Almanya
8 min read
297

Berlin Gezi Rehberi

Mayıs 18, 2017
5
Berlin Gezi Rehberi

Berlin için cümleye başlamak aslında oldukça güç. Nedense kurabileceğim ilk cümle sanki bu şehrin tarihi yokmuşta bir 2. Dünya savaşı geçirmesi gerekmiş ve şimdiki haline bürünmüş. Berlin Gezi Rehberi yazımıza bu düşünceler ile başlıyorum. Almanya Gezilecek Yerler denildiğinde ilk olarak akla gelen Berlin’de  Spree nehrinin etrafında gelişen ve ağırlıklı olarak Nazi Almanya’sında yaşananları, Berlin duvarı ile parçalanan hayatların öykülerini ve geriye kalanlarını göreceksiniz.

Brandenburger
Berlin Gezi Rehberi – Brandenburger

Berlin Nerede? 

Berlin Almanya’nın doğu sınırında Polonya’ya komşu Almanya’nın başkenti olan şehirdir. Özellikle 2. dünya savaşı sonucunda Almanların savaşı kaybetmesi ile tanınmayacak ve yiyecek bulamaz hale gelen kent savaşı kazanan kuvvetlerin şehri paylaşmak için kenti ikiye bölen duvarı inşa etmesi ile tamamen parçalanmıştır. 

Kenti doğu ve batı olarak bölen Berlin Duvarı’nın doğusu sovyetlere aitti. Bugün hala yıkılan Berlin duvarı’nı ziyaret eden binlerce turist vardır. 

Berlin nerede
Berlin nerede,Berlin Konumu, Berlin Gezi Rehberi

# Berlinde saat kaç ? Almanya ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’den 2 saat geride olan Berlin Türkiye’nin saat uygulamasından çıkması nedeniyle kış aylarında 3 saatlik fark oluşur. 

Berlin Ulaşımı

Almanya’nın başkenti Berlin’e ülkemizden direkt uçuş bulunmaktadır.

​Berlin Havalimanı Ulaşımı

Berlin’de 2 adet havalanı bulunur. Merkeze yakın olan havalimanı Tegel’dir. Diğeri ise güneyde Schönefeld’dir. Baştan söylemek lazım Tegel havalimanına metro ulaşımı yok. Ulaşımı taksiler ile yaklaşık 20-30 eur. Yada express otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Açıkçası biz bu otobüsleri Alexanderplatz’ta bulamadık. Google haritalardaki tarifler de işe yaramadı, Almanlarla ile ingilizce konuşup almanca tarifler alınca taksiden başka alternatifimiz kalmamıştı.

Berlin Havalimanı
Berlin Havalimanları. Berlin Tegel şehir merkezine 6,3 km uzaklıktayken, Schönefeld 24 km uzaklıktadır.

Schönefeld ise ulaşım için kanımca daha iyi. Direkt raylı sistem bağlantısı var ve daha pratik. Aynı şekilde otobüs ulaşımıda mümkün. Şehir içinde ulaşımın kolay olduğunu söyleyebilirim. Metro, otobüs hatlarının merkez ve gidilecek yerlere ulaşım ağı mevcut.

Berlin-Brandenburg Havalimanı 2020 yılında açıldı. Havalimanı açılışı ile beraber Berlin’deki yukarıdaki havalimanları kapatıldı. Ancak Brandenburg havalimanı Google Maps’ten gördüğüm kadarı ile Schönefeld havalimanının hemen yanında. Sanki yeni bir pist eklenmiş gibi yorumladım. Neyse ki yukarıdaki karmaşık ulaşım şekillerini tek bir çerçevede toplamış oldu. Buradan Ulaşım içim FEX kodlu airport express hattı kullanılmaktaydmış. Standart ücreti 3,60 Euro olan hattın diğer ucu merkez tren istasyonuna ulaşıyor. (gesundbrunen istasyonu) Alternatif olarak merkezdeki Friedrichstraße istasyonundan RE7 nolu tren hattını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

https://flughafenexpress

Berlin Gezi Rehberi, Berlinde tekne turu yapabilirsiniz.

Berlin Şehiriçi Ulaşım

Berlin metro ağı oldukça karmaşık. Bunu aşağıdaki ağ haritasında görebilirsiniz. Bu kadar karmaşık gözükse de gideceğiniz yerler açısından güçlük çekmeyeceğinizi belirtelim. 

Bilet almak için bizdeki akbil dolum cihazları gibi yönlendirmeler ile metro ve trenlerde otomatik alabilirsiniz. Tek seferlik bilet 2,7 eur iken Berlin Günlük Bilet almak isterseniz 7 eur gibi bir fiyatı var. (2016)

Unutmadan hatırlatmış olalım berlin de ulaşım ağı 3 bölgeye ayrılmış, A,B ve C bölgeleri AB genellikle merkezi işaret ederken C dış bölgeleri işaret eder. S harfi trenleri U harfi ile işaretli raylı sistemler metroyu ifade eder.

Biz hemen alt tarafta yer alan hop/on hop/off kullanmayı tercih ettik. 

Berlin Metro Haritası

 Berlin Hop-On/Hop-Off 

Ulaşım konusunda ise tavsiye edeceğim diğer pratik nokta ise Hop-on hop-off otobüs hatları. Şehrin gezilebilecek hemen hemen her yerinden geçiyor, hem zamandan, hemde zamanınızı mantıklı kullanmak için ideal. Ayrıca bir de ücretsiz bir bot turu hediye eden servisler 24 saatlik geçerli bir kullanım seçeceğiniz hatlara göre fiyat ortalama 30 eur. Ayrıca Türkçe dil seçeneğinin olması ayrıca bir avantaj katıyor. ​

Visit Berlin'in avantajları oldukça geniş.
Visit Berlin

Ulaşım konusunda diğer bir uygulama ise Berlin Welcome Card. Eğer ben bir müze insanıyım ve ücretsiz ulaşım sağlayım derseniz bu kartı edinmeniz mantıklı olabilir.72 saatlik bir kullanım ile ulaşım ve müze giriş ücretleri sorununu çözmeniz mümkün. Fiyatlar 44 Eur dan başlamakta. Ayrıca sadece museum pass olarak ta daha uygun fiyata kart edinebilirsiniz. https://www.visitberlin.de/en

Ulaşımda Berlin Pass kullanabilirsiniz.
Berlin Pass

Son olarak ise ben herşeyi yapayım, müzeye de gireyim, bota’da bineyim, hopp-off’larada derseniz bir de Berlin-Pass’imiz var. Oda burada buyrun. 2 gün için 79eur, 3 gün için 97,75Eur. Bu kartlar güzel cazibeli olsada 3 günde bu kadar çok aktiviteyi gerçekleştirmek için çok yetenekli olmanız gerktiğini de hatırlatırım.

https://berlinpass.com/berlin-attractions/

Gördüğünüz üzere ulaşım konusunda baya alternatifi olan bir şehir Berlin. Ulaşım için Google haritalar uygulamasını mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.  Konumunuzu açın ve gideceğiniz yeri arayıp bulduktan sonra yönlendirmeyi izleyin. Metro otobüs saatlerine kadar bilgi veren uygulama hayat kurtarıyor. Havaalanı otobüs hattını bulamasada olsun, diğer işlerde çok işe yaradı.

Berlin Otel – Berlin’de Konaklama

Berlin Otel konusu bizimde nerede kalmalıyız sorusu karşısında kafamızı karıştıran sorunlardan biri de konaklama oldu. Uzun uğraşlardan sonra Berlin otel meselesini  brandenburger aparts seçeneği ile sonlandırdık. oldu. Eğer ekonomik bir arayışınız varsa buraya size önerebiliriz.

Berlin Otel, Apartments am Brandenburger Tor
Berlin Otel, Apartments am Brandenburger Tor- Apartmanın altında bizim de yemek yediğimiz Viale İtalyan Restoranı bulunuyor.

Apartments am Brandenburger, ünlü Brandenburger kapısına oldukça yakın ve soykırım anıtının yakınında. Apartman merkezi noktalara ve metro hatlarına yaklaşık 5-10 dk. mesafedeydi. İsmi apartman olsada aslında birkaç bloktan oluşan site ve girişinde işletmeciliğini yapan bir bürosu var. Alışveriş için Berlin Mall’a oldukça yakın. Berlin Otel, müsaitlik ve fiyat sorgulamak için: Brandenburger aparts.

Eğer konaklama konusunda soru işaretleriniz varsa konaklayacağınız bölge brandenburger kapısı ile alexanderplatz arasında bir bölgeyi tercih ederseniz rahat edeceğinizi söylebilirim. Asıl merkez ise müzeler adası olarak adlandırılan Alexanderplatz’ dır.

Berlin Tarihi

Almanya’nın başkenti olan kentin tarihi çok eskilere dayanmaz, balıkçı köyü olarak bilinen bölgede ilk yerleşim 1237 de gerçekleşir. Bir dönem Prusya Krallığının başkentliğini yapan kent 1933’te Nazi Almanyasınında başkentiydi. 2. Dünya savaşı sonuçları en çok Berlin’i etkilemiştir.

Kent savaş sonucunda galip devletler tarafından 4’e bölünmüş, Sovyetler, ABD, İngiltere ve Fransa hakimiyeti başladı. 1961’te ise kontrol noktalarını birleştiren Berlin Duvarı inşa edildi. 1989’da Berlin Duvarının yıkılması ile kent birleşti ve Alman devletinin başkenti oldu. Unutmadan ziyaret etmeden önce bir Berlin romanı olan Kayıp Tanrılar Ülkesi‘ni okumanızı tavsiye ederim.

Berlin’de Alışveriş

Berlin’de alışveriş yapılabilecek alışveriş caddeleri ile alışveriş merkezleri mevcut.

Kadewe

Berlin’de alışveriş denince akla gelen ve yazılan mekanlardan ilki Kadewe. Kadewe bir alışveriş merkezi fakat konsept olarak biraz farklı. Özelliklede yeme-içme katında oluşturduğu konsept ile dikkat çekiyor. Geniş bir alanda pastacılar, turtacılar, çeşitli içecek ve market ürünleri, çikolatacılar, yeme-içme alternatifleri cazibe merkezi.

Ekonomi tercih edenler için pek güzide bir mekan olduğunu söyleyemeceğim, dünyadaki en ünlü moda ve takı markalarıda bu merkezde.

Kadewe wittenbergplatz’da

http://www.kadewe.de/

Google Konum  

Berlin Mall

Berlin Mall, İstanbul AVM’lerinden farkı olmayan bir alışveriş merkezi. Oldukça geniş ve ferah, eğer ki ucuz kozmetik ürünü alma niyetiniz varsa çok fazla yer aramadan buraya gidin. Çünkü Berlin’in en ekonomik marketlerini barındıran mekan burası.

Adel, Kaiser ve DM’nin bir şubesi burada. Google Konumu 

Kurfürstendamm Street

Berlinin bilinen alışveriş caddesi. Dünyaca ünlü markalarının mağazalarını bu caddede görebilirsiniz. Kadewe’nin olduğu cadde. Google Konum ​

Berlin’de anlatacaklarımız bunlar ile sınırlı değil Aşağıdan yeme-içme ve gezilecek yerler notlarına bakmanızı tavsiye ederiz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

5 Comments

  • Hi there. Thank you for visiting and following HoB. Much appreciated!

  • haven’t been there for 10 years;-) have to visit again!!! good day;-)

    • Thank you for interest👏🏻 ı hope visit again🙏

      • feel free to have a look at my content as well;-) have a great evening;-)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts