Çekya

Prag Gezilecek Yerler

on
Mayıs 20, 2017

Pragı gezerken seyahat planınıza göre 2, 3 veya 4 bölüme ayırabilirsiniz. Eski şehir Meydanı ve Yahudi Mahallesi, Yeni Şehir, Kale Bölgesi ve Küçük Mahalle. Gezilecek yerlerdeki adımları bu plana göre inceleyebiliriz. İşte Prag Gezilecek Yerler Listesi.

Eski Şehir Bölgesi

Eski şehir bölgesi Old Town olarak tanımlanır. Görülecek ana yapılar bu bölgededir.

Barut Kapısı ( Prasna Brana)

Birinci Yüzyıldan beri burdadır ve şehrin 13 kapısından biri olduğu söylenir. Kapı 17. Yüzyılda barut kapısı olarak kullanılmış olduğundan ismini buradan alır. Oyma süslemeleri oldukça dikkat çekici ve görkemlidir.

Barut Kapısı

Belediye Sarayı (Obecni Dum)

​Şimdilerde bir konser mekanı olarak kullanılmakta olan bina 1485 yılına kadar kralların ikametgahı olarak kullanıldı. Sarayın dış cephesi heykellerle süslüdür. Giriş katında tam olarak meydanı görebileceğiniz hoş bir cafe vardır. Bağımsız Çekoslovakya 1918’de burada ilan edilmiştir.

Aziz Yakub Klisesi ( Kostel Sv. Jakuba)

​Prag’ta çok sayıda klişe ve şapel ve katedral var. Birçoğunu görme fırsatım oldu. Ben en süslüsü ve etkileyici olanı bana bu klişe geldi. Barok mimari olarak 1689 da yanan yangından sonra yeniden inşa edilmiştir.
Kont Vratislav’ın mezarı burada bulunur ve en ihtişamlı mezar olduğu söylenir. Uzun bir nefi olması nedeniyle akustik havası fazla ve pek çok konser verilir.

Tin Kilisesi (Kostel Matky Bozi Pred)

​Şehrin Meydanında dikkatinizi ilk şey bu gotik yapı olacaktır. Görkemli iki külahı, 1365 yılında yapımına başlanmış, 1620 yılında Prag’taki meşhur Huşçu isyanlarının merkezi olmuştur. Huşçu isyanları klise kurallarına karşı isyan eden bir akımın oluşturduğu güçlerle yapılan savaşları oluşturur. Huşçu Kral Jiri mezhebini buraya taşımış ve ön cepheye mezhebin sembolü olan ayin kadehini işlemiştir.

Ön cephede gözüken Madonna Heykeli 1621 de bu kadeh ile oluşturulmuştur. Her klişede olduğu gibi burada da İsa Peygamber’in çilesinin anlatıldığı figürler ve resimler burada bulunur.

Tin Klisesi

Kinsky Sarayı (Palace Kinskych)

​Hemen Meydanda pembe beyaz renkli süslü binanın adıdır. 1768 yılında Kinsky Golz ailesinden Kinsky burayı satın almıştır. Franz Kafta burada burada babasının dükkanında çalışmıştır.

Kinsky Sarayı

Jan Hus Anıtı (Pomnik Jana Husa)

​Reformcu çek kahraman Jan Hus’un anıtının bulunduğu meydanda Hus’un inançlarından vazgeçmektense ölmeyi resmeden bir anlatımı vurgular.

Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel sv. Mikulase)

​İçinden daha çok dışardan görünen heybeti bana daha etkileyici gelen klişe. 1735’te tamamlanmıştır.

Aziz Niklaus Kilisesi, Prag

Eski Belediye Sarayı (Staromestska Radnice) ​

Meydandaki en dikkat çeken yapı burasıdır. 1338 de şehir meclisinin kurulmasına karar verilmesi ile yapılmıştır. 1945 yılında Nazi istilasına uğrayan kentte büyük zarar görmüştür. Binaya 1364 yılında bir kule eklenmiştir.

Bu kuleden şehir meydanını görebilmeniz mümkün. Mutlaka burdaki deneyimi yaşayın. Özellikle her saat başı Astronomik saati görmek için toplanan kalablaı burdan görebilirsiniz. Ayrıca kulenin merdivenlerinde kulenin geçmişine dair detaylı görseller bulacaksınız.

 

Eski Şehir Meydanı – Saat Kulesinden

 Astronomik Saat (Orloj)

Hikayesi çok ilginç saat ve Prag’ın öne çıkan ilk simgelerinden biri. Belediye Kulesinde bulunur.1490 yılında saati imal eden Hanus’un ilginçliğe bakın saati başka bir yerde daha yapmasın diye gözlerinin kör edildiği söylenir.

Saatte dikkat geçen bir çok figür vardır. Saat her saat başı çalar ve gösteride İsa Peygamberin 12 havarisi sıra ile geçit töreni yapar. Saat’in solunda iskelet ölümü simgeler ve elinde tuttuğu ipi çeker, sol elinde ise bir kum saati vardır. Ayrıca başını sallayan bir Osmanlı figürü aynada kendine bakan bir de Yahudi tefeci açgözlülüğü resmeder.

Saat, roma rakamları ile normal saati gösterir, Arap rakamlarından oluşan halka ise Eski Bohemya zamanını gösterir. Mavi bölüm gökyüzünü gösterirken 16 yüzyılda zodyağın 12 evinden geçen güneş ve ayın hareketleri belirtilmiştir.

Astronomik Saat’ten Meydan

Karel Sokağı (Staromestka)​

Kralın taç giyme törenlerinin üzerinde yapılan yolun bir parçası idi bu sokak. Şimdilerde Kral köprüsüne giden keyifli kalabalık bir sokak.

Klementinum​

Karel Sokağından giriş yapabilirsiniz Geniş bir avlusu vardır. 1556 da I.Ferdinand ‘ın Cizvitleri şehre davet etmesi ile öyküsü başlamıştır. Cizvitler çekçe basılan kitapların binlercesini yakmışlardır. Burada geniş bir avlu, kilise ve muhteşem görüntüsü ile bir kütüphane bulunur.
Astronomik kulesinden 360 derece şehri görebilirsiniz.

Küçük Mahalle (Malá Strana)

Kalenin eteklerinde bulunan bu küçük mahallede Barok Saraylar, tarihi kiliseler, dar ve dik sokaklar ve heykeller ile süslenmiştir.

Hop-of turlarda 1 adet tekne turu hediye ediliyor.

Karl Köprüsü(Karluv Most)

Prag’ın en ünlü anıtıdır. Köprünün iki yanında bulunan kuleler, köprü üstündeki azizlerin heykelleri, 17. Yüzyıl çarmıhı ile büyüleyicidir.

1357 Kral Karl’ın temelini attırdığı köprüye daha sonra azizlerin heykelleri eklenmiştir. 17.yüzyıl çarmıhı ile eski şehir tarafındaki kule dikkat çekmektedir. Bu kule 14. Yüzyılda Peter Parler tasarımı ile inşa edilmiştir.
Köprü kulesinde Aziz Vitus, Kral Karl ve IV vaclav vardır. Çatıdaki manzara galerisi ve terası unutulmaz fotoğraf karelerine davet eder.

Nehirden Karl Köprüsü

Wallenstein Sarayı ve Bahçesi (Valdstejnsky Palac)

1624 yılında yaptırılan saray ile Prag kalesi gölgede bırakmayı isteyen asker Wallenstein, imparatorun emri ile öldürülmüştür. Saray çek senetosuna ev sahipliği yapar.

Aziz Niklaus Kilisesi (Kostel Sv. Mikulase)

Yapımına 1703 yılında başlanmıştır. Kubbe Freski, Vaiz Kürsüsü ve Kilise Babalarının Heykelleri dikkat çeker.

Kampa Adası

Burası aslında Vltava deresinin bir kolunun çevrelediği küçük bir adacık. Küçük kola şeytan deresi denmektedir. Bu küçük ada içinde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Küçük dükkanlarda alışveriş yapabilir, bir festivale denk gelirseniz ki bu adadaki alanda müzikli açık alan panayırları olur, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca ada tarafında film efektleri müzesi bulunmaktadır. Buradaki yolculuğunu En meşhur köprü Karl köprüsü ile birleştirebilirsiniz

Petrin Parkı, Gözlem Kulesi ve Kablolu Demiryolu

Burası şehrin en yeşil alanlarından biridir. Petrin gözlem kulesine çıkmak için küçük mahalle tarafında füniküler hattını kullanabilirsiniz. 1891 yılında inşa edilen kule Paris eyfel kulesi baz alınarak esinlenmiştir. 60 metre yüksekliğe sahiptir.
Bulunduğu noktanında yüksek olması nedeniyle tüm şehri kuş bakışı buradan gözlemleyebilirsiniz. Bilet ücreti 120 Karuna’dır. Öğrenci indirimi mevcuttur.

Petrin Parkı bu yeşil tepede Petrin kulesini çevreler, içinde sayısız güllerin oluşturduğu bahçeler bulunur burada sevimli bir gezinti yapabilirsiniz.
Parkta Füniküler girişin yanındaki merdivenlerde Heykeltraş Olbram Zoubek’in Kominizmin Kurbanları isimli kominist rejime karşı hayatını kaybedenlere ilişkin anıtı yer alır.
Ayrıca Petrin Kulesinin yakınında ynalı bir köşe bulunur. Eğer kule henüz açılmadı ise burada aynalar arasında yönününüzü kaybetme tecrübesine erişebilirsiniz.

Prag Kalesi ve Küçük Mahalle

Şimdi ise nehrin diğer tarafına bakalım. Eski şehir meydanı ne kadar süslü ve görkemli ise Prag
Kalesi ve Küçük mahallenin de ondan aşağı kalır yanı yoktur.

Prag Kalesi (Prazsky Hrad)

Kentin tarihi 9. Yüzyıla kalenin kurulduğu tarihe kadar gider. Kalenin içinde saray, 3 kilise ve manastır var imiş. 1541 yılında büyük bir yangın geçirip tahrip olmuştur. Kale 1918 de cumhuriyet başkanının resmi ikametgâhıdır. Her sat başı görkemli bir asker nöbet değişimi bulunmaktadır.

http://www.hrad.cz

Prag Kalesi

Aziz Vitus Katedrali (Katedrala Sv.Vita Vaclava a Vojtecha)

Kentin en dikkat çeken yapılarından ilki demek yanlış olmaz. Kale içindeki yapı 1344 yılında yapımına başlanmıştır. Katedralde Aziz Vaclav Şapeli, Altın Taçkapı ile Gülpencereyi görmenizi tavsiye ederiz. Aynı şekilde Aziz Vaclav’ın mezarı da burada bulunur. Modern Neo-Gotik tarzın en iyi örneklerini görebilirsiniz. ​

Kraliyet Sarayı (Kralovsky Palac)

11 yüyzıldan itibaren Bohemya krallarının ikametgahı olmuştur. Saraya belli dönemlerde eklemeler yapılmıştır. Dikkat çeken mekanlar Kartal çeşmesi, yeşil salon, Bohemya Şansölyeliği, Yeni Topraklar,Kutsal Azizler Şapeli’dir.

Aziz George Manastırı

973 yılında kraliyet sarıyının yanında kurulmuştur. Bir dönem kışla olarak kullanılmış, galeri olarak kullanılan yapıda Petr Brandl, V.V. Reiner, Jan Kupecky’e ait eserler dikkat çeker.

Dalibor Kulesi

Altın Yoldan çıktıktan sonra karşılaşırsınız, Hapishane olarak kullanılan kulenin adını genç şövalye mahkum Dalibordan aldığı söylenir. Zeminde delikten yer altına sarkıtılarak indirilmiştir. Efsaneye göre Delibor keman çalmayı öğrenmiş ve halk ona üst taraftan yiyecekler getirirmiş.

Dalibor Kulesi

Altın Yol

17 yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan adını almıştır. Bu küçük sokak 1500 lerin sonlarında Kral Rudolf’un 24 muhasfız için yapılmıştır.
Evlerin çoğu şuanda sokağa elen turistlere yönelik hediyelik eşyalar ile eski kültüre ait yaşam biçimini yansıtan el gereçleri, silahlar kılıçlar ile dekore edilmiştir.
No:22’ye dikkat edin, Fırnz Kafka’ya ev sahipliği yapan evin önünde onun adını göreceksiniz.

Kale Bölgesi ve Saraylar

Evet bu bölgede oldukça fazla saray var, hepsine göz atmak pek mümkün olmayacak kısaca bahsetmek gerekirse,

Lobkowichz Sarayı 1541 yangınından sonra inşa edilmiş, ulusal müzenin bir bölümünü oluşturur, çek taç mücevherleri de buradadır.

Başpikoposluk Sarayı, Kale ana girişinin hemen yanında yer alır, 1562’de Katolik başpiskopos tarafından satın alınmış, ve bu topraklardaki Katolik hakimiyetini simgeler. Ziyarete açık değildir,

Sternberg Sarayı, 18.yüzyılda inşa edilen ve Ulusal galerinin bir bölümünü oluşturur. El Greco, Rembrandt ve Rubens’in eserleri dikkat çeker.

Martinic Sarayı, ziyarete kapalı olan Rönesans sanatının sergilendiği saray şehir mimarisi bürosunun çalışma alanıdır.

Schwarzenberg Sarayı, 1545 senesinde Lobkowich ailesi için inşa edilen Büyük Rönesans yapısı 1719 da Schwarzenberglere geçmiştir. Askeri Tarih müzesine ev sahipliği yapar.

Cernin Sarayı 1668 de inşa edilmiştir. Bir çok hasar görmüş olmuş saray Dışişleri Bakanlığının çalışma alanıdır.

Kral Köprüsü

Loreto

1626 yılında inşa edilmiş bu yapı bir hac merkezi olarak bilinir. İçinde kutsal ekmeğin saklandığı altın kaplamalı Loreto Hazinesi, Santa Casa Şapeli ve İsa Peygamber’in doğumu kilisesi dikkat çeker.

Strahov Manastırı (Strahocky Klaster)

Burası kale dışındaki dikkat çeken yapılardan biridir. Giriş için öndeki binaların içindeki gizli merdivenlerden geçip arka tarafa ulaşmalısınız. İçinde Ulusal edebiyat Müzesi, Meryem Anamız Klisesi, Felsefe ve Teoloji salonu turistik noktalardır.

Yeni Şehir Bölgesi

Pragta bunların dışında yeni şehir denen bölgede Vaclav Meydanı ve Heykeli, Ulusal müze,Ulusal Tiyatro, Devlet Opera Binası ile çok sayıda kilise bulunur.

Vaclav Meydanı :Vaclav kardeşi tarafından öldürülmüş ve şehrin azizi ünvanını almış ve Prag için ünlü bir simadır. Onun heykeli sonradan buraya dikilmiş olsada bu meydan at meydanı olarak bilinmektedir.
isyancı öğrenci Jan Polah, kendini bu meydanda yakmış ve kominizmin kaldırılmasına öncelik etmesi gibi bir çok tarihi olayın yaşandığı bir meydan olanarak bilinir.

Kafka Heykeli

Devlet Opera Binası: Devlet Opera Binası süslü yapısı ile dikkat çekerken Ulusal Müze etkili görüntüsü, arkeoloji, mineroloji ve antropoloji sergi ögeleri ile görülmeye değer bir nokta oluştur Vaclav Meydanı’nda.

Aynı şekilde Karel Meydanı ise çevresindeki bir çok tarihi kilise, manastır ve eğitim birimleri ile dikkat çeker.Nehrin Kenarında yer alan Ulusal tiyatro ise Oditoryum, Lobi Tavanı ile büyüleyici bir etki sunar. Burayı gösterimlerde görebilmeniz mümkün.

Son olarak ta bu tarih şehrine uymadığını düşündüğüm dans eden ev var. Görüntü itibari ile nasıl ayakta durduğunu anlayamadığım, ama önünde meraklı turistlerin fotoğraf çektirdiği bir bina.

Bilinmesi gereken diğer şey ise onca yazılan noktadan sonra Prag bunlardan daha fazlasını içeriyor. Yahudi mahallesinin kuzeyinde nehrin diğer tarafında en az üç saatinizi harcayacağınız ismi Ulusal teknik müze olan bir müze var. Sanayi tarihine meraklı iseniz burayı gezebilirsiniz.

Ayrıca yine aynı bölgede bir hayvanat bahçesi ile Muhteşem görüntüsü, Freskleri, bahçeleriyle 17. Yüzyılda yapılmış Troja Sarayı vardır.

Yahudi Mahallesi (Josedof)​

Yahudi Mahallesi şehir meydanının üst kısmında yer alır. Praglı Yahudilerin sıklıkla ikamet ettiği bir bölge imiş burası. Burada dikkat çeken yapılar aşağıdaki gibidir.

Rudolfinum

Yahudi mahallesi tarafında nehir kıyısında 1876 da yapılmış bugün çek filarmoni orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.
Program için : http://www.rudolfinum.cz/en

Sinagoglar

1479 da yapılmış Pinkas, 1689’da Klausen, 1570’de Yüksek, 1270’ten kalma eski sinagog,16. Yüzyılda yapılan Maisel sinagogu, son dönemde ise İspanyol sinogugu bölgenin dikkat çeken yapılarıdır.
İçlerinden özellikle eski sinagog, basamaklı kiremit kalkan duvarı, değişik mimari ile (sponge bob’a benzetenler de vardır) bölgenin dikkat çeken bir yapısı.

Yahudi Mezarlığı

Bölgedeki turistik alanlardan bu mezarlık süslü mezar taşları ile dikkat çeker.

Kafka’dan Selam var!

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
Prag Gezi Rehberi

Mayıs 20, 2017

8 Comments
 1. Cevapla

  charlypriest

  Ekim 22, 2018

  certainly a beautiful city with a lot of history, thanks for sharing, always good to pass through your blog and see the world without even moving from my chair

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 22, 2018

   Thanks. You are so kind👏🏻

 2. Cevapla

  luisa zambrotta

  Ekim 30, 2018

  A beautiful town
  Your photos are amazing

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 31, 2018

   Thank you Luisa 🙂 you’re very kind.

 3. Cevapla

  almerighi

  Kasım 8, 2018

  Praga è bellissima, grazie amico della Turchia!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 12, 2018

   Grazie 🙂

 4. Cevapla

  doublegenealogytheadoptionwitness

  Kasım 14, 2018

  One wishes not to read the tower, and wishes the English translation failed in that passage. Grand post, just like your others.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 14, 2018

   Thank you for your interest. İf you wish you may use google chrome explorer. Chrome has a translator(right click translate english or what you want) thank you again🙏

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.