Marienplatz- Münih Gezilecek Yerler
Almanya

Münih Gezilecek Yerler

on
Mart 30, 2019

Münih Gezi Rehberi yazımızı hazırladıktan sonra Münih’te olma sebebiniz olacak Münih Gezilecek Yerler listesi için yoğun bir program yapmanız gerekecek. Çünkü zengin Bawyera’lılar yaşadıkları kenti güzelleştirmek için hiç bir masraftan çekinmemişler. Sadece şehir merkezinde değil Münih’e yakın lokasyonlarda da görecek çok şey var.

Bunun yanı sıra Münih aynı zamanda yılbaşı noel pazarlarının ve Octoberfest gibi etkinliklerin bilinen en popüler Avrupa kenti. Münih’te festival demek, eğlence demek açıkçası bira demek. Münih’te bira içmek için bahaneye çok ihtiyaç duyulmuyor. Onun için bu yazıya Münih’in en çok aranan kelimesi Octoberfest ile başlayıp gezilecek yerleri sıralayalım :

St. Peter's Church - Münih Gezilecek Yerler
St. Peter’s Church – Münih Gezilecek Yerler

Münih Oktoberfest

İtirafta bulunalım, Almanya’ya Berlin’den sonraki ikinci ziyaretimiz Münih ile oldu ama bir türlü hem Berlin’deki Oktoberfest’i hem de Münih’tekini nasıl olduysa denk getiremedik. Çok şansızız demeyelim yine de Graz’ın Bavyeralıları kıskandıran festivali Graz Aufsteirern i birkaç gün evvelinde yerinde yaşadık. Tarihleri yakın belki iki festivali birleştirebilirsiniz.

Kısaca açıklayalım nedir bu festival ? Eylül ayının son cumartesi günü başlayan ve 2 hafta süren festival litrelerce biranın tüketildiği Theresienwiese isimli alanda yapılıyor. Konum Bilgisi Bu alan biraz Münih merkezinin dışında kalıyor ulaşmak için 4 duraklık bir metro bileti almanız gerekebilir.

Oktoberfest - Münih Gezilecek Yerler
Oktoberfest – Münih Gezilecek Yerler

Eylül ayının son cumartesi günü büyük bir coşkuyla bira markalarının geçit törenine sahne olan Sonnenstrasse’de bando sesleri ve müzikleriyle bir nevi karnaval alanına dönüşüyor.Atlı ve gösterişli arabalar ile yürüyen kortejin açılışı belediye başkanının bir fıçıya çeşme takıp bira akıtmasıyla başlıyor ve tüm bira markası çadırlarında devam ediyor.

Oktoberfest - Münih Gezilecek Yerler - by busabout
Oktoberfest – Münih Gezilecek Yerler – by busabout

Tabi festivale uygun giyinmek şart değil ama lederhosen (bir nevi eski bavyera kostümü) denilen kıyafetler ile tüm festival alanı renkli bir görüntüye dönüşüyor. Bu kıyafetler sadece Münih’te değil Salzburg, Graz gibi Avusturya şehirlerinde de giyiliyor.

Oktoberfest Kostümleri, Oktoberfest kıyafetleri

İlk olarak 1810 yılında Kral Ludvig’in düğünü ile başlayan kutlamalar sonradan festivale dönüşmüştür. Festival alanında irili ufaklı 30 kadar çadır bulunuyor.

En çok bilinen markalar Hacker, Schottenhamel, Marstall, Spatenbrau. Hepsini ayrı ayrı yazmaya gerek yok sanırım. Son olarak münih’te yemek biranın yanında bir garnitür olarak görünmekteymiş.

DW espanyol kanalının Oktoberfest tanıtım haber videosu.

Münih Gezilecek Yerler

Aşağıda bir harita ile baraber Münih gezilecek yerleri sıraladık. Münih’te ne yapılır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.Açıklamalardaki her yeri harita üzerinde işaretledik. Seyahatinizde gitmek istediğiniz yerlere aşağıdaki resme tıklayıp yönlendirmeleri Google Haritalardan Münih Gezileek Yerler Haritası alabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler Harita
Münih Gezilecek Yerler Harita

Marienplatz

Marienplatz Münih şehrinin merkezidir. Dönüp dolaşıp kaybolduğunuz vakit buraya gelirsiniz. Platz kelimesini Münih ve Almanya şehrinin birçok yerinde duyacaksınız ki meydan manasına gelir. İşte Marienplatz şehrin kurulduğu zamandan bu yana şehrin kalbi durumundaymış.

Marienplatz - Münih Gezi Rehberi - 1900
Marienplatz – Münih Gezi Rehberi – 1900

Zamanında burası suçluların idam edildiği bir lokasyon iken şimdilerde meraklı turistlerin ellerinden fotoğraf makinelerini düşürmediği bir nokta olarak göze çarpıyor. Meydan gün boyu çok hareketli çünkü hemen altında şehrin birçok noktasına ulaşabileceğiniz bir metro var.

Münih Gezilecek Yerler -Marienplatz
Münih Gezilecek Yerler -Marienplatz

Marienplatz her şehir meydanında olduğu gibi bir buluşma noktası, gösteri merkezi ve siyasi eylem sahnesi. Meydanda sokak sanatçılarından tutun da akşam saatlerinde birşeyleri protesto eden kalabalıkları veyahut bir Bayern Münih maçı sonrası eğlenen taraftarları görebilirsiniz.

Bu meydanda birden çok tarihi bina var. Bu binalar Münih ile özdeşleşmiş binalardır. Bunlardan ilki müthiş Mimarisi ile Münih Yeni Belediye Binası almancası ile Neues Rathaus(1867-1709). Burayı görünce bu hangi hanedanın sarayı diyebilirsiniz. Bu süslü binanın benzerini Prag ve Salzburg’ta gördüğümüz kuklarıyla dans eden bir gösterisi var. Glockenspiel denen bu saat hergün saat 11:00’de çalmaya başlıyor ve izleyicilerine güzel bir gösteri sunuyor.

Neues Rathaus- Münih Yeni Belediye Binası- Münih Gezilecek Yerler
Neues Rathaus- Münih Yeni Belediye Binası’nın kulesinde dans eden kuklalar- Münih Gezilecek Yerler

Bu bina üzerinden meydanı seyretmeniz de mümkün. Bina içine girdiğiniz de binanın seyir terasına çıkan bir asansörü var. Merdivenleri kullanabilirsiniz çünkü binanın içi de ayrı bir güzel. En üst katta 3 Euro karşılığında seyredeceğiniz bir Marienplatz manzarası var. Binanın arka tarafında ise geniş bir avluda güzel bir restoran var. Yeme içme notlarını Münih Gezi Rehberi yazımızda düzenlediğimizden bahsetmeyelim.

Marienplatz meydanında Yeni Belediye Binası olduğunu söylemiştik. Peki Eski Belediye Binası’na ne olmuş. İşte 2. dünya savaşında bombalanan bina meydanın sağ tarafında bulunuyor ve aslına sadık kalınarak tekrar restore edilmiş.ilk yapımı 1310 yılına uzanan ve şimdilerde bir oyuncak müzesine evsahipliği yapan Altes Rathaus (Eski Belediye Binası) şirin mimarisi ve sempatik saat kulesi ile dikkat çekiyor.

Altes Rathaus (Eski Belediye Binası) - Münih Gezilecek Yerler
Altes Rathaus (Eski Belediye Binası), Oyuncak müzesine evsahipliği yapıyor. – Münih Gezilecek Yerler

Frauenkirche

Yapım tarihi olarak 15. yüzyıla tarihlenen bu kilise Münih’in simge yapılarından biri. Yüksekliği 323 metre olup Jörg von Halsbach tarafından tasarlanmıştır. Maalesef bulunduğu nokta itibari ile yapıyı kadrajlamak çok güç ve seyahat ettiğimiz tarih itibari ile içine girip görme fırsatımız olmadı. Eğer siz müsait olursanız mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

.muenchner-dom.de

Frauenkirche - Münih Gezilecek Yerler
Frauenkirche – Münih Gezilecek Yerler

St. Peter Kilisesi (Alter Peter)

Bu kilise de Marienplatz’ın eski belediye binası tarafında kalır. Münih’in en eski kilisesi olarak lanse edilse de birçok kez tadilat görmüş bir yapıdır. Son tadilat 2000 yılına kadar tamamlanan kilisenin farklı bir özelliği daha var. Kilise içindeki kuleye eğer bir turistseniz bunu yapıp saat kulesine tırmanabilirsiniz. Tepeden güzel bir şehir manzarası görebilirsiniz. Kule 91 metre yükseklikte ve izleme alanı 50 metre yüksekliktedir.

St. Peter's Church - Münih Gezilecek Yerler"
St. Peter’s Church – Münih Gezilecek Yerler

Son not: basamak sayısı 306’dır ve takriben 3 Euro ödemeniz gerekir.

St. Peter's Kilisesi- Münih Gezilecek Yerler
St. Peter’s Kilisesi- Münih Gezilecek Yerler

WEB: st-peter-muenchen

Theatine Kilisesi (Theatinerkirche)

1688 yılına kadar yapımı süregelen yapı Münih Residanz’ın yan tarafında Odeonplatz’da yer alır.İtalyan işçiliği göze çarpan barok yapıda kulelileri dikkat çekmektedir.

Theatine Kilisesi (Theatinerkirche)- Münih Gezilecek Yerler
Theatine Kilisesi (Theatinerkirche)- Münih Gezilecek Yerler

Odeonplatz’da bir de büyük bir anıt bulunur. Bu anıt Kral Ludvig tarafından 1841 yılında Bavyera ordusuna yaptırmak istemesi ile yaptırılmıştır. Salonun ortasında ordu anıtı, merdiven başlarında 2 aslan bulunur.

Feldherrnhalle - Münih Gezilecek Yerler

Feldherrnhalle – Münih Gezilecek Yerler
Odeonplatz - Münih Gezilecek Yerler
Odeonplatz, Münih’in en çok ativite yapılan meydanlarından biridir. Cool City isimli etkinlikte herkes yapay çimlere uzanıp bu akımı tasvir ediyordu. – Münih Gezilecek Yerler

Asamkirche

Hazır kiliselerden bahsetmişken son bir kilise daha paylaşalım. yapım tarihi olarak 1746 yılına tarihlenen yapı bir kiliseye benzemeyen dış yapısı nedeniyle pek farkedilmiyor. İçine girdiğiniz de ise yaratıcı süslü görünen yapı iki kardeşin yaptığı kişisel bir şapelmiş.

Asamkirche - Münih Gezilecek Yerler
Asamkirche – Münih Gezilecek Yerler

Münih Residenz

Münih denilince en azından bizim aklımıza gelen yer Residenz olur. İlk olarak bir kale niteliğinde 1385’te yapılan yapı Bavyera Krallarının, soylularının ikametgahı olarak 1508 yılından 1. dünya savaşı sonuna kadar kullanılmıştır. Şimdilerin müzesi olan ve yapıya giriş 7 Euro olarak 2018’de fiyatlanmıştı.

Münih Residenz - Münih Gezilecek Yerler
Münih Residenz – Münih Gezilecek Yerler

Aşağıda Residence planını görebilirsiniz.

Münih Rezidans Planı

Münih Residence ziyaret edilirken insanın içinde olmayan bir Bavyera’lılık ortaya çıkıyor ve o zaman anlıyorsunuz ki Münih neden Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birisi.

Münih Residenz - Münih Gezilecek Yerler -
Münih Residenz – Münih Gezilecek Yerler –

Tablo gibi duvara asılan halılar, kraliyet eşyaları, toplantı salonları, süslü eşyaları gördükçe buradan çıkmak istemeyeceksiniz. 10 Avlu, 100’ü aşan oda sayısı,hazine odası derken gözlerinize inanamayacaksınız.

Özellikle kraliyete ait resimlerin salonu inanılmaz derecede etkileyici. Kraliyette yer alan nüfuzlu kişilerin herbirinin ayrı ayrı yaldızlı portreleri var.

Münih Residenz Galeri Salonu- Münih Gezilecek Yerler
Münih Residenz Galeri Salonu- Münih Gezilecek Yerler
Münih Gezilecek Yerler - Münih Residenz
Münih Gezilecek Yerler – Münih Residenz

Portreler, heykeller sanatsal atraksiyonlar derken kendinize aynen şunu söyleyeceksiniz : iyi ki geldim.

Münih Residenz - Halı - Münih Gezilecek Yerler -
Münih Residenz – Halı mı yoksa tablo mu bu duvarda asılı duran sanat eseri ? – Münih Gezilecek Yerler –

Web Sayfası :
http://www.residenz-muenchen.de/

Hofgarten

Burası gezilecek yer tabirinden daha çok Residenz ziyaretinden sonra kendinize gelmeniz için bir alan olarak oluşturulmuş olabilir. Şaka bir yana 1615 yılında İmparator Maximilian tarafından yapılan bahçeler bir nevi sosyalleşme alanı. Tam ortasında da Diana isimli bir tapınak var. Tapınak denilince aklınıza büyük bir yapı gelmesin dört tarafı açık bizdeki su sebiline benzer bir yapı.

Hofgarten - Münih Gezilecek Yerler
Hofgarten – Münih Gezilecek Yerler

Şansınız varsa bizim gibi bir müzik dinletisine denk gelebilirsiniz.

Viktualienmarkt

İşte kentin meydanındaki pazar. Pazarları sever misiniz? burada renkli dükkanların lezzetli ürünleri tadabilir, yemek yiyebilir ve keyifli zaman harcayabilirisiniz.

Viktualienmarkt - Münih Gezilecek Yerler
Viktualienmarkt – Münih Gezilecek Yerler

Königsplatz

Königsplatz Münih’in enterasan meydanlarından biri. Bu meydanda Kral I.Ludwig’in 18. yüzyılda getirttiği Antik Yunan Heykelleri bulunuyor. Nedendir bilinmez Kral Münih Atina’ya benzeyene kadar durmayacağım demiş. Sonrasında ilginçtir Kralın oğlu Otto 1835 yılında Yunan Kralı olmuş.

Königsplatz - Münih Gezilecek Yerler
Königsplatz – Münih Gezilecek Yerler

Hofbrauhaus

Bir çok blog ve yazıda ismi ile karşılaştığınız Bira Evi manasına gelen Hofbrauhaus’un tarihten gelen önemli bir özelliği var. 1644 yılından beri beridir burada bulunan ve önemli nazi toplantılarının yapıldığı yer olarak bilinen mekana birşeyler içmek için uğrayabilirsiniz.

Hofbrauhaus - Münih Gezilecek Yerler
Hofbrauhaus – Münih Gezilecek Yerler

Nationaltheater & Staatsoper

Yapımı bir asırı bulan etkiletici performanslara sahne olan bir sahne binası var Münih’te. Konum olarak Residece Münih’in yan tarafında kalan yapılardan Staatsoper, 1818 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Nationaltheater - Münih Gezilecek Yerler
Nationaltheater – Münih Gezilecek Yerler

2. Dünya savaşı sıransında bir yıkım daha geçiren bina 1963’te son halini almış. 10 Euro’ya rehberli tur ile içini gezebileceğiniz binanın etkinlik takvim için sitesine göz atabilirsiniz.
https://www.staatsoper.de/

Munich Stadtmuseum

Yapım tarihi 1888 olan bu gotik yapıya ait müzede Münih şehir tarihinden film müzesine kadar geniş bir koleksiyon bulunuyor. Saat sabah 10:00’dan 18:00’e açık olan müzede giriş ücreti 7 Euro olarak belirlenmiş. Stadmuseum Web Sitesi

Stadtmuseum - Münih Gezilecek Yerler
Stadtmuseum – Münih Gezilecek Yerler

Münih Şehir Kapıları

Münih şehir merkezine giriş için eskiden yadigar 4 kapı vardır. Bu kapılardan şu adnda sadece 3 tanesi ayaktadır. Bunlar sırasıyla Sendlinger Tor Isartor ve Karlstor’tur. Şehir kapıları 14.yüzyıla ait olsalarda sonradan yenilenmişlerdir.

Isortor - Münih Gezilecek Yerler
Isortor – Münih Gezilecek Yerler
Sendlinger Tor - Münih Gezilecek Yerler
Sendlinger Tor – Münih Gezilecek Yerler

Son olarak kapıların en görkemlisi Siegestor var. Kral Ludwig 1840 yılında yaptırılan Münih Zafer Takı Roma’daki Konstantin’e göre planlanmış. Takı’nın tepesinde 4 Aslan ile Bavyera’yı simgeleyen bronz heykel bulunur.

Siegestor - Münih Gezilecek Yerler - by Andras Kabai
Siegestor – Münih Gezilecek Yerler – by Andras Kabai

Deutsches Museum

Almanya’nın en büyük teknoloji müzesi olarak adlandırılan Deutches Museum Münih’in ziyaret edilecek noktalarından biridir. 1903 yılında Alman Mühendisler tarafından kurulan müzeyi gezmek için 2 saat süre ayırmanızı tavsiye ederiz.

Deutsches Museum - Münih Gezilecek Yerler
Deutsches Museum – Münih Gezilecek Yerler

Maximilian Üniversitesi

İsmini Münih’in ünlü alışveriş caddesi Maximilian caddesine veren Kral tekrar karşımızda. 1852 yılında Bavyera Kralı II Maximilian tarafından kurulan vakıf yetenkli öğrencilerin okumasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Münih ulusal tiyatrosuna bakan caddeye baktığınızda tepede büyük görkemli bir yapı görürsünüz işte gördüğünüz bu üniversite için birçok kişi keşke içini görebilsek demiştir mutlaka.

Maximilian Üniversitesi - Münih Gezilecek Yerler
Maximilian Üniversitesi – Münih Gezilecek Yerler

Neo Gotik tarzda yapılan yapıda rönesans izleri görülür. Kütüphanesini girebilir ve hemen önünde yer alan İsar nehri kenarındaki park ve göletlerde ferah bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Maximilian Üniversitesi Park- Münih Gezilecek Yerler
Maximilian Üniversitesi Park- Münih Gezilecek Yerler

Nymphenburg Sarayı

Zengin Bavyera Krallığı’ndan bahsetmiştik. Krallık zengin olunca krallar da zengin olur, ömür kısa ne yapalım diye düşünürken ortaya çıkan bir saray olmuş burası.

Nymphenburg Sarayı - Münih Gezilecek Yerler
Nymphenburg Sarayı – Münih Gezilecek Yerler

Sadece Münih’i gezmek için en az 3 gün gerektiğini söylemek gerek. Buraya gelmek için merkez istasyon haubthof önünden kalkan 17 nolu tramvaya binebilirsiniz. Burada biletinizi otomatik makinelerden alabilirsiniz. Bilet kontrolü yapan olmadı ama siz biletinizi alın. Merkez dışı noktalara giderken Google Maps gayet iyi çalışıyor kullanmanız tavsiye olunur. (ineceğiniz durağa kadar gösteriyor)

Nymphenburg Sarayı Bahçesi - Münih Gezilecek Yerler
Nymphenburg Sarayı Bahçesi Gölette yüzen balıkları görebildiniz mi ? – Münih Gezilecek Yerler

Münih’teki zaman kavramında sık bahsettik öyle ki bu saray için bile sadece 1 günü ayırabilirsiniz. Saray binası, bahçeleri, gölleri, ormanı, yazlık konutları ile kocaman bir kompleks. Sadece sarayın park bölümünde 4 adet farklı minik köşk bulunuyor. Amalienburg, Badenburg, Pagodenburg, Magdalenenklause.

Amalienburg - Nymphenburg Sarayı - Münih Gezilecek Yerler
Amalienburg – Nymphenburg Sarayı bahçesi – Münih Gezilecek Yerler
Badenburg - Nymphenburg Sarayı - Münih Gezilecek Yerler
Badenburg – Nymphenburg Sarayı – Münih Gezilecek Yerler

1662 yılında temelleri atan saray kompleksinin de fiyatlamaları farklı örneğin ana binayı gezmek için ayrı, yazlık küçük yapılar için ayrı ücret talep ediliyor. Bahçeleri ve gölleri gezmek için ücret ödemiyorsunuz. Sadece bu bahçeleri görmek için bile buraya gidilir.

Nymphenburg Sarayı - Münih Gezilecek Yerler-
Nymphenburg Sarayı – Münih Gezilecek Yerler-

Nymphenburg Sarayı 1 Ocak tarihinde kapalı. Nisandan 15 ekime kadar 9:00 – 18:00 ve bu tarihten sonra nisan ayına kadar 10:00 – 16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Nymphenburg Sarayı giriş ücretleri aşağıdaki gibi :

Kombine bilet : Nisan ekim 11,50 Euro , indirimli 9 Euro. (Ekim-Mart :8,50-6,50 Euro) (2019)

Kombine dışında bilet almak isterseniz : Nymphenburg 6 Euro, Marstallmuseum 4,50 Euro,Parkburgen 4,50 Euro.

Ayrıca sarayın bir de uygulama app’i bulunuyor. Ücretsiz olarak telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Android Uygulaması
İphone Uygulaması

Daha fazla detay için Sitenin Web Sayfası :
http://www.schloss-nymphenburg.de

Nymphenburg Bahçesi - Münih Gezilecek Yerler
Nymphenburg Bahçesinden sevgiler – Münih Gezilecek Yerler

İngiliz Bahçesi ( Englisher Garten)

İngiliz Bahçeleri Münih’te yaşayan insanların nefes alma noktalarından biri. Gerçekten de şehir içinde oluşturulan bu alanların insanların huzura kavuşmaları için ne denli önemli olduğunu ziyaretiniz sırasında anlayacaksınız.

Englisher Garten - Münih Gezilecek Yerler
Englisher Garten – Münih Gezilecek Yerler – by Christian Sonntag

Yalnız bu yeşil alanların güzelliğine bakılıp zaman planını iyi yapmanızı tavsiyer ederiz Çünkü bu park çok büyük ve sadece bir günde bisiklet kiralayıp vakit ödürebilirsiniz. Park içinde ilginç bir şekilde nehir sörfü de yapılıyor, izlemek değişik bir etkinlik olabilir. Ayrıca ünlü bira markalarının bira bahçeleri de buluyor. Açıkçası Münih’te içmek için bahane yok.

BMW Müzesi

Münih denilince araba meraklılarının adına tek bir yer gelebilir. BMW müzesi. Eğer bizim gibi araba merakınız pek fazla yoksa size bir şey vaat etmeyecektir. Programınıza alabilirsiniz. Giriş fiyatı yazının yazıldığı an itibari ile 12 Euro.

BMW Müzesi - Münih Gezilecek Yerler
BMW Müzesi – Münih Gezilecek Yerler – by Barari

2000 yılında planlamasına başlanan müze 2008’de açılmış. BMW tarihi ve üretilen arabalar ile ilgili geniş bir koleysiyona sahip müzeye şehir merkezinin dışında bulunuyor. Ulaşım için Marienplatz’dan U3 nolu metro hattını kullanabilirsiniz.

BMW Museum - Münih Gezilecek Yerler
BMW Museum – Münih Gezilecek Yerler by dickens

daha fazla bilgi için BMW web sitesini inceleyebilirsiniz.


Olympiapark & Olympiaturm

BMW müzesinin yakınında bulunan Olympiapark adından da anlaşılacağı üzere Olimpiyatlar için oluşturulmuş. Anca adını daha çok 1972 olimpiyatlarında İsrail’li sporcuların rehin tutulup infaz edilmesi ile hatırlatmakta. Detaylı bilgi için https://www.olympiapark.de/

Olympiapark - Münih Gezilecek Yerler
Olympiapark – Münih Gezilecek Yerler by thiago reis

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

Yanınızda küçük dostlarınız varsa bu hayvanat bahçesini gezmek onlar için ideal olabilir. İçinde birçok çeşit hayvan türü olan park için 15 Euro ücret belirlenmiş.Çocuklar için ise 6 Eur. Hellaburn Web Sayfası

Hellabrunn - Münih Gezilecek Yerler
Hellabrunn – Münih Gezilecek Yerler by fischer

Allianz Arena

Almanya’yı duyupta Münih’i bilmeyen veyahut futbol sevipte Bayern Münih’i bilmeyen yoktur. İşte Münih’in en ünlüsü ve Avrupa’nın en büyükleri arasında gösterilen Bayern Münih’in Stadyumunun ismi olan Allianz Arena’sız bir Münih turu düşünülemez.

Allianz Arena - Münih Gezilecek Yerler
Allianz Arena – Münih Gezilecek Yerler by reguig

Bayern Münih’in şampiyonluk müzesi, stadyumu ve çocuklar için oluşturulan alanları ile gezebilirsiniz. Rehberli turlar 19 Euro’dan başlıyor.

Bilet fiyatları için kontrol edebilirsiniz.
https://fcbayern.com/erlebniswelt/en/tickets

Allianz Arena - Münih Gezilecek Yerler
Allianz Arena – Münih Gezilecek Yerler by krouma

Buraya gitmek için Marienplatz’dan U6 isimli raylı sistemi kullanabilirsiniz.

Dachau Toplama Kampı

Münih’in Nazi’lerden kalan eseri Dachau Toplama Kampı ibretlik bir müze olarak Münih’in batısında yer alıyor.

Dachau Toplama Kampı - Münih Gezilecek Yerler
Dachau Toplama Kampı – Münih Gezilecek Yerler by fernandez

Biz Münih’te sınırlı vize süremiz nedeniyle Dachau’yu ziyaret etme şansı bulamadık. Buraya mutalaka zaman ayırmaya çalışın çünkü insanın en büyük düşmanının insan olduğunu kanıtlarcasına bir o kadar insandan nefret ediyorsunuz.

Dachau toplama kampı 1933 yılında siyasi tutsaklar için yapılmış ve içinde 200.000 kişi hapsedilmiş, Burada hayatını kaybedenlerin sayısı 40.000 sayısını aştığı tahmin ediliyor. Nazilerin ve ırkçılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu kanıtlayan canlı kanıt Dachau için S2 nolu treni kullanıyorsunuz. Buraya gitmek için günlük bilet tercih etmeniz mantıklı olacaktır, aynı zamanda dönüş içinde kullanabilirsiniz.

Kampa giriş ücretsiz, Audioguide edinip Türkçe anlatımları dinleyebilirsiniz.(4-5 Eur). Saat 9:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Oluşturulan akıllı telefon uygulamaları da mevcut. Ziyaret etmeden göz atabilirsiniz. İphone, Android

Kampla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Sevgili Cihan Yörükoğlu’nun notlarına bakmanızı öneririm. Dachau

Dachau - Münih Gezilecek Yerler
Dachau – Münih Gezilecek Yerler


“Özgürlüğe giden bir yol var. Her bir kilometresi, itaatle, dürüstlükle, temizlikle, itidalle, çok çalışmakla, disiplinle, fedakarlıkla, doğrulukla ve anavatana sevgiyle örülü…”

Neuschwanstein Şatosu

Münih’te 3 günden fazla zamanı olanların ziyaret etmesi gereken nokta Neuschwanstein Şatosu olurdu. Masallardan fırlamış Walt Disney kokan şato dünyanın en çok fotoğraflanan şatosu olabilir.

Neuschwanstein - Münih Gezilecek Yerler
Neuschwanstein – Münih Gezilecek Yerler by Gloria James

Kral II.Ludwig tarafından yaptırılan Neuschwanstein Şatosu Schwangau kasabasında bulunuyor. Buraya toplu taşıma ile ulaşmak için en az 3,5 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Öcelikle Münih Tren istasyonundan Füssen’e ulaşmanız ve oradan da otobüs ile Schwangau’ya ulaşmanız gerekiyor.

Biraz zahmetli ulaşımdan sonra ziyaret ücretleri Nisan-Ekim arası 13 Euro olarak belirlenmiş. Diğer Bilgiler için Tıklayın

Neuschwanstein - Münih Gezilecek Yerler
Neuschwanstein Şatosu – Münih Gezilecek Yerler by Prino

Arzu ederseniz GrayLine firmasının Şato ve Münih çevresine düzenlediği turlara göz atabilirsiniz. En azından ulaşımı dert etmemiş olursunuz. Firmanın Münih’ten Nurnberg, Rothenburg, Dachau, Neuschwanstein, Salzburg ve Innsbruck noktalarına günlük turları bulunuyor. Turları kontrol etmek için: GrayLine Munih Turları

Bu yazıyı okuyup Münih Planı yapmak isterseniz mutlaka Münih Gezi Rehberimize bakın. Ayrıca Münih ile beraber Salzburg,Hallstatt ve Graz Notlarımıza da bakabilirsiniz.

Aşağıda 2 dakikadan oluşan kısa bir 4K kalitesinde tanıtım videosu bulunuyor.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
17 Comments
 1. Cevapla

  JOY journal

  Nisan 1, 2019

  Hmmm. I didn’t realize Germans wore so much gingham. I wonder if that is its nation of origin. The U.S. is such a mix of cultures it’s hard for us to tell. 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 1, 2019

   You may try it. Thanks your comment👍🏼

 2. Cevapla

  inaloveworld

  Nisan 1, 2019

  Thank you for sharing interesting information and such wonderful photos!

 3. Cevapla

  K. Alice Compeau

  Nisan 2, 2019

  Looks like an amazing time!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 2, 2019

   🙏

 4. Cevapla

  macalder02

  Nisan 3, 2019

  If you start with this wonderful view, it must be a wonderful trip to the city. The photo is impressive.

 5. Cevapla

  almerighi

  Nisan 5, 2019

  sono stato anch’io a Dachau (terribile) e a visitare la Residenz di Ludwig (bellissima), peccato per il cibo locale, a noi italiani la cucina tedesca non piace, saluti dall’Italia

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 8, 2019

   Tutti amano la cucina italiana. Saluti!

   • Cevapla

    almerighi

    Nisan 8, 2019

    un saluto a te dall’Italia

  • Cevapla

   Sanjam Laroia

   Nisan 8, 2019

   lovely pictures!

 6. Cevapla

  ilonapulianauskaite

  Nisan 10, 2019

  Looks very beautiful, i wish i could just take holiday for life and travel the world🤗

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 12, 2019

   Hope your’e visit one day🙏

 7. Cevapla

  psychologistmimi

  Nisan 23, 2019

  What fabulous photos!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 23, 2019

   👏🏻👏🏻

 8. Cevapla

  Mitch Teemley

  Mayıs 24, 2019

  Beauty, tragedy, and everything in between.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mayıs 27, 2019

   Yes you are right. Have a nice visit.

 9. Cevapla

  Jay

  Haziran 13, 2019

  Wonderful

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.