Almanya
10 min read
2245

Berlin Gezilecek Yerler

Mayıs 18, 2017
1
Berlin Gezilecek Yerler

Berlin’de yüksek olasılık ile dünya savaşında darmaduman olmuş bir kentten kalanları fazlasıyla göreceksiniz. Berlin’de yaşanan acının ve dramın izlerini her köşe başında hatırlatan bir çok öge var.  Umarım Berlin’de Gezilecek farklı bir yer kalmamıştır. 

Yazıya geçmeden Berlin’deki önemli yapıları gösteren harita bilgisini paylaşalım.

Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berlinden 3 şey söyleyecek olsam biri kesinlikle Berliner Dom olurdu. İlk olarak yapımı 1700’lerde başlanan katedral birkaç defa yeniden tasarlandı, dünya savaşında hasar gören yapı 1981 yılında yeniden yapılmıştır. Katedral’de piskopos olmadığından gerçek manada katedral görevini sürdürmemektedir. Gezmek isterseniz 7 Eur ödemeniz gerekiyor. Bu yapının terasına mutlaka çıkıp Berlin’i seyredin.
Müzeler adasında yakın bir noktada bulunan katedral görkemli ihtişamı ile sizi bekliyor.

http://www.berlinerdom.de/

​Berlin Müzeler Adası

Alexanderplatz’da bulunan ve toplamda 1 kilometrekarelik alanı kapsayan adada 5 müze bulunur, Eski (Altes) ve Yeni (Neues) müze, Alte National Gallery (eski ulusal galeri), Bode müzesi ve Pergamon Müzesi.

Berlin Neunes - Müzeler Adası
Berlin Neunes – Müzeler Adası – Berlin Gezilecek Yerler

Altes, Berliner Dom’un hemen yanında bulunan neo klasik tarz ile tasarlanan bina Prusya kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu sergilemek için yaptırılmıştır.

Berlin Neunes - Müzeler Adası
Berlin Neunes – Müzeler Adası

Neues, antik mısır medeniyeti ağırlıklı olmak üzere Antik dönemin eserlerini barındırır,
/neues-museum/

Berlin Bode Müzesi

1904 yılında tamamlanmış, Wilhelm von Belde onuruna bu isim verilmiştir. İçinde heykeller, Bizans ve Anadolu’da bulunan eserler, madeni paralar ve madalyalar sergilenir. ​

Bode Müzesi - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler
Bode Müzesi – Müzeler Adası – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Pergamonmuseum (Bergama Müzesi)

Dönemin Osmanlı padişahı tarafından hediye edildiği bilinen antik kent kalıntılarının bulunduğu müzenin en önemli bölümleri Zeus Sunağı, Bergama şehir kalıntıları, Asur, Ortadoğu medeniyetleri, islam eserleri bölümleri ile yaşayan bir yer resmen. Müzenin en güzel tarafı eserlerini gezerken Türkçe dil desteği içeren kulaklıklarınız ile çok rahat bir şekilde tüm eserlerin hikayesini dinleyebilirsiniz.

Pergamon Milet Kapısı - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler
Milet Kapısı Didim’deki Milet Antik kentine aittir. – Müzeler Adası – Berlin Gezilecek Yerler

Arkeolojiye benim gibi ilgi duyanlardansanız saatlerinizi burada geçirmeniz mümkün. Herkesin dediği gibi nasıl bu eserler buraya gelir, bu kültürel mirasa sahip çıkılmaz akıl almaz, açıklamaya dil dönmez. Bergama Akropolü’nü merak edersiniz, Bergama notlarımıza göz atabilirsiniz. 

Berlin Duvarı – East Side Gallery

Şehirdeki yıkılmayan ve herkes bu ibretlik manzarayı görsün diye duvarın bir bölümü burada bırakılmış ve üzerine grafitiler ile rengârenk bir galeriye dönüştürülmüştür. Aslında tarihin bir intikamı olarak düşünürüm ben Berlin Duvarını. Hitler ile başlayan Yahudi Katliamı, tarihin başına ördüğü bir iplik gibi Duvarı Berlin’e ördürmüştür.

Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Kent merkezinin biraz uzağında kalan duvarın nehir tarafına baktığınızda Suriye’de yer alan insanlık dramına ilişkin fotoğrafların yer aldığı bir Açıkhava galerisi daha göreceksiniz bu yazının yazıldığı tarih itibariyle.

Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Şehrin bir çok tarafında Duvar ve Duvara adanmış, harcanmış, hayatı parçalamış bir çok öykü bulacaksınız.

Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Checkpoint Charlie

Yazının diğer kısımlarında şehrin ikinci dünya savaşı sonucunda parçalandığını ve galip devletlerin şehri 4 parçaya bölüp paylaştıklarını belirtmiştim. Bu sonuçlardan biride Sovyetlerde kalan Alman topraklarının ayrı bir devlet olarak varlığını yıllarca yıl sürmesidir.

Charlie Checkpoint -Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Charlie Checkpoint -Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Checkpoint Charlie ise şehrin Amerikan hâkimiyetinin olduğu bölgenin kontrol noktası imiş. Bu kontrol noktasından Federal Alman Devletine geçiş yapılırmış. Bir nevi gümrük kapısı diyebiliriz buraya. Burada şehrin bir müzesi oluşturulmuş, duvar ve duvardan geriye kalanların hikayesini bulacaksınız. Chekpoint Charlie’de bir müze ve hediyelik eşya alabileceğiniz bir Chekpoint dükkanı var. Oldukça hoş hediyelik eşyalar var. Uğrayın derim.

Berlin Topography of Terror

Topograpy of Terror’un bulunduğu alanda Nasyonel Sosyolist terörün merkezi bulunmaktaydı. 1933 yılından 1945’e kadar organize bir şekilde Avrupadaki Musevi, Sinti ve Romanlara soykırım yapılmıştır.

Berlin duvarının da bir bölümünün bulunduğu açık ve kapalı alanlarda soykırımın nasıl başladığını, Hitler’in iktadara nasıl geldiğini, politikalarını nasıl oluşturduğunu ve soykırım utancının nasıl sergilendiğini görsel ve yazılı kaynaklara dayandırılarak açık ve kapalı alanlardaki sergilerde göreceksiniz.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz sergiyi gezmek ücretsiz. Berlin’e kadar gelmişken burayı atlamayı unutmayın.

Berlin Topography of terror -Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Topography of terror -Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Gedenkstätte Berliner Mauer

Duvar demiş iken şehirdeki duvar ile ilgili anlatabilecek birkaç noktadan biri de Berlin Wall Memorial.

Gedenkstätte Berliner Mauer -Berlin Duvarı - Berlin Gezilecek Yerler
Gedenkstätte Berliner Mauer -Berlin Duvarı – Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Duvarının tamamlanması ile ilgili bir çok kişinin yaşamına mal olan yeni sistemin yaşattıkları, ölen kişilere ait anıtların, duvarın bir bölümünün, gözetleme kulelerinin bulunduğu açık hava sergisinde o anları hissedebilmeniz olası. Gedenkstatte’teye S kodlu trenler ile ulaşmanız mümkün. Daha fazla detay için ;

Konum : Bilgisi

Web : http://www.berliner-mauer

Memorial to the Murdered Jews of Europe

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı Berlin’de hayatını kaybetmiş Yahudiler için yapılan anıt mezardır. Eğer Brandenburger kapısına yakın bir noktada iseniz burayı görmeden geçmeyin.19.000 metrekarelik bir alanda 2711 adet irili ufaklı beton bloktan oluşur. 2004 yılında tamamlanan yapı 25.000.000 Eur’a mal olduğu kayıt edilmiştir​.

Memorial to the Murdered Jews of Europe -  Berlin Gezilecek Yerler
Memorial to the Murdered Jews of Europe – Berlin Gezilecek Yerler

Brandenburger Kapısı

Aslında Berlin’in ana sembollerinden birisi bu kapıdır. Sanırım daha çok etkilendiğim yerler biraz üstte kaldı maalesef;)

Brandenburger - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin Gezi Rehberi – Brandenburger

1788 yılında yapıldığı bilinir.12 sütun ile 5 yol oluşturur. Eski Prusya başkentine girişin ana kapısı zamanında buradaymış. Hemen deklanşörünüzü hazırlayın ve bu anı kaçırmayın derim.

Berlin Gendermenmarkt

Burası şehrin göbeğinde bir meydanın adıdır. Bu isim 1773 yılına kadar orada görevli atlı süvari birliğinden gelmektedir. Meydan 2. Dünya savaşında çok hasar görmüştür, sonradan aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Meydanda 3 tarihi yapı bulunur, Fransız Katedralinin yapımı 1701 yılında başlar. Şimdilerde bir restoran ile müzeye ev sahipleri yapar. Teyit edemediğim bir bilgi, yapı Fransa’nın desteği ile yeniden yapıldığıdır.

Fransız Katedralinin hemen karşısında ise Alman Katedrali bulunur. 1708’de inşa edilmiştir. 1993’te restore edilen yapı şu anda Alman Tarih Müzesine ev sahipliği yapar.

İki katedralin hemen arasında ise dönem mimarisinin en ince özelliklerini taşıyan bir konser salonu vardır.1984’te restore edilmiştir. Eğer bir konser programına dahil olmak isterseniz programa buradan ulaşabilirsiniz. Meydanın fotoğrafı altta, bu kadar güzel bir fotoğrafım olmadığından google/search maalesef.

https://www.konzerthaus.de/en/

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (Berlin Yıkık Kilise)

1895’te yapımı tamamlanmış klişe bölgenin bir simgesi olarak görülüyor. 1943’te bombardımanda büyük hasar gördü. Yıkık klişe ünlü alışveriş caddesi Kurfürstendamm’da.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche- Berlin Gezilecek Yerler

Reichstag building – Bundestag (Federal Almanya Parlamentosu)

  1. yüzyılın sonlarında inşa edilen bu binada 2. Dünya savaşından nasibini almıştır, 1990’da alınan birleşme kararı ile parlamento buraya taşınmıştır. Bu binayi özel yapan unsur ise cam kubbesi. İntenetten randevu almanız durumunda tasarruf edebilirsiniz. Burada Berlini 360 derece görebilirsiniz. Şehrin kapısı Brandenburger’den yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Yapının arka tarafında milletvekilleri çalışma ofislerinin ve bir kütüphanenin olduğu nehrin üzerinden geçen kapalı bir geçit göreceksiniz.

Yapının hikayesini Türkçe olarak dinleyebileceğiniz cihazlar mevcut.

Reichstag building – Bundestag (Federal Almanya Parlamentosu)

Berlin TV Kulesi

Berlin’de alexanderplatz’ın yakınında hemencik görebileceğiniz Berlin TV Kulesi size Berlin’i 360 derece görme imkanı sağlıyor. Açıkçası 13,5 Eur ücreti ile bu deneyimi yaşama kararı tamamen bütçeniz ile ilgili. Kapıdan sıra numaranızı alıp ücretinizi ödüyorsunuz. Ardından numaranızı sırayla asansöre çağırıyorlar ve şehrin en büyük asansörüne biniyorsunuz.

Berlin TV Kulesi - Berlin Gezilecek Yerler
Berlin TV Kulesi – Berlin Gezilecek Yerler

1965 yılında inşasına başlanan kulede görevi asansörü çalıştırmak olan görevli eşliğinde yukarıya tırmanmaya başlıyorsunuz. Asansörün üstünde ve altındaki camlardan baş döndüren bir hızı hissedebiliyorsunuz. 368 metrelik kulenin tepesine ulaştığınızda 360 derecelik bir alanda sırayla Berlin manzarasını görebilirsiniz. Açıkçası çok net bir fotoğraf kalitesine ve net görüntüye ulaşabileceğinizi söyleyemeyeceğim.

Eğer bu dönen restoran ile farklı bir deneyim daha yaşayım derseniz bir kat daha yukarı çıkmanız gerekecek.

Son olarak biletleriniz ile birlikte bir kitapçık veriyorlar. Bu kitapçıkta Berlindeki bir çok etkinlik, müzede indirim sağlıyorsunuz.

Tiergarten

Berlin’in nefes alan bahçeleri burada arkadaşlar. Eğer bir Hopp-on turlarının birinde iseniz Berlin Zafer sütununda inin ve hayvanat bahçesi yönüne doğru devam edin. Sizi göl kenarında keyifli yeşillikler içinde müthiş bir yürüyüş bekliyor.

Berlin Marienkirche – Azize Meryem Klisesi

Berlin’in bilinen en eski yapısı olarak kayıtlara geçmektedir ve yazılı en eski kayıtlarda bu klişeyi işaret eder. Bu kayıttaki tarih 1292’dir. TV kulesinin yakınında tuğladan yapılmış bir kırmızı yapı bu yapıyı işaret eder.

Berlin Marienkirche - Azize Meryem Klisesi - Berlin gezilecek Yerler
Berlin Marienkirche – Azize Meryem Klisesi – Berlin gezilecek Yerler

Berlin Nikolaikirche

Aziz Nikolai klisesi Marşenkirche ile birlikte Berlinin en eski yapısıdır. Alexanderplatz’da görülebilir.

Berlin Tecknikmuseum

Almanya’nın teknoloji müzesinde aslında bizim Rahmi Koç müzesini biraz andıran, çok sayıda teknolojini tarihini konu alan koleksiyonunu gezebilirsiniz.

Eğer Berlin ile ilgili bir tur içersindeyseniz aşağıdaki sayfaları da ziyaret etmenizi öneririz.

Berlin Gezi Rehberi

Berlin Yeme İçme

Dresden Gezi Notları

Prag Gezi Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

1 Comment

  • Salam, qiymətinizi bilmək istədim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts