. Özellikle Foça denilince akla gelen Eski Foça ile ilgili notlarımızı sizler için derledik.

Foça Tarihi

Notlara başlamadan Foça’nın tatihininden biraz bahsetmekte fayda var. Foça tarihi çok eskidir. İlk ismi Phocaea / Phokaia olan yerde ilk yerleşimler MÖ 750 yıllarına değin uzanıyor.

Foça/Phocaea/Phokaia Antik Dönem Haritası

Foça’nın eski şehir bölgesine dair kalıntılardan geriye açıkçası pek bir şey kalmamıştır. Ancak bu kentin eski mistik kokusunu hala koruduğunu söylemek mümkün. Aşağıda görülenlerin dışında Foça girişinde eski yel değirmenleri ile burda olduğu bilinen antik tiyatronun kalıntıları görülebilir.

Phocaea

İyonların Ege’de kurmuş olduğu bir koloni devleti olan Foça, sırasıyla Perslerin, Makedon Komutan İskender’in ve Cenevizlerin yönetimine girmiş, sonrasında ise 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Bir diğer bilgi ise Foça’nın Antik adı olan Phokaia’nın isminin Akdeniz foklarından ileri geldiği şeklinde. Foça Siren kayalıklarında yaşama alanı olan foklar kentinde bir simgesi.

Lafı uzatmadan Foça’da gezinirken ismine sıklıkla rastlayacağınız bir isimden bahsedeyim : Reha Midilli. Midilli adına yapılmış hastane, okul, sağlık ocağı ve hatta bir de ismi verilmiş bir cadde : Reha Midilli Caddesi. 1927 yılında doğan Reha Midilli soyadında anlaşılacağı üzere Midilli’den göç eden bir ailenin çocuğu. Babası gibi oda Foça adını verdiği hastane, okul gibi binaları yaptırmıştır. 2 dönem belediye başkanlığı yapan Reha Bey 2012 yılında hayatını kaybettiğinde Foça’da en büyük değerini kaybetti. TBMM üstün hizmet ödülünü alan Reha Bey yaşamı boyunca Foça’nın nüfusunun 25.000’ni geçmemesi gerektiğini savunmuş ve mevcut güzelliğinin korunması gerektiğini dile getirmiştir.

Gerçekten Foça’yı keşfe çıkmak, sokaklarında dolaşıp vakit geçirmek çok güzel. İşte seyahatinizde yardımcı olacak ipuçları.

Foça Nerede ? Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça İzmir’in kuzey bölgesinde yer alan sevimli bir sahil kasabası olarak da adlandırılabilen küçük bir ilçe. En bilindik yolu ile Menemen’e ulaşıp Foça tabelalarını takip edebilirsiniz. (Eski Foça)

Foça’ya gitmek için tercih edilecek en kolay yol kendi aracınız veya araç kiralama seçeneği olacaktır. İstanbul’dan Foça’ya ulaşmak için tercihinize göre Osmangazi Köprüsü,feribot veya körfezi dolandıktan sonra Bursa yoluyla Manisa’ya ulaşıp Menemen’den Foça’ya yola koyulabilirsiniz.Eğer bizler gibi uçak ile İzmir’e ulaştıysanız bizim gibi araç kiralayıp havalimanından yaklaşık 45 dakika süren yolculuk ile ulaşabilirsiniz. İzmir’den Foça’ya toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz ise İzban treni ile Hatundere‘deki 744 nolu otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz.

Foça Nerede
Foça Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burada ayrıca kafa karışıklığını gidermek için şunu söylemek mümkün, Foça’da 2 adet Foça var. Birincisi Antik Kent Foça diğeri sonradan daha çok yazlıkçı mekanı olan Yeni Foça. Yazlıkçı deyip bir kenara atmayalım en az Yeni Foça’da görülmeyi hak ediyor.

Burada Foça’ya araba ile gitmek, hem yakın mesafeleri aşmak, koyları ziyaret edebilmek için mantıklı bir tercih, Eski ve Yeni Foça arasında görülesi denize girilesi çok güzel yerler var ve buralara araba ile ulaşmak problemsizdir.

Foça’da Nerede Kalınır? Foça Otelleri

Foça’da butik tarzda konaklama yapabileceğiniz oteller ve pansiyonlar bulunuyor.Bu yerler daha çok sahilde sıralanmış olup özellikle birkaç butik otel görüntüleri ile fotoğraflanmayı hak etmektedir.

Aşağıda Eski Foça’daki Otellerin harita üzerindeki konumlarını görebilirsiniz.

Resimdeki Foça yazılı yer Eski Foça merkezidir. Burada konaklarsanız Foça’yı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Resme veya buraya tıklayıp otel müsaitliği sorgulayabilirsiniz.

Eski Foça dışında Yeni Foça’da da kalabilirsiniz. Eski-Yeni Foça arası ulaşım minibüsler ile sağlanmaktadır. Yine aynı şekilde güzel bir Ege köyünde uyanmak isterseniz Kozbeyli köyünde de konaklama yapabilirsiniz.

Biz konaklama tercihimizi ertesi gün Sığacık ve Urla seyahati planladığımızdan İzmir merkez’de yaptık. Eğer benzer bir haftasonu planınız varsa İzmir merkezde daha uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz. Her ne kadar “Foça’da gece sıkılırsınız İzmir’de gece dışarı çıkabilirsiniz” söylemleri olsada siz Foça’da kalmayı tercih edin deriz.

Burada ayrıca bahsetmek istediğimiz diğer konu ise otopark. Maalesef Foça Otopark konusunda rahat edeceğiniz bir yer değil. Sakın ola ki merkeze araç ile girmeye çalışmayın, çıkamazsınız. Otopark için en uygun yer Otobüs terminalinin arka tarafındaki alan ve eğer şanlı iseniz Foça girişindeki meydan.

Foça Kahvaltı & Yemek

Foça’da her öğün keyfinize göre bir mekan bulmak mümkün. Aslında burada kendi deneyimlediğimiz mekanları Foça Kahvaltı Önerileri olarak önereceğiz. Biz kahvaltı tercihimizi Kozbeyli Köyü’nden yana kullandık. Güzel bir Ege köyü olan Kozbeyli, turizmden pay alma yönünden ön plana çıkmış.

Ağaçlı Ev isimli mekanda yaptığımız kahvaltının keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten de mekana girerken bahçede özenle seçilmiş ilginç süsler ve objeler göze çarpıyor. Yemyeşil ağaçların altında temiz damalı örtüler ile serilmiş masalardan birini gözümüze kestirip oturduk.

Ağaçlı Ev - Kozbeyli Köyü
Ağaçlı Ev – Kozbeyli Köyü

Ağaçlı Ev’de mevsimine ve yöresine uygun kahvaltıklar, taze yeşillikler ve sınırsız çay içeren güzel bir kahvaltı yaptık. Yeterince zamanımız olsa sanırım akşama kadar burada oturabilirdik. Mekan sahipleri bize gerçekten iyi davrandılar ve misafirperverdiler. Eğer kahvaltı tercihinizi Kozbeyli köyünden yana kullanırsanız burayı tavsiye ederiz. Konumu

Yine aynı köyde farklı kahvaltı seçenekleri bulabilirsiniz. Mavrova Kahvaltı Salonu, Kozbeyli Konağı & Antik Ev köyün en çok yorum alan mekanları.

Kozbeyli köyünde en çok yapılan aktivitelerden biri de bir çok yazan arkadaşımızında önerdiği Şakir’in Dibek Kahvesi. Salaş bir mekan olan Şakir’in dükkanı köy meydanında yer alıyor. Mekan köye gelip de uğramadan gidilmeyecek yerlerden biri. Burada kahvaltı da yapabileceğiniz gibi yöresel taze ürünleri alabileceğiniz bir de tezgahı var. Kahvesine gelirsek, adına yakışır şekilde güzeldi.

Şakir’in Dibek Kahvesi – Foça Rehberi

Köyde ayrıca kahvaltı ve yemek yiyeceğiniz farklı mekanlar var. Kozbeyli Konağı Otel, Kozbeyli Bizim Bahçe, Keyfi Seyir, Kozbeyli Sofrası gibi işletmelerde var.

Tabi hazır İzmir’desiniz ve İzmir’in simgesi boyoz içeren bir kahvaltı yapmak isteyebilirsiniz. Açıkçası Foça’da “Boyoz” yiyebileceğiniz fırınlar bulunuyor, gezerken mutlaka denk gelirsiniz.

Eski Foça’da ise herkesin yaptığı bir diğer aktivite ise Nazmi Usta‘dan dondurma alıp sahili turlamak. Eski Foça sahilde yer alan işletme önünde uzun kuyruklar olabiliyor. Aslında çok olağanüstü olmasada belki de alteratifsiz olması onu öne çıkaran bir etmen olsa gerek.

Nazmi Usta Dondurmaları - Foça Rehberi
Nazmi Usta Dondurmaları – Foça Rehberi

Yeme İçme alternatifleri arasında öne çıkan diğer bir mekan ise Kavala Cafe. Burası muazzam bir taş evden restoran/cafeye dönüştürülmüş bir mekan. En çok yapılan aktivitelerden biri ise burada oturup günbatımını izlemek. Sizde bu güzel manzaraya karşı içeceğinizi alıp (genelde şarap tercih ediliyor) günü uğurlayabilirsiniz. Başka bir seyirlik mekan ise yeldeğirmenlerine doğru yol alıp Seyirtepe‘ye kurulmak.

Eski Foça Kavala Cafe
Eski Foça Kavala Cafe

Eski Foça’da akşam yemeği yemek için en uygun seçenek ise tabiki de balık. Şehir merkezine otogardan boyluca açılan Reha Midilli caddesini aştıktan sonra sırasıyla liman üstünde birçok mekan göreceksiniz. Öne çıkan mekanlar Miço, Gramofon,Kuzina Foça, Celep, By Chef Balık ve Fokai.

Foça Mutfağı doğal olarak Ege ve Akdeniz mutfağından yemek türleri ile ünlüdür. Salata ve otların yanı sıra zeytin ve zeytinyağlı yemeklerde ön plandadır. En başta Enginar olmak üzere çeşitli otlar ile yapılan kavurmalı yemekler bulunur. Denize kıyısı olması nedeni ile de balık çorbasından balık dolmasına kadar birçok deniz mahsülü de tadılacak tatlardandır. Bunların yanında sokak lezzeti olarak gözlemeciler ve tostçularda bulunur. Akşamları ise zeytinyağlı mezeler eşliğinde çalan efkarlı şarkılara eşlik etmeniz olası.

Foça’da Gezilecek Yerler

Foça’daysanız görmeniz ve yapmanızı tavsiye edeceğimiz şeyleri aşağıda sıralamaya çalıştık. Listede yer almayan ve isteğe bağlı görmenizi dilediğimiz birkaç yerden birisi M.Ö 5. yüzyıla tarihlenen bir mezar odası olan Şeytan Hamamları. Diğeri ise Foça’ya giderken yol üstünde göreceğiniz Pers Anıt Mezarları.

Foça’ya girişte ise göreceğiniz diğer bir yapı ise Foça Yel Değirmenleri. Diğerlerini ise aşağıda başlıklar halinde sıralıyoruz.

Eski Foça Evleri

Foça’da keşfetmeniz gereken kesinlikle bu eski evlerin izini sürmek. Aslında is sürmek de demiyelim sıklıkla renkli panjurları, gösterişli kapıları ve çiçekli görüntüleri ile kendinizi sürekli fotoğraf çekiyorken bulacaksınız.

Foça Lola Otel – Eski Foça Evleri

Eski Foça evleri genellikle kesme taş yapıda olup daha çok Rum evlerinden oluşmakta. Birçoğunun üzerinde yapım tarihlerini görebiliyorsunuz. Lola Otel’i de bu evlerden bir tanesi hemen Foça sahilinde onu farketmemeniz imkanız.

İşte Foça sokakları
İşte Foça sokaklarında dolanırken bulduğumuz bir ev daha. Fotoğrafta olmasını istemediğimiz tek şey kapı üstündeki alarm.
Eski Foça Evleri : Hanım koş bir tane daha gördüm! - Foça Gezi Rehberi
Eski Foça Evleri : Hanım koş bir tane daha gördüm! – Foça Gezi Rehberi

Beş Kapılar Kalesi ve Surları

Yukarıda haritasını paylaştığımız şehir kalıntıları Foça’nın bir çok yerine dağılmış durumda. İşte Beşkapılar Kalesi ile onu oluşturan surların içinde kalan yapılar Athena Tapınağı, yine surlar ardında kalan Kayalar Cami, Fatih Cami, 1922’de yıkılan Yunan Ortadoks Klisesi, Heredot Duvarı ve eski sinagog bulunuyor. Buradan sur duvarlarını takip edip eski limana bağlı tekne manzarası eşliğinde küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Beşkapılar - foça
Beşkapılar

Antik Tiyatro’nun ise Foça girişindeki yel değirmenleri orada olduğu biliniyor Lakin Foça turist yönlendirmesi konusunda biraz başarısız. Ara sokaklarında dolaşırken gördüğümüz kazılar öylece üstü örtülmüş, çıkan mozaikler yerinde dururken etrafı çevrilenmiş bir şekilde korumasız şekilde bekliyordu.

Kozbeyli Köyü

Foça kadar görülmeyi hakeden diğer bir yer ise Kozbeyli Köyü. Buraya en rahat ulaşabileceğiniz şekil kesinlikle özel veya kiralık bir araç. Yukarıda burada kahvaltı yapıp kahve içtiğimizi belirtmiştik. Ayrıca burada sokaklarda kısa bir tur yapıp Kozbeyli Cami’sininde olduğu kule tarafına yürüyebilirsiniz. Tepeden denizi bakalım görebilecek misiniz?

Kozbeyli Köyü - Foça Gezi Rehberi
Kozbeyli Köyü Sokakları – Foça Gezi Rehberi

Yeni Foça

Boşuna Eski Foça dememişler, neden çünkü yenisi de var deyip kötü bir şaka yapayım. Sevgili dostlar eğer bizim gibi Kozbeyli Köyü’nde kahvaltı yapıp da Eski Foça’ya Yeni Foça üzerinden giderseniz burayıda görebilirsiniz.

Yeni Foça temiz bir sahil boyunca sıralanmış daha çok yazlıkçıların tercih ettiği bir mekan. Sahilinde tur atmak isteyebilirsiniz çünkü az sayıda modern yapı göreceksiniz.

Yeni Foça Liman yürüyüş yolu

Foça Plajları ve Tekne Turları

Foça’da yapılacak ve görülecek diğer bir konu ise plajları. Eski Foça ile Yeni Foça arasına sıralanmış tertemiz plajları Foça’yı apayrı görüntüye dönüştürüyor. Plajlara Foça içinden kalkan minübüsler ile de ulaşabilirsiniz.

Mambo Beach - Foça
Mambo Beach – Foça

Mambo, özel bir işletme tarafından işletilmekteymiş. Okuduğumuz yorumlardan bu güzel yerin sadece izlemelik olduğunun farkına vardık. Yine bu taraftaki diğer plaj ise Voodoo Beach. Gidenlerden kötü sözler işitmediğimizi belirtelim.

Sazlıca Plajı – Foça

Hangi plaj daha güzel sorusunu cevaplayamayız ama doğanın harika görüntüler oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Sazlıca’da kamp yapabileceğiniz bir Kamping alanı da bulunuyor. Eski Foça’ya en yakın plajlardan bir diğeri ise Hanedan Beach. Artık hangisi hoşunuza giderse 😉

Siren Kayalıkları – by anonim

Foça’da yapılacak diğer bir aktivite ise adaları keşfetmek ile bütünleşen tekne turu olabilir. 1 Saatlik turlar olduğu günlük turlarda yapılıyor. Foça limanında gezinirken mutlaka kendinizi bir teknenin içinde bulabilmeniz mümkün.

Foça Tekne Turları

Saat 11:00 de başlayan turlar Fener Adası, Orak Adası,Kosova Plajı, Kartdere Adası,Atatürk Adası, ve Siren Kayalıklarına uğrayıp başladığı yere geri dönüp turunu 17:00 gibi bitiriyor. Güzel bir deneyim olabilir.

Yeryüzü Pazarı

Son günlüklerde sıklıkla duyduğumuz ve çekicilik yaratan slow food akımının temsilcisi olan Foça’da buna uygun bir oluşum olan Yeryüzü Pazarı var. Mutlaka tekrar buluşacağız deyip katılamadığımız pazarı Foça pazaryerinde mutlaka ziyaret edin deriz. Her Pazar günü kurulan pazar Foça’nın gülümseyen bir yüzü.

Foça-Teşekkür ederiz.

Bağlantılı Diğer Notlarımız

İzmir Gezi Notları
Sığacık Gezi Notları
Bergama Gezi Rehberi
Ayvalik-Cunda Gezi Notları

Foça Drone Çekimi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 605 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

13 Comments

 • çok güzel bir tanıtım olmuş….Foça tüm ege kıyıları gibi güzeldir candır…Ege kıyıları candır zaten….

 • I learned a lot from this piece. Thanks!

 • Beautiful place. And, that coffee looks amazing!!

 • Foça cennet gibi bir yer. En az izmirin popüler olan güney tarafı kadar da değerli. Bu tür güzel tanıtımlar ile günden güne hak ettiği değeri bulmasını diliyorum. İzmirde yaşayan biri olarak İzmire dair yazıları yakından takip ediyorum😬 sevgiler

  • Değerli Yorumunuz için çok teşekkürler. Umarım turizm sadece İzmir’i değil Türkiye’yi kurtaracak

 • interesting destinations

 • molto interessante!!

 • greetings from Italy

 • Harika bir Foça Gezi Rehberi olmuş. Fotoğraflar da şahane. Cevaplanmadık hiç bir soru da bırakmamışsınız. Emeklerinize sağlık!

  • Cevaplanmayan sorular için yolumuzunüstü ekibi olarak Foça’ya en acilinden ziyaret etmenizi dileriz. Çok teşekkürler🚴🏻‍♀️

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et