Salzburg Kalesi
Avusturya

Salzburg Gezi Rehberi

on
Ekim 21, 2018

Avusturya’nın Almanya sınırı Münih’e yakın bir kent olan Salzburg, Salzburg nerede sorusunun cevabını oluşturur. Salzburg, Mozart’ın doğduğu kent olması dolayısı ile adını dünyaya duyurmuştur. Salzburg tarihi kent bölgesi barok mimarisini korumuştur ve 1997 senesinden beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Salzburg Gezi notlarımızı paylaştığımız Salzburg gezi rehberi için keyifli okumalar.

Avusturya’nın 4. büyük kenti Salzburg’u ziyaret ettiğinizde bu kısa adamın adını  heryerde okumanın yanı sıra peluş oyuncaklarını, hediyelik eşyalarını ve çikolatalarını göreceksiniz.

Mozart Kuklaları Salzburg Gezi REhberi
Mozart’ınızı nasıl alırsınız ? Tatlı, tuzlu veya oyuncak. Mozart Kuklaları kentin her tarafında karşınıza çıkacak. Salzburg Gezi REhberi

Mozart Nereli ? sorusunun cevabını arayan herkes için açıklayalım. Avusturya Salzburg doğumlu olan Mozart hayata gözlerini yumduğunda daha 40’lı yaşlarını görememiş. 1756 yılında dünyaya gelen müzisyen 35 yaşında hayatını kaybetmiş.  Daha 5 yaşında piyano çalmaya başlayan müzik dehası daha çok yaşasa kim bilir hayata armağan edeceği ne kadar daha eseri olurmuş.

Getreidegasse Salzburg - Salzburg Gezi REhberi
Getreidegasse Salzburg Old Town bölgesinin en işlek ve turistik caddesi. – Salzburg Gezi Rehberi

Salzburg Hakkında

Salzburg iki kelimenin birleşmesi ile türemiştir. Tuzkale manasına gelen Salzburg,  ortaçağ’dan kalma  kalesi, kenti ortadan ikiye bölen Salzach nehri ile Kapuzinerberg ve Mönchsberg tepeleri arasında yerleşmiş küçük bir kent olarak ortaya çıkıyor. Her ne kadar küçük bir kent desek de Avusturya Şehirleri arasında en büyük 4. şehir konumundadır.

Salzburg At arabaları - Salzburg Gezi REhberi
Salzburg Katedrali önünden şehri nostaljik olarak gezdiren faytonlar var. – Salzburg Gezi REhberi

✈️ Salzburg’un nüfusu yaklaşık olarak 150.000 kişiden oluşuyor. Kente ilk yerleşimler 789 yılına uzanırken bölgedeki zengin tuz yatakları Salzburg’u zengin bir bölge yapmıştır.

✈️ Salzburg tam bir haftasonu şehri. Ayıracağınız 1 gece 2 günlük bir gezi planı rahatlıkla gezebilirsiniz.

  ✈️ Salzburg dünyanın bir çok bölgesinden mutfak çeşidi var, yani aç kalmazsınız. En çok tercih edileni tabiki İtalyan.

✈️ Salzburg’ta konaklama için Mirabellgarten ile Salzburg Kalesi arasındaki bölgeyi tercih ederseniz herhangi bir ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız.

✈️  Buraya gelmeden evvel klasik müziği sevin, Çünkü Viyana’dan daha çok Mozart, doğduğu kent Salzburg’ta.

  ✈️ Şehirde nehir turu da yapabiliryorsunuz. Aslında şehir o kadar küçük ki belki gerek bile duymayacaksınız.

  ✈️ Salzburg’ta turistik yerlere ücretsiz giriş sağlayan uygulaması  Salzburg Card var. Eğer planlarınızda çok sayıda müze ziyaret etmek varsa günlük kart ücretinin 25 Euro olduğunu belirtelim. 2019 ücretleri ise 26 Euro. Detaylı bilgi için :  https://www.salzburg.info/

✈️ Salzbug ucuz bir şehir değil maalesef. Tek yön ulaşım bileti 2,70 Euro iken, ortalama bir mekanda kahve 3,50 Eur, çorba fiyatları 4,50 Eur’dan başlarken pizzalar 9 Eurodan başlıyor. Restorant’ta yemek yanına içeceğiniz bir kola ise 3,50 Eur olarak fiyatlanıyor.

✈️ Salzburg’un genelinde ise SPAR marketlerini tercih edebilirsiniz, nispeten ufak tefek şeyleri almak için ideal. Yine de buradan ne alabilirim derseniz alacağınız şey Mozart Çikolata. Tabiki de meşhur bir şey olsa da fiyat pahalı. Siz yine de Mozart dükkanlarında tadım yapmayı deneyebilirsiniz.=)

✈️ Ziyaret ettiğiniz tarihlerde şehirde neler olduğunu hangi etkinliklerin olduğunu görmek ister misiniz? https://www.salzburg.info (Salzburg ziyareti için  uygun tarihlerinden biri de 24 Ocak tarihinde başlayan ve 1 hafta süren Mozart’ın doğumgünü etkinlikleri )

  ✈️ Salzburg’ta karşılaşacağınız bir tur aktivitesi ise Tuz Madenlerini turlamak. Salzburg ve çevresinde 3 farklı maden var. Hallein, Hallstatt ve Altaussee. Eğer Halsstatt’a gidecekseniz finüküler dahil bir maden turu 30 Euro olarak belirlenmiş. Detaylar : https://www.salzwelten.at/

  ✈️ Tipik Avrupa şehirleri gibi Salzburg’ta bir bira şehri. Bir bira deneyimi yaşamak, tadım yapmak ve bira sürecini görmek için Brauwelt’e gidebilirsiniz. Fiyat 12,50 Euro. 1 ve 10 nolu otobüsler ile Bräuhausstraße durağına gidebilirsiniz.  https://www.brauwelt.at/

  ✈️ Salzburg’un işlek caddelerinde dolaşırken karşınıza çıkan pasajlara mutlaka kafanızı uzatın, içerde sizi şaşırtıcak avlular, restoranlar ve dükkanlar göreceksiniz.

Salzburg Pasajları - Salzburg Gezi REhberi
Salzburg Pasajları – Salzburg Gezi REhberi
Salzburg Yöresel Kıyafetler - Salzburg Gezi REhberi
Daha çok bawyera bölgesi kıyafetleri olarak bilinen yöresel kıyafetler Salzburg’ta da var. Sonuçta Münih’in yanı başı. Tabi tüm kıyafetler büyüklere yönelik değil, bebekler için de yöresel kıyafetler düşünülmüş. – Salzburg Gezi REhberi

Salzburg Nerede, Salzburg Nasıl Gidilir?

Salzburg, Avusturya’nın Almanya sınırındaki sınır kentidir. Salzburg, Avusturya’nın kuzeybatısında sınırında yer alır. Ülkenin en büyük 4. kenti olan Salzburg sanatın ve müziğin şehridir. Salzburg Nerede ve Salzburg’a Nasıl Gidilir sorularına cevaben Salzburg ulaşım notlarımızı aşağıda sıraladık.

Salzburg Nerede ? Salzburg Gezi Rehberi

Salzburg ulaşım konusunda sizi üzmeyecek bir kent. Tabi burada fiyatları ayrı bir yere koyuyoruz. Biz Avusturya rotamızı Graz’dan başlatıp Salzburg’a Salzburg’tan günübirlik Hallstat turu yapıp Münih’e geçecek şekilde yaptık. Plandaki  tüm transferleri toplu taşıma ile gerçekleştirdik.

Salzburg Hbf- Ana tren istasyonu - Salzburg Gezi REhberi
Salzburg Hbf- Ana tren istasyonu – Salzburg Gezi REhberi

Salzburg şehir içi ulaşımını otobüsler ile gerçekleştirebilirsiniz. Biletlerini otobüs içindeki şöförlerden alabileceğiniz gibi bazı büyük duraklarda otomatik makinelerde bulunuyor. Tek kullanımlık biletler 2,70 Euro olarak fiyatlanırken, 24 saatlik biletler de mevcut. Tabi bu seçenekleri şehir merkezinde otel bulamayacağını düşünerek paylaşıyoruz.

Salzburg Havalimanı Ulaşımı

Havalimanı yolu ile Salzburg’a ulaşacaklar için 2 nolu otobüs ile şehir merkez tren garına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Bus 180′de merkezdeki Mirabell’den geçmektedir.

Salzburg-Hopon-HopOff Ulaşımı

Salzburg’ta şehri keşfedebileceğiniz HopOn turlarıda bulunuyor. 2018 eylülde günlük turlar 19 Eur’dan başlamakta olduğunu belirtelim. Turlarda Türkçe hariç dünya dilleri bulunuyor 🙂

Turlarda 3 tane farklı rota belirlenmiş. Old Town Sky Line, City Tour Yellow Line ve Lakes&Mountines Green Line. Zamanınıza göre göz atabilirsiniz.

www.salzburg-sightseeingtours.at 

Salzburg tourist map
Salzburg Turistik Harita

Salzburg-Hallstatt Ulaşımı

En çok merak edilen rotalardan biri de Hallstatt. Buraya ulaşımın en zahmetsiz olduğu şekil araba kiralamak olsa da toplu ulaşım şeklini de belirtelim.

✈️  Otobüs-Tren-Feribot Ulaşımı

Hallstatt’a gitmek için en çok tercih edilen yöntem bu. Salzburg Tren Garı   önündeki meydandan Bad Ischl isimli kasabaya giden 150 nolu otobüslere biniyorsunuz. Burada sizi Hallstatt’a götürecek olan son durakta inip Hallstatt trenine biniyorsunuz. Daha bitmedi trenden indikten sonra 4-5 dakika da yürüyüp feribot iskelesine ulaşıp, oradan da feribot ile köye geçiş yapıyorsunuz. Feribot yaklaşık 15 dakika sonra gölün karşısına geçip köye sizi ulaştırıyor. Fiyatlar ise aşağıdaki gibi.

150 nolu otobüs 10,80 Eur, Tren 8,40 Eur, Feribot 2,5 Eur. Bunlar tek yön ücretler bir de dönerken bu ücretleri ödüyorsunuz. Otobüs biletinizi şöförden, Tren biletinizi otomat makinelerden feribotu ise girişte alabilirsiniz.

Salzburg Tickets
Salzburg Tren ve otobüs biletleri

  ✈️ Tren-Tren-Feribot Ulaşımı

Bu rota kuzeydeki Attang-Puncheim üzerinden gerçekleşiyor. West hattı ile önce bu kasabaya ardından Hallstatt trenine aktarma yapıyorsunuz. Fiyatlarını bilmiyoruz ama hem uzun bir rota hemde tren ücretlerinin pahalılığı bu rotayı pek mantıklı kılmıyor.

Salzburg – Graz Nasıl Gidilir? 

Salzburg’tan Graz’a iki farklı alternatif ulaşım seçeneği mevcut. Bunlardan birisi tren diğeri ise otobüs. Biz Graz’dan buraya Flixbus otobüslerini tercih ederek geldik. Flixbus’u uygun fiyatlar sunduğu tercih ediyoruz ama bazen birazcık masraf yapsalar daha güzel olacak mı diye düşünmüyor değiliz. Bazı şehirlerde o kadar ilginç otobüs durakları var ki sadece aydınlatma direğine konan A4 boyutundaki tabeladan oluşuyor.

Buraların yerlerini tespit etmek biraz zorlaşıyor. Salzburg’ta ise tren istasyonunun arka tarafından hareket ediyorlar. Fiyatlar genelde 10-12 Euro arasında. Biletinizi online satın almanızı ve kağıda basmanızı  öneririz. Otobüs şöförü biletinizi karekod ile kontrol edip sizi  otobüse alıyor.  https://www.flixbus.com/

Diğer bir ulaşım seçeneği ise tren. Tren seçeneği otobüse göre pahalı. 25-30 Eurodan başlayan fiyatlar 50 Eur’a kadar çıkabiliyor. Fiyat sorgulamak isterseniz tıklayın 

Planlarınızda Graz varsa notlarımıza göz atabilirsiniz : GRAZ Gezi Rehberi  

Salzburg – Viyana Nasıl Gidilir?

Salzburg’tan Viyana’ya yine flixbus otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bir hafta önce alabileceğiniz biletler 20-30 Eur arasında değişiyor. https://westbahn.at/en/ Yine aynı trenler ile ülkenin diğer büyük şehri Linz’i de ziyaret edebilirsiniz.

Salzburg – Münih Nasıl Gidilir?

Sazlburg’a en yakın şehirlerden biri de Münih. Münih Salzburg arası tren ve otobüs ile seyahat edebilirsiniz. Salzburg-Münih ulaşımı Graz ulaşımında bahsettiğimiz aşamaları kapsıyor. Burada dikkat edilecek husus ülke değiştiriyor olmanız. Mutlaka konaklayacağız otel, geri dönüş uçak rezervasyonlarınızı yanınızda tutun. Sınırı geçtikten sonra polis kontrolünde lazım oluyor.  Otobüs bilet fiyatları ortalama 15 euro iken tren biletleri ise ortalama bu fiyatın 2 katı.

münih salzburg arası kaç km sorusunun cevabını merak edenler için paylaşalım ayrıca 145 km.  Münih hallstatt arası ise 203 km’dir. Eğer buraya araçsız gelmek isterseniz önce Salzburg’a ordan Hallstatt’a ulaşmanız gerekiyor.

Salzburg Otelleri, Salzburg Nerede Kalınır?

Salzburg otel fiyatları konusunda sizi pek memnun etmeyecek şehirlerden.Salzburg Otelleri şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatları düşmekte ve erken rezervasyon konusunda teşvik edici.  Eski şehir merkezi ve civarındaki oteller ciddi şekilde pahalı. Olur da 15 gün evvel bir yer bakayım derseniz 100 Euro’nun altında ancak hostel bulabilirsiniz. O yüzden konaklama olayını uçak biletiniz ile halletmenizi öneririz.

Biz Salzburg Tren Garı’na yakın bir nokta olan Lehen bölgesindeki Lehenerhof otelini tercih ettik. Merkeze yaklaşık 20 dakika kadar yürüdük. Bu arada otelinizi seçerken kahvaltısız seçenekleri tercih edin. Özellikle Graz’da Salzburg’ta otellerin kahvaltı seçeneklerinin çok iyi olmadığını gördük. Önce görüp eğer isterseniz kahvaltınızı otelde yaparsınız. Çünkü sıradan bir kahvaltı için talep edilen ücretler 10 Eur civarından başlıyor.

Hotel Lehenerhof Salzburg
Hotel Lehenerhof odalarından ziyade odaya girerken koridorlarında karşılaştığımız mobilyaları ile bizi sevdirdi. Odalar ise standart. Neden bir minibar yok hala anlayamadık. Minibarı anlayamadık ayrıca neden giysi dolaplarının kapakları yok onları hiç anlayamadık.

Salzburg’taki otellere bakmak ve sorgulamak için bizimde kullandığımız Agoda arama motorunu kullanabilirsiniz : Salzburg Otelleri

Salzburg Yemek, Salzburg Ne Yenir ?

Salzburg yemek konusunda alternatifleri olan bir şehir. Açıkçası bu kadar çok italyan restorantının olduğu bir yer de aç kalacağınızı sanmıyoruz.

Pizzeria Il Centro

İlk günümüzün akşamında tercih ettiğimiz yer İtalyan Centro oldu. Burası Old Town’un karşı tarafında Linzergassse caddesi üzerinde yer alıyor. Trafiğe kapalı olan cadde üzerinde yer alan restoranlar, alışveriş dükkanları ve mimarisi güzel evler var. Yemek için olmasa bile bu caddeyi keşfedin deriz.

Linzergassse caddesinde trafiğe kapalı güzel bir yürüyüş caddesi. Cadde üzerinde alışveriş ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar var.

Bu restoranın hemcinslerine göre daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkün. Tat konusunda da gayet leziz.

Pizzeria Il Centro
Pizzeria Il Centro’nun sebze çorbası. Tadı damağımızda.

Centro’da domates çorbası 4,50 Eur iken, tercih ettiğimiz Quattro Formaggi pizza 8,90 Euro. Diğer seçenekler ise margarita pizza  6,50 Euro iken, spagettiler 7,50, ve salatalar 3,50 eurodan başlıyor.

L’osteria

Bir diğer yemek tercihimiz ise yine İtalyan L’osteria oldu. Mekan süslü geniş ve kalabalık. Tam saatinde mi geldik bilinmez kapıda biraz bekledik. Lezzet konusunda geçer puan aldı bizden. Fiyatlar ise hemen hemen benzer.

Salzburg L'osteria Spagetti
Salzburg L’osteria Spagetti. Menüleri büyük ve doyurucu. Salzburg Yemek

Çorba 4,7 Eur, makarna 7,80 Eur 0,5L kola 3,80 Eur.

Fachl Salzburg
Karşılaştığımız matrak dükkan vitrinlerden biri de buydu. Fachl. Coffee to go tabirini duymuştuk ama soup to go olayını duymamıştık. Salzburg’ta çorbanı al git mekanı olan Fachl alternatif yemek arayanlar için ideal olabilir.
Salzburg Burgerista
Salzburg’taki dikkatinizi çekecek Oldtown’da Staatbrücke köprüsünün hemen karşısında bir burgerci var. Çok fazla anlatmadan direkt menüsünü koyuyoruz. Fiyat/performans oranı ile sizi mutlu edecektir.

Kahvaltı olayını ise yol üstündeki fırınlardan sandwich ve çörek tarzı yiyecekler ile hallettik. Açıkçası kahvaltıya ödeyeceğimiz ücretler bizi mutlu etmeyeceği gibi güzel bir kahvaltı yapmayacağımızı düşündük.

Lakin  sandwich tarzı birşeyler isterseniz  garı içinde Spar’ın büyük bir marketi var. İçinde uygun fiyatlı çeşit çeşit sandwichler ile çay bulabilirsiniz. Bu arada kentin sahibi Mozart’ın kafesi Mozart Cafe’den bahsetmeden geçmeyelim, Birçok blogta karşılaştığımız Mozart Cafe’ye biz hiç gitmedik, kapısında uzanan kıpkırmızı halılar “siz herşeyin en güzeline layıksınız” izlenimi verdi. Ama bir kahve molası için tercih edebilirsiniz.

Salzburg ile ilgili notlarımız gezilecek yerler ile devam ediyor.
İşte size Salzburg Turu yapabilmeniz için : Salzburg Gezilecek Yerler

==> Eğer Avusturya ile ilgili vize işlemleri, havalimanı pasaport kontrolleri ile ilgili ilk kez yurtdışına çıkma deneyimi yaşayacaksanız hayat kurtaran tavsiyelerimizi okuyun : Avusturya Gezisi İpuçları

Bağlantılı Diğer Yazılarımız:

Münih Gezi Rehberi
Münih Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Graz Gezi Rehberi
Bratislava Gezi Rehberi

Son olarak Salzburg’u yükseklerden keşfedebileceğiniz Tolga Güler Bey’in videosu var.

Salzburg Drone Çekimi – Salzburg Gezi REhberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et