Almanya
18 min read
678

Münih Gezi Rehberi

Mart 14, 2019
5
Münih Gezi Rehberi

Avrupa’nın ortasında yer alan Almanya’nın zengin Bavyera eyaletinin başkenti, zenginliğini geçmişi ile beraber sürdürmeye devam ediyor. Hazırlamaya çalıştığımız Münih Gezi Rehberi’nin Münih gezinizde size rehber olacağını umuyoruz.

Avrupa’nın diğer yeşil kentleri gibi olan Münih, kanımızca Avrupa’nın yaşam seviyesi yüksek kentleri arasında yer alıyor.


Viktualienmarkt – Münih

Münih şehrinin bilinen nüfusu yaklaşık olarak 1.500.000’dur. Bu rakam çevresinde ona bağlı şehirler ile 5.000.0000 rakamına ulaşır. Alplerin kuzeyinde İsar nehri kenarında kurulan kent yüksek yaşam standarları nedeniyle birçok kişinin yaşamak için tercih nedenini oluşturur.

Bir bira şehri olan Münih adını tüm dünyanın bildiği bir festivale ev sahipliği yapar. Schneider, Fransizkaner, HB gibi ünlü bira üreticileri bu festivalde en çok dikkat çeken markalardır. Hofbräuhaus (HB) isimli birahane Hitler’in topluma ulaşmak için hitap ettiği mekanların başında gelir. Münih nüfusunun yaklaşık olarak % 40 kadarı katoliktir. Münih’in ayrıca yılbaşı öncesi sahipliğini yaptığı renkli noel pazarları birçok turistin ziyaret sebebini de oluşturur.

Münih Otelleri, Münih’te Nerede Kalınır?

Münih Otelleri hakkında deneyimimizin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Münih’e gitmek bir dert otel bulmak ayrı bir dert. Nedeni ise kentin şaşırtıcı derecede pahalı oluşu. Özellikle bir de Octoberfest zamanı burada olmak istiyorsanız ciddi bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir.

Münih’te kalmak ve ulaşım sorunu yaşamamak için kent merkezi Altstadt bölgesini tercih etmenizi öneririz. Nitekim
Münih Şehir Merkezi Otelleri bu bölgede bulunuyor.
Münih’te 100 Euro’nun altında bir otel buluyorsanız şanslı olduğunuzu kabul edin. Biz kaldığımız 2 gün için 2 farklı otelde konaklama yapmak durumunda kaldık. Çünkü bir otelin 2 gecelik fiyatınının ortalaması tek gecelik fiyatının ortalamasından yüksekti. Daha sonra 2 ayrı otelde kalabilir miyiz diye düşündük. Sonra her gece için farklı sorgulama yaptığımızda amaca ulaştık. Bu sayede hem gecelik fiyatlar düştü, hem de şehir merkezinde kalabildik. Denemenizde fayda var.

ilk gece kalacağımız otel merkezdeki Otel Hotel Am Markt Munich olurken 2.gece kalacağımız otel de merkez tren garı Hauptbahnhof’taki Hotel Amba oldu. Otel isimlerine tıklayıp inceleyebilirsiniz. 2018 Eylül ayında konakladığımız fiyatlar ise Am Markt için 116 Eur, Amba için 90 Eur oldu.

Not olarak Münih’te otelde kahvaltı seçeneğini düşünmedik, çünkü tek kişilik kahvaltı için talep edilen fiyatlar 15 Euro’dan aşağı değildi. Kahvaltı deyince aklınıza ballı tereyağlı bir kahvaltı gelmesin kesinlikle. Ufak bir büfe önünde servis edilen 3-5 çeşitten ve kruvasandan oluşan bir kahvaltı.

Aşağıda Yeme-içme notlarında bahsediceğimiz küçük fırınları kullandık kahvaltı için.

Otel rezervasyonlarımızı Agoda isimli portal üzerinden gerçekleştirdik. Herhangi bir sorun yaşamadık. Aşağıdaki linke tıklayıp seçeneklere bakabilirsiniz.

Münih Şehir Merkezi Otelleri, Münih Otelleri

Münih Ulaşım Rehberi

Münih’te diğer Avrupa şehirleri gibi ulaşım konusunda sıkıntı yaratmayan şehirlerden biridir. Her ne kadar raylı ulaşım yaygın olsa da diğer şehirlerden Münih’e gelmek için en uygun seyahat şekli otobüs olarak öne çıkıyor.

Münih Havaalanı Ulaşımı , Nasıl Gidilir?

Münih’e iniş yapıp pasaport kontrolünden geçtiniz, sıradaki eylem ise şehir merkezine ulaşmak. Münih havalimanında dikkat edeceğiniz husus hangi terminal’de olduğunuz. (bu soru şehir merkezinden havaalanına gider iken daha önemli oluyor). Terminal’den şehir merkezine ulaşmak için en mantıklı seçenek S isimli S-Bahn tren hattı ve bu hatta bağlı S1 ve S2 hatları. Bunlar ile merkez istasyon Marienplatz’a ulaşabilirsiniz. (burada stratejik düşünüp Airport City Day Ticket seçeneğini 13 Euro karşılığında tercih edebilirsiniz. Takip eden günün sabah 6’sına kadar kullanabilirsiniz.(2019))

Hem şehir merkezinden hem de havalimanından karşılıklı çalışan diğer ulaşım seçeneği ise Lufthansa Express Buss. Bu otobüslere binmek için illaki Lufthansa yolcusu olmanıza gerek yok. Biz şehir merkezinden havalimanına dönüş için bu otobüsleri kullanmıştık. Direkt şöforden aldığımız bilet fiyatı 11. Euro idi.(2018 Eylül) Her 15 dakikada bir merkez tren istasyonu Hauptbahnhof’tan havalimanına seferleri var. Online bilet alımında ise indirimleri var. Gidiş dönüş online bilet fiyatı 17 Eur. https://www.airportbus-muenchen.de/en/

Lufthansa Express otobüs bileti (2018)

Münih şehiriçi ulaşım

Münih’te kaldığımız süre içinde sadece 3 kere tramvay kullandık. Seçtiğimiz otel merkezde olunca birçok yere yürüyerek ulaştık. Tabi bazı uzak lokasyonlar için bilet almak şart oluyor. Münih zone olarak isimlenen 1-2-3-4 farklı bölgeye ayrılmıştır ve buna göre bilet almanız gerekir. Kafa karıştırıcı bu durumda hepsini kapsayan seyahat süresince geçerli bilet almak isteyebilirsiniz ama gideceğiniz yerleri belirlerseniz belki buna gerek kalmaz.

Kaufingerstraße

Kaufingerstraße Münih’in Merkez gar istasyonundan ana meydan Marienplatz’a giden alışveriş caddesi.

Örneğin zone 1’de geçerli tek kişilik bilet 2,90 Euro iken bu bölgede geçen kısa mesafe (short tip) isimli 4 durak gideceğiniz biletler 1,50 Euro olarak fiyatlanmıştır. Biz farkında olmadan 4 duraklık biletler ile 13 durak gittik ama sonradan farkettik. Hiç bir sorun veya kontrol olmasada riske girmeye gerek yok bunun için. (hatta bilet almadan da binenler var) Biletler otomatik makinalardan kredi kartınız ile de alınabilir. Düşünceli yetkililer Türkçe seçenek dahi düşünmüşler.

Munih Ulaşım Biletleri – Kısa Mesafe. Biletlerinizi otomatik makinelerden alabilirsiniz.

Günlük seyahat biletleri ise tek kişi 6,70 Euro olarak belirlenmiş. Siz tüm bu bilgiler ışığında şuradan tüm bilet fiyatı seçeneklerini kontrol ediniz: https://www.mvv-muenchen.de

Münih Raylı Sistem Atlası’nı görmek için tıklayın.

Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı

Münih Şehir Kartları / Münih Card, Münih City Pass

Her şehrin olurda Münih için ulaşım sorunlarını çözen ve müze girişlerinde indirim sağlayan bir şehir kartı olmaz mı ?

Bu işe yarayan 2 farklı kart bulunuyor.
1- Münih Card : ücretsiz ulaşım ve indirimler – Günlük 9,90 eur
2-Münih City Pass : ücretsiz ulaşım ve müze girişleri Günlük 39,90 eur

Sağlıyor, detaylara şu adresten bakabilirsiniz : munich-card-munich-city-pass

Açıkçası biz kaldığımız sürede bu kartları kullanmadık ama nerede geçerli indirimleri var paylaşalım.

Mınih kartların sağladığı avantajlar

Münih Hop on Hop Off Turları

Birçok şehirde olduğu gibi Münih’te de şehir turları yapan üstü açık, kulaklıkla gezdiği yerleri anlatan turist otobüsleri var. Bu turların en güzel yanı tüm şehri gezebilir, istediğiniz durakta ziyaretinizi yaptıktan sonra sonraki gelen otobüse binip tekrar keşfe devam etmeniz.

Münih şehrine ait turların haritası aşağıdaki gibi şekillenmiştir. Fiyatlar ise günlük 22 Eur. Online alırsanız %20 indirim sağlıyorlar. Kontrol edebilirisiniz: citysightseeing-munich

Münih Hop On Hop off otobüs turu- en kötü yanı Türkçe seçeneğe sahip olmayan audioguide var.

Salzburg Münih Ulaşımı

Münih’e en yakın şehirlerden birisi olan Salzburg Avusturya sınırları içinde yer alıyor. Olurda bir taşla 2 ülke düşüreyim derseniz bu iki şehri birbirleri ile bağlayıp gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Biz Graz ile başlayan seyahatimizde Hallstatt, Salzburg ve Münih’i görüp 6. gün ülkeye geri döndük. Benzer bir rota oluşturabilirsiniz, özellikle Graz ve Salzburg yönüne THY’nin ekonomi biletlerini bulabilirsiniz.
Biz bu seyahatte Graz’dan ve Salzburg’tan ulaşım için Flixbus otobüslerini tercih ettik. Civar illerden Münih yönüne uygun fiyatla otobüs bulabilirsiniz. Sorgulama için : https://tr.flixbus.com/
Aynı rotada çalışan tren seferleri de mevcut fakat fiyatlar ciddi şekilde en az 2 katı.

Münih Şehir Turları

Münih Ulaşımı başlığı altında alternatif birkaç tur önerebiliriz.

Bisiklet&Segway turları : Bu turlarda ister bireysel bisiklet kiralayabilir iseterseniz Segway turlarına katılabilirsiniz.

Mike’s Bike Tours : 1 saatlik bisiklet kiralama ücreti olarak 10 Euro, takip eden her saat için 2 Euro ve günlük 18 Euro olarak fiyatlanmış. Online rezervasyon yapılabilen firmada ayrıca Neuschwanstein Kalesi ve özel amaçlı turlar bulunuyor: mikesbiketours.com/munich/

Fat Tire: Bir diğer tur ise segway. Bisiklet turlarıda düzenleyen firmanın bu tarz bir turu için belirlediği fiyat biraz pahalı 72 Eur. Mini turlar ise 59 Euro. Bir günlük bisiklet kiralama ise 15 Eur: city-segway-tour

Segway Turları

Otobüs Turları : Şehirde gördüğümüz otobüs turları düzenleyen tur şirketi Gray Line. Firmanın şehrin nispeten uzağında yer almayan Neuschwanstein, Rothenburg, Salzburg,Dachau Toplama Kampı, Nunberg ve Innsbruck gibi bölgelere düzenlediği turlar var. Fiyat ve farklı turlar için (bira turu bile var) sitesine göz atabilirsiniz: grayline.com/

Radius Tours: Bir diğer firma ise Radius. Bu firma da ağırlıklı olarak Toplama Kampı Dachau’ya tur düzenliyor. Günlük turlar 28 Euro olarak fiyatlanmış.Online rezervasyon yapabilirsiniz: radiustours.com

Normal şartlarda arka planı görmediğinizde bu adamı çölde su bekleyen bir bedevi olduğunu düşünebilirsiniz.

Münih Kahvaltı / Yemek

Münih’te yeme-içme faaliyeti çok zor bir eylem değil lakin damak tadınıza uygun en azından çok yabancılık çekmeden yemek yiyebileceğiniz yerler konusunda sıkıntıya düşmeden tercih yapmak zor olabilir. Konaklama bölümünde otelinizi kahvaltılı bir seçenek almamanız konusunda öneride bulunmuştuk. Bunun nedeni olarak da konakladığımız otellerin kahvaltı seçeneneklerini görünce buna gerek olmadığını ve boşa harcanan para olacağını görmüştük.

Münih sokaklarındaki atıştırmalıklar bu şekilde;) fıstığın tuzlusu şekerlisi

Münih’te kahvaltınızı Rischart ve Coffee Fellows gibi şehrin bir çok noktasında görebileceğiniz fırın/kafelerde rahatlıkla yapabilirsiniz. Güzel hindi sandviçleri ve kruvasanları var. Biz ilk gün kent pazarı Viktualienmarkt’a Rischart isimli fırında yaptık. Mekanda çay da bulabilirsiniz lakin demleme çay değil.

Rischart Münih
Rischart Münih’in birçok noktasında bulunuyor.

İkinci günümüzde ise kahvaltı tercihimizi Coffee Fellows oldu. Mozarella, hindi sandviç ve çaylarımız için 14 Eur ödedik. Burada belirtmekte fayda var alternatif kahvaltı noktası fazlaca var ama biz nasıl yaptığımızı paylaşmak istedik, çünkü memleketimizde kahvaltının en güzelini zaten yapabiliyoruz.

Coffee Fellows Münih'in alternatif mola verilecek bir yerlerinden.
Coffee Fellows Münih kentinin bir çok noktasında bulunuyor. Sokaklarda gezerken ücretsiz Wifi hatlarının olduğunu belirtmek isteriz.

Münih’te Almanya’nın genelinde olduğu gibi hakim olan restoran tiplerinden biri de İtalyan Mutfağı. Almanlar bizim gibi pizzayı çok seviyorlar. Hal böyle olunca şehrin birçok noktasında pizzacı görmek mümkün. Bizim tercihimiz de bunlardan biri olan Grano oldu. Ortalama bir pizza fiyatı 10 euro olarak ücretlenmiş. 2 kişi bir pizza ile doyduk ama çok açsanız yetmeyebilir =) Google Konumu

Grano pizza- bar - munchen
Grano çok küçük bir dükkan. Mekanın yoğun olduğu saatlerde giderseniz yer bulma şansınız biraz düşük.

Bunca dolaşmanın içinde ufak bir tatlı-kahve molası verdiğimiz yerde oldu tabi. Ertl isimli minik dükkanın raflarında sıra sıra dizilmiş pastalar ve önünde duran minik tabure ve masalara oturmadan kendimizi alamadık. Katolik klisesi Heiliggeistkirche’nin aynı isimli sokağında yer alan Ertl ‘de 3,50 Euro ya pasta ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Hemen yanında ise bu keyfinizi taçlandıran dondurma dükkanı Binis am Viktualienmarkt var.

Ertl tatlı molası verdiğimiz yerlerden biri oldu.
Heiliggeistkirche sokağında bulunuyor.
ELS munih
Els Binis am Viktualienmarkt, aynı sokakta bulunuyor.

Son tadım yaptığımız mekan ise pizza La Pizzatta oldu. Özellikle vejeteryan çorbalarını çok sevdik, hızlı servis ve merkezi konumu ile tercih edebilirsiniz.

La pizzetta’da sipariş ettiğimiz çorbamız;)

Aşağıda yukarıda yeralan mekanlar ile beraber Münih’in en çok aranılan yemek mekanları olduğunu umduğumuz restoranların harita üzerinde konumlarını gösteren bir google harita hazırladık. Tıklayıp istediğiniz mekana yönlenebilirsiniz. Haritaya katkıda bulunmak isterseniz alttaki forma önerileri ilave etmek için bekleriz.

Munih Yemek Haritası - Münih Gezi Rehberi
Munih Yemek Haritası – Münih Gezi Rehberi

Münih Tarihi

Münih hakkında bir rehber olacak bir yazı hazırlıyorsanız ondan koparamayacağız bir de Münih Tarihi olmalı. Münih’in adı Almanca kesişlerin yeri manasına gelen Munichen’den türemiştir. Münih’ şehrinin armasındaki rahip bunu doğrularken sarı ve siyah renkleri Münih’in Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu renkleri olarak bilinir.

Şehrin kuruluş tarihi 1158 olarak bilinmektedir. Bu kapsamda kentin tarihinde önemli yer tutan Kutsal Roma İmparatorluğundan bahsetmek gerek. 962-1806 yılları arasında 844 yıl bu bölgede hüküm sürmüş bir monarşi devlet aslında bir devletçikler bütünüdür.

Kutsal Roma İmparatorluğu By Wikipedia

Bu devletçikler Habsburg Hanedanı (Avusturya-Bohemya-İspanya), Hohenzollern Hanedanı (Branderburg-Franken), Wettin Hanedanı (Albrect-Ernst),Wittelsbach Hanedanı (Bawyera-Pfalz) ve Oldenburg Hanedanı (Danimarka)’dır. Bu imparatorluğun kralları ise tek bir hanedan dan seçilirmiş : Habsburglar. İlk Roma imparatoru Şarlman’dır. Son imparator Napolyon savaşları sırasında tahtından feragat eden II.Franzdır.Neues Rathaus München, um 1895/6 by wikipedia

1806’dan sonra 1918 yılına kadar Alman Devleti Bavyera Krallığı’nın egemenliği başlar. Wittelsbach Hanedanı üyesi IV Maximilian Joseph 1806’da Bavyera Kralı olmuştur.
Hanedan 1918’deki 1.Dünya Savaşına kadar Krallığı yönetmiştir.

1918’de başlayan 1.Dünya Savaşı’ bölgenin çehrensinin oldukça değişmesine yol açtı. Savaşın pek çok nedeni vardı. Avrupa’da çözülemeyen Katolik-Protestan tartışmaları ve sömürgecilik faaliyetleri işi bambaşka bir boyuta götürdü. İngiltere’nin Ortadoğu’daki petrol kaynaklarını keşfi ise savaş odağını geniş bir coğrafyaya yaydı. 1914’de Avusturya varisi Ferdinand’ın suikastı fitili ateşlemiş oldu ve Avusturya Sırbistan’a savaş açtı.Bunun üzerine Almanya Avusturya’yı destekleyip Fransa ve Rusya’ya savaş açtı. İttifak devletlerinin mağlubiyeti ile sonuçlanan 1.Dünya Savaşı’nın sonuçları yeni bir savaşın başlangıcına da neden oldu.

1.Dünya savaşını kaybeden bir Almanya’ya karşı sunulan anlaşma Versailles, esasen 2.Dünya savaşının da en belirleyici nedeniydi. Ünlü iktisatçı İngiliz Keynes, 1919 yılında yayımladığı Barışın Ekonomik Sonuçları adlı eserinde Almanya’ya yüklenen 5 milyar dolarlık tazminatın ülkeyi kapitalizmin dışına çıkaracağını savunmuştu.Keynes bu görüşünde haklı çıkmış ve yaşanan bunalım Hitlerin ve Nazilerin Almanya’da iktidara gelmesi için zemin hazırlamıştır.

Adolf Hitler propaganda faaliyetinde.

Hitler 1925 yılında yayımladığı kaleme aldığı kavgam isimli kitabında “Liderlik sanatı kitlenin dikkatini tek bir düşmana odaklamaya ve hiçbir şeyin bu dikkati dağıtmamasını sağlamaya bağlıdır.” diyerek fitili ateşlemiştir.

Sadece üniforma içindeyken kendini değerli hisseden Adolf dünyanın başına açtığı savaşın adı İkinci Dünya Savaşı’ydı. 2. Dünya savaşının baş sorumlusu Hitler’den biraz bahsedelim. Hitler oldukça başarısız bir bireydi ve askerlik öncesi denediği hiç bir şeyde başarılı olamadı. Gerçi orduya yazılma girişimide olumsuz sonuçlanmıştı.

1.Dünya savaşı başlangıcında piyade olarak orduya katılan Hitler, cesareti ile demir haç madalyası ile ödüllendirilmişti. Münih’te savaş çığırtkanlığı yapan Adolf Hitler’in geleceğin”Führer”i olacağını kimse tahmin edemezdi sanırım.
1. Dünya Savaşı sonunda mağlup olan Almanya’da imparator tahttan çekildi, enflasyon patladı, ordular terhis edildi. Bu kötü durumda polis muhbiri olarak görevlendirilen Hitler, İşçi Partisine sızıp olan biteni rapor etmek ile görevlendirildi. İşin garip tarafı Hitler muhbir iken partinin önemli bir adamı olarak ön plana çıktı.
Partiye üye olan küçük adam farkında olmadığı bir de özelliğini farketti. Hitabet!.


peter keetman münchen pictures world war 2

Muhbirlikten sempatizanlığa geçen Hitler, partinin adını Nasyonel olarak değiştirerek Naziliğin temelini attı. Bir darbe girişiminde bulundu ve başarısız oldu. 1 yıl hapis cezası aldı. Hitler bu sürede Kavgam adlı eserini yazdı. Kitaptaki felsefesi ise basitti. “Versaille Anlaşması’nın yırtılması, Doğu Avrupa’da toprakların ele geçirilmesi ve Yahudi nüfustan kurtulunması” . Bu kitap sayısızca kopya sattı.

İşte yukarıda Keynes’in itirazı Hitler’in felsefesine bir zemin oluşturmuş oldu.

Bir kurtuluş olarak görülen Naziler 1932’de seçimleri kazandı ve vaatlerini gerçekleştirmeye başladı. Başlarda Avusturya ilhakı ile başlayan süreçte neredeyse tüm Avrupa’ya egemen olan Almanya belki en büyük hatayı Rusya’ya savaş açarak yaptı ve bir Dünya Savaşı’nı daha kaybetti. Dünya Savaşları’nın gerçekleştiği bir kent olan Münih’in tarihinde önemli bir yer tutan Naziler bu kentte oldukça aktifti. Bugün bile şehir turlarında Alman nazilerin birahanelerinde gezi turu yapılırken bu tarihten kısaca bahsetmek istedik.

Münih’ten Faydalı Kısa Notlar

Münih’ten son olarak kısa kısa notlar şeklinde aldığımız faydalı bilgileri paylaşalım.

 • Münih’te su bulma konusunda biraz sıkıntı yaşamıştık. Genellikle marketlerde gazlı aromatik sular bulunuyor. Normal bir suyu bulmak için yeşil kapaklı ohne yazan veya still yazılı suları tercih edin.
 • Marketlerden alışveriş yaptığınızda genellikle plastik ambalajlı ürünlere bizdeki poşet parası gibi bir ücret ödüyorsunuz. Pet şişeleri marketlere iade olarak getirdiğiniz 0,25 Euro ücreti marketteki dönüşüm makinelerinde iade alabiliyorsunuz. Özellikle Müller gibi marketlerde fişinizi atmayın. Her üründe bir sonraki alışverişinizde kullanabileceğiniz %5’i geçen oranda “rebaat” indirim kuponu veriyor.
 • Tren ve tramvay biletlerini otomatik makinelerden alabiliyorsunuz. Makinelerde Türkçe seçenek var. En kısa mesafe 4 durağa kadar ve 1,50 Euro. Diğer bilgiler yukarıdaki ulaşım bölümünde.
 • Şehrin Merkezi Marienplatz. Diğer bir ana merkez ise merkez tren istasyonu Hauptbahnhof. Şehrin en çok ziyaret edilen zamanları ise dünyaca ünlü festival Octoberfest. Eylül ayının son cumartesi günü ünlü bira markalarının karnaval şeklinde bandolarla şehrin caddelerinde yürüyüş yaparak başlattığı festival Münih’in en yoğun ve tercih edilen dönemidir. Theresienwiese isimli alanda kutlanan festival Bawyera kostümleri giyen katılımcılar ile bir nevi karnaval tadında geçer.
 • Münih’te en az 2 gece 3 gün geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu kadarlık bir süre birçok şeyi görmeniz için kafi gelecektir. Eğer şehir dışıdaki yerleri de görmek isterseniz bu süreyi uzatmanız gerekecektir.
 • Münih’i ziyaret etmek için en uygun aylar Nisan-Ekim arası. Bu tarihler dışındaki aylar genelde soğuk olduğundan gezmek biraz zahmetli. Tabi eğer bir noel pazarları geziniz varsa bu tavsiye bu konunun dışında kalacaktır. Ama yine de merak edenler için şu bilgiyi de paylaşalım : Münih Hava Durumu

Peki bunca bilgiden sonra Münih’te ne yapacaksınız sorusunun cevabı Münih’te gezilecek yerler ile son bulacak. Aşağıda ilgili linkleri tıklayıp okumaya devam edebilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Graz Gezi Rehberi
Hallstat Gezi Notları
Salzburg Gezi Rehberi
Salzburg Gezilecek Yerler

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi
Baazen Tantuni
Previous Post

5 Comments

 • Great post great images. I always keep Munich in my heart…

  • Thanks you for comment🙏 greetings from istanbul.

 • Monaco di Baviera la vidi di lontano nel 2016, quando andai a visitare Dachau

  Dachau’yu ziyarete gittiğimde 2016’yı uzaktan Münih’ten gördüm.

 • Beautiful and tempting!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts